Tweede Editie NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. F E'U I L_ L ET O N. Een amerikaansch President. 15e Jaargang. Zaterdap 9 October 1897, Mo 4379 HAARLEM'S DAGBLAD Toor Haarlem per 3 maanden1.20 Toor do dorpen in den omtrek waar oon Agent gevestigd is <kom dei' gemeente), per 3 maanden1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1.65 Afaonderlijke nummers0.05 Ctefllusfcreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.30 de omntroken en franeo per post feST1.^ 5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en Ad verten tien worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Pnblicité Etrang'ere G. L. DAUBE A Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31bis Faubourg Montmarire. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, o Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. RUTTEN het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 15 regels f0,75, elke regel meer/0,15; Reclames per regel f 0,30. aan het Agenten voor dit blad in den omtrek zijn: Bloemendaal, Sandpoori en SchotenF. v. d. RAADT, SandpoortHeemstedeJ. LEUVEN, bij de tol; SpaarndamC. HARTENDORP; Zandroort, G. ZWEMMER; Vehen, W. J. RUIJTER BeverwijkJ. HOORNSHittegom, ARIE HOPMAN, Molenstraat. Genoemde Agenten nemen Abonnementen en Advertentiën aan. Het hijvoegsel van dit hlad dat Zaterdagavond verschijnt zal bevatten: Siet te laat. Haarlemmer Hal- Utjes CCLXLI.Binnen- en Bui- tnlandsche berichten. Varia. [dvertentiën enz. Aan hen die daarop zyn ge- ibonneerd, wordt hierbij verzonden 41 van het Weekblad voor de K (Elk No., groot 8 bladzijden, bevat tal van fraaie, gekleurde platen en een voor kinderen alleraardigstcn tekst. De prijs per 3 maanden is slechts 50 Cents.) Politiek Overzicht. Er blyft al heel weinig over van m het ernstige karakter, dat toegeschre- >te ven werd aan de nota door den ame- rikaanschen gezant in Spanje aan de Jaansche regeering overhandigd over iba. Het is nu gebleken, dat deze nota naar inhoud noch vorm een ul- imatum is. Het kabinet te Washington spreekt daarin slechts den wensch uit vóór den 31n dezer te weten, wanneer Cuba tot rust gebracht kan zijn, ten linde dit in November aan de beide Ènizen te kunnen mededeelen. Sa- ;asta is voornemens te verklaren, dat ipanje zal blijven toezien en maat- egelen van voorziening zal nemen, n afwachting van de gevolgen der veranderde politiek ten aanzien van Tuba, waartoe besloten is. Het ant- ,roord zal worden opgesteld, als de indruk dien de openbaarmaking van j] het program van het nieuwe kabinet femaakt heeft, bekend geworden zal zijn. Naar uit Havana gemeld wordt, heeft generaal Weyler tot een dele- atie, die hem den wensch kenbaar wam maken, dat hij het opperbevel zou blijven voeren, gezegd, dat bij er van verzekerd was den oorlog in Mei te kunnen eindigen. Oorlog moet met oorlog bestreden worden, zeide de generaal. Ik blijf trouw aan mijn systeem, en ik zal liever de heer schappij over het eiland en het bevel over de troepen prijsgeven, dan dat itelsel wijzigen 1 Het is uit de berichten nog niet luidelijk gebleken of generaal Wey- er als bevelhebber over de spaansche roepen op Cuba zal aanblijven of liet. Hij zelf heeft volstrekt niet het I ilan heen te gaan, alhoewel hy weet lat zijne plannen ter verbetering van 11 len toestand op Cuba niet evenwijdig oopen met die van bet nieuwe ininis- erie-Sagasta. Donderdag is te Ma- lrid ministerraad gehouden, onder roorzitterschap van de Regentes, iel [aarin Sagasta mededeeling deed om- 5Btrcnt de den vorigen dag ontworpen qplannen betreffende de Philippynen. De regeering had besloten, dat liet ut liberale program, waarbij aan de An tillen een zelfstandig administratief bestaan wordt toegekend, hetwelk ze in staat stelt Iran eigen leven te leven onder bevestiging der souve- reine rechten van iSpaoje, onmiddel lijk in werking zai treden. Nu Span je al wat zijn eer eischt, gedaan heeft, moet de bevrediging langs politieken weg tot stand gebracht worden: maar men zal voortgaan militaire maatre gelen te nemen, zoolang er nog één enkele opstandeling overblijft. Het op 4 Februari j.l. door de con servatieven ingediende hervormings plan achcdeze regeering onvoldoende. Zy zal een definitieve bestuursrege- ling voor Cuba ontwerpen en ver volgens rekenschap afleggen aan de Kamers, welker medewerking zij zal inroepen ora het werk te voltooien. Uit Madrid wordt nog gemeld, dat betreffende het antwoord aan den amerikaanschen gezant Woodford nog geen beslissing is genomeD. STADSil WS. eerste en derde pagina. Haarlem, 18 Oct. 1897. Schouwburg. (Nederl. Tooneél. Donderdagavond.) Het seizoen is geopend. De schouw burg heeft zijn deuren opengezet en het publiek, aangelokt aoor mevrouw Sans-Gêne, is in grooten getale opge komen. Eene gelukkige gedachte was bet van het Nederl. Tooneel om met dit stuk de ry zijner abonnements voorstellingen te doen aanvangen. Mad. Sans-Gêne is ons allen sym pathiek. Wy willen zoo gaarne lachen wanneer we het eenvou lige kind uit het volk met haar ongepolijste manie ren zich zien bewegen te midden der grooten van het eerste keizerrijk, in welke kringen zy door haar man maarschalk Lefêvre, hertog van Dan zig thuis behoort, maar wy kunnen het niet altijd en het is meermalen met een gevoel van innig medelijden, dat wij het aanzien hoe deze vrouw door die hooge luidjes, evenals zij, adel van één dag, in het zonnetje ge zet wordt, omdat zij niet geleerd heeft zich te wringen en te plooien naar het wetboek van mevrouw Etiquette, omdat, zy ondanks haar hoogen stand, nog gebleven is de waschvrouw, zon der manieren maarook zonder af stand te doen van haar kinderlijk goed karakter. Als zy de zusters van den Keizer, die gekomen zijn om zich met baai- te vermaken, goed den mantel uit veegt, dan juicht het publick, voor- l namelyk dat van de hoogstgelegen rangen. Het doet goed te hooien hoe zij de ongepaste laatdunkendheid en trots van aie dames weet te beant woorden. Als zy later by keizer Napoleon geroepen wordt, om zich te hooren kapittelen over baar ongepast gedrag en zij den Keizer geheel voor zich inneemt, door de herinnering aan zijn jeugd, die met de hare een weinig was saamgeweven, dan vinden wy wel dat het er aan het hof van Na poleon. bizonder huiselijk toegaat, maar gaan toch met de handeling mede, medegesleept vooral door het prachtig samenspel van onze groote artisten, Bouwmeester en zijn zuster. Een heerlijk stukje kunst werd hier gegeven. Napoleon,langzaam onder den invloed zijner herinneringen,weer jong worden de, vergetende al zyn staatszorgen en Catherine, kinderlijk naif, veel herin neringen voor zijn geest roepend, cn hem eindelijk herinnerend dat hy haar nog 60 francs sohnldig is, voor het wasschen van linnengoed van Luite nant Napoleon,5 veertig francs voor reparatie! „Neen, zoo erg was het toch niet". Jawel, geheel en al ver gaan, dikwijls!" Allerliefst was dit tooneeltje. Voor mevrouw Brondgeest was het een succes. Het publiek juichte haar toe, toen zij als waschvrouw voor het eerst opkwam; bij haar afgaan op het einde daverde de aal van de bravo's. Slechts eenige malen, ging zy even te ver, wij noemen slechts het schrij ven van den brief aan graaf Nyperg Dat moeten letters als koeien ge weest zyn. Het waschbriefje van Napoleon zal er toch wel wat fat soenlijker uitgezien hebben. Dit zyn kleinigheden, die het ge heel niet bederven, maar toch op het oogenblik de kunstenares ccn oogen blik van haar voetstuk trekken. Een oogenblik maar. Want dadelijk daarop is men weer geheel onderden invloed van haar spel. Het begin van het seizoen is goed geweest. Gaarne brengen wij een woord van hulde aan onze ijverige schouwburgdirectie, dat het haar is mogen gelukken het Nederl. too neel voor dezen winter een aantal malen te engageeren. Het publiek heeft gisteren weder getoond deze artisten op prijs te stellen. Sarah. Bernhardt. Het was in September 1892, dat de groote tragédienne hier voor het eerst en tevens voor het laatst optrad. Toen vond zij en met dezelfde prijzen als thans een uitverkochten schouwburg, gevuld met een zeer enthousiast publiek, dat geheel onder den machtigen indruk verkeerde van het spel, dat zij als Fédora Romanoff in Sardou's „Fédora" te zien gaf. Thans nu Sarah Bernhardt met haar eigen gezelschap van het Théatre de la Renaissance te Parijs ons land weder bezoekt, heeft zij voor haar optreden hier ter stede Dumas' „La Dame aux Camélias" gekozen. Men zal haar dus den 17den van deze maand als Marguérite Gauthior we derom kunnen bewonderen. Zal zij dan een even groote belangstelling ontvangen als vyf jaar geleden? Veel, o.a. de reeds vele aanvragen om plaat sen, is er aan te voeren om deze vraag bevestigend te beantwoorden. En dan, men bedenke het wel, is een optreden van de groote Sarah niet iets waarop men alle jaren onthaald wordt, ja mogelijk geniet men het nimmer meer. Het strijkorkest van het Haar- lemseh Muziekkorps zal evenals het vorige jaar 15 Matinée's geven in de groote concertzaal der Vereeniging. van de laatste helft in October tot einde April. 81NNËNLAND Uit de „Staats-Courant". Kon. beduiten. Met ingang van 1 Nov. 1897, be noemd tot directeur van liet post- en telegraafkantoor: te Steenwyk, E. 1). Rink, thans in gelijke betrekking te Zevenaar; te VoorschotenD. J. II. van Tussenbroek, thans commies der posterijen van de 2e klasse. Pensioen verleend aan W. I. R. A. G- Cramer van Baumgarten, gewezen bewaarder 2de klasse in de strafge vangenis te Breda, f 118 'sjaars, en ajp.n F. L. Bosma, gewezen zaalop ziener in de Rijkswerkinrichting Vecn- liuizen No. 3, f125 'sjaars. Da prinsen van Koetei. Het laatste bezoek dat de prinsen van Koetei, gedurende hun verblijf in Nederland brachten, gold Donder dagmiddag de' diamantslijperij des heerëri Coster in de Zwanenburger straat te Amsterdam. De directeur, de heer Manus, die de vorstelijke bezoekers rondleidde, toonde hun allereerst in het kantoor een aantal ruwe en geslepen steenen en modellen van beroemde steenen, als de „Kohinoor" en de „Regentes." Daarna werd het kloven der stee nen gezien, vervolgens het slijpen en polijsten, toen het slijpen der roosjes, ten slotte de machinekamer. De prinsen bezichtigden een en ander met groote belangstelling en betoigden den heer Manus by het afscheid hun hartelijken dank voor de wijze waarop zy met dezen be langrijken tak van Amsterdamsche Nijverheid kennis hadden kunnen ma ken. W etsontwerpen De Regeering heeft by de Kamer opnieuw ingediend de wetsontwerpen lo. tot wijziging van het VlIIe hoofd stak der staatsbegrooting voor het dienstjaar 1896; 2e. houdende be schikbaarstelling van gelden, wegens door het departement van oorlog ge dane verstrekkingen voor den dienst van 1897. Ned. Journalistenkring. Het bestuur van den „Ned. Jour nalistenkring" heeft, nadat de twee nieuwe leden, de heeren Jac. Deen en C. K. Elout, hadden zitting geno men, benoemd tot secretaris den heer J. H. Geerke, en tot penningmeester den heer Jac. Deen, beiden te Am sterdam. Daarna werd besloten, twee com- missiën te belasten mot de zorg voor de belangen der pers bij de inhuldi- ginesfeesten in 1898, een voor de binnenlandsche journalisten, met dr. P. J. F. Vermeulen als le voorzitter, en een, met dr. A. Kuyper als le voorzitter, voor de buitenlandsche. De overige bestuursleden, die in deze commissiën van voorbereiding zullen zitting uemen, werden aangewezen, met opdracht om zoo spoedig moge- lyk voordrachten in te dienen van aie personen, die men verder tot het aan vaarden van het lidmaatschap wenscht te zien uitnoodigen. Intercommunale telefoon lijnen. De ryks-exploitatie der intercom munale telefoonlijnen heeft tot nog toe velen teleurgesteld, niet wat de duidelyklieid bij de overbrenging van het gesprek betreft, die zeer vol doende is te noemen, doch wel het gering aantal lijnen dat tusschen Am sterdam en Rotterdam in gebruik is genomen. Was het bij de Bell-tele- foon een hooge uitzondering, wan neer men langer dan 15 minuten be hoefde te wachten om aansluiting tusschen do beide koopsteden te ver krijgen, thans is het regel, dat men meer dan een half uur, dikwijls een uur en nog langer wachten moet om aan de beurt te komen om te spre ken, Onrechtvaardig kan het genoemd worden, dat gedurende de beursuren te Rotterdam en Amsterdam alle bruikbare lynen beschikbaar worden gehouden voor de beide beurzen, waardoor het voor de geabonneerden in hunne kantoren of woonhuizen on mogelijk wordt gemaakt Iran telefoon toestel te benutten voor het binnen- landsch verkeer. Een gevolg van het gebrekkige telefoonverkeer tusschen Amsterdam en Rotterdam is natuurlijk, dat de intercommunaal verbonden plaatsen ten noorden van Amsterdam en ten zuiden van Rotterdam er evenzeer de schade van ondervinden, daar deze van de lynen Rotterdam—Amsterdam moeten gebruik maken om elkander te kunnen bereiken. Een groot ongerief van de nieuwe regeling is ook dat de intercommu nale'lijnen, die vroeger in de zelfde centraal-bureaux der gewone geabon- i neerden uitkwamen, thans in afzon derlijke Rijks telefoon-bureeleu ge- vestigd zijn in de gebouwen der Rijks telegraaf. Het gevolg is, dat eene I intercommunale verbinding thans zoo- i wel te Amsterdam als te Rotterdam door tusschenkomst van drie telefo- I nisten geschieden moet, welk aantal nog toeneemt voor verder verwijderde plaatsen. Herhaalde afbrekingen tijdens een gesprek zijn daarvan het gevolg, wat alleen op afdoende wijze te verhel pen zou zijn, wanneer de intercommu- uale lynen in de gemeenten met eeu druk verkeer naar de seinzalen der plaatselijke telefoonnetten werden overgebracht en aldaar door rykstele- fonisten werden bediend. De ver bruikers zouden daarmede ten zeerste gebaat zyn en de verbindingen ver eenvoudigd on bespoedigd worden. Toen de Bell-telefoon alles in hand had, bestond deze regeling en werkte uitstekend. De illusie van velen, dat weldra meerdere plaatsen in het intercom munaal telefoonverkeer zullen worden opgenomen, zal hun eeuigszins ont nomen worden, wanneer zy vernemea dat het ryk zulke verbazend hooge waarborgsommen vordert van ge meentebesturen of exploitanten. Vlaar- dingen byv. betaalt thans f 400, ter wijl volgens het rykstarief een waar borgsom van f 1V00 moot verzekerd worden. Gelukkig die gemeenten, welke reeds aan liet intercommunaal net voor 1 October jl. waren aangesloten, want deze mogen op de bestaande waarborgsom blijven voortwerken. Bruid en Bruidegom te water. Donderdagmiddag raakte bet rijtuig waarin oen pas aangeteekend jong paartje zat, in den O. Z. Voorburg wal te Amsterdam te water. Het paard was bepaald wat schrikachtig geweest, verzekerden enkele ooggetuigen, on de koetsier bad hem misschien een tik met de zweep gegeven. Do brui gom zag gelukkig het ongeluk aan komen, zoodat hy nog juist den tijd had het portier open te rukken en er zich half uit te wringen. Hij kwam vry onzacht met den wallekant in aanraking en stortte evenals de koet sier te water. De bruid werd door haar bruigom met behulp van enkele burgers, die zich te water hadden begeven, uit haar benarden toestand verlost en op het droge gebracht, waarna het jonge paartje in het huis van den stucadoor H. Herreilers lief derijk werd opgenomen en van droge kleeron voorzien. Nadat Sinks toestel ter plaatse was gekomen, waren ook paard en rijtuig spoedig opgevischt. De Z. Voorburgwal stond natuur lijk naar aanleiding van een en ander zwart van de inensehen,die het tragisch komische geval nog langen tyd druk stonden te bespreken. De 500,000ste inwoner van Amsterdam. In znn wiegje ligt een zuigeling juist als andere zuigelingen de oogjes dicht, een groot bol hoofdje, .een stomp neusje en een klein nat J mondje. En voor de wieg zit de baker. Maar toch, deze zuigeling en deze baker zyn bijzonderheden. Deze zuigeling is by de geboorte al beroemd of het voorzichtig in de keuze van zyn ouders is geweest weten we niet, maar in elk geval heeft het een blyk gegeven van een buitengewoon intellect by bet kiezen van het geboorteuur... dit kindje is, naar het gemeentelijk bureau voor statistiek zoooven berekend heeft, de vyfhonderdduizendste inwoner va* Amsterdam. Dit kindje beeft Am sterdam meteen groot gemaakt, het heeft op den boezem van de stede maagd een oeremedaille gehangen. js) M Er blijft ons dus niets over, ging de staatssecre taris voort, dan een interview tusschen den president &n Cotopaxi en onzen patent-president te laten plaats lebben. De Hemel mag weten wat dat worden zalhe loot hy met een vertwijfelden blik. Ook ik had een voorgevoel, dat myn patent-presi- lent by het onderhoud zich tot op de stalen beenderen »u blameeren, doch wat hielp 't? Er bleef ons geen leus over. Ik oliede alzoo het beeld zorgvuldig in, vui le de electrische elementen opnieuw, en toen brachten re, dat wil zeggen de staatssecretaris, de particuliere ecretaris en ik, den patent-president in ae receptie aal, waar we hem aan een kleine tafel neerzetten. We praken bovendien af, den president van Cotopaxi te vertellen, dat generaal Rodriguez sedert het verlies van zyn tong niet spreken en tengevolge van een beroerte niet meer staan kon. Het was te hopen, dat de kerel het zou gelooven. Den volgenden dag kwam de president van Coto paxi met gevolgdoch helaas een uur vroeger, dan wij hem verwachtten; bygevolg bleven de gebruikelijke sa luutschoten achterwege, daar de soldaten nog bun mid dagslaapje deden. De staatssecretaris ontving nu den president, en leidde hem naar de receptiezaal, waar ik aan de rech ter- en de secretaris aan de linkerzijde van onzen pre sident post gevat hadden. De oude uit Cotopaxi was een man van ongeveer zestig jaar, zeer nerveus en slecht gehumeurd. Toch speet 't hem bijzonder, dat zyne excel lentie zoo lydend was en nadat hy den vermeenden col lega krachtig de hand geschud had, nam hy aan den anderen kant van het tafeltje plaats, haalde een stuk papier uit zyn borstzak en begon toen zyn inzichten en wenschen uiteen te zetten. Myn president knikte van tijd tot tyd, zoodat de Co- lopaximan al blij was 'tzoo goed met hem klaar te spelen, toen klonk plotseling onder het venster een schot. De wacht was namelijk intusschen wakker ge worden en begon de voorgeschreven dertig schoten ter eere van den doorluchten gast af te voren. Deze presi dent was weliswaar evenals alle Zuid-Amerikaansche presidenten zeer dapper, maar, zooals ik reeds opge merkt heb, zeer zenuwachtig. Zoodra hjj het schot hoorde, sprong hy zoo ontsteld op, dat hy 't tafeltje omwierpdit stiet by het vallen mynen patent-president tegen de borst en noch de secretaris, noch ik hadden de tegenwoordigheid van geest hem tegen vallen te be hoeden. Zoo smakte hy dus met zyn volle gewicht op den grond, waarbij zyn mooie wassen kop losraakte en lustig door de kamer rolde. Een seconde lang stond de president van Cotopaxi styf van schrik, toen scheen hy echter den toestand te begrijpen en nn zoo'n uitbarsting van woede heeft n bepaald nog nooit gezien! Zyn oogen werden zoo groot als twee wagenwielen, het schuim kwam hem op den mond, hy wilde iets zeggen, kon echter niet en vergenoegde zich er mee dreigend de vuist tegen ons te schudden. Toen stormde hy de kamer uit, besteeg zyn paard en galoppeerde, zonder omzien, heen. De staatssecretaris was vernietigd op een stoel neergeval len een beeld der vertwijfeling. Onderwijl waren ook reeds uit de voorkamer verscheidene generaals, minis ters en dienaren het vertrek binnengedrongen, daar ze meenden, dat die man uit Cotopaxi onzen president doodgeschoten had; maar het duurde geen vyf minuten, of allen hadden den toestand overzien. Ik merkte, dat er geen minuut te verliezen was, sloop stilletjes de ka mer uit en bevond me een half uur later reeds ver kleed op weg naar de grenzen. Nog op den zelfden namiddag bestormde de vice- president het paleis en liet alle verwanten of vrienden van Rodriguez oppakken. Den volgenden dag werden ze allen doodgeschoten. Ik heb den vent wel nooit mogen lijden, doch dat moet ik toegeven, de revolutie heeft hy vlug klaargespeeld, daar valt niets tegen te zeggen. Ziet u, waarde hoor, dat waren myn lotgevallen in Orizaba. Nu zit ik hier, wacht op een schip naar Pa nama en heb net zooveel geld op zak als voor den overtocht noodig is. Tandaar denk ik met een half dozyn beste patent-koningen en vorsten de Balkansta- ten af te reizen, misschien neem ik ook nog oen patent- sultan mee. U moet weg! O, dat spyt me. In elk geval heeft 't me opgemonterd weer eens mot een blanke fatsoenlijk te kunnen praten. Ik heb do eer n te groeten. EINDE.

Haarlem's Dagblad | 1897 | | pagina 1