T weede Editie. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. FEUILLETON. De Schatgravers. ie Jaargang. Woensdag 15 September 1897, Ho 4358 HAARLEM'S DAGBLAD A.BOXxTISTELIVLBlSrTSFBL.ICrS: Voor Haarlem per 3 maanden.f 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden1.80 Franco door het geheele Rijkper 3 maanden.1.65 Afzonderlijke nummers0.05 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.30 d.e omstreken en franco per post O.S?1^ Directeur-Uitgever A-rD-vmioTBiisrarxmisr: Van 1-5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Groote letters naar plaatsruimte Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en Ad verten tién worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangere G. L. DATJBE Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31bis Faubourg Montmartre. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem i6 het nitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opged»gen{(aan2het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. BUITEN het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 15 regels 0,75, elke regel meer j 0,15; Reclames per regel f 0,30. Agenten voor dit blad in den omtrek zijn: Bloemendaal, Sandpoort en Schoten, P. v. d. RAADT. Sandpoort; Heemstede, J. LEUVEN, bij tol; SpaarndamC. HARTENDORP; Zan voorlt J. ZWEMMER; Velsen, W. J. RUIJTER; Beveruijk, J. HOORNS; IJmuidenTJADEN, Genoemde Agenten neme" Abonnementen en Advertentiën aan. Officisele Be^icble». Nationale Militie. Burgemeester en Wethouders van Haarlem, Gezien art. 26 der Wet van den löden Augustus 1S61 (Staatsblad uo. 72), gewijzigd bij de Wet van den éden April 1892 (Staatsblad no. 56) Brengen ter kennis van dc belang hebbenden, dat liet inschrijvingsre gister en dc daarbij behoorende alplia- betische naamlijst, betreffende de jon gelingen, die zich binnen deze ge meente, in 1897 hebben doen inschrij ven voor de lichting- der Nationale Militie van 1898, ter secretarie dezer gemeente (afdeeling Militie, Schutterij, enz.i voor ieder ter lezing is neder- gelegd vari heden tot 21 September aanstaande, van des morgens 10 tot des namiddags 4 ure; en dat tegen register en lyst binnen genoemden tijd bezwaren kunnen worden inge bracht bij den Commissaris der Ko ningin in deze provincie, doormiddel van een bij den Burgemeester in te leveren, door de noodige bewijsstukken gestaafd, verzoekschrift op ongeze geld papier en onderteekend door hem, die ze inbrengt. Haarlem, 13 Sept. 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. O. de KANTER. Waarn. Burgem. De Secretaris. C. M. RASCH. B. woonachtig aan de Oostvest no. 2, i ter zake het verkoopen van sterken' drank in het klein zonder de daartoe vereischte vergunning. Ongeluk. De 14-jarige J. B. van Dijk, leer ling bij den sigarenfabrikant J. C. Hessen alhier, had Maandagavond omstreeks 6 uur het ongeluk, van eene trap in de fabriek te vallen en zijn been te breken. Dr. Ten Oever verleende de eerste ;eneeskundige hulp en spalkte het ieen op een plankje. Nadat daarna tal van formaliteiten waren vervuld, kon de knaap ten laatste te half acht. naar het Gasthuis worden gevoerd. Naar wy vernemen zal thans het been vermoedelijk moeten worden afgezet, daar bet reeds de derde maal is, dat het gebroken is. T B S N I U W3. eerste en derde pagina. Haarlem. 14 Sept. 1897. Met ingang van 16 dezer wordt verplaatst de commies der posterijen 3e kl. jhr. G. K. van den Santheuvel van het spoorwegkantoor No. 2 te Rotterdam naar hier, de commies der posteryen en telegrafie 4e kl. C. Evenblij van bier naar Zaandam. Wedvlucht. De postduivenvéreeniging „De Luchtgids" hield Zondag eene onder linge wedvlucht met oude en jonge duiven van Winterswijk; afstand 17S K.M. De duiven werden ten 8 uur 20 min. met helder weder en N. Oos ten wind losgelaten en de prijzen als volgt behaald le pr. J. A. Bruigom, 10 u. 48 m. 45 s. 2e idem 10 49 29 3e W. G. de Korte 10 50 5 J. A. Bruigom, 10 53 54., J. de Klerk 10 56 26 idem 10 58 25 W. G. de Korte 10 58 55 idem 10 59 38 Door de rechercheurs Jansen en Misset is bekeurd de bierbuisboudcr BiftiaiENLAftD. Uit de „Staatscourant". Kon. besluiten. Benoemd bij het wapen der artillerie, by het 3de regiment vesting-artillerie, tot eerste luitenant de tweede luite nant M. Faassen, van het korps. Aan den reserve-officier van ge zondheid der 1ste klasse J. D. van Hengel is wegens eindiging van zijn dienstverband, met ingang van 12 September 1897, eervol ontslag ver leend uit zijne betrekking tot de land macht. Aan den officier van gezondheid der le klasse dr. H. Zwaardemaker en aan den officier van gezondheid der 2e klasse H. Offerhaus, van den geneeskundigen dienst der landmapht, is op hun verzoek eervol ontslag uit den militairen dienst verleend; beide officieren van gezondheid zijn benoemd tot reserve-officier van gezondheid, resp. der le klasse en der 2e klasse bij de landmacht. Ministerie ran Marine: Met 16 September a. s. worden op non-acti viteit Êresteld: lo. de kapitein-luite nant ter zee B. Brntel dc laRivière, de luitenant ter zee der 1ste klasse A. H. M. F. Latour, de luitenants ter zee der 2de klasse G. K. graaf van Hogendorp, E. van Assum, F. C. Brust. W. A. van Aken en L. van Verre', de officier van gezondheid der lste klasse dr. M. J. Brandts eu die der 2de klasse J. G. Detmers, de officier vau administratie der 2de klasse C. Flaes, de adjunct-administrateur E. Verhaaf en de officier-machinist der 2de klasse J. H. Gijzen. allen die nende aan boord van Hr. Ms. fregat „Jchan Willem Friso eerstgenoemde als lste-officier; 2o. de luitenant ter zee der lste klasse P. van Hocking Colenbran der, de luitenants ter zee der 2de klasse W. H. C, Hoog, L. J. Ginjoolen, A. J. Kleynenberg, K. F. Sluys, G. J. Leverland on M. K. Medenbach, de officier van gezondheid der lste klasse T. Janssonius, de officier van admi nistratie der 2de klasse W. H. C. ten Brummeler en de adjunct-admi nistrateur A. van der Boon, allen dienende aan boord van Hr. Ms. fregat van Speyk, eerstgenoemde als lste- officier. Met denzelfden datum wordt de officier-machinist der 2de klasse G. van Os geplaatst by de conservatie op 's Rijks werf te Willemsoord. De voorzitter der Eerste Kamer. Bij Koninklijk Besluit, is tot Voor zitter van de Eerste Kamer der Sta- ten-Generaal gedurende de zitting, die zal aanvangen op den derden Dinsdag in September, benoemd de beer mr. A. van Naaraen van Eemnes, lid dier Kamer. De heer Goeman Borgesius, onze huidige minister van binnenlandsche zaken, is geboren te Schildwolde, ge-j meente Slochteren. Reeds vele jaren geleden nam hy daar met eenige da mes en heeren deel aan een zeil tochtje op het nabijgelegen Schikl- meer. Door een windvlaag sloeg toen het schuitje om, en de opvarenden werden slechts met groote moeite ge red door den kastelein van het Hee renhuis aan het meer, dat denweid- schen naam Sans Souci draagt. Toen eehter eenige jaren later de heer Bor gesius de gelukkige vader was ge worden van de famouze vergunnings- wet, schreef zijn redder, een ruwe kerel, hem een hartig briefje, waarin hij onomwonden verklaarde, „dat, zoo hij geweten had, dat de heer B. zoo'n wet zou maken, hij hen zou hebben laten verzuipenNaar men vertelt, beantwoordde de gelukkige vergun- ningsweivader dezen heilwenscli met een bankje van f25. Ingenieurs voor Siam. Naar de Amst. Ci. verneemt heeft de Koning van Siam ty'dens zijn be zoek aan ons land zich moeite gege ven te bewerken dat van hier een bekwaam ingenieur naar zijn rijk zou worden gezonden. Dit nu staat welhaast te gebeuren; de aanwijzing van den persoon kau spoedigwei den verwacht. Het land van Siam n.l. is een wa terland als het onze en vertoont in zoover met Nederland veel punten van overeenkomst. Alleen is men er in waterbouwkunde minder ver ge vorderd dan wij hier. andaar ook dat het voornemen bestaat eenige jongelieden uit Siam hierheen te zenden om hen hier te doen uitrusten met practische en theoretische kennis van waterbouw kunde, die hun later in hun vader land uitmuntend te pas kan komen. Een pleizierjacht. Aan den golfbrekenden dam voor de Handelskade te Amsterdam ligt het prachtige stoomjacht, Kano van baron Ferdinand Rothschild van Lon den. Het wit geschilderde als schoe ner opgetuigde jacht, behoorende tot de Royal Squadron Yacht Club" is een slank gebouwd vaartuig van 299 ton inhoud. De bemanning telt 45 koppen. Voorts zijn er zes passagiers, vrienden van baron Rothschild,' aan boord onder wie mannen met bekende namensir Edward Hamilton, lord Anerley, mr. Arnold Morley, mr. A. A. Mac Donnell en majoor Dynne Iwche. Hendrik de Jong. De bekende Hendrik de Jong, pas uit de Amsterdamsche gevangenis ontslagen, is Zaterdagnacht in het Hotel" Rijupoort te Arnhem in ver zekerde bewaring genomen, daar men zyne handelingen der laatste dagen moest wantrouwren. Hij had liefdes betrekkingen aangeknoopt met de hofmeesteres der stoomboot Concordia op deze stad, ging hier met dit meisje veel uit, en huurde te Arnhem en Velp wTóningen, alles onder valschen naam. Onder selioone beloften had hij haar al f 18 afhandig weten te maken. By zijne arrestatie"gedroeg hij zich zeer kalm en voegde den hotelhouder de woorden toe 7,tot morgen." Hij schijnt dus overtuigd, dat men geen bewijs tegen hem zal kunnen vinden. Omtrent de arrestatie van Hendrik dc Jong verneemt de N. A. Ct. nog, dat hij ook connecties heeft aaugc- knoopt met eene weduwe to Arnhem, wier geheele vertrouwen hij door het opgeven van valschen naam en qua- li'teifc wist te winnen. Hy gaf voor te zyn eenfabrikautszoon, die zijn koffers in een hotel te Rotterdam had staan, zoodat hij op dit oogenblik zonder kapitaal was. Toen de koffers echter lang uitbleven, maakte hy gebruik van een courantenbericht in een der bladen omtrent liet overlijden van een hotelportier en vertoonde hij aan de vrouw eeu waarschijnlijk door De Jong verzonden telegram, waarin de hotelhouder hem berichtte de koffers niet te kunnen afgeven, voordat hy zelf ze had uitgezocht. Bij de arrestatie bleek, dat De .Jong een verzameling couranten bij zich had, waarin nog al huwelyks-adver- tenties voorkomen en men beweert zelfs, dat hij ook te Utrecht en te Nijmegen reeds weder connecties had aangeknoopt. Werkstaking te Almelo. Door den heer E. A. Kingma. bur gemeester van Almelo, waren de bij de Nader wordt gemeld, dat in het ge schil tusschen de betrokken fabri kanten en hunne werklieden eene gunstige wending is gekomen. Het aanbod toch der patroons, om het weefloon per getouw per week op f2.50 te brengen, is in de des namid dags gehouden vergadering der ar beider met algemeene stemmen aan genomen. Het wassen van den Rijn. Uit Rcnkum meldt men, dat ge durende de laatste dagen de Rijn reeds meer dan 112 meter is gewassen icn de was houdt nog onafgebroken aan. De groote losplaats aan het veer huis is onder water gezeten liet lage gedeelte van het Broek is overstroomd. De overtocht per gierpont zal spoe dig gestaakt moeten worden. De Arnliemsehe tentoon stelling afgebrand. Zondagavond te half twaalf is do<)r onbekende oorzaak brand ontstaan in het, hoofdgebouw der tentoonstelling op Sonsbeek te Arnhem. In een oog wenk stond het heele gebouw in lich telaaie. Aan redden viel niet te den ken zoodat de taak der brandweer zich moest beperken tot bescherming van het bosch en de nabijgelegen ge bouwen de raodelstal, de inrichting' van Doll'tscho nijverheid, den Dool hof, [jinckers physisch museum enz. Vooral scheen de brand gevaar te zullen opleveren door de aanwezig heid van een menagerie met wilde beesten, die juist een dag te voren op het terrein was gekomen. Dank zy den gunstigen wind, is deze niet aangetast. Tc half twee ongeveer, toen het geheele hoofdgebouw was verteerd, brak het vuur uit in het Panopticum, dat in hetzelfde gebouw als het Physisch museum is. Dit" brand de Maandagochtend nog. Opmer kelijk is dat. de tusschen het hoofd gebouw en dit museum gelegen hou ten, met zeildoek bedekte Doolhof geheel is gespaard gebleven. Alles was verzekerd op beurspolis; het gebouw voor f 42,000terwijl de geheele schade op drie ton wordt be groot. De aanblik van de verwoesting is werkelijk tragisch. Niets, letterlijk niets van hetgeen nog Zondag den eersten dubbeltjesdag door een werkstaking betrokken fabrikanten j talryke menigte bezoekers werd be en de besturen der gecombineerde j wonderd, is «jeredrijtuigen alleen werkliedenvereenigingen uitgenoodigd drie van de firma bij 't Vuur. fict- tot eene bijeenkomst, die Maandag!sen, zeker wel vijftig in liet geheel namiddag te 2 uur óp het raadhuis (juist had Fongers uit Groningen zijn te Almelo zou plaats hebben, teneinde etalage klaar)kostbare ameublemen- maatregelen tot oplossing van het ge schil te beramen. De betrokken fabrikanten weiger den echter aan de uitnoodiging van deu burgemeester gevolg te geven om pogingen aan te wenden de werksta king te voorkomen. Des namiddags heeft nu eene algemeene vergadering van fabrieks arbeiders plaats gehad om to beslui ten over een nieuw aaubod betreffende loonsverhooging, door de fabrikanten gedaan. ten een heele voorraad naaimachines; een honderd pelsjassen van de firma De Jong te Arnhemalles weg. Juist Maandag zou de jury de be kroningen bekend maken het eenige wat nog voor bekroning vatbaar is zijn do brandkasten, die "hu devuur- proof hebben doorstaan. Fier rust op de puinhoopen een groote brandkast, waarin dc firma Mauikus haar kost baarheden bewaarde. De twee kegel banen, door dc zorgen van de pach ters van liet buffet"geplaatst en Za terdag geopend, zyn niet aau het lot ontkomen. Door de justitie is Maandagmor gen op het terrein Sonsbeek een uit gebreid onderzoek naar de oorzaken van den brand begonnen. De verslasgevei" van de Arnli. Ci. heeft door (ïe welwillendheid van een der bestuursleden op liet terrein toe gang verkregen en schrijft: Óp de plaats waar het hoofdge bouw zich vroeger zoo vroolijk ver hief met zyn elegante torentjes, vlag gen in top. zyn winkeltjes, de wim pels langs liet dak, is nu tien zwarte plek, enkel staan nog wat palen om hoog, die het gebouw boven de res tauratie steunden. De leeuwen, die den ingang bewaakten, liggen ge smolten aan stukken, de bloemperken zijn verschroeid, de bloemondragende beelden staan daar verzengd, gebro ken. In een kuil liggen de brandkasten van Noppen, links vooraan staat de brandkast van het magazijn Manikus overeind. Op een der fornuizen vau de restauratie staan nog pannen en een koffieketel tjc. Yan de muziektent schroeide het dak, maar de tent bleef behouden. Als oen wonder bleef het paviljoen van Yan Marken gespaard, want nadat de brand in hot hoofdgebouw- geëindigd was, stond plotse.ing de remise en stal in een vlammenzee. Te halftwee werd aldaar de brand ontdokt. Een der brandmeesters zag een wassen pop en een stuk doek van de kamertjes, waarin dc beelden ston den, brandoii. Dadelijk werd alarm gemaakt, maar ook daar greep het vuur in het houten binnenwerk zoo snel om zich heen, dat aan blusschen niet viel te denken. Het Physische Museum vau den heer Linckcr met alle toestellen en apparaten is een prooi der vlamruea geworden. De naakte muren van het gebouw stonden Maandagmorgen nog overeind, terwyl de kroonlijst hier en daar brandde. Ook hier is dc oorzaak van den brand onbekend. De mogelijkheid van het spatten van brandend hout uit het hoofdgebouw wordt sterk betwij feld, omdat aldaar dc brand te half tweo reeds nagenoeg geëindigd was. Het achter den stal liggend gebouw voor de electrische verlichting bleef gespaard, maar de boomen aan die zijde zyn geheel geschroeid. I)e model stal is behouden. Yan enkele ooggetuigen hoorden wc beschrijvingen" van de snelheid, waarmede de brand in het. hoofdge bouw om zich heen greep. Het was. zei een hunner, alsof men een gas- illuminatie zag aanstekendc vlam vloog door het gebouw, alles plotse ling" op zijn we<r aantastend, en in dien halven cirkel van vuur stonden nog cenigen tyd de beide torentjes I overeind. Toon de boomen begonnen vlam te j vatten, werd door den directeur der I brandweer overwogen of hij hulp zou I req aireeren van het garnizocu om de I omliggende boomen te kappen. Hot 1 groene, vochtige hout bleek geen vlam Naar het engelsch van ROBERT LOUIS STEVENSON. VIERDE GEDEELTE. De Palissade. HOOFDSSUK XYHI. Het verhaal wordt nog vervolgd door den dokier einde van het eerste gevecht. 21) Toen verviel ik in gepeins en dacht er over wat het lot van den armen Hawkins zou geweest zijn. Daarop klonk er een kreet van de zyde van het land. „Er roept ons iemand," zeide Hunter die op den uit kijk stond. „DokterSquireKapiteinHallo Hunter, zyt gy daar." hoorde ik schreeuwen. En ik vloog naar de deur nog jaist bytijds om Jim Hawkins gezond en wel over de palissade te zien klimmen. IBlicss C'5 süt HOOFDSTUK XIX. Jim Hawkins hervat het verhaal het garnizoen binnen de verschansing Zoodra Ben Gunn de Engelsche vlag in 't oog kreeg, stond hy stil, greep mij by den arm en ging zitten. „Welnu," zeide hij, „dat zijn je vrienden, daar kunt ge zeker van zijn.' „Het kunnen even goed de boekaniers zyn," ant woordde ik. „Wat!" riep hij uit. „Op deze plaats, waar niemand komt dan de „heeren van fortuin", zou Silver de vry- buitersvlag liijschen, daar behoef je niet aan te twij felen. Neen, je vrienden zijn het. Zij hebben gevochten en ik vermoed dat je kameraads er het best zyn afge komen en nu bevinden zij zich binnen de oude palis sade, die jaren en jaren geleden door Flint gebouwd werd. Hy was tie juiste man er voor om zoo iets te bedenken! En in het rum drinken was hy ieder de baas. Voor niemand was hij bevreesd, ja voor Silver toch Silver was een beste, dat verzeker ik je." „Welnu," zeide ik, „dat zal wel zoo zyn, dat weet ikmaar des te meer reden om mij zoo spoedig moge lijk bij mijn vrienden te voegen." „Ja, maat," hernam Ben, „ge zijt een goede jongen, of 'ik moet mij erg vergissen, maar zooals ik je zeg, je zijt nog maar een jongen en Ben Gunn is een vogel vrij verklaarde. Yoor niets ter wereld zou ik daar heen gaan, waar jij naar toe gaat, zelfs niet al gaf men mij een glas rum niet voordat ik jo squiro gesproken heb. Én vergeet vooral niet precies de woorden over te brengen, die ik je gezegd heb, en dan geef je liera een fikschen handdruk." En voor de derde maal gaf hy me een stcvigen kneep terwijl zijn gelaat dezelfde slimme uitdrukking droeg. „En als je Ben Gunn verlangt te spreken^ dan weet je waar je hem vinden kunt. Juist op dezelfde plaats, waar gij hem van middag voor het eerst zaagt. Degeen, die mij komt opzoeken! moet een witten doek in de hand houden en alleen komen. O ja, dan moet je nog zeggenBen Gunn heeft zyn redenen er voor." 7, Wel," zeide ik. „ik geloof dat ik je wel begrijp. Gy wilt den squire of den dokter een voorslag doen, en daarvoor kunnen zij je op dezelfde plaats vinden waar ik ie ontmoette. Is het zoo niet?" „En, wanneer moet je me nog vragen," voegde hij er by. „Wel, zeg hun, tusschen twaalf en zes uur." „Goed," antwoordde ik, „kan ik nu gaan?" „Zult gij niets vergeten vroeg hij angstig. „Dat hy er zijn bepaalde redenen voor heeft. Nu dan," dit zeggende hield hy my nog terug „gy kunt gaan, Jim. Maar als je Silver ziet, zal je Ben Gunn toch niet verraden, wel Dat zal je nooit doen Neen, zeg je. Maar als de vrijbuiters aan wal komen, zal je ze"dan met een kluitje in het riet sturen?" Plotseling zweeg hy, toen een hevige knal ons deed opspringen en geen honderd el van ons verwijderd een kanonskogel door de takken in het zand vloog. Het volgende oogenblik hadden wij het in een verschillende richting op een loopen gezet. Een goed uur dreunde hot eiland van het kanonge bulder en onophoudelijk zag ik de kogels in het bosch nedervallen. Ik holde van de oono schuilplaats naar de andere, telkens opgeschrikt wanneer er een kogel in mijn nabijheid in het zand stortte. Maar toen het bom bardement eenigszius bedaarde, begon injjn mood weder te herleven, ofschoon ik my nog niet. in de richting van de paiissade dnrfdc begeven, omdat daar do meeste kogels vielenna een langen omweg bereikte ik de boschjes langs den oever. De zon ging onder en er woei oen frissche bries, die het water tegen den oever deed opspattende eb 'was nu op het laagst want het strand was nu geheel zicht baar. De wind woei door mijn buisje en na de hitte van dien dag deed deze afkoeling my bijzonder goed. De „Hispaniola" lag nog op dezelfde plaats, waar zy haar anker had uitgeworpenmaar in plaats van de Engelsche, wapperde nu de zwarte vlag der vrijbuiters van den mast. Onderwijl ik dit alles opnam, weerklonk er weder een schot, maar dit scheen na het laatste te zijn. Ik bleef eenigen tyd tassehen de struiken liggcu.om het rumoer af te wachten, dat op den aanval volgde. De kerels waren bezig een voorwerp dat aan de wal lag met bijlen te vernielen later ontdekte ik dat het de sloep geweest was. Dicht by den mond van de ri vier, hadden zij een vuur ontstoken en tusschen die plaats en het schip, voer een der sloepen heen en weer, terwyl de roeiers, die er een oogenblik te voren nog

Haarlem's Dagblad | 1897 | | pagina 1