weede Editie. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. ADVEEBTEHsTTIITN" FEUILLETON. In het Krijgsgewoel. |5e Jaargang. Donderdag 19 Augustus 1897, No. 4335 AGBLAB Yoor Haarlem per 3 maanden. f 1.20 Yoor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kont der gemeente), per 3 maanden 1-30 Franco door het geheele Rijkper 3 maanden. „1.65 Afzonderlijke nummers 0.05 Geïllustreerd Zondagsblad; voor Haarlem, per 3 maanden0.30 „de omstreken en franco per postQ.3'1LI<> Directeur-Uitgever .1.-5 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en Ad verten tien worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Générale de Publicité Etrang'ere G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES. Succ., Parijs 31bis Faubourg Montmartre. Met uitzonderingsvan het[Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. BUITEN het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 1-—regels 0,75, elke regel meer ƒ0,15; Reclames per regel f0,30. Agenten voor dit blad in den omtrek zijn: Bloemendaal. Sandpoort en Schoten, P. v. d. RAADT, Sandpoort; HeemstedeJ. LEUVEN, bij tol; Spaarndam, C. HARTENDORP; ZandvoortJ. ZWEMMER; Velsert, W. J. RUIJTERBeverwijkJ. HOORNSIJmmden, TJADEN, Genoemde Agenten neme- Abonnementen en Advertentiën aan. Politiek Overzicht. Naar aanleiding van de jongste, toevige gebeurtenis in Spanje heeft en correspondent van de Daily Te- yraph Don Carlos, de tegenstander an de tegenwoordige spaansche dy- astie, geïnterviewd. De pretendent betreurde den ge- elddadigen dood van Canovas, dien ij afschilderde als een pessimist, rertuigd dat het met Spanje van waad tot erger moest gaan. Zijn liaats is moeilyk te vervullen, meende lor. Carlos. Sagasta is te qud en een hardnekkige republikeinPidal eeft clerieale neigingen, die den li eralen even onaangenaam zijn als Ier. conservatievenMartinez Cam- k>£ is een man van stopmiddelen en cbikkingen „een zwak krijgs paard in een sierlijke diplomatieke icheede." De Carlistische beweging was, sinds j zieli binnen de perken der wet lieid, zeer toegenomen. Een parle- oentaire regeermgsvorm deugde niet /oor Spanjehet moest een sterk koningschap hebben zonder verant woordelijke ministersplaatselijk zelf bestuur met een sterk centraal gezag. De prins was vol hoop voor de toe- ïomst. Maar van onbekookte aansla- ;en was geen quaestie. Als de vol- beid der tijden zou gekomen zijn, dan zou ieder Carlist gereed staan om zijn leven te geven; thans zou een staatsgreep onnoodig bloedvergieten veroorzaken. Vooral op het Noorden verklaarde Don Carlos te rekenen en bij eindigde met de klinkende woor- n „Ik kan u stellig verzekeren dat ik besloten ben geen mislukking te wagen door overhaasting; maar ik ben evenmin van plan een gunstige gelegenheid voorbij te laten gaan om „vi "et armis" te bewijzen, dat ik geen ontaarde afstammeling ben van mijn koninklyke voorouders." 'De Daily Mail ontvangt bericht uit Rome het bericht heet af komstig te zijn uit geloofwaardige bron dat markies di Rudini voornemens is iet plateau van Erythrea te verlaten en de Italiaansche troepen terug te laten trekken op Massowah. Het ge bied, dat aldus wordt verlaten, zou worden afgestaan' aan een maatschap pij of aan een Europeesche mogendheid. De Italiaansche regeering moet in onderhandeling zyn met de Belgische, welke zich bereid zou hebben ver klaard Congoleesehe troepen het plateau te doen beschermen tegen aanvallen der Abessiniërs. De Engelsche Regeering begint langzamerhand in te zien, dat de toestand in Britsch-Indië ernstiger is, dan zy lang heeft willen gelooven. Troepen worden voortdurend naar de Noordelijke grenzen gezonden, twee nieuwe brigades van 10,000 man zijn gevormd, verloven worden ingetrok ken en 24 officieren van gezondheid met verlof in Engeland, zyn naar Indië gedirigeerd. By den Emir van Afghanistan is door de Indische Reg. ten ernstigste geprotesteerd tegen de Afghaansche inmengiug in de grens- twisten. Men is het er in de bladen 'niet over eens, of door den Emir openlijk party is gekozen voor de opstandelingen, dan of hy het over trekken der grenzen door Afghaan sche soldaten oogluikend heeft toe gelaten. Het doet er niet veel toe. Een feit is het, dat xAfghaansche soldaten aan den aanval op fort Schab- kadr deelgenomen hebben met en zonder uniform. De Afghaansche be velhebber te JellalabadGholam Aaider, moet niets gedaan hebbea om ze terug te houden en moet in verband staan met den fanatieken Mollah, die de opstandelingen aan voert. In het Noordwesten heerscht onder de bevolking groote onrust Den 14n werd te Pesjawer 't vuren zeer duidelijk gehoord en de Euro peesche bevolking uit den omtrek vlucht in de richting van Rawal Pindi waar de Engelschen hun troepen con- centreeren. Aan het terugroepen van de Afghaansche agenten m do hoofd steden tracht een nader bericht be- teekenis te ontzeggen met de opmer king, dat het slechts handelsagenten zijn. Intusschen spreekt het vanzelf, dat zulk een terugroeping op dit oogenblik eeu politiek weinig vrien delijke daad is. STADSIflIEU WS, (eerste en derde pagina. Haarlem, 18 Aug. 1897. Onder de bekroonden van de col lectieve inzending van den Neder- landschen boek- en kunsthandel op de tentoonstelling te Dordrecht be- hooren de heer H. D. Tjeenk Willink met eere-diploma en de firma Erven Loosjes met zilveren medaille, beiden alhier. BINNENLAND. Hofbericht. Hare Majesteiten de Koninginnen zijn Dinsdagavond per Staatsspoor ten kwartier vóór 9 ure in de resi dentie aangekomen, vergezeld van de leden der hofhouding, die het gevolg der Vorstinnen op Haar bezoek aan Dordrecht zullen vormen. H.H. M.M. stonden bij hetbinnen- stoomen van den trein op het vóór balkon van het koninklijk salonry- tuig, de Regentes gekleed in een don ker gewaad, de Koningin in een grijs reistoilet. Ingevolge het verlangen van de Koninginnen waren geene autoriteiten ter verwelkoming iu den vorstelijken salon aanwezig. In open rytuig begaven H.H. M.M. zich naar het Paleis, vóór het stations gebouw en in de geheele Rijnstraat door een dichte menigte met luid ge kleide van den directeur-generaal Ier Staatsspoorwegmijden heer Cluysenaer, en van de heereu Sil- vergieter, Hoogstad t enVanEgmond onderscheidenlijk inspecteur en inge nieur van tractie. IJit de ..Staatscourant". Kon. besluiten. Pensioen verleend aan mr. P. A. van Buttingha Wickers, ten bedrage van f 973 'sjaars. Voor het tijdvak van 1 September 1897 tot en met 31 Augustus 1898, ter ondersteuning in hunne studiën, van Rijkswege eene beurs van f 800 verleend aan de studenten bij de Rijks-universiteit te i. Leiden: H. H. O. W. Geesink. in de faculteit der rechtsgeleerdheid L. M. Klinkenberg, in "de faculteit der wis- en natuurkundeJ. A. N. Knuttel, in de faculteit der letteren en wijsbegeerte b. Utrecht: A. M. Brouwer, in de faculteit der godgeleerdheidjhr. E. L. Alting v. Geusau, iu de faculteit der rechtsgeleerdheid c. Groningen: G. W. Goedhart,in de faculteit der letteren en wijsbe geerte. Bevorderd by het korps mariniers, tot luitenant-kolonel, de kapitein A. P. Timmers en tot kapitein, de eerste- luitenant L. A. C. Furnée. Aan B. Swys, op zyn verzoek, eer vol ontslag verleend, uit zijue betrek - king van bode by het departement van financiënen by genoemd depar tement bevorderd tot bode, de adsis- tent-bode J. van Weede. Benoemd by den generaien staf, tot sous-chef van dien staf, de kolonel M. H. J. Plantenga, thans toegevoegd aan den chef van den generaien staf, en tot kolonel, met bestemming om te worden toegevoegd aan den chef van den generaien staf, de luit.-kolo- nel R. J. van Moock. thans comman dant van het corps génietroepen. Met ingang van 1 October 1897 benoemd lo. tot inspecteur der spoorweg postkantoren, P. Menschaar, thans inspecteur der posteryen ie Zwolle 2o. tot inspecteur der posterijen en teiegraphiea. ter standplaats Gro ningen. G. M. de Bloeme, thans directeur van het post- en telegraaf kantoor te Zieriksee b. ter stand plaats Zwolle, jhr. J. J. de Pesters, commies der posterijen le kl., thans tijdelijk werkzaam 'ten bureele van den inspecteur der post. en teie graphie te Utrechtc. ter standplaats Leeuwarden, E. J. K. van Littth ue Jeude vroeger directeur van het post kantoor te Kampen, thans werkzaam ten bureele van den inspecteur der posterijen te Zwolle. Ned.-Indië. De correspondent te Batavia der N. R. Ct. seint onder dagteekening van Dinsdag: Er heerscht ontevredenheid onder de bevolking der Padangsche Boven- juich verwelkomd. «v* De koninklyke trein stond onderlanden over de nieuwe belasting. Der tig onruststokers ziju gevangen ge nomen. De justitie verzoekt de aanhouding van Clemens Boon. die voortvluch tig is. Vjjandige Atjehers hebben een in val in Singkel gedaan, op de kampong Kajoemenang gevuurd en veertig hui zen in brand geschoten." Bij het bovenstaande telegram van den correspondent teekent het blad |aan: De toestand van onrust onder de inlandsche bevolking van Sumatra's Westkust duurt reeds eenigen tyd. In Maart schreef de Sum. Ct.: „De geruchten betreffende een in te voeren noofdelyke belasting en de onverstan dige, immers ontijdige, reorganisatie van het bestuur ter Sumatra's West kust hebben de bevolking tot allerlei dwaze streken opgezweept; hetgeen wij daaromtrent vernamen geeft ons voor heden enkel aanleiding, het ge westelijk bestuur tot waakzaamheid aan te sporen, zoowel in de Beneden- als in de Bovenlanden." In Mei richtte hetzelfde blad tot de regeering het verzoek de belastingplannen op te schorten: „zy blijven niet zonder uit werking op de algemeene stemming. De ambtenaren gelieven te bedenken dat de bevolking, afgezien van de Palaqat-pandjang, belasting opbren gen wil als zij daartoe de middelen heeft. Maar die middelen heeft zij nu niet." Te Padang is het handelshuis C. Boon en H. Schlüter gevestigd, waar van de heer C. J. Boon chef is. Of deze de in het telegram genoemde heer Clemens Boon is, kunnen wij niet uitmaken. De heer J. Boon Jr., lid der firma Boon, In 't Veld en Co. te Padang, bevindt zich, naar men weet te Batavia in hechtenis. Singkel is een onderafdeeling van de residentie 'Tapanoeli, grenst ten noorden aan Atjeh en was voor 1840 een rijkje welks radja onafhankelijk van den sultan van Atjeh was. Iu dat jaar werd het door ons vermeesterd. Bij het Departement van Koloniën is ontvangen het volgende, van 17 dezer gedagteekende. "telegram van den Gouverneur-Generaal van Neder- landsch-Indië „In Segli zyn sedert den tienden dezer geene vijandelijkheden voorge vallen. Expeditie ontbonden. Vier compagniën blijven voor selioonkap- pen van het terrein en wegaanleg; zij bezetten twee punten. By het Departement van Koloniën is ontvangen liet volgende, van 17 dezer gedagteekende telegram van den Gonverneur-Generaal van Neder- landsch-Indië „Gisteren controleur R. O. van der Hout vermoord en controleur P. de Roo de la Faille niet gevaarlijk ge wond door amokmakers in deSasak- sche dessa Sesela in West-Lombok. Boosdoeners zich niet willende over geven, werd de kampong vermeesterd, waarbij ongeveer 25 Sasaks ge dood werden. Kapitein J. H. Hart man licht gewond; een fuselier sneu velde en drie licht gewond, allen in landers. Juiste oorzaak nog onbekend; schijnt van localen aard. Omliggende Sasakscke dessa's en Balische bevol king betoogden goede gezindheid." De correspondent te Batavia der N. R. Ct. seint nog onder dagteeke ning van Dinsdag Op Lombok hebben Sasaks den controleur Van der Hout gedood en den controleur De Roo de la Faille licht gewond. De militaire macht onder den resident sommeerde de amokmakers in de dessa Sesela (West Lombok) zich over te geven. Zij weigerden, waarop de dessa verbrand en 25 Sasaks gedood werden. Aan onze zijde werden kapitein Hartmann, een inlandsch e sergeant en twee sol daten gewond en een soldaat gedood. Het is nu rustig. Verkiezing Tweede Kamer der Staten-Generaal. Amsterdam VI. Uitgebracht 2364 geldige stemmen. J. W. Gcertsema (lib.) 774 st., C. V. Gerritsen (rad.) 679 st., A. L. v. Hassell (c.h.) 51 st., mr. Th. Heems kerk (a. r.) 844 st., mr. S. v. Houten (lib.) 16 stemmen. Herstemming tusschen de lieeren Heemskerk en Geertsema, Delft. Vacature tot September. H. A. van de Velde 1195 st., Cor- nelissen 124 stemmen. Gekozen Van de Velde. Enschedé. Uitgebracht 7935 geldige stemmen. Mr. G. Jannink (lib) 1653 st., H. H. van Kol (s. d.) 2589 st., Jhr. J. D. Six (c. b.) 199 st., P. v. Vliet Jr. (a. r.) 256 st., J. H. ter Veer (kath.) 3238 stemmen. Herstemming tusschen de heeren: Ter Veer en van Kol. Lochem. Uitgebracht 3915 geldige stemmen. C. Lely (lib.) 3558 st, Quarlesvan Ufford (a. r.) 357 stemmen. Gekozen C. Lely. Zutfen. Mr. Goeman Borgesius 3365 st, mr. Th. Heemskerk 2074 stemmen. Gekozen Goeman Borgesius. De nieuwe burgemeester der residentie. De nieuwe burgemeester van 's-Gra- venhage, jhr. mr. B. Ph. de Beaufort, een man van ruim 40-jarigen leeftijd, werd niet lang na zijne promotie aan do Universiteit te Utrecht burge meester van Baarn, welke betrekking hy sedert 1885 vervulde en die nog onlangs voor een tijdvak van 6 jaren werd bestendigd. Hij werd tijdens het bezoek van HH. MM. de Koninginnen op het bij Baarn gelegen koninklijk lustslot Soestdijk dikwijls aan het Hof ont vangen en bewoog zich veel in de adellijke kringen. De ontwikkeling en verfraaiing der gemeente Baarn, in de laatste jaren het zomerverblijf van tal van fami- liën, wijzen er op.- dat hij tijdens zijn 12-jarig bestuur veel in die richting gedaan heeft. De heer De Beaufort, broeder van jhr. mr. Godin de Beaufort, oud-mi nister van financiën en zwager van jhr. mr. Roöll, oud-minister van buitenlandsche zaken, bewoonde een der meest riante villa's van Baarn. Evenals de meeste leden der familie De Beaufort, kan men zeggen, dat hem op politiek gebied de gematigd liberale beginselen het naast staan. Wederzijdsche vergissing. Maandagavond laat waarschuwde een bewoner van de Maaskade te Rotterdam de politie, dat men vermoe delijk bezig was met in te breken bij zijn buurman, die afwezig was. Hy en anderen hadden namelyk waargeno men, dat men met licht in de bedoelde woning rondliep. Onmiddellijk werd. het aangewezen huis van voren en van achteren afgezet, zoodat aan ont snappen niet te denken viel, en daarna verschaften zich een inspecteur en eenige agenten door overkfimming toegang tot het erfdoor een raampie drong men binnenshuis en met ae blanke sabel in de vuist ving nu het onderzoek aan. Toen dit onderzoek in het souster- rain geen resultaat had, ging men naar boven en in alle stilte trok men van kamer tot kamer, totdat men eindelijk in een vertrek kwam, waar een man in bed onder do dekens gekropen lag. Op hem ging liet nu los, en reeds stond een breede schaar van politie mannen met uitgetrokken sabel voor het bed van den beangsten man, toen deze zich bekend maakte als de be woner zelf. Zonder dat de buren het bemerkt hadden, was hy thuis gekomen, had het licht ontstoken en was naar boven gegaan. En toen nu de politie zijn huis binnendrong, meende de man,, die het gestommel hoorde, dat er in brekers aan den gang waren, waarop hij in doodsangst een schuilplaats onder de dekens gezocht had. De heer Domela Nieuwenhuis, de leider der anarchistische sociaal-de moeraten, is te Hilversum Zondag avond met zijn tweewieler in botsing geweest met een anderen tweewieler. Hij viel tegen een steen cn kreeg een diepe hoofdwond. Hij werd ver pleegd in een villa. Een gevaarlijke messteek. De 19-jarige harmonicaspeler David v. d. Dries uit Tilburg vertoeft se dert eenigen tyd te Kratsheuvel by de familie Daamen, vanwaar hy tocht jes onderneemt om iu herbergen van naburige plaatsen zyn harmonicaspel ten beste te geven. Met dit doel bevond hy zich Zaterdagavond inde herberg van Konings in de Heistraat to Capelle, vanwaar hy na afloop van zyn concert weder naar Kaatsheuvel terugkeerde, gevolgd door een 12-tal door G. EL STER. 25) „Het zal een eer voor mij zyn, de dames te mogen begroeten," antwoordde Axel, wien het hart bonsde by de gedachte, dat hij binnen een paar minuten Jeanne zou z:en. „Neemt u mijn arm steun er maar stevig op. Kom, kapitein, de dames wachten ons." Hij reikte Axel den arm en leidde hem voorzichtig de lange gang door en de trap af naar het salon zijner vrouw. NEGENTIENDE HOOFDSTUK. De volle pracht van een lente in het Zuiden lag over het park van St Agathe. Een byna bedwelmende geur van duizend bloemen en bloesems vervulde de lucht Op het jonge, zachte, nog lichte loof der boomen lag de gouden zonneschijn en in de wanne lucht onder den hoogen, diep-blauwen hemel, vlogen de zwaluwen heen en weer, ronde kringen beschrijvend onder vroolijk ge tjilp. Zij schenen zich te verheugen over het zonlicht, aat de geheele wereld met een stroom van licht en warmte vulde. Lente en vrede! Kan men zich een mooier tyd denken, dan waarin deze vereenigd zijn Bijna vergat men in de too verachtig schoone natuur, vol van den glans der lente, de zware offers van den oorlogZachter werd de smart over de gevallenen, zachter de haat, die zulke vreeselijke offers had gevor derd, zachter de hardheid der volkeren, die begrepen, dat veldslagen, zegepralen, roem en krijgseer niet op wegen tegen een enkelen dag van gouden vrede. Axel von Simmern liep langzaam op en neer onder de hooge boomen van het park, welks lichte blader dos de zonnestralen nog niet geheel kon afsluiten. Op het gele zand der paden, op "de frissche groene gras velden, teekenden zich de bewegelijke takken en bla deren af, die boven zijn hoofd ruischten. De jonge officier ademde met wellust de verkwik kende voorjaarslucht in. Zijn gelaat was nog bleek en smal wegens het lange ziekbed, maar reeds zag men op zijn wangen het zachte rood der terugkeerende ge zondheid, en in zyn oogen schitterde de glans eener hoopvolle toekomst. Helaas, zyn vroegere kracht, zijn vroegere gezond heid zon hy nooit weer geheel kennen. Dat voelde hij wel, dat wist hij. Zyn linkerarm rustte nog altijd in een zwarten doek; de zwakte, de stijfheid der spieren zon nooit verdwijnen. En schoon ook zyn, door een kogel doorboorde borst genezen was, de kracht der jeugd zou nooit terugkeeren in de nauwelijks genezen longen. Hy kwam wel terug in het vaderland als over winnaar, maar ook als invaliede, en don degen van den soldaat, zijn uniform moest hy vaarwel zeggen. Die gedachte stemde hem weemoedig, maar met nog grooter droefheid vervulde hem het afscheid van St. Agathe, het afscheid van Jeanne, die hij nooit zou te rugzien. Toen Axel in de nabijheid vau het slot gekomen was, zag hij Jeanne met een mand vol bloemen, die zy in den tuin had geplukt en die zy nu tot een ruiker byeenschikte, in eeu prieel zitten, iu de schaduw. Hij trad op haar toe en begroette haar. Met een vriendelijken glimlach zag zy tot hem op. „Yoor wien hebt u dien mooien ruiker bestemd, juffrouw Jeanne vroeg hy, zich aan haar zyde neer zettend. Zij bloosde even en boog het hoofd over de bloemen. „Hoe nieuwsgierig bent u toch," zeide zy met eenige schalkschheid„het zou een verrassing voor u wezen als u morgen St Agathe verlaat." „Een verrassing een laatste groet...." „Is u dan niet blij, naar nw vaderland terug te kee- ren vroeg zij zacht „Het zou ondankbaar van my wezen, als ik het niet was. Toch kan ik niet zonder weemoed, zonder smart denken aan het afscheid van hier." Zij zweeg en keek peinzend in de verte, tenvyl haar handen de bloemen onbemerkt op deu grond lieten val len. Axel zocht naar woorden. Een diepe, smartelijke en toch genotrijk-weemoedige ontroering maakte zich. van hem meester, terwijl zyn oog op het gelaat van Jeanne rustte. De omgang met baar, haar ouders en verwanten, den goeden kapitein Hoffer en diens vrouw en dochter, had in den loop der laatste weken zoer vriendschappelijke verhoudingen aangenomen. De ouders van den op het slagveld gevallen Maxime de Parmen- tier hadden hem^ die hun den laatsten groet bracht van hun zoon, met die welgemeende vriendelijkheid en inni ge hartelijkheid ontvangen, die eigen zyn aan alle voor name, edele naturen. De schuwe terughouding van Jeanne week allengs en maakte plaats voor een vriendelijke vertrouwelijk heid. Maar liet woord der liefde, dat het oogenblik van doodsgevaar aan haar lippen had ontrukt, het werd niet meer gesproken; zy gevoelden, dat zij het niet mochten uitspreken, geen van beiden, wilden zy niet aan elkaar ontrukt worden. En toch lag schier elk oogenblik, dat hy bij haar was, op Axel's lippen het woord der liefde. Zijn hart was vol van innige vurige genegenheid voor het mooie edele meisje, en hy gevoelde dat ook de liefde van Jeanne voor hem niet minder was geworden. Nu was de dag der scheiding gekomen. Nog enkele uren en Axel verliet met de laatste Duitsche troepen St Agathe en Frankrijk voor altijd. Moest hy nu nog zwijgen Moest hij dan niet ten minste trachten de hoop met zich mee te nemen, dat alles zich nog ten beste kon schikken, als eens de wonden in den oorlog tusschen de beide volken geslagen, niet meer zoo heet brandden

Haarlem's Dagblad | 1897 | | pagina 1