delen over do voorwaarden van hun onderwerping. Twee brigades zullen op Nawagai aanrukken, en van daar Zuidwaarts door het gebied der Moh- mand's trekken, waar men venvacht dat z\j zich tegen den 20en van deze maand met de legerafdeeling uit Pes hawar kunnen vereenigen. Maatregelen zijn genomen om de Orakzai's uit de Samana-bergen te verdrijven. Een legertje van *2500 man zal trachten, hen in de Khanki- vallei terug te drijven. Men verwacht dat de Afridi's zich zullen onderwerpen, met het oog op de sterke troepenmacht, die tegen hen uitgezonden wordt, maar dat zij voorshands den uitslag der expeditie tegen den Mohmand's afwachten. Generaaal Sir William Lockhart is Port Said gepasseerd. Een nieuw pantser. De New York Herald bevat een verhaal .van de prooven, welke te Chicago "genomen zijn met een nieuwe stof, welke ondoordringbaar voor kogels heot te zyn. De uitvinder is Brother Casirair Zeglen. De proeven vormden eigenlijk een wedstrijd tnsschen deze stof en de kogels van het Krag-.Jorgensen ge weer. De kogels uit dit geweer, die onder gunstige omstandigheden in staat zijn een gat te boren door een stalen plaat, werden op een kleed, uit deze stof vervaardigd, beproefd en tot groote verbazing van allen, die de proefnemingen bijwoonden, is de uitvinding van Zeglen schitte rend uit den strijd te voorschijn ge treden. Een stuk dezer ondoordringbare stof, groot 15 by 24 inches en 1 Va inches dik, werd gehangen om een pop. Het stuk bestond uit vyf lagen van gelijke dikte, en woog acht pond. Men begon te vuren op een af stand van 400 yards; daarna werd de afstand verminderd tot 300, 250 en 200 yards. Bij de proefneming op den laatsten afstand drong de kogel door tot aan de vijfde laag en waar schijnlijk zou het kleed doorboord zijn geworden, wanneer de proeven tot op 50 yards waren voortgezet. Zulks zou echter niet veel geschaad hebben aan de deugdelijkheid der stof om tot kleeding der infanteristen te worden gebruikt. Immers met de tegenwoordige geweren zal het niet dikwijls noodig blijken, dat er op zulk een korten afstand gevuurd wordt. De kogel van het Krag-Jorgensen geweer heeft een snelheid van 2100 voet per seconde en doodt een man op een afstand van twee mijlen. Hij dringt door een hoop zand van 27 inches, en, afgevuurd op een afstand van 600 yards, doorboort hy nog een zandhoop van 5 voet. Hortensias. De hortensia is in ons klimaat een geliefkoosde tumheester, omdat zy vrygoed tegen de vorst bestand is en hare mooie rose bloemen zeer lang duren. In de latere jaren heeft men ook blauwe hortensias. inNoord-Italië zijn ze zelfs algemeen. Die kleur- variatie is het gevolg van cultuur, of kan althans kunstmatig worden ver kregen. Het eerst werd waargenomen dat zy ontstond door het planten van de hortensia in bijzondere aardsoor ten maar daarna heeft men ontdekt, dat en weldra toen ook: waarom dit door scheikunnige middelen is te verkrijgen. Die middelen zijn aluin, zwavel zure aluinaarde en ijzervitriool. Het laatste is duur en schadelijk, het tweede niet 't beste, aluin daaren tegen èn goedkoop èn zonder nadeelige gevolgen toe te passen. De theoretische verklaring is de vol gende: de kleurstof, die hortensias (en eenige andere bloemen) rood kleurt anthokyaan vormt met aluin of een der andere bovengenoemde stoffen een verbinding met een blauwe kleur. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stélt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de copij niet aan den inzender terug gegeven. De gasconcessie-aanvrage in de gemeenten Heemstede, Bennebroek en Hil- iegom. (Slot). Er moet heel wat gebeuren, wan neer het electrisch licht 7 maal goed- kooper zou worden, en in dit geval staat het in prijs eerst gelijk aan petroleumlicht. Het uitgesprokene denkbeeld, dat electrisch licht 2 maal goedkooper zou zyn te leveren dan petroleum licht, berust zeer zeker op eene dwa ling. Het electrisch licht zou dan in den laatsten tijd 14 maal goed-, kooper zyn geworden dan vroeger en geen Nederlandsche geleerde of practicus zou dit nieuws den volke ren van af de daken gepredikt heb ben Het is ondenkbaarAlvorens over te gaan tot beantwoording van de vraagwat zal ons nu een licht van 50 kaarsen kosten, bij het ge bruik van gasgloeilicht, willen we eerst eens zien wat dit gaslicht ons kost zonder gloeikousje. Tot gemakkelijke controle zullen we Haarlem tot grondslag nemennuch tere cijfers zullen ons weder den weg wijzen. In Haarlem betalen we per cubic Meter gas 9 cent Uit dien cubic M. kunnen we zoowat 120 kaarsen licht halendat wil nu zeggen, dat we ge durende 21/s uur een licht van 50 kaarsen kunnen branden. Het licht- uur kost dan 33/4 ct. dit is dus 33/4 maal duurder dan petroleumlicht. Gebruikt men evenwel een gloeikousje, dan kun nen we gerust aannemen, dat de licht- kracht 33/., maal sterker wordt. Ge volg hiervan is, dat de prijs van steenkolen-gasgloeilicht gelijk wordt aan dien van petroleum. Bij de beste gloeikousjes en een weinig meer druk zal men voor 1 cent belangrijk meer kaarsen kunnen koopen dan 50. Zoo dat men gerust mag stellensteen kolen-gasgloeilicht is by gelijke licht sterkte goedkooper dan petroleum licht. Aangezien nu de vlam van water- gas belangrijk meer warmte geeft dan die van steenkolengas, zal het gloei kousje by het gebruik van dit gas, nog beter gloeien dan by steenkolen- gas. Waaruit volgt, dat bij gelijke lichtsterkte, het licht van watergas- gloeilicht goedkooper is dan dat van steenkolengas. Wanneer dit gas nu geleverd kan worden voor 6 cent per cubic Meter, zal hij het gebruik van de grootste soort gloeikousjes en een evenredigen druk in de leiding voor 1 cent 100 kaarsen lichtsterkte kunnen verkregen worden. Bij het gebruik van kleinere gloeikousjes zal dit iets minder zijn. Van alle lichtsoorten is duswater- gasgloeilicht zeer zeker het goedkoop ste licht, en zeker eenige malen goed kooper dan electrisch licht. De electriciteits-maatschappijen on dervinden reeds den invloed van dezen concurrent. Rotterdam moest uitbreiding aan zyne verlichting geven. De uitbreiding heeft niet plaats met steenkolengas; ze heeft ook niet plaats docr uitbrei ding van de Gemeentelijke electrische installatiënneenZij heeft plaats door oprichting van een Watergasfabriek, maar hier gecarbureerd. Had het elec trisch licht nu zulk een toekomst als is voorgewend, dan zouden de wakkere Directeur van Gemeentewerken en die van de Gemeentelijke installatiën voor gas en electriciteit, voorzeker uitbrei ding of daarstelling van electriciteits- werken hebben voorgesteld. Electrisch licht is en blyft voor- loopig een weeldelicht. Heeft men nu eene gasfabriek, dan kan hij, die absoluut dat weeldelicht begeert, zich een kleinen motor aan schaffen met eene kleine electrische installatie, en zelf ziin electrisch licht maken, door gas als beweegkracht aan te wenden. Omgekeerd kan men, wanneer con cessie voor electrisch licht gegeven wordt, met behulp van dat licht geen gas maken. Allerwege komen daar waar eene gasfabriek is, muntgas meters voor de minstbemiddeldèn in gebruik. In de sleuf van den meter werpt hy een 2'/a centstuk, en hy krijgt voor dien pry's eene zekere hoeveel heid gas voor verlichting, op te koken, te bakken of te braden. De minberaiddelde zou biertoe zeker niet overgaan, als dat gas hem niet goedkooper kwam dan petroleum. Eer dat een minbemiddelde met behulp van electriciteit kookt, bakt en braadt, zie ik eerder den geheelen straatweg van Haarlem over Heemstede, Benne broek en Hillegom, zonder tusschen- ruimte, met woningen bezet. J. A. BAKKER, Kenaupark 11. VERVOLG NIEUWSTIJDINGEN. Uit de „Staats-Courant". Kon. besluiten. Aan K. Wiersum, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als kanton rechter plaatsvervanger in het kanton Drutenaan mr. D. van Meurs, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Harderwijk, met dankbetuiging voor de diensten door hem in die betrekking bewezen. Aan na te melden officieren bij dienst doende schutterijen, op hun verzoek, eervd ontslag verleend a. by die te Amsterdam, aan M. Merens en mr. J. E. van Someren Brand, beiden als kapiteinlaatstge noemde met vergunning om de uni form dor schutterij met de onder scheidingsteekenen aan zijn rang ver bonden, te blyven dragen; bwegens verandering van woon plaats by die te 's Hertogenbosch, aan mr. A. J. Blok, als 2e luitenant; by die te Arnhem, aan mr. J. baron van Pallandt, als 2e luitenant; c. onder gehoudenheid, dat zy de op hen uit kracht der wet nog rus tende verplichtingen als gewoon lid der schutterij volbrengenbij die te Arnhem, aan mr. C. W. Maris tot Sandelingen Ambacht, als le luite nant en" aan jhr. mr. H. W. van Asch van Wijck,als 2e luitenant; by die te Rotterdam, aan F. C. van den Arend en mi'. G. H. M. Delprat, beiden als le luitenant; aan mr. C. M. H. Minderop en J. de Kat, bei den als 2e luitenantby die te 's Gra- venhage, aan A. A. de Groot, als 2e luitenant; bij die te Amsterdam,aan E. B. Harkema en A. J. Korthals Altes, beiden als 2e luitenant, bij die te Zaandam, aan M. van Orden Wz., als 2e luitenantby die te Assen, aan mr. J. G. Westra van Holthe, als 2e luitenant; Benoemd by de dienstdoende schut terijen by die te Tilburg, tot le luit, A. M. J. Kerstens, thans 2e luit. tot 2e luit, H. E. A. L. M. van Dooren, thans 2e luit. a la suite; tot 2e luit. a la suite J. G. C. J. van Roesselby die te Zevenbergen, tot 2e luit. W. de Lint, thans schutter; bij die te Arnhem, tot le luit J. G. Koster, thans 2e luit.by die te Zut- fei, tot 2e luit. mr. C. E. Stolk; by die te Assen, tot 2e luit. mr. P. Byl, thans sergeanttot 2e luit. a la suite mr. P. Oosting. thans schutter. Aan C. Grootes Mz., koopman en fabrikant te Westzaan, verlof ver leend tot het aannemen van het ordeteeken van ridder 3e klasse der orde van het Borstbeeld van Simon Bolivar den Bevrjjder van Venezuela, hem door den president van Venezuela geschonken. Door de kuur te Mariënbad heeft de Prins van Wales ia 14 dagen 5 pond aan gewicht verloren. En in Monaco verloor hy, in een paar uren, 1000 pd. sterling. A Heen over'teerste verlies is hij zeer tevreden. Vervolg Stadsnieuws De Penningm. van den Alg. Ned. Wielrijdersbond, de heer A. Kool hoven, heeft bedankt voor de benoe ming tot bewindvoerder in de surséance van betaling der firma Joh. Koop- mans en Co. te Amsterdam; aan den beer Koolhoven was geen tijd gela ten om bekend te maken, dat hy om den aard zijner positie in den A. N. W. B., meende deze benoeming niet te moeten aannemen. De harde Urania-kousjes voor gas gloeilicht door de hoeren Geb. Brakel aldaar in den handel gebracht, heb ben het voordeel dat ze zoo hard zijn, dat men ze bewaren en met de hand kan aanvatten en op den brander plaatsen zand er dat ze breken. Dat is voor bet gebruik daarvan een groot voordeel. Naar wij vernemen zullen in den aanstaanden winter eenige operettre- voorstellingen worden gegeven in de groote zaal der sociëteit „Vereeni- ging", door bet gezelschap—Prot uit Amsterdam, met medewerking van mevr. Baderman—van Dyk. Zijn wy wel ingelicht dan zullen de leden der sociëteit daarbij gratis toegang hebben, maai- voor hunne da mes een geringe entree moeten wor den betaald. Het gezelschap—Prot neemt zyne eigen decoration mede, terwijl het tooneel voor deze uitvoe ringen iets zal worden verbreed. ARRONDISSEMENTS- RECHTRANK Zitting van heden Donderdag 9 September 1897. (Slot.) Mej. T. M. Coeléede volgende ge tuige a décharge, legde eene verkla ring af in hoofdzaak met die van Schreyers overeenstemmende. Verzet van de zijde van Ootes heeft getuige, zoolang zy dc zaak had gadegeslagen niet gezien. Getuige was echter spoe dig naar huis .gegaan. H.T. Kleineyibroeckheeft den ouden Snijder hooren zeggen tot de recher cheurs: „moet je m'n jongen ver moorden," en was toen heengegaan. Ootes heeft getuige er wel bij gezien, maar deze deed n'ets, zoolang hy, get., er was. Mej. A. H. de Graaf heeft alleen gezien dat de vader zijn zoon wilde optillen, nadat hy was komen toe snellen. Ootes heeft getuige niets zien doen. De jonge Snyder heeft h. i. de beleedigende woorden ge bezigd. De laatste getuige a décharge C. Vonk, antwoordt op de vraag van den verdediger dat hij den ouden Snijder niet heeft hooren zeggen: „moorde naars, laat hem los." Nadat hiermede het getuigenver hoor is geëindigd, ondervraagt de president nog eens de drie beklaag den. De jonge Snijder ontkent het hem ten laste gelegdede oude eveneens, den nadruk er op leggende, dat zijn zoon door de rechercheurs danig was geslagen. Ook de derde beklaagde houdt vol dat hij geen verzet heeft gepleegd. Hierna is het O. M. aan het woord tot het nemen van zyn requisitoir. Het doet in de eerste plaats opmer ken, dat de rechercheurs in de wet tige uitoefening van hun functie waren, toen zy den jongen Snyder wilden aanhouden. Verder, dat hier z. i. sprake is van mededaderschap aan het verzet en niet van medeplichtigheid. Het bewys van het aan beklaagden ter laste gelegde acht spr. volkomen bewezen. B. Snijder, is z. i. een persoon, die zeer slecht oppast. Daarom acht spr. eene straf van (1 maanden niet te zwaar gelijk hy de eer heeft te requi- reeren. De tweede beklaagde, de vader die weet wie zyn zoon is en als ambte naar de lastige taak der politie kent liad, naar spr. meent, de politie moe ten helpen. Doch alles wyst er op, dat ij niet de politie heeft geholpen, maar tegen gewerkt. Het O. M. requireert ten slotte voor dezen beklaagde, gelyk ook voor den derde Ootes, 14 dagen gevange nisstraf. Nu houdt de verdediger Mr. Bijvoet het pleidooi voor zyn cliënt De eerste vraag die de ambt. van het O. M. heeft gesteldof de recher cheurs in de wettige uitoefening hun ner functie waren, zal iK voorloopig onbeantwoord laten, zegt spr. De andere of hier van mededader schap of medepUchtigheid sprake is, acht ik in deze zaak van niet zoo groot gewicht als het O. M. De vader heeft hier gehandeld, ge lijk ieder onzer zou hebben gedaan. De jongen, het is waar, is een doortrapte deugniet. Doch de vraagof de vader daaraan schuld heeft, mag hier niet worden beantwoord. Men moet alleen met het feit rekenen. Twee mannen zijn meer dan Va nnr bezig geweest, gelijk hier de recher cheurs niet schamen te erkennen, om een knaap van 15 jaar te arresteeren. (Hier valt de waarnemend president Mr. 't Hooft, spr. in de rede, met het verzoek zich wat te matigen.) De verdediger gaat voortHet spyt my, mijnheer de president, als ik mij in het vnur myner rede eene uitdruk king heb laten ontvallen, die mis schien wat kras is. Maar de zaak blijft dezelfde, al had ik mij in an dere woorden kunnen uitdrukken. De vader zag zijn zoon bebloed. En ik vraag u: heeft de vader dan niet het recht tusschenbeide te komen; is dat niet reeds eene natuurdrift? M. i. heeft hy daartoe het recht. Het levert geen misdrijf op; ook al was de uitdrukking „moordenaars" gebezigd, was dit geen strafbaar feit; geene beleediging. Een der elementen daarvoor toch is het opzet om te beleedigen. Dit was hier niet. Het was niets dan eene reflex-beweging, gelyk ik het zou willen noemen. Hij, de vader toch, zag daar twee volwassen mannen op zyn zoon liggen. Staat het vast, dat beklaagde zijn zoon heeft aangegrepen met de be doeling den jongen aan de handen der politie te ontrukken Het is hier niet met volkomen zekerheid verklaard. Alleen de rechercheurs deden het. Ik heb den indruk gekregen dat er van ophelpen alleen sprake was en anderen ook. Het was een zeer natuurlijke neiging slechts, dat de va der zyn zoon, die al was hij slecht, toch zijn zoon was, ter hulpekwam. Wat de uitdrukking „moordenaars" betreft, geloof ik niet, dat deze zoo is gebezigd, gelijk de rechercheurs zeggen. Geen der getuigen heeft ze zoo gehoord, wel elk haast eene an dere. Het bewijs acht ik in deze niet geleverd. Doch al was het geleverd, dan nog weiger ik te gelooven, dat dit feit, waar bekl. zoo zijn zoon zag, straf baar is. Men meent, dat bekl. grootendeels de schuld is van de verwaarloozing van zijn zoon. Doch er is mij niet voldoende gebleken, waarop die mee ning rust; ze is m. i. het gevolg van uitgestrooide praatjes. De beklaagde beeft altyd zeer stipt en nauwkeurig zijn betrekking waar genomen, tot groote tevredenheid van zijne superieuren. Mij zou hot zeer bevreemden, dat die man zooveel schuld had aan het gedrag van zyn zoon. Ik heb reden te gelooven, dat was bij niet, wie hy geacht wordt te zijn, er mogelijk tegen hem geene vervol ging was ontstaan. Ik heb de eer tot vrijspraak te concludeeren. Nu nog een enkel woord over de vraag: of de rechercheurs in de recht matige uitoefening hunner functie waren Waar twee mannen na 1/2 uur een 15-jarigen jongen nog niet ovei mees- terd hadden en hem, dien uitgeputten jongen, nog sloegen, daar komt het mij voor dat zij, tenminste wat het slaan betreft, niet in de rechtmatige uitoefening hunner bediening waren. Het weren van slagen is geoorloofd en het gepleegde verzet, is werkelyk een verdedigend verzet geweest, be sloot de verdediger zijn pleidooi, dat bijna een half unr had geduurd. Daar het O. M. van de repliek afzag, werd de behandeling der zaak die by na drie uur had geduurd, te bijna 5ll2 uur gesloten. De uitspraak werd op heden over 14 dagen bepaald. De rechtbank uitspraak doende., in de zaak van Franciskus van Kleef (misdrijf tegen de zeden) veroordeelde hem tot 5 maanden gevangenisstraf. P. A. Lelieveld werd wegens mishandeling veroordeeld tot f 10 boete of 7 dagen. Willem van der Mene wegens eenzelfde feit tot f 15 boete of 10 dagen. Jan Schaap idem idem tot 1 maand gevangenisstraf. Jan Besse idem idem tot f5 boete of 5 dagen. Pieter Visser idem idem tot f 3 boete of 3 dagen. L. Wormer wegens verzet tegen de politie tot 8 dagen gevangenisstraf. Oude munten. By den heer Meereboer, koek- en banketbakker in de Groote Hout straat, is eene belangryke verzame ling oude munten uit de 15e eeuw meerendeels, te bezichtigen, eenige maanden geleden gevonden by het verbouwen van een huis te Warden. Er zyn meer dan 80 zilveren munt stukken groote en kleinere. Onder deze zyn o. a. een paar van Vlaan deren, van Jan zonder Vrees, uit de jaren 1404—1419; een stooter van Overijssel van 1591een muntstuk van Hohelenburg van Dietrich III, IV of V, uit de 14e eeuw"een grosch- ken van Aken van 1412 een dubbele stuiver of z. g. Vierlander van Filips van Bourgondie van 1433—1447; enz, Daarenboven bevinden zich in dé verzameling nog een paar zeer mooie gouden pistolaat ducaten van Rudolph van Diephout, bisschop van Utrecht van 1435—1455. De andere muntstukken zyn nog niet onderzocht. Doch een dezer dagen krygt de heer Meereboer bezoek van een deskundige op dit gebied. Wy komen dan nader terug op de ver zameling. Aangev. Verk. Prijs. Aard. 34 HL. 34 HL. f 2,00 3.00 Appelen 48 HL. 48 HL. f 1,50. f5.— Peeren 105 HL. 83 HL. f 1,50 6 Heerenb.188 Md. 188 Md. f0,75 1,60 Sn|jb. 19 Md. 19 Md. f 0,80 2,50 Cricket te Heemstede. Op het cricketveld te Heemstede had Donderdag weer eene ontmoeting plaats tusschen de Yorkshire Wan derers en een Hollandscb elftal nu All Holland. De Engelschen hadden in hunne eerste innings 67 runs, geen hoog to taal, maar de Hollanders maakten geen beter figuur. Toen de wedstrijd gestaakt werd om heden te worden voortgezet, hadden zy voor het ver lies van 7 wickets een totaal van slechts 33. De beste batsmen waren toen reeds uit. Heden werd te Heemstede de cric ket-match tusschen „All Holland" en de „Yorkshire Wanderers" voortge zet. In hunne eerste ianings bereik ten do Hollanders een totaal van 40 (dus 27 minder). Daarop gingen de Engelschen weer aan bat voor het verlies van 5 wickets be reikten zy een totaal van 147 rans, waarna mot het oog op den tijd de innings gesloten werd. Hierna kwamen de Hóllanders te ruim 3 uur aan bat. Van Manen, die het eerst inging, werd uitgebowld voor 8. Zandvoort. De rekening en verantwoording van de feestcommissie van het Koning- innefeest op 31 Aug. jJ. is van 13 tot 18 Sept. a. s. ter inzage neder- gelegd bij den penningmeester Swa- luëstraat B 29. De rekening bedraagt in ontvangst eene som van f572,185, waaronder de contributie der leden en in uitgaaf eene som van f499,95, alzoo batig saldo f 72.235, dat in kas zal blijven voor het Koninginnefeest in 1898. Aangekomen vreemdelingen. A. Kamkgen, Frankfort, 3 pers., Café Nieuw-Zandvoort. Dames le Grand, Hilversum, 2 pers. Korkstr. D 1*2. A. Scheibier, Crefeld, 5 pers.. Hotel Zee- rust. Scheffler, Rosenech, 2 pets., idem. Marktbericht. Graan- en Zaadmarkt gehouden te Hoofddorp, Haarlemmermeer, 9 Sept. 1897. Witte tarwe f 7.25 a f 7,75Rogge f4,65 a f4.90, Haver f6.25 a f7.—, Chevaliergerst f 5.30 a f 5.75. Winter- gerst f 0.— a f 0.— Groene erwten f 5.75 a f 6.65op kook f 0.—. Kar- weizaad {f 10,25 a f 10.75. Zomer ris- tarwe f 7.25 a f 0.— Rubriek voor Dames. Bewerkt door eene Dame. LXVIII. Er wordt meegedeeld, dat nu zelfs iu China een vrouwelijke dokter ge vestigd is. Wat meer zegt, zy is zelf eene Chineesche en, wat het meeste beteekent zij heeft veel sncces bij hare landgenoot en. Deze zeldzaamheid heet Hu King Eng. Zy heeft gestudeerd in Ame rika, zeven jaar lang en met grooten ijver. Daarna heeft zij den doctors graad verkregen. Het pleit zeker voor de ernst van hare studie, dat zy er zooveel tijd voor gewerkt heeft, want over 't algemeen werkt men niet zoolang voor een Amerikaanschen graad. Docter Hu King Eng is nu ver bonden aan het Siang—Hn hospitaal te Foo—Chow. Er gaat een verhaal van een koelie, die met zijn oude, blinde moeder duizend mijlen ver kwam, haar vervoerende op een krui wagen, ten einde Doctor Eng te raad plegen. Zy verrichtte een operatie aan de oogen, waardoor de vrouw weer zien kon. Het volgende jaar zal Dr. Hu King Eng als afgevaardigde verschijnen op het te Londen te houden vrouwen congres. In Europa zyn naar men weet, vrouwelijke doctoren al lang geen zeldzaamheid meer. Daar is bijvoor beeld Dr. Aloise Valenta in Duitsch- land, die een staaltje mededeelt van een kinderzegen, die waarlijk buiten gewoon kan worden genoemd. Onder hare patiënten bevindt zich zekere Maria Anna Helm, de vrouw van eeo armen linnenwever te Neulerchenfeld, die op haar veertigste jaar verblijd werd met de geboorte van haar twee en dertigste kind. De volgorde dei- geboorten van deze uitgebreide familie was als volgt: eerst vier te gelyk, toen drie, vier, twee, drie, twee, drie, drie, twoe, drie, drie. Hoe dit arme echtpaar twee en der tig kinderen ik zal niet zeggen op voeden, maar alleen maar voeden kon, heb ik er niet by vernomen. Wel merkwaardig is het intusschen, dat de moeder sinds haar prille jeugd lijdende is geweest aan vallende ziekte en dat geen van de kinderen met die kwaal is behept. En tenslotte ver dient het vermelding, dat deze moeder van twee en dertig kindereu zelf af komstig was uit een huishouding van acht en dertig kinderen. Althans 't waren er bijna veertig, maar de vrouw zegt, dat ze er zich een paai* kan vergissen, aangezien ze het nooit pre cies heeft kannen nagaan. Er waren er ook zooveel Het klinkt vreemd, maar is toch waar, dat de grond voor de meeste ongelukkige huwelijken wordt gelegd in net eerete jaar. De zaak is deze, dat dc jonge man en zijn jonge vrouw, op een hoogst zeldzame uitzondering na elkanders karakter volstrekt niet kennen. Vooral bij een kort engagement (en dat komt in ons land ook al meer en meer iu zwang) hebben do jonggehuwden nooit iets anders dan wat men noemt eikaars „Zondagsche gezicht" gezien. Maar zelfs ook bij een langere ver loving leeren de jongelui elkaargewoon- lijk zoo weinig kennen. Biecht humeur wordt van weerskanten onderdrukt, neiging tot zorgeloosheid en slordig heid zooveel mogelijk verborgendrift werd bedwongen. Maar nu komt, Da het huwelijk, de tijd dat de jonge man zyn vrouw niet meer toespreekt en behandelt, alsof ze een fijn porce- leinen poppetje was en tegelijkertijd komen achtereen volgens al de gebre ken van weerskanten aan het licht. Dat is do tijd, waarin de harde woorden kunnen vallen en do driftige verwijten, die zoo vaak twee men- schen, welke hun geheelo leven sa men zullen doorbrengen, van elkander verwijderen. Maar is men dien tijd gelukkig te boven zonder ernstige schokken in de goede verhouding, dan is er alle kans op voortdurend geluk. Van weerskanten heeft mou dan ge leerd te verdragen en te vergeven en met die kunst staat of valt toch het vredig huwelijksgeluk. En die kunst van verdragen zit niet in groote, maar in kleine dingen. Ze ligt by voorbeeld hierin, dat de man doet of hy niet merkt, dat de aardappelen ongaar zyn; dat de vrouw niet dadelijk klaagt over rook in haar salon. Over zulke kleinigheden ma ken vele mcnschen elkander het leven zuur. En is er eenmaal een bres in de goede verstandhouding, dan is die gewoonlijk niet meer te dichten. Ik sprak daar van rook en dat herinnert mij er aan, dat een myner lezeressen vraagt, hoe zy het best rooklucht verdrijven kan. Een wei nig koffie branden op een kolenschop en dat door de katner dragen beert een goed effect. Nog moet ik melding maken van een zeer keurige damesparapluie, die mij onlangs door dc firma Laboyrie, in de Groote Houtstraat, is getoond. In den knop was ccn portret van ik meen koningin Louise van Pruisen en (wat zeer praktisch is) dc punt kou er worden afgenomen, om de parapluic gemakkelijk te kunnen ver voeren in een koffer. Ik eindig met de gebruikelijke recepten. Bessensap-pudding. 4 d.L. bessensap verwarmen met Va pond suiker, tot het bijna kookt, daarn 6 eierdooiers klutsen en heel langzaam de bessensap er door roeren; dan alles tezamen nog eens al roe rende goed verwarmon en er 20 gram gelatine doorroeren. Is de massa een weinig bekoeld dan hot stijfgeklopte eiwit der 6 eieren er door en zoolang roereu tot het dik wordt. Aardappelflensjes. Rasp twee rauwe aardappelen in een schotel mot twee geklopte eieren en een lepeltje dikken roem. Voeg er kruiden en gerasptelcitroenschil by. Maak wat boter warm in een pan en doe er van tyd tot tyd een lepeltje van den aardappel in. Sprei het uit, zoodat het zeer dun wordt. Als het flensje aan de eene zijde bruin is, keere men het om en strooi er suiker over. Burgerlijke Stand. Bevallen: 8 Sept. W. G. II. Pel- tenburg—v. d. Seyp d. A. L. C. v. Leeuwen—Mangels'dorf d. 10 A. Brug- gink—Rabel z. A. H. H. v. Hemert Gaus d. J. Boger—v. Waard z. 8 M. Doff—Meijer d. 40e Muziekuitv. in den Hout. op Zondag 12 Sept. 1897, des naraidd. van 2Va—4 uur, door het Haar- lemsch "Muziekkorps. Dir. luitenant- kapelmeester C. P. W. KRIENS. PROGRAMMA. 1. Marcbe de l'opéra „Les Troyeus a Carthage" Berlioz. 2. Ouvcrt. „La Neige". Auber. 3. „Dream of the Ocean". WaltzGungl. 4. „Erinnerung am Wag ner." Fantasie. Hamm. 5. Festival-ouverture Leutner. 6. „Lebenswecker." Galop. Welker. 7. „Hommage a Bizet FantaisieMann. Commissariaat van Politie te Haarlem. Inlichtingen omtrent de voorwerpen zijn dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen, van 11 tot 1 uur voor de eigenaars te bekomen. Gevonden voorwerpen. Van 2 Sept. tot en met 8 Sept. '97. Een damesceintuur. Een rozekrans. Een spaarbankboekje. Een dames ringetje. Feu ïijwielpomp. Een rywiel- achtertaschje.Lcn lederen pakrietn.Een schoolboekjej plantkunde. Een pan toffel. Een zilveren horloge. Een oor knop. Een dekzeil van een wagen. Een kindermauteltjc. Een wandelstok. 3 pat on manchetten. Een hondje. Een parapluie. Een parasol. Eenige sleu tels. Achtergelaten in dc wagens der H. T. M. Een parapluie en een paar glacé handschoenen. VARIA. Twee ontevredenen. Hoe gaat het professor Slecht. Ik merk dat ik oud wordEn hoe gaat het u Ook slecht! Ik merk, dat ik niet oud zal wonlen

Haarlem's Dagblad | 1897 | | pagina 3