durige en nauwgezette offieieele on derzoekingen betrcffonde do Terhou dingen, waarin alcohol en glycerine in natuurwijnen voorkomen. Nauwe lijks waren deze onderzoekingen be kend geworden, of eon hoirleger van agenten reisde de wijnbouwers af, om hun kant en klaar mengsels van al cohol en glycerine te verkoopen, waar door bet mogelijk werd de meest on mogelijke knoeiproductcn by chemisch onderzoek te doen doorgaan voor natuurwijn in den zin, door de be doelde wet geëischti Een tweede bewijs. Toen door prof. Rösler, directeur der Wyn-akademie te Klosterneuburg, een bokende spe cialiteit op het gebiod derOostenrijk- sche en Hongaarsche wijnen, door eene lange reeks onderzoekingen vastge steld was geworden, dat echte To- kayerwijnen herkend konden worden aan het hoog gehalte van phosphor- zure potasen (60 mg. per 100 gr.) stoog plotseling het verbruik Tan dit zout zoodanig, dat do fabrikanten er niet genocgvan konden maken.De wijn bouwers gaven hunne cliëntèle daarop bericht, dat zy „analysenfeste" wynen leveren konden, d. w. z. zulke wijnen, welke hoe nauwkeurig ook onderzocht, steeds „goede cijfers opleverden. "Wy behoeven evenwel om meer voorbeelden te vinden, niet naar het buitenland te gaan. Slechts een enkel goval willen wij onzen lozers nog uit onze eigen ervaring mede- deelen. Wij onderzochten botersoorten en bevonden, dat overeenkomstig de ge wone methoden van boteronderzoek, deze niet aan de eischen voldeden en o. a. een veel te laag gehalte aan vluchtige vetzuren hadden, weshalve tot de aanwezigheid van margarine geconcludeerd werd. De inzender dei- monsters deelde ons mede, dat hy dit wel wist, aangezien hy er eel f vreemde vetten bijgevoegd had, en de weten schap der boterkeuring op de proef had willen stellen. Hy vroeg ons echter of het niet mogelijk zoude zyn door bijvoeging van die ontbrekende vluchtige vet zuren echte natuurboter te maken, en zou in dit geval een groote maatschappij voor ,,do zaak" oprich ten met een reusachtig kapitaalMen moge glimlachen over dezen onder- nemenaen man, die blijkbaar niet het minste begrip had van scheikunde en van eerlijkheid, het feit, dat er onmiddellijk kapitaal te vinden is voor ondernemingen, welke op misleiding van liet publiek berusten, is een ern stig teek en des tijds en spoort ieder die het tot zyn taak gesteld heeft het bedrog in dit opzicht zooveel moge lijk tegen te gaan, tot groote waak zaamheid aan. Pers Overzicht. Onze wetgeving. In zijn tweede artikel verklaart liet Ned. Dagblad, na te hebben op gemerkt, dat sedert 1887 de Grond wet (art. 110) den koning speciale commissarissen, ook buiten de parle mentsleden, veroorlooft aan tewyzen om de ministers by het behaudelen der wetsvoorstellen in de Staten-Ge- neraal bij te staan en dat dit prac- tiscli voorschrift nu eindelijk eens uitvoering behoort te erlangen dat onze achterlijkheid op byna elk febicd van wetgeving voor een groot eel is te verklaren door de over dreven eerzucht der ministers, die alles zelf willen doen en liever be langrijke zaken onafgedaan laten, dan dat zy de eer met anderen deelen. De centralisatie moet ook hier, volgens het Ned. Dagblad de leuze zijn. Een minister, die krampachtig alles in eigen hand concentreert, zegt het, offert het land aan eigen eerzucht op, maar hy, die den zedelijken moed heeft, hier met sleur en overlevering te breken, zal, juist omdat hy ook anderen een plaats naast zich gunt, veel meer dan zyn ambtgenooten tot stand kunnen brengen. Het blad wil dus geen vaste of tydelyke commis sies tot bet ontwerpen van wetten en geen vaste of tijdelijke ambtenaren voor diezelfde taak; maar dat party zal worden getrokken van de wet gevende krachten, die er in de natie aanwezig zyn en die zich gewoonlijk gaarne, hetzy tegen een billyk hono rarium, hetzij alleen voor de eer, tijde lijk beschikbaar zullen stellen. Onze ministers moeten er, naar de meening van het Ned. Dagblad vooral op uit zijn voor elk speciaal onderwerp van 1 wetgeving een geschikt man te vinden. 1 „Wy krijgen dan wetgevers met zorg gekozen en niet door het toeval van de stembus aangewezen zegt het blad geen locale grootheden, of reclame-helden, maai- menschen, die kennis van zaken bezitten, en worden zulke menschen tevens mot de verdediging van hun eigen arbeid belast, dan zullen zij, beter op de hoogte dan de betrokken minister, met meer klem kunnen opkomen tegen ondoordachte amendementen, die de beste ontworpen bederven. Waar is het, dat menigeen, die in het stille studeervertrek met groot talent oen wetsontwerp kan samenstellen, daar om nog niet tevens ervaren is in het parlementair debat, maar hier kan de minister met zyne grootere politieke ondervinding zyn deskundigen helper te hulp komen. Beiden vullen elkan der nan. De politieke verdediging komt voor rekening van den minister, de technische voor rekening van den ontwerper en de uitkomst zal zyn beter, vlugger en meer werk dan cr nu wordt afgeleverd." Koloniën. De „N. Surinaamsche Ct." schryft naar aanleiding van den uitslag der herstemmingen voor de Tweede Ka mer, dat in de nieuwe Kamer de sociale en democratische richting sterk in de meerderheid is en voor de kolonie juicht het blad deze meer derheid toe, daar „zien wij achter ons, dan komen wij tot de conclusie, dat alleen van zulk een meerderheid een gezond beleid voor de koloniën të verwachten is. „De kolonie is, te beginnen met den grooten Thorbecke, veel verschuldigd aan de liberale party, w. o. opheffing van de slavernij, hare constitutie, waarvoor het hart van elk rechtge aard Surinamer of inwoner der kolonie, van dankbaarheid klopt. „De zegepraal der vooruitstrevende party doet ons dus van blijdschap juichen." Met de Prins Willem II zyn te Paramaribo aangekomen twee leden van de Yrylandvereeniging, met be stemming voor Venezuela, als pioniers voor de Nedcrlandsehe afdeeling van die wereldvereeniging. De verslag gever van de N. S. C., die met hen een onderhoud had, vernam het volgende „Zij hadden goede verwachting van Venezuela, waar de Amerikaansehe afd. reeds zeer gunstig, en wel met 300 leden werkt, zij waren echter liever hier, omdat Suriname een Ne- derlandsche kolonie is, en daarom hadden zij zich vervoegd tot den agent- generaal, en daarover gesproken. Gun stige adviezen hadden zij echter van dien hoofdambtenaar niet, hoewel hy hun zeide, dat als Venezuela hun niet beviel, zy hier konden komen. Over de vestigingsplaats, t. *w. hoog- of laagland, verschilden zy met den agent-generaal van meening. Zij wil den hoogland, de agent-generaal daar entegen adviseerde laag land." Eenige der overgebleven Duitscho kolonisten hebben met den heer Frans Horst als gids, een reis naar Boven Suriname gedaan, om een betere ves tigingsplaats, dan Weltevreden was, te kiezen. Naar de N. S. C. verneemt, is de keus gevallen op een deel van de verlaten plantages Palmeneribo en Surimombo. Niet alleen van den agent-generaal verneemt het blad, maar ook van den gouvernements-landmeter hebb®n die Duitsche kolonisten den meest moge lijken steun gehad, terwyl de heer Frans Horst, die van hun taal, zeden en landsgebruiken vrij wel op de hoogte is, zich hun lot bijzonder aantrekt: hen met raad en daad by- staat, Zooals men zich zal herinneren had het bestuur hen, op verzoek, van Weltevreden naar Paramaribo teruggebracht, waar ze in het militair hospitaal opgenomen werden. In het verslag, dat de gouverneur by de Memorie van Antwoord op de begrooting heeft gevoegd omtrent het wedervaren der Duitsche kolonisten, komt hun gedrag echter niet gunstig' uit, waar dat verslag het volgende meldt: „Eenige dagen later verlieten zij het militair hospitaal. Zoodra zy zy zich weder iets beter gevoelden, weigerden zy zich te onderwerpen aan de hun gegeven voorschriften en begonnen zy aan die inrichting aller lei eischen te stellen, zoo wat betreft hunne voeding, als hunne geneeskun dige behandeling en ligging, waaraan moeilijk kon worden voldaan, en waren niet tot rede te brengen." Het afloopen vun de Pegu. De Straits Times ontving aan gaande het afloopen van dè Pegu door de Atjehers net volgende tele gram „De Atjehers hebben het stoom schip Pegu op de kust tusschenEdi en Uolok' Temawé afgeloopen. „De eerste officier en veertien mau- sehappon liggen in liet hospitaal tc Telok »Semawé wegens de wonden, by den overval bekomen. „Kapitein Ross en anderen werden gedooa. „Achttienduizend dollars en eenige goederen werden door de Atjehers buitgemaakt." Het blad teekent hierby o.a. het volgende aan: „Kapitein Ross, die den dood heeft gevonden in deze zaak, hoeft jaren lang handel gedreven met de Atjehers en in den laatstcn tijd was hij waar schijnlijk wel de grootste handelaar in Atjehsche peper. Hoewel hij reeds by twee vorige gelegenheden door de Atjehers was aangevallen en ernstig gewond (eens zelfs bijna gedood), scheen hij een merkwaardig vertrou wen te stellen in zich zichzelf en in de verraderlijke inboorlingen met wie hy handel dreef. Meermalen was hy door de Hollandsche autoriteiten ge waarschuwd tegen do gevaren die hy liep, wanneer liy zich feitelyk onge wapend midden in het land begaf en waarsehynlyk wisten de Atjehers by deze gelegenheid wel, dat er veel geld aan boora was en dat de Peau niet tegen een groot aantal aanvallers be stand was. „Het. is zeer onwaarschynlyk dat de aanval op dc Pegu van buiten af geschiedde in den trant der ouder- wetsehe rooveryen. Denkelyk is in een van de havens, die men moest aandoen, een aantal „desperado's" onder een onschuldig schijnende ver momming aan boord gekomen en hebben zij op een gegeven toekende bemanning aangevallen. Daar men natuurlyk op niets was voorbereid, Lebben de kerels weinig moeite ge had, en, nadat zy het geld en wat andere bruikbare zaken hebben mee genomen, zullen zy het schip hebben verlaten. „Zo is het een paar jaren geleden ook gegaan met de Namoa op de Chineescbe kust. „De omstandigheid echter dat er veel bloed is vergoten, wijst er op, dat de kapitein en do bemanning, in weerwil van de overrompeling, een wanhopigen weerstand hebben ge boden." GEMENGD NIEUWS. Breach of promise. Al wordt het instellen van een eisch wegens breach of promise door teleurgestelde verloofden in Engeland de „meer en meer gebruikelijke wee", toch trekken dergelijke rechtsgedin gen nog steeds meer de aandacht aan de meeste andere en behandelden de reporters deze met zekeren hu mor. Een eigenaardig 'geval van dien aard deed zich Donderdag te Lon den voor, waar een meisje, de doch ter van een advocaat, een actie had ingesteld tegen haar voormaligen bruidegom, die haai' op den dag der bruiloft dood eenvoudig getelegra- pheerd had„Cannot come?' Eigenaardig, docli zeer ongalant was de verdediging van dien man hij moest, verklaarde hij, op den dag der verloving niet goed bij het hoofd geweest zijn. Toch werd hy veroordeeldde schade die de ex-Druid door het ver lies van haar geliefden bruidegom geleden had, werd geschat op 65 pond sterling. Hitte in Londen. Donderdag steeg de hitte te Lon den tot 96 graden in de schaduw en er was niet het minste zuchtje dat verkoeling bracht. Zelfs den koning van Siam, die toch wel wat gewend zal zyn, werd het te sterk. Men ver telt, dat hy vroeg of Engeland niet vol steenkool is? En toen hem be vestigend werd geantwoord merkte hy op: „Ik geloof haast dat ze is gaan brandenLonden is zóo heet!" De arbeid buitonsdeurs moest ge durende eenigen tyd gestaakt wor den. Een paar omnibuskoetsiers, die den ganscben langen dag aan de bran dende zonnestralen znn blootgesteld, moesten het werk geheel staken. In huis was de warmte evenmin te dra gen. Zelfs in het Hoog Gerechtshof was het zoo heet, dat do rechters do pruiken moesten afzetten! En er is heel wat toe noodig vóór een En- gelsche rechter het teeken van zijn edelachtbaarheid aflegt Het aantal gevallen van zonnesteek en flauwten was legio. Een niet ge ring aantal menschen is door de hitte gedood. Tegen den avond betrok de lucht en kon het meteorologisch instituut onweder en een koelere temperatuur voorspellen. Lij k verbranding. Volgens the Brit. med. Journal neemt de lijkverbranding in Engeland voortdurend toe. Het aantal lijkver brandingen in 189(5 in het cremato rium te Working toegepast, bedroeg 137. Alleen in het jaar 1895 werd dit aantal nog overtroffen met 13., het bedroeg toen 150. In 1886 kwa men 10, in 18S7 13, in 1888 28, in 1889 46. in -1890 54, in 1891 99, in 1892 104, in 1893 101 en in 1894 125 lijkverbrandingen in Workings cre matorium voor. Het wegmaken van een bochel In het vorig jaar maakte een Fransch geneesheer een nieuwe methode bekend tot spoedige gene zing van bochelvorming bij kinderen. Ze bestond daarin aat door vier krachtige mannen een sterke tractie werd uitgeoefend aan beenen en ar men van het kind en de uitstekende wervels inmiddels door den operateur naar beneden werden gedrukt. Als; de wervelkolom op die wijze recht, was gebogen, werd een stevig gips verband aangelegd, en in de meeste gevallen genezing verkregen. Een diepe .chloroformnarcose werd even wel noodzakelijk geacht. Nu komt een Belg er op wyzen dat deze niet alleen niet noodig, maar zelfs scha delijk is. De operatie, zegt hy, is minder gruwzaam dan ze schijnt. Vroeger had ook niemand het ge waagd om op den wervelkolom van een ongelukkig gebocheld kiud een kracht van 80 kilogram te doen wer ken. Nu zal men cr ook wel over heen komen, om dat zonder narcose te doen, als men ziet dat dit minder gevaarlijk is en evengoed, en vooral als men bemerkt dat de kinderen vooral het trekken onaangenaam vin den en zich daartegen verzetten, veel meer dan tegen het met geweld recht-buigen van de ruggegraat. Van hevige pijn bemerkt men "niets. Tot kinderen van 14 jaar zijn op die wyze genezen. Alleen waren bij ben vier assistenten om te trekken niet genoeg, maar moesten er soms van zes tot acht meehelpen. Keizer Wilhelm te Petersburg. Keizer Wilhelm is Zaterdag te Pe tersburg aangekomeu, Om acht uur des morgens gingen de boot van de Duitsche kolonie, de persboot en vele booten van particu liere maatschappijen die alle dicht bezet waren, de keizerlijke flottielje te gemoet. Een kwartier nadat de rook van het Duitsche eskader zichtbaar was geworden, werd de Hohenzollern, die aan het hoofd van liet prachtige es kader de baai binnenstoomde, met kanonpebulder begroet. Aan boord van het Duitsche keizerjacht werd het „Heil dir im Siegerskranz" ge speeld. Een stormachtig gejuich ver vulde de lucht. De Duitschers uit Petersburg en de Duitsche deputaties uit alle deelen van het russischc ryk begroetten het eerst het Duitscne keizerpaar. Toen de keizer op de eommandants- brug zichtbaar werd, weerklonken van de Russische schepen het Duit sche volkslied en kanongebulder; de keizer groette' hartelijk naar alle zy- den. De gehcelc baai lag vol schepen. Te twaalf uur liet de Hohenzollern het anker vallen. Kanonschoten kon digden het vertrek van Peterhof aan van hot keizerlijk jacht Alexandria met den Ozaar en de Czarina aan boord. Do Alexandria ging naast de Hohenzollern voor ankor. De Czaar, de Czarina on grootvorst Alexis Ra- dolin begaven zich in de sloep naar de HoJtenzoUern. Toen het Russische keizerpaar de gangtrap van het Duit sche keizerlijk jacht betrad, snelde keizer Wilhelm de vorstelijke perso nen tegemoet. De beide keizers om armden en kusten elkander herhaal delijk allerhartelijkst. Keizer Wilhelm kuste de Czarina de hand en geleidde liet vorstelijk paar naar de Keizerin. Ook beide vorstinnen omarmden el kander herhaaldelijk hartelijk. Na een kwartier toevens aan boord van de Hohenzollern begaven de majesteiten zich aan boord van de Alexandria naar Peterhof, waar later ook prins Heinrieh aankwam. Tijdens den overtocht werden de hooge per sonen die aan dek bleven met luide jubelkreten begroet. Tc kwart over eenen ankerde de Alexandria voor Pctorhof, waar de grootvorsten, grootvorstinnen en de grootwaardigheidbekleedors de vorste lijke gasten afwachtten. Na de lan ding reden H.H. M.M. naar het paleis van Peterhof, waar een familiedejeu ner plaats had. By de begroeting aan boord van dc Hohenzollern wenschte de Czaar den Keizer geluk met zyn benoeming als admiraal a la suite van de Rus sische vloot. By het Zaterdag plaats gehad heb bende galadiner te Peterhof hield de Czaar, zich tot keizer Wilhelm wen dende, de volgende toespraak: „De tegenwoordigheid van Uwe Majesteit en Hare Majesteit de keizerin-ko ningin verschaft ons een levendige voldoeningik wensch u uitdrukking te geven van de ernstige dankbetui gingen. Deze nieuwe verkondiging van de traditioneele banden, welke ons vereenigen en van de goede be trekkingen, welke er gelukkig geves tigd zijn tusschen onze beide buur staten is tevens een kostbare waar borg voor het behoud van den alge- meenen vrede, welke het doel vormt van al onze voortdurende pogingen en van onze innigste wenschen. Ik drink op de gezondheid van Uwe Majesteit den keizer-koning, Hare Majesteit de keizerin-koningin en Hun gansche doorluchtige familie." Kort na den toast van den Czaar beantwoordde keizer Wilhelm de toe spraak van den Czaar.; Eene tribune ingestort. Te Lancaster, in Pennsylvania, is Donderdag by de races een tribune ingevallen. Hoewel ze luchtigjes in elkaar was gezet, werd van haar ver langd dat ze een paar (luizend toe schouwers dragen zou. Een oogenblik deed ze dit uan ook. Maar toen ze goed opgevuld was, zakte ze ineen. By 't begin van het gekraak maakten een hoop „heeren" met geweld zich een weg door de vrouwen cn kinderen heen, die ze stompten en sloegen ter wille van hun eigen levensbehoud. Vijf menschen werden doodelyk ge wond, en ongeveer veertig ernstig. Een jongen is in zijn val op de punt van een lange houten paal gespiesd. De wedstrijden we zyn in Ame rika! werden voortgezet. Met den gezondheidstoestand to Bombay is het treurig gesteld. In de afgeloopen week stierven er volgens offieieele opgaven 1071 ingezetenen d. i. ruim 65 per duizend, het dub bele van het gewone sterftecijfer. De cholera woedt lievigaan deze ziekte alleen zijn 220 sterfgevallen tewyten, terwyl anders gemiddeld twee of drie menschen per week aan deze ziekte bezwijken. De epidemie is van zeer liardnekkigen aard. Echtseheiden in Amerika. In de Vereenigde Staten van Ame rika heeft] men het reeds zoover ge bracht, dat huwelijken voltrokken worden aan de stations, waar de snel trein die het jonge paar op zijn hu welijksreis medeneemt, enkele minu ten stil staat. Nergens ter wereld gaat ook het scheiden zoo gemakkelijk als in Amerika; de bevolking beschouwt den echt als een „handelszaak", waar uit men zich met eere kan terug trekken op]het oogenblik dat de „zaak" scheef loopt en beide associé's bang zyn voor een faillissement. De wetgeving, is in dit opzicht in de verschillende Uniestaten evenwel niet dezelfde. Een der dichtst be volkte staten, New-York. heeft zeei strenge bepalingen betreffende echt scheidingen. Maar de bewoners vai dezen staat behoeven slechts naai den andoren oever van do Hudsouri- vier te gaan, om in den Btaat New- Yersoy met weinig moeite de huwe-, lykskètenen te verbreken. Wie ooi nog dcjiuwel ij ks wetten van New-Yer- sey te streng vindt, moet naar Noord- of' Zuid-Dakotah of naar liet terri torium van Okloliama reizen, want daar vallen de banden als met eei toorerslag. Als reden tot echtscheiding kas men dan opgeven wat men maar wil; de eenige voorwaarde is, dat men zes maanden in den staat en drie maan den in het territorium Oklohama moet gewoond hebben. Hiervan wordt ontzettend veel mis bruik gemaakt. Er zyn nl. getuigen, die reeds bereid zijn om den eed af te leggen, dat de scheidings-candidaat werkelijk den voorgeschreven tyd ia den staat heeft gewoond. Thans zijn er feiten aaan het licht gebracht, welke aantoonen dat het bedrog oj» veel grootere schaal wordt gepleegd dan men vermoedde. Toen namelijk een advocaat uiti New-York bet station van Arkansas City aan de grens van Oklohama pas seerde. bemerkte hij dat verscheidene] individuen van het oponthoud van tien minuten gebruik maakten, om onder de passagiers van den trein kaarten te verspreiden, met den vol genden inhoud„U kunt te Okloha ma City verzekerd zyn van de grootste] discretie, zoowel van de zijde der re porters, als van die der burgers. De echtscheiding wordt nooit openbaar gemaakt.". Uit New-York schreef de advocaat onder den valschen naam van Wilson naar Oklohama, waarin hij om het adres van een rechtsge leerde verzocht, die hem goedkoop,) prompt en discreet een echtscheiding kon verschaffen. Toen hy in het bezit van een adres was, schreef hij aan den rechtsge leerde, dat hy zich wel wilde laten scheiden, maar geen lust gevoelde ona naar Oklohama te reizenhy vroeg wat de scheiding in dit geval kosten zoude. Het antwoord luidde: „U kunt dat alles doen, maar het is zeer gevaarlyk. Ik heb een man bij de hand, wien u het volste vertrouwen kunt schenken, en die zich aan het gerecht onder uwen naam mr. Wilson, zal voorstellen en alle stukken met uwen naam ook onderteekenen zal. Dit is echter bedrog, waardoor u, indien het ontdekt wordt, in de ge vangenis zoudt komen en daardoor de scheiding ongeldig zoudt maken. Komt u liever hierOnze kleine stad is allerliefst en het klimaat is voortreffelijk en u zult den winter op de aangenaamste wijze en in de best® omgeving doorbrengen. Indien u ech ter niet komt dan breng ik de ge- beele zaak voor 300 dollars, waarvan 200 direct te betalen, in orde." De advocaat stuurde 200 dollars naar Oklor.ama en drie maanden latei- ontving bij bij vooruitbetaling van 150 dollars een klein postpakket, dat onder andere stukken een oogen- schynlyk gewettigde scheidingsver klaring voor mr. Wilson bevatte. Met dit bewijsstuk verscheen nu de New-Yorksche advokaat op zeke ren dag voor het gerecht te Okloha ma, waar men hem verklaarde, dat alle onderteekeningen en de zegels vervalscht waren. De eerwaardige rechtgeleerde had op deze manier een aanzienlijk aantal scheidingen tot stand gebracht en was plotseling uit Oklohama verdwenen. Deze geschiedenis heeft duizenden personen, die in libt bezit zijn van Oklohaamsche bewijzen van scheiding in de grootste verlegenheid gebracht, welke des te grooter is, nu het Hoog gerechtshof der Vereenigde Staten een onderzoek bevolen heeft. Van de gescheidenen, die in den tusschentyd weer getrouwd zyn, is nu het tweede huwelijk ongeldig. In de stad Sioux Falls in Zuid Dacota had zich een geheele kolonie van gescheidenen met alle mogelijk® gezellige vermakelijkheden gevormd liet voorjaar is daar het scheidings seizoen. Ondertnsschen is ook in de andere staten der Unie de tijd voor de van elkander gaande echtlieden op drie maanden vastgesteld, terwyl men in Sioux Falls nog zes maanden moet wachten. Daardoor wordt de stad ge ruïneerd. Verder lijdt de stad onder de concurrentie der stad Fargo in Noord-Dacotawaarheen de groot® New-Yorksche scheidingsfirma Hog- In Chatillon kwamen eiken dag nieuwe Duitsche troepen aan, en verwarde geruchten werden in den om trek gehoord van de nederlaag van Bourbaki en gene raal Cremer, die van plan waren heen te breken door de uitgestrekte achterhoede van het Duitsche leger. „Als ik deze wending der zaak vooruit gezien had," zeide de heer De Parmentier eenige dagen na Nieuw jaar, „dan zou ik jou en mama m Pfalzburg hebben gelaten. Daar hadt gij liet einde van den oorlog kun nen afwachtenwant in die streek zal wel niet meer gevochten worden. Wie weet daarentegen, wat ern stige tijden wij hier zullen heieven." „Onze plaats is by u vader," antwoordde Jeanne ernstig, „en in ons ongelukkig vaderland. Als ons le ger den vyand inderdaad van hier verdrijft, als Cha tillon het tooneel wordt van groote gevechten, dan wachten ons hier heilige plichten. Het zou eerloos en laf zjjn zich daaraan te onttrekken." Mynheeh De Parmentier streelde zacht en liefkoo- zend de bruine lokken van zyne dochter. „Je bent een moedig, sterk meisje," zeide hy met be wogen stem. „Ik denk aan mijn broeder, vader, en schaam mfl, dat ik zoo heelemaal niets voor het vaderland kan doen." „Je hebt voor Frankryk je bloed vergoten, myu kind. Wie zou meer van je vorderen?" Jeanne liet het hoofd zinken, terwyl een gloed haar wangen overtoog. Haar vader, evenals allen, met uit zondering van den ouden kapitein, meende, dat een Pwdsische kogel Jeanne gewond had. Jeanne waagde het niet, dit tegen te spreken. En toch kwam steeds de schaamte in haar op, als zij er aan dacht, dat zy niet voor het vaderland haar bloed had gestort, maar dat zy die wond had ontvangen, toen zy een vijand van haar volk beschermde met haar lichaam. Zy antwoordde haar vader niet, maar trad naar het venster, peinzend uitziende naar het besneeuwde land schap. waarop reeds langzaam de sluier van den nacht neerdaalde. Achter de bergen in het Westen ging de zon onder. De hemel stond in een rooden gloed en wierp een bloedige weerkaatsing op het witte sneeuw veld. Plotseling werd Jeanne's opmerkzaamheid gewekt door iets, wat zy zag gebeuren aan den rand van het bosch, aan den overkant van den weg. Slopen daar geen gewapende mannen door het kreupelhout? Schit terden de laatste stralen der zon daar niet op bajonetten en geweerloopcn Nu eens verdwenen de gestalten weer in het bosch, dan kwamen ze weer te voorschijn. Nu eens gingen zij vlug vooruit, dan weer stonden zij be wegingloos, alsof zij stil de in het dal liggende' stad beschouwden. Jeanne riep haar vader en maakte hem opmerkzaam op die gestalten. Mynheer De Parmentier gevoelde zich zonderling ontroerd; hij snelde haastig weg om een verrekijker te halen cn keek daar een tijdlang door. Toen het hy met een diepen zucht het instrument zinken. „Het zyn Fransclie soldaten, mobiele garden en franc- tireurs," zeide hy met een stem, die beefde van opge wondenheid. „Zoo dichtbjj had ik niet gedacht, dat de onzen waren Men schijnt een aanval op Chatillon in den zin te hebben. De Pruisen l:ebben nog niets bemerkt van de aanwezigheid der onzen, anders zonden zy reeds Satrouilles gezonden hebben. Maar nn trekken de sol- aten zich weer terug. Misschien zyn het ook maar afzonderlijke benden geweest. Ze zijn weer in het bosch verdwenen. Niets beweegt zich meer. Dat zal een ver rassing voor de stad zyn." Donkerder werd de roode hemel boven de bergen in het Westen. Als de bloedroode vlammen van een he- vigen brand verschenen bier en daar vurige strepen aan den hemel cn overstroomden de stad in het dal met een rood licht, alsof zjj lag in een schitterend bloedrood vlammend meer. Een troep kraaien flad derde moede en met zware vleugelen over de huizen heen, hief een luid, schor gekras aan cn verdween in den nevel in de verte. Daarop beerschte er een diepe onbehagelijke stilte; alleen de wind zuchtte en ruischte in de hooge boomen van het park, en het scheen Joanne toe, alsof het roode meer van vlammen, dat de stad omgolfde, dit onaangenaam zuchten en brui sen voortbracht, alsof het gekras der kraaien onheil spelde voor de stad, die ten ondergang gedoemd was door de vlammen en die zij daarom verlieten. Zy huiverde, alsof zij koud was en keerde zich af. Haar oogen waren verblind door den rooden gloed aan den Westelijken heme' en de weerkaatsing op de blin kende sneeuw. Zij viel in een stoel neer, steunde het voorhoofd in de hand en sloot de moede oogen. Zoo zat zy daar een poos lang. Een vrceselyk ge voel van angst scheen haar hart ineen te persen, als het voorgevoel van een naderende, ontzettende gebeur tenis. Zij dacht aan de stad, waarin men niets ver moedde, aan de inwoners, die rustig aan hun werk warenzij dacht ook aan de Duitschers, die ingekwar tierd waren in de stad en geen voorgevoel hadden van het nabyzijnde, vreeselijke gevaar, dat hen dreigde. Meermalen reeds, wanneer zij in de stad ging. had zy met innig genoegen de rust en orde, den stillen vrede en de veiligheid bemerkt, die er overal heerscli- ten. Als de Duitsche soldaten er niet geweest waren, zou men niet geloofd hebben, dat men zich bevond in een land, dat in vollen oorlog was en waarin wilde bloedige gevechten plaats grepen. En dat zou nu heel anders wordenOok in net vreedzame dal van haar geboorteplaats zon weer de oorlog ontbranden, en wie kon zeggen, hoe lang hy zon duren, hoeveel offers hy zou eischenDe bloedige vlammen van het avondrood, het luide gekras der raven, het zuchten en ruisehen van de wind, vervulden haar hart me een bange vrees. Toen zy na eenige oogenblikkcn de oogen weer opende, zag zij, dat zy alleen in de kamer was. Haar vader had zich verwijderd. De schemering verspreidde zich reeds in het vertrokhet vlammende avondrood werd allengs donkerder en ging uit, en na korten tyd bedekte het donker floers van den nacht hemel en aarde. Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1897 | | pagina 2