Amsterdam is door deze zuigeling half-millioen stad geworden. En de baker bewaakt deze spruit; waaraan denkt ze, terwijl ze het „Slaap kindje slaap" neuriet. Heeft ze eea denk beeld van wat het zeggen wil in een stad te leven waar een half millioen mensehen bij elkaar zyn? Vyfhonderdduizend menschen! Dat zijn vijfhonderdduizend intellecten, vijfhonderdduizend zielen, vijfhon derdduizend „Ik's", vijfhonderddui zend kampioenen in deze tijden van strijd om 't bestaan. En deze vijf honderdduizend hebben vijfhonderd duizend monden, vijfhonderdduizend magen, en uit een* oogpunt gezien, éen millioen oogen die dit wondere leven beschouwen. Stel u voor dat gij ze allen bij el kaar kondt zien op den Dam, van het balcon van het paleis. Welk een angstig gezicht zou het zijn, deze gonzende menigte van een half mil lioen menschen, deze ontzaglijke massa van gelijkvormige wezens. Wellicht zoudt gij ze liever be schouwen van uit het raam van de groote club, omdat daar te zitten een groot gevoel van veiligheid geeft. Want hoevelen van die halfmillioen lijden gebrek? Wie kan de balaDs opmaken van het leed en de vreugde, die eiken dag door dit half millioen worden doorleden en genoten? Wie registreert de aandoeningen van een dergelijke menigte? Eiken dag vragen vijfmaal honderd duizend menschen in deze stad om voedsel, kleeren, huisvesting en ver maken. Hoeveel brood hebben zij noodig Hoeveel vleesch, hoeveel visch, hoeveel groenten Hoeveel hoeden, jassen, schoenenenz.? Amsterdam schijnt een reusachtig nest, een krioel-nest van wonderlijke mieren. Wy zijn met dezen zuigelingbe woner een wereldstad geworden. Tot nu toe waren we parvenu's nu zijn we er gekomen en kunnen met trots wijzen op onze stad, die na een schrandere annexatie, als een laatst zetje zich op éen lijn kanstel len met tal van groote buitenlandsche steden. Slaap, kindje, slaapja slaap nog maar, gij onschuldigste en jongste bewoner van de halr-milhoen-stad. Straks zal het rumoerige leven u ook wel wekken, en oefen u, lieve kleine, al ergert het uw baker ook, ijverig in 't schreeuwen. Want in 't leven tusschen een half millioen medeschepselen zult gij vaak hard schreeuwen moeten om gehoord te worden boven het rumoer. lel. De foerier R.. van het 4e regiment infanterie, in garnizoen te Leiden, verdacht van verduistering van equi- pementsstukken, en te dier zake in voorarrest gesteld, is Dinsdag op ge heimzinnige wyze uit de arrestanten- kamer en uit de kazerne verdwenen. Tot dusverre is men den voortvluch tige niet op het spoor. „"Vrou Gemaalin." In een Haagsche Kroniek sprak Johan Gram van een landbouwer, op de tentoonstelhng in Den Haag, die de Koningin „Sirene" noemde. Het zal nu, zoo schryft een mede werker der Arnh. Ct., vijftig jaar ge leden zijn dat ik student te Delft was en daar mijn kamer had boven den pompenmaker Hesius. Deze vertelde mij eens. dat hij de vorige week met den Koning had gesproken. En wat zeide die, Hesius? Zyne Majesteit heeft me een tientje gegeven. Een tientje? waarvoor? Ik was bezig om aan een pomp te werken achter de Gothische zaal. (Op dat terrein werd toen het later bekende Willemspark aangelegd) Daar kwam de Koning by me en zei: Ben jij de man tot wien gisteren de Ko ningin heeft gesproken Ja, Sire, zeg ik. Nu kerel, daar heb je dan een tientje van me mijn vrouw zegt, dat ze nog nooit zoo gelachen lieert. Ik nam bet tientje aan en bedankte den Koning, maar ik wist nog niet waarom de Koningin zoo gelachen had. Dat scheen de Koning te begrij pen en terwijl hy zich omkeerde om heen te gaan, voegde hij me toeJe hebt ze wel zesmaal gemaalin genoemd, en luid lachend ging de Koning weg. Begrypt uw aar om de Koning zoo gelachen heeft en me een tientje gaf Ik heb altijd heel beleefd tegen haar gezegd: Vrou gemaalin anders niet. Een moord-aangifte. Tot 1 uur Woensdagnacht was de politic te Rotterdam op de Pi ius Hen drikkade en in den omtrek daarvan aan het sporen om zoo mogelijk de bevestiging te krjjgen vanbetmoord- verLaaf, haar Woensdagavond door den 18-jarigeu W. A. Claris gedaan. By de Dewoners en bij de aldaar lig gende schippers werd geïnformeerd of men ook een schot had hooreu vallen, doch niemand wist eenige aan- wqzing te doenook het dreggen in de Koningshaven, waar de vermoorde door hem in het water zou geworpen zyn, was zonder resultaat. De jongen b' :ef intusschen weiger achtig 0111 nadere aanduidingen te doen, totdat hij eindelijk, nadat men aan de Prins Hendrikkade en omge ving eenige uren met zoekeu had doorgebracht, verklaarde, dat de moord gepleegd zoude zyn onder de gemeente Overscbie. Nu ging men met den jongen naar Overscbie, de burgemeester werd opge klopt, de veldwachter kwam in de weer en in de Schie ging men aan het dreggen. Daarmee werd Donder dagvoormiddag voortgegaan, doch i zonder resultaat. Het blijkt dat de aangehoudene iemand is van zeer ver dorven aard, dio er een eer in stelt met schande van zich te doen spreken. Als jeugdige knaap werd hij gedu rende eenige jaren op de Kruisberg verpleegd en later onderging hij te Arnhem VU jaar gevangenisstraf ter zake van diefstal. Zyn ouders had den steeds verdriet van hem en byna nacht op nacht werd hij door de politie, die hem nu hier, dan daar zwermende aantrof, thuis gebracht. Dat hy zyne moeder heeft vergiftigd, toen hy 12 jaar oud was, is in zoo verre waar, dat hy getracht heeft dat te doen. Ongemerkt wist hy destyds in haar kopje thee loodwit te mengen, hetgeen evenwel tydig ontdekt en om de schande voor de familie stilge houden werd. Dat hy in zijn geestvermogens ge stoord zou zyn, daarvan heeft men nooit iets bemerkt. N. R. Ct. Een honigdief. Te Odoornerveen (Dr.) ontdekte de bijenhouder T. dat een zjiner bijen korven vau den gelieelen honigvoor- raad beroofd was. Tevens vernam hij, dat zekere H., een Duitscher, tijdelijk aldaar vertoevende, te bed lag omdat zijn hoofd erg opgezwollen was. Een onderzoek by den zieken Duitscher bracht T. op het vermoe den, dat deze door byen gestoken was, tengevoige waardoor de politie met de zaak in kennis werd gesteld. Zij ontlokte den delinquent al spoedig de bekentenis, dat hij den honig geroofd had. De man, die wegens verschul digde gevangenisstraf uit zijn vader land was gevlucht, is terstond gear resteerd en geniet nu na den zoeten honig de bittere straf. Eene bekentenis. Een ontvluchte verpleegde uit Yeeuhuizeu werd eergisteren door de marechaussee van Hoogeveen af_ haald van Zwinderen, waarheen hij door de marechaussee van Nieuw- Amsterdam op transport naar Veen- huizen was gebracht. In het arres tantenlokaal te Hoogeveen verzocht de man, Jacob Sliepen geheeteD, den brigade-commandant Planting te spre ken. Aan dezen vertelde bij, dat hy in bet jaar 1893 wild stroopende in het Vlodroper bosch in Limburg, nabij de Pruisische grens, terwyl bij ster ken drank had gebruikt, met eeu dub belloops, geladen jachtgeweer den jachtopziener Gerhard Hompes, die zijn geweer opeischte en hem proces verbaal aanzegde, heeft neergeschoten, daarna op de vlucht is gegaan en zijn geweer heeft weggeworpen. Op de kermis te Deventer Sliepen werd kermisreiziger en hardlooper hoor de hy, dat Hompes was overleden. Hompes was met een nicht van hem getrouwd en daardoor viel het ver moeden niet op hem. Ten slotte was Sliepen in Veenhui- zen beland, maar hij had rust noch duur; 'snachts zag hij den vermoor den man telkeus voor zich. Hy was daarom ook Veenhuizen ontvluchten wenschte thans zyn gemoed te ont lasten, en de verdiende straf te on dergaan. Gisteravond voor deo officier van justitie te Assen gebracht vertelde de man hetzelfde. Hij is heden in plaats van naar Veenhuizen naar Roermond overgebracht en ter be schikking van den officier van justitie aldaar gesteld. (Ass. Ct.) Ingemaakte vruchten. De moeite van menige huisvrouw voor hare inmaakflessehen wordt 's winters vaak verijdeld door de schimmel. Hoe is die schimmel daar gekomen? Vanwaar weten we niet, maar wel dat zij er is en dat zij de vrachten ongenietbaar maakt. Zeker zijn de flesschen niet luchtdicht ge weest! Hoe daarvoor te zorgen? Hiertoe worden de flesschen vooraf gedompeld in kokend heet water, daarna aan den rand met in water opgelost gummi arabicum bestreken en onmiddellijk met perkamentpapier geslotenhierna alles gedroogd zynde, wordt ook het afsluitende papier met gummi bestreken, liefst meer dan een maal, waardoor een dun laagje over het papier komt. Voor luchtafsluiting is dit een beproefd middel. (De Veldpost.) Een dronkemansgril. Zekere 8. te Hoogezand, eenjong- mensch dat veel misbruik maakte van sterken drank, kwam met twee vrien den, allen in beschonken toestand, langs het kanaal en besloten samen uit de grap gekleed te water te springen. De beide vrienden waren spoedig weder op het droge, maar toen 8. met veel moeite opgehaald werd. was hij bewusteloos. De hulp van den lieer Dr. Siemens werd in geroepen, maai1 te vergeefs. Naar zyn woning vervoerd overleed hy spoedig. Eenige weken geleden was hij ook al eens, maar toen ontkleed, in het kanaal gesprongen, waaruit hy toen fered werd. Thans heeft deze gril em het leven gekost. Koloniën. Centen in Indië. Met de aanmunting te Utrecht in 1896 van 60,400,000 centen voor Ne- derlandsch-lndië is in geenen deele voorzien in de behoefte van pasmunt voor den inlander. Die 60,400.000 centen zegt het Soer. Habl. leveren voor den in lander een verlies op van twintig per cent of te wel het bagatelletje van 12,080,000, zegge twaalf millioen tach tigduizend centen. „En dat, omdat men met cenc stijf hoofdigheid eener betere zaak waar dig, vasthoudt aan den cent, terwyl de inlander rekent met den duit. „Hy krygt voor 12 duiten evenveel als voor 10 centen zegt dc theorie. In geenen deele. „Hy krygt voor twaalf duiten twaalf pakjes rijst en voor tien centen, welke gelyk 12 duiten zyn, tien. Met zyn twaalf duiten kan hij twaalf monden spyzen met tien centen slechts 10, zoodat twee mogen toezien. Hy krygt voor 12 duiten 12 doosjes lucifers en voor 10 centen slechts 10. „Twintig jaren geleden moest reeds verklaard worden dat alle pogingen der regeering om de duiten door strenge wering uit 's lands kassen en door ruime uitgifte van wettige koperen muut uit te roeien, ten ecnenraale mislukt zyn. „Ook nog heden ten dage zal het blijken een hopeloos pogen te zyn, om den duit door den cent te doen verdringen. „De Javaan zal de centen ontvan gen, maar de Javaau zal iedere 5 centen, welke hy heeft, omzetten in 6 duiten, waar hem de gelegenheid maar gegeven wordt. „De duit zal clandestien ingevoerd worden, do inlander zal dat geld met graagte in betaling aannemen, het is, zyne munt waarmede hy zich het best behelpen kan. Bepaal dat de waarde van den cent gelijk aan die van den duit is, dat hy 120 cent voor een gulden krijgt, en de onwettige duit zal zonder moeite van het toonecl verdwijnen. „Dat zou de Javaan wel willen, zegt de theorie op haar beurt, 120 centen voor een gulden! „Maar de Javaau ziet niet op de intrinsieke waardehet is hem te doen een algemeen gangbaar, koperen plaatje te hebben, waarmede hy zyn ruilhandel kan doen. En wanneer hij voor zijn oude munt meer krijgt dau voor de eeu hoogere metallieke waarde bevattende nieuwe, dau moet hij van de nieuwe munt niets hebben. „En wie zullen van den tot heden, bestaanden toestand wederom het meest profiteereu De Chineezen. „Het past ons niet in deze af te geven op deu Chineeshy profiteert van de gelegenheid hem welwillend aangeboden, om zaken te doeu. „Wat in 's Hemels naam bezielt onze machthebbendeu, om zoo lijnrecht in strijd met de belangen der bevol king te handelen? „Wat ware eenvoudiger, dan om van hetzelfde quantum koper 120 wet tige duiten in stede van 100 centen te slaan?" Een arrestatie. De Bintang Betawi verhaalt het volgende over deu uit de gevangenis te Meester Cornolis ontsnapten dwang arbeider Gantang. Toen deze eenige jaren geleden voor de eerste maal ontvluchtte, begaf hij zich naai- een ouden inlander te Meester Oornelis, die vroeger aan het hoofd had ge staan van een rooverbende, maar se dert als spion by de politie dienst deed, hetgeen Gantang natuurlijk niet bekend was. Deze vroeg eu verkreeg huisvesting en waande zich daar vei lig toch nam hij vele voorzorgsmaat regelen en was hy steeds zwaai- ge wapend. Onder deze omstandigheden achtte zyn gastheer het nog niet wenselie- lijk de politie te waarschuwen, het geen tot bloedige tooneelen aanlei ding zou gegeven hebben, maar by had een dochter, die er in slaagde het hart des moordenaars in liefde- vQur te doen ontvlammen. De oude gaf zyn toestemming tot het huwelijk dat dan ook spoedig in alle stilte voltrokken werd. Toen het echtpaar de kamer zou binnentreden, waar het huwelyk zou worden bezegeld, gaf de echtgenoote zenuwachtig te kennen wel een wei nig bevreesd te zyn voor de verschrik kelijke moordtuigen, die Gantang by zich droeg en verzocht hem die kra- keelwerktuigen eerst af te leggen en aan haar vader te geven. Zulks ge schiedde en Gantang ging zonder argwaan met zyn vrouwtje het ver trek binnen, toen plotseling de politie hem overviel en knevelde. Uit Bandiermasin schryft men aan het Soer. Hhld. Sinds eenigen tjjd sukkelt de ge westelijke secretaris aan een blauw oog, volgens de eene opgeloopen bij het hard werken in de diamantmyncD, volgens eeue andere zou hij per abuis tegen een vuist vau den beroemden tijgerjager zijn aangeloopen. Wat er alhier zoo gemompeld wordt over de mynbouw-maatschappy te Mechelen, waarbij inbrenger is de beer B., gewezen secretaris, volge hier: Lieden, die het weten konden, be weerden reeds in den aanvang dat het mis moest loopen en de aandeelhou ders hun folio verlies met hot bedrag der genomen aandeelen zouden moe ten Verhoogen. Ware hot onderzoek in deskundige handen geweest, wel licht was er nog iets van terecht ge komen. Maar neen, een gewezen resi dent, tijger- en opiumjager moest het zyn, alsof met die baantjes en den bijstand van een gewezen secretaris het verstand vanzelf komen zou. Wil men oogsten, dan moet men zaaien en opmerkelijk is het dat, ter wyl er hier dan naar diamanten moet fezocht worden de Factory en Ara ieren jaarlijks voor een waarde van een paar ton ruwe diamanten invoe ren Kaapsche diamanten. Men wil dan ook dat die fameuse Maatschappij nu reeds hare matten moet oprollen, voor nog eeu deskun dige het terrein verkend heeft. De heer te M. zou het vergeefsche zoeken naar schatten moede zyn en zich niet erg complimenteus over den in brenger hebben uitgelaten. Behalve de donkere regenwolken boven, sclijjnen zich ook eenige don kere wolken boven het hoofd van onzen resident te verzamelen. Er is namelijk uitgelekt, dat gronden in een naburig sultanaat, welke reeds aan X. waren toegewezen, ten tweede male gegeven zyn geworden aan Y. Wanneer zoo iets éénmaal wasvoor- gekomen, dan was er verschooning voor te vinden, maar is zoo iets voor de tweede maal geschied, dan geeft dit wel eenig stof tot nadenken, en dat te meer wanneer het steeds een en dezelfden persoon betreft, dan denkt men zoo licht aan„ons kent ons." De minder in de gunst gevallen X's hebben het zaakje ia handen van een advocaat gesteld. Geen twijfel of cr zullen spaanders en nog wat val len. Z. E. de gouverneur-generaal zal dan op de hoogte komen van wat er al hier zoo voorvalt en een zuivering middels overplaatsing of dankbetui ging voor de vele en gewichtige dieusten zal dan alhier de hoog noo- dige reactie aanbrengen. Leiteren en Kunst. Zangwedstrijd „Orpheon" te Amsterdam. Volgens de bepalingen vau het reglement voor den wedstrijd van 20 en 21 Nov. a.s. zijn thans de offi- cieele invullingslijsten en verdere be scheiden van deelnemende Vereeni- giugen in het bezit van het Uitvoe- rend-Comité. Tengevolge der groote deelname zullen de 2e eu 3e afdee- lingen gesplitst worden in sectiën A eu B met behoud voor elke sectie, de prijzen en premiëu aanvankelijk voor de afdeelingen bepaald, met bij voeging van eenen 4en prijs in iedere sectie der beide afdeelingen. De loting regelende de volgorde van optreden bij den wedstrijd zal plaats hebben Zondag 10 October a. s. te VU uur in bet Paleis voor Volksvlijt. Eerste Afdeeling. Mannen Zang- vereeniging „Crescendo", dir. N. H. Andriessen, Haarlem; Koninkl. Zang- vereeniging „Cecilia", dir. Richard Hol, 's Gravenhage„Rotterdamsche Liedertafel", dir. Georg Rjjken, Rot terdam „De Vereenigdc Zangers", dir. Henri F. R. Brandts Buys, Am sterdam Koniukl. Liedertafel „Zang en Vriendschap", dir. W. Robert, Haarlem. Tweede Afdeeliug. Mannenkoor „Caecilia", dir. N. H. Andriessen „Amstels Werkman", dir. Sal. L. Wertheim„Nat. Zangschool en Zangvereeniging", dir. W. R. v. d. Vliet; M. Z. V. ..Kunst na Arbeid", dir. W. F. EggelteM. Z. V.Fide- lio", dir. Joh. LeyderaerLiedertafel „Caecilia inter nos", dir. A. M. de jong, allen te Amsterdam. Zangver eeniging „Caecilia", dir. Y. M. v. d. BoschM. Z. V. „Onderlinge Oefe ning", dir. A. v. Leeuwen; „Haagsch Mannekoor", dir. J. D. W. de la Fuente, allen te 's Gravenhage „Zaanlandsch Mannenkoor", dir. J. J. M. 8icking, Koog a/d. Zaan Zangvereeniging „St. Caecilia", dir. A. M. den Draak. Schiedam; M. Z. V. „Fidelio", dir. Corn. A. Gale- sloot, Utrecht; „Bergen op Zoom's Mannekoor", dir. Alphonse Barbe, Bergen op ZoomMannenkoor „Caeci lia", dir. A. C. Hazenbosch, Dor drecht Zangv. „Orpheus", dir. E. E. van Haaren. DrutenM. Z. V. „Oefening en Uitspanning", dir. A. Magnée, Boven CarspelZang- en Muziekvereenigiag „De Adelaar", dir. P. J. Kiveron, WeespZangver eeniging „Kunst na Arbeid", dir. A. P.Ladestein, DelftM. Z. Vereen. „Aurora", dir. Leon C. Bouman, Arnhem Liedertafel „Orpheus", dir. Georg Ryken, Schiedam. Derde Afdeeling. „Diamantbewk. Maunenk.", dir. Sal. L. Wertheim Liedertafel „Zang- en Vriendschap", dir. Henri F. R. Brandts Buys; „Typographisch Mannenkoor", dir. W. F. Eggelte; Christ. Zangver eeniging „Excelsior", dir. Joh. Meyer, alien te Amsterdam M. Z. V. „Cres cendo", dir. IJ. M. v. d. Bosch, 's Gravenhage„Zalt Bommels Man nenkoor", dir. J. A. J. Gilppertz, ZaltbommelZangvereeniging „Poly hymnia", dir. C. L. Hoogeveen, Rot terdam Werk). Zangvereen. „Cres cendo", dir. Ed. A. Melchior, Rot terdam Zangvereen. „Nut en Ge noegen" dir. M. M. Breemer, Rot terdam; „Helders Mannenkoor", dir. A. J. Leewens, HelderZangvereen. „Werkmanslust", dir. M. Lürsen, Krommenie; Mannenkoor „Caecilia", dir. Henri Pielage. HaarlemMan nenkoor „Crescendo", dir. J. B. Lür sen, Wageningen; „Velps Mannen koor", dir. J. G. Hollenbach Jr., Velp„Schevenings Mannenkoor", dir. H. P. Teewisse, Scheveningen Zangvereeniging „St. Bonifacius", dir. P. M. Winnubst, Zaandam Zanggezelschap „Het Rozenknopje", dir. P. F. Vrijdag, EindhovenLie dertafel „Arion". dir. H. Volmar, LeidenMannenkoor „Euterpe", dir. L. C. Keereweer, Utrecht; M. Z. V. „Kunst na Arbeid", dir. G. Wegbuls, Arnhem; „Werkmans Kunstgenot", dir. S. Kaper, Wor- merveer; Liedertafel „Kunst en Vriendschap", dir. J. P. Muhren, Alkmaar. UIT AMSTERDAM. Opera Italiana. Ik ben zoo vry als zeker aan te nemen, dat bet meerendeel der Am- sterdamsche opera-bezoekers deze onderneming niet au sérieux heeft ge nomen voor dat gezelschap de eerste voorstelling in den Haag had gege ven. Het gezelschap heeft dit te dan ken aan eenigen zyner landgenooten, die een paar jaar geleden in het Graud-Théatre een allertreurigst denk- bocld gaven van de Italiaanscho opera. Het dient gezegd, dat na het fiasco van dit gezelschap men geen vertrouwen had in de onderneming der heeren Morghen Co. Indien echter ooit een operagezelschap ons heeft doen genieten, dan is het dit deze Italianen hebben in de 3 voor stellingen, die zy hier tot nu toe ge geven hebben, meer gepresteerd, dan eenig ander operagezelschap iu de laatste jaren in ons land gedaan heeft, en wy mogen der „Société Artisti- que Théatrale" te s'Hage, die het geheel leidt, dankbaar zijn, dat zy ons in de gelegenheid stelde met dit voortreffelijk gezelschap kennis te maken. Was de zaal bij de voorstelling van „la Gioconda" maar matigjes bezet, by de opvoering van „Lucia di Lam- inermoor" van Donizetti op Donder dagavond, waren op de stalles en loges na, alle rangen geheel gevuld en het gezelschap oogstte een over weldigend en ruimschoots verdiend succes. Signa Cappellari zong hare partij met veel distinctie en voldeed wat het vocaal gedeelte betreft geheel aan dc zeer hooge eischen, die deze party stelt; een weinig meer teo- ncclroutine vooral in de beroemde waanzinscène, zou baarintusschen veel goed doende Heeren Lunardi en Lombardi gaven vooral in de slotscène van het 3de bedrijf veel te genieten, hoewel de eerste eeu drietal malen met eeu onaangenaam keelgeluid te kampen had. De koreu waren beter dan Dy de voorstelling van 11. Maan dag en het spijt my, juist het tegen overgestelde vau het orkest te moe ten zeggen. De conventioneele tooneelmaniertjes die dezen artisten nog eigen zyn en die wij, voor 'n groot deel tenminste, reeds lang ontwassen zyn, zouden weggelaten het geheel zeer ten goede komen en de regie moet inzien, dat waar het puliek op het allerongele- genst applaudisseert, zij in twee a drie avonden dit euvel kan ver helpen door eenvoudig als regel aan te nemen niet te bisseeren. Men heeft tocli slechts voor éen opera betaald en het is toch inderdaad te dwaas elke bekende aria, elk overbekend koornummer waaraan vooral deze opera zoo rjjk is, te herhalen. Ten slotte geef ik der Directie, in vriendschappelijke overweging, wan neer zy er prijs op stelt de eerste rangen beter bezet te zien dan gis terenavond, niet uitsluitend op te tre den op Donderdagavond, als wanneer „fashionable" Amsterdam tocli in hel Concertgebouw is. Ik geef haar de verzekering, dat op een auderen avond, met dit uit nemend gezelschap, stalles en loges uitverkocht zullen zijn. B. A. B. Sport en Wedstrijden. De roep vau Cordang is zelfs tot iu Afrika „het zwarte eiland" door gedrongen, en de lieve straatjeugd is ook daar vervuld van hetgeen Cor dang op de baan van het Crystal Palace presteerde. Dezer dagen reed een troepje opgeschoten jongens fiets op de Place Publique te Algiers, waar zij een wedstrijd hadden geor ganiseerd. Zij hadden elkaar de na- meu toegedacht vau bekende kam pioenen. Ofschoon het een wedstrijd was in het „snelrijden", won „Cor dang", in prachtige stijl „Morin en Linton slaande!" Het is ons aangenaam hieraan toe te kunnen voegen, dat bovenstaand bericht afkomstig is van een particu lier te Mustafa (Algiers,) die ons blad ware sympathie" schijnt toe te dragen, maar ons persoonlijk onbe- kond is. Het bericht was in het Fransch geschreven. Kamp. Koninginneprijs te Amsterdam. Voor Zaterdag en Zondag begint het er met den „Koninginneprijs" aardig qp te lijken, schrijft het Hbld. Een twintigtal rijders, met namen, die alle klinken als een klok, worden onder de ingeschrevenen genoemd. Het zynJaap Eden, Morin, Pro tin, Parlby, Houben, Guerrv, Smits, Perrot, Bocquillon, Eros, Öingrossi, Gorla, Smits, Leclercq, Delelienne, De Becker, De Metz, H. Struth, Meyers en Kingma. En wat meer zegt dan de opgaaf der inschrijvingen bijna allen zul len starten. Protin's rijden hangt nog in 't on zekere. Hij is een week geleden ge vallen eu hoewel niet gevaarlijk gewond voelt hij zich misschien niet in de gewenschte conditie, met zijn gevaarlijke tegenstanders den strijd aan te binden. Taap Eden is reeds uit Parijs aan gekomen. Hij is bijzonder goed ge disponeerd en is vol vertrouwen op den goeden uitslag. Hij moet zeer goed in conditie zyn en „los in de knieën." Dat zal dus wel gaan. Parlby heeft zich eveneens reeds op de baan vertoond. Morin, naast Eden ongetwijfeld de favoriet, zou Donderdagmiddag ko men. Er is een „on dit", dat vertelt, dat de fabriek voor welke Morin rydt, er alles op wil zetten, Morin te laten winnen en geen middel onbe proefd zal laten den „Peugeot-ryder" den laatsten grooten wedstrijd van het seizoen te laten winnen. Jaap, wees op je „qui vive* Met Morin komt Courbe d'Outrel. Ion hier aan. Uit Duitschland zya Heinrich Struth, en Carl Wecth, een en. op de Duitsehe banen geducht tan- dempaar onderweg. Cordang, die uitgenoodigd was, Zondag een van zyn sterke stukjes oer als „entre-acte" uit te voeren, komt eze jammer genoeg niet De overige rjjders werden bede® verwacht. )uh Bet olii Blussé te Parijs. In den Donderdag gehouden roei- wedstrijd om den „Coupe de Paris" heeft Blussé gewonnen. Eerst tegea Barrelet, dio op driekwart van d# baan de stryd opgaf. Lengte ongeveer 1500 meter; tijd 7 m. 16 s. Mac J, Henry won van Lambert, die even eens de riemen streek op het laatst» gedeelte; tjjd 7. m. 7. Een zeer spannende beslissings wedstrijd volgde om goed kwart over vyf tusschen Blussé en Mac Henry. Beiden bleven dicht bij elkander. D» Hollander haalde een weinig op, langs den linkeroever aan den biuuenkant roeiende, steeds in rechte lijn. Henrj slingerde over de baan, maar hield bij en liep over de laatste 500 meter zelfs in. Blussé bleef winnaar in 6 m. 563/fc, sec. Het aantal slagen van Blussé was iu de eerste halve mii uut 20, in de eerste minuut 37van Mac Henry 21 en 38. Er was weinig publiek, maar de overwinnaar vond warmee» sympathieke toejuiching. Kees Witteveen, een der sympa thiekste onzer wielrenners, gaat d» baan verlaten. Zondag zal hij voor 't laatst aan een wedstryd deelne men. Sedert 10 jaren heeft Kees onver moeid deelgenomen aan alle mogelijke wedstryden. Herhaalde malen was hij overwinuaar, zelfs vau buitenlanders, maar ook werd hij wel geslagen. Maar nooit liet hy den moed zakken en altyd met hetzelfde kalme gezicht trapte hy door. gelapt of niet'ge- lapt, Velen zullen dau ook gaarne mede doen aan een huldeblijk, den flinken rijder aan te bieden. De heer Joh. K. de Blaauw, P. C. Hooftstraat 125, heeft zich bereid verklaard bijdrage* in ontvangst te nemen. Voor Haarlem heeft zich een sub comité gevormd onder leiding van den heer Jan Leupen. (Tel.) EiiEUWS. Werkstaking in Engeland. De werkstaking in het Britsehe machine-bouwvak kan nog maanden duren. De pogingen van den „Board of Trade" om bemiddelend op te tre den tusschen do strijdenden zijn totaal mislukt, abrupt atgewezen door de fabrikanten. Het uitvoerend comité der vereeniging van ondernemers bij het machine-bouwvak heeft te Leeds een vergadering gehouden waar de volgende besluiten zyn genomen „De eisch van den achtuurswerk dag is zorgvuldig overwogen en de ondernemers kunnen slechts herhalen dat de toestand van het machine bouwvak en aanverwante takken geea vermindering van het aantal werk uren toelaat. „Een belangrjjk bij de werkstaking betrokken punt is de vraag, wie de fabrieken moet besturen. De vereeni ging is vast besloten haar leden in dit opzicht volle vrijheid te laten. „Onder deze omstandigheden is elke inmenging van derden nutteloos en kan zy dus niet aangenomen wor den." En zoo zyn we dus weer verder dan ooit van het einde van den strijd. Dure piano's. In Engeland worden de duurste piano's der wereld afgeleverdo. a. heeft de bekende Amerikaan Vander- bilt zich aldaar er een laten maken voor f42.000. Nu wordt er een te Londen gefabriceerd, die als geschenk voor Carmen Sylva bestemd en op de kostbaarste wijze versierd wordtde voeten zyn van elpenbeen vervaar digd. De 170 pianofabrieken te Lon den leveren alleen reeds jaarlijks 90,000 piano's eu vleugels en gebrui ken daarvoor 10.000 Olifantstanden. De Loss. Ztg. verneemt .uit ver trouwbare bron dat een plan in voor bereiding is voor het aanleggen van een kanaal van den Ryn, langs de- Scliclde naar de Noordzee. De ont werpers vau liet plan zijn de Antwerp- sche bouwkundigen. De Vooghet en de Dusseldorfer ingenieur Gobiet. Men heeft van het kanaal, dat een rechtstreeksche verbinding met de Noordzee zou scheppen, groote ver wachtingen voor Duitschlands handel en nijverheid. Krupp te Essen en diens directeur- generaal hebben de uitvoering van het plan ter hand genomen. De Kei zer moet levendig belang stellen in de onderneming, temeer daar ze ook voor de Duitsehe marine vau groote beteekenis zou zyn. Het kanaal zal ongeveer 140 K.M. lang worden. Een zonderlinge politie commissaris. Van het eiland Wight wordt het volgende meegedeeld. De commissaris van politie daar is veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf met dwang arbeid. Sinds langen tijd reeds klaag den wandelaars m het park en zy die daarom heen woonden, dat het plantsoen en vooral|de boomen zeer Bet hoi

Haarlem's Dagblad | 1897 | | pagina 2