f wesde Editie. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. I! In het Krijgsgewoel. 15e Jaargang. Dinsdag 10 Augustus 1897, No 4327 HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 8 maandenf 1.2# Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom dei- gemeente), per 3 maanden„1.3© Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden„1.65 Afeonderlijke nummers0-05 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.30 de omstreken en franco per post ©.37!/2 ATDVTEIELTBTSrTBBIlNr: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Grootje letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agentem en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrongire G. L.' DA UBE Co. JOHN F. JONES, Sure., Parijs 3Ibis Faubourg Montmartre. Met uitzondering^van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. BUITEN het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 1regels ƒ0,75, elke regel meer ƒ0,15; Reclames per regel f 0,30. Agenten voor£dit£blad inRden omtrek zijn: Bloemendaal, Sandpoort en Schoten, P. v.jd. RAADT, Sandpoort; Heemstede, J. LEUVEN, bij tol; SpaarndamC. HARTENDORPZandvoort, J. ZWEMMER; Velsen, W. J. RUIJTERBeverwijk, J. HOORNSIJmuiden, TJADEN, Genoemde Agenten nemen Abonnementen en Advertentiën aan. STADSNIEUWS. eerste en tweede pagina. Haarlem, 9 Aug. 1897. Voor het akte-examen hoogduiisehe wl (1. o.) is Zaterdag te 's Graven- age geslaagd mej. G. C. Kooijker, llner. Voor het examen hoofdactege- ]pagd de heer C. H. B. Tollenaar lliier. Voor het akte-examen fransche taal j. o.) de beer H. J. Hartgers, alhier. Koninginnedag. Zooals wij onlangs reeds mededeel- ien zal op 31 Augustus e.k. de vie- ing van den Koninginnedag groo- endeels worden ingenomen door de inderfeesten, bestaande in eene zang- litToering op de Groote Markt, «n tocht met aclit stoombooten en hot "verstrekken van versnaperingen. km den stoomboottocht zullen even ils verleden jaar 2000 kinderen deel- ïomen, terwijl de overige 8000 in de scholen zullen onthaald worden. Om 10000 kinderen te doen feestvieren mi te onthalen is echter een groot geldelijk bedrag benoodigd, dat uit fiften, die de ingezetenen verstrek ken, geheel moet bestreden worden. 3e vacantietijd is misschien oorzaak lat die giften tot dusverre nog niet seer ruim toestroomden. En wat dan? l£oet dan slechts een gedeelte der naderen onthaald en moeten vele raderen teleurgesteld worden? Wij vertrouwen dat de Haarlemsche ogezetenen zullen zeggen, dat kan en nag niet gebeuren. Welnu, dan ieder ir iets voor gegeven. Elke kleine gift irengt nader tot het doel. Zendt dan lene geldelijke bijdrage aan den pen- lingmeester van het hoofdbestuur der Feestcommissie,den heer Ed.de Lanoy, jroote Houtstraat 93 en gij die reeds lene bijdrage hebt toegezegd, wilt die wat verhoogen. Zorgt dat het werkelijk een feest- wordt voor alle schoolgaande tinderen. Weldadigheid naar Vermogen Afdeeling Werkverschaffing. Tan 1 Nov. tot 9 Aug. hebben ach de volgende personen aangemeld 50 voor werkvrouw. 4 voor strijk- rter. 6 voor waschvrouw. 1 voor stoe- lenmatter. 5 voor kookster. 7 voor naaister. 2 voor breister. Ivoor koet- tier. 43 voor los werkman. 19 voor loopwerk. 2 voor kleedeimaker. 2 voor stucadoor. 1 voor licht werk. 4 Toor timmerman. 1 voor opperman. 7 vooor grondwerker. 6 voor metselaar. 2 voor machinist. 2 voor bankwerker. 1 voor koffiehuisbediende. 3 voor •childer. 1 voor schoenmaker. 2 voor huishoudster. 3 voor smid. Ivoor op passer. 1 voor broodbakker. 1 voor baker. 5 voor pakhuisknecht. 3 voor noodhulp. 1 voor bleekcrsknecht 1 voor steendrukker. 2 voor koetsier. 1 voor tuinman. By de aanmelding moet een getuig schrift van goed gedrag overgelegd worden. Van 1 Nov. tot 9 Ang. zijn de vol gende personen geplaatst: 38 voor werkvrouw. 3 voor naaister. 2 voor noodhulp. 4 voor waschvrouw. 2 voor kookster. 1 voor baker. 1 voor kleedermaker. 5 voor loopknecht. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen ge bruik wenschen te makenwordt beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te richten, bus Doelen of Stadhuis. Inlichtingen kunnen dagelijks van 9—1 en van 3—5 uur verkregen worden bij den Administrateur, bureau Doelen, Kamer No 2. BINNENLAND. Verkiezingen Tweede Kamer. Een deputatie van liberalen uit het kiesdistrict Enschede heeft Zaterdag mr. N. G. Pierson een bezoek ge bracht, doch deze weigerde pertinent een candidatuur voor de Tweede Ka mer te aanvaarden. In de Zaterdagavond gehouden ver gadering der Liberale Kiesvoreeni- ging is mr. G. Jannink te Almelo als candidaat aanbevolen door het bestuur. De heer Jannink heeft zich tot het aanvaarden eener candidatuur bereid verklaard. Ook door de besturen der andere liberale kiesvereenigingen in het district] wordt deze candidatuur aanbevolen. De anti-revolutionairen in het dis trict Enschede hebben den heer P. van Vliet candidaat gesteld voor de Tweede Kamer. Naar men uit Hengelo meldt, heeft nu ook de heer W. P. G. Helsdingen voor de candidatuur bedankt en is de heer H. H. v. Kol opnieuw aan gezocht zich beschikbaar te stellen. De Christelijk Historische Bond heeft in het kiesdistrict Lochem, ter vervulling van de beide in de Tweede Kamer der Staten-Geueraal te ver vullen vacatures, candidaat gesteld den heer C. Lely. Atjeh. De correspondent te Batavia der N. R. Ct. seinde onder dagteekening van Zaterdag: Den 6en dezer heeft de bij Segli aangekomen troepenmacht de bentings Soekoen en Pakanbaroe aangevallen en met schitterend succes genomen. De vyaud liet 114 dooden in onze handen achteronze verliezen waren één doode en 22 gewonden, allen be neden den rang van officier. Bij het Departement van Koloniën is ontvangen het volgende van 7 dezer gedagteekendo telegram van den goe- verneur-generaal Moekims Pakan Baroe en Pakan tairen, beneden den rang van officier. Vijand liet 110 dooden achter. Twee punten in deze Moekims tijdelijk be zet." Lombok-buit In 1896 kwam binnen 's Rijks munt een belangrijk gedeelte van den buit op Lombok behaald. In overleg met het munt-college werd besloten, het goud al of niet na versmelting, voor rekening van het departement van Koloniën te verkoopen en het zilver te bewaren voor de eerstvolgende aanmunting van pasmunt voor Indiö. Onder het goud bevonden zich2540 dubloenen of quadouple pistolen, waarde per stuk ongeveer f 30. t. w. 1070 van Spanje (1767-1824), 558 van Mexico (1820-1870), 912 van div. staten van Centraal- en Zuid-Amerika (1818 —1870), 9 halve dubloenen (Spanje, Karei III), 116 kwart dubloenen (Spanje, KareV IH, Karei IV, Fer dinand), 69 idem (staten van Centraal en Zuid-Amerika), 1 stuk van 100 realen (Spanje, Isabella); 53 stuks van 80 realen (Filippinas, Isabella); 2 20 frankstukken (Frankrijk). Deze waren opgegeven als Spaansche goud stukken. 9 Sovereigns; 7 halve So vereigns; 238 Hollandsche dukaten, waarvan 166 van 1812, de overige van 1818—1841. Vele goudstukken waren gesleten of geschonden. Enkele muntstukken penningen en gesneden steenen en ook enkele zilveren munten, werden door het Munt-College overgenomen, of aan den directeur van het konink lijk Kabinet te 's Gravenhage voor zijne verzameling gegeven. Op het einde van 1896 was nog aanhangig een wetenschappelijk on derzoek, opgedragen aan Jhr. B. W. F. van Riemsdijk, directeur van het Rijks Museum te Amsterdam, eu Joh. van Dissel, docent aan de Indische instelling te Delft De gouden munten werden alle in den loop van het jaar opgeruimd, waarvan als opbrengst aan het minis terie van Koloniën is verantwoord f 101,522,50. Zaterdagochtend omstreeks kwar tier over zessen werd te Arasterdam door voorbijgangers een begin van brand ontdekt in het pakhuis der firma G. Hulsteede Zonen, olie- koopers, Brouwersgracht 118. De brandweer bluschte het vuur, dat op de eerste verdieping was ontstaan, waarschijnlijk door het broeien van haverdoppen, in zeer korten tijd, zoo dat alles was afgeloopen toen het werkvolk om 7 uur voor de poort kwam. Eene aardige familie. Men schrijft uit Utrecht aan de N. R. Ct. Er was een groot schandaal op het Vredenburg Zaterdagochtend. In het geslacht Hollander schijnt oen fami- So't gezuiverd. Gesneuveld een am- üeveete te bestaan en die kwam heden, boinecsch fuselier en gewond 21 mili-1 toen er drie leden van dat geslacht tegelijk onze markt bezochten, open lik tot een uitbarsting. Jacob, de oudste zoon, die anders altijd alleen hier is, zag zijn plaats voor den schouw burg ingenomen door een jongeren bloeder, die evenals hij, doch met minder talent, in likdoornbalsem han delt. En op een kleinen afstand van dezen stond mejuffrouw Hollander, hun beider zuster, en prees een on feilbaar middel tegen kiespijn aan, waarbij ze haren mond zoo wijd opende dat een paar breede rijen vertrouwen inboezemende tanden en kiezen te zien kwamen. Deze juffrouw voerde het hoogste woord en richtte dat on ophoudelijk onder heftige gebaren tot haren broeder, die van zijne zijde zich ook niet onbetuigd liet, maar dreigend de vuist tegen haar opstak en een vloed van scheldwoorden tegen haar uitbraakte. Het gebeele marktplein liep leeg en in een oogenblik stonden honderden menschen om de beide ta feltjes. Jacob liep als een verstandig man met den hoogen hoed op zijn breeden kop, een wandelstok op den schouder en een valschen glimlach om den brutalen mond door de menigte, alsof hem de ruzie niets aanging. Maar toch luisterde liij naar hetgeen door beide partijen gezegd werd en toen zijne zuster iets zeide, dat naar zijn oordeel den toets der waarheid niet kon doorstaan, donderde hij haar toe: dat lieg je slet Nauw was het woord zijn mond ontsnapt of zij, tot wie het gericht was, sprong van den stoel waarop zy stond, sprong ylak voor Jacob en taf dezen een vuistslag op de kaak ie klonk als een klok. En de gesla gene zwaaide woedend zyn dikken wandelstok en sloeg daarmede zijne zuster vlak voor den mond, zoodat het bloed uit de tanden sprong. De broe der juichte die daad toe, roepende: sla haar maar dood, die schandvlek van de familie. En de daad bij het woord willende voegen, sprong ook hy van zijn stoel en schoot schuimbek kend op de zuster toe. Maar de po litie kwam tussehenbeide eu rekeade den jongsten broeder en de zuster in en bracht hen naar het politiebureau waar zy elkaar met de gemeenste scheldwoorden overlaadden. Jacob bleef op vry'e voeten en maakte daar van gebruik om, alsof er niets gebeurd ware, de plaats zijns broeders in te nemen. Toch was er blijkbaar bitterheid in zyn gemoed, want telkens begon hy hatelijkheden te richten tot eenige personen onder zijn gehoor en soms sprong hy zelfs op heil toe lien met woorden uitdagende hem te slaan. De politie hield echter een wakend oog, en toen de beide gearresteerden spoe dig weer losgelaten, doch nauwelijks op het plein teruggekeerd, opnieuw begonnen te bakkeleien, werd er een eind aan gemaakt Suzanna zoo heette de vrouwelijke spruit vau de familie had evenwel nog gelegen heid gevonden om eerst by den grut ter naast do Stichtsche Bank een kop kapucijners te koopeu voor haar bloeie van kindertjes, zeide zy tot de dienders en toen zy onder het gejoel der menigte werd weggeleid, gaf zij nog een laatste bewijs van haar woede door den zak erwten over de hoofden der menigte weg te slinge ren. „'t Is zonde en schande" zeiden een paar oude vrouwtjes nederknie- lende om nog te redden wat te red den was; „die lekkere kapucijners van de Gruyter. Ze zal er nog naar opspringen dat leelyke wijf." De familie werd naar het station gebracht, behalve Jacob, -die al van zijn tweede jaar af alleen kon loo- pen", verzekerde hij. Doch ook hij kreeg de verzekering van den wacht- hehbenden politieagent, dat het van daag wel voor het laatst zou zijn ge weest dat hij te Utrecht ter markt kwam. Vrij algemeen hoopt men dat de marktmeester dit woord gestand zal doen en aan deze schreeuwerige fa milie de gelegenheid niet meer zal geven om hunne kwakzalversmidde len met zooveel misbaar aan den man te brengen als zij gewoonlijk, en vooral Zaterdag deden. Goedkoop© Bliksemafleiders. Men schrijft uit Loo aan de Arnh Ct: Op Zondag 25 Juli en later zyn er vele gegoede bewoners van Arnhem en omstreken te Loo geweest, om de verwoesting gade te slaan, die de bliksem hier 21 Juli had aangericht. Een dier bezoekers (iemand die over eene zoor uitgebreide en grondige al- gemeene kennis schynt te beschikken) verbaasde zich er over, dat de dorps- menschen geene, zy het ook primi tieve, bliksemafleiders op huizen of boomen hadden. Ik verbaasde mij over 's bezoekers verbazing, want vooreerst is de blik sem iu 't oog van den dorpeling iets veel lioogers dan een gewoon natuur verschijnsel, en daartegen iets anders dan geestelijke middelen aan te wen den en donderstokken*) enz., zal in diens hoofd niet opkomen, terwijl de bliksemafleiders den meesten zelfs niet by naam bekend zyn. Een bezoeker verhaalde nu, dat hij eenigen tijd in het zuiden van Frank rijk had doorgebracht en dat daar elke boer zyn bliksemafleider liad en een zeer eenvoudigen, zeer goedkoopen. 5 Op het huis of iu den naasten hoo gen Doom staat een lange stok. flink dik en sterk. Bovenop is een bos stroo gebonden. Vanaf dat stroo is om den stok koperdraad gewoeld draad van 6 a 8 mM. dik. Aan het onder einde van den stok wordt de draad langs het huis of den boom naar den bodem in een put of sloot geleid. De geheele inrichting, waarvoor misschien 20 M. draad noodigis, kan ongeveer f 3 kosten. En waar de menschen dezen toe stel hebben, hoort men nooit van in slaan van den bliksemDe bos stroo dient klaarblijkelijk om aan het eind stuk van den geleidenden draad een groot oppervlak te geven. (Aan onze afleiders maakt men voor dat doel immers ook meer deze spitsen). Als men nu weet dat gewone blik semafleiders f 60 a 70 kosten, dan in óns land en dat deskundigen op dit gebied eens een aan- of afradend woord deden hooren. Witte wilge stokken, 1 M. lang, die in het Paasehvuur een zwarte punt gekregen hebben en die bij on- weder onder een schoorsteen neerge legd worden niet in het vuur, neen, zoo maar op den grond. Een optisch verschijnsel. Na de onweersbuien van Vrijdag namiddag, werd te Zutphen tijdens zonsondergang, gedurende een twaalf tal minuten het volgend optisch ver schijnsel waargenomen, Terwijl de hemel, boven den horizon van het Z. Westen tot het N.N.Westen tot op omstreeks tien graden met stapelwolken was bezet, waartusschen zich hier en daar eene wolklooze ruimte bevond, werd de zon in een dier ruimtenbloedrood gekleurd, zichtbaar, ais wanneer zich, in de boven de stapelwolken gelegen hori zontale wolkenlagen oene verticale lichtzuil vertoonde, rustende op den bovenrand der stapelwolken, waar deze loodrecht boven de zon gele gen was. De lengte der zuil wordt op om streeks vijftien graden geschat en was de breedte van don voet iets meer dan die der zonneschijf, terwijl verder de zuil geleidelijk breeder opliep en het bovenste gedeelte nagenoeg eens zoo breed was als de voet. De kleur der zuil was oranje-geel met een bloedroodc tint, en was de helderheid het sterkst, gedurende het eerste tweetal minuten, waarna de zon achter de wolken schuil gingen niet meer zichtbaar werd. <A O). Tegen muggenbeten. Een onzer lezers schrijft ons, dat een eenvoudiger middel dan citroen sap tegen de gevolgen van muggen beten bestaat m dc~ aanwending, on middellijk na bet steken, van witte Spaansche zeep. Uit eigen ervaring voegen wy hier nog bn, dat cajeput-olie oen uitnemend, middel is om de muggen weg te hou den. Aan de lucht went men spoedig. MaandbL t. U. V.) Vrijdagmiddag werd in de buurt schap Noordyk, onder Nccde, een jon geling, die op het veld werkzaam was door den bliksem dsodelyk ge troffen. V ervalscMngen. By het intreden van den 14en jaar gang wijst het Mbl. t. d. Vervalschïn- gen nog eens op den reusachtigen vooruitgang van de scheikunde der levensmiddelen in de laatste jaren en den daarmee schier gel ij hen tred hou denden bloei der vervalschings-indus- trie. Ten' bewijze daarvoor worden de volgende sterk sprekende voor beelden aangehaald Voor'eenigen tijd werden in Duitsch- kon het m.i. geen kwaad, dat de stroo-1 en Oostenrijk wettelijke bepa- koperdraad-afleiding ook bekend werdlingen vastgesteld op groud van lang- REIU IfLLfETO N. door G. ELSTER. 17) Zy legde haar hoofd tegen zijn hart. Hij boog zich j neer tot haar, haar voorhoofd aanrakende met zijn be vende lippende. Zoo zaten zij daar bewegingloos, stil, vol innerlyke kracht en zelfverloochening, bereid het oogelukkige vaderland hun hoogste geluk ten offer te brengen. De avond daalde neer. Tromgeroffel weerklonk buiten op het plein, nieuwe Duitsche troepen trokken in de veroverde Fransche sted. VEERTIENDE HOOFDSTUK. Even voor Kerstmis kwam boel onverwacht de heer De Parmentier in Pfalzburg aan. Jeanne's bljjdschap baar vader terug te i«, van wien zoo bartetoch telyk veel bield, kende geen grenzen. Ook mevrouw De Parmentier toonde duidelijk hoeveel genoegen haar de aankomst van haar man deed. „Je laatste brief, mijn beste Jeanne", zeide meneer De Parmentier, zyn dochter tot zich trekkende, „heeft mij bewogen tot de vlugge reis. Je klaagdet, dat je het Kerstfeest en het Nieuwjaar niet als andere kondt vieren in je ouderlijk huis, omdat onze familie door den ongelukkkigen oorlog uiteengerukt was helaas" voegde hij er by, terwijl hij zuchtte, „er is weinig hoop dat de kring van Jons gezin ooit weer gelioel gesloten wordt." „Hebt u zekere tijding van den dood van Maxime „Neen mijn kind. Ik heb my gewend tot de opperste leiding van het leger, ik heb niet eens een antwoord ontvangen op myn vraag naar het lot van Maxime. Wy moeten ae hoop opgeven, hem ooit terug te zien „Myn arme vader!" „Hy was myn eenige zoon al myn hoop rustte op hem maar laat ons niet klagen, hij is aen helden dood gestorven, voor zyn keizer. Hoeveel vaders staan, zooals ik, aan het graf hunner verwachtingenMaar nu hy, myn zoon, my ontrukt is, moet jij, Jeanne, voort aan alles voor my zijn. Sedert een half jaar heb ik je niet gezienik kreeg een vreeseljjk verlangen naar je, ik nakte mjjn koffer en daar ben ik „Wat ben ik blij, vader." „Kon je de reis door de door de Pruisen bezette striken doen, zonder erg lastig gevallen W worden vroeg mevrouw Da Parmentier. „Zekar, Henriette," antwoordde baar aan. „De Prui- sWobt commandant te Cbaflllon gaf mjj ean poe." „Is Chatillon door de Pruisen bezet?" „Sedert eenige weken, en het lykt or wel naar. alsof de stad vooreerst niet weer zal worden verlaten." «Maar generaal Bourbaki, generaal Cremer en Gari baldi vroeg de kapitein verbaasd. „Bourbaki schynt nog aan de Loire te staan, Cremer en Garibaldi hebben van Dyon uit beproefd voorwaarts te dringen, maai- ze zyn 'teruggeslagen. De Pruisen hebben een hardnekkigheid in liet vasthouden van wat zy eenmaal bezitten, die te bewonderen is. Het is myn vaste overtuiging, dat de Fransche regeering beter had gedaau na Sedan vrede te sluiten, dan den stryd voort te zetten met ongenoegzame krachten en ongeoefende soldaten." „Ik deel volkomen uw meening, neef," antwoordde de heer Hoffer. „Sedert den vreeselijken veldslag van Sedan hebben wy in Frankryk geen soldaten meer. Zelfs de groote Napoleon kon na den nederlaag by Leip zig geen weerstand bieden aan zyn vijanden, noch de overwinning opnieuw aan zyn banier hechten. En het zou dezen meneer Gambetta gelukken?" „Gambetta heeft een krachtig, grootsch karakter, het is een man van energie", antwoordde de heer Parmen tier. „Maar geen soldaat 1" riep de oude kapitein uit, die de menschen in het algemeen maar ia twee categoriën splitstesoldaten en geen soldaten. Mynheer de Parmentier lachte eventjes en bracht het gesprek op een ander onderwerp, terwjjl hy zyn vrouw en Jeanne vroeg, wanneer z$ reisvaardig konden wezen. „Morgen vader," antwoordde Jeanne levendig, „als u het wenscht." Maar nu kwamen de heer mevrouw Hoffer zoo be slist op tegen zulk een overhaast vertrek, dat om de verwanten niet al te zeer te kwetsen, het heengaan wel eenige dagen moest worden uitgesteld, zoodat men juist den dag voor het Kerstfeest te Jhatillon aankwam. Jeanne begroette haar vaderstad met innige vreug de. Schoon ook de bekoorlijke omtrek, dc wijnbergen, de velden en wouden hoog met sneeuw bedekt waren, oefende het landschap op zich zelf, in het stijve win- terkleed, een verblijdenden, berustenden invloed nit op haar gemoed, dat in de laatste maanden zoo menige ontroering, zoo menige opwinding had ondervonden. Chateau Sc. Agathc, de bezitting van Jeanne's va der, lag voor de zuidelijke poort der stad. op de hel ling van een zacht oploopenden heuvel, waarop zich een prachtig woud vertoonde, dat zich mijlen ver uit strekte, terwijl de hellingen naar het zuidwesten met vriendelijke wijngaarden bedekt waren, die liepen tot aan den grooten weg en de Seinevan uit de vensters van Chateau St. Agathc had men een vergezicht over het Seinedal en de oude stad. In het Noorden en Wes ten zag men wouden cn wijngaarden, talrijke kasleelen en landhuizen. De reis was toch niet geheel zonder invloed op Jean ne's gestel geweest, zoodat zij den eersten tijd in stille teruggetrokkenheid doorbraclit op het kasteel barer ouders. Andere jaren vierde men de feesten in gezel schap van vrienden en verwanten, tiit jaar daebi aen. niet aan dergelijke vernutken.

Haarlem's Dagblad | 1897 | | pagina 1