EenweiEii) geschiedenis1 Er was eens dus vertelde op zekeren avond de lancier Campis- tron een kapitein, die zeer peed op de hoogte met de geschiedenis was. Hij kende de daden en de wapen feiten van de koningen, vorsten, kei zers van a tot z, even goed als de brigadier Mehmeel, die Lier tegen woordig is, de taak van don briga dier van de weck kent. Hjj deelde ons ook feiten uit huil particulier leven mede, als lnj ons, iets van liunne veldslagen had ver teld, en hy kende de intieme gewoonten van Lodewijk XIV' even goed als bij van de kaalhoofdigheid van Karei de Kale afwist, den koning, die van oor deel was, dat liet haar der militairen noch steil, noch gekruld moest zijn. Hy betoogde, wanneer men net wilde, dat het niet uit verstrooiing was, dat koning Dagobert zijn pan talon door den kleermaker had doen keerenmaar door vergelijking van den datum van dit merkwaardig feit met dien van de factuur van gezeg den pantalon eeue factuur, die liij in do archieven had teruggevonden betoogde hij, dat hjj versleten was en dat deze goede vorst, wiens spaar zaamheid nog heden door meer dan een hoofd van den staat wordt nage volgd, eene groote schrede in de spaar- knnst had gemaakt, door dus een pantalon op de twee uit te winnen. Zoo leerde Lij do nuttige zijde van de geschiedenis kennen. Doch kapitein Porentesme vergat daarom niet de aangename en anec- dotische zijde. Uit den krijgsmans stand, kende hij elk gevleugeld woord, zoowel te Tolbia, als aan de Berezina of in de tuinen te Versailles gesproken. Zijne voordrachten over deze ver schillende onderwerpen waren er des te boeiender om. En het waren niet alleen de officie ren, zijne kameraden, die geroepeu waren van zyn cursus voordeel te trekken. Kapitein Porentesme dirigeerde de regimentsscholen met eene zeldzame voorliefde. Menschen met de slechtste hersenen wist hy te leeren. Daarvoor had hij verschillende onfeilbare mid deltjes. Om iemand met een slecht verstand een of andere gebeurtenis in te pren ten, zeide hij," moet men een beroep doen op de indrukken, gebreken of dagelijksehe gewoonten van dit indi vidu. Is hjj gulzig en wilt ge, dat hij de merkwaardige episode van den slag van Marengo niet vergeet, spreek hem dan van het kippotje a la Marengo, lederen keer, dat hij er dan een eet, zal hij zich den dood van generaal Desaix herinneren. Is hij op school en op het punt zyn werk te eindigen, dan moet hy iederen keer, dat hij zich aan het werk zet, zeggen„Ik doe als Klé- ber, die van "zijne studiën afscheid nam." Dan zal hij aan den veldtocht van Egypte denken. Een feit is het, dat de leerlingen van kapitein Porentesme gedurende de eerste twee weken wonderbaar lijke vorderingen maakten. De leeraar gaf met zooveel ijver les en legde zooveel geduld aan den dag, dat de leerlingen al de datums en al de citaten onthielden, en dat zy zelfs in den dienst slechts gedenk waardige woorden aanhaalden. „Soldaten", placht de oudste adju dant altijd te zeggen, wanneer hij zich aan tafel zette, „soldaten, ik ben over mij zei ven tevreden en zal daar om een glas wijn nemen." Haarlemmer Halletjes Een Zaterdagavondpraalje. CCLXXXI. Roudweg gezegd, ik dweep met ten toonstellingen. Als er nog iets is, waar ik in dezen moeilijken tijd plezier in heb, dan zijn het tentoonstellingen. Nog sterker: ik houd van alle ten toonstellingen. De expositie van aard beien te Aalsmeer boeit mij evenzeer, als de internationale- of wereldten toonstelling te Brussel. Klein en groot, dichtbij en veraf, 't doet er niet toe, ik ben bereid, ze alle (desnoods tege- liik) in mijne liefhebbende armen te sluiten. Eu de reden van die genegenheid is, dat ik tentoonstellingen tegenwoor dig zoo gezellig vind. t Moet al een bijster duffe en droge wezen, wan neer er niet oen caté concert is op geslagen, een poffertjeskraam, een stoomcarrouscl. Soms vind je er ook wel een Rutschbaan. In ieder geval is; er een restauratie en een chocola dehuis, als er niet meer zyn dan een; speelgoed kun je er krygen,zoetigheden in soorten en prijzen nu vraag ik: is dat allemaal niet gezellig? En wanneer het op een tentoonstelling begint te regenen, dan schuil je even in 't hoofdgebouw en loopt er meteen de uitstallingen eens langs - je hebt dan toch niets beiers tc doen in afwachting, dat het weer droog ge worden zal zyn. Vooral by een heel natten zomer (en die is bij ons zoo als bekend is geen zeldzaamheid) kan men zeggen, dat het hoofdgebouw de algemeene parapluie is van de ten toonstelling. Tot deze zwaarwichtige be.-spiege lingen ben ik gekomen, toen ik dacht aan de naderende kermis. Daar heb je ook pofferkramen en wafelkramen en spcelgoedkramen en koekkramen I „Generaal," antwoordde hem daii 1 zijne kameraden, „gij zijt groot als de wereld." Op het laatst echter raakten de sol daten met al die geschiedkundige feiten en al die groote mannen in de war. Toon werd het eene ware ver warring op de geschiedkundige les, gelijk bij den torenbouw van Babel. Leerlingen en leeraren begrepen el kaar niet meer. De reputatie van kapitein Poren tesme was echter tot ver over de grenspalen van het regiment doorge drongen en generaal Niraalyn, die voor den eersten lceor dit merkwaardig regiment zou gaan inspocteeren, ver wachtte daarvan zeer veel. Doch zijn verwachtingen werden helaas teleur gesteld. Ziet mij goed aan, wanneer de generaal u zal ondervragen, had ka pitein Porentesme tot zijne leerlingen gezegd. Als ik clan bemerk, dat het geheugen u begeeft, zal ik u, al naai de omstandigheden teekens geven, en u op den goeden weg terugbrengen. Het examen begon. Adjudant Pochafer, sprak dc generaal, wil mij eens iets over den oorlog van 1S00 mededeelen. Onmiddellijk gaf kapitein Poren tesme een teeken, alsof hy iets lekkers at. Zoodra Bonaparte eerste consul werd, begon de adjudant Pochafer vlug. zond hy bi ieven aan al de vors ten van Europa, doch zij zonden hem geen kaartje tot antwoord. Het was daarom noodig den oorlog te begin nen. Bonaparte besloot ze te bekam pen- Om de aandacht van den vjjand al te leiden, voreenigdc hij al de musici van zijn leger in de Alpenpas en gaf er het commandement van aan gene raal Marescot, die over de muziek van de genie het bevel voerde. De Oostenrijkers zeide :„Wat aardig, daar zijn de Fransellen bezig muziek in de Alpen te maken dat dient om ons te lokken." Gedurende dien tijd, was Napoleon met Desaix en met Klébr naar Egypte getrokken, en daar te Marengo met den Mahdi Mélos slaags geraakt. Ongelukkig moest Desaix de over winning aan anderen overlaten. Bij den aanvang werd hij door eene slechte spijsvertering geplaagd en stierf hij onder hevige stuiptrekkingen. Toen hij ergen honger liad, had hij dien zelfden morgen een kip genuttigd, be goten met een zekere saus, die men sinds dien tijd Marengo noemde. Toen Bonaparti het hoorde, had hy er wel spijt van, maar wel dra hief hij het hoofd weder trotscb op. „Do kip, die mij zal dooden, zeide hij, is nog niet uitgekomen." Sinds deze gebeurtenis met ge neraal Melas zegt men in Oos tenrijk van iemand, die in lastige om standigheden verkeerthij is in de mélasse. Dus eindigde de slag van Marengo die Italië aan Frankrijk gaf." En de adjudant Poe. af er ging weder op zijn plaats zitten, met het gezicht van iemand, die een reuzenwerk heeft volbracht. Generaal Nimalijn. eerst verbaasd, scheen zich nog al te amuseoren. „Wie is de minste?" vroeg hij aan kapitein Porentesme. „Die? Laat ons eens zien?" „Wachtmeester Lagarnel, vertel mij eens alles, wat gij van den veldtocht van Rusland weet?" Dadelijk maakte kapitein Poren tesme een gebaar, alsof hij de kraag- van zijn mantel omsloeg en wreef de handen over elkaar. „Alvorens naar Rusland te vertrek ken, begon de aangesprokene, reeds een oud gediende, huwde Napoleon. Ja generaal, Napoleon trouwde, hoewel het zeer koud was. Toen - daar heb je ook stoomdraaierijen, ik bedoel draaimolens en café con certs en al de verrukkingen, die je tegenwoordig op de hodendaagsche tentoonstellingen bekoren. En nu wil ik dan toch in gemoede gevraagd heb ben; waarom zullen we dan de haar iemsche kei-mis niet liever de „Alge meene Haariemsche Tentoonstelling" noemen, 't Klinkt fijner, chiquer, deftiger of je zegt: „kermis", of dat je zegt: „tentoonstelling", niet waar? dat heeft een heel anderen klank. De eerste de beste boerenne gorij in Drente heeft haar kermis, maar een tentoonstelling heeft niet; iedereen. En aangezien tegenwoordig mindgr gelet wordt op „wat is", dan wel op „wat schijnt", zoo bestaat er geen enkele reden, om niet den mooi- sten naam te kiezen, dien we voor 't feest van 1 tot 8 Augustus kunnen bedenken. Ja maar. zult u zeggen, dc para pluie. Waar is dan de Tentoonstel- lingsparapluie, hel Hoofdgebouw Wacht een oogenblikje, (laar heb ik wel degelijk aan gedacht. Ik wou, dat voor parapluie van dc Haariem sche kennis - ik bedoel de Alge meene Haariemsche Tentoonstelling, werd gebruikt het oude postkantoor in (1e Smedestraat, dan kan het nog nuttig worden gebruikt voordat de politie met haar groote en kleine schelmpjes er intrekt. En vraagt ge ran nuwat moet er dan in dat Hoofd gebouw geëxposeerd worden, dan zal ik U dadelijk dienen van antwoord. 't Is tegenwoordig hcclcmaal geen kunst meer, te verzinnen, waarover een tentoonstelling nu eigenlijk zal han delen. Je neemt maar een vak bij den kop en klaar is het. Ik sprak hier boven van een tentoonstelling van aardbeien welnu, waarover zouden we van 't najaar niet een tentoon stelling van roodo kool kunnen ver wachten? Nadat ik gelezen heb, dat er een tentoonstelling betrekking heb- toen nambij maarschalk Nev, den dapperste dei- dapperen en daarna Murat mede. Doch toen dc laatste in oen badkuip door eene jonge Russische, Charlotte geheeten, gedood werd, bleef Nov alleen over om den terugtocht to ondernemen. Daar het altijd maar kouder werd, legden de Russen te Moskou een vuur aan, om zich te verwarmen Napoleon haast te zich mee de stad binnen te trekken. En later verbrandde hij Constantino- pcl en hij nam den terugtocht naar Bt. Helena aan." Gedurende de improvisatie van zijn eersten leerling was kapitein Poren tesme bleek geworden, maar het ver-i haal van den tweedon gaf hem den genadeslag-. Ternauwernood had hij de kracht om zich op dc borst te slaan, toen hij den generaal aan een derde hoorde vragen „En gij, kunt gij mij ook zeggen, hoe generaal Ncy is gestorven Zonder te aarzelen," antwoordde de toegesprokene, het gebaar van zijn kapitein ziende: „Generaal, hij is aan een borstaan- doéning gestorven." Kapitein Porentesme heeft sinds d:en tijd afgezien van zijne geheugen oefeningsmethode. (Naar het Fransch). BÜ5S3EHLAHD. Hofbericht. Aanstaanden Maandag, op denver- jaardag van H. M. de Koningin-Re gentes, zal op het Loo een diner ten liove plaats hebben. Na afloop zullen de gasten zich vereenigen in de co- mediezaal, waar voor dezen intieinen kring een opvoering zal plaats hebben, gearrangeerd door H. M. de Konin gin met ecnige dames en lieeren dei- hofhouding. Hot programma vau den feestavond is een verrassing voor de Koningin-Regentes, en werd daarom zooveel mogelijk geheim gehouden. De minister van Oorlog, generaal- majoor Eland, is uit het buitenland hier te lande teruggekeerd en werd door de Koningin-Regentes boeëdigd. Volgens het „Haagsche Dagblad" gaat de minister van binnonlaudsebe zaken, mr. y. van Houten, eene bui- tenlandsche reis doen. In het najaar denkt hij voor eenige maanden naar Amerika te vertrekken. Luit-Generaal Kromhout, f Na een langdurig en smartelijk lijden is Donderdagmorgen om 11 uur op 62-jarigen leeftijd te Ellecom op den huize K lein A vegoor" over leden de heer J. H. Kromhout, gc- pensionncerd luitenant-generaal en gewezen inspecteur der genie. Bij Kon. besluit van 19 Juni 1895, Nr. 54, werd de heer Kromhout op zijne aan vrage op pensioen gesteld en zulks met dankbetuiging voor de zeer goede diensten door hem gedurende zijne veeljarige militaire loopbaan aan den lande en aan het leger bewezen. Eveneens ontving hij op zijn ver zoek op de meest eervolle wijze ont slag als lid en voorzitter van de staatscommisie, ingesteld tot het uit brengen van een advies omtrent de vraag, op welke wyze binnen de stelling van Amsterdam in tijd van oorlog voldoende zal kunnen worden voorzien in de behoefte aan drink water. Dit ontslag eveneens onder dankbetuiging voor de vele gewich tige diensten ook in die betrekking aan den lande bewezen, kwam in dé „S taats-Courant" voor op don dag van zijn overlijden. Dc overiedene was gedecoreerd met de Orde van den Nederlandschcn Leeuw, Ridder 2e klasse der Orde voor Mil. verdiensten van ypanje, Comm. Ie kl. derDanc- brogsorde van Denemarken en Ridder bende op de gemeente-administratie zal worden ingericht, ben ik op tentoonstellingsgebiecl letterlijk op alles voorbereid. In laatstgenoemde tentoonstelling wil men namelijk o. a. exposeeren linialen, inkt, pijpen lak en dergelijke hoogst belangrijke artikelen meer. Wanneer nu deftige menschen fleschjes inkt exposeeren en classificaties maken van platte en vierkante lijnhouten, dan zie ik geen enkel redelijk bezwaar tegen een na tionale tentoonstelling van boerekool of komkommers. En nu ik toch over deze tentoon stelling van gemeente-administratieve artikelen spreek, moet mij de ver zuchting van 't hart, dat ik het pro gramma van die expositie gaarne nog een weinig uitgebreid had gezien. Wat hebben we, zoo vraag ik, aan al die dooie stukken, formulieren, dienstenveloppen, bureaustoelen en de meergemelde pijpen lak, wanneer niet daarby worden geëxposeerd diegenen, die aan al deze voorwerpen leven en beteekenis geven, de ambtenaren. „Stoffeert," zou ik de regelings commissie willen toeroepen, „stoffeert uw tentoonstelling met levende figu ren en ge zult eens zien wat dat een succes heeftZet aan de schrijftafels en in de bureaustoelen burgemeesters in soortenbekwame en hm minder geschiktenburgemeesters die altijd gepasseerd en die, welke voort- geschopt worden. Stelt dan naast hen een verzameling ambtenaren te kijk den beleefden ambtenaar en den giïmmigen ambtenaar, den philosophi- sehen ambtenaar en den mopperenden ambtenaar, den hongerlijdenden en den neen, naar den rijken ambte naar zou ik maar niet zoeken, want dien vinden we toch niet En wil men dan het schouwspel heel interessant makêii, dan kan daar bij ook geëxposeerd wordenpubliek. Publiek dat lastig is en lomp; Pu blick dat schroomvallig is en niet le kl. der Orde van St. Stanislaus van Rusland. Aan een der groote bankinstellingen te Arasterdam heeft men in dc laatste dagen een tekort in de kas ontdekt van 5000. N iettegeustaande allo na- sporingen, is het niet mogen gelukken de oorzaak van dat tekort te vinden. Men herinnert zich wel, dat den 12n Juli een persoon, die opgaf te zijn genaamd J. B. De B. vijf bankbil jetten van f 1000 ter inwisseling heeft aangeboden, en nu bestaat het ver- moedon, dat men de nalatigheid heeft gehad, de biljetten niet in tc nemen, hetwelk dan het tekort van de som zou verklaren. De politie heeft dan ook den heer De B. opgeroepen zyn adres op te geven. By het openen van het algemeen bureau der Maatschappij van Wel dadigheid te Frederiksoord, ontdekte men Woensdag dat daar was inge broken; alle lessenaars en kasten wa ren opengebroken. Daar geen gold aanwezig was, hebben de dieven zich moeten tevreden stellen met twee pij pen en een tabakszak. Een paar land kaarten werden stukgesneden, en een briefje werd door de inbrekers ach tergelaten, waarin zij beloofden terug te zullen komen. Beter zaken maakten waarschijnlijk dezelfde inbrekers bij C. Oostmdie, te Nijensleek. Door een ongesloten raam zijn de dieven binnen gekomen, en hebben van de vrouw een gouden ring en broche ontvreemd. Daarna schijnen de dieven naar de slaapka mer gegaan te zijn, waar zy het gou den horloge van den mail vonden, en waar zij uit de broek, die aau de deur van de bedstede hing, een portcmon- naie met ongeveer f15 namen. Eerst des "morgens werd de diefstal ontdekt. Donderdagavond kwam van Apel doorn te Ylissingen aan de hertogin van Albany die met de aansluitende nachtboot Koningin Wilhelmina der maatschappij „Zeeland" hare reis naar Queonboro" vervolgde. Met dezelfde boot kwam Vrijdag ochtend van Londen aan prins Karl van Denemarken, die met den aan- sluitenden sneltrein zijne reis naar Hamburg voortzette. Onweer. Tijdens een hevig onweer was de knecht van den landbouwer J. K.te Komster eergisteremnorgen aan 't eg gen. Om den regen ging hij onder een roggehok, de paarden vasthou dende, schuilen. Beide dieren werden door den bliksem getroffen en gedood. De knecht werd bedwelmd. Een zonderlinge keuze. Men schrijft uit Opsterland aan 't Hbld. „De uitslag der herstemming voor den Gemeenteraad heeft ons een ver rassing- bezorgd. Tegenover mr. ba ron van Harinxma Thoe Slooten, griffier bij 't kantongerecht te Beet- sterzwgag, die aftreden moest, is ge kozen S. Wcstra, boerenarbeider te Lippenhuizen, die bekend staat, dat hij ra 't wildstroopen geen vreemde ling is." De nieuwe geweren. LIit Zeist wordt aan het U. D. be richt, d.d. 29 Juli: Onder de oefeningen der troepen in het kamp onder deze gemeente sprong onder het vuren het geweer van een der manschappen ter hoogte van het magazijn uit elkaar, waar door èu de mau èn zyn neraiman aan de handen verwond worden. Naar men zegt, komen meer zulke gevallen met het nieuwe geweer meer voor. recht met zijn boodschap voor den dag durft komenPubliek dat niets weet en alles vragen moet; Publiek, dat alles weet en den ambtenaar on derwijzen wil. Wanneer men nu al deze personen zet op die stoelen en voor die ballustrades, dan zal dat een lieele levendigheid geven; dan zullen de fleschjes inkt en de linialen min de)' opvallen en zullen de toeschouwers misschien minder letten op de „lak" van deze tentoonstelling. Maar ik ben afgedwaald en vat dus, naar mijn uitgangspunt terug- keerende, den draad van mijn betoog weer op. Wat, zoo dacht ik, kan men in 't oude postkantoor nu wel ten toon stellen Geen dingen van den tegen woordigen tyd, want die kennen we meer dan genoegook geen dingen uit vroegeren tijd, want die interesseeren ons niet meerhet zou moeten zijn een Toekomst-ten toonstelling. Het enorme voordeel van een toe komst-tentoonstelling is hierin gelo gen, dal men nooit voor oude, lang bekende dir.gen behoeft te vreczen, maar dat alles nieuw en verrassend is. Dc fantasie lioeft hier, al bepaalt ze zich maai' tot Haarlem, een onaf zienbaar veld. Zoo kan er ecu model tentoongesteld worden van de Groote Houtstraat gcasphalteerd, op een dui zendste van de ware grootte; een schilderstuk, voorstellende de oplos sing van de verlichtingsquaestie, dat uit den aard der zaak symboliek zal moeten worden behandeld en bewerkt mot vlammen in soorten; eenreuzen- tcekening van het Noorderspaarnc na de voltooiing van de nieuwe sluis te Spaarndam, bevaren door halve dozynen zwaargeladen booten; de drinkbal in 't Frederikspark van pa pier maché, bestormd door Arabieren, Engelschen, Samojeden en Russen van fSiaforaek ¥Qi©r Dames. Bewerkt door erne Dame. LXV. Dat ik met huid watertjespom mades, oliën, zalfjes tot verbetering van dc huid niet dweep, heb ik al meer dan eens in deze rubriek gele genheid gehad om tc zeggen. De meeste middeltjes helpen niets en on der de weinigen, die misschien eenig tijdelijk effect hebben, zijn er, die lang niet onschadelijk genoemd mogen worden. Doet men dus over 't algemeen, wat teint en huidkleur betreft, het beste en verstandigste door maar te vreden te wezen met wat uien heeft, evenzeer schijnt het wijs niet te prut telen over minder fraaien vorm van sommige gelaatsdeelen, gedachtig aan het„man muss tragen was man nicht andern kann." En toch, wie weet in onzen vooruit- j strevenden tyd, wat do dag van! morgen brengen kan. Wie zou vóór vyftig jaar geloofd hebben, dat iemand er zich op zou gaan toeleggen, de menschen. (ik wil niet zeggen schoon heid te bezorgen) maar dan toch in 'toog vallende leelijkheden te verbo teren. Welnu, die iemand bestaat. Hij woont in de Twee en Veertigste straat in New-Vork ou noemt, zich doctor,! een titel, die weliswaar in dc Ver- eenigde Staten van Noord Amerika te gemakkelijk verkregen wordt, dan dat men er voel gewicht aan moet hech ten, maar die toch in elk geval ook niet bewijst, dat de man er niets van weet. Hij adverteert dan (dokters in Arae- rika zijn niet zoo bang voor publi citeit als hunne collega's hier) dat hij den vorm van een neus kan veran deren, uitstaande ooren vlak kan leg gen, vouwen of plooien in het gezicht kan wegnemen en een nieuwsgierige juffrouw van een Engelsch dames- tijdschrift heeft hem over een en ander eens geïnterviewd. De dokter liet haar onder anderen een photographic zien van een dame. die genoodzaakt was een grooten bochel op haar neus rond te dragen en die liever een rechten neus had, van griekseh model. Fluks werd het vleeseh aan beide kanten losgesneden, nadat do plek gevoelloos was gemaakt met cocaine en dc kleine verhooging van het neusbeen in een oogwenk weggevyld met een vijltje, dat door een kleinen electrischen motor werd gedreven. Alles wat er nu nog te doen overbleef, was do wond dichtnaaien en laten genezen. Een week later was er niets meer van te zien en had de dame een volkomen zuiveren griek- sclien nens, wat de dokter aantoonde door een tweede photo van de bedoelde patient na de operatie te laten lrijkon. Hoeft iemand een mopneus, wat nood dc punt wordt naar beneden getrokken, een klein driehoekig stukje daartnsschen en de bovenlip uitge sneden en de neusgaten met een metalen knijper gesloten. Na deze operatie heeft de patient een sierlijke Romeinsehe welving in den neus. Zoo maakt deze duizend kunstenaar monden kleiner, hij kan ze ook grooter maken, maar dat wordt hem zelden gevraagd. Uitstekende ooren worden plat ge legd door het. wegnemen van een ge deelte van een spier achter de ooren. Dat deze dokter hazelippen en der gelijke misvormingen eveneens behan delt. spreekt wel van zelve, In Amerika neemt de methode, naar zijn zeggen, een groote vlucht, 't Plan bestaat, om er ook te Londen een filiaal voor in te richten en wanneer het maar zoover is, dan zal er ook wel een Nederlandsche medicus mee voor den dag komen, wanneer het geen humbug is. Allen, die neuzen cf ooren of monden hebben, waarmee ze niet recht in hun schik zijn, wordt dus bij deze aangeraden, liever dan hout; een afgietsel van het marmeren standbeeld van den man, die een be lasting zal hebben uitgevonden, welke Haarlems ingezetenen precies naar draagkracht en volkomen billijk, niet hooger en niet lager dan noodig is, belast; liet model in bordpapier van een spoorwegstation zonder over wegen Maar genoeg, ik zou te kort doen aan de achting, die ik verschuldigd hen aan de verbeeldingskracht van mijne lezers, wanneer ik het niet bij deze opsomming liet en de uitwerking- van het denkbeeld niet overgaf in hunne handen. Nu tegenwoordig de tentoonstellin gen aanspraak maken op den naam van kermis, kan gevoegelijk een ker mis zich den mantel omhangen dor tentoonstelling'. En komt misschien mijn denkbeeld voor dit jaar wat laat, dan kan 't wellicht voor 't volgend jaar wel dienen. Dé schutterij is, denk ik, minder een zaak van de toekomst. Er zijn er al, die beweren dat de nieuwe Minister vau Oorlog haai- wel afschaf fen zal. In ieder geval zal ze, tegen den tijd dat de troep geen overweg meer passeeren moet om naar het ocfeningsterrein aan den Schoter straatweg te komen, wel heel anders zijn ingericht, dan tegenwoordig. Dit neemt niet weg, dat de tegen woordige schutter wijs doet met reke ning te houden met de tegenwoor dige schutterij, onder de tegenwoor dige wet. „Wat geeft het nou", heeft iemands grootmoeder eens gezeid, „of je met het hoofd tegen den muur loopt. Niets dan pijnlijke builen." En iemands grootmoeder had daarin overgroot gelyk. Uit het'besluit van God. Staten van deze week, betreffende een kor poraal van dc schutterij, die gewei den Oceaan en voor over te steken, te wachten totdat de methode naar hier is gekomen, 't Is goedkooper'eti allicht ook veiliger. Ik hel) met genoegen gezien, dat do vereeniging tót verfraaiing in onze gemeente een wedstrijd voor balkon- yorsiering heeft, uitgeschreven. Niets is er, dat een stad zoo verfraait en een vriendelijk aanzien geeft als bloe men op de balkons. Wanneer er ooit een speciaal voorde vrouw aangewezen taak was, dan is bei «vel die om het balkon van hare woning óf zelf te versieren, öf zoo zij meent,, dat daarin hare krachten 'te kort schieten, dat door een bloemist te laten ducn. Van het kleinste balkon netje is iets goeds te maken, ja een simpel rekje bloemen kan een note gaie zijn in een geheelo straat. In dat opzicht is or, wanneer ik mag vertrouwen op een vluchtiger! indruk, dien ik ervan gekregen heb, in Haarlem nog heel wat te doen. Zoo is er om. maar eens iets te noe men in de heele lange Wilhelmina- straat niet een balkon versierd. En daar zijn er heel wat Maar laat ik niet vooruitloopen op de mededeelingen der commissie van beoordeoling, die naai- ik in dit blad gelezen heb, deze week haren eersten rondgang heeft gedaan. Met genoegen heb ik gelezen, dat zij liet by een eersten keer niet laten, maar ra de maand Augustus nog eens rondgaan j zal. Komaan, dames, doet eens iots aan de balkons van uwe huizen, op dat Haarlem niet alleen in naam maar ook inderdaad de stad der bloemen worde Volgen de gebruikelijke recepten. Badensche 'pudding Kook een Liter melk, J/a pond sui ker met 6 eierdooiers. Los dan C blaadjes gelatine op, roer dat er door I en dan nog een glas rum of cognac. Leg in een diepe schaal pond be schuit met rozijnen en krenten en giet er de saus over. Flensjes. Men een half pond bloem aan met een weinig melk. Klop 6 eieren heel stijf en vermeng dat met het opgeloste meel, doe er een weinig zout Èij. Uit dat beslag bakt men 16 flensjes. 5poï*t en Wedstrijden. In Out-Dordrecht's Nieu-Maere (het in oud-Hollandsch geschreven nieuwsblaadje, dat dagelijks op de Dordtsche tentoonstelling wordt uit gegeven) lezenwy het volgende: Donderdag!) is onse Te Pryck-Stel- ling besocht gheworden van seecker wondermens, dewelckc in gants de wacreld befaemt is. 'T is steur Suther land Royaards, die, doof ende stom svnde, nyet te min alle landen van Europa door gereyst heeft. Daerby en reyst hy nyet te voet, noch te peerdt oft in een karss, maer by mid del van 't stalen instrument gheseydt rywiel 't welck voormaels van ons beschreven is. Hy is gheboren op Amboina in de Mol ukken ende is, nae syn wesen ende gliestaltenisse streckeiide op een Javaen. 'T stom syn gaat geentsints so wydt dat hy gantscli nyet en spree- cken en kan. Ettelicke woorden heb ben wy hem seer verstaenbaer hooren uytspreeeken. Ende wat 't h ooren aengaet, hy leest de woorden van de lippen der mensen ghelyck als van een bladt papier. Meester Zoethout heeft hem by Al tenburg ontfanghen ende so hem als de luyden die met hem waeren een roemer wyns doen schincken, daer- gerd had geweren weg te bergen om dat zyn óefeningstijd, naai' zijn oor deel, verstreken was, blijkt dat op nieuw. Hy heeft zijn hoofd gestoo- tcn eerst tegen den Schuttersraad en toen tegen Gedeputeerde Staten en daarvan een buil gekregen, die pijn doet, in den vorm van tien gulden boete en nog zooveel gulden en zoo veel centen aan kosten. Dit in hot bijzonder, wat den kor poraal betreft. In het algemeen blijkt uit de beslissing van Ged. Sta ten, dat een schutter zoo maar niet een bevel van zijn meerdere mag weerstreven. Indien hij meent, dat dit bevel onrechtmatig is. dan mag hij, na het bevel le hebben uitgevoerd, zijn beklag doen bij een hoogere autoriteit. Wie nog beseft, dat er in de maat schappij orde moet wezen, zal zich deze uitspraak zeer goed kunnen be grijpen. En een schutter behoeft I allerminst (zooals bij het leger) bang I te wezen, om zich te beklagen over zyn superieuren. Bij het leger ziet menigmaal de ondergeschikte tegen beklag op, omdat hij maanden lang, don gansehen dag, te maken heelt met. denzelfden chef, over wien hij zijn beklag heeft ingediend. Maar bij de schuttery is dat heel anders. Daar draagt men slechts korten tijd de uniform en komt dan weer in de burgermaatschappij, waar men meestal niets met zijn .schutterijchef heeft uit te staan. Laat derhalve een schutter, die be zwaar heeft tegen een bevel, dat be vel eerst uitvoeren en dan zijn be zwaar inleveren want met liet hoofd tegen den muur loopen heelt nog nooit iemand iets anders bezorgd dan builen. FIDELIO.

Haarlem's Dagblad | 1897 | | pagina 6