weede Editie NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. FEiUIL LETON. In het Krijgsgewoel. Be Jaargang. laandag 9 Augustus 1897, No 4326 HAARLEM'S DAuELAD .AJBonsrnsnEXtvCErtTTsn^icrs: "Voor Haarlem per 3 maandenf 1.20 Voor de dorpen in don omtrek waar een Agent gevestigd is (kom dei- gemeente), per 8 maanden1.3© Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1.66 Afeonderlyke nummers0.06 •tófllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden„0.80 de omstreken en franco per postQ.BV-jz ADYEBTEtTTrEïT: Van - 5 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat 14. Haarlem. Telefoonnummer 122. Hoofdagenten voor liet Buitenland.Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES, Snee.Parijs 31bis Faubourg Montmarlre. Met uitzondering£van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. BUITEN het Arrondissement Haarlem is de prii° dpr Advertenliën van 15 regels ƒ0,75. elke regel meer ƒ0,15Reclames per regel ƒ0.30. Agenten voor dit|blad in Men omtrek zijn: Bloemendaal, Sandpuort en Schoten, p. v.,kL RAADT. Sandpoort Heemste- Veisen, W. J. RUIJTERBeverwijk, J. HOORNS; IJmuidenTJADÉN. Genoemde Heemstede, J. LEUVEN, bij tol; Spaarndam, C. HARTENDORP; Zandvoort. J. ZWEMMER; Agenten nemeu Abonnementen en Advertentiën aan. Dit nummer bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD. Hicieeie Berichten. argemeester en Wethouders van rleni, ien te weten, dat ter Gemeente- etarie (afd. belastingen) voor een ter inzage is nedergelegd de vermeldende de inrichtingen van ladigheid of tot genezing of ver ing van zieken of gebrekkigen de inrichtingen tot algemeen nut lichamen, vereenigingen in het van rechtspersoonlijkheid of itingen, waarvoor krachtens art, 1 litt. d der wet van 16 April '96 i'rystelling der Personeele Belas kan worden ingeroepen, behou- de toepassing van art. 4 3 evengenoemde wet. faarlem, 6 Aug. 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd, BOREEL. De Secretaris, J. W. van BILDERBEEK, Is. 'olitiefe Overzicht. lindclijk heeft ook het Engelse!c lement. zomervaeautic genomen, jdag. De laatste zittingen betee den toch al niet veel en waren irentijds zeer slecht bezocht, er gelegenheid van de sluiting is 5 troonrede uitgesproken van den ^nden inhoud: Dc hartelijkheid van mijn betrek- jen met de buitenlandsche mogend- en blyft onveranderd. De geza- ilijke invloed van de zes mogend- en die het verdrag van Parijs on- •teekend hebben, werd ernstig iuge- >en in den aanvang van het jaar den koning van Griekenland terug louden van een oorlog, waarin hij 1 helaas wenschte te hegeven. iwel de mogendheden in deze po- *en niet slaagden, waren zij in at de vijandelijkheden tusschen de logvocrenden reeds spoedig tot stand te brengen en vredesonder- idelingen te openen. Deze hebben traging ondervonden en het for- ele vredesverdrag is nog niet onder kend, maar er bestaat goede grond te gelooven dat al de eenigszins angryke geschilpunten geschikt i en tegen een voldoende scbade- sstclüng het door Turkije veroverde ndgebied, behoudens een geringe nswijziging, aan Griekenland zal rden teruggegeven, ian den koning der Belgen en aan Duitsclien keizer heb ik de opzeg- aangekondigd van de handels- 1862 en 1865, door Iragen van lke ik verhinderd werd met mijn w loniën zoodanige fiscale overeen-1 enkel bezwaar meer in den weg stond. komsten binnen mijn rijk te treffen als mij nuttig voorkomen. Met Mene- lik, den keizer van Abessynië, heb ik een verdrag van handel en vriend schap aangegaan. De aanwezigheid van de vertegen woordigers der koloniën van het Indi sche rijk bij de jubileumsviering heeft er toe bijgedragen den hand tusschen alle deeLen van mijn rjjk hechter te maken." Iets nieuws of bizouders bevat deze troonrede niet. Het eenige bizoudere er van is, dat geen melding wordt gemaakt van den minder rooskleuri- gen toestand in Britsch-Indië, wat vooral de aandacht moet trekken nu de Engelsehe bladen kolommen 1 leb ben gewijd aan het oproer dat daar heersebt. De Politische Correspondent van Weenen beweert uit zeer vertrouw bare bron den inhoud te hebben ont vangen van het vredesverdrag. In het eerste artikel wordt gehan deld over het vaststellen der grens scheiding. Artikel twee stelt de oor logsschatting vast "op 4 millioen Turk- sche ponden en verlangt het instellen van een internationale commissie van toezicht over de nieuwe en oude Grieksche schulden. Artikel drie bevestigt de onschend baarheid der capitulatie en voorziet in de wijzigingen der consulaire ju risdicties, welke tusschen Griekenland en Turkijl moeten geregeld worden. Artikel vier behandelt het defini tieve sluiten des yredes tusschen de beide staten. Artikel vijf somt de drie speciale conventies op, welke tusschen beide rijken moeten gesloten worden. In artikel zes worden de voorwaar den vastgesteld van dc ontruiming van Thessalië cn van de bezetting van sommige deelen van Thessalië, zoolang de oorlogsschatting nog niet voldaan is. Het volgende artikel voor ziet in het hervatten der diplomatieke en andere betrekkingen tusschen beide staten, terwijl in art. 8 maatregelen worden voorgesteld, welke genomen moeten worden ter bescherming van de Grieksche onderdanen, zoolang de feregelde consulaire dienst nog niet ervat is. Het volgend artikel bevat bepalin gen omtrent liet scheidsgerecht, dat in werking treedt bij de speciale on derhandelingen, in geval er verschil len tusschen ac wederzijdsche par tyen mochten ontstaan. Dan komt artikel tien met een voorbehoud der Porte omtrent de voorstellen tot rege ling der conventie van 1881, en ein delijk artikel elf, het laatste, waarin een datum wordt vastgesteld, waarop het verdrag door Turkye moet zijn goedgekeurd. Op gezag van de Politische Corres ponded nemen wij het bovenstaande over aldus de N. B. CAD och er bestaat alle reden voor de veronderstelling dat, wat het aangehaalde blad mededeelt, niet overeenkomt met de waarheid. Er wordt by voorbeeld gesproken over een internationale commissie van toezicht, alsof er voor de benoeming van een dergelijke commissie geen En dit schijnt toch wel degelijk hot geval- te zijn. wanneer men bet tele gram leest, dat uit Athene aan de Times is gezonden en afkomstig moet zyn uit officiëele bron. De Grieksche regeering heeft, zegt de correspoi> dent, aan de mogendheden doen weten dat noch de tegenwoordige regeering. noch een volgende regeering zal toe stemmen in het benoemen eenerfinan- ciëele commissie, welke voor het land de noodlottigste gevolgen kan hebben. Bovendien is het met de regeling der ontruiming van Thessalië nog niet in orde. Duitschland verlangt, dat Turkije het recht zal hebben Trikala en Tirnavo bezet te houden tot de schadevergoeding betaald is. Wanneer Duitschland zijn wil doordrijft, en wanneer waar is, wat de Daily Te legraph mededeelt, kunnen de Grie ken nog lang van de Turksche bezet ting genieten. Want volgens dit blad stellen de gezanten voor, dat Grie kenland jaarlijks één millioen pond van de oorlogsschatting zal voldoen, zoodat daar de schadevergoeding vier millioen bedraagt de bezet ting dan vier jaar zou duren STADSXIEU WS, eerste en tweede pagina. Haarlem, 7 Aug. 1S97. Museum van kunstnijverheid. De verzameling reproduction dei- decoratieve schilderkunst betrekking hebbende op de Romaansehe cn Go- thische tijdperken, die thans in de rotonde van het Paviljoen tentoon gesteld is, zal aanstaanden Zondag nog te bezichtigen blijven. Zondag is de toegang vrij. Uitreiking eener medaille. Heden. Zaterdag, had alhier op het terrein der cavalerie-kazerne voor het front der troepen plaats de uitreiking vaneene medaille voor 36jarigen dienst aan A. H. Korenblik, zadelmaker by het 2e regiment huzaren. Nadat de carré was gevormd en het ministerieel besluit voorgelezen, hechtte de ritmeester Duym, de gouden medaille op de borst van den zadel maker en complimenteerde hem met eenige hartelijke woorden. Daarna werd gedefileerd. Na afloop hiervan wensehten velen, waaronder eene deputatie van de afd. Haarlem van den Ned. Bond van Oud-Onder officieren, Korenblik geluk. De uildaging van J. Hesselman, worstelaar te Zwolle, is zooals uit achterstaande advertentie blijkt, door A. Fischedich, worstelaar staande op de Turfmarkt, aangenomen. Zakkenrollers. De recherche van onze politie had reeds in de laatste dageu de gezich ten van bekende zakkenrollers op de kermis gezien. Vandaar de strooken op hoeken van straten, waarbij het publiek voor deze „handjegauwen* wordt gewaarschuwd. Eu waarljjk niet ten onrechte. Me nige klacht over vermiste horloges of nortemonnaies is al bij de politie ge- laan. Sommigen zullen door de eige naars wel verloren zyn, maar anderen zyn allicht wel gevallen in de handen van de industrieridders zonder be drijfsbelasting. Den laatsten kennis-Zondag zullen deze dieven zeker nog wei eens pro- beeren, hun slag té slaan. Men zij dus gewaarschuwd en berge (dit aan de dames) geen portemonnaie'sin achter zakjes waar ze als 't ware den zak kenroller toeroepen: „kom en neem my Blijkens eene mededeeling in „Sta Pal!" van heden, ontving de Oranje- bond van Orde vanwege het hier te stede gevestigde kringcomité van de kwartgulden vereeniging voor heide- onlginning f215. Hel blad zegt er over: Dat is met recht staalwater uit de Spaarnestad, waar de activi teit der vrouwen eene wereld- ver maardheid heeft gekregen. BINNENLAND. Uit de „Staats-Courant". Kon. besluiten. Benoemd tot notaris binnen het ar rondissement Arnhem, ter standplaats de gemeente Rheuen, J. van Iterson, tliaiisnbtaris te Ouder-Arnsl el Benoemd tot burgemeester der ge meente Dinxperloo"H. Hattink, met toekenning van eervol ontslag als burgemeester der gemeente Hoeve laken. Benoorad bij het wapen der infan terie, hij den staf van het wapen, tot kapitein, de eerSie-luitenant A. Buy- tendijk, van dien staf, werkzaam bij de Koninklijke Militaire Academie; bij het lste reg. tot majoor, de ka pitein N. P. Onderwater, van het korpstot kapitein, de eerste-luite- nant-adjudant J. M. F. J. Latour, van liet reg. grenadiers en jagers; bij het 5de reg.. tot eerste-luitenant de tweede-luitenant H. Meywert, van het korps; bij het wapen der artillerie, bij liet 2de reg. veldartillerie, tot eerste lui tenant, de tweede luitenant J. A. Kaub, van het korps; bij het 2de reg. vesting-artillerie, tot kapitein, de eerste luitenant A. L. Hesta, van het 3de reg. veld-ar- tillerietot eerste luitenant, de tweede luit. A. C. A. Perk, van het korps; by het korps torpedisten, tot eerste luitenant, de tweede luitenant J. Hir- schig, van het korps; Benoemd tot schout van den pol der Nieuw Rozenburg en Blanken burg, M. van Gaaien junior; tot ge zworen van den polder Nieuwe Stad, M. Braber L.M.z.tot heemraad van den polder Eijerland op Texel, pro vincie Noordholland, H. Flenstot lid van het dijksbestuur van liet wa terschap liet Nieuw-Bildt, W. T. Jensma; tot volmacht by den Eng- wierumerpolder, O. D. Lubborts tot watergraaf van het waterschap de Schipbeek, provincie Overysel, J. Zwiers: tot lid van het bestuur van het waterschap de Noordpolder, pro vincie Groningen, J. J. Arkema. Aan G. J.' Vermeulen, fabrikant en directeur der maatschappij „Ge meenschappelijk eigendom", wonende te 's-Hertogenboscli, verlof verleend tot het aannemen van het ordeteeken van ridder der orde van den H. Gre- gorius den Groote, hem door Z. H. den Paus geschonken. Vorstelijke gasten. De Erf groothertog van Baden heeft Vrijdag zijn naamkaartje afgegeven bij de leden van het corps diploma tique te Gravenhage. Voor hun vertrek naar Duitschland brachten Prins George en Prinses Mathilde van Saksen Vrijdag een langdurig bezoek in den hof boekhan dervan de firma Couvée in de Poten. De Prins en Prinses van Saksen keerden Vrijdag uit \s- Gravenhage met hun saloiispoorwegrijtuig naar Dresden terug. Bij liet vertrek was de wachtzaal der koaiuklijke familie in het station der Staatsspoorweg- maatschappij ter hunner beschikking gesteld. In de diamantnijverheid te Amster dam schijnt meer levendigheid te ko men. Als alle symptomen niet be- dricgelijk zijn, kan thans met eene zeer groote mate van zekerheid aan genomen n orden, dat de zeer langdu rige periode van slapte ten einde loopt, feitelnk reeds ten einde is. Ten minste wat de brillant-branche betreft, zegt het Weekblad van den Nederl. Diamant-bewerkersbond. Met de roosjesindustrie is liet nog treurig Brand te Leiden. Vrijdag namiddag te omstreeks 1 uur ontstond te Leiden een fel uit slaande brand in het achtergedeelte van het perceel aan den Ouden Ryn, waarin gevestigd de Leidsche lampe- pittenfabriek van den heer J. C. Spie ker, firma Van 't Hooft Co. Niettegenstaande het snel en krach tig optreden der brandweer, de beide stoomspuiten en een aantal hand brandspuiten. namen de vlammen zoo snel in omvang toe, dat de geheele Door het omvallen van een schoor steen bekwamen een adjunct-brand meester en een spuitgast vrij ernstige verwondingen, de eerste aan hot voor hoofd en de ander aan de handen. Door groote krachtsinspanning kon worden voorkomen, dat in dc onmid dellijke nabyheid gelegen boekdruk kerij van de firma Brill Co.. welke groot gevaar liep. mede door liét vuur werd aangetast Middel tegen kwartjes vinders. Een buitengewoon maar ongetwij feld doeltreffend middel om kwartjes vinders uit een andere gemeente te beletten in Den Haag slachtoffers te maken, werd gisteren toegepast door een rechercheur van politie aldaar. De speurder ontwaarde op een bank je op hot Plein iu druk gesprek tweo individuen, bij de politie overbekend als belioorendc tot liet gilde van bo venbedoelde afzetters. Hjj plaatste zich vlak over hen en riep zoo luid mogelyk: „menschen past op voorde k war t,"s v i miers"Ov. r.i d cl lij k vorm de zicli een nieuwsgierige drom om het tweetal, waarvan dc een ijlings het haze pad koos, terwijl de tweede om zich een houding te geven, den rechercheur bedreigde met een aan klacht hij den officier van justitie. Toen hierop echter de beambte doodleuk aanbood hem op zijn tocht naar het parket van den officier van justitie te vergezellen, word het door tastende optreden van den politioman den kwartjesvinder ten slotte toch te machtig en sloeg hij vlug den weg in naar het Holl. Spoorstation, steeds achtervolgd door den recherscheur die niet tevreden was alvorens zyn delinquent met den trein naar Rot terdam, zijn woonplaats, vertrokken was, waarheen zyn collega reeds enkele oogenblikken te voren was afgereisd. De vorige week zijn te Stadskanaal twee jeugdige manufacturicrs geheim zinnig verdwenen. Men had oerst in het geheel geen vermoeden van hun wegblyven en eerst 2 dagen later be gon men uasporingen te doen. De jongelieden hadden een aardig som metje gelds meegenomen. Waarschijn lijk zyn ze naar Amerika vertrokken. Koloniën, Leger. fabriek is uitgebrand. Ook het aan- De gepensionneerdcencraal Segov c/rnnypnde wnnnhnis van den eio-pinaar 18 Dinsdag 6 Juli naar Nederland grenzende woonhuis van den eigenaar bekwam belangrijke brand- en water schade. Te 3 ure ongeveer was gevaar voor verdere uitbreiding geweken, ofschoon nog gedurende ruimen tijd daarna water" moest worden gegeven. Het werkvolk, ten getale van 30 perso nen, voor het meerendeel vrouwen en meisjes, had juist even voor het uit breken van den brand de werkplaat sen verlaten teneinde het middagmaal te gaan gebruiken. vertrokken. Aan het station was een talrijke menigte aanwezig om van dien even geaenten als beminden opperofficier afscheid te nemeu. De landvoogd had zich door een adjudant, die don generaal met een gala-wagen had afgehaald, laten ver tegenwoordigen. De generaals Vette)- en Swart en de heeren leden in don raad van In- (lië, alsmede de resident van Batavia door G. ELSTER. f) Tn den grond bezat hij dezelfde hartstochtelijke na- ur als zijn zoon. De ouderdom had alleen zijn drift temperd,en een lang eervol leven, in strenge tucht sleten, had hem kalmer doen worden. Maar somtijds ram de oude drift weer in hem op, als liij in het ren een eeiiooze daad, een eerlooze gedachte ont- oette. En uit de woorden van Jeanne meende hy te rnemen, dat zijn eigen zoon het gevoel van eer uit it oog had verloren. IMct bleek gelaat en hijgende borst stond Victor voor jjo vader, de oogen naar den grond gericht. Hij ken- P zyn vader, hy wist, dat deze hem nooit den nach- en overval in het ouderlijke huis en het krank- _ge schot op Jeanne zou vergeven. Jk heb tegen de Duitsehers gevochten, vader," ant- 1de bij somber. „Ik keerde hier terug, wyl de strijd geëindigd is, wijl Frankrijk en het Fransclïe volk verpletterd op den grond liggen." „Dat is niet waar. Parijs weerstaat nog de Duitsche legers en in het zuiden en westen verzamelen zich nieuwe Fransche troepen. Waarom ben je daar niet? Waarom zie ik je hier hier, waar dit meisje zulk een zware aanklacht tegen je richt? Waar en met wien streedt iij tegen de Duitsehers? Bij welk regi ment stondt je „Bij geen regiment. Ik zelf bracht een troep by- een, waarmee ik op eigen hand tegen de Duitsehers vocht." „Jy je werd franc-tireur „Ik werd hun aanvoerder." „Ah misschien wel in gemeenschap met den boschwaehter Pierre Michel?" „Ja, vader." „En jy schaamt je niet, als eerlijk soldaat gemeene zaak te maken met die roovers? Je waart er misschien zelfs by, toen zij je vaders huis overvielen Vader n weet ^Men heeft enkele van die lieden, die Chateau Per- nette aanvielen, herkend, daaronder ook den boschwach ter Pierre Michel. Ik wilde het eerst niet gelooven. Toen echter de boschwachter en verscheidene jonge mannen uit den omtrek verdwenen toen moest ik het wel gelooven. Dus met die lui heb jij je ver bonden Dat bad ik zeker niet verwacht „Kan men niet overal stryden tegen de vijanden van het' vaderland? En bovendien ik wilde zoo graag in uwe nabyheid blijven. „Ik weet nu, waarom," viel de kapitein hem somber in do rede. „Je vervolgt Jeanne met een liefde, die zy niet kan beantwoorden. „Laat het zoo goed zijn, beste oom," verzocht Jeanne. Weest u niet meer boos op uw zoon. Deukt u niet meer aan myn woorden ik was verschrikt, ik sprak zonder na te denken." „Ik weet wat ik te doen heb, Jeanne," antwoordde de kapitein. „Ga, myn kind, ga naar je kamer. Je moeder, myn vrouw en Josephine keeren spoedig te rug, zij zyn naar de markt gegaan. Ik moet met myn zoon spreken. Ga, myn kindï" Hy voerde haar zacht naar de deur en drong haar naar buiten. Toen sloot hy de deur achter haar en trad op zijn zoon toe, de armen gekruist over de borst en Victor aanziende met een somberen blik. „Ik zie," zeide Victor, „dat er in myn vaders huis geen plaats meer voor my is." „In myn huis is geen plaats voor hen lafaard," ant woordde de kapitein op ruwen toon. „Vader!" „Je behoeft niet op te vliegen, alsof ik je beleedigd had. Laf en eerloos noem ik den soldaat, die gemeene zaak maakt met roovers, om midden in den nacht zyns vaders huis te overvallen, niet om den vyand schade toe te brengen, maar om zijn persoonlijken haat, zyn persoonlyke wraak te bevredigen. Ach, ik had er reeds lang een voorgevoel van, hoe de zaak in elkaar zat, maar nu begrijp ik alles. Ook myn wcnscli was het, Jeanne nog" eens als mijn dochter te omhelzen. Maar nooit zou ik van je gedacht hebben, dat je Jeanne met bedreigingen, met ge .veld in je armen hadt willen dwingen. Eerloos is zoo'n handelwijze, eerloos en laag en laf! Eu je strijd tegen de Duit sehers? Was het inderdaad een stryd? Was het niet eerder een rooftocht iu het eigen vaderland, die aan dit laatste meer schade doet dan aan den vijand? Hon derd wegen stonden jo open om jo bij het leger des keizers te voegen. Maarschalk Bazaine stond toen bij Metz, je kondt gemakkelijk hjj hem komen. Maar schalk Mac-Mahon bracht een nieuw leger bij Cha lons bijeen, ook daarheen stond de weg voor je open. Maar jy gaaft er de voorkeur aan met een ben de samengeraapt volk, gepeupel mag men wel zeggen, den gueriïla-oorlog op eigen hand te voeren, niet ter wille van de groote zaak, maar ter wille van nw eigen, kleine, persoonlijke wraak." „U doet my onrecht, vader." „Ik oordeel alleen naar myn gevoel van eer en plicht en vaderlandsliefde. Wat hebt gij voor het vaderland gedaan, als gij uit een hinderlaag eenige Duitsehers als sluipmoordenaars hebt neergeschoten »f wijl ge eenige Duitsche proviandwagens vermeld hebt In niets zijt gij het vaderland van dienst geweest, inte gendeel, gij hebt er groote schade aan gedaan, want gij hebt de wraak der Duitsehers wakker geroepen over talrijke dorpen en streken. De puinhoopen van neergebrande dorpen van geplunderde steden zyn uw aanklagers. En nu tref ik je hier ver van den grootcn strijd voor het vaderland, en een meisje zoekt bij mij bescherming tegen mijn zoon! Ach, ik sf haam mii nvp.r ip. grond Hjj schaam my over je! Somber staan! e Victor voor zich op deL

Haarlem's Dagblad | 1897 | | pagina 1