Tweede Editie. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. FEUILLETON. In liet Krijgsgewoel. 55e Jaargang. Dinsdag 3 Augustus 1897, Ho 4321 ARLEMs DAQBLAD Toor Haarlem per 3 maanden. 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden„1.30 (Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden.„1.65 Afzonderlijke nummers0.05 'Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.30 de omstreken en franco per pos.t O.37V2 Directeur-Uitgever ADVBH/TEiTTIËTT: Van 1-5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Couvantiers. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnk Générale- de Publvritê Etrangêre G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs Slbis Faubourg Montmarlre. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreflende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. BUITEN het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 15 regels f0,75, elke regel meer./0,15; Reclames per regel 0,30. Agenten vooFjdit^biad in den omtrek zijn: BloemendaalSandpoort en Schoten, P. v. d. RAADT, Sandpoort; HeemstedeJ. LEUVEN, bij de tol; SpaarndamC. HARTENDORP; ZandvoortJ. Vel-sen, W. J. RUTJTERBeverwijk. J. HOORNSIJmuiden, TJADEN, Genoemde Agenten nemen Abonnementen en Advertentiën aan. ZWEMMER Brieven uit Perzie. XI ISFAHAN. 26 Juni 1397. In mijn vorig schrijven maakte ik melding van dë viering van het Ar menische paaschfeest, 'thans heb ik weder van godsdienstige feesten ge wag te maken, ditmaal echter van Perzische. Sinds den aanvang van Juni heeft het nieuwe Perzische (maan) jaar 1315 zijn intrede gedaan met de maand Moharram, die met de daarop volgende maand Saffar, het tweetal maanden uitmaakt, gewijd aan de nagedachtenis van het marte laarschap van de Schiïtisehe heiligen Hosseni en Hassan de zonen van Aly. Gelijk ik reeds vroeger vermeldde gaat gedurende dien tijd een groot deel van de bevolking, voor zeer vroom willende doorgaan, slechts in liet zwart gekleed en zijn gedurende verschei dene dagen dezer maanden de bazaars absoluut gesloten. In iedere stadswijk in schier ieder dorp of gehucht wor den dan deze feestdagen gevierd met speciale godsdienstige bijeenkomsten, „roze khana's" genaamd en gehou den, hetzij in de open lucht, lietzij ia een afgesloten deel van den bazaar of in daartoe geschikte gedeelten van particuliere woningen. Zoodanige plaatsen worden dan kenbaar gemaakt door het uitsteken van een paar drie hoekige zwarte vlaggen, soms alleen versierd met witte inschriften van teksten uit den Koran, en bij andere gelegenheden met het nationale em bleem van den leeuw en den zon. Ieder muselman heeft tot zulk ecno roze-kbana vrij toegang, doch, althans hier ter plaatse, worden ongeloovigcn daarbij, evenals in de moskeeën niet to^elaten. In vroegere jaren, vóór de pries ters hunne macht herwonnen hadden, en ook thans nog op verschillende plaatsen op het platteland, waar de bevolking wat meer tolerant is, nam men het met dat verbod niet zoo nauw, en zijn er voorbeelden genoeg, dat Europeanen ook het inwendige van moskeeën hebben kunnen bezich tigen. Om echter op dit godsdien stige bijeenkomsten terug te komen, wordt, gedurende een paar uren lang, door een der voornaamste priesters of moullas, gezeten op een ongeveer twee meter hoogen, met zwart doek behangen of zwart beschilderden, «enigszins op een trapladder gelij- kenden preekstoel, den volke een ver haal gedaan van den tragischen dood dier beide martelaren en hunner fa milieleden, en telken male, wanneer daarbij hunne namen over zijne lip pen komen, worden deze door do luisterendo menigte in koor eenige malen herhaald. De meer fanatiek gezinden onder het publiek laten dan bij het uitstooten der laatste letter grepen van die namen, hunne hand met kracht op de ontbloote borst neervallen, en dit te samen met de in koor uitgestooten kreten, vormt éen doordringend geluid, hetwelk op vry grootcn afstand hoorbaar is en op den pas uit Europa gekomene een zonderlingen indruk maakt. Op enkele der grootste feestdagen trek ken, na afloop van zulk een roze- khana, de geloovigen in troepen door de naastbyzijnde straten, soms onder een soort eentonig gezang, doch meestal slechts onder het uitbulderen van de namen Hossein en Hassan met het begeleidende op de borst slaan, terwijl soms enkele ijveraars, meestal derwischen vóór de menigte uitloopende, en met een ontbloot, met het scherp naar zich toegekeerd zwaard in de hand, zich daarmede, in hunnen godsdienstigen waanzin, verschillende diepe sneden op liet voorhoofd toebrengen. Gedurende de rouwmaanden geven soms de gouverneurs van steden of andere hooggeplaatste personen, die zich de gunst des volks willen ver zekeren, een zoogenaamde „tazich", als 't ware een passiespel, dat ver scheidene dagen aanhoudt en op plas tische wyze de lijdensgeschiedenis van bovenvermelde martelaren moet voorstellen. Zelf niet zulk eene voor stelling bijgewoond hebbende, kan ik niet in byzonderheden daarover treden, doch degenen, die zich voor dit onderwerp intresseeren, kan ik de lezing aanbevelen van „In the land of tlio Lion and the Sun", door dr. C. J. Wills, waarin er eene vermakelijke beschrijving van wordt gegeven. Behalve de rouwtijd is het hier thans ook oogsttijd. 'Het koren, dat in den laten herfst is gezaaid gewor den, cn in Januari of Februari, on danks den vorst zich reeds boven den grond begint te vertoonen, vangt tegen midden Maart aan, krachtig in de hoogte te schieten, zoodat reeds tegen einde van April de aren ge vormd worden en deze tegen half Juni rijp zijn en geoogst" kunnen worden. Het maaien gaat natuurlijk met de hand door middel van sikkels, daar seizen gelijk men die in Holland heeft, hier onbekend zijn. In plaats van het afgesneden graan op schoven te zetten, wordt het in liet midden van het veld op een groo- ten hoop gegooid, tot het den eigenaar convenieert het koren van het stroo te scheiden, hetwelk niet door dorsöhén geschiedt, doch op de volgende wijze. Rondom den hoop graan wordt een laag stroo, met de aren er aan, op den grond uitgespreid, en nu wordt een wagentje te voorschijn gehaald, bestaande uit een soort raam van zwaar hout met een verheven zitplaats er bovenop, cn dat zich voortbeweegt op een twaalf of zestiental, vier aan vier gerangschikte ijzeren schijven van pl. m. 2 dM. middellijn en met scherpe kanten. Daarvoor wordt een paard gespannen of wel een paar ezeltjes of een trekos, vervolgens neemt gewoonlijk een kleine jongen op hot wagentje plaats, en voort gaat het, Voortdurend in de rondte over het laagje stroo, waar, tengevolge van het droge weder, de graankorrels gewoonlijk voor het meerendeel reeds uitgevallen zijn, en dat op deze wijze in stukjes gesneden wordt van onge-i veer 1 dM. lengte. Zoodra het stroo genoegzaam gesneden is, worden de, stukjes op zijde geveegd en eenei nieuwe hoeveelheid op don grond uit-1 gespreid, en zoo wordt voortgegaan tot (le geheele hoop gereed is. Nu dient nog het graan van het fijnge sneden stroo verwijderd to worden en dit. geschiedt eveneens op eene pri mitieve wyze. Zoodra het een beetje waait, begeeft zich de landbouwer naar het veld en werpt er het mengsel met houten vorken in de lucht; het lichtere stroo werdt dan door den wind een paar meter ver medegevoerd, en de zwaardere graankorrels vallen direkt op den grond, waar zij door jongens in zakken verzameld worden, terwijl het gesneden stroo in een soort netten wordt te zaaien gebonden om later voor voevoeder verkocht te wor den, of wel om met klei vermengd, bij het bouwen van muren dienst te doen. Eene andere oogst, welke echter gewoonlijk reeds tegen het einde van Mei plaats vindt, en die dus thans reeds geheel is afgcloopeu, is die van de Opium. Talrijke velden in de om geving van Isfahan zijn met dit gewas beplant; en de papaver-planten be reiken eene hoogte van ongeveer.Jrie kwart mete, en beginnen in April gf begin Mei te bloeien, als wanneer de velden, bedekt met witte bloemen met slechts hier en daar eene paarse va riëteit er tasschen, wel eenige, gelij kenis vertoonen met de bollenvelden in de nabijheid van Haarlem. Reeds na eenige dagen vallen dc bloem bladeren af en begint de zaaddoos snel in grootte toe te nemen, totdat de landbouwers haar eindelijk groot genoeg achten, om er de zich daarin bevindende Opium uit te verzamelen. Alsdangaan 's namiddags verschillen de personen in het veld rond, voorzien van kleine langwerpige stukjes hout, elk met een zes a achttal scherpe ijzeren pennetjes er in bevestigd, en hiermede worden nu dwars over de zaaddoos, een aan het aantal pennetjes beant woordend getal evenwijdige insnij dingen gemaakt, uit ieder waarvan, 'gedurende den nacht, een druppeltje! eerst helder gekleurd, doch spoedig donkerbruin wordend sap te voor schijn komt, hetwelk des morgens met een schraper zorgvuldig afge schraapt en daarop in koperen bakjes verzameld wordt. Na een paar dagen worden aan de tegenovergestelde zijde van (le zaaddoos wederom dergelijke insnijdingen gemaakt en ook daaruit ieder eene zekere hoeveelheid sap ge wonnen. Dit proces wordt in enkele gevallen soms nog een derde maal herhaald. Nadat dus alle opium er op deze wijze uit verwijderd is, wor den de thans spoedig verdrogende stengels op hunne beurt verzameld, om later als brandstof te dienen, ter wijl het veld weder onmiddellijk in gereedheid wordt .gebracht om het zaad voor andere gewassen to ont vangen. Behalve het gevaar van nachtvor sten in dc lente, waaraan natuurlijk andore gewassen ook blootstaan, le vert de opiumcultuur nog een andere risico op. Gebeurt liet namelijk dat des avonds .of des nac-hts, nadat de insnijdingen gemaakt zijn, cr een re genbui valt, zoo wordt daardoor al het te voorschijn komende sap weg gespoeld en is dan de opbrengst van een veld zoo goed als nihil. Geen wonder dus, dus, dat. by eenigszins twijfelachtig weder het snijden van de planten zoo lang mogelijk wordt uitgesteld. Ten slotte nog enkele woorden over de wijze waarop hier den 22en Juni het 60-jarig jubileum van H. M. Ko ningin Victoria herdacht is gewor den. De Britsche consul was wel is waar afwezig, doch in zijn naaip werd door den Engelschen politieleen agent alhier een Armemsch dokter die in Europa gestudeerd heeft van des morgens' 7 ure tot 9 ure op het consulaat eene receptie gehouden, waar de meeste Europeanen, die dien dag hunne kantoren gesloten hadden, zoomede eenige hooge Perzen, de laatsten uit naam van de Prinsen Zil-es-Sultan en felal-ed-Dowleh cn van den localen gouverneur van Isfa han hunue opwachting kwamen ma ken. Dc woning van den politicken agent was den gehcelen dag met groen en vlaggen versierd en werd des avonds tóen al de Europeanen en de Engelsche onderdanen onder dc Armeniërs, ten zynent wareu uit- genoodigd zoowel in als uitwendig met gekleurde papieren lantarens ver licht, terwijl tegen middernacht een voor Perzië „schitterend" vuurwerk werd afgestoken en de Prins Zil-cs- Sultan voor dien avond zyn muziek korps had afgestaan, waarvan de muziek, ofschoon oorverdoovend en uit de maat, gelijk wy dat hier ge woon zijn, de feestelijke stemming in geen geringe mate verhoogde. STADSNIEUWS. eerste en derde Pagina. Haarlem, 2 Aug. 1897. Kegelen. In de kegel wedstrijden van liet sportterrein den Haag werd de 2de korpsprijs behaald door de kegelclub „Hard gaat ie" alhier. De kegclclub „De Kroon" behaalde den 5en korps- prijs en den Negenprijs voor de meeste negens. Op de tentoonstelling te Brussel gehouden door de afd. „"Gooi en Kern land" der maatschappij voor Tuin bouw en Plantkunde op 30—31 Juli 1 Aug. behaalde de firma J. Ruij- senaars de volgende bekroningen in de afdeeling bloemwerken. Hand- bouquet, zilv. medaille, 3 tafelbloem stukken verg. zilv. med., bloemenmand lage vorm, verg. zilv. med., en Da mes Jury zilv. med., bloemenmand liooge vorm, zilv. med., grafkrans Dames Jury zilv. med., Fantasiestul; voor plaatsing op den beganen grond verg. zilv. med. met Kunstvoorwerp en Dames Jury zilv. med., arrange ment van bloemen op natuurlijke sto len, zilv. med., en Dames Jury Kunst voorwerp I11 het geheel waren inge zonden 89 bloemwerken uit verschil lende plaatsen. In de Volksbanier lezen wij,* dat dc algemccne vergadering van den Centralen Raad van den R.-K. Volks bond zal plaats hebben Zondag 12 September a. s. des middags te 1 ure precies in het Bondsgebouw, Ge dempte Oude gracht 40, alhier. Voor het examen hoogduitsehe taal is Zaterdag te 's Gravenhage geslaagd mej. M. Eikelenboom alhier. Voor liet examen acte Engelscli (1. 0.) de lieer H. Kingma alhier. Yoor liet examen hoofdacte te Am sterdam de lieer A. Franse alhier. Voor liet akte-examen gymnastiek (1. 0.) zijn Zaterdag alhier geslaagd de heeren W. L. Varossiaux, S. lol en H. Zwart, allen alhier. De wed. De Nijs, wier man eenige weken geleden een ongeluk overkwam, heeft van de II. IJ. S. M. 6 weken tractemeut ontvangen, f 561,70 uit liet ondersteuningsfonds en dan nog l'/i .jaar tractemeut, gelijk ons nu nader is goblcken, uitmakende f 848.62'ƒ2. Haar is dus totaal uitgekeerd f 1412.32 Va- Weldadigheid naar Vermogen Afdeeling Werkverschaffing. Van 1 Nov. tot 1 Aug. hebben zich de volgende personen aangemeld 50 voor werkvrouw. 4 voor strijk ster. 6 voor waselivrouw. 1 voor stoe- lenmatter. 5 voor kookster. 7 voor naaister. 2 voor breister. 1 voor koet sier. 43 voor los werkman. 18 voor loopwerk. 2 voor kleedermaker. 2 voor stucadoor. 1 voor licht werk. 3 voor timmerman. 1 voor opperman. 6 vooor grondwerker. 6 voor metselaar. 2 voor machinist. 2 voor bankwerker. 1 voor koffiehuisbediende. 3 voor schilder. 1 voor schoenmaker. 2 voor huishoudster. 3 voor smid. 1 voor op- Easscr. 1 voor broodbakker. 1 voor aker. 5 voor pakhuisknecht 3 voor noodhulp. 1 voor bleekersknecht. 1 voor steendrukker. By de aanmelding moet een getuig schrift van goed gedrag overgelegd worden. Van 1 Nov. tot l Aug. zijn de vol gende personen geplaatst: 38 voor werkvrouw. 3 voor naaister. 2 voor noodhulp. 4 voor waselivrouw. 2 voor kookster. 1 voor baker. 1 voor kleedermaker. 5 voor loopknecht. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen ge bruik wenschen te makenwordt beleefd verzocht hunue aanvragen schriftelijk tot liet Bestuur te richten, bus Doelen of Stadhuis. Inlichtingen kunnen dagelijks van 9— 1 en van 3—5 uur verkregen worden bij den Administrateur, bureau Doelen, Kamer No 2. BINNENLAND Naar men ons mededeelt, zouden de ministers Goeman Borgesius, Lely Lelv en Pierson zich bereid verklaard hebben eventueel eene candidatuur voor de Tweede Kamer, respectieve lijk in de districten Zutphen, Lo- chem en Enschedé, die hen by de algemeenc Kamerverkiezingen kozen, opnieuw te aanvaarden cn dus het Kamerlidmaatschap met het minister schap te verbinden. N. It. Ct. Uit de „Staatscourant". Kon. besluiten. Benoemd tot lid van liet collegie van regenten over het :uis van bewa ring, voorloopig tevens hulpstrafge- vanganis te Dordrecht, mr. S. Gra- tama, president van dc arrondisse- ments-reehtbauk aldaar. Benoemd tot adjunct-administra teur bij de zeemacht, de adspirant- administrateurs B. A. Snellen van Vollenhoven, H. B. van Dam, J. K. W. Franssen, M. Meinesz en D. Kaan. Aan den inspecteur der posteryen iu algemecnen dienst, G. van der Veen, te 's-'Gravenhagc, vergunningverleend tot het aannemen van het ordeteeken als ridder 2de klasse van de Kroon ,vau Pruisen, hem door den keizer van Duitschhnd geschonken. Min. beschikkingen. Door den minister van koloniën is S. F. Klcinbentink gesteld tor be schikking van den Gouverneur-Gene raal van Ncdcrlandsoh-Indië om to worden benoemd tot leeraar bij liet middelbaar ondcrwys daar te lande. Atjeh. De correspondent van het Hbld. in Nederlandscli-Indië seinde Zater dag Drie compagnieën trokken heden uit naar Segli onder het bevel van majoor J. C. Lindgreen cn de kapi teins A. H. Overman, II. E. Stein en A. E. Piera. Oscar Carré. De bladen ontvingen van den hoer Oscar Carré het volgende schrijven De ondergeteekende heeft de eer hiermede te berichten, dat hy besloten heeft de exploitatie van het Kon. Ned. Circus met lo. September, na afloop der voorstellingen te Seheve- ningen, te staken. De vele rampen, waardoor by ge durende dc laatste jaren getroffen werd, zyn oorzaak dat hy niet meer de geestkracht bezit, om de zaken naar de eischen des tyds voort te zetten. Hij maakt van deze gelegen heid gebruik het Nederl. publiek dauk te zeggen voor de belangstelling, waarin hij zich zoo vele jaren heeft mogen verheugen, cn zich cn zyn gezin in vriendelijk aandenken aan te bevelen. Een huis ingestort. Door den architect W. Molenbroek te Rotterdam, werd op den hoek van dc Wynhaven en Geldersche Kade aldaar een z.g. Amorikaanseh pand van 10 verdiepingen gebouwd, dat door G. ELSTER. 13) De Pruisische garde zou ten Noorden van La Mon- celle het gevecht beginnen, op die wijze het leger van Mac Mahon in liet front bezig houdend, tot de infan terie en wel het vijfde en zesde legerkorps om dc Fransclio stelling heengetrokken was en den vijand in den rug kon aanvallen. De officieren stelden de manschappen met den stand van zaken in kennis. Een jubelend lioerah was het antwoord. Een hooge geestdrift vlamde op in aller harte. "VoorwaartsVoorwaartswas het wachtwoord en verder trokken de troepen door den wit-gryzen, vochtigcn nevel. De weg liep weer bergop. Torens en daken kwa men in onzekere omtrekken uit den nevel te voorschijn. Mon had St. Meuges bereikt in den rug der Fran sche stelling. „Halt Zet-af geweer!" Een korte rust. De borsten hijgden. Dc polsen bons den, alsof zij zouden openspringen. De oogen boorden zich in den nevel. En nog altjjd was er geen vijand te zien! Daar schetterden trompetten! Er weerklonken com mando's, die langs de gelederen vlogen„Plaats voor do artillerie!" Ratelend, snuivend, kletterend kwam ze nader. De infanterie week te zijde. In gestrektcu draf joeg de commandant der artillerie, gevolgd door een adju dant en een trompetter, voorbij, week van den weg af en snelde de hoogte op. Op het hoogste punt van den bergtop hield "hij eensklaps zijn paard staande, zoodat het kaarsrecht in de hoogte voer. Toen zwaaide hij met de sabelde staftrompettcr blies het toeken tot een galop, de trompettere bij de batterijen namen het signaal over en ratelend stormden de batterijen bij de helling neer. Weer een signaal. de batterijen hielden stil. De bedieningsmanscliappen sprongen van hun zetels, plaatsten dekstukken 111 de vereischte po sitie. „Met granaten geladenDrie duizend schre den! Op voor het ons liggende dorp! Vuur!" Donderend kraakte het eerste schot een tweede, een derde volgdeen spoedig daarna geleken dé hoogten vuurspuwende bergen, die hun verderf-aan- brengenden inhoud uitbraakten in het dal. Als verschrikt door het gebrul der stukkeu geschut, scheen de muur van nevel te wijken, die voor het dal stond. Verder en steeds verder trok de wit-grijze mas sa terug, steeds helderder werd de lucht, reeds welfde de blauwe hemel zich over de zee van- nevel, reeds schoot de zon schitterende stralen op den witten sluier nog weinige oogenblikken en ook de laatste nevel- strepen vloeiden weg en fonkelend prijkte de zon aan den hemel. Een jubelend lioerah der Duitsche troepen begroet te het optrekken van den nevel en het opkomen van d$ zou de zon van Sedan TIENDE HOOFDSTUK. Nu ging ook de infanterie over tot den aanval. In lange gelederen opgesteld, dreef men de kleine vijan delijke af deelingen der Fransche voorposten voor zicli uit; eerst bij de dorpen Floing eu Illy kwam liet tot heftige gevechten. Urenlang duurde ae stryd 0111 liet bezit der beide plaatsen, eindelijk echter gelukte het dem Pruisischeu bataljons de Franschen uit' de dorpen te verjagen en zich daarin te nestelen. Maar slechts een korte rust was den dapperen troepen beschoren. Weldra gaf weer de trompet het teeken tot den nieuwen opmarscheen zich in de verte uitstrekkende keten van heuvels lag voor de Pruisische bataljons, die als 't ware'de grens aanwezen tussclicn de Duitsche en Fransche positie, en schoon doodelyk uitgeput en zeer gedund door den urenlangen stryd in de dorpen, ging het toch in stormpas de hoogten op. Een laatste inspanning nog een laatsie aanval de hoogte was genomen, langzaam trokken de Fransche gelederen zich terug in de voorsteden van Sedan, vervolgd door de granaten der Pruisische batteryen uitgeput zon ken de Pruisische bataljons neer in het gras der nieuw gewonnen posities. Het bataljon van Axel von Simmcrn had aan dezen laatsten beslisscnden aanval groot aandeel gehad. Nu lagen de jagers in een klein boschje en schoten op een tegenover Tien liggonde batterij van het Fransche leger. Axel bloedde uit een lichte kwetsuur aan den schou der eu leunde uitgeput tegen een boom, zijn oogen gleden over 't vreesely'ke, grootsche, verheven schouw- snel, dat zich voor hem uitstrekte. In het dal van de Maas, dat in het Zuiden breeder werd, lag de vesting Sedan, met haar bastions, muren en wallen, langs dc rivier, hier en daar met haar voor steden opklimmende tegen de hellingen der heuvels. Naar het Zuidoosten verhief het terrein zich tamelijk hoog, steil neerdalend naar de Givonne-beck, die be neden Bazeilles zich verecnigdc met dc Maas. Een diepe vallei scheidde het Noordelijk slagveld bij Cazal en Illv van het Zuidelijke by La Moncelle, Bazeilles en Balan. Door deze vallei liep dc straatweg naar Se dan, en langs dezen drong in wilde wauorde het ge slagen Fransche leger naar de beschermende muren der vesting. Maar reeds verschenen de Duitsche batteryen op de hoogten in het Noorden, het Oosten cn het Zuiden en slingerden hun verderf aanbrengende groeten naar de menigte der vluchtelingen. In de stad Sedan zolf heerschte een ontzettende wan orde. Axel zag, hoe ae Duitsche granaten zonder ver schooning op de huizen, in de straten, op de pleinen

Haarlem's Dagblad | 1897 | | pagina 1