De Zijde is verbrand! Ingezonden Mededeelingen. 30 cent per regel. ,en de Dames, wanneer de betreffende kleedingstukken zeer dik- na slechts 23 maal dragen scheuren enz. in de plooien krij- oi «als watten» uit elkander gaan. Dat is echter geen toevallig branden» der ruw-zijdemaar zij wordt opzettelijk, om de zijde [er en goedkooper te doen schijnen, met Tin en Phosphoruszuren iladen, die de vezel van de ruwe zijdedraad doorbijtenmen noemt zoodanig kleuren «Chargeeren!» Hoe meer de zijde gechar- rd wordt, door zooveel te meer Tin-baden moet zij getrokken wor- o»i dit vergift goed kunnen opzuigen. De geverfde Zijde het 'ste spinselheeft aldus de kiem des doods reeds in zich vóór op clen weefstoel komt!! De daaruit vervaardigde zoogenaamde lestofTen moeten na kort gebruik als zwam scheuren, al naarmate Zijde meer of minder gechargeerd geworden is. De dure Robe 1. maakloon!) is totaal waardeloos. 'Stalen van mijn echte Zijden J ik ommegaand. De stoffen worden franco en vrij van invoer- iten in huis toegezonden. ZijdoFabriekeu G. HENNEBERG, (k. u k. Hoflever.), Zürich. r by eea tocht, in het voorjaar ernomen langs de Zuidkust van open Victoria Zee en verder naar westen, kon geen land waarge- m worden verder dan Kaap Mary rms worth. Gaat vreemd in dat hooge noor- Na den Dovegletscher, het zui- van Petermann-land, Riclithofen verdwijnen Gilles-land en Jolian- scn-land. Hoe verder de tochten li uitstrekken, hoe meer land er geschrapt moet worden. n. r. et. ne voorspelling van Falb. tudolf Falb heeft na een nauw- irig onderzoek verklaard, dat de rold precies om drie minuten over e, op den 13en November 1899 vergaan. )e Londensche Globe merkt op, ir aanleiding daarvan, dat een orting capitalist" den heer Falb een moeilyk dilemma zou kunnen Dgen door hem 100,000 pd.staan bieden voor eeu verbindtenis van om jaarlijks 20,000 pd. st te alen ten eeuwigen dage. Wanneer de heer Falb dit voor- ;1 van 00,000 pd. st. weigert, zou een démenti geven aan zijn eigen irspelling en mocht deze bij toe eens niet uitkomen, dan zou hij vijf jaar netto 20,000 pd. st per ir zoolang hij leeft, verliezen. geschiedenis van Dimitri. Dimitri is een Russische windhond Parijs. Gisterenmorgen liep hij te iterfanten in een verafgelegen straat, twee verraders, twee agenten politie, hem aanvielen, en een ïw bonden aan zyn zilveren hals- ii(l, waar wel zyn naam, maar geen res op stond. Dimitri is te welop- roed om zich niet te schikken in t onvermijdelijke. Dit was in casu fourrière, de gemeene honden- K>rdhoek van Parys, waar demen- henoverheid zich aUeronmensche- kst dagelijks bezondigt aan verlaten- ndel evens. Het was een droef schouwspel, mitri, met zyn leeuwehuid, zijn even oen als lieren kop, zyn prachtig ekkende, zoo stevig in de knieën iiechte pooten, zich te zien oefenen den lamlodderigen pas der twee abakken. Maar men waakte in den indenhemel. De weg ging langs de arnekade. Aan den oever van 'i maal was een oploopje. Een vrouw achtte zich te ontrukken aan de men van een aantal menschen, wan- ipig gillende om haar jongetje. Dit in 't water. „Redt m'n kind!" ndelyk: een zwarte steenkolen- lecht, hij sprong in 't water. Maar goed hy zwemmen kon, toen de w mjarige drenkeling zich aan hem istklampte, dreigden beiden te ver- tan Daar vloog een lichte massa als !Q schicht onder langs de trillende lenen der radelooze toeschouwers Plof!Dimitri, die zich had schikt iu het onvermijdelijke voor chzelven, had in zyn altruïsme de Dodige kracht van knauw en ruk Bvonden om zijn touw stuk te bijten, 'ag nu in 't kanaal en zwom als visch, en pakte met krachtigen ap den kleinen jongenEn toen naap en kolemnan beiden op den ever stonden, waar de twee'agenten egonnen te begrijpen dat misschien its voor hen te doen viel, toen was Hmitri al lang verdwenen Tering. De beroemde Berlijnsclie hoog- eeraar, dr. Yon Leyden, heeft te lloskou op het congres van genees- iundigen oen zeer belangrijke voor dacht gehouden over de behandeling 'an longtering tuberculoseHij wees p het groote belang dier behande- mo-, omdat jaarlyks in Europa 1 lillioen menschen aan die ziekte ster- en. Toch bestaat er mogelijkheid iaat- ook in de gevolgen te beperken, ooals de bekende inrichting van dr. Irehmer te Görbersdorf heeft geleerd, üs men aanneemt dat de bacterie, ie prof. Koch heeft ontdekt, de enige oorzaak is van de ziekte, dan de besmetting enkel door overdracht Jogelijk, waarbij dan echter nog :omen moet, dat het lichaam door en zwak gestel en erfelyken aanleg t toe geëigend is. Daarom moet wral voor versterking en harding an het lichaam gezorgd worden, en egen het overbrengen door de stipste einheid worden gewaakt. De vrees foor overbrenging in de ziekenhuizen ielven is, blijkens de ervaring, onge zond gebleken. Eveneens is gebleken dat er tot ii toe geen afdoend geneesmiddel e|on de ziekte bestaat; ook het wcrculine heeft niet aaa de ver wachtingen voldaan. Tot dusver heeft de methode van dr. Brehmor nog de beste uitkomsten gegeveneen ver- oeniging van hulpmiddelenzacht klimaat, stofvrije lucht, ruime |voe- ding, beweging, rust en geneesmid delen. Bergstreken, een zuidelijk warm klimaat, zeelucht, in 't algemeen stre ken waar de ziekte geen voedsel vindt, zyn aangewezen, al leveren zy geen volkomen voorbehoedmiddel. Een zeereis kan baat geven, en ook het noordelijk klimaat kan, mits op be schutte plekken, heilzaam werken. Vóór alles veel lucht, zuivere lucht zonder bacteriën. Daarom behooren de woonkamers en slaapkamers ruim te zijn en veelvuldig gelucht te wor den. Een tweede vereischte is rijkelijke voedingook met veel vethet is wenschelyk dikwijls den patient te wegen. Zeer schadelijk is echter het gebruik van alcohol. Matige lichaamsoefeningen (sport) zijn mede een geschikt hulpmiddel, vooral die in de open lucht; slapen met half open vensters, een koude afwrijving 's morgens en 's avonds. Ook wielryden kan nuttig zyn, mits zónder groote inspanning. Lang sla pen en een kort middagdutje zyn aan te bevelen. Een volkomen naleven van zulke voorschriften is alleen in bepaalde gestichten mogelijk. De tegenzin daar tegen is maar een vooroordeel, dat overwonnen moet worden. Als de zieken zich meer in zulke gestichten lieten verplegen, zon het sterftecijfer spoedig aanmerkelijk da len. Het is volgens prof. Von Leyden een plicht van de over heid, zulke gestichten, liefst in de nabijheid van groote steden, op te richten. Koning Humbert te Homburg. De koning en de koningin van Italië zijn, zooals gemeld is te Hom burg hartelijk verwelkomd. Na de gebruikelijke begroeting aan het sta tion, die van 's keizers zyde in het oogvallend vriendschappelijk geweest moet zijn, reed de stoet in open rij tuigen de stad invooraan de lan dauer met de keizerin en de konin gin, en daarachter die met den kei zer en koning Humbert. Na de toe spraak van den eersten burgemeester Tettenborn, voor het Kurhaus, drukte koningin Margaretha den burgemees ter herhaaldelijk de hand, waaropzij van de jongejuffrouw Ulrike Schmidt een mooien oi chideeënruiker aannam, De omstanders juichten vol geest drift. Vervolgens begaf de burge meester zich naar het tweede rytuig, om ook koning Humbert namens de stad Homburg te verwelkomende koning bedankte hem met een enkel woord. Toen de rijtuigen voor het kasteel stilhielden, werden de koning en de koniDgin nog begroet door de evviva's van de Italiaansclie kolonie te Homburg. Behalve de majesteiten en het huis van Savoye gelden de leve's ook het drievoudig verbond. 's Avonds groote taptoe voor het keizerlijk slot. Ook de koningen van Saksen en Wnrtemberg zijn te Homburg aan gekomen, waar op uitdrukkelijke uit- noodiging van den keizer ook de prins-regent van Beieren nog een be zoek zal brengen. De toespraak waar mede keizer NVilhel ra den prins-regent hulde bracht voor de manoeuvres van de Beiersche legercorpsen, was zeer minzaamdo keizer bracht in herin nering, dat op de burcht van Neuren berg in vroeger tijd de hechtste ban den zyn aangeknoopt tusscben het huis Wittelsbach en het huis Hohen- zollern. In den Temps vertelt Sganarolle (Francisque Sarcey) enkele staaltjes van zonderlinge administratieve heb belijkheden in Frankrijk. Een dame, die ecu familie op een badplaats wil bezoeken, gaat naar het postkantoor van die badplaats, en verzoekt den dienstdoenden ambte naar haar het adres der familie mede te deeleu. De ambtenaar weigert dit, met een beroep op zijn instructiesde dame zegt, dat z\j de bedoelde familie wil bezoeken, maar niet weet in welke villa deze logeert. Niets helpt Eindelijk komt de dame op het denk beeld een telegram te zenden aan de familie, die zij' wil bezoeken. Dit te legram wordt door den ambtenaar aangenomen, verzonden, en eenige oogenblikken later werd zy aan liet kantoor afgehaald. Het kostte kaar 65 centimes, om terecht gewezen te i worden. I Als men zoo iets leest komt men tot de overtuiging, dat de Hollanders niet uitsluitend de „Chineezen van Etro- |Pa" moeten genoemd worden! Anarchistische aanslag. rrydag te middernacht heeft ie Barcelona een anarchist twee sehoten gelost op het hoofd der gerechtelijke politie Portas, die ernstig in de borst rond werd. Toen de moordenaar vlucht wilde nemen, snelde de politie-chef Plantada hem na. De anar chist loste verscheidene schoten op hem, maar Plantada werd niet ge wond en schoot op den vluchteling, die ten laatste gearresteerd werd. Hij heet Ramon Sampan Barril. De toe gesnelde menigte was zeer veront waardigd en wilde den moordenaar lynchen. De heer Portas, verzekert dat zijn aanvaller medeplichtig is aan den moord op wylen den heer Canovas. De moordenaar zal door een krijgs raad gevonnisd wordon. Men heeft op hem zeer compromitteerende stukken gevonden. Twee jaar geleden was hy door den heer Portas in hechtenis ge nomen wegens hetuitüuiten der Spaan- sche vlag in een schouwburg. Hij was medewerker aau verschillende revo- lutionnaire bladen. Een. verre van maiseh oordeel. De Bayreuthscbe correspondent van de „Daily Mail" leest zijne vrouwe lijke landgenooten de les over hunne houding bij de Wagner-voorstellingen. Terwijl, zegt hy, bewoners van andere landen te Bayreuth komen om van de opvoeringen te genieten, schijnt het wel dat Engelsche dames er alleen komen om hun wijsneuzigheid te toonen. Wanneer zy een Leitmotiv herkennen, noemen zy het oogenblik- kelijk bij den naam, zoodat de buurlui toch vooral zullen hooren hoe knap zij zyn. Zy melden alle nieuwe scènes van te voren aan en spreken van de Wal- kürenrict alsof zy zelf mee hadden gereden. Hun lachen is een half mede lijden half verachting uitsprekend gehoest Na afloop van het stuk zijn zij mild in luide afkeurende critiek over acteurs, muziek en decors. Voor de schrijver te Bayreuth kwam, wist liy niet dat er zulk een groot aan tal van dat onaangename soort men schen bestond. Hij begrijpt ook vol strekt niet, waarom zy deu schouw burg te Bayreuth als jaarlyksche ver zamelplaats hebben uitgekozen. De scliaduw van het geluid. Een hoogst merkwaardige waarne ming is door den Eogelschen natuur kundige Very Boys gedaan. De ge- luidgolven van dot geruisch moeten volgens Boys een schaduw veroorza ken. Na eene sterke trilling der lucht, bijvoorbeeld na eene ontploffing van een voldoende hoeveelheid sterk spring middel (30 a 40 KG. dynamiet) vliegt bij helder weer een schaduw voorby den waarnemer en deze schaduw houdt Boys voor die vau de golf van het geluid, welke met de trilling tegelijk ontstaat. Boys kon de trilling onder zeer gunstige voorwaarden waarnemen en beschreef deze donkere schaduw als een duidelijk begrensde, zwarte, cir kelvormige streep, welker middelpunt de plaats der ontploffing is en die zich vandaar snel uitzet, een cirkel, die steeds grooter wordt. Professor Boys heeft getracht hem te photographee- ren, maar hij lieeft geene voldoende duidelijke beelden gekregen. Dat eene pliotographie van geluidgolven niet onmogelijk is, blykt uit de pliotogra- phieën, die men van vliegende pro jectielen neemt; daarbij vertoont zich de steeds grooter wordende gel uidgolf eveneens als een donkere schaduw. Eene voorspelling vervuld. Als een soort van souvenir aan zijne avonturen in Egypte en in Soudan kocht de Heer Ingram voor 600 gul den eene mummie van den Engelschen consul te Luxor. De mummie was die van een en priester van Thetis, en zy droeg een geheimzinnig opschrift. Na te Cairo de noodige toestenming gekregen te hebben, zond Ingram de mummie naar huis in eene dikke kist, welke door zijne broeders op de bureaux van de „Illustrated London News" geopend werd. Op het gelaat bevond zich eene maske van papier-maché, welke nu in het Britsch museum be waard wordt. Aan deze laatst ge noemde instelling vroeg men eenen deskundige om de inscriptie te ont cijferen en te vertalen. Zij bevatte, dat alwie het lichaam van den priester zou verstoren, zelf van eene passende begrafenis zou beroofd zijn; hy zou een gewelddadigen dood sterven en zijne verminkte overblijfselen zouden „door een stroom waters naar de zee afgevoerd worden". Eenigen tijd, nadat Ingram de mum mie naar huis gezonden had, waren hij en Sir Henry Meux op deolifan- teujacht in Somaliland, toen eens de inboorlingen een groot stuk gedroogde aarde brachten, zeggende dat het 't spoor was van den grootsten olifant op de wereld. De verzoeking was te groot voor de beide sportmannen, en zij spoorden de kudde op. „Ik heb mijn olifantengeweer achterge laten," riep Sir Henry in verslagen heid. ..Neem het mijne*, zeide Ingram edelmoedig, eene roor hun oogmerk nnttelooze buks voor zich overhoudend. Toen zij de olifanten in het gezicht kregen, joeg Sir Henry op een man netje en Ingram wendde al zijne aandacht naar een vrouwtje. Zjjne methode was in het zadel om te draaien, een schot te doen, en dan met z\jne pony vooruit te galoppeeren, den ver woeden olifant listig tusscben de boomen lokkend. Ten laatste, omziende voor een schot, werd hy uit den zadel geworpen door den neerhan genden tak van een beom. Op het oogenblik dat hy op den grond neer kwam, was de verwonde olifant op hem, heat doodtrappende, niettegen staande het heldhaftig gedrag van zyn Soraalischen dienaar, die een volle lading afvuurde recht in het oor van het monster. Dagen lang wilde de olifant nie mand de plaats laten naderen, maar eindelyk werden Ingrams overblijfse len eerbiedig verzameld en voorloo- pig in een ravijn begraven. Men heeft nooit meer het lichaam gezien, want toen later eene expeditie naar die plaats werd gezonden, werd slechts eene voetzool en een deel van een menschenbeen gevondendeze erbarmelijke overblijfselen werden vervolgens te Aden met militaire eer begraven. Men ontdekte, dat de door hevige regens veroorzaakte vloed In- grams overblijfselen had medegevoerd, vervallende daarbij de 0Qd© profetie, de ontzagwekkende bedreiging van don priester van Thetis. De mummie is nu in het bezit van Lady Meux, en Sir Henry heeft de slagtanden van den olifant. INGEZONDEN Voor dm inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stulcken, geplaatst of niet geplaatst, wordt ae copij niet aan dm inzmder terug gegeven. Mijnheer de Redacteur! Reeds meermalen is door mij gele zen iets uit een gedenkboek vaneen zeeman; welnu laat mij ook iets in herinnering brengen, vooral toepasse lijk op de komst van Zr. Ms. den Koning van Siam. In den jare 1863 bevond ik mij a/b Z. M. stoomschip Citadel van Antwerpencommdt. kapitein-luitenent-ter-zee Mossel. Wjj vertroKken van onze bezittingen, doen eer wij vertrokken, moest er een Siameesehe vlag gemaakt worden, want wij hadden er geen aan boord. Maar de schilder wist er raad op. Een witte olifant en een roode vlag, ging uitstekend. Na in Singapore steenkolen ingenomen te hebben ging de reis naar de Siam. Op de reede gekomen lieten wij het anker vallen (wij hadden een gezantschap aan boord) en des ande ren daags werden wij afgehaald door een klein Siameesch stoombootje, te weten zes officieren, het gezantschap, matrozen en mariniers, ik geloof 24 personen in getal, waaronder zich schrijver dezes ook bevond. Ik ver onderstel dat door zyn diepgang de Citadel de rivier niet kon bevaren. 's-Morgens om 8 ure stoomden wij dan met het bootje de rivier op. Hier en daar waren eenige fortificatiën, onder anderen zag ik een toren in aanbouw, van onderen bouwvallig en van boven nieuw. Te twaalf ure werden wij afgehaald door een zoogenaamde zolderschuit, om aan de wal iets te gebruiken. Weder aan boord gegaan kwamen wij des namiddags om vier uur voor de hoofdstad Bangkok. Wij werden aan wal geplaatst in een stcenen ge bouw, een zoogenaamde Sints, en hadden niets te doen dan bij mooi weder een prachtige Holl. vlag aan een hooge paal te hijschen,die bij slecht weder werd vervangen door een an dere. De voornaamste vivres hadden wij van boord medegenomen, doch konden daar gebruiken wat wij ver kozen en hadden een kok Siamees) die een weinigje Maleiseli sprak, doch zijn best deed opium te schui ven. De uitdrukkelijke last van de officie ren was, ons niet ver in de stad te begeven, doch U weet wel hoe dat gaat. Den tweeden dag viel mijn oog op eeu vierkante pot, merk twee ge kruiste sleutels, gevuld met eieren, die 1 cent het stuk kostten, in suiker lieten zy zich goed smaken, ik gaf in beta ling een rijksdoalder, kreeg rond Jood geld terug, waarop aan de eene zijde 3 torens stonden. Des anderen daags kocht ik weder wat en zag dat een meisje van circa 12 jaar den raooien rijksdaalder om haar hals had han gen. Tevens bemerkte, ik dat ze mij met het kleingeld voor de helft had den bedrogen. Siam is een schoon land, de olifan ten zijn er legio, de geestelijken lie pen er in geel gewaad te drentelen langs de wegen. Bij de Tempels of Moskeëen staat gewoonlijk een beeld zoo groot als Laurensz. Coster, dan een kleiner en weder een enz. 1000 in getal. Na omtrent vyf weken daar ver toefd te hebben kregen wij last ons als eerewacht klaar te maken. Wij moesten naar het paleis, eerst in prauwen, toen naar de wal, poort in poort uit en daar stond het palcis van den koning, met, muren er om heen van1/., meter dik en IV2 M. hoog waarop lil la's (kleine kanonnen) ston den. Op de binnenplaats waren naar gissing 2000 officieren en manschap pen opgesteldik heb nog nooit zulke verroeste trompladers gezien. Nog stonden er 2 witte olifanten, mooi opgedirkt vooral de slagtanden. De koning, een klein man, zat onder een warandah, schitterend van diamant en edelgesteenten Mak voor zyn voe ten lag een man op zijn buik met een kwispeldoor in zijn hand, altijd het oog gevestigd op den koning of deze hem ook nog noodig had. Na een half uur waren al de sol daten verdwenen, maar wy vertoefden nog een uur, en niet éen Siamees of hy liep, voorbij den koning komende, altjjd op handen en voeten. (Wat een ontzag!) Er zyn (behalve olifanten) ook veel Gecko's, een groot soort hagedissen, die je by nacht wakker houden door het geschreeuw jekko. Na 6 weken daar vertoefd te hebben vertrokken wy naar Hongkong, een Engelsehe bezitting. De huizen kannen wel van de reede geteld worden; niet éen ry tuig in de stad. maar dieven meer dan te veel. Een kleine gouden medaille dorsten zy wel overdag van je jas te halen. Toch was znlks niet vreemd. Als wjj 's morgens ryst hadden gege ten, wierpen wy het overschot op dek, werd dat met zand vermengd, want eiken morgen werd het dek gesekrobt; veegde men dan die ryst door de spuigaten, dan werd ze nog door arme Chineezen opgevangen om als voedsel te dienen. U kan dus wel begrijpen, dat ook in de Engelsche bezittingen alles niet rooskleurig is. Van daar gingen we naar Shanghai, stoomden de rivier op, lieten het anker vallen, en kwamen tot de ontdekking dat er vreeselyk de cholera heerschte. Niets mocht er gekocht worden dan bladeren tabak. Pruimen en rooken deden we enorm. Er stonden op het dek vier schildwachten om te zorgen, dat dit bevel niet werd overtreden. Na vier dagen stoomden we weer naar zee, maar daar lag iets by den ingang van de rivier, eon zeer groot rus- sisch oorlogsschip. Toen wy er voorby stoomden, kwamen op het dek van den Rus wel 40 muzikanten en speelden „Wien Neerlandsch bloed", een pleizierig ge hoor, als je zoo ver van het moeder land verwijderd bent. Vandaar ging naar Faku. Hier gingen 24 man aau wal. Na naar gissing daar 6 weken vertoefd te hebben, voeren we op Tientsin, doch ik was daar niet by. Wy bleven op de reede liggen, zoo ver, dat met het bloote oog geen wal was te zien. Wy hadden daar het ge noegen, om vogels te vangen op het dek, ik heb ze nooit zoo mak gezien. Bij het losmaken van de zeilen om die te lachten, kwamen er wel hon derd vledermuizen uit Van daar terug liepen wy binnen in de baai van Sivyé, en voeren na vier dagen naar Batavia. Onder de reis, het was in 1863, tijdens den oorlog van de Noordeljjke en Zuidelijke Staten van Amerika, werden wij in de Straat Bali aange houden door een Noord-Amerikaansch oorlogsschip, een driemast-schoener met stoom, voorzien van aehterlaad kanonnen. De Amerikanen dachten, dat de Citadel een Zuid-Amerikaan- sche kaper was onder HoUandscke vlag. Hiermede lezer genoeg, want er was wel een boekdeel van te maken. W. S AARLOOS. Slijterij steeds onder de boompjes. Sport en Wedstrijden. Wielerwedstrijden te Weenen. Voor den grooten prijs van Weenen, bedragende 10,000 kronen, hebben zich 43 bekende wielrijders, waaronder uit Frankrijk, Duitschland, Oostenrijk, België en Italië, aangemeld. Voor Nederland rydt Jaap Eden, die daar nog onbekend is, maar naar wiens kunst men sinds zyn overwinning in Leipzig zeer nieuwsgierig is. Een lang artikel uit Parijs in de sportafdeeling van het N. w. Tagblatt heeft de Weeners het een en ander over onzen landgenoot verteld. De wedstrijden die in den Prater plaats hebben, zul len op den 5en (gisteren,) Sen en 12en September gereden worden. De be langstelling is groot. Ingeschreven zijnFrankrijkNos- sara, Courbe d'Outrelon, Gougoltz; Nederland: Jaap Eden; België: Pro tin, Fiseher; ItaliëPasini,Tomaselli, Ruggicro, Yasselli; Duitschland: Hu- bcr, Fischer, Christiansen, Oberberger, Week, Niemann, Heering, Lauter- mann, Koch, Mulack, Heimann; Oos- tenryk: Max, Buchner, Seidl, Lurion, Keller, Reininger, Reuther, Weiss. Vervolg Stadsnieuws De Plioenix. Naar wy vernemen zal de heer J.J. Rooyers Jr. op het terrein „de Phoe nix" een varkenshandel in 't groot vestigen. De dieren zullen worden ondergebracht in gemetselde hokken. Door deze nieuwe onderneming zal de naam Friesche Varkenmarkt weer eeniö- raison d'etre krygen. ,t wordt langzamerhand gezellig op het terrein de Phoenix. Er zyn nu al op gevestigdeen meubelfabriek, een petroleum-maatschappy,bergplaat sen voor hout- en brandstoffen, een bol- lcnloods,opslagplaatsenjvan|aannemers, een lawn-tennis baan, een asphyxia- tietoestel en een steenhouwerij. In het huis, vroeger bewoond door R. R. Thunn, later gebruikt voor gezinnen van cnoleralydcrs, is nu een fabriek van de hceren Reeser en van der Sleen gevestigd. E11 de rijwielfabrikaut Fon- gers heeft er een stuk van gehuurd en gaat ei- eerlang een magazijn en rywielschool bouwen. Tot onderwijzer van de Christelyke school in de Anthoniestraat alhier is benoemd de heer J. H. Lindeman te Stad Doetinchem. De aanleg eener electriselie tram Amsterdam-Haarlem (Zandvoortj schnnt ernst te worden. De vorige week had de/jngenicur-uitvoerder over den aanleg confercntiën met de Bur gemeesters en Wethouders der tus- schenliggende gemeenten (Sloten en Haarlemmerliedè.) Naar wy vernemen zijn de onder handelingen, die de eigenaar van liet huis op de Groote Markt, bewoond door den heer Schravendyk voerde met de maatschappy Krasnapolsky te Amsterdam, afgesprongen, daar Zater dag namiddag het perceel is gekocht door de firma Gebroeders Brinkmann, wier Café-restaurant daaraan grenst. Zooals gemeld is zullen de heeran Leopold Mündheim k Co. aangemoe digd door hun sncces te Amsterdam. Dinsdagmorgen in de Koningstraat no. 4 alhier, een magazyn openen van coupons, wollen en zydenjapon- stofien, manufacturen enz. Reeds van Zaterdag-avond af is men in de ge legenheid geweest de zeer smaakvolle en keurige étalage te bezichtigen. D« expositie, die 's avonds door gasgloei licht wordt verlicht, maakt een zeer goed effect en wij raden dan ook ecu ieder aan eens een kykjo te gaan ne men. Weldadigheid naar Vermogen. Afdeding Werkverschaffing. Van 1 Nov. tot 3 Sept. hebben zich de volgende personen aangemeld: 55 voor werkvrouw. 4 voor strijk ster. 7 voor waschvrouw. 1 voor stöe- lenmatter. 5 voor kookster. 8 voor naaister. 2 voor breister. 1 voor koet sier. 43 voor los werkman. 21 voor loopwerk. 2 voor kleedermakcr. 2 voor stucadoor. 1 voor licht werk. 4 voor timmerman. 1 voor opperman. 7 vooor grondwerker. 6 voor metselaar. 2 voor machinist. 2 voor bankwerker. 1 voor koffiehuisbediende. 3 voor schilder. 1 voor schoenmaker. 2 voor huishoudster. 3 voor smid. 1 voor op passer. 1 voor broodbakker. 1 voor baker. 5 voor pakhuisknecht 3 voor noodhulp. 1 voor bleekersknecht I voor steendrukker. 3 voor koetsier. I voor tuinman. Bjj de aanmelding moet een getuig schrift vau goed gedrag overgelegd worden. Van 1 Nov. tot 3 Sept zyn do vol gende personen geplaatst 41 voor werkvrouw. 3 voor naaister. 2 voor noodhulp. 5 voorwaschvrouw. 2 voor kookster. 1 voor strykster. 1 voor baker. 1 voor kleodermaker. 6 voor loopknecht. 3 voor timmerman. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen ge bruik wenschen te maken f wordt beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te riekten, bus Doelen, Stadhuis of Stationsplein. Inlichtingen kunnen dagelijks van 9—1 en van 3—5 uur verkregen worden bj^den Administrateur, bureau. Doelen, Kamer No 2. Bloemendaal. Vergadering van den Gemeenteraad vau Bloemendaal op Dinsdag den 7en September 1897, des namiddags te 7'/a uur. Heemstede. De uitslag der openbare vorkooping van een stuk bloemb. grond met daarop staande schuur by de IJzeren brug alhier, kad. gr. 54 A. 24 c. A., op Zaterdag j.l. in „do Nieuwe Dor stige Kuil" ten overstaan van Mr. W. H. Smit, notaris te Heemstede is, dat kooper is geworden de heer G. P. Bronkliorst te Haarlem, voor f3225. Hillegom. Behalve de aanvraag voor water gasverlichting in deze gemeente is thans ook concessie gevraagd tot ex ploitatie van electrische verlichtingen in deze gemeente. Zandvoort. Zaterdag had alhier de openbare verkooping plaats van drie arbeiders woningen, gelegen in de Noordbuurt, die tezamen verkocht werden voor f S50. Kooper werd de heer T. Keur alhier. De gelegenheid tot het kosteloos kaden van kinderen van ingezetenen is Zaterdag gesloten. Gedurende de tien weken werden 3857 baden geno men. Het grootste aantal dat op een dag gegeven werd, was 280 en het kleinste 18 baden. Zaterdagavond j.l. had by den heer G. E. alhier eene gasontploffing plaats. De huisknecht van genoemden lieer bekwam daarbij zulke lievige brand wonden aan hoofd, armen en boenon, dat hy zich direct onder geneeskundige behandeling moest stellen. In eene Zaterdag j.l. gehouden ver gadering van de Fccst-Commissie al hier was onder meer aan de orde de verkiezing van het bestuur. Herkozen werden de lioeron J. Th. {Schumacher, A. Bakels, H. N. Tatescn J. van den Bos, respectievelijk tot Pres., Vice- Pres., Penningmeester 011 Magazijn meester. In de plaats van don heer E. B. J. Luitink/die voor secretaris bedankt had, werd gekozen de heer J. v. d.fjWerff. Aangekomen vreemdelingen. G. Loman, Londen, 3 pers. Kerkstr. D 8. IJmuiden. Voordrachten onderwijzend perso neel IJmuiden. Voor onderwijzeres: J. M Dijk man, F. Briefjes, C. Overbeeke. Voor onderwijzer met acte Fransch: W. N. Voogt, S. Klinkenbijl P. Fa- ber. Voor onderwijzer met acte Dnitsch: J. van Ruyge, F. J. van den Ende. Zondag is alhier op het strand bij de zuidpier gevonden het in verre- gaanden staat van ontbinding ver- keerende lyk van een Belg. Op de linkerhand waren de merkteekens J. N., waaronder een hart. By de schietoefeningen op 't fort j alhier heeft een soldaat de stukken

Haarlem's Dagblad | 1897 | | pagina 3