Tweede Editie. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. FEUILLETON. In het Krijgsgewoel. 15e Jaargang. Maandag 16 Augustus 1897. ■o 4332 HAARLEM S DAGBLAD J"S Toor Haarlem per 3 maandenf 1.30 Tow de dorpen in den omtrok waar een Agent gevestigd is (kom dei- gemeente), per 3 maanden,1-30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1.65 Ai&onderlijke nummers0.0S Itoiliifltreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maandenr 0.30 de omstreken en franco per postQ.37ljt AJDV^H[RyTEI]SrT3^Ën<r i I—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie General* de Publicité Etrangère G. L. DATJBE Co. JOHN F. JONES, Succ.Parijs 31bis Faubourg Hontmartre. Met uitzondering^van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. BUITEN het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 15 regels 0,75, elke regel meer ƒ0,15; Reclames per regel f 0,3''. Agenten voor dit blad in den omtrek zijn: Bloemendaal, Sandpoort en Schoten, P. v. d. RAADT, Sandpoort; HeemstedeJ. LEUVEN, bij tol; Spaamdam, C. HARTENDORP; ZandvoorlJ. ZWEMMER; Velsen, W. J. RUIJTERBeverwijkJ. HOORNSIJmuidenTJADEN, Genoemde Agenten neme- Abonnementen en Advertentiën aan. Dit nummer bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD. Politiek Overzicht. In Konstantinopel komt men nog maar niet veel verder, wat grooten- deels moet worden toegeschreven aan de houding van Griekenland, dat, hoe wel het zyne onmacht duidelijk moet beseffen, steeds voortgaat met grooten onwil te betoonen in het zich schik ken van het onvermijdelijke. De re geering hoopt steeds nog te veel van de mogendheden. Men is het dan ook nog maar steeds niet eens over de waarborgen voor het betalen der oorlogsschatting. De Standard beweert, dat de stand van zaken in Konstantinopel zeer veel te wenschen overlaat. Tewfik pacha heeft Dinsdag een langdurige conferentie gehad met de gezanten, waarin hij uitdrukkelijk verlangde dat aan Turkije waarborgen zouden worden gegeven voor de betaling der oorlogsschatting. Worden die waar borgen niet gegeven, dan is het zeer goed mogelijk, dat Turkije vasthoudt aan haar recht om Thessalië bezet te houden tot de gansche schatting vol daan is. Men kan den sultan zulks niet euvel duiden. Hij is de gezanten, zig het dan ook niet zonder tegen stribbelen, in alle voorname punten ter wille geweest; hij heeft toegege ven in de Cretenzer quaestie, in zake de capitulaties; zelfs heeft hij de schadevergoeding verminderd. En nu is het toch zeker niet te veel van hem geëischt, wanneer hij verlangt, dat de vier millioen Turkscbe pon den oorlogsschatting door hem ook ontvangen worden. Over de houding van Griekenland is men in de diplomatieke kringen van Konstantinopel weinig gesticht. De Grieksche regeering schijnt van meening, dat, na eerst een oorlog in het leven te hebben geroepen, na to taal verslagen te zijn, er niets beters voor haar te doen is, dan te wachten, tot de mogendheden haar het verlo ren grondgebied zullen hebben terug gegeven. Zy doet niets om een spoe dige regeling der hangende quaesties te vergemakkelijken, veeleer werkt zq de gezanten tegen door haar wei gering om zich neer te leggen by net benoemen eener financiëele com missie van toezicht. Het zou dan ook niet te verwon deren zijn, zegt de correspondent van genoemd blad, wanneer de mogend heden Griekenland, als zij blijft vol harden in haai- tegenwoordigehouding, dwongen om toe ts geven." De verhouding tusscheu Oosten- ryk-Hongarije en Bulgarije is zeer gespannen tengevolge van een diplo matiek incident. De bulgaarsche minister is geïnterviewd door een oorrespondent van de „Lokalanzeiger" te Berlijn, en moet daarbij dingen gezegd hebben, zeer beleedigend voor het groote, naburige rijk. Dadelijk nadat de Berlynsche Lokal anzeiger het interview openbaar gemaakt had (31 Juli), gaf de minister van buitenlandscbe zaken teWeenen den Bulgaarschen diplomatieken agent aldaar te kennen, dat onmiddellijke tegenspraak verwacht werd van de afschuwelijke uitdrukkingen, die klaar blijkelijk ten onrechte den Bulgaar schen premier in den mond gelegd waren. Den 4en antwoordde de agent dat de woorden van Stojilof verminkt waren overgebracht en dat reeds tot de noodige verbetering las* was ge geven. Daar echter het ministerie van buitcnlandsche zaken teWeenen ook den volgenden dag nog zonder verdere officieele mededeeling was, verlangde baron Call, op last van zijn regeering van de regocring te Sofia dat deze binnen 48 uren een besliste tegenspraak openbaar zou maken en dit ter kennisse zou bren gen van de Oostenryksch-Hongaar- sche regeering. Kort daarna ont ving hel Telegraphen Corr. Bureau eeu officieele mededeeling van het Balkanagentschap, een tekst bevat tend die niet geheel overeenkwam met het stuk in het Berlynsche blad en met de bijvoeging dat het boven staande noch Stojilof's woorden waren geweest, noch met zijn gevoelens strookte. Daar deze mededeeling naar den inhoud noch naar den vormJeajwsch van de regeering te Weenen vervulde, en de vraag openliet of Stojilof de woorden gebruikt had die de Lokal anzeiger afdrukte, terwijl tegelijker tijd de Bulgaarsche regeeringsorganen artikelen bevatten in den geest van het interview, kon Oostenrijk de zaak niet als afgedaan beschouwen. Toen volgde het ultimatum de Oostenryk- sche gezant liet nog eenige dagen voorbijgaan, maar is na yoor onbe- paalden tijd uit Sofia vertrokken. Dit artikel geeft een officieuse be vestiging van ae reeds bekende lezing. ITA D S N I E U WS. eerste en tweede pagina. Haarlem, 14 Ang. 1897. Museum van kunstnijverheid. Op het Mnseum van Kunstnyver- heid zal aanstaanden Zondag ten toongesteld zijn eene verzameling re production van Middeleeuwsche deco ratieve werken, die door kleur en compositie uitmunten. Tevens zullen eenige exemplaren van divers aardewerk uit Zwitserland Hongarije en Frankrijk die op de wereldtentoopstelling te Brussel voor het Museum werden aangekocht, te bezichtigen zijn. Zondags is de toegang vrjj. De heer Mansvelt, die in perceel Zylvest 21 alhier een practizijns- bureau „Hollandia" geheeten, hield gevestiga, heeft plotseling de stad verlaten, is naar alle waarschijnlijk heid naar Antwerpen gegaan en heeft goederen uit zyne woning in twee goederenwagens naar Rozendaal doen zenden. Dit vertrek moet by eeu groot aantal stadgenooten bezorgd heid hebben gewekt, omdat daardoor het vermoeden is geboren, dat hun geld, gestort voor eene loterij, door Mansvelt beheerd, in gevaar verkeert Yoor deze lotery moest wekelijks 5 cents worden gestort. Er wordt ver teld, dat door den afwezige f5000 aldus moet worden verantwoord. Yoor het acte-cxamen gymnastiek (M. O.) hier ter stede gehouden, zyn in het geheel opgekomen 41 heeren en 4 dames. Geslaagd 17 heeren en 4 dames. Voor de akte L. O. kwamen op 42 heeren en 2 dames, waarvan slaagden 29 heeren en 1 dame. Benoemd tot onderwijzer aan de Roomsch Katholieke Parochiale school voor on- en minvermogenden, de heer H. Venselaar te Noordwjjk. In het ingezonden stuk in ons vorig nummer over de militaire anti-ker- misvergaderingen leze men voor Otto Francke: Otto Funcke envoordoor- kruisd (regel 30)doorkruid. Tot de bekroonden voor hunne in zendingen op de Dordtschc Tentoon stelling behooren de firma H. F. vanThiel &Zoon,metdezilv. medaille en Ramakers Co., met idem. BINNENLAND. üit de „Staats-Courant". Kon. besluiten. By het personeel van den genees kundigen dienst van het leger in Ned. Indië benoemd en aangesteld tot of ficier van gezondheid der 2de klasse, de artsen L. J. Crooy, A. Hasskarl. Medenbach, C. K. Gollner en A. G. Sedee. Bij het aan het Departement van Koloniën verbonden technische bureau benoemd: tot adjunct-ingenieur, M. Westerbaan Muurling en H. Baljon, thans resp. technisch ambtenaar 2de klasse en tydelyk technisch ambte naar 2e klasse; tot technisch ambte naar 2e klasse H. W. Verhoop, thans opzichter le klasse. Aan den Oostindischen ambtenaar L. Rade, onderschout voor de politie te Soerabaja, vergunning verleend tot het aannemen van de medaille voor bewezen diensten, hem geschonken door den koning van Siam. Met ingang van 1 Sept. 1897, aan J. G. M. van Griethuysen, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Bleiswyk en van Moercappelle. Benoeming Hooge Raad. Ry koninklijk besluit van 12 Aug. 1897 zijn benoemd tot president van den Hoogen Raad der Nederlanden mr. F. B. Coninck Liefsting, thans vice-president, tot vice-president van dien Raad, mr. J. Kalft', thans raads heer. Onderscheidingen. Bij koninklijk besluit van 12 Aug. 1897 zijn benoemd tot- commandeur in de orde van Oranje-Nassau, mr. J. Kalff en mr. J. J. vanMeerbeke, beiden raadsheer in den Hoogen Raad de- Nederlanden. De vorst van Bulgarije heeft den Nederlandschen gezant te Konstan tinopel het grootkruis der orde van verdienste verleend, naar aanleiding van het handelstractaat door Neder land met Bulgarije gesloten. Atjeh. In een door ons overgenomen tele gram werd Donderdag gemeld, dat de luitenant Schadée tengevolge van zonnesteek is overleden. Er zyn drie officieren van dien naam by het Indisch leger. Uit een bericht, by de famiiie ont vangen, blijkt dat bedoeld werd de lste luit. der inf. J. F. A. Schadée, benoemd tot 2en luit. bji liet Indische leger 25 Juli 1889, en bevorderd op 19 Aug. 1893. De overledene bereikte den leeftijd van 28 jaar. Koninklijk bezoek te Arnhem. Uit zeer vertrouwbare bron ver neemt de Arnh. Ct. dat de Konin gin-Regentes het voornemen heeft te keunen gegeven, om met .kojyn Wilhelmina eenige inrichtingen Arnhem te bezoeken, zooals het Sint- Elisabeth's Gesticht, het Burgerwees huis, de Groote Kerk enz. Voor dit bezoek zou een der dagen in 't laatst der maand, tusschen 24 en 28 Augustus, zyn bestemd. Het blad richt tot het Gemeente bestuur de vraag, of het thans niet op zyn weg ligt, Hare Majesteiten nit te noodigen dit bezoek, al zal het dan slechts één dag duren, tot een officieel bezoek te willen maken. Hare Majesteiten waren reeds meermalen in Arnhem; maar telkens gold het, evenals nu, eenige inrichtingen en niet zoozeer Arnhem zelf. Een offi cieel bezoek bleef nog achterwege, terwijl aan vele andere gemeenten die eer reeds te beurt viel. Een. rook wedstrijd. Op de reclame-tentoonstelling te Amsterdam zal ook een rook wedstrijd plaats hebben, vermoedelijk de vol- De deelnemers krijgen elk een sigaar van gelijke grootte en soort en moe ten die oprooken, zonder dat zjj de sigaar met de vingers aanraken. Die het eerst een bepaald stuk heeft opge rookt en daarbij tegelijk zooveel moge lijk „asch heeft gehouden", is winner. Hoogst interessant! De "Wereldtentoonstelling te Brussel. Vervolg.) Op Bruxelles-Kermesse trekt zeer de aandacht het electrische rad, dat boven eene der poorten is aangebracht en dat des avonds met zyne duizen den gekleurde gloeilampen prjjkt in een kleurenmengeling die een bepaald overweldigenden indruk maakt. Al is ook een dergelyk product van onze veel te snelle eeuw, weinig op zijn plaats op deze plek, 'die ons moet ver plaatsen in het begin der 19e eeuw, men moet zich er aan gewennen, in dachtig dat op ons „Ond Holland" ook zooveel moderne dingen waren en dat bezoekers van plaatsen als Alt-Wien, Alt-Berlin enz., al dat antieke heel aardig vinden maar tocli moderne genoegens en modern com fort eischen, desnoods in 'n antiek kleed gestoken. Men zou al die oude stadjes lang niet zoo aardig vinden, als men er in plaats van schuimend Dortmunder, onder koolzuurdruk geschonken, niets anders dan het zurige Lambic zou kunnen consumeeren en als men erU na een vermoeiende wandeling geen le- monsquash of sherry-cobbler zou kun nen schenken. Al dat moderne vindt gjj op „Bruxelles-Kermesse" achter niet onaardige antieke geveltjes en daartusschen" staat de ons Hollanders, ook wel bekende Wed. Xaflaire, die U a raison van 20 centimes het re latief genoegen verschaft om ten plei- ziere van lien, die rond de manége zitten, U voor eenige oogenblikken circusryder te wanen. Xaflaires „hippodrome" schynt op het Bruöseische publiek dezelfde eigenaardige aantrekkingskracht te - tic bezoekers der laatste A métérïïa'mscïïëTenlbonstel ling, eigenaardig, omdat geen verstandig mensch ook al is hij „in den lorem zooals de juiste tentoónstellingsstem- ming gewoonlijk wordt genoemd er een genoegen in kan vinden op een oude kermisknol te hobbelen in een kleinen cirkel, uitgelachen door de omstanders, die zoo wijs zijn ge weest geen der Xaflaire'sche rossinan ten te bestygen. Na het verlaten van dit merkwaar dig kermis-genoegen passeert gy het model op natuurlijke grootte van de eerste locomotief, die België door stoomde om in een hoekje naast „le chien vert" den „poesjenellenkelder" te vinden, die voor 'n minimum entree u de schoonste werken van het oude repertoire vertoont. Hier is Gretchen, van hout vervaardigd,bezig met Faust, uit dezelfde stof opgebouwd, hun liefdesdrama af te spelen; hier ziet gij Méphisto zijn marqué-rol afspe len, hier ziet ge het tooneel in z'n meest primitieven vorm, de poppen kast, nog een beetje ;belachelyker ge maakt. dan zij uit den aard der zaak reeds is. Als ge een baantje gefietst hebt in het vélodröme, hetgeen ge ook kunt doen zonder ooit een rywiel van naby te hebben gezien, kunt ge ge voeglijk den weg naar het hoofdge bouw inslaan en de eigenlijke ten toonstelling gaan bezichtigen. Hoewel de hoofdfa§ade, zooals ge zegd, uit de verte gezien een groot- sclien indruk maakt, is toch de eigen lijke ingang, uit latten en glasruiten bestaande, nog al primitief; misschien echter is hiervan de oorzaak te vin den in de omstandigheid, dat deze tentoonstelling souffl eert aan de alge- meene kwaal, dat zij nl. lang na de officieele opening nog niet gereed was. Links van den hoofdingang bevindt zich dc nedcrlandsche afdeeling en als verslaggever van dit blad acht ik mij verplicht U het eerst daarheen te voeren, al is deze sectie ook verre van de belangrijkste. Als men de inzendingen van de aagsche Plateelbakkerij „Rozen burg". van de gezamenlijke neder- landsche architecten en van de firma Joost Thooft en Labouchèrc weg zon nemen, zon het pover geheel, dat men thans tot stand heeft gebracht hee- lemaal niets te beduiden hebben. De aardewerken der beide genoemde firma's,i in fraaie étalages tentoonge steld, maken een goeden indruk en de foto's van verschillende bouwwerken door dc architecten dr. Cuypers, Berlage, Klinkhamer, Roog en d. Ban, Posthumus Meyes enz. uitge voerd, zyn een kykje overwaard. Mede trekt zeer de aandacht een imposant bewerkt gouden kerksieraad, ingezonden door Jansen êc Co. te Tilburg en voor 5500 frs. verkocht aan het Dominicanerklooster te Huis- sen by Arnhem. Overigens valt er van het kleine zaaltje, waarin ons land exposeert weinig meer te zeggen, dan dat het Ministerie van Marine, met de expo sitie van een zilveren monitor-model, drie reddingsboeien en wat oude wa penen, eeif allesbehalve grooten dunk van onze Marine geeft, terwijl Bouw te Dordrecht een paviljoen van gebogea glas toont cn dc Staatsspoor in een klein paviljoentje reclame maakt voor hare lynen en voor de Vlissingen-Queenboro' route. Juist tegenover den uitgang bevindt zich de fransche sectie,'die door allo bezoekers het meest wordt bewonderd. In verscheidene paviljoenen, met zach te tinten bewerkt, exposeeren Coupier- Drouart, Bricard iróres, Camns, in éen woord al die Fransche firma's, die door hunne chique inzendingen van „bronzes d'art" van het hoofd gebouw van '95 nog iets meer dan een pakhuis hebben gemaakt hunne kuustwerken in brons; Goldscheidcr staat hier met zyne bewonderens waardige terra-cotta statuen. Een schat van juwcelen, paarlen.goud en zilver toont men U aan de inzending van Boucheron, waar een versiersel van zwart geëmailleerd goud, dat er uitziet als zwarte kant en met dia manten bezet, zeer dc aandacht trekt In de machinegalerij, waar Del- haize frères, do bekende Belgische kruideniersfirma, chocolade fabriceert en Cockerill een zyner ren zenmachines in werking heeft, wordt de stroom der bezoekers het eerst geleid naar do vilthoedenfabriek, waar gij dc geheele fabrikatie ziet vanaf het konijnenvel, dat de grondstof vormt, tot aan den winkelier, die U een elegante „Bat- tenberger" verkoopt. Daarnaast bevindt zich de meest merkwaardige inzending, t. w. het geheele wordingsproces van het dag blad „le Petit Bleu-Exposition", eene speciale tentoonstellingsuitgave. door G. ELSTER. 22) „Victor," zeide zij zacht, haar hand op de zyne legend. Hy opende langzaam de oogen en keek haar met een stomme vraag aan. Zij greep zyn vingers. „Ik zweer je, Victor," zeide zy met zachte, lialf ver stikte stem, „ik zal je vrouw worden, als je genezen bent .Jeanne," juichte bij en wilde zich snel oprichten. Maar jammerend viel hij in de kussens terug. Een smartelijke trek kwam op zijn gelaat, hy begon zacht- kens te kreunen en een bloeddruppel rolde over zyn bleeke lippen. „Blyf rustig. Victor, ik smeek je, blijf rustig. De dokter heeft elke ontroering ten strengste verboden wil je mij tot je moordenares maken Hy sloeg weer de oogen op en glimlachte tegen haar. „Nu blijf ik kalm, heel kalm, Jeanne," fluisterde hy. „Zeg my nu nog eenmaal, dat je myn vrouw wilt worden „Ik zweer het je maar nu geen woord meer „Neen, neen, nu geen woord meer o, Jeanne, Jeanne, wat hond ik veel van jel" Hy greep haar hand en bracht die aan zyn lippen. Toen sloot hy de oogen en lag stil, terwyl zyn borst hygend op en neer ging. Jeanne trok haar hand terug. Zij huiverde even. Er was een bloeddroppel aan blijven hangen. ^Ik verlaat voor een oogenblik de kamer, Victor," zeide zy, „beproef wat te slapen." Hy knikte met het hoofd, keek haar na met een lachenden blik en sloot toen, diep ademhalend, de oogen. Jeanne moest al haar krachten verzamelen om niet te vallen, toen zy buiten het vertrek was. Zy kon niet verder loopen. Zy leunde met het voorhoofd tegen den muur en barstte in een krampachtig schreien uit. Zy wist niet hoelang zy daar zoo gestaan had, toen zy op eens de basstem van den Dnitschen militairen arts naast zich hoorde. „Myn beste juffrouw," zeide de arts op vriendelyken troostenden toon, „neemt u toch het lyden van uw neef niet zoo ter harte! Als God wil, zal hy binnen enkele weken genezen. Het is toch niet erger met hem geworden „Neen, meneer," antwoordde zij haastig, haar tranen afdrogende." „Ik kan u ook een ander bly bericht brengen," ver volgde de dokter. „Luitenant Von Simmern, wiens verpleging u met zooveel goedheid op u hebt geno men, is uit zyn bewusteloosheid ontwaakt. Hij heeft een wonderlijk krachtig gestel, misschien zal hy ge nezen „Ach, werkelyk?" „Ja, mejuffrouw, als er ten minste niets bijkomt. Maar, ofschoon hy al genezen kan, een invalide zal hy zyn geheele leven blijven." „O God, ik dank u De dokter zag verwonderd naar Jeanne, die de ge vouwen handen vast op het onstuimig kloppend hart drukte en met blijde dankbaarheid opkeek naar den hemel, terwijl op haar bleeke wangen een zachte blos kwam. „Mag ik naar hem toegaan, dokter „Zeker, juffrouw. Ik denk, dat het gezicht zijner trouwe verpleegster hem niet anders dan goed kan doen." Zy snelde naar de kamer, waarin Axel lag. Voorde deur moest ze even blyven staan. Zy legde de handen op haar kloppend hart, dat uit haar borst scheen te willen springen. Zij bedwong met geweld haar koorts achtige opgewondenheid en trad binnen. Axel lag met gesloten oogen. Hy scheen te slapen. Een zachte zijden deken overdekte zyn lichaam tot aan de borst De rechterarm, die niet gewond was, lag op de deken, soms trokken de vingers der slanke, magere hand zich samen, alsof zy in den droom nog een voor werp wilden grijpen. Op zijn bleek gelaat lag een trek, alsol hy glimlachte in zyn slaap. Jeanne knielde neer by zyn leger, greep zyn hand en kuste die zacht. Toen legde zy het voorhoofd tegen zyn hand en bleef in deze nouding liggen, terwyl zjj een stil gebed voor zjjn genezing ten hémel zond. Zjj bemerkte daardoor niet, dat de gewonde de oogen opende en verwonderd op de knielende neerzag. Plotseling herkende hy haar en zjjn hand beefde in de hare. Toen hief Jeanne het hoofd op. Hun blikken ont moetten elkaar en diep zagen zjj elkaar in de ziel. Zoo hangt het oog van den dorstende in de woestyn aan den hemel, die met wolken bezet is, waaruit het water vloeit. Zijn lippen bewogen zich zacht, alsof hij wilde spreken. „Spreek niet geen woord u moet leven, u moet gezond worden..." Een glimlach vloog over zjjn gelaat. „Jeanne", fluisterden zyn lippen echter, schooi heel zacht „Jij hier? Waar ben ik dan?" „Stil, stilu werdt zwaar gewond in den oorlog, wjj brachten u in het slot mijner ouders, Chateau St Agathe, u hebt verscheidene dagen bewusteloos ge legen voor korten t-jjd zjjt u ontwaaktnu weet u alles! Wees nu kalm. U moogt niet sprokei ais ik n bidden mag...." Weer lachte hy zacht tegen haar, drukte zacht haar hand en fluisterde weer„Jeanne, lieve .Jeanne. Jeanne schudde zjjn hoofdkussen op. ..Mag ik u wat te drinken geven (Wordt vrvotyi.)

Haarlem's Dagblad | 1897 | | pagina 1