Even daarna verkondigde éen sig naal van de militaire wacht, die aan de Boschbrug in 't geweer stond, dat Hare Majesteiten de Koninginnen in aantocht waren, en weinige oogen- blikken later reden de Vorstinnen in een a la daumont bespannen gala-rij tuig door de eorepoort recht tegen over den ingang binnen. Weder weer klonk het Wilhelmus, terwijl uiteen dichte menigte bezoekers, die ter zijde van den ingang geschaard ston den, luide hoera's opstegen, welke in kracht toenamen, naarmate Hare Majesteiten de overvolle tribunes na derden. Vriendelijk buigende beant woordden de Vorstinnen deze begroe ting. De Koningin droeg wederom ©en wit kleed en H. M. de Regentes een zwarte japon. Aan den iDgang der koninklijke tribune stond de prins Van Wied, die Hare Majesteiten het eerst be groette, waarna de Koninginnen ont vangen werden door alle leden van het hoofdbestuur der Hollandsche Maatschappij van Landbouw. Hare Majesteiten ontvingen ruikers uit handen van een zoontje van graaf van Limburg Stirum en een zoontje van den heer Korteweg, waarnemend secretaris-penningmeester; Hare Ma jesteiten begroetten recht hartelijk de Prinses van Wied en de prinses sen. Onmiddellijk ving het concours hippique aan met een nummer voor het beste springpaard. Dat werd ech ter helaas reeds bij den aanvang on derbroken door een ongeval, dat be trekkelijk gelukkig afliep. Bij een sprong over een hek nam de luite nant A. F. Singels, van de veldartil lerie aldaar, zijn sprong te kort, het paard viel en de berijder kwam er onder te liggen, waarbij hij een wond aan den slaap bekwam. Hij werd onmiddellijk in het bureau van het hoofdbestuur gedragen, waar een mi litaire dokter bijstand verleende. H. M. de Koningin-Regentes zond dade lijk een der leden van Haar gevolg om naar den toestand van den offi cier te vernemen. Zij ontving een ge ruststellend antwoord. V tt Uit de koninklijke tribune genoten de booge Bezoeksters een allerleven- digsten aanblik op de tentoonstelling tegenover Haar. De nieuwsgierigen hadden overal een plaatsje gezocht, tot op de kroonlijsten van de vee stallen toe, ja zelfs op het platform van de stoomdorschmachines voor Landré on Glinderman's installatie. Het vee dat in den ring kwam, dat wil zeggen de met eerste prijzen bekroonde runderen, trokken zeer de aandacht van de vorstelijke personen, die geen beteren indruk van den Nederlandschen veestapel konden me- deneraen, dan een persoonlijk aan schouwen van de kloeke dieren, die een sieraad van deze tentoonstelling mogen heeten. Achtereenvolgens paradeerden nu voor de koninklijke loge de militaire paarden, dienstpaarden zoowel als officieren-rijpaarden, en ook de artil lerie bespanningen. Hare Majesteiten en ook de prins en prinses van Wied lieten tijdens het hippisch feest de leden van het hoofdbestuur der Hol- laudsche Maatschappij van Landbouw aan zich voorstellen. President Bau- duin nam van den aanvang af een der zitplaatsen achter Hare Majes teiten in. Met bijzondere belangstelling werd van de koninklijke tribune gadege slagen het nummer, waarbij de jury, uit het veertiental officierendienst paarden het schoonste en beste had te kiezen, voor welken uitverkorene een extra prijs van H. M. bestemd was. De eer der bekroning met den eersten prijs viel te beurt aan Miss Mary van luit. J. Jurjans, van de huzaren te Amersfoort, zoodat deze cavalerie-officier onmiddellijk naar de koninklijke tribune reed, om uit han den van Hare Majesteit den extra- prijs in ontvangst te nemen. Minzaam kweet- de jeugdige Konin gin zich van het overreiken van het kunstvoorwerp aan den winnaar waarbij H. M. zich enkele oogen- blikken ook met den jeugdigen offi cier onderhield. Eveneen reikte Koningin Wilhel- mina de extra gouden medaille, uit geloofd door H. M. voor de beste collectie melkvee, uit aan den heer K. Zjjp Hz„ voorzitter van de Deem ster veefokkerij vereeniging, wiens tien melkkoeien door de jury als de beste zij» beschouwd. Ook deze uit reiking deed H.M. vergezeld gaan van eenige vriendelijke woorden. Morgen Vrijdag, zullen de Konin ginnen Haar bezoek aan de tentoon stelling herhalen. Een gelukkige redding. Dinsdagmiddag te 2 uur ongeveer trof de Deventer boot Daventria kapt. L. van Egmond, op reis van Amsterdam naar Deventer, even bui ten Marken een schip aan met de noodvlag in top. De kapitein liet terstond op het schip aanhouden en bemerkte spoe dig, dat het in zinkenden staat ver keerde er stond een holle zee en met zeer veel inspanning en beleid slaagde men er in het schip op sleep touw to nemen, dat men nu al pom pende, met veel moeite tot by de Oranjesluizen bracht, waar het schip' op het strand werd gezet om verder zinken te voorkomen. Het schip was een G roninger tjalk, geladen met turf. Do bemanning be stond uit den schipper, diens vrouw en een knecht, welke verklaarden dat liet schip buiten Urk lek was gesprongen, dat ze reeds 3 uur aan de pompen hadden gestaan, maar hoe langer zoo meer water maakten en dat ze hot niet langer meer kon den volhouden. Zonder de hulp van kapitein v. E. zou het schip met be manning ongetwijfeld een prooi der golven zyn geworden. Koloniën. Atjeh. Aan het verslag omtrent de voor naamste gebeurtenissen in het gou vernement Atjeh en Onderhoorigheden loopende van 31 Juli jl. tot en met 13 Aug. wordt door de Java Gif. het volgende ontleend Groot-Atjeh. In de XXV Mookims bleef het rustig, de bevol king wijdde zich aan den sawahar- beid en huizenbouw. Ook in Lepong werd van den vijand niets bespeurd, niettegenstaande dat landschap in alle richtingen werd doorkruist. Ook in de XXVI Moekiras werd de rust niet verstoord, zoomin als ia de omstreken van Kroeng Raja. Het heuvelgebied ten oosten van Tjot Mantjang werd herhaaldelijk doorzocht om nederzettingen van den vjjand op te sporen en do kleine zich daar ophoudende benden te verdrij ven. Van uit de Glé Ampei Awei werden onze troepen een enkele maal een weinig beschoten door eenige vijanden, die spoedig verjaagd kon den worden. T. Ali Baid en de Imams van Lam Leuë en Lam Ara bleven een on- gunstigen invloed in de VII Moekims Baid uitoefenen; de zuid-westelijke heuvelterreinen konden daardoor nog steeds de schuilplaats blijven van enkele kleine benden. Meermalen werden deze benden opgezocht en verjaagdden 29sten bekwamen wij daarbij twee gewonden. Dienzelfden nacht werd een poging gedaan om T. Ali Baid in handen te krijgen, maar hij werd niet gevonden. Ook in die streken tussehen Indra- poeri en Solimoen hielden zich hier en daar kleine benden in de heuvelter reinen op, die enkele malen de kam pementen en transporten beschoten, een paar keeren de telephoongelei- ding naar Gleiëng beschadigden en den 30en Juli een kleine brug over de Aloer Batoe Rimang nabij Lam Kabeuë vernielden. Den 29en Juli werd bericht, dat zich te Lepong Baleuh eenige lieden ophielden, die" gewoon waren trans porten te beschietenonverwyld wer den de noodige troepen afgezonden, aan wie het mocht gelukken een dier lieden gevangen te nemen en een af te maken. Een Europeesch fuselier werd daarbij door een klewanghouw verwond. De dekking der wegwerkers aan den weg naar Selimoen was weder dagelijks in vuurgevecht met den vijand, die ons op den 3den Aug. een verlies toebracht vau een gesneuvel den en een gewonden Europeeschen fuselier en op den 4den d. a. v. van een gewonden Europeeschen fuselier. Ook de dekking van den opnemer langs de Kroeng Kir kwam enkele malen met den vyand in aanraking, waardoor wij den Sen Aug. twee ge wonden bekwamen. Om die streken van vijanden te zuiveren, werd den 7en Aug. naar Tjot Djeuinenah ten noorden van Maheng uitgerukt, alwaar eenige hutten werden verbrand, en den 9en een marsch gemaakt van Gleiëng langs den voet van het ge bergte naar Lepong Bajoe. Af en toe werd de colonne door kleine groepen vijanden beschoten, die gemakkelijk verdreven konden worden. Een zie kenoppasser werd daarbij gewond. Noordkust. Den 31en Jnili en den len, 3en en 4en Aug. vertrok de expeditionnaire colonne naar Segli, waarheen ook de civiele en militaire gouverneur zich op den 2en begaf en brieven aan de voornaamste hoof den deed verzenden om mededeeling te doen dat onze troepen waren aan gekomen met het doel de Moekim Pakan Baroe—Pakan Sot van vijan den te zuiveren, hun daarbij tevens opdragende er voor te zorgen, dat hunne onderlioorigen geen deel zou den nemen aan den strijd. Intusschen ging de artillerie te Segli voort met het onder vuur nemen van de versterkingen van den vijand, die daardoor meermalen verliezen leed, en genoodzaakt was de naastbij zijnde ©enting te verlaten. Na voorbereiding door krachtig vuur van Hr. Ms. Prins Hendrik der NederlandenNi as, Lombok en Bali, rukten daarop den Gen Aug. onze troepen onder bevel van den luit.- kolonel J. B. van Heutsz ten aanval op en veroverden de stelling Pakan- Baroe-Soekocn, waarbij de vijand 110 dooden achterliet, benevens een aan tal geweren, stukken geschut on blanke wapenen. Nadat te Kota Pantei Radja eene compagnie als bezetting achtergelaten was, werd het verdere deel van het gebied van vijanden gezuiverd, waarvan riog eeni- gen werden afgemaakt; de bentings werden verbrand en te Kota Oed- joeng Lantjoe eveneens eene com pagnie als tijdelijke bezetting ge legerd. Onze verliezen op dezen dag be droegen gesneuveld een Amboineesch fuselier, levensgevaarlijk gewond de Europeesche fuselier Callier, alg. st. no. 30794, daarna overleden, en niet gevaarlijk gewond zes Euro peesche en veertien Ambonecsche militairen. T. Radja Ketjik en T. Hoesin di Gcdong Mélden zich gedurende den str d eerst te Dampoeden en later te Kampong Lang op, om te voor komen dat kwaadwilligen zich over Pedirsch grondgebied naar het oor logsterrein zouden begeven. Den 7en Aug. bezocht de civiele en militaire gouverneur het veroverde gebied en werd een aanvang gemaakt met liet slechten der bentings. Den daaraanvolgenden dag rukte eene colonne naar de Hl Moekims Gigliëng tot machtsvertoon uit, waar T. Bin tara Paleh onze troepen vergezelde. Door Mangki Wakeue werd naar Poeloe Tjiyem voortgerukt en de terugmarsch langs Bambi aangenomen waar T. Bintara Pinang en D. Pang lima Megei zich by den colonne commandant meldden. Toen daarop de colonne beschoten werd, werd terstond de vijand aangetast en tot Boeboeë voortgerukt. De vijand liet tien dooden achter, terwijl wij een verlies loden van een gesneuvelde en een licht gewonde. Op den terug marsch vertoonde zich geen vyand moer. Te Kampong Lang bevond zich T. Hoesin di Gedong. Den lOen rukte andermaal eene colonne uit naar het gebied van T. Bintera Pinang en Mangkie Wakeue; bij deD terugmarsch vau Boeboeë kwam wederom de vijand opzetten, die daarop door onze troepen werd aangetast en vier en zestig dooden achterliet, torwy'l wy een verlies leden van een gesneuvelde en twaalf gewonden. T. Bintara Pinang en T. Panglima Megpi, die aangeschreven waren de colonne te vergezellen, ver schenen niet; het is nog niet opgehel derd of deze houding is toe te schryven aan vrees dan wel aan eene minder goede gezindheid ten onzen opzichte. T. Tjihik Pasangan bleef het op Gloempang Doea veroverde gebied bezet houden. De stryd tussehen T. Bintang en T. Hakim Kroeng is nog. niet be- ëindigd, hoewel eenigen der hoofd personen o. a. T. Tjihik Gedong te Telok Somawé verschenen om daar over to beraadslagen. De controleur aldaar begaf zich naar Kerti, alwaar by met een ge machtigde van Tjoet Nja de midde len besprak, welke er toe zouden kunnen leiden om de uitlevering vau de moordenaars van kapitein Ross te verkrijgen, die zich bij Tengkoe di Roewali in Boven-Kerti moeten ophouden. In den nacht van 29 op 30 Juli brandde de Kedei teDjiratManjang (Kerti) geheel af; er zyn redenen om te vermoeden, dat hierbij kwaad willigheid in het spel is. Oostkust. Gesteund door T..Tjihik Edi en T. Tjihik Perlak, mocht het T. Bintara Moeda gelukken T. Hoesin van Oleh Gadjah een nederlaag toe te brengen en zyne kampong te ver branden. Ook de Kedei van Oleh Gadjah werd in de asch gelegd en T. Hoesin tot de vlucht gedwongen. Nja Mamat Perlak, wiens lieden trachtten de Atjelische pasar te Edi in den nacht van 3 op 4 Aug. in brand te steken moet thans weder naar Perlak teruggekeerd zijn. Men schryft hem Iet vernemen toe onrust in Edi te willen wekken. Westkust. In den politieken toe stand te Malaboeh kwam geene ver andering; alleen wist men van den vader van Said Oedjoe, Tengkoe Jit' genaamd, te verhalen, dat hij hulp aan T. Oemar gevraagd zou hebbeu om onrust in het Melaboesche te ver wokken. Poeloe Well. Niets bijzonders. Weergesteldheid. Krachtige Z.W. wind met zeer weinig regen. Gezondheidstoestand. In het militair hospitaal te Pantei Perak kwamen de navolgende cholerageval len voor: restant op 30 Juli 1,bijge komen 3, overleden 3 Europeanen; restant op 31 Augustus 1 Europeaan. Te Kotaradja kwam één geval dezer ziekte met doodelijken afloop, eu uit kampong Roempit kwamen vyf ge vallen, waarvan twee met doodelyken afloop, ter kennis van het bestuur. Leiteren en Kunst. De toren te ïthenen. Naar wij vernemen, is men op liet bureau van dr. Cuypers bezig met teekeningen voor den Cuneratoren te Rhenen. Als rijksadviseur zal de heer Cuypers de teekeningen bijeenbren gen, de begrooting opmaken enz. Dit monument zal dus niet aan de ver woesting blijven blootgesteld. Denke lijk zal dan later een architect aan gewezen worden voor de restauratie van den Toren, indien 'tRijk subsi dieert, nevens den heer Posthumus Meyjes, die voor de Kerk benoemd is. N. B. CL Sport en Wedstrijden. Amsterdam sche Kegelbond. Door den „Amsterdamsche Kegel bond" zal op 9, 10, 11 en 12 October e. k. op de 9 nieuw gerestaureerde kegelbanen van het gebouw der Maat schappij „Parkzicht" aan de stad houderskade hoek Hobbemastraat een groot nationaal kegelconcours worden gehouden. De wedstrijd zal bestaan in I korpswedstrjjd, II algemeenen per- soneelen wedstrijd,HTpersoneelen wed strijd voor bondsleden, IY wedstrijd op de vrije baan en V wedstrijd om het kampioenschap -van Amsterdam. Voor den korps- en algemeenen per- soneelen wedstrijd zyn niet minder dan 25 eercteekens en medailles, waaron der twee massief gouden, uitgeloofd, voor den personeelen wedstrijd voor bondsleden diverse fraaie kunstvoor werpen, terwijl voor den wedstrijd op de vrye baan zijn uitgeloofdals le pry's een fraai kunstvoorwerp ter waarde van f 1502e prijs idem ter waarde van f 1253e prys idem ter waarde van f75, en bovendien pl.m. 25 kunstvoorwerpen voor de daarop volgende prijzen. Yoor den wedstrijd om het kampioenschap van Amster dam is uitgeloofd een prachtige coupe ter waarde van f150, benevens een verguld zilveren medaille met lint; 2e en 3e prijs een prachtig verguld zilveren eereteeken. De coupé zal worden 'verdedigd, door den heer van Eijsden, lid van de Kegelclub „Unknown" te Rotter dam, kampioen van Amsterdam voor het jaar 1896/97. De inschrijving voor den korpswed- stryd sluit Maandag 4 October^e. k. by den le secretaris van den A. K. B." den heer N. Ernsting, Lauriergracht 5, alwaar tevens reglementen van den wedstryd op aanvrage gratis verkrijgbaar zyn. V oetbal-slachtoffer s. In Engeland vraagt het voetbalspel zij ïi eerste slachtoffers. Een speler brak onder het spelen een rib. Hij werd van het veld gedragen, maar kwam spoedig weer bij en speelde tot het einde van den match mee. Naderhand bleek echter, dat de ge broken rib edele deelen had gekwetst, zoodat er weinig hoop bestaat, dat de man er het leven afbrengt. GEMENGD NIEUWS De te Madrid gevestigde corres- V Ui, UOiL UUUL UUIi. -Qmuuivwuüwiuu gezant een nota is overhandigd aan den Spaanschen minister van buiten- landsehe zaken, waarin wordt ge- eischt, dat de opstand op Cuba tegen het eind van October geëindigd zal moeten zyn. Dit zal, zegt diezelfde correspondent, onvermijdelijk op een oorlog moeten uitloopen. In officiëele kringen te Berlijn ge looft men, dat Griekenland zich niet aan de voorgestelde vredesvoorwaar den zal onderwerpen. Den koning van Griekenland moot het bericht omtrent de onderteeke- ning der preliminairen als een don derslag overvallen zijn, want hy had niet zulke strenge voorwaarden ver wacht. Uit Athene wordt gemeld, dat de politieke toestand daar ongerustheid wekt. De bladen toonen zich zeer ver ontwaardigd, en in Patras en andere plaatsen "worden protestmeetingen tegen den vrede gehouden. De koning van België is Woens dagavond vertrokken naar Mogador, Tanger en Gibraltar. Een lijkstatie. In de vorige week trok een lijk stoet statig uit het Belgische dorp Moutbliart naar de Fransche grenzen. Den Franschen douaniers werd, op hun vraag, geantwoord dat de over ledene gewenscht had op Fransch grondgebied te worden ter aarde be steld. De ambtenaren kregen echter achterdocht, vooral omdat zy de be toogingen van smart bij de geleiders wel wat overdreven vonden, en eisch- ten opening van de kist. Dit werd onder jammerlijk geween geweigerd, maar een deel der rouwdragenden ging aan den haal en daarom om singelden de ambtenaren de overigen en opende de kist, die dicht gesol deerd was. Te voorschijn kwam een volle lading van Brusselsche kant. Een nieuwe hoed. De Engelsche snobs zyn in groot© spanning en zien reikhalzend uit naar de terugkomst van den Prins van Wales. De Engelsche kroonprins heeft in Mariënbad een nieuw soort van hoed zich aangeschaft. De Engelsche cor respondenten beschrijven dien met een nauwkeurigheid, als gold het een nieuw ontdekt doek van Rafaël. Hij is groen van kleur, heeft een deuk iu den bol en een breeden rand. Verder vernemen wij, dat de hoed reeds vroeger veel gedragen werd in Boheme. Doch nu zal hij er pas goed inkomen. De lions van Piccadilly wrijven zich- reeds de handen. Een torpedoboot omgeslagen. Woensdagmorgen kenterde en zonk de torpedoboot S 26 op de hoogte van het eerste vuurschip voor Cux- haven. De commandant Hertog Friedrich Wilhelm von Mecklenburg eu zeven man der equipage kwamen daarbij in de golven om. Een valsch gerucht. Het te Aken verschijnende Politi- sche Tageblatt maakt een door Maria Husmann onderteekend schry ven open baar, waarin zij verklaart, dat haar man noch aartshertog, agent in vrou wen of huwelykszwendelaar is; zy heeft zich met het oog op haren materieelen toestand in alle stilte in het buitenland in den echt laten ver binden. Schrijfster uit hare verwondering over het onverdiende belang, dat de wereld in haar persoon stelt. De redactie van het blad voegt hieraan de opmerking toe, dat ae broeder van Maria Husmann de echt heid van het handschrift zyner zus ter erkent. Slachtoffers van manoeuvres. Dc frankfurter Zeitungwijdteen artikel aan de plaatsgehad hebbende keizermanoeuvres. Het blad meent terecht dat bjj deze legeroefeningen alle overdrijving schaadt en wyst vooral op de cavalerie attaques, die wederom zulke vele offers geëischt hebben. By de attaque op Donderdag jl. by Kloppenheim werden negen soldaten zwaar gewond, terwijl vier- en-twintig dooae paarden op het „slagveld" bleven. Een vrijwilliger van het 83e werd overreden, en lag met een mantel bedekt, zeer zwaar gewond, kreunend op den grond. Een Beierscli ruiter werd door oen schot uit den zadel geslingerd en moest naar het gasthuis „Zur Rose" weggedragen worden. Een ander ruiter brak zyn been. Twee ruiters braken hunne armen. Een paard, dat niet dadelijk dood was, moest op de plaats doodgestoken worden. Zeer in stryd met de voorschriften werd er by die gelegenheid tot op 8 pas met de losse patronen gevuurd, terwyl de afstand 100 M. moet be dragen. Bourbaki f Generaal Bourbaki, die sedertjeeni- gen tyd ernstig ziek was, is Woens dagmorgen overleden, in den leeftijd van 82 jaar. Charles Denis Santu Bourbaki was de zoon van een Franschen kolonel van Grieksche afkomst, die in den Helleenschen onafhankelijkheidsoor log (stierf. Hij ontving zyn opleiding aan de school van Saint Oyr en werd in 1832 tot tweede luitenant bij het regiment Zouaven benoemd. Hij on derscheidde zich bijzonder in den Krira-oorlog als brigade-generaal en bij Solferino als divisie-generaal. In Juli 1870 werd hem het bevel over de garde opgedragen. Hij nam deel aan de veldslagen van het Rijn- leger om Metz en werd met Bazaine ingesloten. In liet begin van October vertrok hij met toestemming van. de Duitsche overheid, uit de stad om te Chislehurst met keizerin Eugénie onderhandelingen aan te knoopen over den vrede. Toen deze mislukten, be gaf hij zich naar Tours. In het bo- gin van Dec. werd hy aan het hoofd gesteld van liet Loire-leger dat by Bourgës geconcentreerd was en in het begin van het volgend jaar kreeg hij bevel Belfort te ontzetten en naar het Noorden voort te dringen om de verbinding van het Duitsche leger met den Rijn te verbreken. Maar de onderneming werd verijdeld door den heldhaftigen tegenstand der Duit- schers. Bourbaki trok op Lyon terug maar vond bij Pontarlier zich den wog afgesneden door het Pruisische zuiderieger. Geen redding meer ziende, vreezende voor de beschuldiging van verraad en ontmoedigd door den el- lendigen toestand van zijn verstijfde, hongerende, gedemoraliseerde troepen, poogde hij door een pistoolschot een eind aan zijn leven te maken. Hij bracht zich slechts een ernstige wonde toe, waarvan hy herstelde na een lang ziekbed. In 1871 droeg president Thiers hem het bevel over een legerkorps op acht jaar later werd by gepension- neerd. Audreé's ballon. Betreffende het telegram van An- drée, waarvan wij gisteren melding maakten, zegt dr. Georg Wegener; De inhoud van Andrée's telegram is van zeer bedenkelyken aard. Bij de gi'oote aanvangssnelheid, waarmee de ballon werd voortgedreven, zoodat hij in korten tijd aan den noordelij ken horizon verdween, moet hy het eind van 200 en enkele kilometersin weinige uren afgelegd hebben. Wanneer hij op den derden dag eerst den 82en graad bereikt heeft, dan is de wind onmiddellijk van richting veranderd en heeft de ballon stil gestaan, of hy is heen en weer gezweefd; dan zoude echter de toe stand voor Andrée zeer gevaarlijk zijn, veel gevaarlijker dan het uit het telegram te lezen is. De chef van de Russische militaire luchtvaart-afdeeling, kapitein Kowan- ko, beweert thans, clat de ballon, die onlangs gezien is, onmogelijk die van Andrée heeft kunnen zijn. Volgens diens bewering, kan dc ballon onder geen enkele omstandigheid zich nog in de lucht bevinden. Ofschoon An drée zelf den duur van zyn tocht op een maand berekende, gelooft Ko- wanko toch, dat de draagkracht van den ballon slechts voor twaalf dagen toereikend was. Bovendien neemt Kowanko aan, dat Andreé waarschijnlijk ook onmid dellijk gedaald zal zijn, zoodra hy vasten bodem heeft ontdekt. Niet tegenstaande het vermoeden, dat er rondom de Pool open zee moet zün, zoude tocli een tocht van twaalf da gen voldoende geweest zyn, om de Pool te bereiken Kowanko betwij felt sterk de mogelijkheid om de Pool te bereiken. De windstroonain- gen moeten daar thans naar den acquator gericht zijn en zelfs do ver laten ballon kan zich onmogelijk nog in de lucht bevinden. Op de spoorlijn van Arthemisa naar Mangos, in Spanje, is een dynamiet- bom ontploft op het oogenblik dat er een trein voorbij giog- De machinist, de stoker, een luitenant en twee sol daten werden gewond. Vervolg Stadsnieuws Den 30sten'van deze maand* wordt in onzen schouwburg de eerste opera in dit seizoen opgevoerd en wel „Sam son en Dalila" van Saint-Saëns door het opera-gezelschap onder directie van den heer J. G. de Groot. Eene goede inzetting voor het sei zoen is daarmee te verwachten, daar van de vertolking dezer schoone opera in Amsterdam zeer veel goeds is gezegd. Maakten wy onlangs melding van de plannen in zake don aanleg van een eleetrische tram Amsterdam ■Haarlem, thans is daarvoor by de betrokken Gemeentebesturen conces sie gevraagd. De afd. Haarlem van dén Alg. Ned. fa Typografenbond had, naar onzen sti lezers uit ons Nr. van 15 dezer bekend is, tegen Woensdag 22 Sept. een by- oenkomst belegd in Café Moutagn'e, oa waarop de patroons zouden worden or, uitgenoodigd ter bespreking van eene m nieuwe loonregeling, gebaseerd op den &jj leeftijd. m Deze vergadering is gisteravond w wel gehouden, maar beert geen re-ju sultaat opgeleverd, aangezien slechte W een der patroons' aanwezig was e«j), eén schriftelijk van zich had doea w hooren. Met het oog daarop werd de ver-ju gadering spoedig weer gesloten ei J. zal eerstdaags een nieuwe bijeenkomst rn worden uitgeschreven. 9 1 ARROKDI5SEH3ENTS- J RECHTBANK. Zitting van heden Donderdag fj' SI September 1897. te De gedetineerde C. J. van Reet] 01 schilder van ber«ep, had eenigen tij geleden van een koopman te Hille- r gom f 9 ontvangen, om daarvoor voor dien persoon inkoop van eieren en10 zuur te doen. Inplaats van aan die»'8 opdracht op den 4en September t« voldoen ging beklaagde er mede vair8 door, hier en daar, als te Zaandam en 11 IJmuiden een goede sier met het geld makende. Het bleek, dat beklaagd# P' voorde kost bij den eieren- en zuur-]' koopman in dienst was. Beklaagde i' erkende het hom t,en laste gelegde,11 Wegens verduistering requireerde het O. M. 4 maanden gevangenisstraf, Mr. C. G. von Reeken pleitte eene lichtere straf. Een waar eendeudiefje is de 19 jarige Klaas de Dood van OöstzaanJ Hem werd ten laste gelegd, dat hy van 20 Juni tot 1 September j.l. van f verscliillende personen een groot aau- :I tal eenden, niet minder dan 30, had ontvreemd. In deze zaak werden ver schillende personen als getuigen ge- if. hoord. die de bij de Dood in beslag genomen eenden als de hunne hadden erkend aan de zichtbare bek- en pootmerken. Beklaagde beweerde der eenden op de markt te Purmerend te hebben gekocht en later, dat er ook eenigen te Amsterdam op hot Amstel- veld waren gekocht. De gemeente- veldwachter van Zaandam legde j de verklaring af, dat de bestolenen "J dadelijk de eenden als hun eigendom 0 hadden herkend. Het bleek nog, dat beklaagde, die hier opgaf, de eenden den 20en Juli te Purmerend te hebben gekocht, in het verhoor bij den veld- wachter had gezegd, dit den 13en Juli te hebben gedaan. Dit klopte dus niet. Mi', 't Hooft, de waarn. 0 president, maakte naar aanleiding er van de opmerking, dat beklaagde nu maar een datum in de maand August tus als dag van den inkoop had moe ten noemendaar zelfs in de maand.. Augustus sommigen der getuigen hunne eenden nog niet hadden gemist. De eisch luidde, daar beklaagde te 6 Oostzaan niet zeer gunstig bekend is, 1 jaar gevangenisstraf. Mr. L. C. l' Kronenberg, de ambtshalve toege voegde verdediger, refereerde zich hieraan. Leendert Drommel en Jan Kraaijenoord hadden zich wegens ver- 0 zet te verantwoorden, dat zy herhaal- delijk hadden gepleegd. Zij hadden heel wat op hun kerfstok. Eerst had- j den zij zich verzet togen de politie te Zandvoort, toen deze hen aanmaan- de aldaar een koffiehuis te verlaten. Daarna hadden zij op het oude station te Zandvoort op den 5en Juli leelijk huisgehouden. A. v. d. Putten, de controle-beambte, vroeg by den uit- I gang aan Kraaijenoord zijn kaartje, r Deze zeide dat zyn kameraad Drom- mei dit had, gelyk ook bleek. Maar deze weigerde de kaartjes af te geven. L In plaats daarvan maakten zij herrie j tegen v. d. Putten. Drommel gaf daarop v. d. Putten een slag op net hoofd, greep hem met zijn kameraad p Kraaijenoord aan en wierp hem op jC den grond. Nu bemoeiden zich anderen met de zaak, waaronder ook de bur- I gemeester van J31oemendaal, de lieer ïmmink. Deze kwam met een stoel aandragen om do lastige lui schrik aan te jagen. Daarvoor werd hij door L hen aangegrepen en op den grond L geworpen. Beide beklaagden herin- |a, nerdeu zich de zaak niet, daar zij dronken waren geweest. Een ander, die ten hulp was gek», men, werd even- L eens geschopt. Het O. M. een woord jj van lof brengende aan den heer ïm mink en Terol, die beiden v. d. Putten te hulp waren gekomen en het ten laste gelegde als verzet qua- lificeeronde, requireerde 1 jaar ge vangenisstraf tegen ieder. Men herinnert zich, dat de Volks- spelen op den Koninginnedag op de Ged. Oude Gracht gehouden jammer l genoeg niet zeer ordelyk afliepen. Jac. v. d. Meye, oud 19 jaar, was toen ook binnen het afgezette terrein ge gaan met nog iemand. Een paar agen ten zouden zc terugdringen. Dit ging niet gemakkelijk. De agent E. Fenger kwam daarom ter hulp, die echter 0 door v. d. Mejje op het hoofd werd feslagen. Heden stond v. d. Meye eswege terecht. Hij ontkende het feit, hoewel een der getuigen had ge- zien, dat beklaagde den slag had toegebracht. Het O. M. requireerde 14 dagen gevangenisstraf. Tegen J. O. Brammeyer, die zonder eenige aanleiding op den I5u Augustus iemand in de Groote Hout- straat een klap had gegeven, werd bij verstek geëischt14 dagen gevan- genisstraf. - De 21-jarige Pieter de Waard, die in den nacht van den 5en op 6en Augustus, in een volkslogement ten nadeele van den koopman S. A. Nan- ninga, eenig geld had ontvreemd, meer dan f10, hoorde deswegetegen 1

Haarlem's Dagblad | 1897 | | pagina 2