Tweede Editie. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. FEUILLETON. De Schatgravers. 15e Jaargang. Woensdag I September 1897. No. 4352 HAARLEM'S DAQBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1.2© Veer de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is fkena der gemeente), per 3 maanden„1.3© Franee door het geheele Rijk, per 3 maande»1.66 Aieonderlajke mummers©.05 •ieSktötreord Zendagsblad, veor Haarlem, per 3 maanden©.30 de •mstreken «r tranee per post ©.371/2 A T) V jHjj^'-L'_hjisr'-L' I H'NT: 1 1-5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reel ah) es 20 Cent per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten on door alle Boekhandelaren en Courantiers. Dit blad verschynt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten war het Buitenland: Compagnie GénérmU de PubUcüé E traag ére G. L. DATJBE <k Ca. -JOHN F. JONES, SuccParijs 31bis Faubourg Monimartre. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opged^agenjjaanjhet Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. BUITEN het Arropdieeement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 15 regels f 0,75, elke regel meer ƒ0,15; Reclames per regel f 0,30. Agenten voor dit blad in den omtrek zijnBloemendaal, Sandpoort en Schoten, P. v. d. RAADT, SandpoortHeemstede, J. LEUVEN, bij tolSpaarndam, C. HARTENDORPZan voort, J. ZWEMMER Yehen, ~W. J. RUIJTERBeverwijk, J. HOORNSIJmuiden, TJADÉN, Genoemde Agenten neme- Abonnementen en Advertentiën aan. STADSNIEU WS. eerste en tweede pagina. Haarlem, 7 Sept. 1897. Schermwedstrij d. Op den sehermwedstrijd, uitge- sehreven door St. Michael, deafdeeling yan den R. K. Volksbond te Schie dam, werden in de afdeeling lange stok de volgende pryzen behaald 2de prijs van den Eynde, 3de prijs J. J. Rozen, beiden alhier. Nog werd aan „Kunst door Oefe ning" alhier een eere-diploma uitge reikt voor de uitvoering van een lerré. Wedvlucht. Zondag hield de postduivenvereeni- ging ^de Luchtgids" eene wedvlucht met jonge duiven van "Winterswijk afstand 178 K. M. Door de welwil lendheid van den stationschef werden de duiven ten 7 uur in vrijheid ge- steld. Op hunne reis hadden de dui ven met veel regen en heftigen wind te karnden. De prijzen werden als volgt behaald; le prys J. de Klerk 11 u. 19 m. 1 s. 3e J. A. Bruigom 11, 1© »54„ 8e W.G. de Korte 11, 22 ,50, 4e Jac. Groet 11, 35 2„ 5e H. Bannink 12 22 32 De poule prys voor de twee eerst- getooide, alsmede de medaille, uitge loofd door den Heer Stappers voor de drie eeretgetoonde duiven van den zelfden eigenaar, werden behaald door J. de Klerk. De prys voor de 4 eerst- getoonde duiven van denzelfden eige- laar door J. A. Bruigom. Door de groote massa water de laatste dagen gevallen zijn stoomge malen en watermolens in de omgeving alle in werking gesteld. Enkele weilanden stonden blank: gisteren kon door den flinken wind heel wat water worden geloost, doch heden morgen was er voor de molens te weinig wind. De heer Heari W. Braam alhier brengt een doos postpapier in den han del, die met recht „Reclame-doos" mag heeten. voor 45 Cents ontvangt men vijf tig vel papier ea daarby passende enveloppen en laatstgenoemden zyn ïog wel van binnen gekleurd om het doorschijnen te beletten. In den kegelwedstrjjd te Alkmaar gehouden, uitgeschreven door de ver eniging ?de Unie", zijn nog de vol gende pryzen behaald door stadge- ïooten Personeel® wedstrydde heer R. Bouw, 3de prijs met 43 p., de heer J. Brinkman, 6de prijs met 41 p. Vryebaan: de, heer Wattenai, 10de prys met 47 p., de. beer Jacobse, l©de prys met 44 p. Weldadigheid naar Vermogen Afdeeling Werkverschaffing. Van 1 Nov. tot 7 Sept. hebben zich de volgende personen aangemeld 56 voor werkvrouw. 4 voor strijk ster. 7 voor waschvrouw. 1 voor stoe- lenmatter. 5 voor kookster. 7 voor naaister. 2 voor breister. 3 voor koet sier. 43 voor los werkman. 22 voor loopwerk. 2 voor kleedermaker. 2 voor stucadoor. 1 voor licht werk. 4 voor timmerman. 1 voor opperman. 7 vooor grondwerker. 6 voor metselaar. 2 voor machinist. 2 voor bankwerker. 1 voor koffiehuisbediende. 3 voor schilder. 1 voor schoenmaker. 2 voor huishoudster. 3 voor smid. 1 voor op passer. 1 voor broodbakker. 1 voor baker. 5 voor pakhuisknecht 8 voor noodhulp. 1 voor bleekersknecht 1 voor steendrukker. 3 voor koetsier. 1 voor tuinman. 1 voor kantoorbediende. By de aanmelding moet een getuig schrift Yan goed gedrag overgelegd wordta. Yan 1 Nor. tot 7 Sept. zijn de vol gende personen geplaatst: 43 voor werkvrouw. 3 voor naaister. 3 voor noodhulp. 5 voor waschvrouw. 2 voor kookster. 1 voor strijkster. 1 voor baker. .1 voor kleedermaker. 6 voor loopknecht. 2 voor timmerman. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen ge bruik wenschen te makenworden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te richten, bus Doelen, Stadhuis of Stationsplein. Inlichtingen kannen dagelyks van 9—1 en van 3—5 uur verkregen worden bij den Administrateur, bureau Doelea, Kamer No 2. BINNENLAND. Uit d# „Staata-Courant". Kon. hesluiten. Met ingang van 16 September a.s. zyn: de kapitein-luitenants ter zee P. T. H. Yolcke en J. P. van Ros- snra eervol ontheven van het bevel respectievelijk over Hr. Ms. loge mentschip Buffel en instructieschip Nautilusis het bevel over Hr. Ms. logementschip Buffel opgedragen aan den kapitein-luitenant ter zee van Rosa om, voornoemd, en het bevel over Hr. Ms. instructieschip Nautilus op gedragen aan den kapitein-luitenant ter zee A. Seret. Yoorts is de luitenant ter zee der lste kl. L. N. de Bruyne, op pensioen gesteld en hem toegekend een pen sioen van f 1001 's-jaars, en eene verhooging van dat pensioen van f450 's-jaars. Bevorderd tot luitenant ter zee der le kl., da luit ter zee der 2da kl. A. H. C. Heydeman. Met ingang van 1 October 1897 benoemd tot onderwijzer by de op leiding van jongens aan boord van het daartoe bestemde instructieechip, de heer A. L. M. Sanveplanne, thans tijdelijk werkzaam bij die opleiding te Amsterdam. Beaoek van den koning van Siam. Een ontzaglyke menschenmenigte hield zich Maandagmiddag op om de Rynstraat en omliggende straten ter bywoniag van den intocht van Z. M. den koning van Siam in de residentie. De geheele Rijnstraat was eehter af gezet door bereden en gewone politie. Tan het stationsgebouw der Staats spoor wapperde de Siameesche stan daardvlag, nevens do Nederlandsche driekleur. Onder geschutgebulder en geheel overeenkomstig het programma van militaire eerbewijzen had de aan komst van koning Chulalongkorn plaats. Precies 2 ure 40 min. kondigde het eerste der 33 saluutschoten aan, dat de koninklijke trein in het gezicht; was en eenige minuten later stoomde da extratrein, waarvan de locomotief, voorzien was van een nationale en een oranjevlag, het station binnen, onder het slaan van den eeremarsch door de tamboers, onmiddellijk gevolgd door het spelen van het Siameesche volkslied door de koninklijke militaire kapel, die rechts van het koninklijke wachtsalon stond opgesteld. Deeere- wacht, gevormd nit een compagnie grenadiers, en opgesteld links van de wachtkamer, onder commando van den kapitein P. C. Colthoff, en voor welks front de kolonel-commandant van het regiment grenadiers en jagers stond met den bataljons-commandant, lnifce- nant-koloiel P. J. le Jolle, presen teerde bet geweer. Het eerst stapte uit den konink lijken trein de raad van legatie van Z. M. den Koning, Pbraratanakose, vertegenwoordigende het Siameesche ministerie van buitenlandsche zaken, die dadelijk toetrad op onzen minister van buitenlandsche zakeD, den heer De Beaufort en eenige woorden met dezen wisselde. Hierna stapte de Oostersche vorst uit, ving en bewegelijk, niet groot van gestalte. Hij was gekleed in een witte attilla, sober met gond versierd, een donkerblauwe pantalon met breed gou den galon, en een bopluimde witten helmhoed. De koning droeg het groot kruis van de orde van den Neder landsehen Leeuw en écbarpe. Gene raal graaf Dumonceau, adjudant-ge neraal, chef van het militaire hnis der Koningin, de minister van buiten landsche zaken de beer De Beaufort, de waarnemende burgemeester der reeidentie, jhr. Gevaerts van Simons- baven, de waarnemende gouverneur der residentie, generaal YanPomme- ren en de plaatselijke commandant luit.-kolonel Bierman wachtten in het wachtsalon den koning op, allen gekleed in galakleeding of groote uniform. De heer De Beaufort werd voor gesteld aan den Koning door boven genoemd lid van het gevolg ran Z. M.; de minister hield in ae Engelsche taal een korte welkomst-toespraak tot den Koning, waarna Z. M. ne* de hand drukte. Vervolgens werden de auto riteiten voorgesteld. Hierna inspec teerde de Koning de eerowacht, waar- bjj de prinsen Waste Sobhana en Wasti Maliisza Z. M. vergezelden. Yervolgens betraden de Koning en de prinsen met ban gevolg, dat kleur rijke militaire uniformen droeg, het met groen en sierplanten gedecoreerde ontvangstsalon, waar de voorstelling plaats bad van de navolgende auto riteiten, allen in galakleeding aanwe zig: nl. de wethouders, de heeren Bevers, dr. Moulin, Repelaer van Mo lenaarsgraaf, de Commissaris der Ko ningin mr. Fock, de gemeente-secre taris de beer Evers, de minister van financiën, koloniën, marine en oorlog, Hr. Ms. stalmeester baron Bentinck, de consul-generaal van Siam te New- York, de heer J. T. Smith, en voorts alle opperoffieieren, korpschefs in de residentie aanwezig, te zamen een schitterend gezelschap vormend. Ook de prinsen en het gevolg werden ge presenteerd. Buiten stond een a la Daumont be spannen open hofry tuig voor den Ko ning gereed, die daarin plaats nam met generaal Dumonceau, een der leden van het gevolg, en generaal Van Hel den in het volgende gewone hofrytuig zaten de prinsen, met H. Majesteits adjudant en voorts in hofrytuigen en andere open rijtuigen het gevolg. Het publiek juichte den koning en de prin sen toe, hetgeen Z. M. met een mili tairen groet beantwoordde. De waar nemende burgemeester opende in open rijtuig den stoet. Het koninklijk rij tuig werd geëscorteerd door bereden artillerie, onder commando van kapi tein De Jonge van der Halen, aio ter rechterzijde van het portier reed, terwijl ter linkerzyde de luitenant Jhr. Wittert reed. De stoet werd weder gesloten door een peloton artillerie. Toen de stoet aan het paleis in het Noordeinde kwam werd de koninklyke standaardvlag geheschen en presen teerde de eerewaebt van de Jagers het geweer, terwijl de hoorn-muziek der jagers den eeremarsch blies, ge volgd door het Siameesche volkslied. Z. M. werd aan den ingang Yan het paleis ontvangen door den kamerheer graaf Van Limburg Stirum en den intendant van de koninklyke paleizen jhr. Hoeufft. De prinsen begaven zich naar het hotel des Indes alwaar de Siameesche en de Nederlandsche vlaggen waren uitgestoken. Ook daar was een onb» zaglyke menigte op de been. Over de ontvangst aan liet station lezen wy nog de volgende bijzonder heden in het Vaderland Nauwelyks stond de trein stil, of een levendig manneke, «iet sluik zwart haar langs de slapen, het type van een Javaan, in een donker blauw met goud letterlijk beplakte uniform, steeg uit en reikto generaal Du Mon- ceau de hand, hem haastig iets toe fluisterend, dat blijkbaar met de plan nen van zijn Doorluchtigen meester in verband stond. Dan verscheen Koning Chulalong korn zelf, een kleine figuur, evenals zijn halfbroeders, die hem volgden en alle heeren van zyn zeer talrijken hofstoet. Zr. Ms. gelaatskleur i» lichtbruinhet geheel onbehaarde gelaat vriondelyk en ernstig tevens. Er kwam geen zweem van glimlach op, toen zyn witgehandschoende hand den vertegenwoordiger onzer Konin ginnen werd gereikt Minister Da Beaufort naderde met een diepe buiging, waarvan de heer- scher van Bangkok niets schaen te bemerken alvorens zyn Minister, misschien de directeur van Zr. Ms. Kabinet, hem op de aanwezigheid van den beheerder onzer „Foreign Office" opmerkzaam maakte. Ook toen waren er nog vyf minuten noo- dig om den vorst duidelijk te maken wien hy het genoegen had voor zich te zien en was net den heer De Beaufort mogelijk om, na een „shake hands", in net Engelsch, zeer kort en ook voor de naaste omgeving on hoorbaar, Z. M. welkom të heeten op Nederlandschen bodem. Koning Chulalongkorn droeg, even als zyn halfbroeders, een uniform, die familietrekken vertoont met de Engelsch-Indische en Oostenryksche: donkere pantalon met breede gouden bies, korten wapenrok, wit, met gou den brandebourgs en een witten helm, omzoomd van goud en met 'n gouden pickel-haube. Desondanks is de ge stalte van Z.M. niet bepaald martiaal te noemen. Terstond na zyn groet aan den Mi nister van Buitenlandsche zaken, liep de Siameesche Vorst, nu en dan even de hand aan den helm brengend, met versnelden pas langs de eerewacht. Van een bijzondere opmerkzaamheid van de goede houding van den troep bleek daarbij niets. Een deel van Zijner Majesteits ge volg achtte het niet noodig deze in spectie mede te maken en verzamelde zich op het perron, waar al deze van goud schitterende heeren, met den trein tot achtergrond, een aardig tafreel gaven van exotischen luister. Een enkele, heel klein van stuk, maar blijkbaar heel groot in aanzien, droeg de Europeesche kleederdracht en een hoogen zjjden hoed, die hem blijk baar in den weg zat, toen by een reis-verrekyker wilde omhangen. Van den invloed der reeds opgedane Europeesche beschaving spraken de „snapshots", vulgo pkotographietoe- atellon, waarmede eenigen gewa pend waren, blijkbaar bestemd om ook „kiekjes" uit de residentie mede te nemon, die in de respectieve harems te Bangkok heel watbekyks zullen hebben. Na de voorstelling der autoriteitem die slechts kort dnnrde reeds in zyn antwoord aan den minister meen den wy op te merken, dat de ken nis van den Engalsche taal, aan Z. M. toegeschreven, na juist niet schit terend is besteeg de heerscher over het Ryk van Siam het a la Dau mont bespannen en door jockies gere den galahofrytuig, waarin met hem een zijner half broeders en de generaals Du Monceau en Van Helden plaats namen. De eerewacht vóór het Paleis werd des namiddags om half vijf ingerukt. De beide prinsen hebben, verge zeld van den adjudant van H. M., jhr. Van den Bosch, en van hun adjudant, Luang Salyndba, in een hofrytuig een rijtoer door de stad gemaakt. Dee middags had ten P&leize een diner plaats van 25 converts, waar aan behalve de Koning van Siam en de beide prinsen, ook de voornaam ste leden van het gevolg deelnamen; voorts de leden der hofhouding, door H. M. de Koningin-Regentes toege voegd aan den Koning en de Siamee sche prinsen, en Hr. Ms. hofmaar schalk, baron Clifford. Z. M. de Koning deed voor het diner een rijtoer door de stad, welke drie kwartier duurde. Omtrent de reis van den Koning van Siam ait Duitschland naar ons land wordt nog medegedeeld: De Siameesche gezant met ajjn secretaris waren Z. M. tot Emmerik tegemoet gegaan en namen aldaar plaats in den trein, terwijl generaal Van Helden en de aan den Koning toegevoegde leden van het Militaire Huis, te Zevenaar hunne opwachting maakten en van daar de reii mede- maak ten. By het passeeren van het fort Wes- terroort werden de eerste saluut schoten gedaan, terwijl in Arnhem, Utrecht en Gouda eerewachten op de perrons waren opgesteld. Kerkdiefetal. Te Krommeniedyk is ingebroken in de consistorie-kamer van het kerk gebouw der Ned. Herv. kerk. Twee zwaro eikenhouten deuren waren vóór de kasten in die kamer; één was totaal weg en de andere opengebroken. De daar aanwezige zware antieke eikenhouten tafel was mede opengebroken. De kalk van de muren geslagen en alles door elkander gehaald. Aan ruim anderhalve flesch avond- maalswyn heeft men zich te goed fedaan, ten minste een van de ledige esschén werd Zondag achter den dyk door oen paar jongens gevonden. Overigens werd niets gemist. I11 de kerk schynt men niet geweest te zyn. De bus voor een aan te schaffen kerkorgel bleef onaangeroerd, zoo mede de offerbussen. De dief of dieven schijnen door een der ramen in de consistoriekamer zieh toegang te hebben verschaft. De beambte der Holl. spoorweg maatschappij, die Vrijdagavond ia den Haag werd aangehouden op aan wijzing van een juffrouw,' die be weerde dat de man haar bestolen bad, is Zaterdagavond op vrije voe ten gesteld. Brand te Hem. Ook de toren van de protestant- sche kerk te Hem, gem. Venhuizen (N.-H). werd Zaterdagavond door den bliksem getroffen en geraakte in brand. Snel grepen de vlammen om zich been en weldra stond ook hst kerkgebouw in vlam. Tegenover de vuurzee was de brandweer nagenoeg machteloos. Te ongeveer 7 uur waren de vlammen uitgeslagen, om ruim half 8 stortte de torenspits naar be- Naar het engelsch van KOBEBT LOUIS STEVENSON. DEEDS GEDEELTE. llijn avontuur aan wal, HOOFDSTUK XIH. Op welke wijze ik mijn avontuur aan wal begon. 15) Maar het geheel had een somher aanzien. De heuvels waren niet begroeid en hadden een vreemden vorm„de Verrekijker," die ongeveer drie of vierhonderd voet hoog was, liep styl naar boven en had een afgeplatten top. De „Hispaniola" steigerde verschrikkelyk in deee etrooming van den Oceaan. De sluitpoorten dreigden uit hunne sponningen te springen; het roer werd naar willekeur heen en weer geslingerd en het geheele schip kraakte en steunde en lag te stampen als do werktui gen in een stoomfabriek. Ik was zóo duizelig, dat ik mö stevig aan de stag moest vasthouden en de werela scheen voor myn oogen rond te draaienofschoon ik aaders een vry geoefend zeeman was, kon ik bet slin geren van het schip, wanneer we ods in geregeld vaar water bevonden, waarmee de golven als ware het een baL speelden, niet verdragen, ie meer daar ik nog ga haal nuchter wat. Misschien was dit de oorzaak misschien ook het gezicht van het eiland met zyn donkere, sombere wou den en wilde rotsen, waartegen het water met een donderend geraas opspatte want afschoon de zon warm en vroolyk scheen en de vogels om ons heen fladderden, en een ieder bi$ zon zyn na zulk een zee reis weer land te zien, zonk my het hart in de schoe nen en haatte ik op dat oogenblik zelfs de gedachte aan het Skeleton eiland. Wy hadden dien morgen vervelend werk te verrich ten, want er was nog geen windje te bespearen en de booten moesten worden uitgezet en bemand, terwyl het schip ongeveer drie mijlen van den hoek van het eiland het anker liet vallen, juist voor den smallen ingang, die toegang verleende tot de haven van Skeleton eiland. Ik ging yrywillig in een der booten mee, want ik had natunrlyk niets te doen. De hitte was ondragelyk en het scheepsvolk werd zeer ontevreden. Anderion voerde het commando over de boot, waarin ik had plaats genomen, en in plaats van het volk tot de orde te roepen mopperde hy het luidst van alleo. „Welnu," zeide hy ten laatste zuchtend, „bet zal niet eeuwig duren." Dit vond ik een zeer slecht teeken, want tot op dien stond hadden de maats vroolyk en gewillig hnn werk gedaan, maar nu was de tucht verbroken. Lange John bleef voortdurend naast den stuurman staan, om de opname van het peillood na te gaan. Hy kende bet vaarwater op zyn duimpje, en ofschoon de man, die het dieplood behandelde steeds meer water voüd dan op de kaart was aangegevei, twifdde lange John geen oogenblik, want zeide hy „Dit is een smalle geul, die, om zoo te zeggen, met een spade uitgegra ven wordt, want de stroom is vreoselyk sterk geduren de het ebgety. Wy landden op de plaats die op de kaart was aangegeven, zoo ongeveer een derde myl van iederen oever verwyderd, bet hoofdeiland aan de eene en Ske leton eiland aan de andere zyde. De bodem bestond uit zuiver zand. De plomp, door het uitwerpen van het an ker veroorzaakt, joeg zwermen vogels op, die schreeu wend en krnschend cirkels beschreven maar na eenige minuten weder tot rast kwamen. De haven was rondom door land ingesloten, dat over al met bossehen begroeid washet strand lag byna geheel vlak, en in de verte verhieven zich de heuvels amphitheatersgewyze, de een hier, de andere daar. Twee riviertjes of liever moerassen, waterden iu dezen vy ver, zooals men het zon kunnen noemen, nit; en hot ge bladerte aan dit gedeelte van den oever zag er zoo vreemd uit, dat er vermoedelyk veel giftige gewassen onder waren. Van het schip af gezien kon men geen spoor van het vroegere verblyf van menschen ontdekken; men zag niets dan boomen en struikgewas en als de kaart die in ons bezit was, dit niet loochende, konden wjj de eerste menschen geweest zyn, die hier voet aan wal zetten. Er woei geen windje, terwyl de stilte slechts verbro ken werd door het eentonig geluid vam het klotsen dor zee tegen de robachtige kust Een heel eigenaardige geur vervulde de lucht, alsof er bladen en Doornstrui ken lagen Ie rotten. IJc zag dsc dokter ronden«fftlea, als iemand, die een ei keurt. pOf wy hier een schat zullen vinden, weet ik niet," zeide hy, „maar ik verwed er myn pruik onder dat dit eiland koortsachtig is." Ofschoon in dc boot de houding van de manschap pen reeds verontrustend genoeg was, word die, toen zy aan boord terug kwamen, steeds dreigender. Zij lagen op het dek te mopperen tegen elkaar. Het minste bevel werd met een kwaad gezicht aangehoord en onwillig en brommend opgevolgd. Zelfs op de eerlyke jongens werkte dit voorbeeld aanstekelyk, want allen toonden zich even onhandelbaar. Het was duidelyk, dat zy niet meer wilden gehoorzamen en muitery ons boven het hoofd hing. Maar unj waren het niet alleen die deze vrees koes terden. Lange John liep van den eenen hoek naar den an deren, overal goeden raad gevendmen kon zich geen beter voorbeeld voor allen denken. Hy was zoo gewillig en yveri? mogelyk en toonde iedereen een vriendelyk gelaat wanneer er een order werd gegeven, kwam John dadelyk op zyn kruk aanstrompelen, terwijl hij vroolyk -ja, ja, aynheer". antwoorddeals hy niets te doen nad, gaf ny het eene liedje na het andere ten beste, om als 'tware de ontevredenheid der anderen te ver bergen. Van al de sombere voorteekens op dien angstigea na middag scheen die opvallende ongerustheid vaa John Silver ons nog het ergste. Wy trokken ons in de kajnit terug e> hielden krijgs raad. „Manheer", aeide de kapitein, „indien ik het waag

Haarlem's Dagblad | 1897 | | pagina 1