T weede Editie. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Aan de lezers. De Schatgravers. ISe Jaargang. Zaterdan 25 September 1897, Mn. 436 7 HAARLEM'S DABBLAD ALBOIsnSTEEMZEnSTTSFB,! O'S Yoor Hdarlem per 3 maandenf 1.2® Toot de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom tier gemeente), per 3 maanden01.3© Franco door het geheele Rijk, per 3 maandenl.öö Afzonderlijke nummers0.05 Gesfllnetreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden„0.30 de omstreken en franco per post„0.3Uj5 AJDV^3ELa?Ensra?imisr: Yan 1-5 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Groote lettere naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en A d verten tiGn worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Pit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor hel Buitenland: Compagnie. Générale de Publicitc Etrangere G. L. DATJBE <t- Co. JOHN F. JONESSure., Parijs 31bis Faubourg Montmartre. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. BUITEN het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 15 regels f0,75, elke reg<d meer/0,15; Reclames per regel f0,30. Agenten voor dit blad in den omtrek zijn: Bloemendaal, Sandpoort en SchotenP. v.Jd. RAADT, Sandpoort; Heemstede, J. LEUVEN, bij de tol; Spaamdam, C. HARTENDORP; ZandtoortG. ZWEMMER; Velsen, W. J. RUIJTERBeverwijk, J. HOORNSIJmuidenTJAJDEN, Genoemde Agenten nemen Abonnementen en Advertentiën aan. Het hijvoegsel van dit blad dal Zaterdagavond, oer schijnt zal bevatten: Een beklimming van den Mont-Rigi. HaarL Halletjes CCLXXXIX. Binnen- en Buitenlandsche be richten. Varia Advertentiën enz. tfT Aan hen die daarop zijn ge abonneerd, wordt hierbij verzonden No. 39 van het Weekblad voor de Jeugd. (Elk No., groot 8 bladzijden, bevat tal van fraaie, gekleurde platen en een voor kinderen alleraardigsten tekst. De prijs per 3 maanden is slechts 50 Cents.) Vele Geabonneerden ontvangen bij hunne Courant het Geïllustreerd Zondagsblad. De illustratie verheugt zich in eene toenemende belangstelling. Te verwonderen is dit niet, want een zoo uitgezochte keur van fraaie novellen en gravures, gezonde humor en onschuldige scherts, zooals die in den familiekring past, werd nog nim mer voor zulk een lagen prijs (30 cents per 3 maanden) aangeboden. Deze illustratie is dan ook voor de lezers van dit blad een premie bij uitnemendheid. Maar de premie wordt nog schooner gemaakt. In het vervolg zal meerdere malen een extra blad kosteloos worden toe gevoegd. Dus nog meer lectuur! Nóg meer gravures! In 't bizonder meer afbeel dingen van actucele voorvallen en treilende gebeurtenissen. Pen nevruchten van schrijvers van beteekenis zullen worden opgenomen. Voorts wordt voor nieuwe intee- kenaren op het Geïllustreerd Zon dagsblad voor Haarlem's Dagblad gratis beschikbaar gesteld een boeiende roman, getiteld: „ONSCHULDIG VEROORDEELD. Doch ook zy, die reeds tot de lezers behooren, kunnen den roman beko men, indien zij zich slechts de moeite willen getroosten om hun vrienden en bekenden op de vele voordeelen te wyzen welke deze illustratie biedt en minstens één nieuwen inteekenaar aan werven. Zulk een boekdeel is die ge ringe moeite overwaard. Het is groot 155 bladzijden, in twee kolommen ge drukt en bevat een verhaal, dat den lezer geheel weet mede te slepen. Men late dus het onderstaand in schrijvingsbiljet door den nieuwen inteekenaar invullen en voege er zijn eigen naam en adres aan toe. Den lezer wordt echter nog meer geboden. In het nummer is een Certificaat afgedrukt waarmede een geheel eigen aardige wedstrijd wordt geopend. In de vijftien eerstvolgende nummers van de NederlandscheIllustratie en edities als Gëill. Zondagsblad enz. zal tel kens zulk een certificaat voorkomen. Wie deze certificaten uitknipt, ver zamelt of tracht meerdere certificaten, van andere lezers bijeen te garen, kan mededingen naar den prijs van HONDERD GULDEN welke wordt uitgeloofd voor dengene, die het grootste aantal van deze cer tificaten aau den redacteur van de prysvragenrubriek den heer WIL- LEMSE, Kromme Nieuwe Gracht no. 64j66, te Utrecht inzendt, te we ten in den loop der week volgende op den verschijndag van bet laatste certificaat. Doch ook hij, die op éen na het grootste aantal neeft verzameld, ont vangt een prijs van vijf en twintig gulden en de twee daaropvolgende ieder tien gulden. De lezer brenge dus de certificaten te zamen en vereenige zich met zijne medelezers om aldus met te grooter kans naar de prijzen van honderd, vyf en twintig en tien gulden te dingen. Wie deze Illustratie nog niet bij zijne Courant ontvangt, verzuime niet onderstaand in- teekenbiliet in te vullen en in te zenden Bureau Kleine Hout straat 14. De prijs is zoo gering dat het niemand onzer lezers een beletsel kan zijn zich de geregelde toezending van deze uitmuntende premie te verze keren. De Ondergeteekende verlangt ge regeld te ontvangen het Geïllustreerd Zondagsblad tegen den prijs van 30 cents per 3 maanden, franco per post 37'/a cent. WOONPLAATS: NAAM herinnerd, dat de belastingschuldigen verplicht 'zijn hunnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Haarlem, 23 Sept. 1897. De Burgemeester voornoemd M. O. de KANTER, Waarn. Burqem. Bovengenoemde nieuwe inschrij ver aangeboden door WOONPLAATS: NAAM: Politiek Overzicht. Wij zijn nu aan het tijdstip ge naderd, dat de wetgevende lichamen in de verschillende Staten na hunne zomervacantiën weer. het een voor het ander, hun taak aanvaarden. De oostenrijksclie Kamer is daarmee Donderdag aangevangen. Hare zitting werd geopend door graaf Badeni. Zurka die, als oudste in jaren voor zitter. eene toespraak hield, waarbij de oppositie hem telkens met uit roepen in de rede viel, riep ten slotte Leve de Keizerhetgeen door de ver gadering drie malen werd herhaald. Sehönerer riepLeve de Duitschc natie! welke kreet door de linkerzijde met geestdrift herhaald werd. Pergeit vroeg of men bezig was voorberei dingen te maken voor eene plechtige opening van het Oostenrijksche par lement door den Keizer, welke door het reglement wordt voorgeschreven. Hierop antwoordde Zurka dat de Keizer tot een dergelijke ceremonie wèl het recht heeft, maar niet ertoe verplicht is. Zurka noodigde de ver gadering uit een voorzitter te ver kiezen. Terwijl de stemming plaats had, hoorde men voortdurend twist gesprekken en geschreeuw. De uitslag der stemming was dat met 202 stemmen de vroegere voor zitter Kathrein herkozen werd, te midden van toejuichingen vau de rechterzijde en van zoo'n groot mis baar van de groep van Sehönerer, dat het onmogelijk was iets te ver staan van de toespraak van den voor zitter. Het voorstel om de vergadering te sluiten werd bij hoofdelijke stemming verworpen met 197 tegen 103 stem men, Er is reeds gemeld welke gisting in Athene heerscht naar aanleiding van den inhoud van het vredesver drag. Het zal voor de regeering en den koning maar het beste zijn, dat zij zoo lang mogelijk wachten met het geheel aan te nemen om daardoor de opgewondenheid wat te laten be daren. Woensdag is een protest-vergadering gehouden tegen de bekrachtiging van de voorloopige vredesvoorwaarden. Er waren tweeduizend personen te genwoordig. Een der sprekers ver klaarde dat de financieele controle het yolk geheel ondereen vreemd juk zou brengen en spoorde de aanwe zigen aan om, liever dan de onaf hankelijkheid prijs te geven, tot het einde te strijden. De menigte ver brandde een tekst van het vredes verdrag. Maar dat zijn betoogingen die, naar kalmte aan. Zij publiceeren interviews met afgevaardigden, waarin enkelen zich voor een verdelgingsoorlog ver klaarden, doch de meesten nietszeg gende verklaringen aflegden. Als de eerste opgewondenheid wat bedaard is, zal het Grieksche volk wel beginnen in te zien, dat na ai wat gebeurd is, moeilijk gunstiger voor waarden te bedingen waren en de verklaring door graaf Muravieff af- gelegd tegenover den Griekschen ge- zant te Petersburg, is wel geschikt om tot nadenken te stemmen. De I Russische minister van buitenlandsche zaken verklaarde dat het Europeesch j concert zijn taak geëindigd beschouwt en voegde er bij„Elk besluit dat Griekenland neemt, komt geheel voor zyn eigen verantwoording." Generaal ömolentzki heeft bevel gekregen om onverwijld naar Volo te vertrekken. Het blijkt nu dat de gezant der Yereenigde Staten in Span je betref fende Cuba geen ultimatum gezonden heeft aan de spaansche regeering. Wel heeft hij een memorandum over handigd hetwelk de bepaalde waar schuwing behelst dat, tenzij er als nog bevredigende verzekeringen moch ten worden ontvangen ten opzichte van eene spoedige beëindiging van den oorlog op Cuba, vóór het Congres bijeenkomt, de gezant niet zeggen kan welke' maatregelen Amerika zal nemen om verbetering in den toe- b\and te brengen. De Engelsche bladen publiceeren een telegram uit Pretoria, waarin het zorgwekkende bericht van de Daily Chronicle over de gezondheid van president Kruger tegengesproken en die gezondheid zeer bevredigend ge noemd wordt. Het geeft wel te denken, dat de Daily Chronicle met dit alarmeerend bericht aankomt nu het volgend jaar de presidentsverkiezing in de Zuid- Afrikaansehe Republiek moet plaats hebben en een niet herkiezen van Kruger den Bngelschen natuurlijk zeer welgevallig zou zijn. Qfficieele Sericfcfen, De Burgemeester van Haarlem, brengt bij deze ter kennis van de in gezetenon dezer Gemeente, dat de op don 22en Sept. j.l. executoir ver klaarde voljaars kohieren afd. IHen IV no. 10.11 en 12 op de Bedrijfs Belas ting dezer Gemeente, dienst 1897/98, op lieden aan den ontvanger der directe t het schijnt, geen vasten grondslag belastingen zijn ter hand gesteld. j hebben. De bladen, met name de Wordende de ingezetenen tevens „Akropolis" en de „Asti", sporen tot STADSNIEUWS. eerste en derde pagina. Haarlem, 24 Sept. 1897. Duinwaterleiding. Het machinegebouw van de gemeen telijke waterleiding te Overveen is van buiten nagenoeg gereed;van bin nen is men bezig de plafonds te be timmeren en de muren met sierstcen te metselen. Binnen enkele weken zal met het stellen der machines wor den begonnen. Het ontyzeringsgebouw is tot de hoogte van de kap opgemetseld; van binnen kan men zich al eenig denk beeld vormen op welke wijze de yzor- deelen uit het water worden vrijge maakt. Het decantatiebassin ter be- zinking van de grofste ijzerdeelen is zoo goed als gereed. De filters, waaryan er 6 stuks in een ring om den reinwaterkelder zijn aangebracht naderen hunne voltooiing, '4 daarvan zyn reeds geheel gereed. De reinwaterkelder met een middellyn van 25 M. is van eene kap voorzien, welke is samengesteld uit. stalen bal ken, waartusscben gemetselde gewel ven; ook deze zal binnenkort gereed zijn. Voor den toren is het reservoir met een inhoud van 1,200,000 liters gesteld, de ijzerconstructie voor de ommanteling van het reservoir is geplaatst en met het metselwerk om het reservoir is men bezig. De ijzeren trappen in den toren geven reeds toe gang tot het dak. De woningen van den chef-machinist, den machinist, en de stokers zyn al zoo goed als geheel afgetimmerd, zoodat stueadoor en schilder daarin druk bezig zijn. In de prise d'eau wordt flink voort- gewerkt aan het maken der patten, welke het water moeten leveren van de 350 stuks, welke in 't geheel ge maakt zullen worden zyn er reeds 150 gereed. Nog deze week zal met het leggen der buizen in de prise d'eau worden aangevangen. Christ. Hist. Kiezersbond. De lieer H. S. Loran, hoofd eener school alhier, trad Donderdagavond in Felix Pavore als spreker op voor de hier gevestigde afdeeling van den C. H. B. met het onderwerp „Neder land en Rome." Spr. ging in den breede de geschie denis der Roomsch Katholieke kerk in ons land na en eindigde met een beschouwing naar aanleiding van de laatste verkiezingen. De voorz. der afd., de heer Dr. P. J. Muller, bracht aan spr. een woord van dank en eindigde met een woord ran opwekking om als lid toe te tre den zynde de contributie 25 cts., waarvoor men toegang zal hebben tot vier lezingen. Bij vonnis van de Arrondissements Rechtbank te Haarlem d.d. 23 Sept. 1897 is Willem Coroelis Pous, eenig firmant der firma W. C. Pous Co., bloembollenhandelaar te Haarlem, ver klaard in staat van faillissemeut. Rechter Commissaris Mr. J. de Clercq van Weel. Curator Mr. F. Willekes Mac Donald, advocaat en procureur alhier. Morgen Zaterdag 25 Sept. wordt zooals uit achterstaande advertentie blijkt, een broodbakkerij geopend in het perceel Kleine Houtstraat 108. vroeger een Bierhuis. Daar het perceel een belangrijke verbouwing heeft on dergaan ziet het er nu keurig uit. De bewoners daarvan zijn de lieercn Heitman Co. uit Amsterdam, die nu hier een depot oprichten. Zy wer ken met 3 ovens. V ocaal-Concert. Donderdag had het aangekondigde invitatie-concert van de uitgevers der Spaarne-Bode alhier plaafès. Voor een goed bezette zaal trad de Russische Vocaal-kapel onder lei ding van Mevrouw Nadina Slaviansky in de Sociëteit Vereeniging op. Het varieerend programma werd zeer goed uitgevoerd. De directrice, die een zeer syraphatiek geluid bezit, voldeed het best van allen, ofschoon zich on der het koor ook nog vele fraaie stemmen bevonden, o.a. een goed klin kende tenor en een bas. Het was een eigenaardig gezicht het geheele gezelschap in nationaal eostuum te zien optreden. Dat het publiek zich goed amuseerde, kon men aan het voortdurend applaus na ieder nummer opmerken. Te ruim 10 uur was dit concert afgoloopcn en keerde ieder zeer vol daan over het gesmaakte gouot huis waarts. Weldadigheid naar Vermogen Afdeeling Werkverschaffing. Van 1 Nov. tot 24 Sopt. hebbeu zich de volgende personen aangemeld 61 voor werkvrouw. 4 voor strijk ster. 7 voor wasclivrouw. 1 voor stoe- lenmatter. 5 voor kookster. 7 voor naaister. 2 voor breister. 3 voor koet sier. 46 voor los werkman. 22 voor loopwerk. 2 voor kloedermaker. 2 voor stueadoor. 1 voor licht werk. 4 voor timmerman. 1 voor opperman. 7 vooor grondwerker. 6 voor metselaar. 2 voor machinist. 2 voor bankwerker. 1 voor koffiehuisbediende. 4 voor schilder. 1 voor schoenmaker. 2 voor huishoudster. 3 voor smid. 1 voorop- passer. 1 voor broodbakker. 1 voor baker. 5 voor pakhuisknecht. 3 voor noodhulp. 1 voor bleokerskneeht. 1 voor steendrukker. 3 voor koetsier. I voor tuinman. 1 voor kantoorbediende. By de aanmelding moet een getuig schrift van goed gedrag overgelegd worden. Van 1 Nov. tot 24 Sept. zijn de vol gende personen geplaatst: 45 voor werkvrouw. 3 voor naaister. 3 voor noodhulp. 5 voor waschvrouw. 2 voor kookster. 1 voor strijkster. 1 voor baker, l voor kleedermaker. 6 voor loopknecht 2 voor timmerman. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen ge bruik wenschen te makenworden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te richten, bus Doelen, Stadhuis of Stationsplein. Inlichtingen kunnen dagelijks Yan 9—1 en vau 3—5 uur verkregen worden bij den Administrateur, bureau Doelen, Kamer No 2. BINNENLAND. Parlementaire praatjes. Het conccpt-adrcs van Antwoord aau de Eerste Kamer voorgelegd, luidde aldus: Mevrouw „Do Eerste Kanier dei' Staten- Generaal verheugde zich Uwe Ma jesteit wederom in het midden der Volksvertegenwoordiging te zien ter opening van de nieuwe zitting der Stateu-Generaal. „Zy stelde het op lioogen prijs, dat Hare Majesteit de Koningin Hare Koninklijke Moedor vergezelde. „In afwachting van het oogenblik waarop in overeenstemming met de FEUILLETON. Naar het engelsch van ROBERT LOUIS STEVENSON. VIJFDE GEDEELTE. Mijn zeeavonluur. HOOFDSTUK XXVI. Israël Hands. 30) Ik had gceu tijd en ook geen lust myn tweede pistool te probeeren, want het zou toch nutteloos geweest zyn. Een ding was duidelijk: ik moest niet recht ach teruit wyken, want dan zou ik even spoedig weer als een oogenblik te voren bij den achtersteven ingeslo ten zijn. Had hij mij eenmaal te pakken, dan waren negen of tien stooten met zijn dolk voldoende om een eind aan mijn leven te maken. Ik hield my aan den grootcn mast vast, en wachtte, terwijl myn zenuwen als vioolsnaren gespannen waren. Toen Hands zag, dat ik zoo probeerde hem te ont wijken, bleef hij ook staan en zoo verliepen een paar oogcnblikken, waarin we beiden schijnbewegingen maak ten. Het geleek veel op een spelletje dat ik vroeger met myn kameraden speeldemaarnooit had ik het met zoo'n onstuimig kloppend hart als nu gedaan. Zoo als ik u zeide, was het een jongensspel en ik dacht dat ik het tegen een ouderen zeeman met een gewonde dij best zou kunnen volhouden. Mijn moed herleefde zoo zeer, dat ik er zelf aan durfde te donken hoe liet met mij zou afloopenen ofschoon ik erfzoker van was, dat ik het geruimen tijd zou uithouden, zoo kon ik mij zelf toch geen hoop geven op de een of andere manier te kunnen ontsnappen. Zoo stonden de zaken, toen de „Hispaniola" plotseling steigerde, een oogenblik in het zand bleef vastzitten en daarop naar bakboord overhelde, zoodat het dek een hoek van veertig a vijftig graden maakte en het water door de geschutspoorten naar binnen liep en een plas op het dek veroorzaakte. Wij werden beiden omvergeworpen en w jj rolden bij na te zamen tegen de verschansing, terwijl de doode vrijbuiter ons met uitgestrekte armen achterna tuimelde. Ik bevond mij zoo dicht bij den bootsman, dat myn hoofd met zij'u voet in aanraking kwam en wel zoo hevig dat mijn tanden rammelden. Maar ik was toch het eerst ep de been. want Hands werd teruggehouden door het doode lichaam. Wij konden nu niet meer op het dek loopen, daar het schip geheel scheef lag. Mijn vijand bevond zich echter spoedig vlak achter my, maar juist op dat oogenblik vond ik een middel om aan hem te ontkomen. Zoo vlug als ik kon klom ik tegen de touwen van het want op en rustte niet voor ik op de dwarszalingen zat. Nog juist was ik gered; had ik mijn plan een halve minuut, later ten uitvoer gebracht, dau was het met run gedaan geweest, maar nu stond Hands met open moua en omhoog gekeerd gelaat, mij stom van verbazing aan te staren. Nu had ik wel een oogenblik tyd en maakte hiervan dadelijk gebruik om mijn pistool in orde te maken en voor alle zekerheid laadde ik de tweede opnieuw. Deze bezigheid ergerde Hauds zeerhij zag in dat zijn kans niet meer zoo gunstig stond, waarop hy na eenige aarzeling zich tegen het want optrok en met. den dolktusschen den tanden den pijnlijken en moeilijken tocht naar boven ondernam. Het kostte hem vrij wat tyd en pijn om zyn gekwetst been mede te trokkenen ik was reeds lang met mijn toebereidselen klaar, toen hy een derde van den weg had afgelegd. In elke hand een pistool houdend, riep ik naar beneden „Nog een stap verder, mijnheer Hands en ik schiet je neder. Dooden doen niemand meer kwaad, dat weet je," voegde ik er spottend bij." Hy klom niet verder. Ik kon aan de uitdrukking van zijn gelaat zien. dat hij nadacht en op dat oogenblik zag hij er zóo dom uit, dat ik, daar ik toch zeker vau mijn veiligheid was, hard op begou te lachen. Ten lan gen laatste begon hy te spreken, tenvyl hy er nog even verslagen uitzag. Om te spreken moest hij den dolk uit zyn mond ne men maar overigens bewoog hij zich niet. „Jim", zeide hy, „ik geloof, dat we beiden in de war zyn en wij moeten weer een verbond met elkaar sluiten. Ik zou je wel gepakt hebben als we maar niet omver geworpen wareu maar ik ben nooit gelukkigik zal de vlag moeten stryken en dat is hard voor zoo'n ouden zeeman tegenover een seheepsjonker zooals jij, Jim." Ik luisterde nauwkeurig naar elk woord, dat hy zeide en keek glimlachend en verwaand, als een haan die op een schutting zit, naar beneden toen ik zag, dat Hands zijn rechterhand bewoog. Ik hoorde iets door do lucht vliegen, voelde een lievige pyn en zat togelykertyd bij mijn schouder aan den mast vastgenageld. Door de ver schrikkelijke pijn 011 verwondering gingen myn beide pistolen af en vielen naar benedenik geloof niet, dat dit met. mijn wil geschiedde en ik ben or zeker van dat ik zonder bewustheid gevuu-d had. Zij trollen den bootsman, die met een luiden kreet zijn handen losliet en voorover iu het water viel. HOOFDSTUK XXVH. Pieces of eight. De masten van de „Hispaniola" bevonden zich boven het water en van af myn zitplaats op de dwarszalingen zag ik niets dan water onder my. Hands had niet zoo hoog gezeten en viel daardoor tussehen mij en de ver schansing iu de golven. Hy kwam nog eens boven ca scheen ernstig gewond, want het water werd door zijn bloed gekleurd, maar daarop verdween hy voor altijd. Toen het water tot rust kwam, zag ik hem ineen ge doken op het heldere zand in de schaduw vau het schip liggen. De visschen zwommen langs hem heen. Wanneer het water kabbelde bewoog hy zich en scheen te willen opstaan. Maar hy was zoo dood als een pier, daar kon ik wel zeker van ziin. Want niet alleen was hij door de pistolen getroffen maar nog verdronken er by.

Haarlem's Dagblad | 1897 | | pagina 1