Tweede Editie. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Directeur-Uitgever PEEREBOOM. FEUILLETON. In het Krijgsgewoel. 15e Jaargang^ Zaterdag 31 Juli 1897, Ho. 4319 HAARLEMS DAGBLAD Toor Haarlem per 3' maandenf 1.20 Yoor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden„1.3© Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden„1.66 Afeonderlijke nummers0.06 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.30 de omstreken en franco per post0.37*/2 A-3DvmE?vTmisrTiuËn:T Van 1-5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en Advertentiön worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie. Générale de Püblicité Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31bis Faubourg Montmartre. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau Af DE LA MAR Azn. te Amsterdam. BUITEN het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van l-=-5 regels f 0,75, elke regel meer ƒ0,15; Reclames per regel f 0,30. Agenten voor dit blad in den omtrek zijnBluemendaal, Sandpoort en SchotenP. v. d. RAADT, Sand] Velsm, W. J. RUIJTERBeverwijkJ. HOORNSIJmuidenTJAD1 )oortHeemstede, J. LEUVEN, bij de tol; SpaarndamC. HARTENDORP; ZandvoortJ. ZWEMMER; CN, Genoemde Agenten nemen Abonnementen en Advertentiën aan. Aan hen die daarop zijn ge abonneerd, wordt hierbij verzonden No. 31 van het Weekblad voor de Jeugd. (Elk No., groot 8 bladzyden, bevat tal van fraaie, gekleurde platen en een voor kinderen alleraardigsten tekst. De prijs per 3 maanden is slechts 50 Cents.) Qfiicieele Berichten. Burgemeester en Wethouders van Haarlem, Doen te weten, dat by lnmne be schikking van 22 Juli jl. aan P. J. Kleinhout vergunning is verleend tot oprichting van eene smederij in de Lange Vlamingstraat 24. Haarlem, 28 Juli 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd, BOREEL. De Secretaris, C. M. RASCH. Burgemeester en Wethouders van Haarlem, Doen te weten, dat van heden op alle werkdagen, van des voormiddags 10 tot des namiddags 4 uur, tot 12 Aug. e.k., 's namiddags ten 2 ?/2 ure, ter gemeente-secretarie ter visie zijn ne- aergelegd, de ingekomen verzoek schriften met de bijlagen van J. van don Boogaard om vergunning tot op richting van eene bakkerij in dc Frans HalsstraatM. H. van Bergen om vergunning tot het uitbreiden zij ner bakkerij door bijplaatsing van een oven in de Bakkerstraat 13R. van der Werf, om vergunning tot het ver nieuwen van den oven in zijne bak- kery in de Brouwerstraat no. 57 en dat op den 12en Augustus e.k., des namiddags ten 21/2 ure op het Raad- buis der gemeente de gelegenheid zal worden gegeven, om ten overstaan van het gemeente-bestuur bezwaren tegen het oprichten dezer inrichtingen in te brengen. Haarlem, 29 Juli 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd, BOREEL. De Secretaris, A. J. van SLOOTEN, l.s. Politiek Overzicht. De gezanten der mogendheden zyn het eens geworden over de redactie van den volzin in het vredestractaat tussclien Turkije en Griekenland, die de oorlogsschatting betreft. De voor- loopige vrede zal derhalve weldra tot stand komen. Op Creta zijn de verschillende auto riteiten het nog lang niec met elkan der eens. Djevad pacha heeft aan de admiraals uitlegging gegeven van wat hij nu eigenlijk wel kwam doen op het eiland en daarop zeide cle ad- de eerste helft van het volgend jaar, miraal Canevaro, dat dit machtig veel op de rol van gouverneur leek. Dit nu zou. naar men weet, tegen de be doeling zijn, daar Turkije aan Creta zelfbestuur beeft beloofd. Dat zul len de mogendheden vasthouden, des noods met kracht van wapenvertoon, althans op Malta staat reeds een engelsch bataljon gereed om naar Creta te vertrekken. Uit een mededeeliug van lord Lans- downe, den engelschen minister van Oorlog, blykt. "dat hij niet van plan is de officieren, die by den inval in Transvaal betrokken waren, bun bre vet terug te geven. Dat moest er dan ook nog maar bijkomen. In het Hoogerhuis deelde lord Ha milton, de minister voor Indië, het volgende mede over den opstand. De Engelsehe troepen zijn Dinsdag den gehcelen dag in actie geweest in het dal van de Swat. De algemeene aan val der opstandelingen had plaats tusschen 's avonds half negen en het aanbreken van den dag Woensdag duurde de schermutseling den ge- heelen dag voort, maar de aanvallers werden overal teruggeslagen. De En gelschen hadden aan doodon 11 Sepoys, en 43 g'ewonden, waaronder een luite nant. Er worden nog meer aanvallen verwacht. De gemeenschap met Malakand is hersteld. In hetzelfde Hoogerbuis is een be slissing genomen van vreedzamer aard. Bij derde-lezing-is n.l. goedge keurd bet wetsontwerp tot uitkeering van schadeloosstelling aan werklie den, ingeval van een ongeluk. Dc Chineesche grootkanselier is dood. De man heette Li Hung Tchao, had oen zeer oosterschen afkeer van vreemdelingen en was dientengevolge een groot tegenstander van Li Hung Chang. Door dit overlyden verwacht men een groote verandering in regeerings- personen en voor Europeanen gunsti ger bepalingen. STADSNIEUWS. eerste en derde Pagina. Haarlem, 30 Juli 1897. Dc beer A. G. Boes, vroeger onder wijzer hier ter stede, thans onder wijzer 2e klasse te Magalang N. O. Indië, beeft met goed gevolg examen gedaan in Land- en Volkenkunde. Gedurende de afgeloopen maand zijn op de Aardappel- en Botermarkt alhier Aangev. Verk. Prijs. Boter 501 KG. 464 KG. f0,90 1.10 Aard. 5182 HL. 3G56 HL. f 1,50 3.50 Appelen 27 HL. 27 HL. f9,—. f 12.— Peren 146 HL. 146 HL. f5.f 12, Schram. 240 st. 240 st. f 9,— 14,— Biggen 372 st. 355 st. f 3.— 9,— Wy lezen in de N. E. Ct. „Naar wy vcrnemeiij bestaat bij de Haarlemsche Vereeniging tegen het mishandelen van dieren het plan in ter viering van het 25 jarig bestaan, een congres te houden over dieren bescherming." Onder de punnten van behandeling zal „de hond als trekdier" eene eerste plaats innemen." Aan wiens indiscretie dit bericht te wijten is, weten wy niet wel. dat het allerminst rijp was voor open baarmaking en dat het zeer onvolle dig is. Ter geschikter tijd zullen wij onze lezers over de zaak behoorlijk in lichten. BINNENLAND Uit de „Staatscourant". Kon. hesluiten. Aan Robert L. Leyba, te Hamburg, vergunning verleend tot bet aannemen van het versiersel der -4de klasse van de orde van bet Borstbeeld van den Bevryder Simon Bolivar, hem dooi den president van Venezuela geschon ken. Benoemd tot burgemeester: van Ewijk, H. van Koolwyk Hzn., secre taris dier gemeente; van Giessen en van Rijswijk (Noordbrabant) J. H. van Ouwerkerk, secretaris van laatst genoemde gemeentevan Ambt-Om men en van Stad-Ommen T. Went- holt, secretaris dier gemeenten van Eibergen, W. H. Smits. - Aan mr. A. W. F. H. Sanger, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als 2e-luitenant bij het korps, gevormd uit dc Vereeniging tot vry willige oefe ning in den wapenhandel, thans ge naamd Vereeniging tot bevordering van 's lands weerbaarheid, gevestigd te Groningen. Pensioen verleend aanJ. W. Coop- man, wed. B. H. Schultz, commies lste klasse bij 'sRyks belastingen, f 154; G. J. Moulin, wed. G. van Eenennaam, couducteur der brieven malen lste klasse, f 134C. Alstede, wed. H. Vorderman, leeraar aan de burger-avondschool te Hoorn, f 100; A. van Wely, wed. T. Engelkes, commies-ontvanger bij "s Rijks-belas tingen, f 231. A. Vrielink. wed. A. van der Vecht, directeur van bet post- en telegraafkantoor teDedems- vaart, f 550. C- M. H. Cenyn, wed. mr. J. A. Middelhof, griffier bij het kantongerecht te Maastricht, f 900. Th. J. M. von Eugen, wed. J.Blank- waardt. brievengaarder, f 275. E. I. Lauër, zoon uit het huwelijk van bijlen E. P. Lauër, laatstelijk gep. kommies lste klasse bij 's Ryksbe- lastingen, met wijlen C. Boc(, f 62. M. E. Noordanus, wed. J. J. J. Soo- mers, rijks-veldwachter 3de klasse (brigadier-titulair), f 138. J. A. Pool, wed. S. N. Hoek, inspecteur der in voerrechten en accijnzen, f 600. W. Cremer, wed. dr. J. P. N. Land, hoog leeraar aan de Rjjks-universiteit te Leiden, f 600. De majoor N. M. la Fontijn, van het le rog. infanterie op pensioen gesteld, en het bedrag van het pensioen bepaald op f 1426 'sjaars. Aan den eerste luitenant W. F. Miolée, van het 4de reg. vesting-ar tillerie, op verzoek, eervol ontsla» uit den militairen dienst verleend Min. beschikkingen. Met ingang van 1 Oct. 1897, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend aan A. Kappers, als adsistent voor de pathologische anatomie aan de Rijks universiteit te Groningen. Men zegt, dat de oud-Minister Roëll burgemeester van Den Haag zal worden. „Men" heeft ditmaal eenige gronden voor dit vermoeden, gronden, die, al komen ze ons niet afdoende genoeg voor om de zaak als een feit te ver melden, toch genoeg waarschijnlijkheid hebben, om ditmaal eens van dit ge rucht melding te maken. Haagsche Courant.) De verkieziugen voor de Tweede Kamer, in de plaats van de nieuwe ministers de heeren Lely, Mr. Goeman Borgesius, Mr. de Beaufort, Cremer en Mr. Pierson in de districten Lochem, Zutfen, Amsterdam n, Amsterdam VI en Delft, zyn bepaald op 10 Aug. en de stemming op 17 Augustus en herstemming, zoo nooclig, op op 24 Augustus. Politieke Stijl-bloempjes. Wij lezen in een voornaam dag blad over het zittingnemen van mr te Beaufort in het Ministerie „Als er één man is, die dienen kan als cement voor de verschillende scha keeringenenz., en in een over Cort v. d. Linden ^Hy houdt vast aan hooge idealen, maar hy weet ook dat men idealen niet zonder wat inkrimping verwe zenlijkt." Dit doet denken aan krimgesneden idealen. En weer ergens anders „Een warm hart klopt in hem, maar zijn hart luistert naar de liarteklop der partij." Niet alle beeldspraak is even mooi (Tijd). Vereeniging tot bestrijding van knoeierijen in den boter- en kaashandel. Deze Vereeniging, 12 April 1885 opgericht, die zich ten doel stelt het verkoopen van margarine of surro gaten onder den naam van boter tegen te gaan, verspreidt thans eene circu laire door ons land tot opwekking om lid te worden. Als eerste succes van het streven der vereeniging kwam in 1890 de boterwet tot stand. Toen later bleek, dat die wet slecht werd toegepast, heeft de Vereeniging ge tracht er eene strengere toepassing van te krijgen en thans bestaat er eenige hoop, dat haar arbeid .vrucht zal dragen, zegt zy. Om nu echter krachtiger te kunnen optreden is ver sterking der middelen en uitbreiding van het ledental noodig. Daarop dringt zij aan. Het lidmaatschap bedraagt f 1 en dat van begunstiger f 2.50. Het, adres van den secretaris is: de heer J. A. Bos, Leiden. Wanneer de mid-1 delen het toelaten, zal de Vereeniging I meer ambtenaren met het toezicht op de naleving der boterwet bel ast,.gaan subsidieeren. De ondervinding heeft geleerd, dat de eene ambtenaar, thans door de Vereeniging gesubsideerd zeer nuttig werkt. Eene opwekking om de nuttige vereeniging te steunen, komt ons na het bovenstaande overbodig voor. Reizen. In de Tel, vinden we de volgende vermakelijke boutade; Amsterdam heeft zijn gewoon aan zien verloren, wel zijn de straten even vol als gewoonlijk, maar de stoffage van de schilderij is veranderd. Men ziet minder deftige hooge hoeden en veel meer menschen met kuitbroeken. Dat is de nieuwe mode. Vroeger deed men moeite er uit te zien als eeu gewoon sterveling, uit vrees voor afzetterij, tegenwoordig munten de reizigers uit vreemde en verre landen, die onze goede stad een bezoek waar dig keuren, door vreemde kleedij uit, zij zien er uit als wilden ze vooral de aandacht op zich doen ves tigen. Dc kuitbroek alleen doet 't 'm niet, neen, ook de Baedeker doet dienst om toch vooral te doen uitko men dat men reist. Het staat ook zoo deftig! Oude grijze heeren met pet ten op, niet meer piepjonge dames met korte rokken, het is schering en inslag als mén door de'Kal verstraat loopt. Aan liet station daarentegen louter vertrekkende Amsterdammers. Zij hebben genoeg van het asphalt, maar zy blijven Amsterdammers met lange broeken en gekleede jassen en zullen zich wellicht eerst over de grenzen ontpoppen als kortgebroekte fietsrij ders zonder kar. Bij het vertrekken van treinen k:ygt men een gevoel alsof Amsterdam leegliep, maar iedere aankomende trein vervangt de ver trokken stadgenooten door vreemde lingen. Geen hotel omnibus komt thans leeg van den trein en de im periale is gevuld met zware koffers, die ons als een waarschuwing toe roepen Maak verre reizen, maar laat alle ballast thuis. De politie heeft het thans druk, vooral in de Kalverstraat. Vreemde lingen schieten op j de agenten toe. Kunnen sie mir nicht sagenenz, Wat zegt uwé'? Verschta u nit. Er wordt gekoeterwaalscht van beide kanten. Onze Duitsche naburen, die het Hoilandsch zoo gemakkelijk vin den het is immers maar een dia lect van hun taal, kijken nu toch wel wat raar op hun neus. Dat had den ze zich toch zoo niet voorgesteld. Ja, ja, wy vinden Duitsch ook niet moeilijk, maar bemerken ook eerst over de grenzen, dat niemand weet wat een baussenplatz is en dat men ons verhongeren laat als wij om sanfte Eicr vragen. Evenzoo vinden cle Duit schers het verschrikkelijk dat zelfs een politie-agent en nog wel een Ajn- sterdamsche niet eens weet waar het „Ypsilon" ligt. Ja die Deutsche en Hollandisehe Zalen sind nicht ge- mfichlich. Een oplichter. Een zonderling heer, die gaarne ten koste van anderen van alles scheen te willen profiteeren, werd gisterna middag aan het Hollandsche spoor station te 's-Gravenhage aangehouden. Dit heerschap had zich eerst den geheelen dag door de stad laten rondkarren, zoodat de koetsier een aardig sommetje had te vorderen. Ton slotte liet hij zich naar het station rijden, waar "hij den koetsier met een „even wachten" liet buiten staan. Deze scheen echter de zaak niet al te best te verhouwen, en ging op het perron eens kijken. Zijn passagier zat in de restauratie, waar hij zich de biefstuk en vermouth uitmuntend liet smaken, tot op het oogenblik dat het fluitje klonk van tien conducteur van een vertrekkenden trein. -Zonder betaling snelde de man haastig naai den spoorwagen, maar do bedrogen koetsier en kellner waren hem te vlug af en grepen hem by zyn kraag. Aangezien rajjntieer geen cent op zak had om zyne schulden te vol doen, bemoeide de politie zich met het zaakje, en was royaal genoegom den oolyken snuiter op den koop toe gratis logies te verschaffen aan het commissariaat. Namens do afdeeling Rotterdam van den Nederlandse-hen lukiuationaiei Sigarenmakers- en Tabakbewerkers- Bond en een commissie van niet- leden van dezen Bond is aan sigaren fabrikanten alhier gevraagd: 1°. Invoering van een minimum- loonstandaard, nl.: Voor handwerk (knakmodel) 1 0.65 per 100 stuks, id. (gewoon model) f 0.55 per 100 stuks voor vormwerk (knakmodel) f 0.55 per 100 stuks en idem (gewoon model) f 0.45 per 100 stuks. 2°. Betere bereiding der te ver werken tabak. 3°. Afschaffing van alle grieven voor zoover deze bestaan, zooals con tributie, onbetaalden arbeid enz. enz. Praatjes over de Tentoonstelling te Dordrecht. Ill (Slot.) Hebben we het moderne gedeelte van de tentoonstelling vluchtig over zien, nu blijft ons nog bet oude ge deelte over, met een deftig woord: de retrospectieve helft. Ik heb al ge zegd, dat die de grootste was. De vier afdeclingen van oude nijverheid en kunst: godsdienstig leven, maat schappelijk "leven, huiselijk leven en •voorwerpen ter opluistering omvatten niet minder dan 2381 nummers. Neemt men daar nog by Oud-Dordt, dan mag men tot cle slotsom komen, dat aan hot verleden op de tentoonstelling de eereplaats is ingeruimd. Is dat een veeg teeken. In een zwaar moedige bui zou men het haast ge- looveu. Al te zeer zyn wij Neder- door G. ELSTER. 11) Een wilde worsteling ontstond er toen. De vijand had verreweg de overhand en drong de Duitsche ja gers allengs in het slot terug. In de gang, op dc trap pen, in de kamers werd de strijd voorigezet; er werd gevochten met een verbittering, die alleen kan voort spruiten uit den innigsten haat. Vergeefs hoopten de jagers op ondersteuning. Toen nauwelijks de eerste schoten der franc-tireurs knalden, vielen ook de ka nonnen van Pfalzburg in en een knetterend geweer vuur over de heele ünie der Duitsche voorposten be wees, dat de bezetting der vesting onder den dapperen commandant een nieuwen uitval ondernam. De gelijktijdigheid van dezen uitval en den aanval op bet slot Pernette bewees, dat er verstandhouding moest heerschen tnsscben de franc-tireurs en de be zetting. Axel bad zich met verscheidene jagers in de eetzaal van het slot teruggetrokken, terwijl het grootste deel van zijn manschappen door de franc-tireurs werden vastgehouden in uen donkeren tuin. De jonge officier had zich helaas laten verleiden om een aanval met de gevelde bajonet te wagen op de benden der vryscharen, die voor lien op de vlucht waren gegaan, om terstond daarop in verdubbeld aantal terug te keeren en de kleine schaar der Duitschers bijna geheel in te sluiten. Axel had zich daarop met moeite door de franc-tireurs heengeslagen en een vast punt ingenomen in het slot. Maar hij zag zeer wel in, dat hij en zijn manschappen verloren waren als er niet spoedig hulp kwam. De franc-tireurs drongen reeds in het slot en een hoop hunner sprong onder woest gejuich op de kleine schaar der Duitsche jagers a&n, die zich in de eetzaal versterkt hadden. Man tegen man vochten hier de Franschen tegen de Duitschersmaar de een na den ander van de dappere jagers zonk op den grond, en reeds stond Axel alleen met twee man tegenover de woedende Franschen. Hij zag in, dat bun niets anders overbleef dan te sterven. Had hy te doen gehad met geregelde troepen, dan zou een eerlijke capitulatie voor hem geen schande zyn geweest. Nu echter stond men tegenover gewa pende boeren, aan wie men zich niet kon overgeven, die zelfs geen genade schonken. De laatste makkers van Axel vielen getroffen ter aarde. De jonge officier zag zïcli alleen tegenover de wilde bende, die huilde van woest genot Vast omklemde Axel's hand den sabel. Nu «ring het er om, een eervollen dood te sterven 1 Hij wilde zich midden in den hoop der vyanden storten om strijdend neer te vallen, toen hij zich plotseling bij de schouders teruggetrokken voelde en een donkere gestalte hem voorbjjsnelde. Hy tuimelde terug. „Jeanne!" riep hij en wilde weer naar voren snel len. Maar reeds stond het moedige meisje tusschen hem en zyn vyanden, die, in de war gebracht door do verschijning van een vrouw, terug weken. „Ik weet, wie u tot dezen laffen aanval heeft geleid", riep Jeanne. „Waaar is hy, dat ik hein mijn verachting in liet verraderlijk gelaat kan slingeren Een kreet van woede ging op uit de schare der vij anden bij deze woorden. „Zy is de geliefde van den PruisSlaat ze bei den dood, hem en baarDood aan alle Pruisen Zoo huilde men wild dooreen en opnieuw drongen de franc-tireurs voorwaarts. Op dit oogenblik knalde buiten een salvo. Een donderend hoera weerklonk, waarop een luid geschreeuw volgde. Axel hoorde Duit sche commando's. De vrienden waren nabij Ook de Franschen hadden dc Duitschers bemerkten zochten hun door een rasse vlucht uit de ramen van de zaal te ontloopen. „Nu vlucht ge, lafaards!" riep Jeanne, die baar plaats in het midden der zaal niet had verlaten. Axel snelde op haar toe. „Jeanne, als ik je verzoeken mag, ga nu heen, keer terug in huis Mét schitterende oogen zag zy hem aan. „Door u geredJeanne, Jeanne, dan hebt ge mij ook lief..." „Meer dan myn leven Er knalde weer een schotaan Jeanne's mond ont snapte een gil verschrikt sloeg Axel de armen om haar heen zwaar zonk zy aan zyn borst. „Jeanne, Jeanne, om 's Hemels wil. je bent ge wond „Uw loon, verraadsterriep oen woeste stem uit, te midden van het krijgsrumoer. Axel wilde op de donke re gestalte toesnellen, die zich nog aan het venster vertoonde, den rookenden revolver in de hand, waar mee by het schot had afgevuurd op Jeanne. liet meisje echter hield hem omklemd en wilde hem niet laten gaan. „Verlaat me niet," steunde zy. „Ik sterf, ik sterf voor jou Zij zonk neer. Maar nog hield zy hem met baar ar men omvat. „Ik heb je iief," stamelde zy. „Jeanne, Jeanne, je moogt niet sterven „Voor jou voor jou fluisterde zij weer en verloor het bewustzijn. Buiten klonk een hoornsignaal. Schoten knalden. Een juichend hoera volgde en in de verte donderde schot op schot van de wallen van Pfalzburg, in den maneschijn van den zomernacht. NEGENDE HOOFDSTUK. De bivak-vuren waren uitgebrand. In diepen slaap lagen de jagers naast de aschhoojpen, waarin hier en daar nog een vonkje gloeideofficieren,

Haarlem's Dagblad | 1897 | | pagina 1