Tweede Editie, NIEUWS- EN .ADVERTENTIEBLAD. FEUILLETON, De Schatgravers. I5s .^argaitg r. Maandag 30 Augustus 1897, No 4344 AS03SnDsTH3vCT31SrTSFB:,I O'S Voor Haarlem per 3 maandenf 1.20 Voor de dorpen in den omtrek-waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden 1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.05 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.30 de omstreken en franco per postÖ.37U ^DVIEIRTIEnSrTIISIET: -5 regels 50 Cts.: iedere regel meer 10 Cts. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 29 Cent per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: KRino 14. Haarlem. Telefoonnummer 122. Directeur-Uitgever j. C. FEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicity FJrang«r<- G. DAUBE d- Co. JOHN FJONESSlice.. Parijs 8Ibis Faubourg Montmartre. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen j:;u. het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. BUITEN hel Arrondissement Haarlem is de prijs drr Advertentiën vair 1—5 regels f0,75, elke regel moer ƒ0.15: Reclames per regel f0,30. Agenten voor dit blad in den omtrek zijn: Blocmendaal, Sandpoort en Schoten, P. v. d. RAADT, SandpooriHeemstedeJ. LEUVEN, hij tol; Spaaradam, C. HARTENDORP; Zandvoort. J. ZWEMMER; Velscn, ~W. J. RUIJTER; BeverwijkJ. HOORNS; IJmuiden, TJADEN, Genoemde Agenten neme- Abonnementen en Advertentiën aan. Dit nummer bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD. Ofiiciesle Berichten» Oefening in den Wapenhandel. De Burgemeester van Haarlem, Brengt ter kennis van belangheb benden, dat zijn vastgesteld de vol gende bepalingen, ten dienste van de militieplicbtigen en andere jongelie den, die in den aanstaanden winter aan de vrijwillige oefeningen in den wapenhandel wenschen'deel te nemen: lo. De gelegenheid tot het ontvan gen van onderwijs in den wapenhan del wordt kosteloos gegeven aan jon gelieden van 16 tot 20 jarigen leef tijd, terwijl dit onderwijs tot het 24e jaar kan 'worden voortgezet voor hen, die zich als vrijwilliger bij het reserve kader wenschen te verbinden. 2o. Zij, die deze oefeningen wen schen te' volgen, moeten zich daartoe aanmelden ten bur'eele van den Majoor, Commandant van het 3e Bataljon,„4e Regiment Infanterie, in de Infanterie- kazerne (KoudeDhorn), voorzien van een geboorte-extract of ander bewijs stuk, waaruit de datum van geboorte blijkt. 3o. De aanmelding' tot deelneming moet plaats hebben voor of uiterlijk op 1 September 1897. Haarlem27 Aug. 1897. De Burgemeester voornoemd, M. O. de KANTER, Waarn. Bur gem. Burgemeester en Wethouders van Haarlem, Brengen ter openbare kennis, dat is ingekomen een verzoekschrift van J. P. Koebse om vergunning tot het verkoopen van sterken drank in het klein in de benedenzaal van het per ceel aan den Jansweg no. 23. Haarlem, 28 Aug 1897.. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. O. de KANTER. Waarn. Burgem. De Secretaris, C. M. RASCH. Politiek Overzicht. De door president Faure en den Czaar geuite woorden, dat Frankrijk en Rusland zijn „deux nations amies et alliées" worden in de bnitenland- sche pers druk besproken. Dat de franscne bladen bij liet ontvangen der tijding in een juichtoon zijn uit gebarsten, behoeft geen betoog. Zoo is het bjjv. W).list in de Figaro, die zegt, dat bij verrukt is over de zoo gewichtige verklaringen, welke de reis van den heer Faure in Rusland kronen. Maar dadelijk voegt bij er aan toe, dat zij hem niets nieuws 1 eer-en. De parlementaire oppositie heeft zich wel gewoon gemaakt het officieel bestaan van het Verbond te betwisten, zij gaf er de voorkeur aan te zeggen, dat het verbond Frankrijk had neergelegd aan de voeten van Rusland, maar zonder wederdienst en zonder eer. .Vervolgens, in de laatste dagen, was het mode geworden bij sommige betweters om in de tegenwoordigheid van den president van de Republiek aan het Russische hof enkel eene parade te zien", gaat dan het artikel in de Figaro voort, „uitgevonden om de natie te bedriegen. Het resultaat van de toosten, aan boord "an de Pothuau gesproken, zal ten minste een einde maken aan deze gepoogde campagne van het snobisme Er blijft voor de oppositie niet anders over dan aan de regeering, zoodra de Ka mers weer bijeenkomen, te vragen mededeeling van het tractaat van alliantie en van de briefwisseling die er betrekking op beeft!" Het Journal zegt, dat het wel had ingezien, dat er climax was in dedrink- spreuken, nu in Rusland, gelijk vroe ger bij bet bezoek van den Czaar in Frankrijk. Thans is, volgens bet blad, het laatste woord gesproken, op het oogenblik dat het 'gesproken moest worden. De Czaar eu de president hebben gewacht met het proclameeren van de unie tot zy erkend en aan vaard was door allen. Van de EngdlSchc bïad>'a is hel, de Timesuic doel. opmcikcn, dal de alliantie, welke de menigte reeds had aangenomen als een feit, geheel onaf hankelijk van diplomatieke formules, eindelijk plechtig en beslist verkon digd is en dat 'op een wyze, welke allen sceptici in Frankrijk en allen chicaneurs elders bet zwijgen oplegt Ook zegt het blad dat het doel van het verbond tusscben Frankrijk en Rusland de vrede is. Dienaangaande lezen wij dit: „Het zou meer dan mal zijn aan Frankrijk en Rusland agressieve be doelingen tegen eenige mogendheid toe te schrijven. Doch het conserva tieve karakter van den tweebond be hoeft ons niet uit het oog te doen verliezen het feit. dat door zijn be staan zelf, en nog meer, door zijn openbaar afgekondigd bestaan, deze bond de maclitsverdeeling in Europa verandert. „De verklaringen, die aan boord van de „Pothuau" zijn gedaan, maken een einde aan den voorrang in Euro pa dictatorschap zou misschien geen te sterk woord zijn waarnaar gedurende de laatste kwart eeuw Duitschland streeft." „De „Daily News" constateert, dat het capitale feit van den toestand is, dat Duitschland en Frankrijk gedwon gen zijn den vrede te bandhaven, daar noch de eene mogendheid, noch de andere zich kan voorbereiden voor den oorlog zonder toestemming van Rusland. Yan de duitsche bladen is het de Nat. Zeil., die doet uitkomen, dat het verbond in den politieken toestand niets verandert, alleen dient tot het behoud en de verzekering van den vrede, in der. geest van recht en bil lijkheid De v~\j Zt zegt, dat Duitsch land Eicli Liet ongerust zal maken over het woord van den czaar, want ook Rusland wil en behoeft in Euro pa vrede en het is juist door een verbond in staat, op Frankrijk te allen tyde matigend in te werken. Het Berl. Tagebl. doet opmerken, dat de beer Faure zeidevereenig de en verbonden natiën", de Czaar: „be vriende en verbonden", en vervolgt dan: „Ook hier heeft de alleenheer- seher aller Russeu zich dus iets zwak ker uitgedrukt dan de president der Fransehe republiek. Ook doet de Czaar nog zeer uitdrukkelijk als het doel der verbondenen uitkomen by te dragen tot handhaving van den wereldvrede in den geest van recht en billijkheid. Juist deze laatste uit druking wijst er op. dat Rusland by het behoud van den wereldvrede ook met andere mogendheden, met name met het Drievoudig Verbond, hand aan hand wil gaan." S T AD S U I E U W3. eerste en tweede pagina. Haarlem, 28 Aug. 1897. Museum van Kunstnijverheid. De boekerij verbonden aan het Museum van Kunstnijverheid te Haar lem clcr Nodcrlandscbc Maatschappij i-ter bevordering van Nijverheid 'li. gedurende de maand Augustus ge sloten is, zal op 1 September voor bet publiek weder geopend zyn. CJit deze boekery, die boek- en plaatwerken bevat, over bouwkunst, kunstgeschiedenis en oudheidkunde; doch voornamelijk is samengesteld uit werken betrekking hebbende op de kunst toegepast op het ambacht kan eiken beoefenaar van het kunst ambacht boeken en plaatwerken gratis in bruikleen ontvangen, daar ze door het geheele land verzonden worden. De catalogus met de bepalingen waaraan belangstellenden die van"de boekerij gebruik wenschen te maken zich moeten onderwerpen, kan bij den conservator van genoemd Museum den heer E. von Saher worden aangevraagd en wordt tegen toezen ding van 20 cents aan postzegels franco verzonden. Aanstaanden Zondag 29 Augnstus zullen in de Rotonde van het Museum van Kunstnijverheid tentoongesteld zijn een verzameling Humoristisch- Satirische, Politieke en Sociale voor stellingen. Houtsneden uit het Lon- densche weekblad „The Punch". Het is zeker zeer interessant in de gelegenheid te zyn een algemeen over zicht te krijgen van deze prenten, wier gunstige teekeningen zoo juist met de Satirische onderschriften over eenstemmen, waarin de groote kracht der kunst van het illustreeren ge legen is. Zondag is de toegang vrij. Vrijdagmiddag omstreeks vyf uur :werd in de Kleine Houtstraat schuins over ons bureau een kind van den 'heer Wevers, dat daar speelde, over reden door de landauer van Dr. Fyan. Omstanders die het gezien hadden, zeiden dat de koetsier het niet had kunnen voorkomen. Dr. Fijan verleende dadelijk genees kundige hulp. Gelukkig was het kind niet ernstig aan het gelaat gekwetst en bevindt zich, naar wy vernemen, wel. Alhier is overleden de heer H. J. 'Kerkhoff, archivaris by het departe ment van Oorlog in O.-Iudië, met verlof hier te lande. Als verdacht van den diefstal van de steenkolenschoppen uit het kan toortje in het kolenpark op het spoorwegterrein, is door den recher cheur Verkerk aangehouden de werk man H. van der Zeeuw, te dezer stede woonachtig, die naai' het Huis van Bewaring is overgebracht. Door de politie te Rotterdam is aangehouden en gevankelijk herwaarts overgebracht Maria de Bruin, oud 22 iaar, die zich eenige dagen geleden had schuldig gemaakt aan dielstal van waschgoederen in een slaapstede aan den Burgwal. Wij ontvingen de mededeeling, dat in de volgende week alhier eene ver gadering zal worden gehouden van de afd. Haarlem van den Ned. Bcb. en Stoiï.bond. Ier bespreking van de vragen: „Hoe zullen wij optreden tegen patroons, welke machtsmisbruik uitoefenen op hun gezellen en „Hoe langs dezen weg eene openbare vergadering ten algemeenen nutte te beleggen BINNEN LAN D. Een ongeluk met een brandspuit. Een binnenbrand in de Wolven- straat te Amsterdam leidde Yry'dag tot een ernstig ongeval met een der brandspuiten, waarhij drie personen twee heeren en eene dame, gewond werden. Op den zolder van perceel 25, waarin een stalhouderij is geves tigd, was brand ontstaan in liet daar geborgen stalhooi. Het vuur breidde zich tot de derde verdieping van liet huis uit, zoodat ook deze geheel uit brandde. De geleden schade is door verzekering gedekt. Toen echter de stoomspuit van den brandpost aan de Prinsengracht in volle vaart de brug over de Keizersgracht afkwam om het brandende perceel te naderen, werden de paarden schichtig, met liet gevolg, dat de wagen tegen het pot huis van het perceel op den hoek der Wolvenstraat en der Keizers gracht aanreed, een der getraliede vensters van dit pothuis verbrijzelend. Twee heeren en een dame raakten tussclien het pothuis en den wagen bekneld en werden overreden, en wel mej. Kratsenstein, wonende op de Prinsengracht, de heer J. C. Barendse, wonende Laurierstraat 19 eu de lieer Post Uiterweer, oliehandelaar. De wonden van den laatstgenoemde wa- ren niet ernstig, zoodat hy zich huis-1 waarts kon begeven; mej. Kratsen stein en de heer Barendse echter zijn na eerst ten huize van den cuisinier Gildemeyer op de Keizersgracht door de geneesheeren drs. Termeulen en Streter verhonden te zyn, per rader- baar naar het binnengasthuisvervoerd. Mej. Kratsenstein vooral was deerlijk aan het gelaat en de handen gewond, en heiden klaagden over inwendige pijnen. De plaats des onheils werd des avonds door een groot aantal nieuws gierigen bezocht. De ruim 25-jarige eenige zoon van den veehouder V.~ Ruiter te Dwars kracht, onder Giethoorn, had Donder dag het ongeluk in de zeis te vallen, met het gevolg dat de slagader in liet dijbeen werd afgesneden. Weinige oogenblik ken daarna is' hij overleden. Gezellige gevangenissen. Men schrijft uit Leeuwarden aan den Stand.-. Ook de bekende strafgevangenis te Leeuwarden leidt, voor wat den nieuw bijgebouwden cellenvleugel betreft, aan hetzelfde euvel als de Araster- damsche. Af en toe worden de omwonenden onthaald op een amusant gesprek als „zeg hen je klaarga je mee uit waarop de henedenbewoner op zijn beurt „guitig" antwoordt: „neen vriend. mijn laarzen zijn nog uietge poetst." Soortgelijke gesprekken kan men geregeld hooren; ook af en toe een stukje muziek Opmerkelijk is, dat men van binnen de gevangenen niet kan hooren spre ken, wel buitenaf. Overreden. Dokter Van den Bosch, burge meester van Santvliet, is Donderdag te Ossendrecht een ernstig ongeluk overkomen. Bij het stappen uit zyn rijtuig aan de woning van een zieke, sloeg het paard op hol en kreeg de dokter het -«nel over de horst en heenen. Inwendig zwaar gewond werd hij opgenomen en met een ander rijtuig naar huis vervoerd. Zyn toestaud is zorgwekkend. Sport en Wedstrijden. Wielrijden. In een Engelsch blad lezen wij van een uitvinding, die bestemd schijnt de luchtbanden te vervangen. Zulke ver halen zyn .er al meer rondgegaan, maar dezen keer zon er nu werkelijk een wiel uitgedacht zijn. dat zoo zacht rijdt als een pneumatic en geen punc tures toelaat. De uitvinder, de heer John Nutsford te Carlisle, zou het patent voor 100.000 pd. st. en een aandeel in de winst aan een syndi caat verkocht hebben. La wii-tennis. De Internationale lawn-tennis-wed- stryd op de hanen van „De Bataaf", zyn Vrijdagmiddag geëindigd. De heeren-double werd naeen mooien beslissingskamp tusschen do heeren K. cn F. Bcukcma en de heeren H. van Rees en W. Locker de Bruyne door laatstgenoemd twee tal gewonnen. De dames-doublc werd gewonnen door de dames B. en A. van Aken, na een beslissingskamp tegen de dames C. van Lennep en E. Viruly. De beslissing van de dames- en heeren-double tusschen tien Engelsc'n- man dr. H. A. Lownds met miss E. Lane en jhr. C. van Rappard met mej. E. Viruly, leverde mooi spel en trok daardoor zeer de belangstelling van de vrij talrijke toeschouwers. Iu deze party bleven dc Engelschen overwinnaars. In de beslissing van de dames single handicap werd miss E. Lane verslagen door mej. A. van Aken. De stand van den vyfdaagsclien -wedstrijd is dus dat in de heeren single, in de dames-single en in de dames en heeren double gewonnen werd door de Engelschenterwijl de Hollanders overwinnaars waren iu de heeren double, in de dames double en in de dames-single-handicap. De hecren-single handicap was nog onbeslist. Na afloop van den wedstrijd wer den de fraaie prijzen, welke op het terrein in een tent waren tentoonge steld. uitgereikt door den heer E. L. graaf van Limburg Stirum. Door liet comité" is liet plan opge vat om in te stellen een internationaal kampioenschap, met. daaraan verbon den beker, die driemaal door den- zelfden speler moet worden gewon nen om diens eigendom te worden. Men hoopt de benoodigde gelden bijeen te krijgen bij inteekening. Bij dragen worden in ontvangst geno men door het comité. Reeas is voor 200 p. st. ingeteekend, doch er is ongeveer 500 p. st. noodig. Een waagstuk De tocht van Dover naar Calais in een giek. waarvan wy in een vo rig nummer melding maakten, is zeer slecht afgeloopen. Donderdagmorgen om zeven uur werd de start gemaakt. Het weer was tamelyk goed. Een stoombootje^ Lady Veita genaamd, met oeo aantaL vrienden der roeiers cn dames aan boord, vergezelde de giek. In volle zee gekomen, werd de golfslag heviger en hoe verder men kwam hoe ruwer het water werd. In het midden van liet Kanaal ge raakte de boeg, de heer Pemberton, uitgeput on moest bij aan boord van de stoomboot gebracht worden. Een ander nam zijn plaats in. leder oogen blik moest de boot. waar de golven overheen sloegen, lècggeschept wor den. Eindclyk werd de zee zoo ruw, dat te haluien de boot vol liep en wegzonk. Twco der bemanning waren goede zwemmers, de anderen niet en met de grootste moeite werden de waag halzen aan boord gebracht De heer Pemberton was, toen men te Dover aankwam, nog lyder.de aan uitput ting. Naar hel engelsch van' ROBERT LOUIS STEVENSON. TWEEDE GEDEELTE. De Scheepskok. HOOFD ST UK VII. Bi qa naar Bristol. 8) Ik stond op het dek, toen ik toevallig met iemand in gesprek kwam, die mij vertelde, dat hij vroeger ge varen had, maar nu een herberg hield; bijna alle zedui in Bristol waren hem bekend, maar daar zyn gezond heid aan wal achteruit ging, wenschte hy als scheeps kok in dienst te gaan. Dien morgen was by, volgens zyn zeggen, eens een luchtje gaan scheppen om de zee te zien. Ik was erg aangedaan, zooals gy waarschijnlijk ook zoudt geweest zijn, en stelde hem uit medelijden voor, met ons mede te gaan. Zoo hebben wy dus ook reeds een kok. De lange John Silver, want dit is zijn naam, heeft maar een been; maar ik vind dit juist een aan beveling, omdat hy het in 's lands dienst, onder den onsterfdijken Hawke, heeft verloren. Hij krijgt geen pensioen, Livesey. In welk een afschuwelijken tyd leven wij toch I welnu, ik had gedacht dat ik alleen een kok had gevonden, maar ik kan u zeggen, dat ik ook in eens een troep scheepsvolk had ontdekt. Silver en ik hadden in eenige dagen de bemanning by elkaar allen ruwe zeebonken. Hun uiterlijk is juist niet aangenaam, maar drukt ontembare geestkracht uit. Ik verklaar u, dat we wel een fregat met succes kunnen bestrijden. De lange John raadde my aan twee van de zes of zeven mannen, die ik reeds in dienst bad genomen, weder te ontslaan. Hy legde mij uit dat zulke kerels het gevaarlijkst zijn bij belangrijke ondernemingen. Ik verheug mij in de beste gezondheid, eet als een wolf, slaap a!s een os, maar ik zal eerst recht in mjjn schik zijn wanneer ik de oude matrozen op het dek hoor loopen. Naar zee! Die verwenschte schat! Onze plannen hebben my het hoofd op hol gebracht. Kom dus oogenblikkelyk over, Liveseyverlies geen tyd, als gij een beetje achting voor mij hebt. Laat den jongen Hawkins onder bescherming van Bed- ruth zijn moeder goeden dag gaan zeggen en dan da delijk samen hierheen komen. JOHN TRELAWNEY. P.S. Ik vergat u te zeggen, dat Blandy in last heeft ons een expeditie na te zenden, zoo wy aan het eind van Augnstus niet zyn teruggekeerdhij is er in geslaagd een zeer geschikt bevelhebber te engageeren tot mijn spijt wel een zeer koppige kerel maar in alle andere opzichten een bovenste beste. John Silver lieeft nog een zeer flinken scbeepsmaat gevonden, Arrow genaamd. De bootsman speelt fluit, Liveseyzoo is alles dus in den trant van een oorlogsschip ingericht. Ik vergat u nog te vertellen, uat Silver een man uit éen stuk i§. Hij heeft een rekening-courant loopen by een bankier en zorgt, (lat zyn crediet nooit overschre den wordt. Hij laat zijn vrouw achter om de herberg te bestieren; zy is een kleurlinge, en zoo'n paar oude vryers, ais gij en ik kunnen wel begrijpen, dat zyn vrouw en zijn gezondheid de redenen zyn, dat hy weer naar zee wil. J. T. P.P.S. Hawkins kan een dag by zyn moeder blyven." J. T. Gij kunt u de opgewondenheid denken, die deze brief hij mij teweeg bracht. Ik was buiten my zelf van l vreugde en als ik ooit het land aan iemaud kreeg,.dan was het wel aan Tom Bedrutli, die niets deed dan brommen en lamenteeren. Een van de andere jagers zou hem graag hebben vervangen, maar dat was niet naar den zin van den „squire" en des „squire's" wil was een wet voor beu allen. Maar niemand dan de oude Bedruth zou zoo hebben durven mopperen. Den volgenden morgen wandelden wij te zamen naai de „Admiral Benbow"myn moeder was weer geheel hersteld van den schri£ en vol levenslust. De kaptein, die zooveel onrust iu ons huis teweeg had gebracht, kon nu voortaan niemand meer overlast aandoen. De „squire" had alle gebroken meubels laten repa- reeren, 'terwijl de gelagkamers en het uithangbord op geschilderd waren. Ook had hy ons eenig huisraad cadeau gegeven, waaronder een mooien leuningstoel voor moeder. Zy had nu een jongen in huis, die de gasten bediende. Toen ik dien jongen zag, begreep ik eerst goed, wat ik begonnen was. Wanneer ik in myn verbeelding avon turen beleefde, had ik er nooit aan gedacht, dat ik myn moeder moest verlaten. Maar nu op het gezicht van dien onhandigen, vreemden knaap, die in myn plaats naast mijn moeier stond, voelde ik de tranen in mijn oogen opwellen. Ik geloof, dat ik mijn plaatsvervanger erg hard behandelde, want daar hij nog een nieuweling in zijn vak was, had ik dikwijls gelegenheid hem te recht tc wijzen, en ik profiteerde hier veel van. De volgende dag brak aan eu na het eten begaven Bedruth en ik ons weer op het pad. Ik zeide myn moe der vaarwel en liet myn oog nog eens voor het laatst gaan over de baai en de dierbare, oude herberg maar die my lang zoo na niet meer aan het hart lag, sinds zij was opgeschilderd. Myn gedachten hielden zich be zig met den kaptein, die met den ouden hoed achter over op het hoofd en zijn bronzen verrekijker onder den arm, zoo dikwyls langs ons strand had gewandeld. Het volgende oogenblik sloegen wy den hoek om en verdween het huis uit ons gezicht* i Wor ïi vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1897 | | pagina 1