'tweede Editie. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. FEIUILLETON. De Schatgravers. 15e Jaargang. Vrijdag 17 September 1897, Ho. 4360 1.= HAARLEMS DAGBLAD JVBOJSTIISriElvriEItSrTSIFIRI.XS Voor Haarlem per 3 maande»1.20 "Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom dei- gemeente), per 8 maanden,1.30 Franco door het geheele Rijk, per 8 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.05 -Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.30 w de omstreken en franco per post 0.37J-/2 AJDVnRyTEnsrTIEHsT: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Groote lettere naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31bis Faubourg iSbnknartre. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. BUITEN het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 15 regels f0,75, elke regel meer /0,15; Reclames per regel f0,30. Agenten voor dit blad in den omtrek zijnBloemendaalSandpoort en Schoten, P. v. d. RAADT, Sandj Velsen, W. J. RUIJTERBeverwijk, J. HOORNSIJmuiden, TJADj »oortHeemstede, J. LEUVEN, bij de tol; SpaamdamC. HARTENDORP; Zand voort, J. ZWEMMER; IN, Genoemde Agenten nemen Abonnementen en Advertentiën aan. Officieele Berichten. Burgemeester en Wethouders van Haarlem, Brengen ter openbare kennis, dat is ingekomen een verzoekschrift van J. G. Halleman om vergunning tot het verkoopen van sterken drank in het klein in het voorhuis van het perceel aan de Klerksteeg no. 11. Haarlem16 Sept. 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. O. de KANTER. Waarn. Burgem. De Secretaris. C. M. RASCH. tn' Politiek Overzicht. De geruchten over eene mogelijke eruptie in den gespannen toestand tusschen Spanje en de Vereenigde Staten, welke eenigen tijd gesluimerd hebben, worden weer eens verleven digd door een bericht in de Indépen- dance Beige van den correspondent te Ncw-York. Deze deelt mede dat men aldaar een oorlog met Spanje wél waarschijnlijk acht. Dinsdag heeft 'te New-York eene 4 belangrijke vergadering van zee-offi- eieren plaats gehad om een volledig operatie-plan voor te stellen voor het geval de oorlog uitbreekt. In dezen tijd van spanning heeft zooals te begrijpen is zeer de aan dacht getrokken, deentree te Madrid van den Amerikaanschen gezant, gene raal Woodford. Alhoewel deze bij de overhandiging zijner geloofsbrieven eene toespraak heeft gehouden, die zich door niets bijzonders kenmerkte en waarin heil- weuschen voor de koningin en Spanje werden uitgesproken, is volgens ge noemden correspondent toch eene ern stige crisis ophanden. De Spaansche regeering zit op een verre van zacht kussen in deze moei lijke dagen. Ten eerste het dreigend gevaar van een oorlog, dan de ontzet tende moeilijkheden om Cuba, de twistappel tusschen Spanje en de Ver. Staten, en dan nog daarbij het feit, dat het ministerie door den nood- lottigen dood van Canovas een leider heeft verloren, die, naar nu duidelijk blijkt, voor de kracht van de regeering Ij slecht gemist kon worden. Te Londen is eene mededeeling openhaal- gemaakt, betreffende de af wikkeling der vredesonderhandelin gen, welke luidt als volgt: „Het bericht dat tusschen de mo gendheden een overeenkomst is ge sloten op grond van de voorstellen van Lord Salisbury, wordt officieel voor voorbarig verklaard. De regee ring kan geen nader omschreven ver zekering geven dan dat de onderhan delingen worden voortgezet, en dat hun beloop bevredigend is. Uit Chania wordt gemeld, dat een compagnie Bersaglieri Woensdag Ga- lata heeft bezet. Ondanks de vroeger officieel medegedeelde hesluiten wordt de blokkade van Kreta volgehouden. Koning George van Griekenland moet voornemens zijn om dadelijk na het sluiten van den vrede een mani fest uit te vaardigen om een natiq- nale vergadering bijeen te roepen, die middelen zal heramen om 's lands geldelijken toestand te verbeteren. STADSNIEU WS. eerste en derde pagina. Haarlem, 16 Sept. 1897. De leluit.L. F.T. Vogel, werkzaam geweest aan de militaire school alhier, die 1 November gedetacheerd wordt bij de lioogere krijgsschool te 's Gra- venhage. is geplaatst by het Ie reg. inf. te Delft. Spoorweg Amsterdam- Haarlem. Van welonderrichte zijde wordt aan het „Nieuws" medegedeeld, dat door de Holl. IJz. Spoorwegr concessie is aangevraagd voor een spoorweg van Zuid-Amsterdam over Sloten door de Haarlemmermeer naar Haarlem met een zijtak uit Haar lemmermeer naar Sloterdyk. Het doel van dezen zijtak is do ontworpen lijn in verbinding te brengen met den bestaanden spoorweg, speciaal om het doorgaand goederenverkeer te kunnen bedienen. Indien dit bericht juist is (en wij hebben geen reden daaraan tc twij felen) dan heeft blijkbaar de Holland- sche Spoor ten slotte ingezien, dat de plannen voor een zuidelijken spoorweg Haarlem—Amsterdam niet meer zoo hoog in de lucht hangen, als vroeger. De eoncessieaanvraag-Sanders en die van de ingenieurs Anderheggen en Neumeijer zyn blijkbaar ernstig be doeld en de eerste is al tamelijk ver gevorderd. De Holl. Spoor acht nu derhalve den tijd gekomen, om zich tegenover de concurrentie te verwe ren, door zelf concessie voor een lijn Amsterdam—Sloten—Haarlem aan te vragen. Het moet ons van 't hart, dat wij niet gaarne deze concessie verleend zonden zien. Wy Haarlemmers hebben juist hierom de aanvragen voor con cessie om een zuidelijken spoorweg met zooveel ingenomenheid begroet, omdat daardoor eene voor ons heil zame concurrentie zou ontstaan. Krijgt de Holl. Spoor daarentegen de con cessie, die zij nu vraagt, dan is het natuurlijk met de concurrentie gedaan, waarschijnlijk voor goed. Of men dan aan den Kruisweg instapt en over Halfweg gaat, of aan den Kleinen Houtweg en over Sloten reist, het tarief zal gelijk zyn en zeker met lager dan het thans is. Komt er daarentegenmettertyd een lyn—Sanders of een lyn—Anderheg gen— Neumeijer tot stand, dan zullen uit den aard van de zaak de prijzen van 't vervoer lager zyn, dan thans, nu de Holl. Spoor het monopolie in handen heeft. Er is evenwel nog een andere reden, waarom aan de Holl. Spoor deze concessie nimmer moet worden verleend. Heeft zij namelijk aan beide zijden van de stad het spoorwegverkeer met Amsterdam in handen, dan zal zij er minder dan ooit toe komen, om haar station aan den Kruisweg te verbeteren en mede te werken tot een goede oplossing van de quaestie der overwegen. Komt er evenwel concurrentie, dan zal dit voor de Maatschappij een prikkel wezen om dien toestand te verbeteren. "Wy hopen en vertrouwen dus, dat wanneer straks de concessieaanvrage onzen vroedschap bereikt, de Raad die zonder verdere onderhandeling af zal -wijzen, omdat het nooit in het belang van Haarlem kan zijn, dat ééne Maatschappij het monopolie be zit van het drukke verkeer tusschen Haarlem en Amsterdam en aller minst de Hollandsche Spoor, die zich (naar blijkt uit de lustorie onzer overwegen) om de belangen van Haarlem volstrekt niet bekreunt. Concert-Robert. De vocale en instrumentale uitvoe ring die dank zij het initiatief van den heer W. Robert Woensdag middag in de St. Bavo plaats had, schonk, ondor meer, gelegenheid nog maals te genieten van het heerlijk alt-orgaan en den bezielden zang der ook hier zoo gaarne gehoorde kun stenares Marie Lüning uit Frankfort. Krachtig en vol klank de zeldzaam schoone stem door de ontzagwekken de kerkruimte en inzonderheid de nummers van Bach aria „Buss' und Reu" uit de Matthaus Passion„Liob- ster Herr Jezu" en „Todessehnsucht" maakten een diepen indruk zooals bij solozang in de Groote Kerk maar zelden wordt waargenomen. Over welk grootsch en edel geluidsvolume deze bevoorrechte zangeres beschikt, bleek schitterend in Beethoven's lied „Die Himmel rühmen des Ewigen Ehre", waar de stem de tegen het slot machtig aanwassende orgelakkoor den glansrijk bleef beheerschen. Waarlijk het vocale gedeelte dezer uitvoering was al dubbel den kerk gang waard. Toch had ook hec instru mentale deel groote en eigenaardige aantrekkelijkheid. Op de eerste plaats deed de concertgever, bijgestaan door zijn zoon W. Robert Jr. (alt), en den heer W. Ezerman (orgel) ons kennis maken met een Sonate voor viool, alt en orgel en J. M. Lcclair (1697- .1764). In dit toonwerk van zeer nobel gehalte was de samenwer king en samenklank der drie instru menten nauwlettend verzorgd en hoogst welluidend. Naast de bespelers der strijkinstrumenten komt hiervoor den heer Ezerman een bizonder woord van lof toezyn zaakkundige en smaakvolle registratie toch was op het welslagen van het geheel van zeer geringen invloed. Ook liet. An dante uit het Concert van Mozart door dezelfde instrumenten vertolkt schonk veel genot hoewel karak ter en behandeling van dit werk niet zoo io het kader van een kerkcon- cert pasten als het eerstgenoemde. Als solist deed de heer Robert Sr. zich hooren in een zangerig Adagio van Nardini, terwyl de geheele uit voering door den heer Ezerman waar dig werd besloten met de indrukwek kende „HallelujahV'.die sedert Handel ze aanhief nog niets van hun frisch- heid en eleetriseerende kracht ver loren hebben. PHILIP LOOTS. Blijkens rapport van den heer Van der Sleen was de gemiddelde samen stelling van de melk, gedurende de maand Augustus j.l. geleverd door de Haarlemsche Melkinrichting als volgt: Soortelyk ge-wicht (15°0.) 1,0309. Gehalte van vaste stoffen 11,84%. Gehalte van vet 3,13. BINNENLAND. Uit de „Staats-Courant". Kon. hesluiten. E. Philipson erkend en toegelaten als consul-generaal van Zweden en Noorwegen te Amsterdam voor het Koninkrijk der Nederlanden. De kapitein ter zee H. van den Pauvert op pensioen gesteld en hem toegekend: a een pensioen van f 2100 's iaars, en h. eene verhooging van dat pensioen van f 1050'sjaars, ingevolge art. 19 van de wet van 28 Aug. 1851 (Stbl. no. 127.) Bevorderdtot kapitein ter zee, de kapitein-luit. ter zeeP. F. H. Yolcke; tot kapitein-luit. ter zee, de luitenant ter zee der 1ste klasse J. B. Sneth- lage, en tot luitenant ter zee der lste klasse, de luitenant ter zee der 2de klasse A. van den Driessen Mareeuw. Aan R. Oostingb, te Assen, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend als landmeter le klasse van het kadaster, behoudens aanspraak op pensioen, en benoemd: tot landmeter le kl. van het kadaster K. P. J. Oerder, thans van de 2e kl.; tot landmeter der 2e kl. van het kadaster J. Holthnizen, thans van de 3de klasse. Beëediging van de Kamer leden. Aan de leden van de Tweede Ka mer der Staten-Generaal is het vol gende schrijven gericht: 's-Gravenhage, 14 Sept. '97 „Ingevolge de bevelen van H. M. de Koningin-Weduwe, Regentes, is te myner kennis gebracht, dat H.M. de nieuw benoemde leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal in Hoogstderzelver paleis alhier zal ontvangen tot het afieggen der ver- eischte eeden (beloften en verklarin gen) op Dinsdag 21 dezer, des voor middags te 10 uur. Ik heb de eer U dit mede te dee- len, met verzoek tny tydig berichtte zenden indien gij verhinderd mocht zijn op bovenvermeld tijdstip ten pa- leize tegenwoordig te wezen. Wegens het groot aantal der te beöcdigcn leden van de Staten-Gene raal zal het, naar ik vermoed H.M. aangenaam zyn, indien de heeren leden eenigen tijd vóór het bepaalde uur ten palcize aanwezig zijn. De Minister van Binnen- landsche Zaken. Yoor den Minister, De Secretaris-Generaal, W. J. Dijckmeestee." Vermogens in Nederland. In hoofdstuk D bevat de door het Departement van Financiën uitge geven statistiek mededeeüngen be treffende de vermogensbelasting. We zien hier, dat het bedrag der vermo gens, uitgedrukt in duizendtallen van guldens, bedraagt voor het dienstjaar 1896/97 5.498.703, tegen 5.463,655 in 1895/96 en 5.408.072 in 1894/95. Hot aantal aanslagen bedroeg in die dienstjaren respectievelijk 78,422, 78,700 en 77,672. Eigenaardig is het, hier te kunnen opmerken, dat het bedrag dor vermogens voor het dienst jaar 1896/97 grooter is dan dat van 1895/96, hoewel het aantal aanslagen geringer is. Het aantal aanslagen is het grootst voor de vermogens van f20,000 tot heneden f30,0Q0 nml, 16.558. Dan komen de vermogens van f15.000 tot beneden f20.000 14,298 aanslagende derde plaats wordt ingenomen door de vermogens van f 13.000 tot f 15000 (men boude hier bij in het oog, dat de grens zeer eng is gesteld) met 9.216 aanslagen. Het aantal aanslagen bedraagt ver volgens voor vermogens van f30.000 tot f40.000 8971, voor vermogens van f40.000 tot f 50.000 5897, voor ver mogens van f50.000 tot f75.000 8139, voor vermogens van f 75.000 tot f 100.000 4167, voor vermogens van f 100.000 tot f 150.000 4335, voor ver mogens van f 150.000 tot f 200.000 2136, voor vermogens van f200.000 tot f300.000 1944, voor vermogens van f 300.000 tot f 500.000 1429, voor vermogens van f500.000 tot f750,000 643, voor vermogens van f750.000 tot f 1.000.000 269, voor vermogens van f 1.000.000 tot f 1.500.000 231, voor vermogens van f 1.500.000 tot f2,000,000 72 en voor vermogens van f2.000.000 en daarboven 117. Wat wy dus gewoon zyn millio naire tc noemen, d. z. bezitters van een millioeu of meer, zijn er in ons land 420. Het bedrag der vermogens in de gemeenten met meer dan 50.000 in woners bedraagt in het dienstjaar 1896 voor Amsterdam (uitgedrukt in duizendtallen van guldens) 759,849 over 7.617 aanslagen, voor's Graven- hage 719,166 over 6.375 aanslagen, voor Rotterdam 397.011 over 4.214 aanslagen, voor Utrecht 208.492 over 2.136 aanslagen, voor Arnhem 182.284 over 1.646 aanslagen, voor Haarlem 128.457 over 1.48S aanslagen en voor Groningen 86,149 over 1.397 aan slagen. In ronde cijfers „zitten" er dus in Amsterdam 760 millioen, in 's Gra- venhage 720 millioen, in Rotterdam 397 millioen en Haarlem 128 millioen. Eene te water lating. Het te water laten van een groot zeeschip is nog altyd een feit van beteekenis in het leven van Amster dam. Het bleek weder Woensdag namiddag by het afloopeu van hot stalen fregatschip Nicolaas Wit sen van de scrieepsbouwwerf „De Boot" van den heer F. F. Groen van Waar der. Ontzaglyk was de menschen- menigte die zich langs do Katten- burgergracht had opgesteld en over- talrijk waren ook de genoodigden, die op de werf waren samengestroomd om het steeds indrukwekkende schouwspel gade te slaan. De muziek van het 7e regiment in fanterie luisterde de feestelijkheid op. Te ruim drie uur las de heer Groen van Waarder, staande ouder ge woonte, op een brug voor liet schip, te midden van de werklieden die het schip gebouwd hebben, een tekst uit den Bybel voor, en sprak daarna een gebed uit voor het welzijn der beman ning, die het zal bevaren; daarna weerklonken hamerslagen, de zware houten stutten, waarop het trotsche zeekasteel rustte, werden omgeslagen; toen word de draad, waardoor het met zyn lafste §teynsejj den jjzer&D klink, verbonden was, dóór mevr. Van Sfcoökum van Akondam, oudste zuster van den bouwmeester doorgeknipt en nog onwrikbaar lag het gevaarte op de hellingliet scheen nog geen lust te hebben rich in 't element te storten, waarop het, naar wij hopen, een roemvolle rol zal vervullen. Yan het scheepsdek klonk thans het rumoer van een troep jongens, die heen en weer draafden, om het vaartuig in beweging te brengen, en na een paar minuten wachten, daar begon het te wiebelen, al meer en meer, en ten slotte schoot het in volle vaart onder hoerageroep en de mu ziek der infanterie de golven in. Een klein incident had nog plaats. Door het dompen van het schip, een gevolg van het lage water, schoot het van de slagbedding en raakte het met zyn voorsteven (de achtersteven stond naar den waterkant gekeerd), in het slyk van den werf wal vast. Een paar stoombooten waren spoedig bezig, het gevaarte iets op zy te trekken om net uit zyn, voor een schip minder passende, positie te be vrijden. Eene installatie. Woensdagmiddag tc 3 nur werd de nieuwbenoemde burgemeester van 's-Gravenhage, jhr. rar. B. Pb. de Beaufort, plechtig geïnstalleerd in de daarvoor bijeengeroepen buitengewone vergadering van den gemeenteraad, die door alle leden werd bijgewoond. Ook de publieke tribune was geheel bezet. Nadat de secretaris den nieuwbe- noeraden burgemeester had binnenge leid en deze de van hun zetels op gerezen leden had begroet, sprak de waarnemende burgemeester, jhr. mr. Gevaerts van Simonshnvcn, den nicuw- ibenoemde met eenigo vriendelijke woorden toe om hem namens den I Raad, de ambtenaren en de gemeen- Naar het engelsch van ROBERT LOUIS STEVENSON. VIERDE GEDEELTE. De Palissade. HOOFDSTUK XX. Silver's gezantschap. 23) „Jelui kant den schat niet vinden, en niemand van jelui kan het schip besturen ik zeg geen één van jelui. Bestrijden kunt jelui ons ook niet. want Gray staat er wel vijf van jelui. Je schip ligt in boeien, Sil ver, je trekt aan het kortste eind, dat zul je onder vinden. Ik vertel je dit nu en het zijn ook de laatste goede woorden die je van mij hoort, want bij den He mel, dit zeg ik je, wanneer ik je weer zie, zend ik je een kogel tegemoet. Pak je van hier en een beetje gauw als 't je blieft." Het was de moeite waard Silver's gelaat gade te slaan, toornig fonkelden zijn oogen, terwijl hy de asch uit zijn pyp klopte. „Wilt u my een handje helpen?" vroeg hy. „Ik denk er niet aan," antwoordde de kapitein. „Wie van u allen wil dat dan doen brulde hjj. Niemand verroerde zich. Terwyl hy allerlei gemeone verwenschingen mompelde kroop hij naar beneden, maar toen liy de fontein in het oog kreeg strompelde hy weer naar hoven. Toen spuwde by in de bron. „Daar 1" schreeuwde hij, „zoo denk ik over jelui. Voor wij een uur verder zyn, zal ik jelui roosteren in je oude blokhuis als een kip aan het spit. Lach maar, ja lachOver een uur zal je in een an dere wereld lachen. En de dooden zullen er nog het gelukkigst aan toe zijn." En met een verschrikkelyken vloek verwijderde hij zich, werd door den man met de vlag over de palis sade geholpen, na eerst vier of vijf maal te zijn ge vallen en verdween toen in een ommezien inhctbosch. HOOFDSTUK XXI. De aanval. Zoodra Silver was verdwenen, keerde de kapitein zich om, en vond niemand van de manschappen als Gray op zijn post. Voor de eerste maal zag ik hem hoos worden. „Naar uw post terug!" schreeuwde by. En toen wy er allen naar toe slopen vervolgde by„Gray, ik zal jou naam in het dagboek schrijven, want jy zyt de eenige, die zyn plicht als zeeman betracht heeft. Ik sta verbaasd oyer u, mynheer Trelawney. Doktor, ik dacht dat gjj vroeger militair waart geweest. Als ge n zóó by Fontenay hebt gedragen, kondt ge wel thuis zyn gebleven." De wachten stonden nu weêr voor de schietgaten, de overigen laadden de geweren, en allen zagen rood van schaamte, dat kan ik u verzekeren, De kapitein keek eenigen tijd stilzwijgend om zich heen. Toon begon hy „Jongens, ik heb Silver de volle laag gegeven; ik heb het met opzet zóo kras mogelijk gemaakt en voor het uur om is zullen we geënterd zyn, zooals hy zegt. Wy zijn de minste in getal, dat behoef ik jelui niet te vertellen, maar we vechten verdekt opgesteld en nog zeer kort geleden zou ik gezegd hebben, dat er goede discipline heerschte. Ik twijfel er niet aan, of wy kan nen hun de baas blijven als het jelui ten minste ernst is.' Hierna deed hij de ronde en verklaarde dat alles richtig was. Aan twee zijden van het huis, aan den Oost-en West kant waren slechts twee schietgatenaan de zuidzijde, waar zich de ingang bevond, ook twee en aan de noord kant vyf. Ongeveer twintig geweren stonden tot onze beschik king; van boomstammen hadden we dingen gemaakt, die tafels moesten voorstellen en in het midden tegen elke wand werden geplaatst; op elk tafeltje lagen amunitie en vier geladen geweren, zoodat de verdedi gers er dadelijk een voor het gry pen zouden hebben. Ook de hartsvangers waren bij de hand gelegd. „Doof het vuur uit," zeide kapitein, „de koude Is voorbij en onze oogen moeten niet door rook beneveld worden." De heer Trelawney bracht zelf den bak naar buiten en doofde het vuur met zand uit „Hawkins heeft nog geen ontbijt gehad. Help jezelf maar, myn jongen, en ga dan naar jo post terug," ver volgde de kapitein. „Maar een beetje gauw, Jim. Hun- ter, geef alle manschappen een glas rum." Terwyl zyn bevel werd uitgevoerd, voltooide do ka pitein, naar zyn eigen idéé, het plan van verdediging. „Dokter, gy moet by de deur wacht houden," hervatte hjj. „Kyk goed uit, zonder u bloot te stellen blijf binnen staan en schiet door de opening. Hunter neemt de voorzijde voor zijn rekening, en Joyce zal den west kant voor zich nemon. Mynheer Trelawney, gy schiet van ons allen het beste de noordzijde met de vijf schietgaten is voor rekening van u en Gray aan dien kant dreigt het meeste gevaar. Wanneer zy binnen de palissade kunnen komen en ons door onze eigen schiet gaten beschieten, dan gaat het er leelijk uitzien. Haw kins, wy beiden zullen de geweren laden en overal waar het noodig is, een handje helpen." Zooals de kapitein reeds zeide, ae kilto was voorby. De zon was boven de hoornen verrezen en scheen met alle kracht op de vlakte, zoodat in een ommezien de nevel opgetrokken was. Het zand blakerde en het hars tusschen het hout van onze versterking begon te smel ten. Wy trokken onze jassen of buizen uitstroopten de hemdsmouwen op en zoo stond ieder in angstige verwachting en in een koortsachtige hitte op zyn post. Het nur ging voorby, zonder dat er iets voorviel. „Ik wou dat ze hingenzeide de kapitein. „Dit is al even vervelend als kiespijnGray, laat ze eens hoo ren dat wij nog leven."

Haarlem's Dagblad | 1897 | | pagina 1