Guinea in; terzelfder tijd dat een andere roover, Nïcholls, to Nieuw- Amsterdam de Hollandsche viag neer haalde en die neerzetting voor Britan- nië in beslag nam. Wat vinden we nu daarover in het beroemde dagboek van Pepys aange- teekend, in cijferschrift dat Koning Karei, toen hij van den raid hoorde, „een verbazende lol had" (did jov mightely). „Natuurlijk", schrijft Pepys verder, „dat Holmes in den Tower is opgesloten, om ons fatsoen te hou den, maar ik weet dat het maar voor de grap is". Pepys vindt dien Rhodes ik wil zeggen Holmes „een slimraen kerel met twee gezichten, waarmee hy zijn vyanden even vriendelijk aankykt als zijn vrienden", en roept dan: „goede hemel, wat een tijden beleven weKan dan een mensch (lees Engelschman) niet leven zonder huichelen on boevenstreken?" Vrijbuiterij, cijferschrift, schijnpro cessen, opsluiting voor de grap, ge huichelde verontwaardiging't is alles nog volmaakt als 225 jaar ge leden. De Soedan-expeditie. Een colonne onder bevel van gene raal Hunter is 29 Juli uit Merawi vertrokken en viel de stad Aboe Hamed den 7n Augustus aan. De stad werd na een hardnekkig gevecht van huis tot huis genomentwee Engel- sche officieren werden gedood. Transvaal. Eenige Transvaalsche bladen, met de jongste mail aangebracht, verkla ren thans vrij onomwonden, dat de Prins van Wales is betrokken ge weest in het Jameson-Rhodes-com- plot. Naar aanleiding hiervan schrijft De Volksstem Het is wel een treilend bewijs voor de diepte waarin het zedelijk pres tige der Britsche politiek in Zuid- Afrika gezonken is, dat de allengs tot zekerheid aangegroeide medeplich tigheid van den Prins van Wales aan de Gecharterde intriges tegen de Afrikaners, maar zeer geringe ver bazing of zelfs verontwaardiging beeft gaande gemaakt en nu nog gaande maakt in dit ons werelddeel. Evenals door herhaalde inentingen met runderpest-virus een beest be stand gemaakt kan worden tegen de plaag, evenzoo zijn de Afrikaners tengevolge van de sedert Januari 1896 onophoudelijk voortgezette-reeks van onthullingen, bestand geworden tegen eiken nieuwen schok hun toe gebracht. Niemand verwondert zich langer over de verschijning van een nieuwe figuur in de reeds zoo stikvolle Ge charterde „chamber of horrors". Er zyn reeds zooveel voorname Britsche regeeringspersonen in die kamer aan geland ministers, privy councillors, 1 lords, parlementsleden, hooge ambte- 1 naren, financiers, vrouwelijkè journa- 1 listen en wat al niet meer dat de Prins van Wales, nu ook Zijn Konink- L lijke Hoogheid tot deze groep schijnt te bebooren, nauwelijks de zenuwen 1 van Zuid-Afrika vermag te span- nen. tot iets dat op verwondering ge lijkt Met dat al, eenmaal zal de ure 1" komen, dat Zuid-Afrika zijn door een i lange verbijstering afgestompt appre- 1 riatievermogen zal terugkrijgen. Een- maal wellicht zal dit ons werelddeel beter tot oordeelen en veroordeelen bevoegd worden. En we denken met bezorgdheid aan het oogenblik, waar op honderdduizenden Afrikaners mis- schien zullen geroepen worden ora als hun wettig vorst te erkennen de man. die niet in staat was gebleken zijn handen rein te houden van het contact met Rhodes, de vijand der k Afrikaners. Goudopbrengst. 3 Uit de statistiek der goudop- brengst en werkzaamheden in de goudmijnen, opgemaakt door het de- partement van mijnwezen, blijkt dat gedurende het eerste kwartaal van '97 I de opbrengst der molenbewerking was 1,628,3632 of 26,13 sh. per ton en der chemische bewerking 796,7112 en van alluviaal goud 5892.' Door bet Cyanide-proees werd ver- 0 kregen voor een waarde van 698,5722; a door het chlorinatie proces 55,3482 0 van diversen werd gewonnen lood- II goud 27,4352, van slakken-afval enz. 15,4162. Het aantal werklieden bij demijn- industrie gedurende dit kwartaal was totaal 10,045 blanken en 72564 kleur- e liogeii. 1 50,380 meters werden gedreven en 31,703 meters gezonken. Totaal wer- den 1,434,831 ton uitgegraven en be- i handeld in dit tijdsverloop. De goudproductie over de maand Juni is een record en bedraagt meer dan een kwart millioen ons. En dan zijn er nog. die de goudindustrie als „noodlijdend" willen voorstellen! ir k Geknoei met brevetten. Er zijn twee arrestaties gedaan naar aanleiding van de ontdekking van geknoei met brevetten van officier al d'académie, door een ex-beambte aan bet ministerie van onderwijs in Frank rijk. Er schijnen eenige van zulke brevetten tegen grof geld gekocht te zyn. Iemand, wien het werd aange boden bracht het uit. De pers der uiterste linkerzyde, met name de Lanternespreekt van een ergerlijk ridderorden-schandaal. STADSNIEUWS. Haarlem, 10 Aug. 1897. Scliermwedstr ij d. Men meldt ons Bij den Maandag te Dordrecht voortgezetten wedstrijd van den Ned. Sebcrmbond. behaalde de heer O. Meyerink lid dor Haarl. Gym. en S. Ycrecniging „Excelsior"den 3n prijs in de afd. Intern. Sabel voor professeurs en meester liefhebbers. Onder leiding van den Heer A. J. Meyerink voerden 6 flinke Haarlem- sche jongens een carré lange stok uit tot opluistering van den eereavond. Het applaus dat hun ten deel viel, bewees hoe het publiek met deze carrée .was ingenomen. Bij vonnis van de Arrondissements- Rechtbank alhier, dd. 10 Augustus 1897 is Geertruida Balkenende, we duwe van Theodoras Schrama, win kelierster in manufacturen, wonende te Lisse, verklaard in staat van faillissement. Reehter-Cominissaris Mr. M. G. P. del Court van Krimpen. Curator Mr. Th. de Haan Hugen- holtz, advocaat en procureur te Haar lem. Eene vroolijke ontmoeting. Een onzer stadgenooteu kwam een der dagen iu de vorige week met een paar zijner vrienden uil de socië teit Vereenigiug. Op de Markt na men de anderen afscheid en hij zou alleen zyn weg vervolgen. Bedaard stapt hij verder, toen opeens achter een der kramen eenige mannen hem van achteren aanvielen en herhaalde lijk, tot driemalen toe op den grond wierpen. Ook kwamen er vrouwen tocloopen, die riepen ..daar heb je "em" en ook onzen stadgenoot op verre van zachtzinnige wyze ontvingen. Blijkbaar hadden de aanvallers iemand anders op het oog; dit was tenminste uit het gezegde~ der vrou wen op te maken. Eindelyk kwam hulp opdagen en sloegen uc aanvallers op de vlucht. De politie deed daarna onderzoek, maar niemand is gesnapt. Dit gaat trouwens niet gemakkelijk, daar de aanval van achteren geschiedde, en dus de heer, die aangevallen werd niet kon zien, wie het deden. „Metje begraven." De Haarlemsclie kermis wordt op twee verschillende wyzen uitgeluid. De officieele wijze heeft plaats on middellijk naliet middaguur door klok gelui, de meer officieuse sluiting de vroolykste des avonds tegen het middernachtelijk uur. Deze laatste plechtigheid heet „Metje begraven" en heeft, of liever had, als volgt plaats Op de Grootc Markt, het vereni gingspunt, stelt zich op een stoet van opgewekte kermisvierders. Een hun ner fungeert voor het „lijk", wordt op een ladder gelegd en krijgt een laken over zich heen, waarna de stoet zich in beweging stelt en zich langs de kermis voortbeweegt, onderweg steeds aanwassende. Ondanks het bewustzijn dat deze „plechtigheid" een week van kermis vreugde besluit, ;heerscht er in den stoet een zeer opgewekte stemming. Vergeten wij dan ook niet te ver melden, dat op verschillende punten onderweg gepleisterd wordt. Naar men ons mededeelde is het ontstaan van dit gebruik aan het volgende feit te danken. Op zekeren kermisraaandag het is reeds tien tallen van jaren geleden werd de vrouw van een Duitschen spullebaas, Meta geheetcn, totaal beneveld dooi den sterken drank op straat gevon den. Fluks werd een ladder gebaald, de vrouw daarop gelegd en met een laken bedekt buiten de wallen van Haarlem gebracht. Van dien dag af dateert dit jaarlyks terugkeerend on schuldig gebruik niet onschuldig evenwel in de oogen der politie, welke Maandagavond den optocht belet heeft. Toen op de Groote Markt de ladder te voorschijn werd gebracht, verschenen 2 inspecteurs en een 10- tal agenten van politie en gelastten dat het „lyk" niet zou mogen worden rondgedragen. De ladder werd „inge rekend" en naar het politiebureau ver voerd. Deputaties naar den commissaris van politie om het verbod in te trek ken werkten niets uit, omdat deze niet te bereiken was. Het gevolg was dus dat „Metje" niet is begraven en de begrafenisgangers zich moesten tevreden stellen met in optocht, nu en dan zingende, rond te wandelen, door eene politiemacht vergezeld. Boottochten. Van de op Maandag van hier ge houden boottochten volgt hier een kort verslag. De christelijke zangvereeni- ging „De Harpe Davids" zond ons van haar tocht deze mededeeling. Naar Alkmaar. Meer en meer schijnt het gewoonte te worden, dat christelijke corporaties den laatstcn kermisdag'als een protest tegen de kermis zelve, besteden aan een watertochtje. De plaats van be stemming is hierbij niet het hoofddoel hoofdzakelijk wordt gelet op een aan gename vaart, zoowel wat betreft ge riefelijke inrichting en afwisselende werkzaamheden aan boord, alsook op de schoone gezichtspunten langs de verschillende waterwegen. Wat dit laatste betreft, dreigde liet onstuimige weder van Maandagmorgen aller ver wachting onmeedoogend den bodem in te slaan. De stoomboot „P. v. d Hoog," die „de Harpe Davids" naar Alkmaar en verder over Purmerend en Amsterdam weer naar Haarlem zou brengen, bood een bont schouw spel aan van druipende parapluies en doorweekte overjassen. De weêrvoor- spellers onderons, die Yoor het grootste deel zeer pessimistisch gestemd waren, beweerden dat het nog maar een flauw bewijsje was van de.zware buien, die nog over ons zouden worden uitge goten; weer anderen die zich nooit He moeite gaven om het aanschijn des hemels te onderscheiden, gaven nu de doorslaaudste bewijzen van hun helde ren blik in den benevelden toestand van het luchtruim de wind zou v\ el doorschieten en als het zoo bleef waaien, moest de lucht wel scheuren, er was veel drift in de luchtzoo voer men met goeden moed naar café .^de Kikkert" Het fanfarecorps Orpheus" ver brak de gedrukte stemming door het nederlandsche volkslied over het water te doen daveren, waarby ook de zangvereeniging zich niet onbetuigd liet. Gelukkig klaarde het weer op en na een paar uur te Alkmaar vertoefd te hebben, stoomde men naarPnrme- rend, waar in den heerlijk gelegen tuin „de Landbouw" nog eenige tijd werd gewijd aan muziekuitvoering van zangvereeniging en fanfarecorps. Ten slotte werd van het geheele gezelschap door den heer P. Louws, pliotograaf hier ter stede, een opname gemaakt. In het café „de Hoop" aan de De Ruyterkade te Amsterdam werd een gemeenschappelijke maal tijd gehouden. Te ruim tien uur des avonds nam men Da een hartelijke toespraak van den heer Th. Oderkerk, president der vereeniging, en het zingen van Gezang 96, afscheid van elkander met een vroolijk en dankbaar tot wederzien. Naar Muiden. De Ned. Chr. Geheel Onthouders- bond afd. Haarlem en de Chr. Jon- gelingsvereeniging Lange Annastraat, hadden elk een boottocht naar Muiden en Marken georganiseerd. Die der Onthouders vertrok om 7 uur van het Spaarne en die der jongeliugs- vereeniging reeds te 6V2 uur. In de sluizen te Spaarndam hadden zij el kaar echter ingehaald. De boot der onthouders zette nu stoom by en stoomde die der jongelingsverceniging voorbij. Door het Spaarne, N. Z. Kanaal enz. ging men naar Muiden. Daar legde men aan en werd do wandeling naar Muiderberg ondernomen. De ont houders, die ook onderweg reeds ge schriften hadden verspreid, maakten van de gelegenheid gebruik om te Muiderberg propaganda te maken. De heer G. Velthuijsen Sr. hield er eene korte toespraak. Weer te Muiden teruggekeerd, zou men naar Marken stoomen. Doch het stormde te veel. Halverwege waren beide booten door den storm genood zaakt, te draaien. Men bezocht dus Marken niet. Langzaam werd daarop de terugtocht naar de Spaarnestad ondernomen. Beide booten waren ondanks het gure weder goed bezocht. Lustig klonk nu en dan de muziek en vroo lijk wapperden de vlaggen. De boot der jongelingsvereeniging nad aan boord bet muziekkorps der vereeni ging, onder directie van den keer Rühl en die der onthouders het korps van den heer Blad. Beide boottoch ten zijn goed geslaagd. Naar Maarsen. De kinderen van het Doopsgezinde weeshuis, dien elk jaar op den laat- sten kennis-Maandag een uitgangs dag is bereid, maakten dit jaar, ge- lyk ook verleden jaar, een boottocht. Ditmaal ging de tocht naar Breuke- len en Maarsen. Des morgens te S*/a uur stak men hier van wal en te circa 10'/a uur was men weder in de stad terug. Aan den tocht namen deel 35 kinderen, onder leiding van den vader en de naaimoeder. De kinderen, die ook versnaperingen ontvingen, hadden veel pleizier. Te Maarsen werd ge dineerd en te Breukelen 0. a. net kerkje bezichtigd. Van Maarsen ging de terugtocht door de Vecht, Merwedekanaal, IJ, enz. Naar den Haag. Evenals vorige jaren had ook dit jaar de christelijke zangvereeniging „Immanucl" een boottocht georga niseerd en wel naar Den Haag. On derweg zong de zangvereeniging onder leiding van haren directeur, den heer N. van Kerkhoven nu en dan een lied. Over gebrek aan passagiers had men niet te klagen. Van uit Den Haag waai- men te 12 V-. uur aan kwam, werd nog een uitstapje naar Sclieveningeu gemaakt. De boot, die te 6uur des mor gens van hier was vertrokken, was alhier te circa 10 '/.2 uur weder terug. De deelnemers waren zeer tevreden over den tocht. Uit de gang van de sociëteit de Kroon is een rijwiel ontvreemd, al daar nedergezet door den heer A. woonachtig te Heemstede, zynde merk Peerless race pedalen, gewoon zadel gemerkt „Peerless" amerikaansche banden, zonder lantaarn maar twee lantaarnhaken aan de voorvork. De engelsche hertogin St. Albans, die zooals gemeld is met baar echt genoot hier ter stede vertoeft, bezocht Maandag het magazijn van de firma H. Lamp en deed daar eenige in- koopen. Aanbesteding. Heden, Dinsdagmiddag werd alhier door den architect J. H. Wclsenaar aanbesteed Het amoveeren van de pcrceelen IS en 20 aan de Doelstraat en het ter plaatse bouwen van 3 .vinkei- huizen. Ingeschreven werd door: Obdam f 9080 De Graaf 9520 Van Es 9649 Bakker en de Lugt 9985 Van Abs 9998 Schornagel en Kruyff 10240 Miezerus 10359 Wereldsma 10646 Van Cammen 10695 Van Wageningen 10900 Vander 11486 De algemeene verg. van het „Ge nootschap ter beoefening der Heil gymnastiek in Nederland" wordt op 28 en 29 dezer in het Zander-Instituut aan den Kleinen Houtweg alhier ge houden. Zandvoort. Een twintigtal heilsoldaten waren Maandag van Haarlem naar hier ge togen om hier propaganda temaken. Aan het strand werden des middags een drietal bijeenkomsten gehouden en verder nog eene in het dorp, welke laatste naar ons medegedeeld werd, nogal druk bezocht was. Heden arriveerde alhier de 2de ploeg kinderen in de Amsterdamsche Vacantiekolonie. Aangekomen vreemdelingen. Mr. 11 Tuijmelaar. Hillegom, 2 pers Hotel d' Orange. H F. ft. Hnbrecht, Amsterdam, idem. J. 11 Schroder, idem, 2 pers., idem. Mej. M. Knuss, Helmond, Poststr. D 22. r> M. Haverkamp Begemann, Helmond, Poststr. D 22. F. J. van Beeck Vollenhoven, Hilversum, Schoolste. B 238k. H. F. J. Veltliuijse, Amsterdam, C pers, idem. Gravin du Monceau de Bergendal, Villa Maris. Den Ten Bondt, idem. B. van Wageningen, Amsterdam, 2 pers.. Hotel Belvédère. W. Verlaat, idem. L. ten Cate, Enschedé, idem. P. Drieliee), Rotter dam, Hotel Belvédère. P. M. Ingenegeren, Beesd, idem. S. Fontein, Haarlem. G pers., Kerkstr. D 10. Haarlemmermeer. Hedenmorgen ontstond er brand by den strooryder Bakker. Spieringweg, alhier. Door spoedig aangebrachte hulp werd de schuur bewaard, doch liet huis verbrandde. Oorzaak onbekend. VARIA Een onbewuste heler. Frederik de Groote ging eens bij het vallen van de schemering in zijn kasteel te Potsdam door de audiën tiezaal, toen hij een handwerksman bemerkte, die op een ladder moeite deed, een groote, aan den muur han gende klok af te nemen. Maar delad der wilde op den gladden vloer niet blijven staan. „Wat voer je daar uit" vroeg hem de koning. s Kalm antwoordde de man. „Ik ben de horlogemaker, de inten dant heeft mij gelast de klok te re- pareeren. Ik wou haar afnemen, maai de ladder wil niet op den gladden vloer blijven staan." „Klim er nog eens op. Ik zal de ladder vasthouden sprak daarop de koning. Dit geschiedde en de horlogemaker ijlde met de klok weg. Den volgenden ochtend berichtte men den koning, dat uit de audiën tiezaal de klok gestolen was en nu kreeg de vorst de overtuiging, dat door hem voor den dief, die zich uit gegeven had voor horlogemaker, de ladder was vastgehouden. Hij schreef dus onder het rapport „Men vervolge den dief niet, want ik hielp hem den diefstal plegen." VERVOLG NIEUWSTIJDINGEN. Hofbericht. Zaterdagavond te 8.3 kwam per extra-trein op het paleis Het Loo aan Z. K. H. de groothertog van Saksen- Weimar, met H.D.'s gevolg. Ter begroeting waren aanwezig H.H. M.M. de hertogin van Mecklen burg met HD's kamerheer baron von Gundlach, de kamerheer van H. M.- ridder Huijssen van Kattendyke en baron Van Tuyll van Serooskerken, adjudant, benevens de burgemeester van Apeldoorn. De Regentes en groothertog begaven zich per rijtuig, de anderen te voet naar net paleis. „Wassehöp houden." Eenige dagen geleden hebben wy femeld, dat te Wijster een bakker et te kwaad heeft gekregen met een froot deel van de bevolking van het orp, omdat hy weduwnaar zynde een meisje behoorde te trouwen, dat hy had laten zitten. Zooals het de gewoonte is in vele drentsche dorpen wilden de bewoners hem nu tot een huwelijk dwingen door gezamenlijk tegen hem optetreden. Tot welke ernstige voorvallen dit in deze zaak met den bakker P. Weradly heeft geleid, blykt uit het volgende verhaal m de Asser Ct. Zondag is Wyster getuige geweest van een ongekende, ongehoorde, on geëvenaarde volkswoede'. Het, was, zoo 't schijnt, afgespro ken om de.s namiddags „wassehöp" te houden. De bakker zou, het koste wat liet koste, op den wagen met eene stroopop. Men zou hem voor schande cn spot door de buurtschap rijden en zelfs moet, naar wy vernemen, het voornemen geweest zijn om met hem naar Bcilen te trekken. Niet alleen te Wyster, maar ook te Drij- ber en .Spier droeg men van de af spraak kennis, waarvan 't gevolg was, dat er ook uit beide laatstgenoemde plaatsen velen zich te Wyster be vonden. De bakker, die van een en ander lont geroken had, had inmiddels nog een zoontje van omstreeks 12 jaar naar Beilen gezonden om de politie te halen voor zijne veiligheid. Dit jongetje werd op weg daarheen aan gehouden cn gedwongen terug te kee- ren en werd zelfs zoo erg mishandeld, dat het bloedende tehuiskwam. Dien tengevolge was er bij betgeen ge beurde. geen politieman tegenwoor dig en het zou de vraag geweest zijn of een paar politie-agenten wel iets tegen de woeae van het volk zouden hebben kunnen doen. Te ongeveer drie uur werd, even als b\j andere samenkomsten van meer vredclieve-den aard, 't „boerenhoren" geblazen en spoedig daarop had rich een menigte, die wel op 400 a 500 man mag worden geschat, in de na bijheid van des bakkers woning bij eenverzameld, waaronder tal van nieuwsgierigen, die wachtten op de dingen die gebeuren zouden. Natuur lijk heeft zoo'n „wasschöphoudery" altijd veel bekijks. Toen op een gegeven oogenblik eene zuster van het'bedrogen meisje met haren man, die met den bakker een onderhoud hadden gehad over de aanhangige quaestie, zijne woning verlieten en mededeelden, dat hy on handelbaar was en nergens van wilde weten, begon de aanval op diens wo ning, die na de vernieling van Woens dagavond weer eenigszins was her steld. Als moest het geheele huis onder een regen van keisteenen geraseerd worden, viel men met ongekende woede er op aan. In een oogenblik waren alle 24 ruiten met liet houtwerk in de vensters aan gruis. Onophoude lijk regende het steenen van zwaar kaliber in de woning en brachten in de woonkamer groote vernieling aan ameublement enz. teweeg. De deuren kraakten in hunne sluitingen en het pannendak had het zwaar te ver antwoorden. Meer dan 1000 pannen zyn vernield, naar een ooggetuige ons verzekerde. De bakker, die weduwnaar is, be vond zicli met drie zijner kinderen boven in het achterhuis op hooi of rogge iu de zoogenaamde hanebalken van waar hij door het vernielde dak onophoudelijk met een revolver op zijne belagers vuurde. Hoe 't moge lijk is, dat daarbij geen dooden zijn tè betreuren, is bijna onbegrijpelijk. Naar een ooggetuige ons verzekerde, zijn slechts^ twee personen uit de menigte door een kogel getroffen, waarvan een aan het Been of in de knie, de andere slechts in de kleeren. Maar men zegt, zijn er wel 20 a 30 schoten door hem gelost, telkens op de meest bedreigde punten. Het bom bardement duurde geruimen tijd, en middelerwijl lag een 4-jarig kind in de woonkamer te bed. Welken angst dat onschuldig kind, alsmede zijn drie broertjes en zusjes, die zich by den vader van 3 tot 7 uur in den namiddag in het bovenhuis bevonden, moeten hebben doorgestaan, is niet te beschrijven. Om den indruk van liet geheel onder woorden te brengen is ook baast onmogelijk. Het was eene al- geheele uitstorting van volkswoede, waartegen gezond verstand noch re dely kheid iets vermochten te doen, iets in het vreedzame dorpsleven onge hoords. Met kruiwagens werden steenen aangevoerd. Moeders met kinderen op den arm bewogen zich tusschen de menigte, om hunne zoons of echt- genooten te ontraden zich vooraan te wagen als bedacht voor hun leven en veiligheid. Vrouwen smeekten hunne wederhelften om naar huis te gaan, doch alles tevergeefsmen was verblind voor gevaar en alles ging op in den stroom van woede en ver nielzucht. Een respectabel ingezetene gelukte het eindelyk de menigte eenigszins tot bedaren te brengenbij ging daarop in de woning van den bakker om dezen zoo mogelijk tot overleg te brengen. Terloops zy hier opgemerkt dat deze misschien voor één of twee honderd gulden ten behoeve van de bedrogen dienstmeid alle ellende en schade had kunnen voorkomen. Zoo heel onbillijk was die eiseh te genover den bakker niet. Doch het gelukte ook dezen Vredestichter niet iets te verrichten. Des bakkers ant woord was beslist weigerend om eenige schikking met hem te treffen. De troep trok toen voor eenigen tijd af en er kwam jenever in net spel, die de opgewonden gemoederen nog heeter maakte. Men besloot nog maals een aanval te doen en trok weer naar de reeds zoo deerlyk gehavende woning. Weer namen de vijandelijk heden een aanvang, weer werd een en ander, dat nog heel gebleven was, vernield, doch net resultaat was het zelfde de bakker bleef zynen aan vallers hunnen eisch ontzeggen en gaf zich niet gewonnen, Langzaam dunde de menigte on ook de laatstcn gav"en eindelijk het beleg op cn trok ken, zonder hun doel bereikt te heb ben. af, den bakker in zyno vernielde woning aan zyn lot overlatende. Ziedaar de geschiedenis van een dag, zooals men op een boerendorp wel nooit zal bclocfd hebben. Welke de gevolgen van dit incident nog zullen zijn, wie zal het zoggen? Ook wij zullen onze mccning daarover gereserveerd houden, doch velen vree zen nog voor erger. Niet dat men den bakker naar het leven zal staan of diens woning nogmaals vernielen. Het is immers duidélyk genoeg gebleken, dat men daarmede liet beoogde dool niet kan bereiken. Het is te hopen, dat de gemoede ren tot bedaren zullen komen, maar er heerscht beroering, verbittering en baat. De bakker hoeft zich te Wyster onmogelijk gemaakt en wan neer hy in zijn voornemen blijft vol harden cn dat lydt geen twijfel is vertrekken de ccnigo boodschap hoe eerder hoe beter. 11 ij wordt thans geboycot tot zelfs buiten de plaats zijner inwoning, waar hij geruimen tijd met zyn medeingezetenen in vrede leefde. Niemand wil of durft meer iets met hem te doen te hebben. Treurige toestand voorwaar. Sport en Wedstrijden. Cordang. Volgens de Vélo zal Cordang Vrij dag cn Zaterdag trachten het 24-uurs record op de baan te verbeteren. Dit feit zou plaats hebben op de baan bij het Crystal Palace tc Londen of op de baaïi te Rougaix. Burgerlijke Stand. Bevallen: 8 Aug. A. E.Volkers- van der Weerd d. Overleden7 Aug. W. Kruijer 3 ra. z. Asscndclverlaan. IJ. W. v. Heem Zuinig 59 j. Baremlsestraat. 8. L. J. Flink 20 (1. z. Barendsestraat. A. M. v, Brussel—Tibboel 47 j. Brou wersstraat. 9. J. de Vos 32 j. Palm- s raat. 26e Muziekuitv. in den Hout. op Woensdag 11 Aug. IS97,des avonds van 8—10 uur, door het Haarlemsch Muziekkorps. Dir. luit.-kapclineester C, P. W. KRIENS. PROGRAMMA. 1. MarschDoller. 2. Concert-ouvertureMassenet. 3. „Czardas Ballet" Grossynann 4. Rhapsodie Liszt. 5. Ungarisehe ouverture Kéler Béla. 6. „La Vague." Walzcr Mètra. 7. „Schmiedeliedchen" Eilenberg. 8. Fantaisie „Ernani" Verdi. Sociëteit „TroumoetBlycken." CONCERT te geven door het Haar lemsch y. i::. v.korjps, onder directie van den luit.-Kapelmeester C. P. W. KRIENS, op Dinsdag 10 Aug. 1897, 's avonds S uur. PROGRAMMA. 1. Schiffsjungen Marsch aus der Operette „der Vice-Admiral" Millocker. 2. Ouverture „PItaliana in Algerie" Rossini. 3. Laura-Walzer aus der Operette „der Bettel- student"Millocker. 4. Fautaisie sur uu thème de Topéra „Martha". Kappey. 5. Ouverture „Zarnpa". Hérold. 6. a. Pilgerchor u. Lied an den Abendstern Wagner. b. AubadePrintanière Lacombe. 7. Rondo p. petite flute. Donjon. S. Ballet ue 1'opéra ..les Vêpres Sicilienues" Verdi. Familieberichten. Getrouwd14 Juli. P. Ledeboer en G. R. Mitchell, Naini Tal. (Britsch Indic). 0 Aug. W. A. Groen en C. M. Haksel, den Haag. Bevallen 8 Aug. A. Janssen— De Ridder d. Baarn. S. Koster Levie d. Amst. 9. M. Birabaum— Nonk z. Amst. Overleden: 7 Aug. J. K. Winkler id. 1 j. Texel. M. Kattenburg—Hart- looper 56 j. Amst. E. J. F. Heyda- nus- Becking 36 j. Amst. Wed. F. G. Cramer—Edeliuck, Parijs. J. P. Guntcrs 91 j. Amst. T. C. Kameke— von Felbert, den Haag. Stoomvaart berichten. Het stoomschip Soembingvan Rot terdam naar Java, vertrok 9 Aug. van Perim. Het stoomschip A rdjoeno. van Rot terdam naar Java, pass. 7 Aug. van Gibraltar. Het stoomschip Oengaran van Java naar Rotterdam, passeerde 6 Ang. Ouessant en wordt hedenavond te Rotterdam verwacht. Het stoomschip Prinses Sophie van Batavia naar Amst, vertr.7 Aug. van Genua. Het stoomschip Prins van Oranje, van Batavia naar Amst vertr. 8 Aug. van Marseille. Het stoomschip Burgem. den Tex, van Amsterdam naar Batavia, arriv. 8 Aug. Southampton. Het stoomschip Prins WiUem II, vertrok 7 Aug. van Newyork naar West-Indie. Het stoomschip Koningin Wilhd- mina, van Amst. naar Batavia, pass. 7 Aug. Kaap del Aroü.

Haarlem's Dagblad | 1897 | | pagina 3