weecfe Editie NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. De Schatgravers. ISe Jaargang. Vrijdag 27 Augustus 1837, Ro 4342 HAARLEM'S DAGBLAD JABOlSriSTSIIVliEIsrTSrEvXCrB: Voor Haarlem per 3 maandenf 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0,05 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.30 de omstreken en franco per post0.371/2 ^ID"VTEIE^TElsrTIËIsr s 50 Cis.iedere regel meer 10 Cts. Groote letters iiaa: Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. plaatsruimte. >nnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Coiuantiers. l.'ir blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: KL Te Houtstraat f4. Haarlem. Telefoonnummer 122. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor hei Buitenland: Compagnie Générale de Publicitó Eirangère G. L. BAUBE Co. JONESSues.Parijs 3Ibis Faubourg Montmartre. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreflende Handel. Nijverheid en Geldwezen, opgedragen r.an het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. BUITEN het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 1—5 regels f0.75, elke regel meer 0,10Reclames per regel ;0,30. Agenten voor dit blad in den omtrek zijn: Bloemendaal, Sandpoort e n SchotenP. v. d. RAADT. Sandpoort; Heemstede, J. LEUVEN, bij tol; SpaamdamC. HARTENDORP; Zandvoor:. J. ZWEMMER- Velsen, "W". J. RUIJTERBeverwijk, J. HOORNSIJmuiden, TJADÈN, Genoemde Agenten neme*" Abonnementen en Advertentiën aan. Politiek Overzicht. De laatste dagen hebben wij niets kunnen mededeelen over de vorderin gen der vredesonderhandelingen tus- sehen Turkije cn Griekenland. Op het oogenblik is de toestand als volgt: Alle mogendheden zijn Let eens (■ver de eerste zes artikelen der vre desonderhandelingen, met inbegrip van het tweede artikel, hetwelk voor ziet in de internationale, commissie van toezicht op de Grieksche finan ciën. Turkije vreest evenwel, dat Griekenland nalatig zal blijven in het betalen der gansche oorlogsschatting en verlangt daarom het recht Larissa en Yolo bezet te houden, tot het ver schuldigde bedrag voldaan zal zijn. Engeland heeft zich tegen dezen eisch verzet, uit vrees, dat deze toe stemming gemakkelijk kan verdraaid worden tot een diplomatieke goed keuring der Turksche bezetting van Thessalië gedurende zulk een lang durige periode, dat zulks zou gelyk staan met een voortdurende bezetting. Zoo iets zou, zegt Engeland, geheel in strijd zijn met de grondslagen van het Europeesch concert. Lord Salis bury heelt daarom voorgesteld, Grie kenland te vragen in welken vorm zy een financiëele contröle zou dui den en op welke inkomsten zij kan steunen, om aan haar verplichting te voldoen. De ontruiming van Thessalië zou dan geregeld kunnen worden over eenkomstig het antwoord, dat van Griekenland zou worden ontvangen. J Tengevolge van de langzame vor dering is de laatste dagen in Grieken land de geest van oppositie weer op gestoken. Hoewel Griekenland tevre den moest zijn met alles wat de mo gendheden voor haar beschikken, geeft de oorlogspartij nog teekenen van leven. Eene vergadering door haar te Athene belegd, werd door 4000 menschen bezoelvt. Er werd met veel geestdrift ge sproken, en ten slotte raakten de ge moederen zoo opgewonden, dat liet publiek met een banier voorop door de straten trok. Men ging naar het huis van generaal Smolenski en ver langde, dat deze te voorschijn zou komen. De populaire generaal kwam echter niet, en teleurgesteld ging de menigte verder in de richting van het koninklijk slot. Door het optreden van de politie en eenige officieren werd de optocht zonder ongeregeld heden ontbonden. De grieksche regeering echter be seft beter, dat in een toestand, waarin liet land tegenwoordig verkeert, der- ëelüke demonstraties vrijwel dwaas- ad zyn. Voor eenige weken heeft minister Chamberlain in eene redevoering in bet engelsche parlement gesproken over de suzereiniteit van de Zuid- j Afrikaansche Republiek, welke uit drukking, zooals te begrijpen is voor de Transvalers een onaangenamen klank had. Het gevolg is o.a. geweest eene interpellatie in den Volksraad te Pretoria over deze uiting van Cham berlain gehouden. President Kruger zeide, dat Enge- land's aanspraak op suzereiniteit over Transvaal nog niet offic-iëel beves tigd is, er wordt enkel door de bla den melding van gemaakt. Men zal dus een of ficiëele inededeeling moeten afwachten. Geenerlei antwoord is nog ontvangen ten aanzien van het seheidsrechtelijk voorstel, door Trans vaal gedaan. In de conventie van 1S81 werd van suzereiniteit gespro ken, maar niet in de conventie van 1884de suzereiniteit heeft dus op gehouden te bestaan, en noch Enge land noch de Zuid-Afrikaansche Re publiek kunnen de conventie wijzigen zonder wederzij dseli goedvinden.De re publiek kan, aan die conventie Arast- houdende, geen suzereiniteit erken nen, al maakt Engeland er aanspraak opwel erken ik, zeide Kruger, dat Engeland zich binnen tien maanden kan verzetten tegen verdragen die de Transvaal met een vreemde mogend heid zou willen sluiten. Hierna werd de zitting gesloten. SYAösegsEy ws. eerste en derde pagina. Haarlem, 26 Aug. 1897. De ritmeester A.IB. van Tienhoven. van het 2c reg. huzaren alhier, is tij delijk gedetacheerd ten bureele van den generaal-majoor, inspecteur der cavallerie te 's Gravenhage. Koninginnedag. De feestcommissie ondervindt veel zijdige medewerking. Gratis werden de navolgende lokalen door de eige naren of" betrokken besturen afge staan. tot het houden van muzikale en letterkundige voordrachten, n.l. Doelen, Felix Favore, Kroon, Schouw burg. Vauxhal eu Vereeniging. De heeren Emrik en Binger schon ken 1000 kinderprentenboeken. De heer Warnier drukte kosteloos de keurig uitgevoerde Diploma's voor de volksspelen. De heeren Ruijgrok en Co. zijn zoo welwillend voor de bertoodigde aanplakbiljetten te zorgen. De leden der Amateur-Fotografen- Club maken zich [bijzonder verdien stelijk door het voorbereiden van eene uitmuntende voorstelling van beelden door een Sciopticon op het Paviljoen. Tijd noch kosten worden ontzien om de toeschouwers kijkjes te geven van de kermis, van de aubade op de Groote Markt van het vorige jaar, maar ook van dat op den a.s. feest: dag. Portretten zullen worden vertoond van H. M. de Koningin in de ver schillende tijdperken van haar leven enz. enz. Het is te hopen, dat deze club, die zich de groote moeite geeft minstens een 200 lal beelden te ontwerpen, niet door ongunstig weer verhinderd zal worden dit groote en zeldzame genoegen aan het publiek te ver schaffen. Welke gezelschappen zich in de bovengenoemde lokalen zullen doen; hooren en welke geschenken de com missi e nog meer ontving, hopen we morgen te kunnen melden. Voor het akte-examen fransehe taal 1. o. zijn Woensdag te 's Gravenhage geslaagd de heeren E- van der Gaart, P. F. Bellaart en G. J. Kappers, allen alhier. Voor het examen .voor het posfc- radicaal zijn geslaagd de commies der telegrafie Baale en de klerk der post en telegrafie Derksema, beiden alhier. Al de nieuwbenoemde commissa rissen van de Maats, tot Exploitatie van Staal waterbronnen, op de heeren Ferf en dr. Fijan na, hebben de le- noeming aangenomen. Alleen van den heer C. G. Loomeyer, die buitens lands is, kon nog geen antwoord worden verkregen. Ook de drie leden van den Raad van Beheer hebben hunne benoeming aanvaard en zijn reeds in functie- Zoodra de statuten gewijzigd zyn, treedt de Raad van Beheer af en zal een nieuwe directeur worden benoemd, die (1e leiding van de geheele zaak, zoowel van den waterverkoop als van de exploitatie van het Brongebouw, in handen zal nemen. Toen wij gisteren op den Doelen waren hadden wij de gelegenheid, op te merken, dat de voornaamste ingang- van de zaal in dit gebouw bestaat uit twee openslaande deuren, die naar binnen opengaan. Zooals men weet is dit in gebouwen waar publieke vermakelijkheden wor den gegeven, schouwburgen, concert zalen enz. niet meer -geoorloofd. De deuren moeten naar buiten openslaan, omdat anders, wanneer in geval van paniek het publiek naar de gesloten deur dringt, niemand het gebouw meer zou verlatèn. Weliswaar mag de zaai van den Doelen geen lokaal van publieke ver makelijkheid worden genoemd, maai de volgende week op denverjaardag onzer Koningin, zal ze daarvoor toch worden gebruikt. Wanneer er dan eenige honderden menschen iu de zaal bijeenkomen, zal liet toch uoodig we zen te zorgen, dat zy bij mogelijk ongeval behoorlijk naar luiten kun nen komen. Daartoe zal men de deu ren moeten omhangen. Wij maken er onze lezers op op merkzaam, dat door den eigenaar van de Handelmaatschappij een groot gedeelte der goederen is aangekocht, afkomstig van de Leidsche Katoen- maatschappij, welker fabriek (zooals men weet) geheel door brand is ver nield. De goederen, welke wij aldaar zagen, zijn van uitstekende qualiteit en voor het meerendcel onbeschadigd. Wie dus van een koopje wenscht te profiteeren, verwijzen wy naar de annonce in dit blad, waarin meerdere bijzonderheden. Weldadigheid naar Vermogen Af deeling Werkverschaffi ng. Van 1 Nov. tot 26 Aug. hebben zich de volgende personen aangemeld: 52 voor werkvrouw. 4 voor strijk ster. 6 voor wascbvrouw. l voor stoe- lenmatter. 5 voer kookster. 7 voor naaister. 2 voor breister. 1 voor koet sier. 43 voor los werkman. 20 voor loopwerk. 2 voor kleedermaker. 2 voor stucadoor. 1 voor licht werk. 4 voor timmerman. 1 voor opperman. 7 vooor grondwerker. 6 voor metselaar. 2 voor" machinist. 2 voor bankwerker. 1 voor koffiehuisbediende. 3 voor schilder, l voor schoenmaker. 2 voor huishoudster. 3 voor smid. l voor op passer. 1 voor broodbakker. 1 voor baker. 5 voor pakhuisknecht. 3 voor noodhulp, l voor bleekersknechr. 1 voor steendrukker. 2 voor koetsier. 1 voor tuinman. Bij de aanmelding moet een getuig schrift van goed gedrag overgelegd worden. Van 1 Nov. tot 26 Aug. zijn de vol gende personen geplaatst: 40 voor werkvrouw. 3 voor naaister. 2 voor noodhulp. 4 voor wascbvrouw. 2 voor kookster. 1 voor strijkster. 1 voor baker. 1 voor kleedermaker. 5 voor loopknecht. 2 voor timmerman. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen ge bruik wenschen te makenwordt beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het. Bestuur te richten, bus Doelen, Stadhuis of Btaponsplein. Inlichtingen kunnen dagelijks van 9—1 en van 3—5 uur verkregen worden bij den Administrateur, bureau Doelen, Kamer No 2. BINNENLAND Uit de „Staats-Courant". Kon. besluiten. Benoemd tot burgemeester der ge meente Wijngaarden P. Pruis, bur gemeester en secretaris der gemeen ten Brandwijk en Molenaarsgraaf tot officier van justitie bij de arron- dissements-rechtbank te Winschoten, mr. J. C. Roosenburg, thans substi tuut-officier van justitie bü de arron- dissements-rechtbank te zwolle; tot kantonrecbter-plaatsvervanger in het kanton Rotterdam nommer een, mr. J. Hanegraaff, advocaat en prccureur te Rotterdam. Aan den heer E. A. Carmier, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van consul der Nederlanden te Boulogne. De waar neming van het consultaat is opge dragen aan den heer F. Adam. Aan L. E. Maritz, op zjjn verzoek, met ingang van 1 Januari 1898, eer vol onfslag verleend als adjunct-com mies bij het departement van justitie. De gepensionneerde kolonel der infanterie S. A. Lutz, met ingang van 1 September 1897, benoemd tot militie commissaris in de provincie Overijsel. Aan den kapitein ter zee B. de Groot vergunning verleend tot liet FEUILLETON. Naar het engelsch van ROBERT LOUIS STEVENSON. EERSTE AFDEELING. De oude vrijbuiter. HOOFDSTUK V. Dc dood van den blinden man. Deze twist bleek onze redding te zijn; want terwijl zij nog worstelden hoorden wij een ander gedrniseh na deren, dat van den kant van den heuvel kwam het getrappel van galoppeerende paarden. Terzelfder tijd viel er een pistoolschot. En hiermee was liet gevaar geweken, want op het vernemen van den knal zochten de vrijbuiters een goed heenkomen en stoven iu alle richtingen uiteende een daalde af naar de baai, een ander sloop tegen den heuvel op, kortom binnen een halve minuut was er niemand van hen meer te bespeu ren, behalve de oude Pew. Zy hadden hem in den steek gelaten en ik ben er nooit achter gekomen of zy uit wraak voor zyn slagen en scheldwoorden handelden of wel de paniek er schuld aan hadhij liep als een waanzinnige op den weg heen en weer, tastende en roepende naar zijn kameraden. Eindelijk sloeg hij de verkeerde richting in en pas seerde ons, van nabij schreeuwende: „Johnny, „Zwarte Hond," Dick, jelui zult toch jc maat Pew niet achterlaten je oude maat. Pew Op dat oogenblik zag men eenige ruiters op den top ven den heuvel te voorschijn komen en vier of vijf ren den in vollen galop de helling af. Toen Pew dit bemerkte, zag hy zyn misslag inhij keerde zich opeens om en liep tocu regelrecht iu de sloot. Hij was echter weder dadelijk op de been, wilde weer voortgaan en liep toen in zijn verwarring op de paarden aan. Men trachtte hem te sparen, maar te vergeefs. Een luide kreet van Pew weerklonk door de avondlucht, hij werd ter aarde geworpen en de vier hoeven van een der paarden vertrapten hem. Hij viel op zij, en bleef toen bewegingloos liggen. Ik sprong op en begroette de ruiters. Zy hadden, toen het ongeluk plaats greep, dadelijk getracht hun paarden in te houden en nu kon ik zien, wie zy waren. De jongen uit de hut, die naar dokter Livesey was gegaan, reed achter hen aanhet waren allen douanen, die hij onderweg was tegen gekomen. Toen hy hun den toestand," waarin myn moeder en ik verkeerden, had meegedeeld, waren zy dadelyk met hem teruggereden. Den inspecteur Dance was iets van de vreemdelingen ter oore gekomen en had zich daarom 'met zijn manschappen naar Kitt's Hole begeven; door deze omstandigheid ontsnapten mijn moeder en ik nog tydig aan den dood. Pew was dood, morsdood. Wij droegen myn moeder naar de hut, waar zy, nadat wy haar met water en azyn hadden gewassclien, spoedig bykwamzij was er nog het best van ons beiden aan toe, ofschoon zy nog steeds treurde om het geld dat zij te kort kwam. Terzelfder tyd reed de inspecteur zoo spoedig moge lijk naar Kitt's Hole; maar hy en zyne manschappen waren genoodzaakt af te stijgen, om in de vallei neder te dalenzij moesten hun paarden by den toom leiden en dikwijls ondersteunen, terwijl zy in Voortdurenden angst verkeerden, overvallen te worden. Wy waren dus niet zoo heel verbaasd, toen wy bemerkten, dat do log ger verdwenen was. Hy bevond zich evenwel nog niet ver van de kust. De inspecteur trachtte hem te praaien. Een stem antwoordde hem. dat hn zich dadelyk moest verwijderen en op hetzelfde oogenblik floot er eoii kogel voorbij zyn arm. Spoedig daarop was de logger uit het gezicht verdwenen. De neer Dance voelde zich als een visch op het droge en het eenige wat hij nog kon doen was een man naar B. te zenden om het wachtschip te waarschuwen. „En" zeide hy tot mij, „dat kon ik even goed laten. Zy zijn toch al vertrokken. Alleen ben ik bïy, dat die oude Pew uit den weg is geruimd," voegde hy er aan toe, want ik had hem intusschen het voorgevallene verhaald. Wij begaven ons toen naar de „Admiral Benbow", maar gij kunt u niet voorstellen in welken toestand wy die terugvonden. In hun woede hadden de kerels alles van de wand getrokken en oe meubels door elkaar en omvergewor pen en ofschoon zij niets mede hadden genomen, dan de tasch en de zilverstaaf van den kaptein, begreep ik toch dat wy geruïneerd waren. De heer Danee stond dragen van de zilveren medaille ter herdenking aan het 60-jarig Regee- rings-jnbilee van H. M. Victoria, Koningin van Groot-Britannië en Ierland. Aan den ontvanger der directe be lastingen, invoerrechten en accijnzen H. C'. Berger, te Winterswijk, op zijn verzoek eervol ontslag nit 's Rijks dienst verleend, be houdens aanspraak op pensioen. De termyn der detacheering voor den tyd van twee jaren van den eerste-luitenant G. van Straaten.van het wapen der infanterie van het leger hier te lande, bij dat inNederlansch- Indië, met drie jaren verlengd. Erkenning. W. Jensen, ingevolge koninklijke machtiging benoemd toi "vice-consul te Randers, is in die hoedanigheid door de Doensche regeering erkend. Atjeh. Van den gouverneur-generaal van Ned.-Indië is het volgend telegram Woensdag ontvangen aan het depar tement van Koloniën kolonne van Kota-Radja uitgerukt tot het ver- dryven van bende uit het terrein tusschen Tjot-Mantjang, KroengRaja, Lom Toba en Selimoen. Zy werd gesteund door een kolonne van Tjot Mantjang, die over het oos telijk gebergte van Lang Toba en door eene kolonne van Gliëng, die benoorden Selimoen gaat. In een gevecht met een bende, zuidelijk van Indrapoeri, werd de aanvoerder en 4 man der bende dood geschoten. Vorstelijk bezoek aan Amsterdam. Woensdagmiddag zijn de regeerende Vorsten de Vorstin van Waldeck en Pyrmont met den trein van 1.11 uit Apeldoorn te Amsterdam aangeko men. vergezeld door een klein gevolg van 'twee dames en twee heeren. De Vorst en Vorstin reden onmid dellijk naar het Paleis op den Dam, alwaar zy werden opgewacht door den intendant jhr. Six*, die het ge zelschap tot geleide verstrekte door de voornaamste zalen en vertrekken. Het bezoek duurde ongeveer een half uur, waarna de vorst en vorstin naar de Handelskade reden. Op het terrein van de Maatschappij „Neder land" werden de vorsten ontvangen door den directeur den heer J. Bois- sevain, en den inspecteur Bakker. Onder hun geleide bezichtigden zij het stoomschip Prinses Sophie eii maakten daarbij een wandeling door de voornaamste gedeelten van het zeekasteel. Hierna werd met een bootje de Adéh, een tocht over bet IJ gemaakt, hetgeen echter om den regen niet lang duurde. Van daar maakte het gezelschap oen rijtoer door de stad, o. a. dooi de St. Anth. Breestraat en Joden- breestraat, en werd een bezoek ge bracht aan het panorama Nova Zem- bla in de Plantage Middenlaan. Het bezoek geschiedde in strikt incognito. Ten slotte werd nog een bezoek ge bracht aan het restaurant Kra.-na- polsky. Des namiddags vertrokken de vorst en vorstin weder naar Apeldoorn, zoodat zy reeds aan het diner op Het Loo terug waren. Van welingelichte zijde wordt ons medegedeeld, dat, in verband met de in dc strafgevangenis te Amsterdam uitgebroken onlusten, de adjunct-di recteur van de strafgevangenis te Rotterdam, zoomede ccn zestal be waarders uit de inrichting in de Am- sterdamsche gevangenis zijn gede tacheerd, en dat den directeur aldaar een verlof is toegestaan. Yaderï.) In groot gevaar. Dinsdagavond waren in Den Haag twee wielrijders bijna liet slachtoffer geworden van de nauwgezette plichts betrachting van een politieagent De jongelieden, die oen tandem bereden, welke zy niet van oen lichtgevende lantaarn hadden voorzien, werden in vry snelle vaart op de Koningskade aangegrepen door een politicagont, tot het constateeren der overtreding. De tandem viel met zijn berijders om, kort voor een naderende stoomtram, maar de beide personen hadden nog juist een oogenblik tijd om zich van dc rails te verwijderen, waardoor 't weinig scheoldo of een banner was in het kanaal te. echtgckomen. Do machine werd tot op het andere spoor geslingerd en door een uit de tegen overgestelde richting aankomende tram van de rails geduwd. Aan het tydig stoppen van den machinist Meijer (die daarvoor later een belooning ontving) was het ta danken, dat ae wielrijders niet over reden zyn. De vader van ccn der tandemry- ders. die hen op een tweewïefer volgde, woonde dit angstwekkende tooneel bij. De straatjeugd in den Haag. Toestanden, die helaas nog vaak in den Achterhoek voorkomen/beleeft men zelfs nog in de Residentie. Een bejaarde juffrouw, die in een van de nieuwe huizen aan den Parallelweg woont, was reeds herhaaldelijk het mikpunt van de lieve straatjeugd, aangezien men haar voor een toover- kol hield. Nu had de juffrouw toe vallig heel veel pleizier in dieren, naar aanleiding waarvan zij er dan ook ccn kleine menagerie op na hield honden, varkens, geiten, katten, ja zelfs apen en een papagaai, alles krioelde er dooreen. >ok dat wist de jeugd, en herhaaldelijk werden by die too verjuffrouw stcenen tegen de deur gegooid en laatst zelfs brutaal weg een inval gedaan in de woning. Dinsdagavond begon het lieve leven tje weerdo juffrouw was uit en liet geheele benedenhuis werd bestormd, de spiegelruiten werden beide van boven tot onder stuk gebombardeerd,, dat hooren en zien verging, en dc buren niet iu staat waren de vernielers te verjagen. versteld bij het zien vau dit tooneel. „Zij namen het geld mede, zegt gy Maar Hawkins, wat is dan het fortuintje waarover gy spreektIs er dan nog meer geld in huis?" „Neen, mijnheer, geen geld geloof ik", hernam ik. „Ik veronderstel, dat ik de papieren, waarnaar zy zochten, by mij heb gestokenmaar ik wil liever dat wij ze eerst in veiligheid brengen, voor ik u alles mededeel.'' „Gy hebt gelyk, mijn jongen", zeide hij. „Als gij het goed vindt, zal ik ze mede nemen." „Ik had gedacht, als dokter Livesey begon ik. „Uitstekend," viel hy my vriendelijk "in derede, „uit stekend hij is een beschaafd man en bovendien een magistraat. Èn nu moet ik er aan beginnen te denkeu hem of den „squire" verslag van liet gebeurde te geven. Pew blijft, al wenden zy alles aan, toch doodniet. dat mij dit spijt, maar het volk neeinr het. nu eenmaal een ambtenaar, die in dienst is van Hare Majesteit, kwa lijk, als zy er achter komen. Nu als gy lust hebt kunt gij medegaan, Hawkins." Ik bedankte hem hartelijk voor zyQ aanbod en wij wandelden samen naar de hut terug om onze paarden te halen. Terwijl ik myn moeder het doel van onzen tocht meedeelde, waren zy reeds gezadeld. „Dogger" zeide de heer Dance, gy hebt een goed paarddie jongen kan wel achter u zitten." Zoodra ik was opgestegen, en mij aan den gordel van Dogger vasthield, zette zich de troep in beweging en reed in snellen draf naar het huis van dokter Liveeey.

Haarlem's Dagblad | 1897 | | pagina 1