fas, wanneer het in de longen komt' rêrgiftigend, liet een vlugger, het an- itr langzamer. Onze petroleum-verlichting en onze petrolemm-toestellen leveren by het ^bruik een dubbel gevaar op. Ie; Behoort een brand, hetzy doorsprin gen van lampen en stellen, ®f door Eet omvallen volstrekt niet tot de zeldzaamheden. Er gaan maar weinig dagen voorby, dat in een onzer nieuws bladen niet zulk een brand wordt aangehaald. In de boeken van de ijnsterdamsche Brandweer staat op- geteekend, dat zjj eens in 5 achter eenvolgende jaren 1526 maal uitrukte om een brand te blusschen door pe troleum veroorzaakt. Er is meer! "Wanneer we des avonds by ons lamplicht en bij een petroleum-kacheltje, het laatste niet voorzien van eena kachelpijp, welke in den schoorstee» of ergens buiten ens vertrek uitkomt, gezellig samen zitten, kan het niet uitblijven om als enze deuren en ramen gesloten zijn, of we moeten hoofdpijn krijgen an ons benauwd gaan gevoelen, want uit ons lampenglas en uit ons kookstel en petroleum-kacheltje stijgt onzichtbaar een gas omhoog, hetwelk wij koolzuur noemen, en evenals elk ander gas vergiftigend werkt Hoofdpijn, benauwdheid en een drukkend gevoel zyn de eerste konteekenen der vergiftiging. Datzelf de gas ontstaat ook in een stoof met een kooltje vuur. Zonder dat een gasfabrikant het ons levert, leven wy' aanhoudend in gassen, welke vergiftigend kunnen optreden en waartegen geen gemeen tebestuur tot nog toe handelend is opgetreden. Het gewone steenkolengas, een sa menstel van gassoorten kan mede op tweeërlei wys vergiftigend optreden. Ie. Als er een lek in de leiding is of als men onbedachtzaam een gaskraan jaat openstaan. Ten 2e werd aange voerd, dat gas te veel warmte gaf. Levert de vlam, in welken vorm dan ook, hetzelfde vergiftigend gas als de stoof met vuur en de petroleum lampen, stellen en kacheltjes. Ea ook tegen dit gevaar bestaan geen gemeentelijke voorschriften. Is men dan hiertegen geheel mach teloos? Op een punt zeker niet, en wel ten opzichte van lekken in gas leidingen. De gasconcessieaanvrager gaf op de gecombineerde vergadering daarvoor het volgende aan Het gemeentebestuur neme in de gasconcessie de bepaliDg' op, dat de gasfabrikant, alvorens voor de eerste maal gas te leveren, de leiding op dichtheid onderzoekt, en van dat on derzoek eene verklaring aflegt aan liet geineentebureau. Door den gasconcessieaanvrager is aangehaald dat het te leveren gas zal voorzien worden van eene zoodanige reuk, dat het evengoed zoo niet beter te herkennen zal zijn dan gewoon steenkolengas. Op de opmerking dat het toestel waardoor het gas moet gaan, in het ongerede kan raken, en het gas dus zonder reuk zou zijn, is geantwoord dat wanneer de ambtenaren van 3 gemeenten 3 maal pér dag het gas op reuk nagaan en wanneer dit niet voldoende lucht geeft, de gasfabriek waarschuwen, dan moet, wil er gas vergiftiging plaats hebben, dit in bet ongerede raken niet zijn opgemerkt, noch door die ambtenaren, noch door het personeel van de gasfabriek, en daarbij moet dan nog komen, dat of de leiding lek is, of dat er een gas kraan wordt opengezet, zonder gas aan te steken. Dat deze gevallen te samen loopen, is niet denkbaar. Er is meer 1 Het gas zal meestal gedurende den dag gelabriceerd worden; niet op een enkel oogenblik, maar den ge- heelen dag door. Wanneer we nu het geval stellen, dat op de laatste uren zulk een parfumeertoestel in het on gerede was, dan zou toch het gas niet zonder reuk zijn, en omgekeerd: waan neer het parfumeertoestel in de eerste uren onklaar was, dan zou dit zeker door de controle ontdekt worden, en zou het gas, in de laatste uren ge parfumeerd, toch niet zonder reuk zyn. Wanneer komt een parfumeertoe stel in het ongerede Enkel en alleen wanneer er geen voldoend vocht in aanwezig is. We krijgen hier nu het zelfde als bij een stoomketel, die te weinig water heeft en dus kans van springen heeft. Ziet de machinist dit niet aan zijn peilglas, dan wordt hij hoorbaar op eene andere wijze gewaarschuwd welnu, dit zal hier ook zoo zyn. Be halve liet peilglas zou hier een vlotter kunnen worden aangebracht, welke een eleotrische schel doet klinken, wanneer bet vocht een zeker peil bereikt heeft. Met zooveel controle is uit- strooming van gas zonder reuk on denkbaar en nogeeus, als het denkbaar ware, dan zou dit nog moeten samen vallen met een lek in de leiding of het ten onpas openzetten van een kraan. Het watergas zit nu eenmaal in de lucht en geen gemeentebestuur of particuliere gasmaatschappij zal bij het maken van een nieuwe gasfa briek de nieuwste methode om gas te bereiden, willen ontloopen, tenzij men moclit opzien tegen meer werk zaamheden bij gasbereiding. Het watergas, gecarbureerd of niet geearbureerd, biedt daarvoor te veel voordeelen aan. Een enkel wordt hier slechts van genoemdmet een be trekkelijk gering aantal manschappen kunnen ontzaggelijke hoeveelheden gas bereid worden. ten 2e tegen de opmerking dat het watergas veel warmte zou geven, werd door den inleider aangevoerd, dat zoo dit waarheid ware, dit eer een deugd dan een ondeugd zou we zen. want dan zou aea gedurende 9 maanden des jaars daaraan een voor deel hebben, en slechte gedurende 3 zomermaanden daarvan eenigen last ondervinden. Hoe menigmaal hoort men niet zeg gen, als de temperatuur wat laag is, straks zal 't wel beter worden als de lamp wordt aangestoken, in welke gevallen de warmte van het licht als een blijde boodschap wordt be schouwd. Ongelukkig is de, oppositie niet in haar recht. "Wanneer toch de warm- te-eenheden van het watergas vergele ken worden met die van het steen kolengas, dat ziet men, datdewarm- tesenheden van het steenkolengas bedragen ruim 5000, die van het wa tergas slechte 2500 van die eenheden bedraagt. En toch schijnbaar had de opposi tie gelyk, want de inleider had^doen zien, dat een Fanojelmschc kam niet of slecht gloeide met steenkolengas en dit schitterend deed met watergas. Dit wordt toegeschreven aan de hooge vlam temperatuur van het wa tergas. Wat de oppositie echter niet kon zien, wasdat de vlam van wa tergas belangrijk meer ineengedron gen is dan die van steenkolengas. De inleider liet er dan ook op vol gen, dat hij er ernstig over dacht, om het aantal warmte-eenheden van het watergas te trachten hooger op te voeren, daar dit alsdan ten goede zou komen aan motorenbedryf, voor ver warming en andere huiselijke doel einden. Wordt vervólgd.) J. A. BAKKER, Kenaupark 11. Kaar wy vernemen zal de heer M. Schuylenberg benoemd inspecteur van de directe belastingen te 'sGra- venhage lo November e.k. zijn post aldaar aanvaarden. Bij vonnissen der Arrondissements Rechtbank te Haarlem dd. 7 Septem ber 1897 zyn in staat van faillissement verklaard le. Hendrik de Haas Gerritszoon, schilder te Oostzaan. Rechter Commissaris mr. J. de Clercq van Weel. Curator mr. H. C. Schmidt, advo caat en procureur te Zaandam. 2. Johannes Roeske, winkelier in kruidenierswaren te Haarlem (Gier straat.) Rechter-Commissaris mr. J. de Clercq van Weel. Curator mr. C. Joh. Prins, advocaat- en procureur te Haarlem. Wij meenen er aan te mogéh her inneren, dat de gelegenheid tot in schrijving voor toelating op de open bare Herhalingsschool deze week ge opend is. Zij hebben zicli daartoe te vervoe gen 's middags van 12—1 uur aan het gebouw van de 1ste Burgerschool, op het Klein Heiligland no. 12. De bezitters van getuigschriften, afgegeven door de Haarlemsche Plaatselijke commissie van Toezicht op het lager onderwijs, worden zon der examen toegelaten. Zy, die dit bewys niet hebben, moe ten zich aan een onderzoek onder werpen. In het bizonder maken wij de leer lingen der Ambachtsschool, die geen andere avondcursussen volgen, er op merkzaam op, dat deze school hun in staat stelt om naast hunne prak tische vorming voor ambachtsman het geleerde op de lagere schóól te on derhouden en uit te breiden. Om de kosten behooft niemand weg te blijven, want zij, voor vie een schoolgeld van f 2 of 11 per cursus te hoog is, kunnen kosteloos geplaatst worden. Gisteren is door de rechercheurs Verkerk en van Halst aangehouden Hendrik Verdel, oud 32 jaren, stoker, gesignaleerd in het Algemeen Poli tieblad. Zijne opsporing en aanhou ding wordt daarbij verzocht door den heer officier van justitie te Rotterdam, zijnde bij door de Arr. Rechtbank aldaar by vonnis dd. 5 Aug. j.l. bij verstek veroordeeld tot één maand gevangenisstraf. Hy is naar bet huis van bewaring alhier overgebracht. Haarlem-Zandvoort Spoorweg Maatschappij. Maand Mei 1897. Opbrengst reizigers f 3211.035 idem* goederen 338.055 idem diversen 71.38 Tezamen f 3620.47 Per dag- en per kilometer f 13.74. Velsen. Gemeenteraad. In de heden, Dinsdag morgen hier gehouden gemeenteraadszitting wer den de herkozen raadsleden, de hee- renC. Goedhart. C. F. Kuiper, P. Roggeband en J. IT. C. M. baron van Tuyll van Serooskerken, als zoo danig geïnstalleerd. Nadat zy de bij de wet voorgeschreven eeden hebben afgelegd, complimenteert de Voorzit ter lien met hunne herbenoeming. De heer C. Goedhart wordt met 9 van de 13 stemmen als wethouder, herbenoemd en tevens by acclamatie tot ambtenaar van den Durgerlyken stand. Ingekomen is een adres van eenige inwoners van IJmuiden, inhoudende dat de school voor meer uitgebreid lager onderwys aldaar blijve geves tigd; dat wordt gesteld in handen van de Comm. tot onderzoek der onderwijszaken. De verordening tot vaststelling van heffing van opcenten op de perso- neele belasting wordt daarna opnieuw vastgesteld, zoomede de verordening van het staangeld op de kermis. De gemeenterekening over 1896, wordt op advies van de Comm. tot onderz. dezer rekening, goedgekeurd met een nadeelig saldo van f 329,01 l/a sluitende, zoomede ook de rekeningen der heide armbesturen. Den deurwaarder Langeveld wordt als vergoeding voor onverhaalbare kosten van vervolging, eene gratifi catie van f30 verleend conform het voorstel van B. en W.nadat een van den heer P. v. d. Berg om eene van f40 te geven mot ;9 tegen 4 stemmen is verworpen, Benoemd worden tot onderwijzeres aan de school te IJmuiden Mej. J. M. Dijkman, en tot onderwijzers de hoeren W. N. Voogten J. vanRuyge. Nadat nog eenige zaken van min der belang zyn behandeld wordt daar na de openbare zitting gesloten en gaat de Raad in geheime over tot behandeling van reclames op den hoofdelyken omslag. Alhier zal de najaarsschouw dei- wateren plaats hebben op Dinsdag, den 28en September. Heemstede. De sedert j.l. Zondag alhier ver miste schildersknecht J. L. is geble ken te zijn verdronken. De gem. veldw. Schotvanger vond het lijk in eene sloot aan den straat weg bij het Manpad. Cricketwedstrijd Heemstede. De heden gehouden voortzetting van den wedstrijd tusschen het elftal der Yorkshire Wanderers en een N. Hollandsch elftal gaf tot resultaat, dat N. Holland in zyne tweede in nings behaalde 74 en de Engelschen 52, zoodat N. Holland won met 52 runs in 2 innings. Hillegom. Door de heeren A. van der Zaal te Lisse en M. F. Waller Zeper te Katwijk is concessie aangevraagd tot exploitatie van een electrische ver lichting van de gemeente Hillegom. Zandvoort. Maandagmiddag is aan het strand hij de 5e paal om de Zuid aangespoeld het lijk van een onbekend persoon in vergevorderden staat van ontbinding verkeerende, zoodanig zelfs, dat het niet vervoerd kon worden en op het strand begraven is geworden. Aangekomen, vreemdelingen. H. Houtgraaf, Doorn, Hotel d' Orange. Mejonkvr. N. Luden. idem, idem. Beverwijk. Gemeenteraad. In de heden, Dinsdag gehouden gemeenteraadszitting, werden o. a. ge ïnstalleerd de raadsleden G. Poel en Jae. Yeld en tot onderwijzeres be noemd Mej. Popkes. Halfweg. Aardappelziekte. Als een gevolg van de vele regens der laatste weken neemt de aard appelziekte in IJ- en Haarlemmer- meerpolder groote verhoudingen aan; op enkele velden bleek reeds - te zijn aangetast. Sloten. Bij den veehouder J. v. Bladeren is een koe door den bliksem gedood. Door het springen van een petro- leumtoestel zijn in het dorp alhier twee winkelhuizen afgebrand, be woond door A. Mol en H. van Bom mel. Niets kon gered worden; de dorpsspuit, zoomede die van Osdorp, beveiligden de aangrenzende perceelen; alles is verzekerd. INGEZONDEN MEDEDEE- LINGEN. 30 Cent per regel. De Galkwalen volgen kort op de leverziekten, die uit vermindering of ontbreken van stoelgang, of uit de vermeerdering der afscheidingen, alsook uit de slechte samenstelling van de gal voorkomen. Deze kwalen openbaren zich door verschillende gebreken in de spijsverteeriDg, door galachtige brakingen, buikloop, verstoptheid enz. Door het gebruik van „War- ne's Safe Cure" hersteld men deze stoornissen. Verkrijgbaar byG. I. R. v. d. GAAY Zn., Groenmarkt 27, 's GravenhageM. CLEBAN Co., Heiligenweg 42, Amsterdam. Gemeenteraad. Zitting -van heden. Dinsdag des namid dags te éen ure. Voorzitter de heer M. O. de Kanter. oudste wethouder Aanwezig bij den aanvang der zitting alle leden, behalve de heeren van den Berg, Loomeijer, van der Mersch, van Weel, Macaré, Beijnes. Later komen nog ter vergadering de hee ren van den Berg en Macaré. Punt 1. Beeediging 'en installatie der nieuw inkomende leden, de boei en Stolp, van Styrum, Klein, Sneltjes, Hugenholtz, Kru- seman, van der Steur, Nïeuwcnhuijzen Kruseman en Speelman. "Wordt overgegaan tot 'benoeming van een wethouder, in de plaats ran Mr. Th. de Haan Hugenholtz. periodiek aftredende. Herkozen wordt Mr. de Haan Hugenholtz met 21 stemmen, 3 waren uitgebracht op Mr. Cneep Koopmans, een was in blanco. De herbenoemde nar» de benoemine aan. Punt 2. Mededeelingen en ingekemen stukken. Adres van het Bestuur der Wilkelmina- Nasüschool om eene subsidie van f300. Na eenig debat waarbij B. en W. on gunstig adriseeren, wordt op voorstel van den heer Lodcwijks met 14 tegen 13 stem men tesloten, de zaak .uit te stellen tot de volgende vergadering. Aan de orde kwam een voorstel van de meerderheid'Van B. en W. om dadelijk te behandelen een verzoek van den heer P. J. Thunnissen, om een gedeelte van het zio- kenhuis in de Kamperlaan hooger op te trekken, dan anderhalfmaal de breedte dei- laan. Met 16 tegen -11 stemmen werd na eenig debat besloten deze zaak niet ,heden af te doen, maar uit te stellen tot de volgende vergadering. Eervol ontslag wordt verleend aan den onderwijzer G. P. J. van Heuven, wegens vertrek naar Batavia Verzoek van Mej. P. W. Kleijn, onder wijzeres 2e klasse aan school letter E. om eervol ontslag met ingang van 1 November. Wordt verleend. Verzoek van den heer J. H. Scholten om eervol ontslag als onderwijzer le klasse aan de eerste opleidingsschool. Wordt verleend. Verzoek van den heer W. N. Francken, assistent bij het Gymnastiek-onderwijs aan de II. B. S. met 5 jarigen cursus en aan die ter opleiding van Handel on Nijverheid om eervol ontslag tegen 23 October, a. s of zooveel vroeger als de vacature kan wor den vervuld. Wordt verleend. Punt 3. Voorstel van B. en W. tot vast stelling der gemeenterekening over 1896, sluitende met een batig saldo van f 215.08.40j;. Wordt aldus vastgesteld. Punl 4. Voorstel van B. en W. met gunstig rapport der Comm. van financ. om vast te stellen de lesuppletoire begrooting, dienst 1897, sluitende met een saldo van f 218.954 89£. Wordt uitgesteld, daar de heer Waller een amendement op deze zaak heeft inge diend en de overige leden van het College van B. en W. gelegenheid vrenschen, daar op te antwoorden. Punt 5. Voorstel van B. en W. met gunstig rapport der Comm. van finan. om vast te stellen een staat tot het doen van af- en overschrijving, ten bedrage van f 5833.S4 en eene tot beschikking uit den post son voorziene uitgaveno, groot f 100; beide dienst 1897. 'Wordt aldus vastgesteld. Punt 6. Rapport van de Comm. van financ, om goed to keuren eene '2e supplet. begrooting van het St. Elisabeths of Groote Gasthuis dienst 1897, ten bedrage van f22746strekkende tot regeling der uit gaven van eene doer Regenten voorgestelde verandering van de bestaande wasscherij in eene stoornwasscherij. B. en W. voegen daaraan toe, dat de coram van fabr. het wenschelijk acht dat het werk in het openbaar wordt aanbesteed en dat de schporsteen voor de stoomma chine geheel van steen wordt opgetrokken. Het eindcijfer der begrooting zal dan met f100 moeten worden verhoogd. B. en W. adviseeren den Raad deze gewijzigde plan nen goed te keuren. De heer Sneltjes raadde de goedkeuring hiervan af, omdat de Raad nog wacht op een rapport van B. en W. omtrent de groote plannen van verbouwing van het Gasthuis. Na een lang debat werd een motie van den heer Sneltjes tot uilstel der zaak, met 18 tegen 8 stemmen verworpen. Conform het voorstel van B. en W. wordt daarna besloten. Punt 7 Adres van het Bestuur der Maats, iot verbetering der huisvesting van minver mogenden te Haarlem, die de perceelen Hondesteeg 13 en 15 zal doen afbreken, om ze te mogen opbouwen tot grootere hoogte dan anderhalfmaal de breedte van de aangrenzende openbare straat. B. en W. adviseeren gunstig. Co- form het advies van B. en W. wordt besloten. Punt 8. Voorstel van B. en W. om aan J. van den Bogaard vergunning te ver- leenen tot het bouwen' van een afdak over grond, betioorende bij perceel Oranjeboom straat 131a. Conform het voorstel van B. en W. wordt besloten. Punl 9. Voorstel van B. en W. om aan den heer J. W. van Alphen, le luitenant adjudant der infanterie eene gratificatie van f 200.te verleenen voor bewezen diensten bij de leiding van de oefeningen der officieren en van het kader der schutterij. Conform het voorstel van B. en W. wordt besloten. Punt 10, Rapport van de Comm. van financ. om goed te keuren de begrooting van het St. Elizabeth of Groote Gasthuis over 1898, ten bedrage van f 76069.25, waaronder eene subsidie uit de gemeente kas groot f 46487 Hiertoe wordt besloten. Tegen stemden de heeren van den Berg, Schürraann, Sneltjes, Stolp en Klein. Punl 11. Rapport der Comm. van financ, oin goed te keuren de begrooling der stads apotheek voor 1S98, in ontvangst en uit gaaf sluitende niet een bedrag van f 9810waaronder eene subsidie uit de gemeentekas is geraamd van f 6210. Hiertoe wordt besloten. Thans geschieden de gewone jaarlij ksche benoemingen der vaste commission. (De vergadering duurt voort.) Pers Overzicht. Ministerie en Parlement. Het Ned. Dagblad is blijkbaar tevreden met den toestand van Kamer en Ministerie, zooals die thans is, daar nu de verschillende partijen aan die wetsontwerpen hunne stem zullen ge ven, waarmede zy zich kannen ver- eenigingen en er nu waarschijnlijk geene partijstemmingen meer zullen zijn. Een dergelijke toestand, zet het blad uiteen, behoorde er altyd te zyn. Niet het ministerie, maar net wets ontwerp moet eene meerderheid heb ben en die meerderheid moet van de verdiensten van het ontwerp afhan- §en en niet in de eerste plaats van e kleur van het ministerie. Wet en recht acht het Ned. Dagblad niet veilig in de handen van een minis- tcrie^ dat feitelyk doen kan vrat het verkiest zoolang het maar naar den zin der meerderheid handelt Alle be palingen betreffende de ministerieele verantwoordelijkheid worden dan z.i. een doode letter. Want zegt het Ned. Dagblad, geen vaste meerderheid zal ooit verlof ge ven tot het vervolgen Tan een minis ter, die wellicht de wet en de Grond wet heeft geschonden en het lands belang verwaarloosd, maar de party en de vriendjes bevoordeeld. Wy krijgen dan een toestand, zooals vroe ger onder do absolute vorsten, die met behulp van het leger het volk in bedwang hielden. Zoolang zij maar met dat leger op goeden voet stonden konden zy doen wat zy wilden, en zoo werd feitelyk het land door het leger geregeerd. De absolute vorst was op zyne beurt weer de speelbal zyner soldaten, zooals nu het minis terie de speelbal is eener vaste meer derheid, die het leven van de minis ters in handen heeft. Daartegenover stelt daarop hot Ned. Dagblad den toestand zooals wy thans hebben. Nu is er een mi nisterie, dat van geen enkele meer derheid zeker is, maar toch hoogst waarschijnlijk voor elk flink wets voorstel, dat niet het landsbelang aan het partybelang opoffert, een meer derheid vinden zaleene vertegen woordiging, waarin geen enkele partij machtig genoeg is om misbruik van macht te maken en alles te dwingeu maar waarin ook de kleinste minder heid op een gegeve* oogenblik den doorslag geven kan. Yerder betoogt het blad, dat in dezen toestand er een ministerie is, dat geen enkele party naar de oogen behoeft te zien, maar toch eok niet éene minderheid zonder gevaar kan verwaarloozen, en dat omdat het zelf min of meer buiten en boven de par tyen staat en geene minderheid straf feloos kan onderdrukken, veel beter dan anders de verzoenende houding kan aannemen, die aan de Regeering past Daarom concludeert hotNed.Daq- blad dit „Er zyn dus redenen van tevre denheid. De tegenwoordige toestand is werkelijk veel gezonder dan de vroegere. Er is thans kans op eene waarlijk constitutioneel© regeering. Als het ministerie werkzaam en ge matigd blyft., zal het veel meer uit richten kunnen dan een zuiver partij- ministerie, dat niets anders doet dan de wenschen te bevredigen der zoo genaamde vaste meerderheid, die van elke verandering verzwakking vreest en juist daarom het bestaande wil bestendigen. En zoo nu in het par- lemeet slechts liet evenwicht tusschen de partijen bewaard blijft, zal dit evenwicht evengoed een waarborg zijn voor den vrede en de eensge zindheid als in de wereldpolitiek het evenwicht tusschen de staten. Wy vinden het een verdienste, dat Frans I zich gekant heeft tegen de over macht van liet Huis Habsburg. Wij prijzen het in onzen Willem III, dat nij Lodewijk XI.Y heeft belet Frauk- rijks macht onnatuurlijk uit te brei den, en waarom zullen wij dan niet inzien, dat ook in een enkel land evenwicht noodig is. Het abnormale, de overmacht eener enkele partij, heeft by ons zoolang bestaan, dat wij het voor het normale zijn gaan aan zien, maar wy moeten ons los maken van de overlevering en niet het vroe ger bestaande onmisbaar achten, al leen omdat het zoolang bestaan heeft." VERVOLG NIEUWSTIJDINGEN. By het hevig onweder dat gisteren (Maandag) in den vooravond ook boven Krommenie woedde, werd een stuk van den schoorsteen der zeildoekfa- briek van de firma van Leyden door den bliksem afgeslagen. Hoewel het ongeval eene vrij groote schade ver oorzaakte, bleef men gelukkig voor brand gespaard. De moordenaar van. Barcelona. De krijgsraad heeft Sempan Barril veroordeeld tot veertig jaar dwang arbeid. 38e Muziekuitv. in den Hout. op Woensdag 5 Sept. 1897, desnamidd. van 8—10 uur, dooi- het Haar- lemscli Muziekkorps. Dir. luitenant- kapelmeester C. P. W. KREENS. PROGRAMMA. 1. „Echtes Wiener Blut" MarsehKomzatz. 2. Ouverture„MaitrePe- ronillaOffenbach. 3. „Carmen Sylva" WalzerTvanovici. 4. Grande fantaisie „Guillaume Tell". Rossini. 5. Ouverture „Leichte Cavallerie" Supqê. 6. „Die Odalisk." Maz. Strauss. 7. Rondo pour petite flüte Donjon. Uit te voeren door den Heer George Smidt. 8. Fantaisie de l'opéra „Le Trouvère" Verdi. Burgerlijke Stand. Bevallen3 Sept. E. L. v. Norden— Vogelzang z. 5. I. Dekker—Schuit z. A. G. Wijnand's—van Deursen d. J. Doeds—v. d. Bogaardt d. M. Spronk— Heeremans d. 6. B.v. Bie zen—Jongkind d. J. de Koning- Spekman z. M. Oly—Bouwman d. 6. C. v. d. Berg—Jansen z. G. Krnyer v. d. Bos z. 7. S. D. Keizer— Sorewind d. Overleden4 Sept. J. Hoinsbergen 26 j. Brorwerstr. 5. W. r. Capelleu 30 j. Schoterweg. 6. H. L, Hendriks 18 m. z. Spaarw.str. Officieele Berichten. Aangifte Mond- en Klauwzeer. De Burgemeester van Haarlem; Gelezen eene circulaire van don heer Commissaris dor Koningin in de provincie Noord-Holland; Brengt ter openbare kennis van de in deze gemeente aanwezige veehou ders, dat hoewel geene bijzondere maatregelen behoeven te worden voor geschreven, wannoer zicli gevallen van mond- en klauwzeer onder hunne runderen voordoen, zy toch niet vrij gesteld zyn van het doen van aan gifte ter gemeente-secretarie, bedoeld 'bij art. 13 der Wot van 20 Juli 1870 (Staatsblad no. 131), Haarlem, 6 Sept. 1897. De Burgemeester voornoemd, U. O. de KANTER. Waarn. Burgem. Stoomvaart berichten. Het stoomschip Ardjoeno, van Rot terdam naar Java, arriv. 4 Sept. te Padang. Het stoomschip Merapi, van Java naar Rotterdam, passeerde 4 Sept Kaap Carvociro. Het stoomschip.Drenthe, vau Java naar Rotterdam, pass. 5 September Gibraltar. Het stoomschip Java, van Batavia naar Amst., passeerde 5 September Ouessant Het stoomschip Prins Hendrik van Batavia,naar Amsterdam arriv. 4 Sept. te Genua en zette den 5den de reis voort Het stoomschip Smeroevan Rot terdam naar Java, vertr. 5 Sept. van Perim. Het stoomschip Prins Maurits, van Amsterdam naar Paramaribo, pass. 3 Sept. Dover. Familieberichten. Bevallen: 4 Sept. J. C. Staal— Rupert z. Amst. II. v. Ingen—Tho massen d. Oosterbeek. M. M. Nieu- buur—Hübner d. Utrecht. 5. G. F. W. Heyenbrock—Van Yliet z. Am sterdam. Overleden 2 Sept. P. J. E. L. Caminada 51 j. Amst 3. J. H. Schrö- der jd. 19 j. Breukolou. M. do Roojj jd' IS j. Zaandyk. C. Kwadijk 67 j. Beemstcr. 4. H. M. de Oude—Le Cointre Cl j. Zaltbommel. Wed. I. I. Schiedges—Gautier 7S j. don Haag. Wed. H. E.. J. van IJsendijk—Kaa- kebeen, Baarn. VARIA. Yerzuchting van iemand die een paar nieuwe schoenen probeert aan te trekken: „Ik zal er nooit inko men vóór ik ze een paar dagen ge dragen heb. Zie ie welroept de jonge va der triomtautelijk uit. Zoodra ik be gin te zingen, houdt de kleine op met huilen. Ja, zegt zyn vrouw. Hij wordt gauw bang, 'tarme schaap. Pietje, oom is heel ziekZeg eens wat tegen oom? Wat moet ik zeggen? Wat jc wilt,.... iets vriendelijks, iets prettigs. Oom, wilt u ook muziek by uw begrafenis Uit een roman in afleveringen. Toen de student zich ter ruste had begeven, verscheen de deur waarder. (Verschynt wekelijks). Zeg eens oude jongen, leen me honderd pop. Dat zal ik doen als ik uit Spanje terug kom. Ik wist niet, dat je naar Spanje ging- Ik ga er ook met heen. MARKTNIEUWS. Graan- en Zaadmarkt. Roode tarwe f 6.75 a fo.— Witte tarwe f 7,70 a f 7.20, Rogge f 4.75 a f4.—. Haver f3,625 a f 3,37s. Gerst f 4,50 a f 3,50. Paardcnboonen f 0. a 10.—. Bruine boonen f 0.— a f 0.— Capucijners f8,60 a fO,—Karwii- zaad f 10,25 a f 0,—. Bruin mosterd zaad f 17. a f 16.50. Groene erwten f 7.50 a f 5.75. Amsterdam, 24 Aug. De prijzen der aardappelen waren heden als volgt: Friesche Dokkum- mer muizen T 1.90 k 2.20, Franeker f 1.60 a 1.80, Hollume gele f 0.—, a 0.—Zeeuwsche Jammen fo.—a 0.—blauwe fO.—a 0.—, Rijns burgers fO.—a 0.—, Muizen fO.— a 0.—, Katwyker Zand f 1.60, a 3.—, Klei 10.—, a 0.—, Brielsche Kralen fO.—a 0.—AndykerMuisjesf2.40, a 2.60 Blauwe fO.—a 0.—. West- landsche Klei manden f 0.—, a 0.—, losse fO.—a 0.—. Klei Muisjes f 0.—, a 0.—, Zand dito f 0.—, a 0.—, Zand Muizen 3.40, a 3.—, ronde f 0.—, a 0.—, per H.L.

Haarlem's Dagblad | 1897 | | pagina 3