PREDIKBEURTEN Door wespen gedood. Men meldt uit Weert dd. 20 dezer Woensdagmorgen bracht te Caulille (België) een landbouwer zyn schaap naar den boomgaard, bond het aan een boom, en ging naar 't veld aard appelen rooien; ongeveer op het veld zijnde keek hij nog eens om en be merkte, dat het schaap zeer onrustig was: hij lieponmiddejlijk er heen en ontwaarde tot zijne ontsteltenis, dat eene menigte wespen zich op het schaap hadden geworpen, en het arme dier op verschrikkelijke wijze plaag den aan redden viel niet te denken,1 de man was genoodzaakt het schaap aan zijn lot over te laten. Eenige minuten later zonk het dan ook ineen en was dood. De moord op president Borda. Uit Montevideo wordt nader gemeld over den moord op president Borda: De verjaardag van de onafhanke lijkheidsverklaring werd gevierd. Idi- arte Borda kwam uit de hoofdkerk, waar een Te Deum gezongen was, omringd door de ministers, eenige liooge ambtenaren en leden van het diplomatenkorps, toen oen man die zich in het kerkportaal schuil had gehouden twee revolverschoten loste op den president. Borda viel, doode- iijk getroffen in de hartstreek, en blies eenige oogenblikken daarna den jaatsten adem uit. In de stad heerscht groote opge wondenheid, maar geen wanorde. Reeds twee keeren is de president aan een aanslag ontsnapt. De tweede maal werd getracht, hem met een bom om het leven te brengen. Dit voorwerp was evenwel zoo slecht ingepakt, dat men argwaan kreeg en het overgaf aan de politie. Dit geschiedde in Mei. Juist een maand vroeger, toen de presidei t. vergezeld van zyn aide-de-eamp, lui tenant-kolonel Turrene, van een wan delrit terugkeerde en voor het gou vernementsgebouw afstapte, naderde hem een student met een geladen pistool. Voor het jongmensch echter het wapen goed had kunnen richten, gaf luitenant-kolonel Turrene hem zulk een slag op den arm, dat het schot in de lucht afging. Eene onderwerping. Uit West-Afrika wordt bericht, dat de koning van Benin, begeleid door 800 ongewapende aanhangers, 5 Augustus te Oud-Benin is aange komen. Hij verzocht den politicken agent zijne onderwerping in een be sloten bijeenkomst te mogen aanbie den. Dit werd geweigerd. De onder werping geschiedde daarop in het openbaar. De koning wierp zich ter aarde en wreef het voorhoofd drie maal in het stof. Tien hoofden, die met hem gekomen waren, deden naar gebruik des lands hetzelfde. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukkengeplaatst of niet geplaatstwordt de copij niet aan den inzender terug gegeven. Mijnheer de Redacteur Met genoegen vernam ik uit uw geëerd Dagblad, de feestplannen, voor de a. s. verjaring onzer Koningin, evenzoo eeno advertentie van H.H. Cassiers,welke berichten dat dien dag hunne kantoren gesloten zijn. M.H. Zou het niet voor de alge- meene feestvreugde, wenschelijk zijn, dat ook de winkeliers dat voorbeeld volgden, zoodat èn patroon èn per soneel dien recht nationalen feestdag kunnen medevieren? Dankend voor de plaatsruimte, Hoogachtend, Een winkelier. Haarlem, 27 Aug. '97. Mijnheer de Redacteur! U zult het een zeer natuurlijk ver schijnsel vinden, dat naarmate de 31e Augustus nadert mijn oranjebloed sneller gaat stroomen. Dit zal met iedereen wel zoo zijn. Een gevolg daarvan is, dat ik mij behebd gevoel met eene voortvarendheid, die wer kelijk niet alledaagsch genoemd mag worden. En als gevolg daarvan kom ik u vragen, hoe het staat met den vrijen dag op 31 Augustus. Meer speciaal zou ik gaarne van u vernemen indien het mogelijk is, hoe de winkeliers er over denken. Sluiten zij den geheelen dag of den halven dag na twaalf uur bijv.; geven zy hun bedienden en knechts vrijaf? Ik ben maar bang als er vooruit niets van bekend wordt, dat trots allen goeden wil de eene om den andere niet zal durven. Met dank voor de plaatsing Uw dw. A. P. Gaarne vestigen wy de aandacht van den heer A. P. op eene adver tentie in dit nummer, waarbij alvast de boekhandelaars verklaren te zul len sluiten. Dat kassiers en commis sionairs in effecten dat ook doen, is al bekend. Indien inzender dus ook zijn vak- genooten voorstelde, dien dag te sluiten, dan zouden ze, denken wy, daarvoor wel te vinden zyn. Anders wacht allicht de een op den ander en bluft iedereen open voor niemendal of bijna niemendal, want op zoo'n feestdag beteekent de ver koop toch niets. We hopen, dat vele winkeliers door de opmerking van den heer A. P. er toe gebracht zullen worden ora, ook zonder aansporing van anderen, te sluiten. Red. Letteren en Kunst. Nederlandsch Taal- en Letter kundig Congres. Donderdag werden de afdeelings- vergaderingen en de algemeene ver gadering voortgezet. In afd. I sprak mej. Cornelie v. Zanten uit Amsterdam over Phonetiek. Spr. staat achtereenvolgens stil hij de adominale ademhaling, de juiste plaats voor klinkers en medeklinkers, en de toonhoogte waarin men spreekt. Het zou te ver voeren, haar iu hare belangwekkende opmerkingen over klinkers en consonnanten op den voet te volgen. Telkens en telkens kon zij weder èn wanbegrip, onbekendheid, èn wansmaak, èn luiheid, slapheid in het spreken constateeren. De taal zelve levert trouwens ook moeilijkheden; een welluidendsprekend volk als de Ita lianen zou woorden als ons beschermd, al die consonnanten op elkander, niet gedoogen. De meeste menschen spre ken té hoog, wat èn leelyk èn ver moeiend is Het woord is daarna aan den heer J. Koopmans uit Dubbeldam, ter ver dediging van „de spelling Kollewijn". Hy verdedigt de volgende stellin gen „le. De vigerende spelling is las tig, omdat hy on-eenvoudig. onprak- ties en iukonsekwent is. 2e. Hij voert tot schijngeleerdheid. 3e. Hij druist in tegen de liistoriese taalwetten en strijd met de etymologie van het woord. 4e. Hy is in hoge mate onpaedago- gies, omdat hy de leerling van zijn gehoor vervreemdt, tot taalbederf leidt, het individu voert uit de realiteit van zyn ik en een geheel volk, door een verderfelijk onderwys. vervreemdt van zyn zieleleven. Conclusieln :t belang van de een voud en de waarheid in de opvoeding, is voor het geestesleven van ons volk een vereenvoudiging van onze schrijf taal een dringende eis." ue verkondiging dezer stellingen lok te vry wat debat uit. De heer J. Winkler Prins uit Apel doorn behandelt de literaire kritiek der dagbladpers en het middel om de voor de literatuur nadeelige gevolgen te keeren. Hij klaagt dat de dagbladen te wei nig belangstelling voor de literatuur hebben, en zou een byzonder literair dagblad wenschen. De heer Max Rooses verdedigt de pers, waarna ook de heer J. de Mees ter nog een enkel woord zegt, eens deels om de dagbladen zooals ze zyn in bescherming te nemen, anderdeels om op het onmogelijke van het plan des heeren Winkler Prins te wijzen. De heer de Meester noodigt den heer Winkler Prins uit zelf mede te wer ken aan dagbladenzijn kritiek is een bewijs dat hij den invloed der dag bladpers erkent hij werke dan aan haar mede, om op die wijze de literaire kritiek beter te maken. Bij deze opmerking wil ook de Voor zitter zich wel aansluiten. De vergadering wordt gesloten, na dat de lieer Ten Brink hulde heeft gebracht aan de leiding van den Voor zitter. In de 2de afdeeling sprak de keer dr. D. C. Nijhoff uit Meersen over „Willem de Zwijger", de heer J. A. Bergmeyer te Dordrecht over sociale geschiedenis. In de derde afdeeling beantwoordde de lieer C. Lejeur uit Brussel de vraagWat, zoii er kunnen en moeten worden gedaan tot verbetering der stoffelijke belangen van liet Neder- landscne tooneel. Hij stelde aan het eind zijner rede deze conclusiën lo. Aanvraag van het Nederlandsch Congres aan de stad Brugge om een Vlaamsen tooneelgezelschap in te rich ten met ondersteuning van stad en provincie. 2o. Meerdere toelagen aanvragen, ook aan den Staat en den Kouing, 3o. Ditzelfde ook te doen in Noord- Nederland. 4e. Scherpe controle van inkomsten en uitgaven. 5e. Benoeming der bestuurders voor 3 jaren (na in het eerste jaar genoeg zaam bewijs van bekwaamheid gege ven te hebben). 6e. De tooneelspelers (na een proef jaar) engageeren voor 4 jaren. 7e. Minimum-loon voor artisten van waarde. 8e. In de steden van Zuid- en Noord- Nederland waar een stadsschouwburg is, zullen de bestuurders verplicht zijn jaarlyks een vertooning te geven ten voordeele der kas voor oude of gebrekkelyke artistenhet geld blyft in de kas van iedere stad, onder toe zicht der artisten. 9e. Het tooneelseizoen moet min stens 7 maanden zijn. 10e. De bestuurders mogen niet medespelen en zich alleen bezighou den met tooneel- en administratie- quaesties. 11e. De tooneelmeester zou niet mo gen medespelen en zich alleen bezig houden met het kiezen en instudeeren der stukken. Het resultaat van de hierover ge houden besprekingen was, dat de pun ten werden ter zijde gesteld en aan genomen werd eene motie van den heer 't Sjoen, van Schaerbeek, waarin de noodzakelijkheid wordt uitgespro ken, dat meerdere steun van staats- en gemeentewege worden gegeven voor het tooneel, ook met het oog op de stoffelijke belangen der tooneel spelers. Daarna spraken nog de heeren J. R. Coers van Utrecht over het liede ren boek vanGroot-Nederland en Vrie- sendorp over tooneelcritiek. Hierna werd de zitting gesloten. In de des namiddags te twee uur gehouden laatstste algemeene verga dering hield de heer Jan Bouchery, van Antwerpen, eene rede over taai- strijd. Verder sprak de heer prof. dr. Paai Frederieq over de toekomst van den Ncderlanaschen stam, die zeer luide werd toegejuicht. De heer dr Kiewit de Jonge, de voorzitter, deed naai' aanleiding van deze rede opmerken, dat het komen moet tot een algemee- nen Nederlandschen Taalbond. Hij was van meening, dat door het congres vier mannen moesten worden aangewezen, één in Nederland, één in Belgie, éen Afrikaner, éen Hollander in Zuid-Afrika, die samen aanwijzen, éen Hollander in Amerika, die de kern hebben te vormen van den Bond. Een mooi geïllustreerd tijdschrift, in de Hollandsche taal, in den geest van de „London News" diene z.i. opgericht en dr. Lcyds heeft aan spr, zelf verzekerd, dat hij deze zaak zóó belangryk achtte, dat hy, kan hy het doen, er zich zelf voor zou spannen, en herhaaldelijk was hem naar een dergelijk blad gevraagd. Een derge lijk tijdschrift kost^ veel geld en zou alleen door een dergelyken Bond, als spreker bedoelt, kunnen bestaan! Overigens heeft dr. Leyds gezegd: „indien ge voor Zuid-Afrika een ver eenvoudigden spelling toestaat, zoo neem die dan zelf over. ander geeft het niets". Of spreker's denkbeelden verwezen lijkt zullen worden, dat- hangt voor het grootste deel van ons af. Op voorstel van den voorzitter worden als bestuurders van den Bond aangewezen: voor Noord-Nederland: prof. Kern, te Leiden; voor België: prof. Paul Frederieq te Gent; voor Zuid-Afrika: dr. Engelenburg te Pretoria. De heer H. Meent te Gent wordt aan deze heeren toegevoegd, op voorstel van den heer Frederieq. Deze commissie zal nu de andere leden aanwijzen. Als eerste afdeeling tot den Bond traden toe de aanwezige Dortenaren. Door den heer Jac. Bouchery werd daarna verslag uitgebracht over het geen gedaan was naar aanleiding der op het Congres te Antwerpen genomen hesluiten door den heer prof. Ten Brink aangedrongen om te steunen de uit gave van het liederenboek des heeren Coers te Utrechtj; I en door den voorzitter de aandacht gevestigd op de groote feesten, die op 12 September e. k. te Antwerpen ter eere van Peter Benoit zullen plaats hebben; bij hoopt en vertrouwt dat tal van Noord-Nederlanders dan aan den huidestoet voor den grooten meester zullen deelnemen. Nadat ten laatste was bepaald, dat het volgende congres te Gent zal wor den gehouden, werd het. congres, na de gebruikelijke plichtplegingen'ge sloten. Des avonds vercenigde men zich nog aan een feestmaaltijd in een der zalen van de sociëteit de Harmonie. Luitenant-generaal Hennus, inspec teur der infanterie, die Dinsdag plot seling hevig ongesteld werd, verkeerde Donderdag" in ernstigen toestand, omtrent de gevolgen waarvan echter niets met zekerheid te zeggen valt. Vervolg Stadsnieuws Koninginnedag. Het bestuur der feestcommissie heeft er naar gestreefd de verschillende stadsgedeelten in de vermakelijkheden te doen declen. Zoo zal b.v. op het Wilsonsplein door medewerking van de hier be staande Postduiven vereenigingen een 600 tal duiven worden opgelaten. Een onderlinge wedstryd dezer ver eenigingen wordt er aan verbonden. Het concert, dat 's avonds te 8 uur op de Groote markt zal plaats hebben, wordt gegeven dooi' het muziekcorps der AJkinaarscbe Schutterij. In het Brongebouw wordt 's avonds eveneens muziek gemaakt, terwijl de koninklyke liedertafel ,,Zang en Vriendschap" in" de sociëteit Trou moet Mijekenin den Hout zich zal doen hooren. Daar er twee lichtingen behalve die van dit jaar onder de -wapenen zijn, zal de parade meer dan gewoon lijk belangstelling wekken. Het doet ons leed te moeten ver melden, dat de commissie no^ steeds financieelcn steun behoeft. Daarom worden onze stadgenooten, die nog geen inteekenbiljet hebben ontvangen, verzocht zich tot een der leden van de financicele commissie te wenden. Te» wijl zij, die er wel een ontvingen, doch by wie men verzuimde het terug te halen, vriendelijk worden uitge- noodigd het, tc doen toekomen aan den Heer Ed. de Lanoij in de Groote Houtstraat. Op den a.s. verjaardag der Konin gin zal vanwege de gemeente het vooruitspringend gedeelte van het Raadhuis met gas worden verlichten eene illumunatie van vetlichtjes, in den vorm van een eerepoort, wordep aangebracht, aan den ingang van de Dreef op de breedte van den rijweg. Op de Groote Markt wordt de tent weer opgebouwd, die dienen moet voor den mannenzang in den mor gen van den 3lsten Augustus. Voor de 500 jongens, die in Haar- lemscli Troonlied meezingen, -worden aan het podium twee groote vleugels bijgebouwd, die evenwel direct na de uitvoering zullen worden weggeruimd, om de circulatie op de Groote Markt niet te belemmeren. Des avonds geeft op het podium het Stedelyk Muziekkorps uit Alk maar, veertig man sterk, een concert onder' directie van den heer Otto. In dit nummer is opgenomen een ingezonden stukje van „een winkelier" waarin deze, naar aanleiding van Cc aankondiging per advertentie, dat de kassiersfirma's hier ter stede op Koninginne-verjaardag hnnne kanto ren zullen sluiten, de vraag doet, of het niet wenschelyk zou zijn, dat ook de fiaarlemsohe winkeliers hupse winkels den 31en dezer gesloten hielden. Wy zijn het geheel eens met den inzender, die natuurlijk door liet stel len van deze vraag bevorderlijk wil zijn aan de bestaande beweging om: op dien dag het sluiten der winkels j zoo algemeen mogelijk te maken en daardoor mede te werken tot eene meer algemeene viering van een na- tionabn feest- en rustdag. Wij herinneren nog eens aan de samenwerking van het vorige jaar tot het bereiken van dit doel. Niet alleen waren toen fabrieken, kantoren en winkels gesloten, maar was zelfs ook de paardentramdienst gestaakt ter wille van het personeel. Op de werkplaats van de Holl. Spoor hebben op den Koninginnedag de werklieden vrijaf. Zij hebben reeds eenige dagen achtereen daarvoor een uur per (lag langer gewerkt. Het kantoorpersoneel heeft dienst van halfnén tot twaalf en van twee tot vijf uur. Haarlemsch Muziekkorp geeft geen matinee in den Hout. maar in 't Bron gebouw. Tegelijkertijd zal daar in de zaal voor de kinderen een pop- pekast worden vertooDd van half drie tot half vijf. Verschillende groote firma's hier ter stede, alsde firma Beyoes, Sipkes, .Schoolmeester, de werf C-onrad, zullen hun personeel op koninginne dag den geheelen dag vrij geven terwijl bij de firma Emrik en Binger alleen des voormiddags zal worden gewerkt. Des avonds geeft in het park van :t Brongebouw de Amst. Orkestver- eeniging, onder directie van den heer Mann, een concert. Wanneer daarvoor toestemming kan worden verkregen,zal na het avondcon cert gelegenheid worden gegeven tot dansen. Naar men ons mededeelt, zal a. s. Donderdag de R, K. Kiesvereeniging alhier, bijeenkomen onder anderen tot liet verkiezen van vier nieuwe leden van het Bestuur. De heeren J. W. A. Beijnes, Mr. F. A. By voet, B. E. C. Seignetteen M. Dirken hebben namelyk als Be stuursleden bedankt. Naar wn vernemen za! de heer Gerard Zalsraan den 11 den Septem ber een liederavond geven, met mede werking van den heer Philip Loots. Op het programma komt o. a. een nieuwe compositie van laatstgenoemde, getiteld Tranendichtjesvoor. Wedvlucht. Donderdag hielden de Postduiven vereenigingen de Snel vlieger alhier en Kennemerland te Bloemendaal hare concurrentie vlucht met jonge duiven broed 1897 van Salzbergen, alwaar de duiven wegens liet slechte weer eerst om 10 uur 50 min. met sterken Zuid-Westen wind werden in vryheid gesteld. De 19 prijzen daarvoor bestemd werden behaald door de duiven van de volgende eigenaars, le pr. F. J. v. Baars, Bloemendaal. 2e idem idem. 3e A. Koolhoven, idem. 4e F. J. v. Baars, idem. 5e idem. idem. 6e idem idem. 7e J. P, N. v. Velsen, idem. 8e J. G. Schippers, Haarlem. 9e idem idem. 10e P. v. Daalen. idem. 11e idem idem. 12e R. Slot Jr., idem. 13e A. Koolhoven, Bloemendaal. 14e Joh. Jung, Haarlem. 15e J. P. N. v. Velsen, Bloemend. 16e idem idem. 17e idem idem. 18e A. Koolhoven. idem. 19e J. C. van Laar, idem. 1 Bronzen Medaille als consolatie- prijs vallende buiten de prijzen werd behaald door den heer A. F. K. Harms, 1 V. G. Z. Med. voor de 2 éérst- getoonde duiven den heer v. Baars. KANTONGERECHT. Heden. Vrijdagnamiddag deed de kantonrechter uitspraak in de zaak van den heer Paulen jr. De kanton rechter, overwegende dat niet was bewezen, dat de heer Paulen niet had gezorgd, dat het schuthok behoorlijk was verlicht, sprak beklaagde vry van het hem ten laste gelegde. Zandvoort. De alhier bestaande Feestcommissie beeft het programma vastgesteld voor de viering van den verjaardag van H. M. de Koningin op 31 Augustus a.s. Des morgens heeft een optocht plaats van schoolkinderen, opgeluis terd door de muziek van de Marbur ger kapel, waaraan tevens een ge- ■costumeerde optocht van kinderen van ingezetenen en badgasten ver bonden zal worden. Na afloop zullen de schoolkinderen onthaald worden. Om twee uur zullen volksspelen plaats vinden op de z.g. Schapekamp. Voor de pryswtdeeling zal een optocht ge houden worden met de pryswinners. Des avonds zal de Marburger kapel in de Kerkstraat eene muziekuitvoe ring geven, waarna een bal in de Passage zal plaats vinden, Gisteren Lad op den straatweg een ernstig ongeluk plaats. Een fietsrijder werd door een rijtuig omver gereden, kwam onder het rijtuig, waarvan het achterwiel over hem en de fiets heen ging. Ernstig gekneusd werd de fiets rijder per rijtuig naar Haarlem ge bracht en aldaar onder geneeskundige behandeling gesteld. De fiets is ge heel verbrijzeld. De personen in het rytuig bekommerden zich weinig om bet geval, want zy reden heel ge woon door. Aangekomen vreemdelingen. Mej. Wtjchge! van Lellens, Groningen, Villa Maris. Mej. Tonkens Aukes. Groningen, Kerkstr. C. 3. J. C. van Schaick, Amsterdam, llaltestr, B 238. \V. Tiedler, Mulbausen, '2 pel's.. Hotel Driehuizen. C. Dreijer, Kt uien, 2 pers., idem. l-'unke, idem, idem. Mevr. de Wed. Kuiper. Nijmegen, 6 pers., idem. C. Olie. Amsterdam, idem. Mevr. Hubrècht, Hilversum, '2 pers lloogeweg E 20. Jonkv. A de Vos van Steenwijk, Heeren veen, Villa Maris. Mej Hesse, Amsterdam, idem. S. Blog, Amsterdam, 4 pers Kerkstr. C. 2. Dames Zumloh, Warendorf, 2 pers.. Kerk straat C 2. W. Haverkamp. Hilversum, 3 pers., idem. Heemstede. Men schrijft ons Aan 't verslag van 't Volksfeest van gisteren valt mets meer toe te voegen; <le in 't slot genoemde spelen werden uitgevoerd. De prijzen werden aan do talrijke winners uitgereiktde namen werden niet vermeld; men gaf den winners direct het hun toebedachte, men kon trouwens ook al die jeug dige winners niet vermelden of no- teeren, er waren er te veel. Het wa ren dan ook prijzen, verdiend met turfrapen, touwtjespringen, zakloo- pen, etc. Schoten. Donderdagmiddag is een jongen in hechtenis genomen, die te ruim vier uur op den Sehoterweg brand stichtte in een wagen met hooi, die in de' richting van Schoten reed. Het was den voerman onmogelijk den brand te blussehen, zoodat hy den wagen in den sloot reed. De slangenwagen en spuit 10 werden gerequireerd, waar van de laatste het vuur bluschte. Haarlemmermeer. De gemeente Alkemade heeft den hoofdelijken omslag van 1898 met 1000 gulden verlaagd. Ruim SOOO gulden ontvangt ze uit gemeente eigendommen. De Lynden no. l heeft de vorige week gedurende 65'/2 uur ge werkt. Elke minuut verplaatst ze 700 kub Meters water. Marktbericht. Graan- en Zaadmarkt gehouden te Hoofddorp, Haarlemmermeer, 26 Aug. 1897. Witte tarwe f 7.50 a f 8,—Rogge f 4,60 a f 4.75, Haver f 7.— a f 7.50, Chevaliergerst f 0.— a f 0.—. Winter- gerst f 4.— a f 4.35, Groene erwten f6.— a f6.50; op kook f7.50. Kar- weizaad f 10,— a f 10.50. N.B. De puikste tarwe werd tot f 8.50, voor de zaai verkocht. Sport en Wedstrijden. Bouhours voor de 50 K.M. Donderdagmiddag had op de baan te Amsterdam het voorgenomen re cordrijden van Bouhours plaats die zyn eigen records den 27 Mei in de 100 KM. wedstryd tegen Luyten en Taylor gemaakt, en staande op 1 uur 4 min. 52sec., eens onder handen wilde nemen. Kwart over vier werd het sein tot afgaan gegeven, doch de start, moest herhaald worden door het springen van de banden van twee gangma- kende machines. Dë gangmaking bestond uit 3 bemanningen voor tri- plets en 2 door quadruplets. Hieronder laten wij de rijtijden van Bouhours volgen, waarachter wij ter vergelijking zyn oude records ver melden 10 KM. 12 m. 30 sec. (12.27UJ 20 KM. 24 m. 53V5 s. (25 23'/s) (Tav- lor)30 KM. 37 m. 51,/Ss.(38 443/S); 40 KM. 51 m. lO'/s s. (51.39- s>50 KM. 1 u. 3 m. 583/s (1.4.522/5). In 1 uur werd afgelegd 46 K.M. 796 M. (oud record 46.178 K.M.) Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: 27 Aug. D. L. van Amerongen en S. Nopeï. Bevallen: 25 Aug. D. Veenhuis- Spies z. 26. M. Cliteur—Steen voor den z. C. M. Duits—v. Kessel d. Overleden: 26 Aug. H. J. Kerk- hoff 53 j. Ruycbaverstraat, G. B. Hee- rens S m. z/Doelstraat. Het stoomschip Voorwaarts, van Amsterdam naar Batavia, pass. 26 Aug. Dungeness. Het stoomschip Maasdam, van de Holland Amerika Lijn, van Rot terdam naar Newyork, pass. 26 Aug. des voorm. 9 u. 10 m., Wight. op ZONDAG 29 Aug. 1897. TE HAARLEM. Egliso WaUonne. Pas de Service. Gereformeerde Kerken. Ged. (hide (Vracht. Voorm. 10 ure, Mulder. 's Avonds 5 ure, Mulder. Ridderstraat. Voorm. 10 ure. Riitgnalda. 's Avonds 6 ure, Ringnalda. Klein Heiligland. Voorm. 10 ure, de Bruin. 's Avonds 5'/2 ure, de Bruin. van Emmen. Chr. Geref. Gemeente. Zuiderstraat. Voorm. 10 ure en des nam. 5!/i ure, Schoutenthcol. student ie 's Hoge. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, Poolman. Nam. 12 ure, Zondagsschool. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, Craandijk. Kerk der Broeder-gemeente. Voorm. 10 ure, H ews. Remonstrantsche Kerk. Voorm. 10 uur, Oort, rem. pred. te Utrecht. Hervatting van de lessen Maandag 6 September. Inschrijving van nieuwe leerlingen Vrijdag 3 Sept. van 4—5 ure, Oranje- kade no. 1. Stoomvaart berichten. Het stoomschip Smeroevan Rot terdam naar Java, vertr. 26 Augustus van Marseille. Het stoomschip Merapivan Java naar Rotterdam, vertr. 25 Aug. van Port Said. Het stoomschip Drenthe, van Java naar Rotterdam, vertr. 26 Aug. v. Port Said. Het stoomschip Burgemeester den Tex, van Amsterdam naar Batavia, vertr. 25 Ajig. van Suez. Het stoomschip Koningin Wühélr mina, van Amst. naai' Batavia, arriv. 26 Aug. te Padang. Heemstede. Voorm. 10 ure, r. Dussen, van Amsterdam. Houtrijk en Polanen. Voorm. 10 ure, Heeringa. Zandvoort. Voorm. 10 ure, Hulsman. Bennebroek. Voorm. 10 ure, de Grient Dreucc, pred. te Edam. IJmuiden. Voorm. 10 ure, Wesséldijk. Nam. 6 ure, Wesséldijk. Godsdienstoefening vanwege den Ned. Protestantenbond voorm. IOV2 uur in hotel Nummer Een, Roessing •an Leiden. Apost. Zendingsgemeente. Voorm. 10 uur. Santpoort. Voorm. 10 ure, Kutsch Lojenga. 36e Muziekuitv. in den Hout- op Zondag 29 Aug. 1S97, des namidd. van 21/-2— 4 uur, door het Haar lemsch Muziekkorps. Dir. luitenant- kapelmeester C. P. W. KREENS. PROGRAMMA. 1. „Aus der Zeit fur die Zeik" Marsch Rechling. Weher. G ung el. Verat. Meyerbeer. Brahms. 2. Ouverture „Preciosa" 3. „Improvisationen." Walzer 4. Fant. „Don Carlos" 5. Ouverture „Romilda et Constance" 6. Zwei ungaris. TSuze. 7. Potpourri de l'opérette „La Vie parisienne". Offenbach SociëteitTrou moet Blyeken." CONCERT tc geven door het Haar lemsch Muziekkorps, onder directie van den luik-Kapelnieester C. P. W. KRIENS, opZoudag 29 Aug. 1897, s avonds 8 uur. PROGRAMMA. 1. Marche militaire Kriens. 2. Sarafan," ouverture russeErichs. 3. Acclamations-Walzer Waldteufél 4. Grande Fantaisie de l'opéra „Manon" Massenet. 5. Zweite Polonaise Liszt. 6. Ouverture „le Domino noir" Auber. 7. Grande Fantaisie „la Favorite.". Donizetti. 8. a. Ave Maria Schubert. b. Songe d'amour après le balCzihdka. 9. „Offenbachiana," pot pourri Conradi. Familieberichten. Getrouwd24 Aug. H. Weber en A. J. G. Vosraaer, Salatiga. 26. K. G. Meinsmaen W. Overbosch, Amers foort. J. A. Querido eu A. Heilbron, Amst. J. H. Somers en C. C. E. Hoogeveen, den Haag. B.: H. Rouf- faer en G. II. I. Stumphius, Amst. (Bij volmacht): P. A. v. Toorenenher- gen en F. A. Kuijlman, Harderwijk. J. A. Wetzel, wedr. van C. B. van Senden, en J. C. Jansen, Amst. L. H. Giintber en J. M. T. Elkhuizen, Amst. E. H. van Straaten en H. Bloch, Amst. A. G. baron Quarles de Quarles en H. Ph. J. baronesse van Heemstra, Sasscnheim. A. G. G. Drontmann en M. A. J. Hoi, Amst. Bevallen23 Aug. Donath—De Lang z. Narmoe Oekor. Langkat O. K. van Sumatra. 25. Formync—Blom d. Tiel. Von Senfft-Pilsach—Teding v. Berkhout d. Dresden. Overleden22 Aug. C. J- van Maaneh—Van Nes, Monnikendam. 23 G. Snyder 91 j, Amst. J. M. Giet hoorn 84 j. Amst. 24. H. Meyboom Jz. 80 j. Meppel. Wed.E. H. Hoorn— Verstegen '49 j. Amst. D. van Tee- Seling' 61 j. Amst. J. T. Blomhoff 76 j. Groningen. 25. A. F. Bot 54 j. Meteren. Wed. L. M. van Ruyten- berg—Muller 62 j. den Haag.

Haarlem's Dagblad | 1897 | | pagina 3