Tweede Editie. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. I"1 In het Krijgsgewoel. 15e Jaargang. Vrijdag 6 Augustus f897. Slo. 4324 HAARLEM S DAGBLAD A T^OJSTl^E^EIsrTSF^ICrS: Vow Haarlem per 3 maandenf 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden ,1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden„1.65 Afconderlyke nummers0.06 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.30 de omstreken en franco per postÖ-BT1^ A TfV -fcLj-b^TTïl^TI1 J~F1TNT Van 1 6 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. Abonnomenten en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Dit blad verschijnt dagelijksbehalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrang'ere G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31bis Faubourg Montmartre. Met uitzonderingjvan het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. BUITEN het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 5 regels f 0,75, elke regel meer ƒ0,15; Reclames per regel C0,30. Agenten voor^dit blad in den omtrek zijnBloemendaal, Sa\idpoort en Schoten, P. v.jd. RAADT, SandpoortHeemstede, J. LEUVEN, bij tolSpaamdam, C. HARTENDORPZandvoortJ. ZWEMMER Velsen, W. J. RUIJTERBeverwijk, J. HOORNSIJmuiden, TJADEN, Genoemde Agenten nemen Abonnementen en Advertentiën aan. Officieele Berichten. Burgemeester en Wethouders van Haarlem, Doen te weten, dat van heden op alle werkdagen, van des voormiddags 10 tot des namiddags 4 uur, tot 19 Aug. e.k., 's namiddags ten 2 ure, ter gemeente-secretarie ter visie is ne- dergelegd, het ingekomen verzoek schrift met de bijlagen van J. A. de Geus om vergunning tot op richting van eene zeepziedery in de Antoniestraat no. 6, en dat op den veertienden dag na lieden, 19 Aug. e.k. des namiddags ten 2 ure op het Raad huis der gemeente de gelegenheid zal worden gegeven, om ten overstaan van het gemeente-bestuur bezwaren tegen het oprichten dezer inrichting in te Haarlem5 Aug. 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd, BOREEL. De Secretaris, J. W. van BILDERBEEK, Is. Politiek Overzicht. Gemeld is, dat Rhodes en Beit aan de transvaalsche regeering 3 millioen gulden hebben betaald als schadeloos stelling voor Jamesons inval. Dit zou het duidelijkste bewys zijn. hoe deze heide mannen de hoofdper sonen in het verraad waren en hoe zij daarbij in combinatie zyn opge treden. De advocaat van de Chartered Com pany heeft echter verklaard, dat dit bericht, door de Morning Post in de wereld gebracht, ongegrond was. De zelfbeschuldiging zou op die wjjze door mannen als Rhodes en Beit dan ook wat al te duidelijk zyn gedemonstreerd. In het Engelsche Lagerhuis werd Woensdag de onteigeningswet behan deld in tweede lezing, waarbij minis ter Chamberlain de volgende verkla ring aflegde: „Men eiseht dat als er moeilijkheden mochten ontstaan met de Zuid-Afri- kaansche Republiek ten aanzien van de Conventie, die moeilijkheden zullen worden onderworpen aan het oordeel van een scheidsgerechtmaar het zou ongehoord, zonder voorbeeld zijn, een vreemde rechtbank te laten beslissen in geschillen tussehen den suzerein en een ondergeschikten staat. De beweging van het turksche smal deel naar den griekschen archipel wordt door de mogendheden met met onverschillige aandacht gevolgd. Het smaldeel is Dinsdag te Sigri aange komen. In het vooruitzicht van de aan komst van het Turksche smaldeel, is het Fransche oorlogsschip Suchet naar Sitia vertrokken, het Italiaan- sche Bè ümberto naar Soeda, een Oostenrijksche bodem'naar (Kassimo) Kastellieen andere Italiaansche naar Ierapetra, een Russische naar Retimo. De moslems hebben Dinsdag te Kandia een christen vermoord en zyn twee zoons gewond. STADSNIEU WS. Haarlem, 5 Aug. 1897. Het Zweedsch Mannen- kwartet. Zooals wy onlangs berichtten zou dit beroemde kwartet een uitvoering geven in de Sociëteit Vereeniging. Door eenongelukkigen samenloop van omstandigheden kon dit concert toen niet plaats hebben. Thans echter kan nen we meedeelen, dat dit kwartet zich op Woensdagmiddag 11 Augus tus a.s. in de Groote Kerk zal doen liooren. Voor deze gelegenheid is een afzonderlijk programma samengesteld, uitsluitend religieuse muziek behel zende. De groote roep die van dit kwartet uitgaat, waarborgt een heer lijk kunstgenot, zoodat we liefhebbers van goede muziek bepaald kunnen aanraden dit viertal te gaan hooren. «e s -g iO £•0 3® °h! i «H as? sa -Ö •r—I t» 3 N I» I; 18 1- g Sc— te co *q 00 O co tD OJ -f cd oi ei O c- i S3 i i Z. i *-H- -f - ff81 caoo eo sl I i IQO I I «2 l SS- 13 Si I s j s O w GO I -H "O Ct - I 05 - •1 c w ö'GTg p o.£ «OQ Voor het akte-examen Fransch L. O. is Woensdag te 's Gravenhage geslaagd mej. M. F. de Kanter al- Naar ons door den heer Mr. de Kanter is meegedeeld, werd het ver zoekschrift aan de Synode der NederL Herv. Kerk geteekend door circa 300 personen. Woensdag is de instructie inzake H. J. Eilers voortgezet Gehoord werd een ingezetene van deze gemeente, die geabonneerd is op het zoogenaamde Weekblad voor Wet en Recht, dat door Eilers wordt uitgegeven. Weldadigheid naar Vermogen Af deeling Werkverschaffing. Van 1 Nov. tot 5 Aug. hebben zich de volgende personen aangemeld 50 voor werkvrouw. 4 voor strijk ster. 6 voor waschvrouw. 1 voor stoe- lenmatter. 5 voor kookster. 7 voor naaister. 2 voor breister. 1 voor koet sier. 43 voor los werkman. 18 voor loopwerk. 2 voor kleedermaker. 2 voor stucadoor. 1 voor licht werk. 4 voor timmerman. 1 voor opperman. 7 vooor grondwerker. 6 voor metselaar. 2 voor machinist. 2 voor bankwerker. 1 voor koffiehuisbediende. 3 voor schilder. 1 voor schoenmaker. 2 voor huishoudster. 3 voor smid. 1 voor op passer. 1 voor broodbakker. 1 voor baker. 5 voor pakhuisknecht 3 voor noodhulp. 1 voor bleekersknecht 1 voor steendrukker. 2 voor koetsier. 1 voor tuinman. By de aanmelding moet een getuig schrift van goed gedrag overgelegd worden. Van 1 Nov. tot 5 Aug. zijn de vol gende personen geplaatst: 38 voor werkvrouw. 3 voor naaister. 2 voor noodhulp. 4 voor waschvrouw. 2 voor kookster. 1 voor baker. 1 voor kleedermaker. 5 voor loopknecht. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen ge bruik wensclien te maken, wordt beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te richten, bus Doelen of Stadhuis. Inlichtingen kunnen dagelijks van 9—1 en van 3—5 uur verkregen worden bij den Administrateur, bureau Doelen, Kamer No 2. BINNENLAND. Uit de „Staats-Courant". Kon. besluiten. Benoemd by het wapen der inf., tot tweede-luitenantbij het 2de re giment, de cadet M. C. R. van Ga meren by het 5de reg., de cadet H. P. van den Ham van Heyst; by het 6de reg., de cadet P. E. Hajenius; bij het 7de reg., de cadet H. van Wely, allen herkomstig van de Koninklijke Militaire Academie. Benoemd bij het wapen der cava lerie, tot tweede-luitenantbij het le reg. huzaren, de cadet jhr. J. H. A. P. von Schmidt auf Altenstadt; bij het 2e reg. huzaren, de cadet J. D. Ninaber, beiden herkomstig van de Koninklijke Militaire Academie. Benoemd bij het wapen der infan terie van het leger in Nederlandscli- Indië, tot 2e-luit. de cadets H. P. de Bruyn, T. J. C. A. Boele, L. J. Ryn- bende, jhr. H. C. Goldman, T. van der Zee en F. P. A. an Gheel Gil- demeester, allen herkomstig van de Kon. Mil. Academie. Aan den eerste-luitenant F. W. J. Loudon, van den grooten staf, ordon- nang-officier van H. M. de Koningin, vergunning verleend tot het aannemen en dragen van het ordeteeken van ridder der 3e klasse, 1ste graad, van den Dubbelen Draak, door den Kei zer van China geschonken. Aan den ritmeester jhr. A. S. E. van Tets, van den grooten staf, adju dant van H. M. ae Koningin, ver gunning verleend tot het aannemen en dragen van het ordeteeken van ridder EUde klasse der orde van den Leeuw en de Zon, hem door den Shall van Perziö geschonken. Aan den eerste-luitenant jhr. C. L. van Suchtelen van de Ha°re, van den grooten staf, ordonnans officier van H. M. de Koningin, vergunning ver leend tot het aannemen en dragen van het ordeteeken van ridder IVde klasse der Orde van den Leeuw en de Zon, hem door den Shah van Perzië ge schonken. Feest op het Loo. Omtrent het diner en den feest avond op het paleis Het Loo, ter eere van den verjaardag van H. M. de Koningin-Regentes, kan nog het volgende worden gemeld Aan het diner, dat 60 couverts telde, namen deel de dienstdoende dames en heeren der hofhouding en de dames en heeren, die by de op voering der tooneelstukken een rol vervulden, benevens enkele familie betrekkingen der uames die hare me dewerking verleenden. H. M. de Koningin stelde tijdens den maaltijd, een toast op H. M. de Koningin-Regentes in. De opvoering in de comediezaal Ying ten 7'/2 uur aau en was ten 11 ure geëindigd, waarna nog eenige ^ogenblikken gebruik werd gemaakt van de buffetten, die in de kunstzaal naast de comediezaal waren aange richt. Een twaalftal heeren, tendeelebe- hoorende tot de hofhouding, allen te 's-Gravenhage woonachtig^ en ten Hove voorgesteld, hadden zich op ver zoek van den regisseur daartoe door H. M. gemachtigd, bereid verklaard de entre-actes door strykorchest aan te vullen. De heer mr. Henri Yiotta had de leiding van dit orchest van dilettanten wel op zich willen nemen. De muziek voldeed uitstekend en de medewerkers mochten na afloop den persoonlijken dank van Hare Majes teiten ontvangen. Hare Majesteit de Koningin speelde in het eerste en liet laatste der reeds gemelde tooneelstukjes. In het blij spel „Uit liefde voor de kunst" ver vulde H. M. de hoofdrol. Overigens speelden mede de dames baronesse Van Ittersum, jonkvrouwe Van de Poll, baronesse Rengers en gravin Van Limburg Stirum, benevens de heeren graaf Van Limburg Stirum, jonkheer Van de Poll, luitenant Lou don, jonkheer Van den Bosch, baron Bentmck, baron Clifford, jonkheer de Ranitz en graaf Du Monceau. Bij de voorbereiding van het blij spel „Een lief Vers" had de lieer Willem van Zuijlen met groote wel willendheid zich bereid verklaard de daarin medespelende heeren eeuige malen voor te lichten en enkele repe tities der heeren bij Je wonen. Het stuk werd door H. M. de Ko ningin-Regentes en Hr. Ms. gasten met belangstelling gevolgd en natuur lijk niet minder het laatste blyspel „Uit liefde voor de kunst". De regisseur van het Nederl. Too- neel, de heer de Leur, had met groote welwillendheid eenjge tooneelbcnoo- digdheden ten gebruikc afgestaan en door zijne raadgevingen eene goede tooneelschikking, wat het decor betreft zeer bevorderd. Het geheel mocht worden beschouwd als een intiem doch in alle opzichten geslaagd feest. Ten 11.20 keerden vele gasten per extra-trein, door H. M. ter beschik king gesteld, huiswaarts. Bezoek der Koninginnen aan Dordrecht. Aangaande het bezoek van de Ko ninginnen aan Dordrecht op 18 dezer wordt in de D. Ct. het volgende medegedeeld Omstreeke halfelf komen H. H. M. M. per extratrein aan het Spoor wegstation aan, waar eene korte voor stelling plaats heeft Onmiddellijk daarna begeven de Koninginnen met gevolg, voorafgegaan en gevolgd door de eerewacht en een afdeeling huza ren, zich per rijtuig van het station langs Stationsweg, Johan de Witt- straat, Begijnhof, Vischstraat, Voor straat en Lombardebrug naar het Raadhuis, waar een korte receptie wordt gehouden. Daarna wordt een rytoer gemaakt langs Groenmarkt, Wijnstraat, Boom straat, Riedyk (of Merwekade), Blei- jenhook, Vest, Steegoversloot, Augus tijnenkamp. Nieuwstraat, Lindegracht Lindestraat, Vriezestraat, Vriezebrug en Kromhout naar het Weeshuis, aan welke inrichting H.H. M.M. een be zoek brengen. Vervolgens gaat de rit langs Sint Jorisweg,Singel, Johan de Wittstraat, Oudenhovenstraat, Beverwycksplein, Singel, Spuiweg, Groote Spuistraat, Breedstraat, Vischstraat, Voorstraat, en Lombardebrug naar het Raadhuis waar aan H.H. M.M. in de Raadzaal een lunch van 40 couverts wordt aangeboden. Na afloop hiervan wordt de rytoer hervat en gaat het langs Groenmarkt Tolbrug, Voorstraat, Steegoversloot, Doelstraat, Wijngaardstraat, Hcerh.- suisstraat, Vest, Mariënbornstraat, Voorstraat, Leuvebrug, en Groote Kerksplein naar de Groote Kerk (in gang tegenover de Grootekerksbuurt welke bezichtigd wordt, en vervol gens langs Grootekerksbuurt, Lom bardebrug, Voorstraat, Vriezestraat, Vriezebrug, Vriezeweg, Singel en Dubbeldamschen weg, naar de ten toonstelling. H.H. M.M. zullen het hoofdterrein (dien dag slechts tegen zeer verhoogd tarief toegankelijk) rondrijden cn te voet een bezoek brengen aan liet niet voor het publiek toegankelijke Oud-Dordrecht. Van hier rijden de Koninginnen langs de Toulonsche laan door het, tot zoolang voor het publiek gesloten park „Merwestcin", langs Sint Jorisweg, Steegoversloot, Voorstraat en Boomstraat naar de Merwekade, waar de salonstoomboot W. F. Leemans, van de reedery Fop Smit Co. gereed ligt en waarmede H.H. M.M. en gevolg een tochtje maken langs de stad tot de spoorweg brug over de Oudc-Maas en terug zoover de beschikbare tijd toelaat Aan de Merwekade teruggekeerd, ryden H.H. M.M. langs Boomstraat, Palingstraat, Kuipershaven, Wolwe- vershaven, Vlak, Gravenstraat, Wijn straat, Nieuwbrug, Voorstraat, Visch straat, Bagynhof en Johau de Witt straat naar het Station om te circa 6 uur naar de residentie terug te keeren. De heer J. T. Cremcr, nieuw be noemd minister van koloniën, zal zijne betrekkingen van commissaris-gene raal der Nederlandsche afdeeling ter Parijsche tentoonstelling en van com missaris der Koninklijke Pakelvaart- maatschappij en der Deli-Spoorweg- maatschappy nederleggen. Verkiezing Tweede Kamer. De heer J. T. Cremer heeft aan het bestuur der vrijzinnige kiesver- eeniging Vooruitgang in district VI to Amsterdam te kennen gegeven, dat hij zich niet herkiesbaar stelt. Als candidaten in dat district wor den nu genoemd de heeren W. J. Geertsema, dr. H. F. R. Hubrecht en C. V. Gerritseneenige kiezers in dat district zullen trachten mr. S. van Houten eene candidatuur te be zorgen. De christeliik-historische party besloot in eene Dinsdagavond gehouden vergadering zich te ont houden. Dit besluit werd echter ge nomen in de onderstolling, dat de heer Cremer zich herkiesbaar zou stellen. De zaak-de Jong. Nog eenige dagen en Hendrik de Jong, die ongeveer drie en een half jaar geleden zooveel van zich deed spreken, wordt op vrije voeten ge steld. Ongetwijfeld zal men zich zy- ner nog goed kunnen herinneren, daar deze zaak in alle dagbladon dag in dag uit uitvoerig is besproken. Toch. willen wyjin 'tkort nog eens de feiten releveer en. In het laatst van Septem ber '93 lekte uit datoen zekere Hen drik de Jong, als heer zich voordoend, kort na elkander zich van twee vrou wen heeft weten te ontdoen. Eerst van zijn wettige vrouw miss Sarah An na Huet, met wie hy kortte voren den 15n Juni gehuwd was, daarna van eene Amsterdamsche dame mejuf frouw Maria Sybilla Schmitz met wie hy daarna liefdesbetrekkingen had aangeknoopt. Den derden October werd rechts ingang tegen de Jong verleend met bevel tot. inhechtenisneming, welk bevel dadelijk werd opgevolgd. Ijve rig ging men nu aan t werk om den geheimzinnigen sluier, die over dit drama hing, op te lichten. Doch te vergeefs. Overal werd gezocht Overal nasporing gedaan, doch zonder resul taat. De Jong onderging urenlange verhooren. De rechter van instructie legde de grootste scherpzinnigheid aan den dag, maar alles stuitte af op de sluwheid van don verdachte. Soms schoen het alsof hy zon bekennen. F EIU 1 L_ LIE TON. door G. ELSTER. 14) Do deur der kamer werd zachtkens geopend en een voornaam uitziende dame trad binnen, met lichtgrys haar. geheel in het zwart gekleed. Bij den eersten blik herkende men in haar terstond de moeder van Jeanne. Deze laatste stak met haar zacht lachje haar moe der de hand toe. „Is u van de wandeling terug, moeder?" zeide zy op zachten weeken toon, veel inniger, dan zy vroeger ooit had in haar stem. „Ja, mijn kind," antwoordde mevrouw De Parmen tier, zich naast Jeanne neerzettend en haar smalle hand tussehen haar vingers nemende. „Ik wou dat je my hadt kunnen vergezellen. Het is een heerlyke win terdag." „Binnen niet te langen fryd hoop ik dat te doen, moe dertje". „Ik heb er reeds aan gedacht, mijn kind," vervolg de de oude dame, terwijl zij zacht de band harer doch ter streelde, „of het niet mogelijk zou wezen, nu reeds naar het Zuiden te gaan." „Naar het Zaiden, mama? Denkt u er niet aan, dat de oorlog zich steeds meer en meer naar het Zuiden voortplant „Ik meen niet het Zuiden van Frankrijk, maar de Riviera in Italië of Napels of Sicilië. De Duitsche au toriteiten zullen ons zeker wel een pas geven. Van daar kunnen wy gemakkelijk Marseille bereiken, en, zonder het door de Duitschers bezette gebied door te trekken, Chatillon bereiken. Papa schreef nog in zyn laatsten brief, dat hij zeer naar ie verlangde." „Ik weet, dat zich in Marseille en Lyon een groot leger verzameld heeft, dat het Zuiden van Frankrijk zal beschermen. De Duitschers kunnen toch niet heel Frankryk bezetten?" Jeanne zag peinzend voor zich neer. In den laatsten tyd had zij de oorlogsvoering der Duitschers oplettend gevolgd en zy had de overtuiging gekregen, dat deze wel degelijk een bezetting van het geheele land kon den bewerkstelligen. Haar groote achting voor de krijgskunst der Duitschers was nog grooter geworden door oom Hoffer. die wel een vijand was van Moltke en de zijnen, maar hun zyn oprechte bewondering niet onthield. Jeanne deelde daarom niet het vertrouwen harer moeder, maar gaf geen uiting aan haar meening om den nationalen trots harer moeder en van andere verwanten niet te krenken. Maar zy had er op tegen zoo plotseling te vertrekken. „Als w% vertrekken konden, moeder," zeide zy na een poos, „zonder oom, die zooveel van mij houdt, te krenken, dan zou ik u gelyk geven. Maai' ik kan immers ook hier gezond worden. De wonde in den schouder is toch al lang genezen; de zwakte, die my nu en dan kwelt, zal ik ook spoedig te boven zijn gekomen. Als de lente maar eerst komt. Ik heb zulk eeu verlangen naar de lente. Papa schreef in zyn laatsten brief, dat liij in het voorjaar hier zou komen, dan zou de oorlog wel geëindigd wezen. Hy moest hier nog eens zyn bezittingen zien. Misschien schryft u hem, dat hy eerder moet komen, dan keeren wy met hem naar Chatillon terug." „Gaarne, mijn kind, als je dat verlangt. Van papa's bezittingen hier zal wel niet veel meer over zyn. Ons huis in Pfalzburg zal wel eeu puinhoop zyn gewor den, en de wouden en wijnbergen zijn vernield door de Duitsche troepen." „Dat is de oorlog, mama," zeide Jeanne met een diepen zucht „Ja, ja, de oorlog," sprak mevrouw De Parmentier en keek droevig naar het winterachtige landschap, ter wijl haar oogen zich allengs vulden met tranen en een trek van diepe smart om haar fijne lippen kwam. Jeanne legde den arm om den hals harer moeder en drukte de oude vrouw tegen zich aan. „U denkt weder aan Maxime, moeder?" „Ja, myn kind. Aan myn zoon, die op het veld van eer is gevallen." „Hebt u reeds bericht, mama?" „Neen, Jeanne. Je weet dat ik den laatsten brief van hem kort na den ongeluksdag van Sedan ontving. De brief was den 31 en Augustus te Mezières op de post gedaan. Sedert heb ik niets van hem gehoord. Hy zal in den stryd voor Sedan den dood hebben gevonden." Zy bedekte haar gelaat met de handen en weende in stilte. „Ween niet, beste moeder," fluisterde Jeanne op in- nigen toon, terwyl haar toch zelf dc tranon over de wangen biggelden. „Maxime kan bij de Duitschers iu gevangenschap zyn geraakt; zoolang wij geen ze ker bericht hebben omtrent zijn dood, moeten wy ,,Als Maxime nog leefde, zou hy op de een of an dere wy ze van zich hebben laten hoorenhij zou ge zorgd hebben dat zyn moeder tijding kreeg. Neen. neen, Jeanne, je broeder is dood. Maar ik wil niet langer weenen", vervolgde zij trotsch en zich hoog oprichtend, „by het vroeselyk ongeluk, dat Frankryk getroffen heeft, past het ons niet, aan onze persoonlijke kleine smarten te denken. Als Maxime gestorven is, is hy gevallen voor het vaderland, zyn naam, de naam zijns vaders waard. Hy heeft den val van zijn vaderland, van zijn keizer niet overleefd hy is gelukkig!" „Moeder, beste moeder 1" Vaster drukte mevrouw De Parmentier haar dochter aan liet hart. „Je bent nu myn eenig kind, myn Jeanne, en ik zal my nooit van je scheiden." -Evenmin als ik u ooit zal verlaten, moeder." De beide vrouwen hielden elkaar nog omvat, toen haastig mevrouw Hoffer en Josephine binnentraden. „Een groot nieuws, lieve nicht 1" riep mevrouw Hof fer uit „Weer een slag geleverd?" vroeg mevrouw Dt Par-

Haarlem's Dagblad | 1897 | | pagina 1