mr. Patyn, en griffie. De commissie heeft besloten tot geheimhouding van hare conclusie, tot 11a ronddeeling van haar verslag, dat hedenavond verwacht wordt. Naturalisatie. Ter naturalisatie zijn voorgedragen A. L. Pieker, fabrikant te Stad-Del- denMangweller, zickcn-oppasser in de strafgevangenis te Utrecht; EL. K. H. A. Mayer, rykslandbouw- leeraar, te ArnhemH. A. Hollen- kaïnp, koopman, te HilversumM. A. Goldenberg, handelaar to Kota Radja (Ned.-Ludië)J. H. O. Dziallas, on dernemer van een paardenspel, te HeemstedeD. H. WO. Mecke, le luitenant der infanterie van het Red. Ind. leger, te Lam jong (Ned.-Ludië); en G. P. P. Paulus, conducteur bij de Nederlandsche Staatsspoorwegen, te Hooge- en Lage-Zwaluwe. Een meevaller. In 't jongste nommer van De Klok, waarvan het Kamerlid v. d. Zwaag redacteur is, komt een artikel voor, getiteld Beëediging der Kamerleden en opening der Kamer, waarin deze 0. a. zegt: „Ik dacht in den beginne, dat de heeren Kamerleden mij zouden behan delen als indertijd Douiela Nieuw en- huis te beurt viel, dit bleek anders uit te komen. „Het allereerst kwam Smeengemij begroeten (nadat ik van onze plaats reeds een groet met onzen goeien vriend Stoffel gewisseld had), toen volgden van Gilse, Rink en nog ande ren, waaronder de Katholieke afge vaardigden Nolens en TruijeD. 's Na middags volgden Houwing, Tijdens, Ketelaar, Nolting, Heldfc, Schram, Kerdyk. en nog eenigen anderen, wier namen ik mij niet herinner. Over de ontva :rst in de Kamer had ik dus niet 1 Jagen; op een beetje minder voorko. :.iheid had ik ray voorbe reid." Hotellioudersbond. In eene Dinsdagmiddag te Am sterdam gehouden algemeene verga dering van den Hötelhoudersboud is besloten tot verzending van een adres aan de Koningin Regentes, waarin de bond de bekende bezwaren dei- hotel- en kcffiehuishouders tegen hun aanslag in de personeele belasting ontwikkelt en verzoekt alsnog de wet in dezen zin te doen wijzigen, dat de huurwaarde van pereeelen óf perceels gedeelten, welke de hotel- en koffie huishouder voor de uitoefening van zijn bedrijf in gebruik heeft, slechts voor één' derde deel belastbaar zal zijn. By de bespreking van dit adres werd door een der aanwezigen ge vraagd, of door uen Bond niet zou kunnen w orden aan bet licht gebracht, om welke reden eigenlijk de café- en hotelhouders zooveel zwaarder worden getroffen dan andere neringdoenden. Nu vooral in den laatsten tijd tegen het gebruik vau sterken drank wordt geageerd, zou het mogelijk zijn, dat men de koffiehuishouders in de uit oefening van hun bedrijf ving belem meren "om zoodoende het drankver- bruik te doen verminderen. Zulk een handelwijs, ter bereiking van een op zich zelf goed doel, tal van personen tot armoede te brengen, achtte de spreker een onzedelijke handelwijs. Voorts werd, om aan te toonen dat de wet op verschillende wijs wordt uitgelegd en toegepast, medegedeeld, dat te Amst voor der hotelhouders de aanslag sterk verhoogden te Rotter dam juist voor 5 der hotelhouders de aanslag juist verlaagd is. Een afschrift van hét adres zal aan den minister en aan de leden der Tweede Kamer worden gezonden. Eene commissie uit, het bestuur en dc leden zal het voor den minister- bestemde afschrift dezen gaan over handigen. S chutt er s-forensen. Men schrijft van hier aan het Hbld.: Iü deze provincie is men, wat de forensen ten aanzien van de schuttery betreft, eene .andere meening toege daan, dan Gedeputeerde ötaten van Gelderland verkondigen. Niet lang geleden werd door den Amsterd. schuttersraad iemand veroor deeld, omdat hij aan oproepingen voor den schutterlijken dienst geen gevolg had gegeven. Hy meende daartoe niet verplicht te zyn, omdat hij, hoe der commiezen ter 1 wel hy als kantoorbediende zyn onder-pen is geen noemenswaardige schade houd vond op een kantoor te Amster dam, feitelyk woonde te Nieuwer- Amstel. De belanghebbende begaf zich van deze uitspraak in hooger beroep by Gedeputeerde Staten van Noord-Hol land, welk College het vonnis van den Schuttersraad vernietigde. En wel op deze gronden. Artikel 7 der Schutterij wet bepaalt, dat zij die in meer dan één gemeente hun gewoon verblijf houdon, of den zetel van hun vermogen hebben ge vestigd,tot de inschrijving verplicht zullen zyu, binnen die gemeente, al waar eene dienstdoende schutterij aan wezig is. Niet die gemeente dus waar de zetel vau het inkomen gevestigd is, doch de zetel van het vermogenen die is gevestigd niet ter plaatse waar men zijn geld verdient, doch daar waar men zijn tehuis heeft, dat is de plaats waar men steeds gevonden wordt ge durende den niet tot arbeid bestem den tijd. Er bestaat eene aanschrijving van den minister van binnenlaudsche za ken van 10 October 1851, waarin ge zegd wordt, dat kantoorbedienden en ook werklieden in het algemeen niet, enkel door werkzaam te zijn in eene andere gemeente dan die waarin zij hunne woonplaats hebben, geacht kun nen worden hun gewoon verblijf te houden of den zetel van hun vermo gen gevestigd te hebben in de ge meente, waar zij eenvoudig werkzaam zyn. Blijkens eene aanschrijving van IS December 1871 heeft ook dc toenma lige minister van binnenlaudsche za ken zich hiermede vereenigd. Inbraak in het Museum Arti te Botterdam. Omtrent oen in het Museum Arti in dc Zwarte Hondstraat te Rotter dam Maandagnacht gepleegde inbraak vermeldt de jV. R. Ct. het volgende: Van het dak zijn de inbrekers bin nengedrongen, nadat zij zich eerst tot het dak van het aangrenzende pand, dat hooger gelegen is, toegang verschaft hadden. Tot den zolder van het huis-der firma Kohieren Co. hebben zij zich door het intrappen van het paneel van een deur toegang verschaft en daarna hebben zij de zolderdeur, die op bet nachtslot was, met een koevoet opengebroken; Toen naar beneden gaande, kwamen de in brekers in dc "benedenzaal van pand no. 11 in de Zwarte Hondstraat, waar zy voor twee gesloten «leuren stonden. Van een dier deuren werd nu weder een paneel ingetrapt; dooi de opening kropen zij heen eu zoo kregen zij toegang tot pand No. 12. Uit een zicli daar bevindend kan toortje werd een postzegel-album, het welk voor het raam uitgestald lag. weggenomen. De helft van dit al bum is later in de vestibule aan de zijde der Wijnstraat teruggevonden. Op datzelfde kantoortje werd een secretaire geforceerd en zijn daaruit ontvreemd alle postzegels van «vaarde onder meer in een tiental boeken te zamen gevat. De waarde dezer post zegels alleen wordt op ongeveer f 2800 begroot. I11 de benedenzaal van pand No. 13 werd eveneens een secretaire ge forceerd en daaruit ontvreemd een met oude, Hollandsche en Spaansche gouden munten, ter waarde van f300 a f400. Uit de legkasten in dezelfde zaal zijn een party gouden en zilveren voorwerpen gestolen, een waarde van pl. m. f 300 vertegenwoordigende. On der deze voorwerpen zijn 0. m. 40. zilveren apostellepeltjes, een zilveren! beugel met roode en paarsche stee- nen bezet, eenige gouden en zilveren ringen, 10 zilveren eetlepels, 2groote zilveren knoopen, een zilveren cein tuurgesp, 4 zilveren cachetten met wapens enz. enz. Porselein en aardewerk, in die kas ten aanwezig, liet men onaangeroerd evenzoo de schilderyen, ofschoon ook in de schilderijzaal de dieven een be zoek brachten. De inhoud der secre taires was geheel overhoop gehaald en op den grond geplaatst, om den inhoud beter te kunnen doorzoeken. Dat de dieven met haast zyn te werk gegaan, raag men hieruit op maken, dat -y in door hen geopende kasten en bergplaatsen verschillende kostbare gouden en zilveren voorwer pen hebben laten liggen. Zij hebben maar bier en daar een greep gedaan. ceutical Society of Great Britain te Aan meubilair en antieke voorwer- Londen heeft Maandagmiddag toegebracht. De bestolen firma is niet tegen in braak verzekerd. Het weer in September. Aan liet maandelyksch overzicht van liet weder, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut, is het vol gende ontleend: De maand treedt in by storraaeh- tigen ZW. wind en onweer, onder den invloed eener depressie over 't Skagérak, terwijl een andere zich ten W. van Ierland vertoont en den 2den de Noordzee bereikt, waardoor de stormachtige ZW. wind en 't buiige weer aanhouden. Bij :t weg trekken van deze depressie over Scan dinavië klaart 't weer op, maar wordt daarna bij 't verschijnen eener depres sie by Schotland opnieuw koud en buiig. Deu 4den en öden trekken dan talrijke onweders, van slagregens en hagelslag vergezeld, over ons land. Te De Bilt viel in deze 2 etmalen 51.4 mm. regen. Terwijl het depressiegebied NO.- vvaarts wegtrekt," ruimt de wind en klaart het weer by buien opde tem peratuur blijft laag. Den Oden wordt do wind door een zwakke depressie over Noord-Frankrijk oostelijk. Den loden komen wy onder het gebied van hooge luchtdrukking over Engeland, waardoor bij NO. wind hel der weer heerseht en de temperatuur oen weinig stijgt. Dit houdt aan tot den lGden, wanneer de depressie in 't noorden zijn gebied ook over- de Noordzee uitbreidt en het weer bij ZZ W. Wind betrekt. Den 17den neemt dit toe en trekken onweders over ons pand. Tan den 18deu tot den I9den trekt een depressie over ons land, van matigen regenval verge zel n; de wind wordt daarna N\V. eu het weer buiig en koud. Den 21sten slaat het wéér oui, en waait onder den invloed eener depressie over het Skagerak een stormachtige ZW. wind bij regenachtig weer; 't weer klaart daarna op en de temperatuur stijgt. Den 24stea waait liet opnieuw hard uit 't ZW., maar den 25sten klaart liet weer op en den 2Gsten reeds heerseht stil, helder en warm weer, doordat het gebied van hooge lucht drukking over ceniraal-Europa zich ook over onze streken uitbreidt. Eerst den 30sten slaat het weer om cn trekt eene depressie, van onweders vergezeld, over ons land. Letteren en Kunst Schilderij en-veiling. Bij de Dinsdag in de Brakke Grond te Amsterdam, onder directie der firma C. F. Roos gehoudeu veiling van schil derijen, van den Belgischen schilder Terboeckhoven werden 0. a. de vol gende prijzen besteedNo. 9, Schotsch landschap, in de catalogus abusieve lijk: In Italië genoemd, f 1050, ge kocht door Tersteeg (den Haag?; no. 19, vee by een moeras f 670, voor Londen; no. 2, vier schapen in de schaapskooi f3800, Koekkoek, Lon den no. 7. vee iu do weide f 1300 no. 11, schapen de schaapskooi in gaande f 8G0110. 1, kolossaal doek schapen aau den oever der Schelde f11,400, Londen; 110. 14, boerenerf in Vlaanderen f 600, voor Londen no. 10, landschap f 675, voor Amerika no. 5, schapen in 't veld f 2100, voor Londen; 110. 13, in de schaapskooi f1200; no. 21, landschap f640; no. 3, schapen in eene vallei f 1475no. 16, schapen de kooi ingaande f 500 no. 4, dood schaap f 1400drinkend paard f 1150no. 6, iu de schaapskooi f 2400, voor Londenno. 44, f 6400. Nummer 8, terugkeer dei- kudde f 1475. voor Londen. Van de werken uit de nalatenschap van wijlen D. la Gave, eene collectie van een Haagsch kunstverzamelaar, brachten opBeauquesne Episode uit den oorlog 1870, f 500Blommers Binnenhuis, f900Bosboom, voor den aanvang der godsdienstoefening, f1975; Corot, Dorpsgezicht, f7700 naar RomeEmil van Marcke, drin kende kudde schapen f 6200 naar LondenA. Neuhuys, Jeugdige Kou sen Stopster, f 1300WRoelofs, Veenderij, f580; Unterberger, Castel- lamare f800. Dr. J. -D. de Vrij gehuldigd. In den schouwburg der Pharma- van een Engelsch koopvaardijschip, knoopten een ge- sprek met hem aan, gingen zijn schip bezichtigen en bi-achten in éen woord den tyd zoo aangenaam door dat de dag reeds aanbrak, toen we naar de „Hispaniola" terugkeerden. Bén Gunn bevond zich alleen op het dek eu zoodra we aan boord kwamen, bemerkten we aan zijn wonder lijke gebaren, dat er iets niet in orde was. Silver was weggeloopen. Hij was een paar uur geleden iu een sloep ontsnapt en Ben bad het oogluikend toegelaten en zoo als hij ons verzekerde, hij had dit alleen voor onze vei ligheid gedaan, want we waren nooit heelhuids thuis gekomen, wanneer de man met het eene been nog lan ger aan boord was gebleven. Maar dit was nog niet alles. Dc scheepskok was niet met ledige handen ver trokken. Hij had ongemerkte een gat in het beschot gemaakt en een zak met ongeveer drie a vierhonderd guineas gestolen. Ik geloof daf we allen blij waren, dat we zóo gemakkelijk van hem afkwamen. Welnu, in het kortwe wierven eenige manschappen aan, hadden een gelukkige zeereis en juist, toen de lieer Blandv er aan begon te denken onder zeil te gaan ora ons op te sporen, bereikten we Bristol. Vyf man van degenen die uitgezeild waren, keerden slechts terug. Het zoo dikwijls gezongen lied „Drink and the devil had done for the rest," was hier ampel en breed be waarheid geworden, maar we waren er toch niet zoo slecht aan toe als dat schip waarop het liedje: „With one man of the crew alive, What put to sea with seventy-five" van toepassing was. Ieder van ons kreeg een mooie som, en zette ze op een verstandige manier uit of verkwistte ze. Kapitein SmoHètt ging stil leven. Gray kreeg verlan gen om meer van de wereld te zien, en is nu geëmployeerd op ecu mooi, uitgerust schip, met drie volle masten, waarin hy tevens aandeelhouder isdaarbij is hij getrouwd en reeds vader van een gelieele familie. Ben Gunn bracht zijn duizend pond in drie weken door of beter gezegd iu negentien dagen, want op den 20sten liep hij al te bedelen. Toen kreeg hy een post als huisbewaarder, waarvoor hij altijd zoo bevreesd was geweesd, en daar leefde hij stil, de lieveling van allen, maar wel een weinig het mikpunt van de boerenjon gens. Van Silver koordon wij niets meer. De verschrikke lijke zeeman met het eene been hoeft mijn weg niet meer gekruist; ik veronderstel, dat hij zijn vrouw wel ergens gevonden heeft en nu met haar en „kapitein Flint" rustig leeft. De zilverstaven en de wapenen liggen nog, voor zoo ver ik weet op dezelfde plaats, waar Fiint ze geborgen heeftzeker zullen ze daar blijven tot ik ze kom halen. Maar niets ter wereld kan my naar dat eiland terug brengen zelfs in myn droomen vervolgt het mij nog wel en het gebeurd dikwijls dat ik in mijn beu op spring door het geklots van de golven tegen de kust? 01 door de krijschende stem van „kapitein Flint", die mij toeschreeuwt: „Pieces of eight! Pieces of eight!" EINDE. de heer Walter Hills, president van het genootschap, de gouden Hanbury- medaille uitgereikt voor dr. John Elishee de Vrij te 's-Gravenhage. De fraaie penning werd in ontvangst genomon door den Nederlandschen consul-generaal te Londen, den heer Maas, om naar den Haag te worden opgezonden. Vele dames en heeren vulden den schouwburg, ook om de later vol gende uitdceling van prijzen cn tes timonia onder scholieren derpharma- eeutenschool enz. bij te wonen, en flinke bijval begroette den lieer Wal ter Hills, toen hij, dra na drieëen, van zijn zetel verrees. Hij gaf eerst een korte schets van dr. de Vrij's eervolle levensloop, in verband met de wordingsgeschiedenis der Han- bury-inedaille," vermeldde de omstan digheid, dat ongeveer tweehonderd geschriften over pkarmaceutisehe en scheikundige onderwerpen, uit de pen van dr. de Vry gevloeid, voor aliens ijver en veelomvattende kennis pleit ten, en gewaagde ook van het ge denkwaardige feit, dat zijn eerste bijdrage in iiet Engelsch geschre ven werd vier jaren vóór de troons bestijging van koningin Victoria. Dan schetste de president de bijzon dere verdiensten van de Vrij als kina- keener, verdiensten, welke de Brit- scjie regeering, na zijn bezoek aan Hindustan en" hetgeen hü daar ge daan. heeft, erkend en gehuldigd heeft door hem te begiftigen met de ridder orde van het Indische ryk. Maar het is bovenal als kina-bereider, dat de Vrjj's naam by een dankbaar nage slacht voortleven zal, want hij heeft bewerkt, dat bereide kina tegenwoor dig allicht het tiende gedeelte vau den vroegeren prijs kost. De heer Hills deed vervolgens voor lezing van een zeer karakteristieken brief, hem door de Vrij geschreven in antwoord op de kennisgeving, dat hem de Hanbury-medaille toegekend was. De brief vermeldt 0. a. de belang wekkende bijzonderheid, dat liet vijf tig jaren geleden is sedert onze land genoot Engeland voor de eerste maal bezocht. En sedert was hy zoo vaak daarheen overgewipt, dat zijn vriend Graham hem den „Vliegenden Hol lander" gedoopt had. Maar het einde van dit heen-en-weder-viiegen is he laas in 1S93 gekomen. Toen bezocht hij Engeland (Birmingham) voor het laatst, want de 84-jarige beenen be gonnen den dienst te weigeren. De brief eindigde met het aanbod óra de vele Avetenschappelyke brieven, dooi den schrijver van zijn vriend Daniel Hanbury ontvangen, aan de boekerij der Pharmaceutical Society te schen ken, een aanbieding, welke met har telijk applaus begroet werd. Ook de heer Maas, die nu met een passend en hartig dankwoord volgde, had een brief van dr. de Vrij ont vangen, met verzoek dien aau de by- eengekomenen voor te lezen. Latei- volgde nog een dankwoord van den president aan den lieer Maas voor zyn tegenwoordigheid by deze gele genheid. R£&HTSgftKEN. Vrij heidsber00ving van polilieagenten. Voor de rechtbank te Amsterdam had zich Dinsdag te verantwoorden de tapper J. H. Solkesz wegens we derrechtelijke berooving van vrijheid van twee agenten van politie. De agenten hadden in den nacht van 9 op 10 Maart van dit jaar bemerkt, dat in het koffiehuis vau den bekl. aan de Amstelstraat na 1 uur, den sluitingstijd, nog gezelschap byeen was. Zij waren daarop binnengegaan, hadden overtreding geconstateerd, en waren toen door den eigenaar van liet lokaal verhinderd weder te ver trekken. Volgens hun verklaring zijn zij een minuut of tien opgesloten ge weest. De omstandigheden vau deze vrij- heidsberooving werden voor de recht bank in den breede uitgemeten. Dc beklaagde en een getuige a décharge verklaarden, dat men in de meening was, dat de buitendeur gesloten was geweest vóór de agenten binnenkwa men. Zoodra de politiemannen een vreemde houding begonnen aan te nemen, alsof zy opgesloten gehouden werden, is de deur wijd geopend. Het O. M. noemde deze laatste lezing eenvoudig kletspraatjes cn achtte het optreden der agenten be zadigd en correct. Do eisch was 4 maanden gevangenisstraf. De verdediger, mr. Van Gigcli, achtte den lof, aan het optreden van de agenten gebracht, alleszins onge motiveerd, en vroeg met welk recht zij zich in de tapperij bevonden. Het vermoeden, dat er bezoekers na be zetten tijd aanwezig waren, jgeeft geen recht- binnen te dringen. Het hof van Amsterdam heeft reeds in een ander, veel erger geval aldus beslist. De drankwet geeft het recht tot binnentreden, doch het hebben van personen 11a bezetten tijd niet. De agenten konden buiten gewacht hebben of toestemming gevraagd om binnen te treden. Pl. verklaarde de houding der agenten hierdoor, dat zij zich bewust waren, zelf te kort geschoten te zijn, en bevreesd werden toen öolkesz zien verwijderde 0111 zich aan liet politie bureau te gaan beklagen. Degebeele houding van den tapper bewijst, dat hy zich onschuldig gevoelt. Pl. con cludeert tot vryspraak, subs, tot terugverwijzing der zaak naar den vechter-commissaris ter nader onder zoek en verhoor van andere getuigen. Na repliek van het O. M. werd de uitspraak bepaald op 13 October. GELENGD HIEUWS. De Medeleerlingen van Gladstone. Dezer dagen stelde men aan den beroemden Engelsehen staatsman, ter wijl hy een wandoling in de nabij heid van zyn kasteel Hawardeu maakte eon grysaard voor, ongeveer zoo oud als hy en evenals de grijze politicus te Liverpool geboren." Ik ken u reeds lang, zeide de voorgesteldewij hebben op dezelfde banken lezen geleerd. Dat verwondert mij niets, ant woordde de Grand Old Man glim lachend. Van den dag af, dat ik eenigen invloed begon te krijgen, heb ik liet aantal personen, die met mij op dezelfde schoolbanken hebben ge zeten, tot liet oneindige zien toenemen. De eerste maal, dat de koningin mij de vorming van een kabinet- opdroeg waren er ongeveer zesmaal honderd duizend. Op het oogenblik heb ik nog meer medeleerlingen, zooiets als tien twaalf millioeu. Na myn dood zal dat aantal verdubbelen en ongetwij feld zal de geschiedenis een vreemd denkbeeld krijgen van den omvang, dien het kleine Liverpoolsehe instituut in 1S15 gehad moet hebben. Goed betaalde pennevrueliten. Het moet Hollandsche schrijvers doen watertanden te lezen, hoe luin Engelsche vakgenooten soms be taald worden. Zelfs dichters worden tegenwoordig rijk. Tennyson verdiende schatten; voor de „Holy Grail" kreeg hij 72,000 gulden- en gedurende zijn laatste le vensjaren betaalde Mac Millan Co. hem 120 tot 150 duizend gulden per jaar. Het maandblad Good Words gaf hem voor een versje van 20 regels 20 pond cu voor een ander gedicht 30 gulden per regel. Browning verdiende lang zooveel niet, tweeduizend pond per jaar, en liet slechts een vermogen van een paar ton na- De romanschrijvers zijn hot, die de hoogste prijzen weten te krijgen. Om tot Walter Scott terug te gaan: deze kreeg voor „Woodstock 8000 pond en voor de 11 novellen „Tales of ray Landlord" bijna anderhalf millioeu gulden (110.000 pond.) Charles Dickens werd ook goed betaald. „Our Mutual Friend" gaf hem 3 ton (24.000 pond). J lij stierf millionair, evenals Lord Lytton. Vau de hedendaagsehe schrijvers kan Mrs. Humphry Ward genoemd worden, die voor „Robert Elsmere" 8000 pond kreeg en voor „Mareclla" en „David Grieve" elk het dubbele van die som. Zij verdiende iu acht jaar tijds 60,000 pond sterling met haar pen, dat is dus 720,000 gulden. Du Maurier kreeg 10,000 pond voor „the Martian" eu „Triiby". De best betaalde schrijver van on zen tijd is echter Rudyard Kipling. Zyu „Barrackroom Ballads" werden door de „Pall Mall Gazette" met 150 pond per stuk betaald. EenSEngelsch maandschrift nam een kort verhaal van hem op en betaalde 1 shilling per woord. De Amerikaansche uit gevers lieten zich echter niet klop pen cn gaven hem voor een vertelling van ongeveer 10,000 woorden 5000 dollar, dat is dus 1.25 gulden per woord. Het record slaat echter een Franseh- man, Alphonse Daudet, die een mil- lioen francs voor „Sapho" ontving. Maar er zijn ook anderen dan ro manschrijvers, die rijk worden. Rus kin krijgt jaarlijks van zijn uitgevers 4,000 pond en dr. Morrell, een gram maticus, verdiende 40,000pond. Glad stone weigerde een aanbod van de Cosmopolitan Magazine om over een willekeurig onderwerp een artikel te schrijven tegen een salaris van vier shilling (2.40 gulden) per woord. Ten laatste moet mr. Moody, de schrijver van een boekje met kerk gezangen genoemd worden.Er werden 20 millioen exemplaren verkocht en mr. Moody ontving daarvoor meer dan 250,000 pond "of drie millioen gulden Gelynclit. Een toepassing van de lynchwet iu het groot had plaats te Versailles iu den staat Indiana. Sedert tal van jaren leden de omstreken van ge noemd dorp veel van de geweldda digheden eener rooversbende, die met voorliefde alleen wonende boeren over viel en ze door de vreeselijkste fol teringen noodzaakte hun geld af te geven. Meermalen had men de schul digen gevangen genomen maar ze nooit onschadelijk gemaakt. Wegens een nieuwen roof werden de boos wichten andermaal gearresteerd en in de gevangenis van Versailles opge sloten. Maar toen de bevolking hier van kennis kreeg, verzamelde zich in den nacht van 14 op 15 Sept. eenige honderden farmers, dwongen den cipier de sleutels te geven, én hingen de roovers aan eenen raidden in het dorp staanden, grooten boom op. Uit Tibet. Romantische en verschrikkelijke berichten zijn te Bombay ontvangen van den Engelschen ontdekkingsrei ziger Henry Savage Landor, die, na Korea en Japan bereisd te hebben, een tocht ondernomen had naar Lhasa, de ontoegankelijke heilige stad van Tibet. Van de 30 man waaruit zijn kara vaan bestond, liepen er 2S weg, een paar dagen nadat hy de grens van Tibet overschreden had. Hij verloor al zijn provisiën, en de Tibetanen namen hem en zyn metgezellen door verraad gevangen. Zy werden alle drie geketend en ter dood veroordeeld. Landor's drager werd gegeeseld, Lan dor zelf met gloeiende ijzers gefolt en daarna zou hij onthoofd won Een man hield den Europeaan b haren en een ander zwaaide met sabel een paar maal langs zyn dit doet de beul in Tibet vóó dou doodelykeh slag toebrengt - eerst op het allerlaatste oogen kwam de groote Lama tnsschenlic Hij veranderde het doodvonnis ii straf van de pijnbank, waarop ongelukkige gevangene aan den de beenen, voeten, armen, en liati gemarteld werd. Daarop werd hij acht dagen in boeien gesloten en I naar Indië teruggezonden. Lau heeft twee-en-twintig wonden aam lichaam. Uit Britscli Indië. Een berichtgever van het oor terrein aan do Indo-Afgaansche gr het gevecht met de ópstandelinj bij Badela, op Zaterdag in de va der Mamunds besprekend, erkent de wyze van vechten van de be bewoners de dapperheid en de harding van het leger op een zw proef stelt. Tot hun vaste tactiek hoort dat zij zich zoo min mogel laten zien gedurende deu dagman van de troepen in het gebergte, nu zoodra dc afgematte troepen naar kamp terugkeeren, snellen de opsts delingen van alle zijden toe, en, ter de rotsen verborgen, vuren scherpschutters vau dichtbij en groote juistheid uit moderne gei ren. Zaterdag scheen het dat de c standelingen uit Alganistan (do gn Y ligt vlak bij) versterking gek re? hadden. De Mamunds hebben de stout beid gehad om Vrijdag, toen de E gèlsch-ïhdisehe troepen een dag namen, te laten zeggen, dat liet speet, de Engelschen uiet te Ook kritiseerden zij de houding de verschillende regimentenzij wonderden de cavalerie der güidi en maakten de opmerking, dat de K terij Donderdag niet zoo goed g schoten had als bij vorige gelege lieden. Vijf Afridi's van een Pmijab-reg ment zijn Zaterdag gedeserteerd. De Mobmand-veldtocht wordt tha als geheel geëindigd beschouwd, drie weken zijn 72 versterkingen 40 forten vernielden de opstand lingen hebben 1100 geweren en 3( zwaarden uitgeleverd en een flitfi boete betaald. De troepenmach t voor den aanstaai den grooten veldtocht tegen de opstai delingeu (de Tiraü-eampagne) z 81,000 man tellen, met een" reservi brigade van 3,200 man. Zulk ee macht is nog nooit in het noord-wei ten van Indië in 't veld gebracht. Mc inbegrip van de af deeling in de Toch vallei en de overige beschikbare troe d pen, kan Sir William Lockhart i geval van nood over 65,000 mau lx a schikken, waaronder zich de keurtroi pen van het leger bevinden. Amerikaansch. Omtrent twec-en-twintig jaar ge? leden werd in Eagle County, Texai p een jongetje geboren uit deu Indianen stam der Choctars, WóÜa Toneka Vroeg wees, werd hij door een opper hoofd aangenomen en ontving zuil eene goede opvoeding, dat hij zuive» Engelsch leerde spreken en schry ven Toch bleef hij in zijn hart min 0 ij meer een wilde, zoodat hij by ceijj twist onlangs twee ooms en een blanke zekeren Henderson, door het hoofi schoot. Hij werd ter dood veroordeeld e, maar heeft als kampioen in liet edele p voetbalspel van de rechtbank uitste v van executie gekregen tot het einde dezer maand, uitsluitend om de dooi hem aangegane verbintenissen gestaix j te doen en onder al de liefhebben r heerseht een ware koorts van verlan gen om onder het waakzaam ooi der politie voor het laatst nog eem 1 met den roodhuid, die nog maai j eukele weken te leven heeft, te spelen Pers Overzicht. Het hinkende paard. In de Standaard wordt betoogd, j dat de voerman op den ministerieëlen bok in zijn millioencnrede^e/ hinkende paard geheel tegen de gewoonte in 1 liet vooruitloopen. Dit hinkende paard zou, naar vaak is gezegd, voor de heeren der tolvrije grenzen de bered dering van 's lands dubbeltjes zijn. Men had gedacht, toen men vernam, j dat de heeren Pièrson en Cort van j der Linden in het nieuwe kabinet zaten, dat men 1111 verrast zon wor- j den meteen plan voor „de dubbeltjes", waar kamer en pers over verbaasd j zouden staan. Maar was de verwach ting hoog gespannen, bitter viel de millioenenrede tegen, volgens de Stand. De nuchtere feiten zijn immers deze: 1 le Zonder dat er nog aan uitgaven voor de sociale hervormingen één enkel postje viel uit te trekken, con stateert dc heer Pierson, dat er nu reeds versterking van middelen noo- dig is2e om de rekeningen van vroe ger jaren te kunnen liquideeren, zal er nu reeds uit de toegestane leening moeten geput worden3e aan ver hooging van de directe belastingen valt" niet te denken; 4e voorshands wordt slechts écn verhoogingsmiddel voorgelegd: verhooging van het tarief. Dit is geen constructie, zegt de Stand. Want de levensvraag van dit kabinet is deze: Vanwaar men het geld zal vinden om de millioenen en nogmaals millioenen aau te zuiveren, die beschikbaar moeten komen voor de sociale hervormingen. Doch daar over krijgt men geen woord. Dit nu bevreemdt, volgen het blad. Dit ministerie is vóór Staatsbemoeiing Daarbij geldt echter de vraag: of (ie overheid, die zelf de sociale quaestie ter hand neemt, het geld zal vinden

Haarlem's Dagblad | 1897 | | pagina 2