terlinie, generaal-majoor Schalken de commandant der stelling van den Maasmondschout-bjj-nacbt Quispel, de kolonel van Errnel Scherer, com mandant van het le artillerie com- mandement te Utrecht, de generaal- majoor Moorrees, commandant der vesting-artillerie,- de kolonels-comman danten van het le en 2e reg. infan terie en van het le reg. veldartillerie, kolonel Plantenga, sous-chef van den generalen staf, majoor Gevers Leu ven, commandant van het reserveka der, luit.-generaal Bierman, plaatse- sely k commandant te 's Gravenhage, luit.-kolonel kwartiermeester Vogel, de hoofden in de militaire geneeskun dige districten, de majoor Eibergen, chef van den staf der le divisie. Sport en Wedstrijden. Cordang. Dinsdagavond heeft Cordang „le terrible Stayer Holl andais" zegt La Vélo zyn eerste proeven genomen achter de electrische triplet. Hij had niet zoozeer het plan records te ma ken, maar wel om te weten hoe de gangmaking was, en hoe men achter deze triplet zou ryden. Hij begon met voor een uur te gaan, maar na ongeveer 16 K.M. deed een ongeval aan de triplet hem ophouden. De tijden zijn echter meer dan goed. 5 K.M. in 6 min. sec., 10 K.M. in 12 min. 143/5 sec., 15 K.M. in 18 min. 29'/c sec., zijnde een snelheid van meer dan 48 K.M. in het uur. Daarna reed hy nog 10 K.M. en eindigde met een mooie spurt op de hoogte van den tweeden man der triplet. Cordang roemt de mechanische gangmaking ten zeerste. Hij zegt dat zij zeer gelijkmatig is en men bijna niet vermoeid wordt. Cordang schijnt in een prachtige conditie te zyn en doet veel beloven voor de aanstaande wedstrijden op de Amsterdamsche haan tegen Bouhours en Luyten. RECHTSZAKEN. Voor de Amsterdamsche rechtbank is Donderdag een gevangenisstraf van 1 jaar en 3 maanden geëischt tegen een ontrouw kantoorbediende, die, heiast met de inning van kwitantiën, een bedrag van f 360 verduisterde ten nadeele van denAmsterdamschen agent der Nederlandsche Glasverzekering Maats, te Rotterdam. GEMENGD NIEUWS Een loon-quaes tie. De Bond van Engelsche machine- fabrikanten heeft een lang manifest uitgevaardigd, dat betrekking heeft op de werkstaking. Daarin wordt verklaard, dat vermindering van den werktijd van 54 uur per week op 48 uur een aanzienlijk verlies tengevolge zal hebben. Zes weken zouden daar door per jaar verloren gaan, hetgeen voor een fabrikant, die nu 1000 pond per week betaalt, zou beteekenen een verlies van 6000 pond per jaar. Verder wordt gewezen op het ver schil in loon tusschcn Hamburg en Londen. In de eerste stad wordt be taald 24 shilling voor 59 uur, in Londen 38 shilling voor 54 uur. Met zijn neus kijken. In een werk, dat te vinden is in de universiteitsbibliotheek te Boulogne geschreven door den Duitscben ge leerde Johann Zalm in 1702, onder den titel „Oculus artificialis telediop- tricus sive telescopium est", komt een zonderling verhaal voor van iemand, die niet- oj) maar met zijn neus keek. 't Was ecu hoer. Reeds als kind verloor hij zyn rechter oog. Toen hij wat ouder werd, klom hij eens in een boom, viel er uit en kwam met het gelaat in een doornstruik terecht, zoodat zyn linkeroog geheel werd uitgerukt. Een jaar daarna zat dc_ blinde in den tuin zich in het zonnetje te koes teren, toen hy plotseling bemerkte, dat het in zyn neus licht werd. Van dien dag oefende hy zich in proeven met dit lichtschijnsel, en vyf jaar later had hij 't zoover gebracht, dat hy de meeste voorwerpen kon onder scheiden, die zich op den grond be vonden, terwyl lichtstralen, die van boven kwamen, niet tot hem door drongen. Het zonderlinge verhaal wordt door deskundigen bevestigd. Ook het tijdschrift La Nature sprak in een van zjjn laatste num mers van een dergelijk geval. Een groot onheil. Te Krementsjoeg aan de Dnjepr moet een groot onheil zyn gebeurd. De stedelijke bad- en zweminrichting voor vrouwen is door de stroom mede gevoerd terwijl er 400 vrouwen baadden. Bijna tweehonderd van hen zouden den dood in de golven hebben gevonden. Samenzweringen in den harem. Volgens te Berlijn ontvangen tele grammen uit Konstantinopel zijn 14 voorname vrouwen uit den harem van den Sultan in hechtenis genomen om dat zij betrokken waren by de han delingen van de Jong-Turkscbe partij. Tien werden verbannen, vier zijn verdwenen. Ook op andere plaatsen speurt de politie verdachte Jong-Tur- ken op des nachts zelfs in de anders ook voor de politie heilige vrouwen vertrekken. Smokkelen. Te Ryssel is een jonge man die op een fiets uit België kwam, veroordeeld wegens smokkelarij; de buizen van de liets waren gevuld met peperDe jonge man werd tot zes maanden ge vangenis, 1000 frs. boete veroordeeld en zyn fiets werd verbeurd verklaard. Een peperduur tochtje! Een moeielijke weg. De stroom van gouddorstigen naar Klondyke houdt nog steeds aan, maar de meeste adspirant-goudzoe- kers zullen dit jaar niet meer aan komen. Het Britsche stoomschip Co- mus dat van Clipperson-eiland te Victoria in Britsch Columbië is terug gekeerd, meldt dat honderden aan den Witten Pas bij de Yukon-rivier zijn gelegerd en dat honderden an deren den berg opklimmen. Maar liet zal allen onmogelijk zijn aan den an deren kant te komen en veel lyden staat hun te wachten. De reis kan niet voor de volgende lente worden ondernomen. Verleden jaar vroor de Yukon reeds den lsten October dicht in plaats van omstreeks de helRvan de maand. Dat het onmogelyk is om in den winter in deze onherbergzame streek te leven, leest men uit een brief van een gouddelver die de reis heeft ge maakt. Het is een verhaal van gru welijke ontberingen, dat hy doet. Zoo moeilijk is de weg dat een troep twaalf dagen noodig hand om een afstand van 17 mijlen van Dyea naar den Chilcoot-pas, af te leggen. En dat geldt nogal voor den besten weg! Er zijn bergen van 15000 voetj hoogte die overgetrokken moeten wor den. De sneeuw lag er in groote hoopen en er woei een ijzige storm. De koude was zoo intens en de moeilijkheden zoo groot, dat de man nen van den troep bevroren en tot den dood uitgeput waren. Hun lijden is niet te beschrijven. Een illustra tie ervan zyn de tallooze kruizen langs den weg naar het beloofde land die de graven der slachtoffers aan wijzen. Wacht tot de aanstaande lente, is ook de raad dien de Canadeesche politie den Amerikaanschen geluk zoekers aan de grenzen geeft. Zij houdt hen tegen, want men vreest voor hongersnood onder de gouddel vers zoodra het wat verder in den tijd wordt. Duizend goudzoekers zitten reeds te Lynn aan het begin van het kanaal met een hoop waren de gelegenheid af te wachten om die te vervoeren. En toch worden nog overal in Amerika expedities van ge lukzoekers voor de goudvelden van Klondyke georganiseerd. Andrée's ballontoclit. Toen wij Woensdagavond schreven „Wij zouden meenen aan verschil van opvatting in deze materie gaarne alle ruimte latend dat, bij een be oordeeling van alle argumenten en beschouwingen te zamen, de schaal ten nadeele van Lehmaim's onder stelling overslaat", aldus schrijft de N. R. CL, toen konden wy niet voorzien dat deze slotsom zoo spoedig en volkomen bevestigd zou worden. Reuter seint nader dat het voor werp door een boot van den Duit scben vice-consul te Yardö, Holmbö. gevonden ishet bleek toen een wal- vïsch te zijn en het geleek op het bovenste deel van een ballon. Onze Berlijnsche correspondent voegt daar nog by, dat de redactie van den Lo- kal-Anzeiger zich tot het Duitsche consulaat te Yardö gewend had, om, hetzy op kosten van dat blad een stoomschip op een onderzoekingstocht uit te zondon of anders een premie uit te loven voor den walvischvaarder of anderen schipper die het eerste zekere bericht overbracht. Wij moeten nu alleen nog maar aannemen, dat de doode walvisch, te Yardö bin nengebracht, inderdaad het voorwerp was, door Lehmann zeventien dagen vroeger daar in de buurt waarge nomen. De bespreking van kapitein Leh- mann's hypothese heeft althans dit goede gehad, dat dc aandacht van de geheele wereld nog eens gevestigd is op Andrée's expeditie en haar kan sen, en men zal nu wel voorbereid zijn op de mogelijkheid, dat de ballon het niet zoo lang houdt als Andrée meende, en dat de vermetele reizigers reeds hier of daar neergekomen zyn waar zy dringend hulp noodig hebben. Want als wij geheel afgezien nil van Lehmann's ondorstelling, die er wel de aanleiding toe gegeven heeft, maar er overigens niet meê in verband staat kort samenvatten wat nu aan het licht gekomen is over de omstandigheden van Andrée's ver trek en over de meeningen van des kundigen ten aanzien der kansen van zyn tocht, dan is de uitkomst waar lijk niet bemoedigend. Sedert Andrée's vertrek hebben verscheiden deskundigen hun meening over de kansen van de expeditie uit gesproken, en wel opmerkelijk is het dat geen hunner, voor zoover wy we ten, er gunstig over denkt. De een vindt de "samenstelling van den ballon verkeerd, de ander het punt van uit gang, de derde zegt dat Andrée geen ervaring genoeg heeft als luchtschip per. 't Ergste misschien is, dat men het vrijwel eens is ten aanzien van dit punt: al komen Andrée en zijn metgezellen cr heelhuids af, dan zon er toch een wonder gebeurd moeten zyn, als zij eenig gewichtig resultaat van hun reis meebrengen. Ook zullen de mannen van de wetenschap altijd wantrouwen koesteren tegen resul taten, in zoo ongunstige omstandig heden en vrywel zonder waarborg van juistheid verkregen. Maar of Andrée's reis eenige uit komst oplevert, hangt in de eerste plaats daarvan af, of hy de beschaafde wereld ooit terugziet. Mogelijk is dat, natuurlijk. Een soldaat (Se onder een regen van kogels een gracht over zwemt of een vlakte doorloopt, komt er óok nn en dan heelhuids af. Andrée verkeert, zouden wij meenen, onge veer in dezelfde positie. Nagenoeg de eenige kans op redding voor iemand die zich zoo lichtvaardig midden in het onherbergzaamste oord van de wereld begeeft, ligt in de draagkracht vanlden ballon. Yan een overwintering ergens in de woestenij bij de pooi kan haast geen sprake zyn. Nansen en Johansen hebben het toch wel gedaan Ja, maar daar moet men mannen als Nansen en Johansen voor hebben. Nu schijnt het ons toe, dat men langzamerhand tot de overtuiging is moeten komen, dat bet. met de draag kracht van den ballon treurig gesteld is. Hoe men de eyfers, een paai- dagen geleden door ons opgemaakt, ook wijzigt binnen de grenzen van het waarschijnlijke, men kan ze niet zoo draaien of er moet uit volgen dat de eigenlijke ballast al zeer spoedig na het opstijgen verbruikt was. Ook heeft het vertrek plaats gehad onder omstandigheden die een ongelukje, dat in dit geval de ernstigste gevolgen zou hebben, zeer goed mogelyk ma ken. Maar al is dit niet zoo geweest: bet wegwerpen van touwen en van niet rechtstreeks noodige artikelen, om den ballon zwevend te houden, moet Andrée juist beroofd hebben van de hulpmiddelen die hy noodig had om de poolstreken weer te ver laten. Al komen zij niet meer te midden van de ijsvelden bij de pool, al heb ben zy het geluk, ergens land te be reiken of met een strooming naar het zuiden af te zakken, dan zijn de rei zigers nog lang niet gered. Sir John Franklin en zyn reisgezellen zijn ellendig omgekomen in den Parry- archipel, de expeditie van do Jeannette trof hetzelfde lot in de Lena-dclta. Men kan daar tegenover stellen, dat de overlevenden van de Polaris-expo- ditie, op een ijsschots doordeBafhn- baai naar het zuiden dry vend, by dc kust van Labrador op wonderbaar lijke wyzc gered zijn. Wie weet of de Zweedscbe reizigers niet terecht komen in Klondyke, het nieuwe goudland by Alaska? Zeker is het, dat het nog vele maanden duren kan, voor men iets zekers van Andrée en de zijnen hoort, al hebben zij het, tegen alle waar schijnlijkheid in, gelukkig getroffen. Intusschen zullen er nog wel eenige berichtjes komen zooals er nn weel een door den Lokal-Anzeiger open haar gemaakt wordt: dat zekereOle Brakke Andrée's ballon by Edaland. in Groenland heeft zien zweven. Tenzij de bron zoo betrouwbaar en het bericht zelf zoo aannemelijk is, als met de mededeeling van kapitein Lehmann het geval was, hechte men er niet te veel waarde aan. Wie weet of het mysterie van de lotgevallen der vermetele reizigers wel ooit wordt opgelost. Nader wordt uit Yardö geseind: Daar in de Witte Zee een strooming is in Oostelijke richting, houdt men het hier voor onwaarschijnlijk, dat de hierheen gebrachte walvisch het voor werp is dat door den kapitein van de Dordrecht werd gezien en voor An- dree's ballon gehouden. Mark Twain. Mark Twain, de bekende Ameri- kaansche humorist, heeft dit met alle grootheden hier op aarde gemeen, dat de organen, die het publiek voorlich ten, zyn persoon gebruiken als blad vulling. Er heeft in den laatsten tijd in de pers meermalen het verhaal de ronde gedaan, dat Mark Twain, door het faillissement van zijn uitgevers firma, doodarm was geworden en dat ook zijn gezondheidstoestand verre van gunstig was. Doch al degenen, die Mark Twain kennen, 't zij uit zijn geestige ge schriften, 't zij persoonlijk, hebben over deze berichten ongetwijfeld het hoofd geschud. Iemand, die van zijn jeugd, in weerwil van alle slagen van het noodlot, zich steeds weer omhoog heeft gewerkt, is niet uit zulk hout vervaardigd, dat een enkele tegen spoed zyn geestkracht en humor zou nitdooven. Een ongeluk, dat een zwakkeling ter neer zou drukken, geeft juist den krachtigen man nieuwe veerkracht. Mark Twain heeft hiervan een voor beeldig staaltje geleverd. Hy vatte het plan op zijn fortuin te herstellen, door in verschillende plaatsen lezingen te gaan houden, een plan dat schitterend gelukt is. Eerst trok liij in de noordelijke plaatsen der Yereenigde Staten van stad tot stad en vond daar zulk een welwillende ontvangst, dat zijn repu tatie daardoor nog aanmerkelijk steeg. Daarop stak hij over naar Australië, en vond overal een uitverkocht huis en opgewonden toehoorders, voor wie hij zyn beste en geestigste voordrach ten afstak. Met veel succes trad 1) ij eveneens onder de Radjahs van Indië op en de Engelsche bevolking daar was onuit puttelijk in haar bewijzen van veree ring en bewondering. Niet minder aangenaam waren de indrukken,, die Mark Twain van zijn bezoek aan Zuid-Afrika meebracht. Ja, hij was zijn ongeluksgodin zelfs dankbaar, dat zij hem tot zijn kunst reis gedwongen hadoveral had hij avonturen. Toen hij dan ook in Europa was teruggekeerd, huurde hij een huis te Londen, in de buurt van Chelsea, dicht bij. de plaats, waar de beroemde Carlyle leefde. Hier woont hij sedert een jaar allergenoegelijkst met de zij nen. Zijn kunstreis heeft hem weder een groot vermogen bezorgd en met opgeruimd gemoed kon hy zich aan het werk zetten, om de rijke stof, die hij op zijn reizen verzameld had, in literatuur-producten om te zetten. Noch finantieele moeiclijkhedon, noch ziekte zijn de oorzaak geweest van het late verschijnen van zijn reisin drukken, doch de bedroefdheid over het sterven eener geliefde dochter. De heer en mevrouw Samuel Cle mens want Mark Twain is slechts een pseudoniem gaan den aan staanden winter naar Weenen, voor-1 namelijk om hun dochter Clara hi de gelegenheid te stellen zich onder lei ding van Leschetitzky als concert zangeres te bekwamen. Naar de Zuidpool. De 60,000 francs, die nog noodig zijn om de expeditie-De Gerlache in staat te stellen uit te zeilen, zijn er. Woensdag stelde de Belgische mi nister van financiën in de Kamer voor, het wetsontwerp, waarbij een buiten gewoon krediet tot dat bedrag wordt aangevraagd, naar een speciale com missie te ronvoyeeren, die met be kwamen spoed rapportzou hebben uit te brengen. Met algemeene stem men werd dit voorstel goedgekeurd. Inderdaad handelde de commissie „met bekwamen spoed", want nog in dezelfde zitting bracht zy rapport uit, dat adviseerde tot aanneming van het wetsvoorstel, waartoe de Kamer alsnu besloot. De Gerlache gaat dus op weg naai de Zuidpool! De Lynchwet. Een neger te Griffin in Georgia (V.S.), die gevangen zat omdat hij zich aan een blank meisje vergrepen bad, moest naar Atlanta overgebracht worden, omdal men vreesde voor de woede van het volk, dat de gevange nis omsingelde. Op weg naar het sta tion wist de menigte den misdadiger aan de politie te ontworstelen, waar na men den neger aan oen boom op hing en het lijk doorschoot. Een andere neger, Jim Speaper, die te Riverton wegens een dergelijk misdrjjf naar de gevangenis te Tns- cumhin werd overgebracht, is op weg daarheen eveneens door het vertoornde volk aangegrepen, aan een galg ge bonden en levend verbrand of volgens anderen opgehangen. In elk geval hij is omgebracht. Ook te Madisonville (Kentucky) is aan een boom opgehangen, het lyk van een blanke, Ephraïm Brinkley, ontdekt, die iu den vroegen morgen door een woedende bende was ter dood gebeacht. Het slachtoffer stond onder verdenking zijn huurman ver moord te hebben. Ofschoon er niets tegen hem bewezen kon worden heeft het volk toch gemeend „uit beginsel" de lynchwet op hem toe te moeten passen. Ten slotte komt nog een bericht uit New-Iberia (Louisiana) waar een neger, Davis, wegens moordaanslag op een weduwe door do bewoners is opgehangen en een zyner medeplich tigen, Jewell, is afgeranseld en uit de stad gedreven. Pers Overzicht. Eene nalezing. H. In zijn derde artikel isDrSchaep- man tot de besprekingen der Chris telijk Historischen genaderd. Om uit een te zetten wat deze partij heeft vervuld, haalt dr. Schaepman aan eenige woorden van den Ned. Herv. predikant Dr. Los, uit Leiden. Na te hebben betoogd, dat de Christ. Hist, partij, de kleinste der partijen, bij de jongste verkiezingen den groot sten invloed heeft uitgeoefend, zegt deze: „Chnstelijken-Historischen, libe ralen, radicalen en socialisten, hebben toen de herstemming kwam, geschil punten opgedoekt en om des begin sels wil zich één verklaard." Dr. Schaepman vraagtIs het mogelijk feller hekeldicht te schryven? Bloe diger striemen te halen over iemands gelaat? Hoe kalm, hoe eenvoudig wordt het gezegd, en verklaard om des beginsels wil! Geweldig, maar ook grootsch, noemt voorts dr. Schaep man, deze satyre. Men zou kunnen vragen welk dit beginsel is, waarop allen éen zijn verklaard, zegt dr. Schaepman. Maar waartoe. Bij de Christ. Hist, partij is het een begin sel van haat en ijdelheid. Haat tegen de kracht, die zij niet over winnen kan. IJdelheid van aller lei soort, groot en kleine. Yrees voor 't kerkegoed, vrees voor het slaken der zilveren koordevrees voor kerkegrootheid. Het optreden der Christ. Hist, partij vindt dr. Schaep man een tragisch feit. De uitspraak van dr. Los is z. i. een geweldig vonnis, daar men over geschilpunten, tijd en eeuwigheid rakende, is heen gegaan. In zyn vierde artikel bespreekt dr. Schaepman dc hoüdmg der nu zich noemende vrij-anti-rev. partij, zijnde de fractie Lohman. Hy begint met een artikel uit de Nederlander te citeeren en daaraan zijne opmerkin gen toe te voegen. In dat artikel werd gezegd, dat dc anti-rev. hunne kracht moeten zoeken in prediking van beginselen en niet in verovering van gezag. Maar waarom, teekent dr. Schaepman daarbij aan, predikt men dan zijne beginselen Om zc ingang te doen vinden. En als ze ingang hebben gevonden Dan moeten zij heersclien. Het kan niet anders. Dr. Schaepman is verder van meening, dat er wel eenige tegenspraak is ia deze prediking om der prediking wil en een wenseh als deze„Het liefst hadden wy gezien, dat men onze eigen beginselen voorop gezet, onze eigen vlag hoog gehouden haid, en dat dan, strydend onder die vlag onze eigen party zoo goed vertegenwoor digd ware geworden, dat ze met be hulp der 25 katholieken, de liberale partijen in bedwang had kunnen hon den." Daaruit concludeert dr. Schaep man, dat men dan toch op macht wilde nitgaan, even goed als het zoo zeer gesmade „bondgenootschap;" Yer- der is di'. Schaepman ook van mee ning, dat het program van beginselen, waaraan de vrije anti-rev. partij vast houdt, niet opgesteld en aanvaard is ter prediking; maar dat liet ook een leiddraad op practisch politiek gebied moet zyn en op dit gebied gaat het om de meerderheid. In het artikel van de Nederlander werd verder gesproken over de hou ding door de vrij-anti-rev. „sinds 1891". Deze dagteekening kan, vol gens dr. Schaepman, geen betrekking hebben op de verhouding tot de anti- rev. van dr. Kuyper, maar heeft eene ganscli bijzondere beteekeniszij geldt de verhouding tot de katholieken. Dat dc verhouding van de vrij-anti- rev. tegenover do katholieken zeer zonderling is, toont dr. Schaepman met feiten aan. Naar de meening van dr. Schaepman is de vrij-anti-rev. par tij verbeten op de houding der katho lieken in 1891 tijdens liet christelijk kabinet welke zij evenmin haar ver geeft, als aan de georganiseerde anti-revolutionairen het spel van 1894. Welnu, zegt dr. Schaepman ten slottelaat de Roomschen, laat dr. Kuijper gezondigd hebben, hier geldt toch het woord„II ne faut prendre conseil, ni de sa pas sion, ni de celle d'autrui." De vrije anti-rev. partij heeft dus zonder eenige reden de katholieken van zich ver vreemd en den naam en de blaam van halve oprechtheid gewonnen. Zij is geprezen door Zaaijer en door Bronsveldverschopt. Koloniën. Lombok. Uit Ampenan is dd. 24 Juni aan de Loc. geschreven; „Maandag, den 21en, viel hier een flinke regenbui: de verschillende rivie ren en tallooze beekjes zwollen, als waren wij in het midden van den Westmoesson. Afgezien van dit extra buitje, dat aan de plantenwereld weder een frisch aanzien heeft ge geven, is het hier toch nauwelijks merkbaar, dat de alles verschroeiende oostenwind reeds een paar maanden heeft gewaaid, want niet alleen de lager gelegen maar ook de hooglan-' den zijn thans nog met een planten- rykdora overdekt, zooals men zelfs in vele streken van Java niet vindt. „Is het niet bevreemdend, dat de inlander hier geen beter gebruik van die vruchtbaarheid van den grond maakt? Met meer kans op slagen dan op Java zou hij tweemaal 'sjaars zijn sawah's kunnen beplanten, en tocli stelt hij zich tevreden met een enkelen oogst. Wel is waar, laten niet allen na den rijstoogst hun vel den ongebruikt liggen, en wordt daar op tabak, katjang tana enz. verbouwd doch het hoofdvoedsel der bevolking dat de meeste voordeelen verzekert blijft achterwege. „Dat het voorstel is gedaan gewor den om het elfde bataljon te latei vertrekken, en bet kampement naan Mataram over te brengen, zal u waar schijnlijk wel hekend zyn. Zeker is dit wel het bewijs, dat resident Lief- rinck den toestand van Lombok gun tig acht. Hoewel het bestuur lang niet zoetsappig met de Sasaks om springt, maar hen dwingt tot vol I strekte gehoorzaamheid, lieerscht tocl „Ik voeg mij geheel naar je wenseh, Jeanne. Mijn haat, mijn wraakzucht, myn liefde tot je deden me in gaan op de plannen, die Pierre Michel my voorstelde. Onze matste daad was de overval op myn ouderlyk huis, was de krankzinnige daad tegenover jou, Jeanne." „Vergeet die, zooals ik haar vergeten wil." „Ik kan dat niet. Ik heb het beproefd, Jeanne, ik wierp mij in de gevechten op die punten, waar de stryd het heetst was, ik doortrok met myn bende de Vogezen, ik streed tegen de Duitschers bij Langres en Dyon. Ik wilde my aansluiten by Garribaldi, toen door een Duit sche afdeeling mijn bende uiteengejaagd werd en ik, van weinigen vergezeld, naar de Vogezen terugvlood, om niet gevangen genomen te worden. Den dood te midden van den strijd, den dood op het slagveld vrees de ik niet, maar ik wilde niet maar ik wilde niet als een gewone bandiet doodgeschoten worden door dc Duitschers. Daarom verborg ik my in de hosschen der Vogezen. Ik beproefde een nieuwe bende byeen te kry- <*en, maar liet oude fanatisme was weg, slechts weinige mannen vond ik bereid mij te volgen het zou nutteloos geweest zyn hun leven in (len ongelyken stryd tegen de Duitsche overmacht op het spel te zetten. „Bovendien verlangde ik hier terug te komen," ver volgde Victor. „Ik wist niet wat er van u, wat ervan mijn ouders geworden was. Steeds zweefde je bloedig beeld, Jeanne, om mij heen en ik vervloekte mijn waanzinnige daad. Als het ergste gebeurd was, als myn schot u gedood had, dan dan wilde ik ook sterven. Bovendien kwelde mij de zorg voor mij ou ders. Als bet ruchtbaar was geworden, dat ik. hun zoon, dc aanvoerder was geweest van de bende franc- tireurs, die den post op Chateau Pernette had over vallen. dan zouden de Duitschers ook mijn vader ter verantwoording hebben geroepen in de meening, dat hij verraad had gepleegd aan de in zijn huis ingekwar tierde Duitsche soldaten. Ik kwam, langs allerlei ge heime wegen, in (1e nabijheid van Pfalzburg, dat zich nog niet had overgegeven. Tot mijn onuitsprekelijke vreugde hoorde ik, (lat je genezen waart, dat je nog altya in het huis mijner ouders vertoefdet, én dat dezen niet door dc Duitschers waren lastig gevallen wegens den nachtelijken aanslag. En toch, Jeanne, wist gij, dat ik het geweest was, die in dien nacht dc Pruisische jagers had overvallen en die op u mijn wapen had ge richt „Meen je dan, dat ik je ouders zou hebben ver raden?" „De Duitsche officier zou mij ook hebben kunnen herkennen. „Ik weet niet, of luitenant Von Simmern je beeft herkend. Ik heb hem niet weer gezienhy trok den volgenden dag met zijn bataljon at. Maai' waarom keer de sie niet in "je ouderlyk huis terug? Niemand van de Duitsche belegeringstroepen kende jc toch „Ik waagde niet om terug te keeren," antwoordde Victor met gebogen hoofd, „voor ik je vergiffenis ver kregen had. Ik sloop om Chateau Pernette heen als een wild dier; ik verborg mij des daags in het boseli van La Bonne Fontaine, des avonds liep ik om het huis myner ouders, dikwijls het beslnit nemend om binnen te treden, maar telkens terugbevend bij do gedachte, dat je mij zoudt toeroepen „Weg, moordenaaar, laffe moordenaar „Welk een dwaasheid!" „Daar capituleerde Pfalzburg. Ik sloop met het land volk door de geopende poort der vesting, ik zag jon en de mijnen in dit huis trekken, daarop 2ag ik je aan het venster. Toen hield ik het niet langer uit. Ik snelde in huis, ik moest je spreken, ik moest zeker heid hebben, of ik weer voor je aangezicht mocht ver schijnen. of dat ik veroordeeld was te sterven. Want dat stond bij mij vast, Jeanne, ik wilde sterven als je mij geen genade schonkt, als je mij niet wildet ver geven." „Je kunt rustig hier blijven. Victor, ik heb je reeds vergeven De hartstochtelijke jonge officier viel voor haar op de knieën, greep haai' hand en drukte die aan zijne lippen, zonder dat Jeanne het kon verhinderen. „Sta op, Victor, als ik je verzoeken raag „Niet eerder, Jeanne, voordat je mij zegt, dat je dien Duitschei' niet meer liefhebt, dat je hem niet wilt terugzien. Niet eerder, Jeanne, voor je in mijn hart nieuwe hoop, nieuw leven hebt doen geboren worden." „Houd op, waanzinnige vergeven kan ik je de onzinnige daad, maar meer mag je ook niet eïsehen. Sta op ik verzoek bet je ik beveel het je. Hij beproefde nogmaals haar hand te kussen, maar zij rukte zich los en stiet hem heftig terug, zoodat bij bijna op den grond viel. „Wat gebeurt hier? Victor...." Het was de oude kapitein, die juist in de kamer was getreden en het laatsto voorval moest hebben gezien. Victor stond op, maar voor hij nog een woord koi zeggen,, trad Jeanne naar haar oom, greep dezen bi den arm en zei op bevenden toon„Bescherm mij, oom voor uw zoon Elk gevoel van medelijden met haar neef was ui haar hart verdwenen. Zij had hem inderdaad vergeven en zou zich zeker nooit een woord hebben laten ont vallen over zijn wanhopige daad in dien nacht, maai zyn drift (loodde het medelijden, de achting in haai hartzy zag', dat hij nog in niets veranderd was, ei dat zij nog steeds als te voren door zijn onstuimigei hartstocht zou worden vervolgd. Met liem was geei vrede te sluiten. Zijn opgewonden natuur zou zich nooi binnen de perken kunnen houden, die zij hem gestel wilde zien. Met verbaasde oogen mat de kapitein zyn zoon. „Wat beduidt dit alles?" vroeg hij. „Waar kom j vandaan, Victor Ik dacht, dat je by het leger i velde waart, in den stryd tegen de DuiLchors. En n ben je hier? En Joanne, onze lieve gast, roept mij bescherming tegen je in Zeg eens wat beteekent da alles Op het voorhoofd van den ouden soldaat zwollen fi aderen op. Zijn gelaat gloeide van toorn en zijn ooge flonkerden dreigend. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1897 | | pagina 2