Tweede Editie. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. let KoÉginéesl. FEUILLETON. De Schatgravers. S5e Jaargang. Donderdag 2 September 1897, Ho 4347 HAARLEMS DAGBLAD AJBOlsOsrEnVCEasTTSF^ICTS: Voor Haarlem per 3 maandenf 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom dei- gemeente), per 3 maanden„1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.05 «Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.30 de omstreken en franco per post O.371/2 Directeur-Uitgever ADVBBTEHTTIEN-: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenknul: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31bis Faubourg Mantmartre. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedwgen^aan^het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. BUITEN het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 15 regels f 0,75, elke regel meer ƒ0,15; Reclames per regel f0,30. Agenten voor dit blad in den omtrek zijn: Bloeinendaal, Sandpoort en Schoten, P. v. d. RAADT, Sandpoort; Heemstede, J. LEUVEN, bij tol; SpaarndamC. HARTENDORP; Zan oortJ. ZWEMMER; Velsen, W. J. RUIJTERBeverwijk, J. HOORNSIJmuidenTJADÉN, Genoemde Agenten neme'- Abonnementen en Advertentiën aan. (Vervolg.) Boottocht. Nadat de aubade op de Groote Markt was afgeloopen gingen de kin deren onder geleide langs den aan gegeven weg naar de met vlaggen en groen versierdo booten, waarop zij »eu aanschouwe van vele familieleden eo feestgenooten plaats namen. Het weder, dat zich in den morgen zeer ongunstig liet aanzien, klaarde lang zamerhand op en onder een heerlijk oranje-zonnetje nam de tocht te ruim 10 uur een aanvang. Allereerst werd naar Spaarndam gestoomd. Aan weerszijden van het Spaarne stonden duizenden toeschouwers, die de klei nen toewuifden. Het was een gejuich en gejubel zonder einde. De kinderen zwaaiden voortdurend met hunne vlaggetjes en men kon het hun aan zien, dat zij volop genoten van het Heerlijke tochtje en de verschillende versnaperingen, die hun ruimschoots werden toegediend. Te ongeveer 11 uur kwamen de booten te Spaarndam aan, waar zij keerden om vervolgens naar de Cru- ]uius te stoomen. Vandaar werd de erugtocht naar Haarlem aangevan gen, waar men te ongeveer éen uur aankwam. De kinderen verlieten daar na de booten in opgewekte stemming, tra onder geleide huiswaarts te kee- n. Wij kunnen dan ook den boottocht litstekend geslaagd noemen, waar voor een woord van hulde toekomt lan de feestcommissie, aan de dames ia aan de heeren onderwijzers, die too welwillend waren hunne mede werking te verleenen. Parade. Als altijd was Dinsdag bij de pa- ade, die te 12 uur op het terrein 'oor de eavalerie-kazerne werd ge- iouden, ecne groote menigte toege stroomd. Het was dan ook mooi weer, loewel de krachtige wind op het open Terrein zeer lastig was. De dezer dagen onder de wapenen zijnde lichtingen inf. namen tevens aan de parade deel, zoodat van dit wapen een büzonder groote troep aanwezig was; daarentegen nam de cavalerie (een deel aan de parade. Verviel lierdoor ook eene groote attractie van dit militair schouwspel, daarvoor werd eene vergoeding gegeven in ïenige extra-oefeningen der infante rie, uit de bataljonsschool 0. a. oefeningen in het vuren en een storm aanval. Verder nam de schutterij aan de parade deel, welke gecommandeerd werd door den majoor der cavalerie Bogaert en geinspecteerd door maj. H. Th. Cbappuis. Op het terrein hadden zich 0. a. opgesteld de leden der afd. Haarlem van den Ned. Bond van oud-onder officieren en van „Het Vaderland Getrouw" met hunne vaandels. De heer commissaris der koningin. Mr. G. van Tienhoven, woonde de parade in arabtscostuum by. Verder merkten wy op, de heeren M. O. de Kanter, waarn. burgemeester en J. de Breuk, wethouder, ons Dag. Best. vertegenwoordigende, officieren der zeemacht en van het Ned. O. I. Leger. Bij het naar huis gaan noodigde Mr. G. v. Tienhoven den heer De Kanter uit hem in zijn rytuig te vergezellen. De Afd. Haarlem der Ned. Vereen, van Oudstrijders der Zee- en Land macht in Ned. Indieën „Het Vader land Getrouw", verzond Dinsdag het volgend telegram aan H. M. de Koningin. Aan H. M. de Koningin. „De Afdeel ing Haarlem van de Ned. Vereeniging van Oudstryders der Zee- en Landmacht in Ned. Indieën „Het Vaderland Getrouw", biedt Uwe Majesteit haar innige gelukwenschen aan op dezen dag. Haarlem31 Augustus 1897. Namens het bestuur, C. L. WINKLER, Secretaris. Alvorens des morgens de schuttery den Doelen verliet werden de heeren M. Lugt, P. Lugt en A. F. Kremer, in de vorige maand bij kon. besluit benoemd tot 2de luit. der d.d. Schut tery,als zoodanig geïnstalleerd. Tevens werden door den kapitein-commandant den heer J. A. G. van der Steur, met een toespraak 2 medailles aan het vaandel gehangen, welke door kader leden by den jongsten wedstryd te Bergen op Zoom waren behaald. Des middags. te een uur zouden ecnige honderden postduiven op het Wilsonsplein wor den opgelaten. Hiervoor kwamen velen te laat, die rekenden op een academisch kwartiertje. Maar postdui ven-liefhebbers zijn punctueel en de klok van eenen was nog niet koud, of de manden werden opengezet en üe duiven, ruim vie: honderd in go- tal, stegen omhoog met een gefladder en geklapwiek van belang. Veel publiek was ook hierbij tegenwoordig dat zich langzaam door de straten verspreidde. De uitslag der wedvlucht was dat de eerste duif te Den Haag aankwam te 1,37 minuten en die te Rotterd. te I,54 m. De volksspelen. Des namiddags te 2 uur waren er volksspelen op de Ged. Oude Gracht tusscben de Jacobijnestraat. en het Verwulft. Het terrein was, behaive door de politie ook door 24 man infan terie onder een sergeant en 2 korpo raals afgezet. Op de Oude Gracht had zich aan weerszijden van het afgesloten terrein eene dichte menigte opeengepakt. Vyf min. over tweeën was het er reeds zoo vol, dat men niet dan met de grootste moeite op het terrein kon komen. Van het Ver wulft tot aan de Stoofsteeg stond het zwart van de menschen. Dit deel van de feestelijkheden scheen zeer in den smaak te vallen. De volksspelen waren verdeeld in oefeningen en spelen voor mannen en oefeningen en spelen voor jongens van 14—17 jaar. Een der aardigste •nummers van het programma voor de jongeren waswedloop met hin dernissen. Drie knapen gingen even na elkander afmoesten eerst een schutting van circa 1\\ meter over klimmen, dan door een ton kruipen nog eens eene schutting over, eoz. Wie den ander inhaalde moest hem een klap geven, waarmede dan de minder vlugge af was. De jongens deden hierbij duchtig hun best. De uitslag was, dat pryswinners warenJ. Versteeg, C. Smit, Muller, Akkooi, Van Leeuwen, v. d. An ker, D. Dolé, Van Zeggelen, W. Stammers, P. Mollema en P. John. Het touwtrekken voor mannen was eveneens vermakelijk. Twee mannen namen ieder een eind touw in handen en trokken dan net zoolang, totdat zij bij elkander stonden en de kamp was gewonnen. In dit nummer wa ren pryswinnersde Weers, de Wilde, Pieters, Pollé, Joosten, Hirs, ivoland, Van Wort, Van Danzig, Steen kist, en Van Noord. Van het nummer hardloopen voor mannen, waarvan de baan lang was 75 M. is de uitslag, dat pryswinners zijn: Van Keulen, v. d. Spek, Jan sen, Hartman, F. Van Booren, JG. Priesman, H. J. W. Van Leent, Van Westerhoven, Busking en A. van de Veudt. De deelnemers aan het nummer, tonkruien voor de jongeren hadden oen lastig werkje. Ze moesteu 5 boter-, vaatjes op een platten kruiwagen in ia den kortst mogelijken tijd naar het einde der baan kruien. Dat dit niet ;emakkelyk ging, valt te begrypen. Telkens viel er een vaatje van den wagen en dan raakte de rijder van den kruiwagen een heel eind achter. De winners warenA. Schcffer, H. Hofstee, Vlug, Kilian, Sabelis, A. Van Loon, Michel,F. Jacobs, Kuijpers, J. Hensbergen. Boon en H. de Mon; de laatste 4 bij loting. Een ander nummer van het pro gramma voor de jongeren was: tour- nooi op den boegspriet. Elk der deel nemers kreeg een langen stoffer in de hand en moest dan, terwyl fcy op eene smalle lat stond, trachten zyn tegenstander er af te stooten. Ook dit was niet gemak kelyk. De over winnaars waren: Van Roon, Post, Zandstraten, Oldenmark, Hirs, Clercq, Franken, Maas, Egmond, Bijster en Poelman. Van het nummer steenstooten of werpen, voor de ouderen, behaalden de navolgenden een prijs. Achter hunne namen is vermeld het aantal Meters dat zij den steen'wegwierpende twee worpen bij elkaar geteld: Bosch, 9.75 M.; Kembeek, 9.45 M.; Fraikin, 8.30 M.; Schrijnders, 7.80 M.; Rerstal, 7.50 M.; Roest, 7.50 M.; Kaas enbrood, 7,45 M.; Koopman 7.35 M.; Van Schooten. 7.30 M.; Michon, 7.25 M. en Selraadt 7.25 M, ln het nmymer: verspringen voor mannen, waarbij de sóm van alle 3 de sprongen werd in rekening ge bracht, waren pryswinners: J. van Poelgeest, 12.60 M.; F. H. F. Don kerwolken. 11.75 M.; P. Leyenhorst 11.40 M.; J. De Korte, 11.30 M.; C. Splinters, 10.65 M.; B. Oxener, 10,40 M.; J. John, 10.35 M.: G. H. van Kampen, 10.25 M.; H. G. Krüp, 9.90 M.: J. Steenkist, 9.05 M.; H. Hagen. 9.05 M. en S. Kaasenbrood 8.55 M. Tot zoover hadden de volksspelen ongestoord kunnen plaats hebben. Maar thans kwam in dien rustigen toestand eene verandering. Herhaal delijk waren er reeds onder de tou wen doorgekropen of er overgespron gen en de infanteristen waren met de agenten van politie niet talryk genoeg, om den opdringenden stroom te keeren. Het gevolg daarvan was dat toen aan de zijde van 't Ver wulft een oogenblik stilstand kwm in de spelen, het publiek opdrong, de voorste rijen, onmachtig om zich togen het duwen van achteren te verzetten, over de afsluiting heen kwamen en in enkele oogenblikken het terrein zoo overstroomd was, dat er aan voortzetting van de spelen niet te denken viel. Gelukkig voor de deelnemers, wis ten de leden der commissie er raad op. Op den Doelen zouden do verdere nummers worden uitgevoerd. Daar is eene ruime binnenplaats, waar niemand door kon dringen. Een woord van dank komt toe aan den sergeant^ der infanterie, die be last met het in ont vangst nemen van den uitslag der verschillende nummers zeer bereidwillig was de pers alle inlichtingen te geven. Hulde zij ook gebracht aan de heeren Van der Boom en Meycrink, die hier de ziel van de beweging waren; zoomede aan de leden"der gymnastiekverenigingen „Concordia" en „Excelsior", die zeer welwillend assistentie verleenden. De uitslag der nummers, die op den Doelen werden gespeeld, volgt hier Polsstokspringen. Mannen. Ie pry's: Van Loojj, 2,25 M.; 2e: Beenders, 2,20 M. vrij: 3eRuygrok, 2.20 M. aan; 4eDe Haas, 2 M. 5e Weyers 1,90 M.; 6e: Keurs, 1,80 M., 7e Kramer, 1,80 M.; 8ste: Klugt, 1,50 M.; 9e: Heemskerk, 1,20 M.; 10e: Pelsen, 1,20 M. Turfrapen. Jongens. Ie prijs: Rolland; 2e: Collard;3e: Ludingh; 4e: Oudhoff; 5e: Vermeer; 6e: Blokker; 7e: Van Aalst; 8e: De Korte9eGelooven10eStaphorst 11e: Bakker. Driebeenige wedloop. Jongens. Ie pijjs: Jantzfen Ophuizen; 2e: Koenen en Grilles; 3e: Stoffers en C. Ophuizen4e: Teunissen en Visser; 5e: v. d. Wyt en v. d. Goes; 6e: We-1 1 zendonk en Baas; 7e: Le Martre en A. Heraey; 8e: G. Tieskens en J: Muller; 9e: Duitz eu Staphorst; 10. Dantzen en v. d. Giezen. Wedloop met ballen. Jongens. le prys: Stavenuiter; 2e: Christi- aan; 3e: Stappers; 4e: Stoffers; öe: v. Ekeren; GeKnijpers; 7e: De Bruin; 8e: Iterson; 9e: Stuurman; 10e: A. d§ Bruin; 11e: Mul£~7, ln de lokalen. was den gansclien avond geen plaatsje onbezet terwijl velen daarenboven nog stonden. Als ten vorige jare zijn ook thans dus weder deze uitvoerin gen zeer in den smaak van het publiek gevallen. Aan de uitvoering in de sociëteit Vereeniging werkten vier bekende Haarlemsche musici mede. Mejuffrouw Jeanne Landré droeg drie liederen voor met het frissche geluid en de keuiige voordracht, die wy van haar kennen. Met den heer Zalsman samen droeg zij daarna het fraaie duet voor uit Willem Landró's opera „de Roos vau Dekama". De heer Zalsman zong o.a. drie der oud-nederlandscha liede ren van Valerius. Hij was bijzonder goed by stem en oogstte dan ook, evenals Mej. Landré, zeer veel ap plaus. Naar wij vernemen gaat deze ta lentvolle zanger den 15den September naar Borlün, om daar den 4en Octo ber oen liederavond te geven met medewerking van Coenraad V. Bos, een to Berlijn woonachtig en daar zeer gunstig bekend Nederlandsch pianist. De derde solist was de heer W. Robert Jr., die een drietal kleinere nummers voor zyne rekening had ge nomen en deze met talent voordroeg op een nieuwe, zeer fraai klinkende viool. Het accompagnement was, wij be hoeven het nauwolijks te zeggen, by den heer Philip Loots in hoogst bekwame handen. Daarna trad de gymnastiek- en schermvereeniging „Excelsior'-, direc teur de heer A. J. Meyeriuk, voor het voetlicht en voerde daar eenige nummers uit die wij niet alle afzon derlijk kunnen .bespreken, maar waar van wy toch mogen getuigen, dat ze zeer in den smaak der aanwezigen vie len. De kapel van Ullrich gaf wat muziek te hooren. Nog verdient vermelding, dat de kon. liedertafcl dezen zeer geslaagden feestavond met de uitvoering der na tionale liederen heeft geopend. Stamp- en stampvol was 't ook gis terenavond in den Schouwburg. De Gymnastiek- en Schermvereeniging „Concordia'' onder leiding van den heer A. J. Meyerink en de Letter lievende Vereeniging „J. J. Cremer" gaven daar hunne uitvoeringen. Door de leden van Concordia wer den uitgevoerdvrye oefeningen, staafgroepenoefeningen aan de lange stok en aan de barren, colonne lange stok en geweer-colonne. Dat alles zeer net j e en gelijk werd afgewerkt be wees wel het applaus dat den leden van oncordia na ieder nummer ten deel viel. Daarna werd opgevoerd door -iï vereeniging „J. J. Cremer": de i- amatische schots „De Militaire Wilt' sordQ'\ daarna het kluchtspel nJ^,Trö Pezel, wat ben je voor een ezi'- beide stukkeu vielen zeer irn (1 maak en de luide teekenen vaif .al, die den spelers ten deel vielen, n wel het boste bewijs hoe het pu- 1 dek zich heeft geamuseerd. In den Doelen gaf de typo- en li- thographische vereeniging '„Kunst na arbeid" onder directie van den heer W. A. Kwantes eene uitvoering en droeg de heer A. M. Vrugt eenige stukjes voor. „Kunst na Arbeid ving met de Volksliederen aan, die het koor forsch en krachtig zong. Een luid applaus daverde door de zaal, wat wel bewees, dat de zang het audito rium beviel. Met „Mijn Vaderland" van Corn. Immig Jr., had het koor al evenveel succes. Reeds meermalen hadden wij gelegenheid op te merken, en zoo nu ook hier, dat de heer Kwan tes voor deze vereeniging, de rechte man op de rechte plaats is. De heer Vrugt, die op het gebied van voordragen al lang eenige repu tatie heeft, deed zyn auditorium schud den van het, lachen door het voor dragen van de „Dorpskomiek". Ver der droeg hy voor: „Varia op eon oud thema" van De Winter en „Ge noeg en niet genoeg", kom. scène van Vrugt zei ven. Met de opvoering van „Hot spreek uur van den Dokter,, kluchtspel in éen bedrijf", werd de avond besloten. Allen, die in den Doelen zyn geweest hebben veel genoten. De heer van der Boom handhaafde uitnemend de orde en liet niemand toe, die niet van een bewijs van toegang was voor zien. In de Kroon was „Haarlem's Zanggenot" het eerst aan het woord, die „Hollands Glorie" van Richard Hol ten gehoore bracht, waarmede deze liedertafel veel bijval oogstte. Na deze compositie, zong Haarlem's Zanggenot nog: „Öe Martelaars in het Colyseum", van L.' de Rillé, dat zeer correct werd uitgevoerd. Een der leden van „Door inspan ning uitspanning", welke tooneelver- eeniging hier hare medewerking ver leende, droeg daarop de Dorpskomiek voor. Hij deed het zeer goed en aar dig en bracht aan het einde te pas de weigering der Haarlemsche poli tie 0111 „Metje" te mogen begraven wat allen bartel jjk deed lachen. Een mannenkwartet van „Haarl. Zanggenot" zong daarop „Het Vis- schertje" en „Unser Heimathland." Ten slotte voerde „Door inspan ning uitspanning" op „De bruidschat van Auvergne." Het» aardige stukje werd goed opgevoerd. Het was hier ontzettend vol. Byna Naar het engelsch van ROBERT LOUIS STEVENSON. TWEEDE GEDEELTE. De Scheepskok. HOOFDSTUK VUL De herberg de Verrekijlcer.'1 Toen wij de herberg binnentraden zaten do squire en dokter Livesey hun ontbijt te nuttigen, waarna zy den schoener in oogenschouw zouden nemen. Lange John Ter tel de het voorgevallene geheel naar waarheid en met feel opgewondenheid. „Zoo was I et, is het niet zoo, Hawkins vroeg hy telkens en telkens weer en ik kon hem altijd bevesti gend antwoorden. Het speet de heeren, dat „Zwarte Hond" ontkomen Tras, maar ze begrepen dat er niets aan te doen viel; zy prezen langen J ohn zeer, waarop deze zyn kruk opnam «a vertrok. „Alle mannen moeten dezen middag om vier uur aan word zynriep de squire hem achterna. „Ja, ja, mynheer," antwoordde de kok. „Wel squire/' zeide dokter Livesey, „over het alge meen heb ik nooit veel vertrouwen in uw menschenken- nis gehad maar John Silver bevalt mij." „Het is een handige kerel," verklaarde de squire. „Jim kan nu wel met ons medegaan, niet waar?" voegde de dokter er bij. „Natuurlyk," antwoordde de squire. „Zet je hoed op, Hawkins, we zullen het schip gaan bezichtigen." HOOFDSTUK IX. Waar het buskruit en de wapenen worden qeborgen.u De „Hispanola" lag een eindje verder op, zoodat wy ons een weg moesten banen door de bemanning van andere schepen en van tyd tot tyd genoodzaakt waren over de kabeltouwen heen te stappen. Eindelyk sloegen wy links af en klommen aan boord, waar wy door den heer Arrow, een oude zeerob met ringetjes in de ooren, begroet werden. Hij scheen dikke vrienden met den squire te zijn, maar ik merkte spoe dig op, dat de kapitein en de heer Trelawney niet op zoo'n goeden voet met elkaar stonden. Deze eerste was een man met eeu schrander gelaat, die naar het mij voorkwam, over het een of ander be angstigd scheenwy zouden evenwel spoedig weten wat de reden van zyn vrees was, want nauwelijks wa ren wy de kajuit binnen getreden of éen der matrozen klopte aan d« deur. tocht is ingelicht dan ik. Dat vind ik niet openhartig tegenover my' gehandeld, u wel „Neen", zeide dokter Livesey, in het geheel niet. Dat ben ik met u eens." „Vervolgens", ging de kaptein voort, „hoorde ik toe vallig, dat wij uitgingen om een schat te zoeken. Dat is een gevaarlijke onderneming, in ieder geval houd ik niet van zulke reizen, om welke reden ook. En vooral niet, wanneer het doel geheim moet blijven en (vergeef mij mynheer Trelawney) de papegaai er toch alles van weet." „Silver's papegaai?" vroeg de squire. „Ik zeg dit maar bij wijze van spreken," zeide de kapitein. „Ik bedoel dien babbelaar. Ik geloof dat geen vau u er goed over na heeft gedacht, wat gij eigenlijk gaat beginnen; ik zal u mjjn gevoelens over deze reis bloot leggen bet is een tocht op leven en dood." „Dat is duidelijk en ik moet zeggeu zeer juist inge zien," hernam dokter Livesey. „Het is een gevaarlijke reis, maar wy zyn toch niet zoo onwetend als gij wel denkt. En verder, bevalt het scheepsvolk u niet. Zijn het geen goede zeelui?" „Neen, zy staan mjj niet aan," antwoordde kapitein Smollett. „En ik vind, dat men de keuze der manschap pen aan my had moeten overlaten." „Ja, dat had ook eigenlijk zoo belmoren te zyn. En als gij daarin door myn vriend gepasseerd zijt, dan is het toch zonder boos opzet gedaan. En gij zytdusook niet met den heer Arrow ingenomen?" „Neen, heelemaal niet, mynheer. Ik geloof, dat hy een heel goed zeeman is, maar hy maakt zich te „Kapitein Smollett vraagt of hij u even kan spreken," vroeg de man. „Öe kapitein komt my nooit ongelegen. Laat hem binnenkomen," zeide de squire. De kapitein, die vlak achter den man stond, trad de kajuit binnen en sloot de deur achter zich toe. „Wel, mynheer," zeide de kapitein, „ik zal maar da delijk met de deur in huis vallen, ai ben ik bang u misschien te beleedigen. Deze tocht bevalt mij niets; ook ben ik volstrekt niet met de manschappen en myn officier ingenomen. Dat is kort en bondig, alles wat ik u te vertellen had." „Misschien staat het schip u niet aan vroeg de squire ongerust. „Dat kan ik u nog niet zeggen, mynheer, want wy hebben nog niet gevaren," zeide de kapitein. Het schy'nt een goede bark, maar verder kan ik u mijn meening daarover nog niet te kennen geven." Mogelijk zjjt gy niet met uw patroon ingenomen vroeg de squire. Maar hier viel dokter Livesey hem in de rede. „Wacht eens even," zeide hy, „wacht eens even. Het is geheel onnoodig zulke vragen te stellen. De kapitein heeft te veel of te weinig gezegd, ik acht my verplicht hem een verklaring van zijn woorden te vragen. Gy' zegt dat deze onderneming u niet aanstaat Waarom niet?" „Men heeft mij als gezagvoerder aangeworven, myn heer om dit schip te brengen, waar de heer Trelawney my beval," zeide de kapitein. Dat is best Maar nu be merk ik, dat het scheepsvolk veel beter omtrent dezen

Haarlem's Dagblad | 1897 | | pagina 1