e, Ó- juidpoolvaart, aan mevrouw Oster- g- rjeth die echt royale vrouw, die en ifare koningin van Antwerpen. ;ft Onder zulke hoede moet en zal de )e Jlelgica" gelukkig varen." at P~ ontploffing te Konstantraopel. O* Een dynamietontploffing heeft plaats ;ehad in de straat tussehen het pa- eis van den Groot-vizier en dat van i- leo staatsraad. Alleen materieele e^iehade is toegebracht Op de ont ploffing volgde een paniek, m Een bom, welke Woensdagmiddag io de nabijheid van de prefectuur der politie te Pera werd ncergewor- pen, is niet ontploft. Twee personen, die dynamiet bij zich droegen, zijn li in de nabyhoid van het gebouw der n )ttomaansche Bank gearresteerd. De opstand in Engelscli-Indië. Stammen uit Afridis rukken door den Khyber-pas op tegen Jamrud, de Orakzais bedreigen Samana. Alle da mes hebben Samana verlaten en zijn te Hangu aangekomen. Twee afdee- üngen van den stam der Mazazai hebben zich vereenigd en bedreigen den post te Parachenar, in het dal van Kurram. Aan de geïsoleerde de- iachementen, die de voorposten bezet- ten, is bevel gegeven zich teretiree- 11 ren en zich samen te trekken op het fort Loekhart Peru Overzicht. Indische financiën. De schrijver van Van dag tot dag in - het Handelsblad laat eerst Jantje- lacht, dan Jantje-huilt aan het woord. Wat beweert Jantje-lacht? Hij begint met te wijzen op de uit- komsten van verloopen jaren. De begrootingen mogen er ongun- stig uitzien.... het slot der rekening valt gewoonlijk vrij wat mee! Dat over de jaren 1891—93 met niet min der dan negen-en-dertig millioen gul- e den - In 1883 is de toen bestaande ach- terstand van 45 millioen door leening opgeruimd! Ondanks de ongunstige omstandig- heden waarin Indië sedert verkeerde, heeft men elf of twaalf jaar lang alle j uitgaven uit de gewone middelen kun- nen bestrijden! Men heeft in die jaren suikercrisis 1 en koffiebladziokte beleefd lagere prijzen voor de gouverne- mentsproducten gezien danmenvroe- ger mogelijk had geacht; oorlog gevoerd in Atjeh; een opstand bedwongen in Bantam; Lombok veroverd; irrigatiewerken gemaakt l spoorwegen aangelegd op Java en op Sumatra; t groote teleurstelling ondervonden in de opbrengst der opiumpacht; sedert 1888—89 de landrente zeer belangrijk verminderd.... En ondanks dat alles was er, aan het eind van 1895, over de verloopen 12 jaar te zamen slechts een tekort van 6Va millioen. i En daartegenover staat eene bui- i tengewone uitgaaf, in hetzelfde tijd- vak, van bijna negentig millioen gul- den voor spoorwegen en irrigatie- werken I En wat zegt nu Jantje-huilt daar van? Ge rekent verkeerd. Ge vertrouwt te veel op meevallers. Ik kan uw cijfers niet tegenspre ken, maar ik ontzeg u het recht op meevallers, gelijk er tot nu toe ge weest zp, te rekenen. Ik hond mij aan de begrootingen zooals deze wor den ingediend, en dan zie ik de daarop voorkomende tekorten, die in ongun stige koffiejaren zelfs niet door de uitgaven voor productieve werken (irrigatiën en spoorwegen) worden op gewogen. Voor dat pessimisme is wel eenige reden, meent de schrijver, en hij gaat na hoe de toestand der Indische finan ciën zich laat aanzien, in de naaste toekomst voor de eerstvolgende jaren. In voorspellingen over een langer tjjd- perk ziet hij geen heil,en hij tracht deze meening aldus te bewijzen: Wanneer wij begin en einde van het tienjarig tijdvak 1886—95 met elkander vergelijken, dan zien wij dat de landrente ca. 2 millioen min der opbrengtmaar de in-en uit voerrechten evenveel meer; dat de winsten uit de gouverne- ments-suikercultuur, ca. 2V> millioen, vervallen zijnmaar dat de accpzen ditzelfde bedrag meer opleveren dat voor betere gemeenschap over zee (de paketvaart) voor Europeesch en inlandsch onderwjjs te zamen een millioen gulden meer gevorderd wordt. doch dat dit millioen wordt opgewo gen door de grootere winsten op het zoutmonopolie dat voor traktementen, pensioenen, verlofstraktcmenten enz. ca. 2 millioen meer noodig ismaar dat de hoo- gere netto-opbrengst der spoorwegen dit cijfer ruimschoots heeft gedekt dat de winsten op de gouverne mentsproducten (koffie, tin, kina) gaan deweg, zjj het zeer onregelmatig ver minderen maar dat daartegenover staan geleideljjk stijgende inkomsten uit verschillende belastingen, uit post en telegraphie, boschwezen enz., te zamen thans ca. zes millioen meer I bedragende dan tien jaar vroeger. Aldus komt men tot de bevredi gende ontdekking dat bier de bakens verzet zjjn toen het getjj verliep, en de schrijver gelooft dat als men maar voorzichtig is de toestand zich ook voor de eerstvolgende jaren niet ongunstig laat aanzien. Een be cijfering leidt hem tot deze slotsom: Er zou dus kunnen gerekend wor den op een overschot van een paar millioen, waaruit een gedeelte der roduetieve werken zal kunnen wor- en betaald. Dat overschot kan licht meevallen want wij hebben de opbrengst der producten-rekening zeer ongunstig gesteld.... maar daarop mag niet voor af worden gerekend, evenmin als op de mogelijkheid, dat eindelp voor Java weder eens een tijdperk aan breekt van welvaart, niet verstoord door veepest en ziekten in de voor naamste cultuurgewassen. Doch in elk land ter werold is men tevreden wanneer de gewone uitgaven door de gewone middelen ruimschoots gedekt worden. Hierop lotte men. i Dat men op Java en Sumatra voor meer dau 100 millioen gulden spoorwegen heeft aangelegd zonder geldleening is een unicum maar ook een voorbeeld, dat wij niet gaarne in ons vaderland nagevolgd zouden zien Er is, voor Indië, dan ook o.i. slechts eene verontschuldiging, nl. dat men de winsten der dwangcul- tuur niet als gewone, maar voor een goed deel als ouitengewone, tydëlyke middelen beschouwde Onze conclusie is dus, dat er mits zorg gedragen worde dat nieuwe of verhoogde middelen worden gedekt voor ongerustheid ten aanzien dei- Indische geldmiddelen geen onmid dellijke aanleiding is. Maar zeker is, dat de tyd van groote „batige sloten," onverschillig of die in Nederland of in Indië be steed worden, onherroepelijk voorbij is^ Als de Staat spoorwegen enz. wil aanleggen, zal liy, gelijk elke parti culiere maatschappij, een beroep die nen te doen op de geldmarkt. Koloniën. Atjeh. BATAVIA, 23 JULI. Aan de telegrafische berichten van den civielen en militairen gouverneur van Atjeh en Onderhoorigheden van 20 en 21 Juli wordt door de Java Ct. het volgende ontleend Van de manschappen tot dekking van de arbeiders aan den weg van Gliëng naar Tanab Abee werden op 19 Juli niet levensgevaarlijk gewond de Europeesche fuseliers De Volst, alg. stamboek no. 42108 en Morpey, alg. stamboek no. 37724- Toorts sneuvelde op dien dag bij het terugdrijven van den vijand tot achter Kroeng Lam Kabeuë voor de opstelling van manschappen tot dekking van den weg de Amboineesche fuselier Syahya, alg. stamboek no. 43683 eu later sneuvelde in de stelling nog de Amboineesche fuselier Wa- kaïoby. alg. stamboek no. 51861. In den nacht van 19 op 20 Juli werden bij het arresteeren van eenen veedief ihSermo, die echter niet levend in onze handen kwam, niet levensge vaarlijk gewond door klewanghouwen de Europeesche fuseliers Timmerman, alg. stamboek no. 30185, de Winter, alg. stamboek no. 43422. Lotgerink, alg. stamboek no. 41268 en Doorn bos, alg. stamboek no. 41S66, terwijl de Europeesche fuselier Groeneveld, alg. stamboek no. 20418, een schamp schot aan den buik kreeg. Vervolg Stadsnieuws Een jubileum. Heden, 19 Augustus, herdenkt de compositie-gieter A. van Deenen den dag, waarop hij 25 jaar geleden in dienst kwam aan de centrale werk plaatsen der H. IJ. S. M. Een mooie pendule, alsmede eene smaakvolle versiering van zijn werkbank zijn voor Van Deenen tastbare bewijzen van de genegenheid zijner kamera den. Ook vanwege de Maatschappij mocht de jubilaris de by dergelijke gelegenheden gebruikelijke belang stelling ondervinden, terwijl mede superieuren het hunne er toe bijdroe gen dezen dag voor dien eenvoudigen werkman hoogst aangenaam te doen zijn. ARROHDISSEMENTS- RECHTBANK. Zitting van heden, Donderdag 19 Aug. 1897. Petras Barent, die in den laat- sten tijd veel van zich laat spreken, trad heden weer eens het beklaagden bankje binnen. Hij was op den 9n Juni jl. op het kantoor van den advocaat mr. Joh. Spoor, in de Nassaustraat ge komen en had eenige postwissels ge- eischt, die de advocaat van hem in bezit had wegens een aanhangige zaak. Mr. Spoor wilde die niet ge ven, dan tegen sommatie van een deurwaarder. Daar had Barent geen zin in. maar begon te razen. Nu ver zocht Mr. Spoor hem heen te gaan en sommeerde hem later daartoe. Eindelijk werd de politie gehaald en toen ging Barent heen. Zoo bleek de zaak uit het verhoor der getuigen. Barent daarentegen voerde aan, dat mr. Spoor hem onredelijk had behan deld en o. a. had gezega „als je nuch ter bent, moet je maar eens terug komen", „hoewel ik niet dronken was" verzekerde Barent. Dit vond Barent eene zware beleediging en de getuigen, die verklaarden dit niet te hebben gehoord, hielden z. i. de waarheid achterwege. Het O. M. requireerde 1 maand gevangenisstraf. De löjarige Cornells Balk is een jeugdige driftkop, die zich niet ont ziet een ander met een mes te steken. Op den 8en Juni waren een paar jongens hier aan het spelen en eene scheldparty ontstond. H. Luyken, een 13jarige jongen, die door Balk was gescholden, greep deze ten laatste aan en legde hem op den grond, hem bij de borst styf vasthoudende. Balk kreeg het nu zoo benauwd, naar hy getuigde, dat hy een aardappelmesje, dat hij steeds in een sclièe by zich droeg, uit den zak haalde en er eene steek mede gaf. Luyken ontving een steek in de zjjde en viel flauw, toen hij bloed zag. Eenige dagen moest hij thuis blijven en kon later in drie we ken geen haas krijgen. De moeder van beklaagde gaf aan Luyken daar voor eene schadevergoeding van f 2.50. Beklaagde erkende liet feit. Het O. M. had gemeend van de zaak werk te moeten maken, opdat beklaagde leerde zijn drift te beteugelen. Het wilde echter geene gevangenisstraf eischen, maar requireerde f25 boete of 20 dagen. Mr. P. A. Bijvoet, merkte in zijn pleidooi op. dat de eerste aanleiding bij Luyken was te zoeken, die beklaagdeV broer voor dief had uitgescholden. Hy noemde het steken van Balk noodweer en pleitte ontslag van rechtsvervolging, omdat beklaagde slechts in angst had gestoken of eventueel een kleine boete, die het gezin kan betalen. Be klaagde is, naar de verdediger voorts nog opmerkte, erg zenuwachtig, ge lijk ook heden bleek, en onder ge- neaskundige behandeling. Het O. M. bestreed in zjjn repliek, dat hiervan noodweer sprake was. Na dupliek- van de zijde der verdediging werd de uitspraak op heden over 14 dagen bepaald. De fabrieksarbeider Christiaan Stoffersbad aan den namiddag van den 20en Juni zich tegen zjjn arresta tie, door den agent van politie Kok, toen deze hem wegens dronkenschap en verstoring der openbare orde zou arresteeren, verzet en dezen in den vinger gebeten; er ontstond echter geen bloedende wond. De cischwas: 2 maanden gevangenisstraf, wegens het toebrengen van lichamelijk letsel. Gerardns Stoffen, oud 15 jaar had in ontvangst genomen een brood, dat hem door J. Yos was gegeven, en dat deze had gestolen. Tegen hem werd bjj verstek geëischt 14 dagen gevangenisstraf. Theod. Smit, koffiehuisbediende bij den heer v. d. Kamp, was opge dragen de bagage van een der logé's van het station te halen. Een pakjes drager, die daar stond en meende, dat "Smit hem daarmede, concurrentie acndeed. maakte daarover ruzie. Wil lem Ruijfrok, die zich met de zaak bemoeide, gaf Smit een stomp met de band. Deswege had hy zich we gens mishandeling te verantwoorden, De eiscli luidde 14 dagen gevange nisstraf. J. Kabel, olieslager te Zaandam had zich in den nacht van 24 op 25 Juli tegen de politie te Zaandam ver zet, toen hjj wegens dronkenschap zou worden gearresteerd. Zijn ka meraad Martinus Goezinne hielp hem in dat verzet. Heden hadden beiden zich voor de rechtbank te verant woorden. Do eisch was3 maanden voor Kabel en 1 maand voor Goezinne. Na de pauze stonden terecht J. Engelhart^ Trijntje Seider- beek en Grietje Kaptein, ter zake dat zij des middags van den 4den Juni, zekeren Baak, te Velsen had den geslagen, gestompt en gekrabt, nadat Engelhart den man op den grond had geworpen. Het bleek, dat omtrent Baak een praatje in Yelsen rondging, dat z. i. ongegrond was en dat hjj dit wilde uitmaken. Toen ont stonden er woorden tussehen Selder beek en Kaptein en later bemoeide Engelhart zicli met de zaak, naar hij meende, omdat Baak de vrouwen wil de slaan. En men ging verder tot handtastelijkheden over. In het getuigenverhoor werd ver klaard, dat Engelhart. Baak had ge schept en dus op den grond geworpen. Engelhart beweerden dat Baak het eerste was begonnen. Selderbeek en Kaptein ontkende, dat zjj iets hadden gedaan, wat echter niet overeen kwam met liet getuigenis der getuigen. Het O. M. requireerde 1 maand gevange nisstraf voor ieder. Tegen den 63-jarïgen Joh. Wes- selman werd wegens beleediging van P. van Leeuwen te N. Wetering ge- eischt: f10 boete of 10 dagen. Tegen H. Jak werd wegens het stuktrappen van een deur te Krommenie geëischt bij verstek14 dagen gevangenisstraf. De 60-jarige Volendammer vis- scher Bruining Kok had op den I2en Juli te IJmuiden aan boord van de bot ter Yolendam 46, zekeren J. Keuken met een bjjl geslagen op het voor hoofd en den rug. De laatste kwam nog al aan, zoodat het bloed door de kleeren stroomde. Aanleiding er toe was een broodje, dat beklaagde be weerde, dat Keuken hem had ont stolen. Door het ongeval had Keuken een dag of 5 niets kunnen doen. Vol gens de getuigen had Kok zich voor niets boos gemaakt. Eerst had hij met de bijl een ander willen treffen. Het O. M. requireerde 9 maanden gevangenisstraf. Uitspraak in alle zaken over 14 da gen. Klaas Kok van Oostxaan werd wegens mishandeling veroordeeld tot f3 of 3 dagen. A J. Saarloos van Nieuw-Ven- nep die wegens oplichterij had terecht gestaan, werd vrijgesproken. Harmen Slotenmaker wegens dronkenschap en verzet tot 1 dagen 15 dagen gevangenisstraf veroordeeld. G. F. Prinsen, die een lap buks kin in plaats van er een jas en vest van te maken, naar de bank van Leening'had gebracht-tot3maanden. H. A. Eken en P. Oxener, die bjj den kastelein Anzing te Beverwijk zoo hadden huisgehouden, ,elk tot 3 maanden. G. Dekker van Zaandam, die zich tegen de politie had verzet tot f 25 of 20 dagen. J. van Ötraaten, die in een win kel te Wormerveer een ham badge- kaapt tot 1 maand gevangenisstraf. Marretje Groot van Edam, wegens beleediging van den aanne mer G. Kuiper tot f10 of 10 dagen. KANTONGERECHT. In de laatste zitting van het kan tongerecht werden veroordeeld W. Nieuwjaar, die de politieverordening overtreden en een valschen naam opgegeven had, tot f 1 boete of 1 dag en f4 boete of 4 dagen, en den heer Germans, die na den bepaalden tijd, zijn koffiehuis niet voor het publiek had gesloten gehouden tot f 0.50 boete of 1 dag. Heden maakten 93 verpleegden van het Nederl. Herv. Diaconiehuis alhier een rjjtoer door den omtrek. Men reed af omstreeks half drie en nam den weg over Vogelenzang, Bloe- mendaal, Saxenburg en vandaar naar Haarlem terug. Onderweg zal worden gepleisterd en vooral in 't Bloemen- daalsche Bosch een vrjj langdurig oponthoud zjjn. De rijtuigen worden dan ook niet voor omstreeks halfacht in de Jans straat terug verwacht. Staalbron. Hedenmiddag werd in het Bronge bouw eene vergadering gehouden door aandeelhouders van de Maats. t. expl. v. staalwaterbronnen alhier, noodza- keljjk geworden door het bedanken voor hunne benoeming door de heeren, in de vorige vergadering tot commis sarissen gekozen, metuitzondering van den heer D. E. L. van den Arend, die de benoeming heeft aangenomen. De vergadering werd gepresideerd door den heer F. Lieftinek. Tot com missarissen werden gekozen de heeren P. B. J. Ferf, J. J. F. Bejjnes, A. A. van der Steur, dr. S. Fyan. jhr. mr. F. W. van Styrum en C. G. Loomeijer. Tot leden van den Raad van Be heer de heeren A. Koolhoven. J. A. G. van der Steur en W. Stolp. De vergadering duurt voort) Haarlemmermeer. De vorige week is er gedurende 26 uur buitenwater in den polder ge laten. Heemstede. A.s. Donderdag worden alhier de gewone jaarlijksche volksfeesten ge houden op het land bjj het Dorps plein. Velddag van het Leger des Heils te Velserbeek. (Slot.) Des namiddags om 'n uur of een klaarde de lucht op en kwam de zon door de wolken steken. Nu geraakten ook de feestgangers wat meer op dreef. Het feest, dat des morgens bijna in het water dreigde te vallen, werd des middags lustig voortgezet. Aardig klonk hier en daar de muziek door de hoornen, terwjjl de klanken werden afgewisseld door een „Halle lujah" of een „Amen", door dé heils soldaten uitgesproken als een bewijs van instemming met een gebed dat een hunner deed. Te circa D/a uur nl. werden op verschillende plaatsen bidstonden gehouden, alvorens men zich naar de lunch begaf. Dan plaatst men zich in groepjes, knielt iemaud neder en gaat bidden. Dit is een plechtigheid, die bjj het Leger des Heils altijd gebruikelijk is. Na de lunch hadden verschillende openluehtbijeenkomsten plaats en te 3 uur eene heilsdemonstratie, die dooi den generaal geleid werd. De vervaardiging der tribune was ditmaal niet aan de dakloozen, maar aan den timmerman Janssen uit Am sterdam opgedragen. Op de tribune zaten de verschillende officieren, de muziekkorpsen en waren de vaandels der korpsen gerangschikt. Voor de tribune waren houten banken voor het publiek gemaakt en om het geheel een schutting gezet, zoodat het den sehjjn had, als was men in een zaal in de open lucht. In een oogwenk was de ruimte bezet. Toen de gene raal met uniform aan en hoogen zjj- den hoed op welk hoofddeksel hij alleen in bet Leger mag dragen op het podium trad, daverde het van de Hallelujah's, deed de muziek fan fares hooren en werd met hoeden en petten gezwaaid. De generaal, wen deze geestdrif tige ovatie blijkbaar recht aange naam was, zwaaide als antwoord op dien welkomstgroet eveneens met zijn hoed. Daarna, met de handen op zijn rug, keek hjj in het rond, terwijl de schare een lied zong. Het was alsof hjj wilde nagaan of niemand der zijnen, die hij bij vorige bezoeken aan ons land wel eens had gezien, werd gemist» Men kon het den generaal, aie met zijn langen, grjizen baard indruk maakt, aanzien, dat hij zich hier op zijn gemak gevoelde. Ver volgens werd gebeden, waarbjj de generaal, evenals de commandant ge knield lag. Daarna was generaal Booth aan het woord. Majoor Go- vacrts, redacteur van de Strijdkreet vertaalde hetgeen hij sprak. Eerst richtte de generaal een com plimentje tot de Nederlanders, die hem altijd zoo goed ontvingen en in wier midden hij zoo gaarne verkeerde. Hjj beloofde dit jaar nog eens weder te zullen komen, welke mededeeling met gejuich werd ontvangen. Hjj noemde zich een Gods profeet. Daarna hield hij eene rede, aan Lucas 17 26 ontleend. Érnstig wekte hjj naar aan leiding ran dit tekstwoord allen op, zieh te laten redden. En aan het einde klonk de vraagWie zal de eerste zijn, die op de zondaarsbank zal nederkuelen Hij herhaalde haar; er werd gebeden en meer dan 10 personen naderden de zondaarsbank. De heilssoldaten vonden dit een recht gezegend samenzjjn! Op het podium trok een oud heer van deftig uiterlijk onze aandacht. Wij vernamen dat het de heer Glad stone uit Engeland was, een 69-jarige neef van Gladstone „the grand old man", die sinds jaren de beginselen van het Leger des Heils is toege daan en vroeger wel met generaal Booth .heeft gereisd. IIji ontmoette dezer dagen de maréchalo in België en ging met haar naar ons land mede. Dat deze oude Gladstone nog reis lustig is, blykt wel uit demedeeling, die eene kapiteine ons deed, dat hlj1 voornemens is dezer dagen een reis naar Zweden te maken, om nog eens kolonel Oliphant, de vroegere bevel hebber in Nederland, te zien. Geljjk reeds is gemeld was ook het Maatschappeljjk werk van het Leger op dezen velddag vertegenwoordigd. In een tent waren allerlei voorwer pen door dakloozen in de toevluch- ten gemaakt, te koop, terwjjl er ook bestellingen op werden aangenomen. I Een der chefs dezer af deeling deelde ons mede, dat ieder, wien een onder dak in de toevluchten wordt verleend, verplicht is iets daarvoor te doen. De werktijd vangt reeds te 7 uur des mor gens aan. Voor luiaards is dus in de toevluchten geen plaats; maar voor hen, die door omstandigheden achter uit zjjn geraakt. Het leger helpt nie mand, dje in de toevluchten is, eene betrekking zoeken, maar geeft wel getuigschriften aan hen, die eene be trekking kunnen krijgen. De toe vluchten moeten nu zichzelf kunnen bedruipen. Ook was er een tent, waarin staf- kapiteine Bondam, voorheen redac trice van de Oorlogskreet, zitting hield om inlichtingen omtrent de hulpvereeniging te geven. Deze ver- eeniging, waarvan aan mej. Bondam, de leiding is opgedragen, is minder bekend. Daarom zjj gemeld, dat zij kort, nadat het Leger hier zijne in trede deed, is opgericht met het doel om aan hen, die om de een of andere reden zich niet bij het Leger willen aansluiten, toch de gelegenheid te bieden het zedelijk en financieel te steunen. Het lidmaatschap bedraagt f 12, f 6, of f 3. De vereeniging telt omstreeks 150 leden. Zij heeft op eenige plaatsen correspondentschap pen, doch te Haarlem nog niet. De handelstent werd wegens den regen eerst des middags geopend. Ze bevatte tal van artikelen, die een heilssoldaat noodig heeft Verder was op het terrein eene Roode Kruistent en eene cantine, Van de laatste werd druk gebruik gemaakt. Dit wat de verschillende tenten betreft. Ons rest nu nog het slot van den dag te melden, de sluiting. Deze ge schiedde circa 6 Va uur door den ge neraal. Alvorens hiertoe werd over gegaan, werd eene revue voor den generaal gehouden, waaraan verschil lende korpsen met muziek deelnamen. Ze slaagde goed. Vermelding verdient ten laatste dat de burgemeester van Haarlem, Jhr. Mr. Boreel van Hogelanden, die des middags ook opgemerkt werd bjj de samenkomsten, waarin de ge neraal sprak, des morgens de kinde ren, leden van den liefdebond, op melk onthaalde en het leger ter tege moetkoming in de kosten van den dag eene milde gift overhandigde. Majoor Kloet van Haarlem was op het' terrein met 20 man der rijksveld- wacht, doch hunne taak was gemak kelijk. Wat de opkomst betreft, deelde majoor Luppens ons mede, dat de velddag door circa 3000 personen was bezocht. Ze was daarover best tevreden. Onder stortregen begon nen, eindigde de velddag, die voor den tweeden keer op Velserbeek werd genouden, onder mooi weer en het spreekwoord zegt: „einde goed, al foed". Dit kan met recht ook van ezen velddag worden gezegd. Zandvoort. Aangekomen vreemdelingen. F. O. Grote, Amsterdam, 7 pers., Villa Admiraal Jan van Galen. Dumoulin Coster, 5 pers., Villa Beau Séjour. L. Palies, Londen, Villa Maria. Me\r. v Deventer, Zwolle, *2 pers., idem. A.Neresheimer, Munchen, Hotel d Orange Mevr. Umbgrove-Broers Arnhem, 2 pers-, idem. Mevr. J. de Bruijn, 4 pers., Ubbergen. idem. E. Martiensen, Weenen, 2 pers., idem. Aalsmeer. Een geheele polder. In 't laatst der volgende maand wordt publiek verkocht de geheele Hornmeerpolder nabij Aalsmeer, be vattende de vjjf boerenplaatsen„Boe renvreugd", „Klokkenhof" „Vrouwen troost", „Steenwjjk" en „Gejjlwijk", ruim 186 H.A. groot,benevens nog eenige pere. wei-, hooi-, bouw-, riet-, en teelland met dyk en water inden Stormmeerpolder, Oosteinderpoelpol- der en Westeinderplas, groot ruim 595 H.A. In het geheel wordt dus in de gemeente Aalsmeer ruim 781 H.A. verkocht. Familieberichten. Getrouwd 18 Aug. Jhr. W. J. de Jonge en J. C. Reijers, Hees. Bevallen14 Aug. M. E. Masten broek—Bakker d. Krommenie. 15. Caslon Smith—Spin z. Londen. 18. M. Vleeschdrager—Lamon z. Amst. Overleden15 Aug. Wed. C. J. Becker—Haane 75 j. Amst. Wed. J. Wctselaar—De Graaf 84 j. Zutphen. 16. G. Ploeghuis, Amsterdam. N. ten Kate, Diekirch. F. Middelkamp jd. 78 j. Baarn. 17. J. Gorter -Bakker 70 j. Wormerveer. CORRESPONDENTIE. Een lid der Haart Randelsver- ecniging. Wij noodigen U uit, over het ingezonden stukje even te komen spreken. Er komt eene kleine onjuist heid in voor, die er zal moeten wor den uitgelicht. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd i 19 Aug. P. J. Klok en L. van Breemcn. F. Stiphout en J. W. Diderieks. Getrouwd 19 Aug. J. P. de Wit en H. Bronkhorst. A. Wils en A.M. Niemóller. J. H. van Rooji en S. J. van Leeuwen. P. L. Engeïenberg en J. C. Roeland. P. P. Schenelaar Klots en L, F. Holm. A. v. d. Heuvel en J. C. van Beeui. Bevallen 18 Aug. C. v. d. Werft— Brussel, d. J. H. Klingers—Kikkert, d. 19 Aug. M. de Bie—Ledder, d. Overleden 18 Aug. A. W. F. v. Swaaningen, 52 j. Z.B.Spaarne. Stoomvaart berichten. Het stoomschip Prins van Oranje van Batavia naar Amsterdam, arriv. 18 Aug. te Amsterdam. Het stoomschip Ardjoenovan Rot terdam naar Java, vertrok 18 Aug. van Suez. gHet stoomschip Lawoe. van Bata via naar Rotterdam, vertr. 18 Aug van Batavia. Het stoomschip Sumatra, van Am sterdam naar Batavia, arriv. 18 Aug. te Atjeh. Het stoomschip Maasdam, van de Holland Amerika Lijn, van New- York naar Rotterdam, arriveerde 18 Aug. te Rotterdam. Het stoomschip Rotterdamvan de Holland Amerika Lijn, van Rot terdam naar Newyork, vertr. 18 Aug. van Rotterdam. MARKTNIEUWS. Aangev. Yerk. Prijs. Aard. 93 HL. 81 HL. f 1,25 3.— Appelen 29 HL. 17 HL. f2,00. f3.— Peeren 83 HL. 69 HL. f 1,50 6,— Heerenb.432 Md. 432 Md. f 0,40 1,20 Snjjb. 516 Md. 516 Md. f 0,70 1,20 355e STAATSLOTERIJ Donderdag 19 Aug. 1897. 3e klasse 4e lijst No. 19951 f5000. No. 1751 f200. Prjjzen van f45. 853157 6290 988012209 1414917479 2833717 6471 988112280 1460617630 564 3723 652110161 124181460917850 810375269811021212647 14635 18278 13003888758410430127121469018626 1S40425177901051512906 14695 18886 1887 4277 796710593 13 '4315527 19041 2041 4607 80541060313401 1564319184 2110 4992 8871 108491342315964 19743 253150669047 11018134541615019779 2597 5126 9100111661346816369 20318 2813 5318 938011268 13811 16517 20329 2924 5998 9805 117201386916522 20574 2935 6070 9869121031397216632 20909 1413916844 20915 VARIA. In Texas werden een boor twee paarden ontstolen. De dief was be kend. maar 't was ondocnl jjk om hem te achterhalen. Dadelijk werd nu naar de omlig gende plaatsen geseind, met verzoek om dief en paarden, bjj eventueele aankomst, in beslag te nemen. Twee uur later kwam het volgend lakoniek bericht uit L*** „Paarden hier, dief opgehangen." George, ik geloof dat je mjj slechts gehuwd hebt, omdat mjjn oom mij een groot kapitaal heeft nage laten. Volstrekt niet, engelAl had een ander je bet geld nagelaten, ik had je toch getrouwd Dichter. Mjjnheer de redacteur, heeft u ook plaats voor lyrische ge dichten Redacteur. O ja, mijnheer, de pa piermand is juist geledigd Op den top van den Rigi. Kellner, dat is nu do derde maal, dat ik den Rigi beklim om don opgang der zon te zien, en steeds is de lucht bewolkt Maar, mijnheer Watgeen maren! dat is geen bedieninggeef mjj ;t klachtenboek Bediende ((tot zijn beer, die van een badreis is teruggekeerd). Welkom thuis, mjjnheer! en heeft de reis u goed gedaan Mijnheer. Ja, Jan, dat zou ik ge- loovenik ben een heel ander mcnsch geworden. Bediende. Is 't waar, mjjnheer? Goddank Een hardnekkige verdediger. Rechter: Mag ik den verdediger opmerkzaam maken, dat de beklaagde alles reeds volledig bekend heeft? Verdediger: Ik hoop to mogen veronderstellendat mjjnheer de rechter niet dadelijk voor waar zal aannemen, wat zoo'n spitsboef hem gelieft wjjs te maken.

Haarlem's Dagblad | 1897 | | pagina 3