geen doodelykcn afloop heeft gehad, moet aan het geschreeuw der kinde ren te danken zjjn, waarop de politie dadelijk kwam toesnellen. Nog niet lang geleden had hij een paar varkentjes aan een slager ver kocht tegen wien hij vertelde, het ontvangen geld te zullen vastzetten voor zijn aanstaande zilveren bruiloft. Wat de man tot deze treurige daad heeft bewogen is onbekend. Zichzelf heeft hjj ook een gevaarlijke wonde in de zijde toegebracht. Sport en Wedstrijden. Eden rijdt tegenwoordig veel op den weg en Cordang, die eenige tochtjes in zijn gezelschap maakte, is een en al lof over Jaap's eigen schappen als lange afstandsman. Een geduchte snelheid en geen spoor van vermoeidheid. Wij zuilen Eden dus vroeg of laat nog wel op de 50 of 100 K.M. afstanden zien. Protin op tandem met Fisscher is te Luik gevallen en hoewel zijn won den niet ernstig zijn, zal hij een week of drie rust moeten nemen. Das waar schijnlijk weder de ontmoeting met Jaap Eden hier misloopen. GERIENuD NIEUWS. Een vechtpartij. Zaterdagnacht is te Antwerpen slag geleverd tnsschen eenige matrozen van de Duitsche booten Bayern en Mainzdie in een kroeg ergerlijk hadden huisgehouden, en de Antwerp- sche politie, die twee der belhamels wilde meenemen. De overige matrozen trachtten hun kameraden te bevrijden, maar dit gelukte hun niet. Bij het ge vecht werd een politie-agent zwaar gewond en werd een der matrozen door een kogel getroffen, welke een ander op de politie had afgeschoten. De Engelschc torpedobootvernielers Thrasher en Lynx zjjnWoensdagmor- gen bij mistig weder op de hoogte van Dodman Point bij Falmouth aan den grond gevaren. De Thrasher is in tweeën gebroken en de Lynx dreigt hetzelfde te zullen doen. Waarschijnlijk is het bericht dat Andrée's ballon in Siberië gezien zou zijn reen ongepaste grap. De Daily Lews verneemt dat de veroordeelde, die met een inwoner van het dorp Antzifirofskoe in het gouvernement Yenisseisk den ballon gezien zon heb ben, dezelfde man is die zes of zeven jaar geleden niet weinig sensatie maakte door zijn uitvoerige mededee- lingen omtrent nachtelijke reizen van Duitsche militaire ballons binnen de Russische grenzen. Het verhaal werd destijds door een groot aantal perso nen geloofd totdat een oflicieele com missie van onderzoek aan het licht bracht dat heteen grap was. Het moderne geschut in de tropen. Een correspondent van de Times die met de expeditie tegen de Swati mee geweest is, schrijft het een en an der over de verandering, die de mo derne vuurwapenen in den krijg tegen inboorlingen gebracht hebben. Het kan dunkt ons zijn nut hebben, schrijft de N. R. Ct., wat hij schrijft onder de aandacht van onze lezers te bren- fen. Na herinnerd te hebben, dat de Ingèlschen in 1863 aan den stam der Swati een beduchten vijand te on derwerpen hadden, gaat hij aldus voort „Men kan zeggen, dat de achter lader in de geheele gevechtswijze met deze soort vijanden een omwenteling heeft gebracht. Tegenwoordig, met ons geschut en magazijngeweren, heb ben de Ghazi feitelijk geen kans hand gemeen te worden, en inplaats dat wij de van nature sterke verdedigings stellingen, die deze stammen op hun heuvelkruinen innemen en nog met steenen borstweringen voorzien, zoo als vroeger met de pant van de ba jonet stormenderhand moeten nemen, hetgeen ons dikwijls op zware ver liezen te staan kwam, kunnen wij ze nu uit de verte met granaatvnur be stoken. Dit stelt ons voetvolk in staat de heuvelen met geringe ver liezen te nemen, terwijl de vijand, van hun stellingen in de tusse hen liggende dalen gedreven, dikwijls door het paardevolk onderschept wordt voor hy zich op een volgende heuvelen reeks verdekt kan opstellen. „Een van de lessen, die wjj in den Chitral-veldtocht en laatstelijk in het Swat-dal geleerd hebben, is de waar de van de artillerie en de cavalerie. In onze vroegere grensoorlogen werd een batterij gewoonlijk gesplitst en op zyn best een paar kanonnen vol doende geacht. De cavalerie achtte men bijna, zoo niet geheel onbruik baar, omdat liet terrein zijn gebruik heette uit te sluitCD. De onjuistheid van die meening is nu gebleken, vooral in den laatsteu veldtocht, waarin do cavalerie bjj drie gelegenheden on waardeerbare diensten bewezen heeft." Terloops teekent de correspondent hierby aan, dat in een heuvellandschap gelijk by'na altijd, de lans zich een beter wapen heeft getoond dan de sabel, al beweren sommigen, dat voor het snel afzitten en vuren de lans hinderlijk is. En hij vervolgt: „Wat de uitwerking van het ge schut op deze stammen betreft, er is geen twijfel aan of de slagen van vroeger dagen met hun zware ver liezen aan beide zijdenzouden onder de tegenwoordige omstandig heden maar onbeteekenende gevechten zijn geweest, met weinig verlies aan onze zijde, grootcudeels als een ge volg van ons geschut. De moreele uitwerking van het geschutvuur in dezen bergoorlog is waarschijnlijk on gelijk grooter dan het werkelijke ver lies, den vijand, die altijd in zeer uit gebreide slagorde strijdt, toegebracht." De redactie van de Times tcekent bij deze beschouwingen nog aan, dat de Dum Lee Metford kogel (wij vermoeden dat hiermede bedoeld wordt de gewijzigde patroon, waar van wy de beschrijving eenigen tijd geleden gegeven hebben)getoond heeft zijn taak,"het buiten gevecht stellen van een aanstormenden vijand, te kun- iiSH volbrengen. Men weet, dat in de Cliitral-expeditie menigmaal een inlander met een öf meer kogehvon- den in het lijf nog een slagvaardige vijand is gebleken. Eea verijdelde samenzwering. Door de loyaliteit van een aantal zyner poolsche onderdanen moet czaar Nicolaas van een wissen dood zijn gered. Er was, luidens berichten uit Warschau, een samenzwering ge smeed tegen het leven van den Kei zer door Duitsche socialisten. Het plan was om een mijn te graven onder aen verbindingsweg tussehen het pa leis van den gouverneur en liet ko ninklijk kasteel van Lazienky en deze te laten springen op het oogen- blik dat de czaar zou voorbijkomen. Het werk was reeds bijna gereed, toen de samenzweerders bemerkten dat de weg begon te verzakken en het noodig oordeelden om metselaars te laten komen ten einde de zolde ring van de mijn te versterken. Deze menschen, Polen, kregen de lucht van het duistere plan en deelden hun vermoedens aan de overheid mede. De plaats werd omringd door de po litie en de samenzweerders liepen in de val. In verschillende wijken der stad werden inhechtenisnemingen ge- gedaan; 120 verdachte personen zijn achter slot en grendel gezet. Onder de gevangenen moeten vier vermomde Duitsche officieren zijn die in de myn arbeidden. De overheid heeft al het mogelijke gedaan om de zaak geheim te hou den. Het schijnt nu zeker te zijn, dat de Duitsche Keizer in April inet de Keizerin en hun oudste zoons een reis naar Jerusalem zullen onderne men, o.a. tot inwijding van een kerk op het Johanniter-plein. Het is nog onzeker of zij op hun tocht ook Konstantinopel zullen bezoeken. De koning van Siam boos. Koning Chnlalongkorn van Siam is zeer doos op koningin Victoria, omdat zy hem niet de orde van den Kousebaud heeft vereerd. Volgens de World merkte Zijne Majesteit op, dat de Shah en de Sultan wèl ridders waren en er dus geen reden was, waarom een andere Oostersche poten taat ook niet deze orde zou hebben. Men vertelde hem, dat de koningin had besloten de orde voortaan slechts aan Christenen-vorsten te verleenen, daar de vereischte eed alleen door een Christen kan worden afgelegd en dat heeft de ontevredenheid van den ko ning wat doen bedaren. Maar vollen vrede heeft hy er toch niet mede. Een roman. Taen Arr Hee is de te Londen ge boren zoon van een vermogend Chi- jneesch koopman. Op romantische wijze heeft hij indertijd in ons toch niet zoo romaneske vaderland een vrouw veroverd. Hij vestigde zich daarna te Beriyn, waai' hij een winkel opende en een tjjd lang een nog al bekende figuur is geweest. By fancy fair's en soortgelijke feesten stelde hy zyn winkel en al wat daarin aan decoratieve voorwerpen bewonderd werd ter beschikking, zaal en kraam pjes met geschenken en geleende voor werpen guliopluisterende, en ten dank biervoor met zyne bekoorlijke jonge vrouw op festijnen genoodigd en in couranten genoemd. Ongelukkig liep het zooals we in een Duitsch blad lezen in de laatste jaren niet al te best met zyn huwelijk. Van weers zijden bad men hevige grieven en verwijten] en sinds het, voorjaar leef den de echtelingen gescheiden. Den Oen Maart had Taen Arr Hee, ook Dong genaamd, bij het tweede Land gericht te Berlijn een eisch tot echt scheiding ingediend. Hij verhuisde en zyn vrouw verhuisde ook. Zy trok naar Charlottenburg, waar ze kennis maakte met een architect en met diens zoon. Deze twee vrienden hebben thans met haar terecht gestaan voor de rechtbank te Dresden, beschuldigd van kinderroof. Want uit het huwe lijk Yan Dong en de jonge Holland- sclie waren drie lieve kinderen ge boren, die aanvankelijk met de moe der naar Charlottenburg waren ge gaan. Doch den loden April heeft Dong zich, terwijl zijne vrouw uit was, aangemeld aan hare woning, en de kinderen meegenomen naar Dres den, waar Dong's moeder woont. De Berlyiische rechtbank zon nu heb ben te beslissen of de kleinen bij den vader of by de moeder zouden blij ven. Deze heeft echter de uitspraak niet afgewacht en zich reeds den I4n April naar Dresden begeven, en de kinderen, terwijl de vader uit was, uit diens huis gehaald. Ook de groot moeder was uit, alleen een Chiuee- sehe verwante was thuis, die op liet gezegde dat „de politie" aandevoor- deuf stond opendeed en vervolgens werd geïntimideerd. In een gereed staand rijtuig werden de kinderen weggevoerd. Zij werden eerst naar Beriyn en vandaar naar Nederland, naar de grootouders van moederszyde gebracht, waar zij volgens het Duit sche blad alsnog vertoeven. Wegens dezen „kinderroof" eischte de rechtbank te Dresden tegen de moeder een boete van 500, en tegen haar twee vrienden, boete's van 500 en 300 Mark. Bier in Japan. Japan begint ook, wat bier betreft, met Europa te concurreeren. Nog niet lang geleden liep het daar uit Amerika, Engeland en Dnitsehtand ingevoerde bier nog over een waarde van 1 millioen gulden. Thans is de invoer gedaald tot ongeveer f 120,000 en voert Japan zelf voor f250,000 aan bier uit. Nieuwerwetselie Alchemie. De verhalen van de zeeslang zyn overtroffen, schrijft The Lancet, zil ver is in goud veranderd door de eenvoudigste van alle bewerkingen. En dit in een tijd, die door het in gewikkeldste van alle vraagstukken de muntquaestie, in beroering wordt gebracht. Een Amerikaansch uitvinder heeft Mexicaansche dollars veranderd in een metaaiklomp, bestaande uit een meng sel van goud en zilver van meer dan negen tienden fijn. Drie vijfden tot' twee derden van dit nieuwe metaal was zonder goud. Al hetgeen noodig is voor deze hervorming van het Mexicaansche zilvergeld dat, ter loops gezegd, een zekere hoeveelheid koper bevat is een hevige druk king. De zilveratomen verkrijgen door dien druk eenfgrootere dicht heid, zoodat het atoom-gewicht van 108 tot 196 stijgt. Dit beteekent een verdubbeling van het soortelijk ge wicht van zilver, zoodat het even zwaar wordt als goud. De kleur ver andert dan tevens en in alle opzich ten gelijkt het nieuwe mengsel op het edele gele metaal. „Het bïmetallisme heeft afgedaan", roept The Lancet uit. „Zilver kan Amerika in onbeperkte hoeveelheden leveren en zoo is zijne meerderheid onder alle volken, in financieel op zicht voorgoed verzekerd."!!!, Spoorweglijnen zonder stof ontwikkeling. De Scientific American maakt mel ding van eene toepassing van den heer James H. Nichol. ingenieur van liet „West Jersey aud Seashore" go- deel te van den Pennsylvania spoor weg, ten doel hebbende om het ont wikkelen van stof langs de spoor lijnen te voorkomen In hoofdzaak bestaat de methode in het. brengen van olie, een product van de petro- leum-destallatie en dus laag van prijs, op het ballastbed van den spoorweg, waardoor de stofdeeltjes te zameu pakken en zich niet in de lucht ver hellen door de ztiiging van den trein. Yoor de verspreiding der olie wordt een gewone open wagen genomen, waarin een vaste buis in het midden is aangebracht, naar beneden uit- loopendè tnsschen de rails en twee beweegbare buizen, een aan elke zyde van den wagen. Elke buis wordt ge regeld door middel van een klep. Voorts heeft men een gewoon model tankwagen die als reservoir dient voor de olie en waarmede de eerst bedoelde wagen in verbieding staat. De platte wagen is voorts zoodanig ingericht, dat er geen olie op de rails kan komen. De hoeveelheid olie die door de drie bnizen op den weg wordt gesprenkeld, bedraagt 2000 gallons per mijl. Een locomotief ver voert beide wagens met een snelheid van vier mijlen per uur over den weg en levert verder stoom en samen geperste lucht voor liet uitspuiten der olie wanneer deze b. v. bij koud weder verdikt mocht zijn. Als voordeelcn van deze methode gelden volgens den uitvinder behalve het comfort voor de reizigers en de mindere slijtage van verschillende bewegende deelen ten gevolge van de afwezigheid van stof,- de alge- meene verbetering van den weg, omdat het regenwater daardoor niet in de dwarsliggers doordringt en verder de plantengroei tussehen het ballast bed wordt tegengegaan. De gebezigde olie is voorts niet brandbaar en geeft slechts weinig lucht af, die trouwens na een paar dagen geheel verdwijnt. In April 11. is men op bovenge noemde spoorweglijnen begonnen met het opbrengen der olie en thans zyn meer dan 100 mijlen enkel spoor daar mede behandeld, terwijl de methode in de praktijk zoo goed bevalt, dat men ze over steeds grooter lengte toepast. De doordringing der olie in het ballast is zeer belangrijk en droeg niet minder dan 3 tot 4 Engelsche daim na een toepassing van drie maanden, afhangende van de meer dere of mindere percentage van klie of leem in de grint aanwezig. By het passeeren der treinen heef abso luut geen stofvorming plaats. Men berekent dat eone besproeiing, die twee of driemaal herhaald wordt voor ettelijke jaren voldoende is voor het doel. Pers Overzicht. Geloofsbrievm. Het Ned. Dagblad sell ry ft o. m. „Nu eenmaal 'bepaald is, dat alle Kamerleden tegelijk aftreden, zoodat er geen oude leden meer zijn om de geloofsbrieven der nieuwe te onder zoeken, nu kan het niet anders of het onderzoek der geloofsbrieven moet aan de Tweede Kamer ontnomen worden. Yoor de Eerste Kamerleden kan het behouden blijven, omdat hier slechts een derde om de drie jaar aftreedt, doch daar het wel mo gelijk, maar niet wenschelyk is, aan de Eerste Kamer eene bevoegdheid te laten, die aan de Tweede Kamer ontnomen is, en zulk eene onder scheiding licht aan eene bevoorrech ting doét denken, kunnen wij ons wel vereenigen met de zienswijze van prof. Buys, die het onderzoek dei- geloofsbrieven geheel aan den admi nistratieven rechter wil zien opge dragen. Is de administratieve recht spraak eenmaal behoorlijk geregeld, dan is de administratieve rechter de aangewezen man, en anders zou des noods de Hooge Raad met die taak moeten worden belast. De beslissing over de geloofsbrieven en over de' geldigheid der verkiezing zelve is een soort rechtspraak en wy hebben reeds lang elke soort rechtspraak aan de vertegenwoordiging ontnomen. Rechterlijke beslissingen moeten op rechts-, niet op politieke gronden ge nomen worden en het proces van Lodewijk XVI heeft geleerd, hoe een politiek lichaam, wanneer het als rechtbank optreedt, meer op po litieke dan op rechtsgronden let. „Waar liet Parlement zelf do ge loofsbrieven onderzoekt, mag er zel den op onpartijdigheid gerekend worden. Yooral in veelbewogen tyden doet de partijgeest daarby sterk zijn invloed gelden en juist dan, wanneer de openbare macht meer dan ooit aanzien en gezag behoeft ten einde revolutionaire woelingen in toom te houden, kan niets meer dat aanzien ondermijnen dan gegronde twijfel aan de geldigheid der verkieziug. „In 1829 is de heer Mr. P. A. Brugmans niet als lid van de Staten- Generaal toegelaten, omdat hij als lid van de permanente commissie van het amortisatie-syndicaat geacht werd een comptabel ambtenaar" te zyn. Die opvatting was moeilijk te verdedigen en geheel in stryd met de overleve ring, maar de lieer Brugmans was een vriend van den gehatcn minister Van Maanen en daarom stemden bijna alle Belgische afgevaardigden tegen de toelating „Wij hebben dus toen ook in ons eigen Parlement gezien, hoe party zucht het oordeel kan verduisteren, en daarom is het beter ook dit laatste overblijfsel van rechtspraak aan onze vertegenwoordiging te onttrekken." Leemten. In de Standaard wordt gezegd, dat over het algemeen de nieuwe wijze van stemmen en stemopneming de eerste maal reeds de vuurproef prijs lijk heeft doorgestaan. Alleen wil het blad op een paar leemten wyzen. De Standaard doet dit in deze be woordingen „De wet schrijft thans niet letter lijk \roor, dat elk biljet bij de stem opneming moet worden voorgelezen. In sommige stembureelen liet men dit dan ook na. Iets wat^stellig niet mag, daar alzoo elke controle der kiezers wordt afgesneden. „Hn ook in andere stembureelen werden de biljetten wel afgelezen, maar zóó weggehouden, dat geen en kele kiezer in staat was, het biljet goed te zien. Ook dit nu is tegen den geest der wet, die aan de present zijnde kiezers het recht van protest toekent. Fen protest dat ondenkbaar is, zoo men het biljet niet onder de oogen krygt. „De kiezers zyn by de stemopne ming niet een soort kwalyk gedulde indringers of in-de-pot kijkers, maai de eerst belanghebbenden. „Toch kunnen niet alle kiezers con troleeren. Daarom is de Engelsche usantie zoo goed, dat elk caudidaat een controleur kan aanwijzen, die een plaats aan tafel krijgt, en elk biljet kan nazien. Zoo zou men ook b.v. de vraag kun nen stellen, of het niet tegen dén geest der wet indruischt, dat de kiezer, na gestemd te hebben, zijn biljet open in de hand kan houden, zoodat een ander zien kan hoe hij stemde; iets waardoor het stembusgeheim in peri kel komt. „Maar voorshands bepalen we ons tot de controle der stemopneming van de zijde der kiezers, die zeer stellig niet aan den geest der wet beant woordt, en in meer dan een opzicht ongenoegzaam is." Vervolg Stadsnieuws Waarom aaneensluiting van handels- en kantoor bedienden? Op de Woensdagavond gehouden vergadering van de Vereeniging van Handels- en Kantoorbedienden voor Haarlem en omstreken, onder presi dium van den heer C. G. Koentrad de heer W. C. de Graaff van Am sterdam. secretaris van den Nationalen Bond van handels- en kantoorbedien den, als spreker op. In een van degelijke studie getui gende rede, zette spr. uiteen liet nut en L-et wenschelyke van aansluiting als lid aan eene vereeniging van han dels- en kantoorbedienden; nadat 1 eerst had betoogd, dat thans de vra 1 op den voorgrond treedt: Wat is t 1 wezen der Maatschappij welk wez eerst in onze eeuw is doorgrond g worden. Men vergeet te veel het nut van aaneensluiting van belanghebbend 1 sprak de heer de Graaff'. Doch v- j mag men alleeu niets, naast elkanc 1 kan men reeds meer doen, maar n elkander liet meest. Daarvan moet m worden doordrongen. Aan datgei wat voor den werkman wordt ëischt, heeft ook de kantoorbedieo 1 behoefte. Ook de kantoorbedien wordt het slachtoffer der monsterat i tige concurrentie. Men moet beden]; dat strijd en overwinning opoffer i gen in zich sluiten. Door het gemis a volharding en doorzicht nu, is m te weinig aaneengesloten. Door vereeniging moet men zi i zelf op een booger standpunt plai j sen. Daarom ook spreekt art. 3 4 i statuten dezer Vereeniging terecht v - de gelegenheden om kunde op te do en biedt ze die aan. Om een goed sa! i ris te bedingen, moet men goed bes gen ten ijs komen. Voor kantoorl 1 diende is veel kennis noodig. Verlan 1 men een Hink salaris, dan lieeft i patroon ook recht op een bediende, 4 t voor de behartiging zijner belangen t 1 volle berekend is. Waar veelal vi 5 aan de kennis en liet talent oi breken, die het toch zijn, die adele 1 daar is het plicht die meer en i te ontwikkelen. Dit kan men doi wanneer men by deze vereeniging aangesloten. De jongeren, zoowel als de ou4 ren, moeten zich aansluiten, da i alleen door samenwerking succ wordt verkregen. Op eene vergad 1 ring van den Nationalen Bond v i Handels- en Kantoorbedienden is t 1 sloten een fonds te stichten vo t pensionneering en ondersteuning. Z dat fonds doel treffen, dan mo iedereen toetreden. Ook deze Ve i eeniging Leeft zich aaDgeslote 2 Veel valt er in den toestand v< den kantoorbediende te verbetere 1 In tyden van ziekte en op den oude dag heeft hij ondersteuning noodi Daarvoor moet er eene wettelyl verzekering zijn. Al de noodige ve c beteringen zullen er alleen door ve; c eenigen komen. Het ideaal zal nil worden bereikt, wanneer niet de oi verscbilligheid verdwijnt. Ook voo c de belangen van den minderbedeé J den collega moet worden opgekomen >s Na aldus met kracht van woorde t de aaneensluiting te hebben beplei wees spr. er nog op, dat in het ba tenland de vereenigingen van Handels 2 en Kantoorbedienden bloeien. Zoo i 1 er te Hamburg eene in 1858 opge richt, die 61000 personen plaatsm 1 heeft verleend, 52317 leden telt e 1 231 donateurs, waaronder 26 Kamet van Koophandel. Op het einde va 1896 verleende zij onderstand aan 1 weduwen, 1 wees en 17 invalide 1 Zoo kan het ook hier worde zeide spr. als er maar gamenwerkin is. Daarop drong spr. ten laatst! 1 nogmaals aan, besluitende met <ii 1 verklaring, dat vereenigen de machtig hefboom tot oplossiDg der social quaestie is. De president, die de vergaderin; i ook met een inleidend woord had gé opend, betuigde den spreker zyn dan! 1 en sloot daarop de vergadering. Op heden den 30sten Sept. is aai den kok (sergeant) A. J. Mittendorf van het Militair Hospitaal alhier ii tegenwoordigheid van het dienstdoen personeel, de zilveren medaille uitge reikt voor 24-jarigen trouwen dienst Naar wij vernemen is een man ui Haarlem, die heden elders in dei echt zou treden, gisteren (Woensdag fevangen genomen wegens onzedelijk! andelingen. Bezoek der Konin- ginnen. Ons bulletin van gisteren, meldende dat HH. MM. onze Koninginnen he den Haarlem met een bezoek zouden vereeren, is zeer zeker voor de bur gerij een verrassing geweest. Men was er niet op bedacht. En waar schijnlijk is juist daarom ook het be zoek zoo laat aangekondigd en zoo in alle stilte behandeld. De hooge be zoeksters wilden elk officieel karakter aan Hare komst ontnemen; het geldt hier niet een bezoek van de gemeente, het is niet te doen om ons Hy schold ze voor al wat maar leelijk is uit, zeide dat het noodzakelijk was, dat ik met den dokter sprak, herinnerde hen aan de kaart, en vroeg of zij op den zelfden dag, dat zy op het punt stonden den schat te veroveren, de overeenkomst wilden verbreken. „Neen, voor den duivel!" riep hy uit, „wy moeten die op een geschikten tijd verbrekentot zoolang houd ik den dokter aan de praat, maar wij kunnen nu zijn dienst nog niet ontberen." Toen verzocht hij om den fakkel, en met de eene hand op zyn kruk en met de andere op mijn schouder steu nend, verliet hy hen in de verwarring, terwijl zy meer overweldigd dan wel overtuigd door zyn woorden, stil zwegen. „Langzaam aan, langzaam," zeide hij tegen rojj. „Zy zouden ons in een ommezien te pakken hebben, als wij haast maakten. Heel kalm liepen we dus door, tot dicht by de om heining waar de dokter my aan de buitenzijde wachtte. Zoodra wij elkaar gemakkelijk konden verstaan, stond Silver stil. „Let wel op wat er gebeurt, dokter,zeide hy. „De jongen zal u wel vertellen, hoe ik zijn leven redde; daarby werd ik gisteren nog van mijn post ontzet op den koop toe. Dokter, zoudt gij een man, wien het zwaard van Damocles boven het hoofd hangt niet een goed woord willen toespreken? Het geldt niet alleen mijn leven maar ook dat van den jongenspreek open hartig met my dokter, en geef my in Gods naam eenige hoop? N« wy buiten het bereik van de vrybuiters waren veranderde Silver als een blad op een boomzijn wan gen schenen in te vallen, zijn stem beefde, terwijl alle opgeruimdheid van zyn gelaat verdween „Wel, John, je zyt toch niet bang?" vroeg dokter Livesey. „Dokter, ik ben geen lafaard; neen niet zooveel," en hij knipte met zijn vingers. „Als ik het was dan zou ik zóo niet spreken. Maar ik heb afgedaan en voel het galgetouw al om mjjn hals. U zyt een vertrouwbaar, menschik heb nooit een beteren man ontmoet. Gy zult zeker niet liet goede, evenmin als het kwade, dat ik gedaan heb, kunnen vergeten, dat weet ik. Ik zal mij een eindje verwijderen dan kunt gy ongestoord met Jim praten. En dat zult gij ook niet vergeten hè, want dat is een heel ding voor mij, dat is het!" Dit zeggende liep hy heen totdat hy buiten het be reik van ons gehoor was, zette zich op een boomstronk en begon te fluiten, nu en dan opkykend om ons in het oog te houden en eens naar de vrijbuiters te zien, die tussehen het huis en het vuur heen en weder liepen zy waren bezig vleesch en brood aan te dragen, om hun ontbijt te koken. „Zoo. zoo, Jim," zeide de dokter, met een treurig ge? zicht, „ben je daar wèerJe moet nu zelf maar de wrange vruchten dragen, myn jongen. De Hemel weet dat ik in myn hart niet kwaad op ie benmaar dit wil ik je toch zeggenal klinkt het uan onvriendelijk, wanneer kapitein Smollett gezond was geweest, hadt je niet durven wogloopen, en het was toch erg lafhartig van je om het te doen, nu hy niet in staat was het je verhinderen." Ik kon mijn tranen niet langer inhouden. „Dokter," zeide ik, „wees niet te hard tegen my. Ik schaam mij zelf genoeg; mijn leven heb ik verbeurd en ik zou al reeds lang dood zijn, wanneer Silver mij niet beschermd had. Geloof mij dokter, ik kan wel sterven en ik verdien het ook maar ik ben bang dat zij mij zullen martelen. Als ze dat doen „Jim," Adel de dokter mij in de rede met geheel ver anderde stem, „dat kan ik niet hooreo. Klim over, dan loopen wij weg." „Dokter," antwoordde ik, „ik heb mijn woord ver pand." „Ik weet liet, ik Aveet het," zeide hij. „Maar daar kunnen we.niets aan veranderen. Ik zal het Avelopmy nemen, alles, de schaamte en schande, mijn jongen; maar hier kan ik je niet laten. Eén sprong en je bent buiten en we znllen als antilopen voortsnellen." „Neen," hernam ik, „ik Aveet heel goed dat gy, wan- neer gij in mijn plaats waart, het ook niet zoudt doen, neen, gy, noch de squire of de kapitein, en daarom ga ik ook niet meê. Silver vertrouwt my ik gaf mijn woord en zal het honden. Maar gij laat my niet uitspreken dok ter. Wanneer zy mij gaan martelen zal ik mij misschien laten ontvallen, waar het schip ligt, want dat weet ik alleen; deeis aan geluk en deels"aan waaghalzerij, dank ik het, dat het schip veilig in den Noordelijken inham ligt. Bij laag water zal het op het droge komen." „Het schip," riep de dokter uit. In korte woorden vertelde ik hem myn avontuurjen hy luisterde stilzwijgend toe. Toen ik zweeg zeide hy „Altijd heb ie ons allen gered, en nu zal ik je hier achterlaten? Dat zon een slechte \rergoeding zyn, myn jongen. Gij ontdektet de samenzwering, gij vondt Ben Gunn en dat Avas nog het beste van alles. O. bij Jupiter, nu ik toch van Ben Gunn spreek, Avel, dat is de ondeugd in levende lyve. Silver," riep hjj daarna uit, „SilverIk Avil je een goeden raad geven," vervolgde hij, toen de kok naderbij kwam, „verkeer je niet in angst hoe het met den schat zal gaan „Wel, mjjnheer, ik probeer zooveel mogeljjk om er maar niet aan te denken," zeide Silver, „want ik kan toch niets anders doen dan mijn leven en dat van Jim trachten te redden, en de jongens naar den schat te laten zoekendaar kunt ge staat op maken." „Welnu, Silver," hernam de dokter, „als dat dan zoo is, dan wil ik je iets zeggenpas op je tellen als je hem vindt." ^Mijnheer," antwoordde Silver, „gy zegt te veel of te Aveinig. Wat gy voor hebt, waarom gy het huis verliet, en waarom gij mjj die kaart gaaft. ik weet het niet; en nu vraag ik nog wel of gy mjj niet een weinig moed kunt inspreken, maar dat is te veel gevergd. Wanneer gij ray niet. openhartig kunt zeggen, welke uw plannea zyn, dan zal ik myn post dienen té verlaten." Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1897 | | pagina 2