PREDIKBEURTEN wordt vert: '"- L L L- weedc laats aan de omsianaigneid, dat een vrij groot aantal Nederlansehe werklieden m liet einde van 1896 en het begin tan dit jaar zijn aangekomen, zoodat o. m. het aanbod van Nederlandsche timmerlieden sterk is vermeerderden geen gelijken tred heeft gehouden met de vraag. Sommigen der in de laatste maanden geïmmigreerde tim merlieden zyn er niet in geslaagd om steeds werk te vinden en eenigen hunner hebben zelfs de terugreis naar bet vaderland weder aanvaard. „Tevens is hqt zoowel voor werk lieden als voor^personen met admi nistratieve kennis bepaald ongunstig, I dat by de Nederlandsche Zuid-Afri- kaansche Spoorweg Maatschappij, de l grootste Nederlandsche werkgeefster, I weinig behoefte aan nieuw personeel 1 meer bestaat. „Maakte de geweldige vermeerde ring van het spoorwegvervoer in de jaren 1895 en 1896 eene voortdurende uitbreiding van personeel noodzake lijk, zoo is, nu liet vervoer meer nor maal is geworden, de vraag naar amb tenaren en werklieden natuurlijker wijze verminderd. „Voor emigranten als bovengenoemd zijn dientengevolge de kansen op plaatsing thans geringer dan in het afgeloopen jaar of zelts in het begin van dit jaar. Uit deze mededeelingen zon men wellicht de conclusie kunnen trekken, dat ik in het algemeen emigratie naai de Zuid-Afrikaansche Republiek in den tegenwoordigen tijd onraadzaam acht, doch zulks is geenszins myne bedoeling. „Het is echter meer dan ooit noo- dig, om zooveel mogelijke inlichtin gen omtrent de vooruitzichten in verschillende beroepen in te winnen, alvorens naar dit land te vertrekken. „Tot het verstrekken dier inlich tingen blijft het Consulaat-Geueraal i steeds gaarne bereid. „Ten slotte wensch ik er op te wij zen, dat aan enkele klassen van per- sonen, o.a. aan dienstboden, die goed kunnen koken en ander huiswerk verrichten, eene bepaalde behoefte bestaat. Doordat zoovele Nederland sche werklieden in de Zuid-Afrikaan sche Republiek gevestigd zijn, trou wen de aanwezige dienstmeisjes in vele gevallen spoedig, soms zelfs eenige maanden na aankomst, en ko men voortdurend betrekkingen open. De loonen zyn veel hooger dan in Nederland (te Pretoria gemiddeld 3 pond st. per maand), terwijl de werk zaamheden in de meeste huisgezinnen geringer zyn voor blanke dienstboden dan in ons land, omdat Kaffers voor het ruwe werk gebruikt worden". De bovenstaande mededeeling is ge- dagteekend van den 28en Juni. Bestrijding van de kwakzal verij voor 100 jaar. In ons land niet alleen, maar in verschillende landen wordt een ern stige strijd aangebonden tegen de kwakzalverij. Voor korten tijd (zie Miinch. med. Woclienschrifi) verscheen een rap- port van dr. Lent (Keulen) te dier zake. Naar aanleiding van dat rap port komt dr. Böbm thans met een aardig bericht, nl. een opgave van de maatregelen die voor ongeveer 100 jaar van overheidswege werden vast gesteld, om de kwakzalverij tegen te gaan. 0. a. leest men daar Daar het „provinciaal bestuur" ziet en door ambtelijke berichten ook. ver neemt hoeveel schade wordt aange richt door allerlei kwakzalverijen (in de Schwabische provinciën) zoo is genoemd bestuur verplicht, om ver dere nadeelen voor de burgers te voor komen, het hieronder volgende te be palen 1. Aan de Tyrolsche en Hongaar- sche z.oogen. oliehandelaars (onze.iene- veroliekoopers van vroeger Ref.) aan alle handelaars en ^kausirers" (ventende en rondtrekkende kooplie den) wordt de verkoop van genees middelen, of welke benaming zij daar voor ook kiezen, zoowel op kermissen als bij andere gelegenheden geheel verboden. Opdat zulks echter niet heimelijk zal geschieden, zoo moet a. op de grenzen, waar dergelijke personen in Schwaben komen, aan deze lieden medegedeeld worden, dat de verkoop op straffe van verbeurd verklaring is verboden h. wanneer zij het land door wil len trekken, zoo worde hun dit niet verhinderd, maar hunne pakken met koopwaar moeten op de plaats, waar zij 't land binnen komen, worden verzegeld en deze zegels kunnen eerst worden verwijderd, als zij het land verlaten. De te volgen route moet op hun pas worden aangegeven c. by het verlaten van het land moeten de zegels ongeschonden be vonden worden, op straffe van in beslagname der goederen. Ieder per soon die tegen dit verbod zondigt, wordt gestraft met tien gulden boete en direct over de grenzen gebracht d. ieder staatsburger, van wien het bewezen wordt, dat hij van derge lyke kooplieden medicamenten heeft fckocht, wordt eveneens beboet met 10, en in geval van niet betaling dezer boete, wordt lijfdwang toege past, 2. Marktschreeuwers, tandentrek kers, breuksnijders en andere derge lyke kwakzalvers, is het verboden hunne kunsten in de steden of dorpen van het rijksgebied te vertoonen en hunne zalven, poeders, pillen e. d. te verkoopen. Worden zij betrapt op overtreding, dan zijn hunne waren geconfiskeerd en worden zij over de grenzen gebracht. 3. Boekhandelaars of uitgevers, die advertentiës van zulke kwakzalvers met eigen letter drukken of in een courant opnemen, worden by de eerste overtreding gestraft met f 15 boete, by tweede overtreding met f 30 en bij volgende herhaling met verlies van hun bedrijf. 4. Aan vreemde doctoren kan de uitoefening van hun bedrijf toege staan worden, wanneer zij daarvoor: een toestemming erlangd hebben van het „Medicinal Collegium" te Mün- cben. 5. In steden, dorpen, marktplaat sen is de verkoop van in- of uitwen dige artsenyen ook aan inwoners verboden, wanneer zij niet daartoe, door hun radicaal van apotheker, materialist, dokter of chirurgyn, ge rechtigd zyn. Overtreding wordt gestraft met f 10 boeteby eerste herhaling met f30 on verdere herhaling met -1 we ken gevangenisstraf. Drukkers of uitgevers die desbe treffende advertenties plaatsen, wor den op dezelfde wijze gestraft als in 3 vermeld wordt. Hiervan zijn de geneesmiddelen uitgezonderd, die door het „Medici nal-Collegium" (geneeskundige Raad) onderzocht zijn en waarvan de ver koop gepermitteerd is. Daar ook veel geklaagd wordt, dat apothekers, chirurgijns, barbiers en „badstoofhouders" (ook een soort barbiers) inwendige kuren toepassen, hoewel hun dit van overheidswege verboden is, zoo is de burgemeester van iedere stad verplicht dezen lie den dit verbod nogmaals op het hart te drukken en hen in te lichten om trent de straffen, die op de overtre dingen zyn gesteld. In gevallen waar door inwendige kuren schade wordt aangericht, moeten de doctoren of andere personen die er kennis van dragen, dit by de overheid aangeven, waarop een streng onderzoek van wege de hooge regëeiing zal volgen." Men kan moeilijk zeggen dat deze wettelijke bepalingen niet streng ge noeg zyneok ademt de geheelë wet een" goeden geest, en dient ze om de onderdanen voor schade te vrijwaren. Men vraagt zich af, hoe het moge lijk is dat" des ondanks de kwakzal verij nu nog zoo welig tiert, dat men opnieuw weer bedacht is, óm langs wettelijken weg dit euvel te beper ken. GeneeskCourant.) Andrée verongelukt. De correspondent der N.R.Ct. te Berlijn seint Terwijl het meerendeel van de Ber- lijnsche' bladen, ondanks het bericht in de N.R.Ct., in twijfel trekt dat Andrée zou zijn verongelukt, geeft een van onze meest beproefde practisehe luchtschippers, de eerste-luitenant Siegsfeld, van de afdeeling militaire luchtscheepvaart, de waarschijnlijk heid van een ongeluk toe, en wel op grond van de volgende overwegingen Blijkens de weerberichten uit de drie noordelijkste meteorologische sta tions, Bodö. Haparanda en Archan- gelsk, van den tyd tussehen 11 en 17 Juli, is het uiterst onwaarschijnlijk, dat Andrée's ballon door lage wind- stroomingen zoo ver zuidelijk is ge dreven als uit het Rotterdamsche be richt zou blijken. Daarentegen leggen luchtballons in de meestal zeer sterk bewogen hooge luchtlagen in korten tijd geweldige afstanden af. Uit de berichten over het vertrek van An drée moet men afleiden, dat Andrée bij het opstijgen wezenlijk zooveel sleeptouwen heeft verloren, dat het hem moeilijk moest vallen, zijn ballon voortdurend op de gewenschte geringe hoogte te houden. En in het landen op het land, hot ijs of in open zee onder ongunstige omstandigheden werd Andrée bemoeilijkt, doordat, naar men althans beweert, Andrée aan zijn bal lon geen inrichting had om dien opon te scheuren. Door zulk een inrichting kan men, als de ballon bij lievigen wind zoo snel voortgesleept wordt, dat er levensgevaar ontstaat, dadelijk al het gas laten ontsnappen, door met een enkelen ruk den zy wand van den ballon geheel open te rijten. Wij lezen in de' N. R. Ct. Kapitein Lehmann zendt ons uit Grimsby een schetsje van het voor werp dat hij in zee zag dryven. Hij voegt er bij„De kleur was grijs bruin, het voorwerp had overlangs loopende naden, met twee bolvormige voonverpen welke wij beschouwden als de blazen van de visch, doch van dezelfde kleur als liet geheel". Op de schets steekt het rechtergedeelte iets meer uit het water dan het lin ker; in het midden is een flauwe inzinking. De „bollen" berinden zich aan het rechter uiteinde, de een be dekt den ander ton halve, het schij nen op de teekening meer ovaalvor mige dan bolvormige dingen, de af scheiding tussehen beide is niet scherp aangegeven. De lengte van de twee bollen te zamen zou ongeveer 30 voet zyn, de hoogte 5 voet; de hoogte van het groote voorwerp boven water 12 tot 55 voet. „Van touwwerk is niets bespeurd geworden", schryft de kapitein nog. „Het zicht was eenigszins door nevel belemmerd, zoodat wy niet lang daarbij konden vertoeven, omdat op gegist bestek gevaren moest worden. Ge schatte lengte op de waterlijn pl.m. 150 voet." De gezagvoerder en de eerste offi cier van de Dordrecht zijn, zooals onze Londensche correspondent heden middag seinde, te Grimsby door ver slaggevers van dagbladen onder vraagd. Aan den verslaggever van de Daily Chronicle vertelde de eerste officier, de heer T. Visser, nagenoeg het volgende De Dordrecht was in den morgen van den 15en uit Keym, aan de One- ga-baai. vertrokken met een lading hout voor Grimsby. Zaterdag 17 Juli bevonden zij zich op N.B. 69° 30', O.L. 35° 40, en tegen half elf uur, terwijl het vrij mistig was, stond kapitein Lehmann op de" brug, door den kijker te zien, Hij bespeurde in het water iets dat op het eerste gezicht op een omgeslagen schip geleek. Ka pitein Lehmann riep den heer Visser, wees hem het voorwerp aan, en vroeg hem wat hij er van dacht. De eerste- officier antwoordde dat het geen rots kon zijn, want het water was volko men kalm er om heen. In de meeniug dat het een omgeslagen schip kon zijn, en er misschien menschenlevens te redden waren, veranderden zy van koers totdat de Dordrecht ongeveer op een myl afstands van het diug gekomen was. Zij konden toen zien dat het geen schip was, en dat er zich geen levend wezen op bevond. De onderstelling dat het een doode wal- viseh kon zyn, werd toen opgewor pen, maar ei- was geen stank te be merken, en hot denkbeeld werd weer opgegeven. Men merkte op dat vogels naar het voorwerp toe vlogen en er op gingen zitten, doch er met bleven, maar telkens weer wegvlogen. Men schreef dit toe aan het feit dat het voorwerp niet stevig lag, maar onop houdelijk heen en weer zwalpte in het water, het was klaarblijkelijk hol. Twee bollen lagen langs zy, maar het weer was niet helder genoeg om die nauw keurig te kunnen zien. De kleur van het voorwerp was donkergrijs en het wras regelmatig gestreept. De grootte seheenomstreeks de halve lengte van het schip te bedragen: ongeveer 150 voet. Er waren geen touwen of iets van dien aard te bespeuren. De heer Visscher maakte een ruwe schets van het voorwerp, zooals het in het water lag. Daarop steekt het eene einde van het ding verder uit het water dan het andere, en naast den hoogsten kant lagen de twee bol len. Zooals het ding daar geteekend was, zegt de verslaggever van de Daily Chronicle, kwam het ongetwij feld dicht bij de voorstelling, die men zich kan vormen van een half gezon ken ballon. Later sprak de verslaggever nog met kapitein Lehmann. Ook de kapi tein liet een schetsje zien en zijn be schrijving van het waargenomene kivam in hoofdzaak met die van den heer Visser overeen. Het voorwerp, zeide de kapitein, had een groezelige, vaalbruine kleur, en had naden. Van de bolachtige voorwerpen was het eene grooter dan het andere. Touwwerk was niet te zien. Het was eenigszins mistig. De kapitein schatte de lengte van het voorwerp op 150 voet; men bevond zich op N.B. 69° 36' en O.L. 35° 34'. De kapitein verklaarde uitdrukke lijk dat zy op dat oogenblik niets wisten van Andrée's opstijging; als zij het geweten hadden, zouden zij zeker naar het voorwerp toegegaan zijn om het van nabij te bekijken, or het, zoo mogelijk, mede te nomen. Nadat hij te Grimsby was aangeko men en van de ballon-expeditie ge hoord had, had bij de overtuiging dat het Andrée's ballon was, en hii gelooft dat nog de eenige reden voor twijfel zou gelegen zijn in de omstandigheid dat hij geen touwen in den omtrek zag. Vervolg Stadsnieuws Aanbesteding. Uitslag der aanbesteding voor het bouwen "van eene villa in het Bloe- mendaalsche Park te Bloemendaal onder beheer van de architecten Roog en van den Ban te Haarlem. Ingekomen 9 biljetten. J. A. Kaub, Halfweg f 13500 H. London, Haarlem 12380 G. P. J. Beccari, id. 11300 J. F. Bakker de Lugt, id. 10940 J. Giebels Servellen, id. 10748 A. F. Rinkema, id. 10534 B. Zuithof Zn., id. 9595 P. Rijnierse Zn., O verveen 9370 J. J. van Scheijndel, Haarlem 8967 Zaterdagavond geeft, volgens ach terstaande advertentie, de heer Reints in de Passage te Zandvoort een spec tacle-concert, varié, waarop zich o. a. zal laten kijken een wondermensch, die glas eet en daarop loopt. Voor verdere bijzonderheden zie men de advertentie. Door burg. en weth dezer gemeente is op verzoek aan den heer Mr. A. J. van Slooten eervol ontslag uit zijne betrekking van commies-redacteur ter plaatselijke secretarie verleend en zulks onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten aan de gemeente bewezen. Anti kermisbeweging. Zoodra de kermis haar intocht in eene stad heeft gedaan, gaan ook hare tegenstanders aan het werk. Zoo ook hier. De afd. Haarlem van den Ned. Chr. Geheel Onthouders!). zal Wocns- dag en Donderdagavond in Weten en"Weiken een z.g. Volksfeestavond geven, waarop lichtbeelden zullen worden vertoond, liederen gezongen en versnaperingen rondgedeeld. Den kaatsten kenniszondag zal vanwege deze zelfde afdeeling, eveneens in Weten en Werken eene samenkomst voor het kermisvolk, worden gehou- houden, waarop o.a. ernsign Palstra van het Leger des Heils Let woord zal voeren. Qverigens zal het Leger des Heils Dinsdagavond in zijn ver gaderlokaal, Schachelstraat eene thee- meeting houden. Verder zal op de kennis ook de blauwe tent der ont houders staan. De Ned. Chr. Geli. Onth.bond en de Haarl. Jongelings- vereeniging zullen op de Iaatsten kermis-Maandag boottochten houden. Bjj het heden, Vrydag, alhier ge houden examen gymnastiek M. "O. zijn geslaagd alle 4 de mann. candi- datenL. Groeneweg, H. v. Lingen, H. Mcerdink en E. v. d. Gaart, allen van hier. De Postduivenvereeniging „de Snel- vlieger" alhier hield Donderdag |29 Juli een wedvlucht met elk lid 5 aan gewezen jonge duiven broed 1897 uit Nijmehen waar dezelve om 9 uur; G. _T. door den stationschef werden losgelaten. De aankomst was als volgt J. G. Schippers 11.03.10 Joh. Jung 11.03.44 P. van Daalen 11.04.08 J. v. Boren 11.04.32 W. d. Laan, 11.04.35 L. Govaerts 11.04.42 W. v. Staveren 11.06.10 A. F. H. Harms 11.06.11 R. Slot Jr. 11.29.26 A. J. Bronkhorst 11.44.14 L. van Lujjken 1.52.30 De prys voor de 2 eerstgotoonde duiven werd behaald door T. G. Schippers. Heemstede. De heer G. J. Burger alhier is Don derdag te 's Gravenhage geslaagd voor het examen hoofdakte. Ter gelegenheid van 't aanstaand huwelijk van hunnen onderwijzer, den heer T. J. Heijdanus, werd den kin deren van de biz. prot. school heden middag een feest aangeboden, waarbij zij werden getracteerd op chocalade, koek enz. Onder het zingen van toe passelijke liederen werd de middag aangenaam doorgebracht. 't Cadeau, den onderwijzer vanwege de kinderen aangeboden, bestond uit 6 stoelen en een tafel. Zandvoort. Aangekomen vreemdelingen. Dames de Hoop Scheller, Amsterdam, 2 pel's.. Villa Paula. Van Leersum en gouvernante, idem, 2 pers., idem. Fam. A. Kaupmann, idem, 4 pers Villa Zomerzorg A. Nehmann, Weiden. Hotel Driehuizen. Baron van Hausolte, Zwolle, idem. Fam. P. Leeuwenberg, Amsterdam, 6 persidem. Mej. Ter Kuile, Enschedé. Villa Maris Mej. Heijmans, Amsterdam, idem. Fam. Savrij, Haarlem, 9 persVilla Lichttoren. Velsen. Voor het examen engelsche taal L. O. te 's Gravenhage is geslaagd de heer Degens, van hier. VERVOLG NIEUWSTIJDINGEN. Hofbericht. Woensdag zijn naar Het Loo ver trokken H. W. J. E. baron Taetsv. Amerongen, E. L. graaf Van Lim burg Stirum. Kamerheeren, jhr. W. J. P. v. d- Bosch en jh. A. S. E. v. Tets, adjudanten en jbr. C. L. van Suchtelen van de Haere, ordonnans- officier van H. M. de Koningin. Neder 1. Opera. Men meldt ons uit Amsterdam Het volledig tableau de la troupe van de Nederl. Opera te Amsterdam bestaat uit de dames Marie vau Gelder ie (lramat. zangeres, mej. de Montjau jeugdige dramatische zangeres, Irsna Lozin, le dramat.-mezzo-sopraan, Ma lie de Boer coloratuur-zangeres, mevr. Tijssen—Bremerkamp lë dugazon, mevr. Culp—Kiehl mezzo-sopraan en alt, Antoinette Sohns, le dugazon- soubrette. Voorts de heerenEbbeler en Ro meo Corvini bassen, Urlus en Fr. Philippeau tenoren en Orelio, Van der Hoeck en Poons. baritons. De koren bestaan uit 30 dames en heeren, het orkest uit 5S leden. De directie wordt gevormd door de hee ren Van, der Linden, directeur, Van Dobhen, secretaris en Poolen, chef de bureau. Door de politie is op last van den officier van justitie te Utrecht pro ces-verbaal opgemaakt tegen den heer H. van Manen, wethouder te Hoeve laken, die verhinderd heeft, dat eenige kiezers eene lijst van candidaat-stel- ling inleverden. (Tel.) Veeartsen die verlangen benoemd te worden tot assistent aan 's ryks veeartsenijschool te Utrecht voor het tijdvak van 1 October 1897 tot en met 30 September 1898, op eene bezoldi ging van f 1000 'sjaars. worden opge roepen voor 1 September e. k., met opgaaf van leeftijd en overlegging van bun diploma van veearts, schriftelijk daarvan te doen blijken in een aan den minister van binnenland sche za ken gericht en aan den directeur van voormelde inrichting in te zenden verzoekschrift. Gedwongen, winkelnering in Noord-Brabant. (Slot.) Maar behalve schending van het eerlijk en onaantastbaar beginsel, dat ieder werkman recht heeft op de uit betaling van zijn loon en dat loon ook naar eigen verkiezing mag besteden, zyn er toch nog andere bezwaren be halve de boven geschetste, aan de gedwongen winkelnering eigen. In de eerste plaats gaat alle zelfstandigheid by den werkman verlorenin zyn eigen huis is hij geen meester meer van zyn doen en latenzooals ik hier- voren reeds opmerkte, worden man nen van zestig jaar en daarboven als kinderen soms gedwongen, met een bon van den baas en van diens elle- waren, zich oen pak in een bepaald kleedinginagazijii te laten aanmeten. Er is gaandeweg en bijna algemeen een wrok ontstaan tussehen baas en knecht, die alleen nog maar door dwang in toom wordt gehouden, maar die zfcb tegenover my soms nog wel op kal men, meestal toch op bitteren toon openbaarde. Van geen werkman, en ik heb er honderden bedaard en kalm gesproken, ging ik heen of het was dezelfde verzachting, „ja, als de winkelnering nog eens werd afge schaft, maar dat kwaad krijgt men er nooit uitDe koopman wordt ook onnoodig aangemoedigdde vrouw toch van den werkman ziet allerlei eetwaren en kieedingstoffen in over vloed aanwezigzij kan en moet grootendeels beschikken over het ver diende loon van haar man en kan bovendien nog gemakkelijk op kre diet krygen, maar juist door dat kre diet wordt men ten slotte geheel van den patroon af hankelijk. Het gebeurt niet zelden, dat te veel en te duur gekochte winkelwaren soms voor den zelfden, meestal voor lageren prijs aan een ander worden overgedaan, om zoodoende de huur te kunnen be talen en andere noodzakelijke uitga ven te bekostigen. Van sparen of een ander eigendom te verkrijgen is geen sprake; men leidt zijn heele leven lang een armoedig bestaan, waartoe helaas ook de drank het zijne bij draagt. Ten slotte kan ik toch nog op eenige lichtpunten wijzen: zeer in vloedrijke personen hebben met mij en door mij het onhoudbare van den toestand ingezien; ik vlij mij zelfs dat de ergerlijkste misbruiken gaan deweg zullen verdwijnen en aan de woekerwinst althans een einde zal worden gemaakt; reeds zag ik de winkelnering op enkele plaatsen ver dwijnen en daarvoor kwamen zelfs zeer goede instellingen in het belang van den werkman in de plaats. Toch zoude ik meenen dat alleen door wette lijke bepalingen op de meest afdoende wijze aan de gedwongen winkelnering een einde kan worden gemaakt. Onder de op de groote Berlijnsehe kunsttentoonstelling door den Staat aangekochte werken behoort ook een gelithographeerd portret van Jozef Israels, door Jan Veth. De moord te Uithuizen. De rechtbank te Groningen heeft Donderdag den 13-jarigen knaap Luije van der Laan, wegens den gruwely- ken moord op zijn kameraadje Albert van der Hoek te Uithuizen veroor deeld tot zeven jaar gevangenisstraf. TELEGRAMMEN, De veepest in de Transvaal. PRETORIA, 30 Juli. (Haias.) De Zuid-afrikaansehe republiek heeft het aanbod aangenomen van de firma Ro binson, Lewis en Marks om 200,000 pond te leenen voor de bestrijding van de veepest, zonder in den toestand van de Transvaal verandering te brengen, en op voordeelige voor waarden voor den Staat, Burgerlijke Stand. Bevallen. 2S Juli. S. J. Hage— Vring, z., 29 G. Kossen—de Boer z.„ A. J. G. de Jong—Haverkamp z., E. H. Smulders—Bourgeois d., 30 Gi Wiebes—Bongers d. Overleden. 28 Juli. J. J. van Wijk 1 ra. z. Rollandstr., W. F. K. Zeeman 16 j. z. Gr. Heiligland., 29 E. van Amstel 6 m. d. Keystraat. Sport en Wedstrijden. Het schijnt dat alle ingeschreven wielrijders, die wij reeds in ons blad vermeld hebben, behalve Nossam, aan de interessante wedstrijden op de Amsterdamsche Wielerbaan Zaterdag en Zondag a.s. zullen deelnemen, ook Jaap Eden. Bloemenwedstrijd, Men schryft uit Den Haag Veel bloemen waren er nietnoodig om den Zoül. Botanischen tuin te 's-Gravenhage gisteren liet aanzien van een bloemenfeest te geven. Im mers de sierlyke aanleg van den tuin met de hoerlykste voorbrengselen uit Flora's hof geeft in gewone tijden aan dit terrein reeds een van zyno voornaamste aantrekkelijkheden. Maar liet feest dat gisteren honderden, vol wassenen als kinderen, naar den tuin lokte, droeg een eigenaardig stempel. Al wat de bloemengaard in dit jaar getijde aan allerlei soorten oplevert was door het bestuur van het genoot schap met kwistige hand afgestaan en toevertrouwd aan het jonge Hol land ten einde die kleurrijke gaven van moeder natuur te verwerken tot siering van hoornen, lantaarns, stijlen, tuinsierraden, karretjes en ander speeltuig van de jeugd in een edelen, onderlingen wedstrijd". Aan de kampplaats van het jongo volkje had de directie der instelling eene passende omlijsiiug. geheel in overeenstemming met het zomersche uiterlijk van den tuin, gegeven. Aan weerszijden van de hooidlaan, aan welker ingang de bezoekers zich tussehen eenige prachtig bloeiende laurieren bewogen, liepen slingers van dennengroen, waarop de rozetten van donker roode geraniums een mooi effect maakten, naar een hooge eere poort van sparreboom, bezet met dahlia's van verschillenden tint en ge tooid met vlaggengroepen en bloem korven aan de masten. De openingen van dezen ryzigen eereboog ontsloten den toegang tot het arbeidsveld der kinderen, die van den vroegen ochtend tot den laten namiddag bezig waren met de lenige en vlugge vingers rozen, orchideeën boom- en klimopbladeren enz. te fat soeneeren, te schikken en te buigen tot bestanddeclcn van een bloemen- klecd aan de met den eigenaardigen smaak der jeugd gekozen lichamen. Ook dit. bloemenatelier onder het dicht en lommerrijk geboomte van het middenterrein was in feesttooi, daal de voor het oog streelende guirlande zich voortslingerende langs de ver andah en in dubbele snoeren, elk gedrapeerd met rozen van verschil lende kleurschakeering, den muziek tempel omgaven. Te dier plaatse waren niet alleen jongens en meisjes, maar geheele ge zinnen druk aan liet werk. Als be wijzen van hunne vlijt, hun handig heid en smaak in het aanwenden van bloemen tot versiering waren tegen den middag tentoongesteld gehuld in of bekleed met bloemen in de meest verschillende vormenparasols, sport- wagentjes, hoepels, een fiets voor oen rijder beneden 5 jaren, een ooievaar, een Koninklijke kroon, een kruis, tafels, stoelen, poppenwagentjes en dergelijke. Bekende bloemisten en niet bet minst de bortulanus van het genoot schap hadden tot opluistering het hunne bijgedragen. Zoo had de firma v. Ryswyk veel werk gemaakt van een zuil van bloe men, dragende het borstbeeld van de Koningin, welke terreiüversierrag keurig uitkwam iu een hang van sierplantenhet. personeel van den heer Kortman bracht met een eere- naahl. waarvoor de daldia's het hoofd materiaal leverden, hulde aau het bestuur van het Genootschap; de firma Horrix verecnigde een bloem- versiering van een schommel met eene elcctrische bouqueltenverlichting. Verschillende knapen liadden de lan taarnpalen met groen en bloemen bekleed en deze omlijsting van de ranke staketsols mocht wei voor een van de meest nuttige doorgaan. De geheele bloemen wedstrijd is goed geslaagd en werd vooral na 4 uur door duizenden bezocht. Dc lieve kinderhand had hiermede ook aan de grooten veel genoegen verschaft. op ZONDAG 1 Aug. 1897. TE HAARLEM. Eglise Wallonne. Pas de Service. Gereformeerde Kerken. Oed. Oude Gracht. Voorin. 10 ure, J. v, d. Sluijs. 's Avonds 5 ure, v. d. Sluijs, pred. te Anaijk. Klein Heiligland. Voorm. 10 ure, Vrolijk. 's Avonds 5'/a ure, Vrolijk. van Scheveninyen. Ridderstraat. Voorm. 10 ure, Ringnalda. 's Avonds 6 ure, Ringnalda. Clir. Geref. Gemeente. Zuiderstraat. Voorm. 10 ure en des nam. 5'/ï ure, Schotel. Donderdagavond 8 uur. Schotel. Lutherscho Kerk. Voorm. 10 ure, Poolman. Nam. 12 ure, Zondagsschool. Kerk der Broeder-gemeente. Voorm. 10 ure, IPem. Doopsgezinde Kerk. i Voorm. 10 ure, Hesta. Remonstrantsche Kerk. i Voorm. 10 ure. geen dienst. Donderdagmiddag 12 ure, Tidetnaiu Hu wcly kswijding. Heemstede. Voorm. 10 ure, Kuijlman. Houtrijk en Polanen. Voorm. 10 ure, geen dienst. Familieberichten. Getrouwd: 27 Juli. P. Verschoof en V. E. Laatsmau, Maastricht. 29. Tli. Tjabbos en C. D. Horaan, Noord- dijk. S. Vestdijk en A. M. C, C. Mulder, Amst. J. W. de Haan eu J. E. A. van Galen Amst. H. S. Veldman en A. C. Bok, Amst. J. J. Honig Hz. en A. de .long, Assen delft. J. Giroldi en H. de Bruine, Amst. C. H. J. Hanssen en H. Ei. Rabus, Amst. J. F. Rijkhart, wertr.' van G. M. Wennegers, en M.1 A. Ponger, den Burg op Texel. Bevallen: 28 Juli: J: F. O. ten Kate Korthals d. Leiden. L. A. G. V Bos Janszen—Osieck d. liaarn. A. M. G. Bal dinger—Dc Lat z. Amst. G. H. E. Schellenberg—Van Steen- hoven z. Amst. Overleden25 Juli. C. M. Luyten- Vaas 52 j. Roosendaal. 26. H. J, Schade van Westrum 66 j. Amst. 27;. Wed. C. G. J. Kleeblail—Van -EJ. 68 j. Singapore. W. P. van Waës- bergo 63 j. Amst. 28. H. T. Hoogê.-: veen, Utrecht. J. van Eek 72 j. Leeuwen. MARKTNIEUWS. Aangcv. Verk. Prys. Aard. 222 HL. 167 HL. f2,— 3,50 Peeren 26 HL. 26 HL. f5,— 7,— Snyb. 70 Md. 70 Md. f 1.-1,40 Hcerenb.253 Md. 253 Md. f0,55 0,70

Haarlem's Dagblad | 1897 | | pagina 3