T weede Editie. NIEUWS" EN ADVERTENTIEBLAD. Directeur-Uitgever PEEREBOOM. FEUILLETON. In liet Krijgsgewoel. 63e Jaargang. Zaterdag <4 Augustus i89?. No 433! HAARLEMS DAHBLAD Voor Haarlem per 8 maandenf 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 8 maanden1.30 Franco door het geheele Rijk, per 8 maanden„1.65 Afzonderlijke nummers0.05 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.30 „de omstreken en franco per post0.371/2 .AJD V Jili^TZELKTTIIÊnsr: 1-5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Püblicité. Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES, Sit co.Parijs 31bis Faubourg Montmartre. Met uitzonderingjjvan het Arrondissement Haarlem is bet uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. BUITEN bet Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 1-5 regels ƒ0,75, elke regel meer ƒ0,15; Reclames per regel f 0,30. Agenten voor dit blad in den omtrek zijn: Bloem endaal, Sandpoort en SchotenP. v. d. RAADT. Sandpoort; HeemstedeJ. LEUVEN, bij tol; Spaarndam, C. HARTENDORP; Zandvoort, J. ZWEMMER; Veisen, W. J. RUIJTERBeverwijJc, J. HOORNSIJmuiden, TJADÈN, Genoemde Agenten neme- Abonnementen en Advertentiën aan. Het bijvoegsel van dit blad dat Zaierd ag avond, oer schijnt zal bevatten: Mademoiselle Louise Haarlemmer Halletjes CCLXXXIl. Rubriek voor Dames. Binnen- en Bui- tenlandsche berichten. Varia. Advertentiën, e>iz. SJW Aan hen die daarop zijn ge abonneerd, wordt hierbij verzonden No. 33 van het Weekblad voor de Jeugd. (Elk No., groot 8 bladzijden, bevat tal van fraaie, gekleurde platen en eeu voor kinderen alleraardigsten tekst. De prijs per 3 maanden is slechts 50 Cents.) STADSNIEUWS. eerste en derde pagina. Haarlem, 13 Aug. 1897. Yoor het eind-examen der H. B. S. met 5-j. c. in Noord-Holland zijn uit Haarlem geslaagdF. J. R. Bakker, H. J. E. Beth, M. C. Braat, A. Broese van Groenau, H. Corver, D. M. G. H. Putman Cramer, Joh. Dekker, A. C. Gebhard, J. A. Heringa, Th. Hey- üng, L. A. Hissink, J. J. L.'D. v. Hoëvell, W. J. Kalis, A. de Kanter. D. Keus, F. J. Lamp, H. A. Lampe, P. Lobr. S. E. van Nooten, F. W. Th. van Oordt. G. Phiippeau, J. Schuit, N. J.v. Suchtelen, G. H. M. Vierling, J. F. van .Weelderen, Julie van West, F. Westendorp, H. A. M. Gerth van Wyk. Voor het akte-examen fransche taal (l.o.) is Donderdag te 's-Gravenhage geslaagd de heer A. van Eden alhier. BINNENLAND. Hit de „Staatscourant". Kon. besluiten. Aan F. Daumiller, op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit zyne be trekking van consul der Nederlanden te Saigon. De waarneming van het consulaat is opgedragen aanFr.Woelz. Dr. H. P. M. van der Horn van den Bos, te Tilburg, met ingang van 16 Augustus 1897, benoemd tot school opziener in het arrondissement Til burg. Aan na te noemen personen verlof verleend tot bet aannemen der onder- seheidingsteekenen, achter hunne na men vermeld Jhr. mr. J. Roëll, oud-minister van buitenlandsche zaken, de versierselen van ridder le klasse 3e graad der orde van den Dubbelen Draak, hem dooi den keizer van China geschonken Mr. J.- A. baron De Vos van Steen- wyk te 's Gravenhagc, referendaris by het Kabinet der Koningin, de versierselen van lidder der orde van de Wurtembergsche Kroon, de ver sierselen van ridder 1ste klasse der Huisorde vau de Waakzaamheid of van den Witten Valk en het Kruis Verdienste lilde klasse, hem resp. door den Koning vanWurtem- berg, den Groothertog van Saksen Weimar Eisenach en den regeerenden vorst van Waldeck en Pyrmont ge schonken F. J. G. Wirtz, te Scheveningen, directeur van het Oranje-Hotel, de versierselen van ridder lilde klasse, lste graad der orde van den Dubbe len Draak, hem door den Keizer van China geschonken Dr. H. P. N. Muller,te's-Graven- hage, consul-generaal van Liberia en van den Oranje-Vrijstaat, de versier selen van ridder Grootkruis der Li- berian Humane Order of African Redemption, hem door den President der republiek Liberia geschonken J. H. van Vloten, te Haarlem, thans zonder maatschappelijke betrekking, vroeger directeur der Soerabajasche Bank- en Handelsvereniging te Soe- rabaya, de versierselen van ridder der 5e klasse in de orde van den Witten Olifant van Siam, hem door den ko ning van Siam geschonken; G. van Silfhout, te Het Loo, ka merdienaar van H.M. de Koningin- Weduwe, Regentes, de medaille van verdienste der Frederiksorde, hem door den koning van Wurtemberg ge schonken H. J. S. Damen, te \s-Gravenhage, kamerlakei van H.M. de Koningin- Weduwe, Regontes, en J. C. Moors, te 's-Gravenhage, kamerlakei vanH. M. de Koningin, beiden de zilveren medaille van verdienste, bun door den koning van Wurtemberg geschonken; G. F. Smelting, te 's-Gravenhage, kamerdienaar bij de hofhouding van H.M. de Koningin, de medaille van verdienste der Frederiksorde hem door den Koning van Wurtemberg geschonken J. A. van Steyn, te Het Loo, in tendant van het Koninklijk paleis en domein Het Loo, de versierselen van commandeur in de orde van den Leeuw en de Zon. hem door den Shah van Perzië geschonken W. G. dc Knokke van der Meu- len. te Voorburg, zonder maatschap pelijke betrekking, de versierselen derde klasse der orde van het borst beeld van den Bevrijder, hem dooi den president van Venezuela ge schonken. Aan G. E. Ronyer, geboren te Pa rijs, vergunning verleend tot liet ge ven van hooger onderwijs aan eene byzondere school van hooger onder wijs te Wernhout, gemeente Zundert. Atjeh. De correspondent te Batavia der N. R. Cl. seinde onder dagteekenin; van Donderdag Gisteren zyn onze troepen weer slaags geweest met de bewoners der kampong Bambi. De vijand bad 60 dooden. Aan onze zyde vielen een doode en twaalf gewonden. ^Luitenant Schadéc is tengevolge van een zonnesteek overleden. Siameesclie prinsen, Met de nachtboot Koningin Wil- helmina der maatschappij „Zeeland" kwamen Donderdag van Londen te Vlissingen aan de kroonprins van Siam met twee zijner broeders, die met den aansl uitenden sneltrein hunne reis naar Berlijn voortzetten. Onbestelbare brieven. Nu de groote steden zich aller wegen uitbreiden en doordat de ge meentebesturen in het geven van straatnamen veelal in byna gelijk luidende namen vervallen, maar vooral omdat het in de nieuwe wijken wemelt van nieuwe inwoners, wier adressen bijna niet zijn na te "gaan, kan het nuttig zijn de aandacht te vestigen op het overgroot getal onbestelbare blieven, welke op de stadhuizen bijna dagelijks worden aangebracht en weer teruggezonden, omdat ook daar dc adressen niet bekend zijn. Deze brieven gaan dus terug zon der het beoogde doel te bereiken en zonder dat de afzender dit bemerkt. Ten einde te gemoet te komen aan dit bezwaar beveelt een inzender in het N. v. d. D. aan, dat dc afzenders hun naam en adres op de rugzijde van den brief plaatsen, waardoor aan de postadministratie de gelegenheid wordt geopend om naar juister adres te informeeren; door velen wordt reeds dit middel en met goed ge volg toegepast. De boekhandel zou in dezen kun nen medehelpen door enveloppon in den handel tc brengen, waarop aan de rugzijde zyn aangebracht de woor den „afzenderte Toelatingsexamens. Men wijst ons er op, dat sedert wy verleden jaar pleitten voor bet af schaffen of beperken der examens, een wel is waar kleine maar toch niet onbeduidende sehrede gezet is op den -weg, die tot afschaffing dei- tegenwoordige admissie-examens voor leerlingen der lagere scholen, die tot de inrichtingen van middelbaar of gymnasiaal onderwijs wenschen te worden toegelaten, zal leiden. Te Amsterdam toch en te Gronin gen zijn deze admissie-examens wat onze stad betreft bij wyze van proef voor de Hoogere Burgerschool voor meisjes en wat Groningen aan gaat, ook voor de H. B. S. met 3- jarigen cursus voor jongens onder eenige beperkende bepalingen, inder tijd ook in ons blad vermeld, afge schaft. Het zal zeker onzen correspondent niet verbazen dat wy hieraan toe voegen: wy zyn dankbaar voor het verkregene, maar voldaan nog niet. Hoeveel twaalf- en der tien jarigen hebben dit jaar nog weer gezucht en gezweet onder die toelatingsexamens! En hoe velen zullen die examens in volgende jaren nog moeten doen? Daarom en ook om enkele bezwa ren aan het algemeen doorvoeren van den maatregel verbonden, dacht het ons wenschelijk de stukken op te nemen, die men Zaterdag jl. en gis teren in ons blad heeft kunnen lezen. Intusschen, de sneeuwbal is aan het rollendat is bet voornaamste. Mogen spoedig deze toelatingsexa mens onder zijn aangroeiend gewicht bedolven zyn! Hdbld. Fin de siècle. Te Baarn ziet men eiken morgen eene keukenmeid op een rywiel de winkeliers langs rijden om haar inkoopen te doen. Bloedvergiftiging. Te Baarn had de vorige week een smidsknecht een onbeduidend wondje aan de lip gekregen. Dit is echter oorzaak geworden van een bloedver giftiging, waaraan .by Woensdag na een hevig lijden is bezweken. De ongelukkige laat eene weduwe en een kind na. De Zutph. Ct. heeft een anderen schrijver van de Haagsche corres pondentie. Hierdoor wordt bevestigd, wat steeds als vaststaande werd aangenomen, dat een bekend Kamerlid de vroegere correspondenties schreef, en tevens aangewezen dat voor het vervolg dit lid, nu hy tot hooger ambt is geroe pen. zich van het schrijven van der g tJyte brieven zal ontbonden. Een scène aan het strand te Scheveningen. Twee kinderen geraakten Woens dagnamiddag in strijd over het bezit van een kuil. De mama van het eerste knaapje had reeds herhaaldelijk den ouders van het andere verzocht op hun kind te letten. Toen dit geen effect had, zette zij den jongen buiten het grondgebied van baar eigen spruit. De vader van den banneling prote steerde door de dame een stoot voor de borst toe te brengen, ten ge volge waarvan deze liet op haar zenuwen kreeg. Van alle kanten kwamen raenschen toeloopen. En niet zoo spoedig was de ware toedracht bekend, of "er werden grimmige blik ken geworpen in de riebting van den beer, die 't gewaagd had een vrouw te slaan. Eenige Duitsche badgasten gaven zelfs hun voornemen te ken nen, om den „groben Mensch" op hardhandige wijze maniereu te leeren. Deze verdween spoedig wat liet beste was. De dame snikte nog steeds. De Germanen gaven nog een wijle luidruchtig hun meening te kennen. De kindertjes gingen weer spelen. Toen keerde de kalmte terug. Vad. Oogstverwaehtiiigen. Over de verwachtingen omtrent den oogst over bet jaar 1897, in de pro vincie Utrecht, zegt de St.-Ct. Tarwe heeft 1.1. herfst door het aanhoudend natte weder nog al ge leden. De verwachting is echter goed. Belooft een redelijk gewas. Rogge. De verwachting is goed. Belooft een redelijk gewas. Haver. De verwachting is niet best; heeft veel geleden door de droogte. Boekweit doet een redelijken oogst venvachten. Erwten en boonen doen een tame- lyken oogst verwachten. Zijn echter door het droge weder slecht ontwik keld. Hooi. Over het algemeen een best gewas; zeer goed gewonnen. Gras. In den voorzomer veel, later zeer verminderd door de droogte, vooral op de hooggelegen lauden. Aardappelen. De verwachting is slechts redelyk. De ziekte komt nog weinig voor. Wortels doen een goeden oogst ver wachten. Paarden. Fokkerij, prijs en ge zondheidstoestand geven reden tot tevredenheid. Vee. Het vee daarentegen heeft veel te lijden van het mond-en klauw zeer. De prijzen zijn laag. Houtgewas geeft goede verwach tingen. Boomgaardengevcn beste verwach tingen. De peren beloven een buiten gewoon grooten oogst. Een zonderlinge vergadering. Men schrijft uit Utrecht aan de N. R. CL Er werd hier Donderdagmorgen een zonderlinge bijeenkomst gehou den, tot bijwoning waarvan onze stadgenooten door middel van het volgende strooibiljet waren uitgenoo- digd: Bekendmaking. Met voorkennis der Nederlandsche Koninginnen, zal de komende Vredekoning spreken, den 12en Augustus in het Openbaar Vergaderlocaal, Oude Gracht 173 b. d. Zandbrug. 11 Uur wordt de toegang geopend. Aanvang 11 Va uur. Uw Dienaar R. VAN STRAATEN. Bewys van toegang. De komende Vredekoning bleek te zijn de onderteekenaar van deze oproeping. De zaal was geheel ge vuld met ledige stoelen, terwijl een zestal tafeltjes gereed stonden ten gerieve van, zooals de vredekoning ons mededeelde, de verwachte ver slaggevers. Deze lieten zich echter wachten en ook het aantal toehoor ders was te half twaalf eerst tot negen gestegen. Op dat uur ging dc vredekoning even naar buiten, blijk baar om te zien of er nog niet meer belangstellenden „komende" waren, en deelde toen hy weer binnenkwam mede. dat hy nog eenige heeren ver wachtte en daarom de aanwezigen verzocht nog een half uur geduld te oefenen. Toon dit verstreken was en de vredekoning nogmaals een blik over do Oude Gracht had laten gaan, werd de deur gesloten en ving hy zyne rede aan. Hy vroeg of de ver slaggevers gereed waren en bood zyne verontschuldiging aan dat hij, geen redenaar zynde, zich veroorlo ven zou hetgeen hy te zeggen had van eeu „papiertje" voor te lezen. De strekking van hetgeen hij voorlas werd door niemand begrepen. Het scheen dat de vredekoning de be doeling had dr. H. J. A. M. Schaep- man Voor te stellen als den reus Goliath en zich zelf als den zpo- als hij zeide dwerg David, in wiens hand juist heden door God het lot van den reus gelegd was. Eenige mededeelingen uit spre kers jeugd, die schenen te moeten aan- toonen dat hij reeds vroeg de roeping in zich gevoeld had om den reus neer te vellen, werden op allervreemdste wijze met aanhalingen uit den bybel dooroengehaspeld en voerden einde lijk tot het zeer gebrekkig voorlezen van het Onze Vader. Ten laatste be sloot de vredekoning de bijeenkomst met de voorlezing van Prediker 3, in den aanvang waarvan hij zoodanig door zijn gevoel overmeesterd werd, dat hij den zakdoek in de hoeken dor oogen drukte. De geheele bijeenkomst was reeds kwartier na twaalf uur geëindigd en toon hot negental belangstellenden, zonder iets van het doel des sprekers begrepen te hebben, het huis verliet, bleken er op de stoep nog een paar andere heeren te staan - waaronder een verslaggever die door een aan houdend trekken aan de schel de toch al niet groote aandacht der binnen- zittenden cog zeer hadden afgeleid. Naar men aan dc Z. Z. N.bode mededeelt, heeft een predikant op een der dorpen bij Goes een huwelijk ker kelijk ingezegend, zonder dat hij door een bewijsstuk van den ambtenaar van den burgerlijken stand zekerheid had. dat dit huwelijk voor den bur gerlijken stand was gesloten. De bur gemeester dier plaats heeft proces verbaal opgemaakt. De bewuste pre dikant was nogal uit eene andere gemeente overgekomen, om, als liefde dienst, dit huwelijk in te zegenen. Gepasseerden Zondag is te Arnhem de jaarljjksche vergadering gehouden van de Vereeniging „Kantoren van Vaste Goederen in Nederland," waar van de heeren Nicphaus i% Droste te Haarlem deel uitmaken. Daar dc geïllustreerde woninggids voor Nederland meer eu meer de vraagbaak blijkt voor het woning zoekende publick en daarom alom verspreid wordt, werd besloten tot de uitgave van den 8en jaargang. De vereeniging breidt zich steeds in ledental uit; by acclamatie werden dc HH. v. Elten te Arnhem en La Gro te Groningen als voorzitter en secretaris herkozen. Een rijtoer door de heerlijke omstreken en een gemeen schappelijk diner besloten deze bijeen komst. Voorts werd bepaald dat de volgende vergadering te Amsterdam zal worden gebonden. Woensdag is te Bergcn-op-Zoom ook de gemeente-ambtenaar C. gear- door G. ELSTER. 21) Hü hield Jeanne vast, met geweldzij staarde met schitterende oogen en gloeiend gelaat naar beneden, naar den strijd en stond daar als een panter, gereed zich op haar vijanden te storten. Verder, steeds verder werden de Franschen in het park teruggedrongen. Hun lijken lagen overal op het vertrapte sneeuwveld. Een deel van hen ging reeds op de vlucht, een ander deel vocht met den moed der wan hoop tegen de Pruisen. „Jeanne herkende Victor maar zij herkende ook Axel! Zij stonden tegenover elkaar, zy hieven de wa pens tegen elkaar op daar drongen zich anderen tusschen hen en de golven van het gevecht scheidden hen. Plotseling kregen de Franschen onverwachts onder steuning. Een troop nationale garden kwam met een mitrailleuse aansleepen. Vlug was zij gericht en weldra vlogen haar kogels in de ryen der jagers, die eerst te rugdeinsden. Maar slechts één oogenblikToen sloten de gelede ren der Pruisen zich weer. De officieren vooraan, met een donderend hoera stormden zy op dc mitrailleuse los, waarom het overblijfsel der verdedigers zich schaarde. Nog eens vuurde de mitrailleuse dicht uit de nabij heid. Een officier der Pruisische jagers hief de armen op en viel toen ineens neer, over hem heen ging de stroom zijner manschappen, die de Franschen verdre ven, steeds verder terug. Toen de Duitsche ofheier viel, ontsnapte aandcblee- ke lippen van Jeanne een vreeselyke kreet. Met een plotselinge krachtsinspanning rukte zy zich los uit de handen van haar vader en vloog de trappen af, zoodat de heer De Parmentier haar nauwelijks kon volgen. Beneden in de kamer lag mevrouw De Parmentier met haar handen voor hot gelaat gedrukt. Toen Jeanne in de- kamer ijlde, hief zij het bleeke gelaat op. „Jeanne," riep zij, „wat zie je er uit „Laat my, moeder, ik moet naar buiten „In het park? Ben je krankzinnig geworden? Het gevecht heett nog niet opgehouden. „Ik moet naar buiten, hy is dood, hij is gevallenO laat my naar buiten gaanIk wil met hem sterven." Zy zonk op de knieën, wrong vol wanhoop de han den en snikte luide, alsof haar het hart zon breken. ,Myn kind om 's hemelswil wat is er toch ge- De ouders deden moeite om het tot krankzinnig wor- dens toe ontroerde meisje te kalmeeren. Weenond lag zy in de armen barer moeder. Plotseling ging zij opstaan. Stil daar! Hoort u het, er wordt alweer geklopt! Hij roept mij 1" Ook de ouders hoorden nu duidelijk een zwak ge klop aan de deur. Toen fluisterde een gebroken stem: „Jeanne doe openJeanne Jeanne je nog eenmaal zien De heer De Parmentier snelde naar de deur en opende die. Een bloedige gestalte lag voor den drem pel, zy richtte zich half op. „Victor „Ja, ik het is voorbij Jeanne Deze staarde hem mot wyd geopende oogen aan. „Ook jy ook jy", fluisterde zy mot bleeke lippen. „Ik sterf, Jeanne. Ik had je zoo lief zoo liet Jeanne, een enkele maal, zeg me eenmaal, dat je me niet meer haat..." De heer De Parmentier richtte den zwaar gekwet ste op, die de armen nog steeds uitstrekte naar het jonge meisje. Jeanne greep zijn hand en drukte die aan haar lippen. „Vaarwel, Victor 1 Ik haat je niet vaarwel o, je bent gelukkiger dan ik „Gelukkig, ja nu ik jouw vergiffenis heb. Breng myn groet over aan myn vader; zeg hem hoe ik ge storven ben voor jou voor net vaderland vaarwel !ft Hij viel neer. Zacht legde de lieer De Parmentier hem op den vloer. Zijn vrouw zocht het weer uit de wonde stroomende bloed te stelpon, terwijl haar man wegsnelde om hulp te zoeken. Jeanne keek eenige oogenhlikken met sombere blikken neer op den ge kwetste. Toen verwijderde zy zich langzaam. Haar moeder riep haar. Maai- zij ging heen, den tuin in, zonder naar haar moeders stem te luisteren. Na eenigen tijd keerde de heer De Parmentier met twee bedienden terug, die den zwaar gewonden officier in de torenkamer droegen. „Waar is Jeanne?" vroeg de vader. „Ik weet het niet. Zy is heengegaan. Zij kon zeker het treurig gezicht niet langer verdragen." „Laat ons haar zoeken. Zy leek ray zoo vreemd toe. Het vechten heeft opgehouden. De Pruisen zijn in het bezit der stad en van liet slot. Onze troepen trekken ijlings terug naar het Zuiden, Ach, het is alles gebeard, zooals ik het wel voorzag. En al dat bloed is vergeefs vergoten, al die verwoesting vergeefs gebeurd Waar ging Jeanne heen?" „Naar het park." „Naar het park, waar de strijd het hevigst was? Blijf teer by Victor, Henriëtte, ik ga zien of ik Jeanne kan vinden." Hy behoefde niet ver te zoeken. Enkele schreden maar daar lag zy bewegingloos alsof ook zij ge troffen was door een vyaadelyken kogel. Haar armen omklemden de levenlooze gestalte van een Pruisisch officier der jagers, haar gelaat rustte op zijn borat, iele gaapte. waarin een vreeselyke woud

Haarlem's Dagblad | 1897 | | pagina 1