Tweede Editie. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD, FEUILLETON. PRINS BORGENSKY. 95e Jaargang. Maandan 18 October 1337, 4325 ASonsri^HavoiaiTTSFH/icrs: Voor Haarlem per 3 maandenf 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden„1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden„1.65 Afzonderlijke nummers0.05 •Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.30 de omstreken en franco per post O.Slfo A.3DVHlS,TEiISrTimi[Sr: s 50 Cis.: iedere régel meer 10 Cts. Groote letters naar plaa Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agen en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publieité EtranghreG-. L. DAUBE Co. JOHN FJONES, Succ., Parijs Slbis Faubourg Montmartre. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. BUITEN het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 15 regels f 0,75, elke regel meer f 0,15Reclames per regel f O.of Agenten voor dit blad in den omtrek zijn: BhemendaalSandpoort en Schoten., P. v. d. RAADT, Bandpoort; Heemslede, J. LEUVEN, bij de tol; Spaarndam, C. HARTENDORP; Zand soort, G. ZWEMMER; Velsen, W. J. RU1JTER Beverwijk, J. HOORNSHUlegoni, ARIE HOPMAN, Molenstraat. Genoemde Agenten nemen Abonnementen en Advertentiën aan. Dit timmer bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD. STADSÜSEU WS, eerste en tweede pagina. Haarlem, 16 Oct. 1897. Spitsen en torens in België. Het is algemeen bekend, dat de bouwkundige monumenten eene bij zondere bekoring ontleenen aan de spitsen en torens, waarmede z\j zijn bekroond. Op het Museum van kunstnijver heid is op het oogenblik eene hoogst belangrijke tentoonstelling van afbeel dingen der spitsen en torens van Belgische religieuse en profane ge bouwen uit verschillende tijdperken, die door groote verscheidenheid van vorm uitmunt. Wij kunnen de strenge lijnen van den massief in baksteen opgetrokken toren met zijne fijne puntige naald of met zijn als kantwerk doorbroken spitsen bewonderen, terwijl de spelende alouette van den oriëntalischen peervormigen toren met zijne spits toeloopende bekroning zich vroolijk in de blauwe lucht verheft. De reproduetiën werden vervaar digd naar aquarellen van J. Baes, die met artistieke opvatting in een juiste teekening met fijngevoelige kleuren, de natuur heeft weten weer te geven en het eigenaardige schoone dat deze bouwdeelen vertoonen, voor ons oog heeft weten te tooveren. Zondag is de toegang vrij. Ter gelegenheid van de aanstaande Kroningsfeesten van Hare Majesteit de Koningin hebben de bewoners van de Ursulasteeg eene vergadering be legd voor de versiering dier straat. Als Commissieleden zyn benoemd de heeren S. Molenaar, President; Th. A. van Breugel, Secretaris; J. F. Müller, Penningm.; C. C. van Putten en J. van Maas, Commissarissen. Onze Grachten. Naar aanleiding van het verzoek van een Noordbrabantsch grondeige naar aan de Regeering om een wet, waarbij het verontreinigen der open bare wateren wordt verboden, geeft Eaarlemsch Advertentieblad jde na volgende beschouwing over onze grachten Wat b.v.b. onze Oude Gracht vroe ger al had te ontvangen van de mest der stede, moeht wel blijken uit de enorme riolen na haar demping ge bouwd. Al die stoffen heeten op zekere punten te zamen te komen, maar om hetgeen dan nog overblijft weg te maken, daartoe is nog eene afzonderlijke reiniging noodig, welke telken jare in den herfst plaats heeft Zie, al die ongerechtigheden nam vroeger de gracht in zich op. Gun stige wind en enkele malen eene spuiing ruimden heel wat op en dan kwamen nog de gemeentelijke bag- gerlieden op geregelde tijden hun werk verrichten. Overal waar grachten zijn schijnt men die meer te 'beschouwen als een open riool, dan wel tot vergemakke lijking van het vervoer. Natuurlijk geeft een en ander ook aanleiding tot vervuiling van den bodem in zijn ge heel en "die alweer tot bederf van het zoogenaamde welwater, dat eigen lijk slechts zakwater is. Nu misschien wel binnen één jaar onze gemeente voorzien wordt van duin water, zou misschien eene verordening op het keuren van het welwater in de woningen wel nuttig kunnen zijn, te meer daar de meening bestaat, dat het in verreweg de meeste gevallen niet als drinkwater behoort gébruikt te wor den. De lioogere kosten voor duinwa ter zou den verbruiker ontheffen van de vele ongesteldheden door slecht wa ter veroorzaakt en dus op den duur voordeeliger zijn. Yan gemeentewege wordt veel ge daan om vervuiling van den bodem te voorkomen, althans in de nieuwe stra ten en hij den herbouw van woningen, maar hoe de toestand is in de oude stad en aan onze grachten, daarvan zwijgt mer: liever. Krijgt nn de Noordbrabanter zijn zin, dan worden alle open rioolen of grachten ten minste in de steden bij na overal overbodig. Dan kan in de eerste plaats vervallen onze Bake- nessergracht, een modderpoel en stank- verspreidster van den eersten rang. En zoo met de kleinste te beginnen kan men voortgaan tot de gemeente Haarlem al die bemuurde slooten kwfit is. Waar dan de afval van alles en nog wat moet blijven, zal tot de zorg behooren van een gemeentebestuur, dat zich verdienstelijk zal gemaakt hebben met het bevorderen der volks gezondheid. Men meldt ons uit Leiden: Uw stadgenoot de architect J. H. Welsenaar, is hier reeds lang geen onbekende meer. Voor eenige jaren toch bouwde hij op de Breestraat de fraaie confituurzaak van den heer Pijl en thans heeft hij weder op de Hooge Woerd nummer 5 een winkel doen verrijzen, die door zijn schoone lijnen zeer de aandacht trekt. De onderpui is opgetrokken uit zandsteen en teakhout, de bovenpui bestaat uit roode profielsteen en gele portland, welke twee kleuren een verrassend effect teweegbrengen, bij liet gebrande glas dat als omlijsting dient. Waarlijk getuigt deze bouw van den uitstekenden smaak die uw stad genoot bezit. Doch ook de indeeling valt zeer te roemen en de inrichting van den winkel met de doffe betimmering en de tcgelvakken is zeer gelukkig. Het perceel is een versiering voor de omgeving. Door de rechercheurs Jansen en Misset is procesverbaal opgemaakt tegen den bierbuishouder J. J. R. woonachtig aan den Heerensingel, ter zake het verkoopen van sterken drank in het klein zonder de daartoe ver- eischte vergunning. In ons vorig nummer werd door den heer X in een ingezonden stuk gewezen op eene onjuistheid in een bericht in het nummer van 15 dezer over de Muziekverceniging Harmonie, waarin ten onrechte vermeld zou zijn, dat deze verecniging te Dordrecht en Wormcrveer pry zen had behaald. Wy hadden dit bericht van het be stuur der vereeniging '.Harmonie" zelf ontvangen. Ons is gebleken, dat dit niet zoozeer onjuist dan wel on duidelijk was. Uit de gewraakte zin was nml. op te maken, dat er con- coursprijzen waren behaald, terwijl het béstuur van „Harmonie" slechts doelde op de haar evenals anderen vereenigingen aangeboden festival- prffzen in casu hcrinneringsme- dailles. Yan het erf van den bloemkweeker K. gelegen aan do Leidschestraat, zyn vier'vette konijnen ontvreemd. BIS&HENLA&D. Parlementaire praatjes. Het is mal geloopen met de beslis sing inzake de verkiezing van den heer van Gilse te Snoek. Men weet dat de commissie, die voor de heeren van Gilse en Heemskerk beiden evenveel stemmen vond, con cludeerde tot niet-toelating van den eerste (gekozen als oudste in jaren, indien het aantal stemmen gelijk mocht zijn), wijl aan den kiezer Cnossen geen nieuwe stemkaart was uitgereikt. Het liet zich aanzien, dat deze conclusie niet onbestreden zon blijven, en de beer Yecgens voerde er dan ook wettelijke bezwaren tegen aan, hierop gegrond, dat Cnossen zyn naam niet had genoemd en niet had aan geboden zijn identiteit te bewijzen, waartoe hy volgens de wet verplicht was, doch waartoe de betrokken bur gemeester geenszins verplicht was hem uit te noodigen. Een geheel ander bezwaar had de heer Kerdijk. By adres was de Kamer gewezen op het feit, dat te Woods- end ten onrechte een brief je aan de heer Heemskerk was toegekend, wijl daarop de beide witte puntjes waren zwart gemaakt. Spreker had met den heer Drucker dat briefje bekeken en meende, dat het van on waarde was, in welk geval de heer van Gilse zeker gekozen was. Spr. zou echter gaarne hebben, dat de geheele Kamer dat briefje inspec teerde. De heer Lohman, lid der commissie, gaf toe dat er iets juist was in het stelsel des heeren Veegens, maarzoo de burgemeester Cnossen niet kende, de andere stemopnemers kenden hem wèl en de man behoefde in een dorp kent men elkaar goed dus zijn identiteit niet te bewijzen. Het briefje waarop de heer Ker dijk wees, had de commissie goed gekeurd, omdat er meer waren, die ook geringe afwijkingen vertoondcu, doch die niettemin ook als geldig door de commissie waren aangenomen. De heer Yeegens bleef zyn stand punt handhaven, dat de kiezer van zijn identiteit moet doen blijken en dat de burgemeester niet verplicht was hem op het stembureau een nieuwe kaart te overhandigen. Laat ons eerst de q naesticuse brief jes nakijken, zeide de beer Kerdylc. Best, meende de heer Lobman, maar dan ook de andere, die een beetje zoo-zoo zijn. De heer Troelstra achtte in dezen het recht van den kiezer niet ge waarborgd. De burgemeester wist niet eens of de secretarie open was en of Cnossen daar dus terecht zou kunnen. De conclusie-Veegens achtte spr. dus onjuist, maar hij meonde, dat de commissie geen best werk had geleverd en dat aanvulling dier commissie of de benoeming eouer nieuwe en een nader onderzoek noo- digwas. De zitting werd nu geschorst om den leden gelegenheid te geven het briefje nit Woudsend te zien. De algemeeue indruk scheen to zyn, dat het van onwaarde was. Men kon dat zoo merken. En de heer Lohman stelde nu voor, dat de Kamer ook al de andere afwijkende briefjes zou inspecteeren. De voorzitter stelde voor alles terug te zenden aan de commissie voor een nader rapport en liy antwoordde den heer Troelstra, die zijn voorstel herhaalde, dat het Regl. van Orde der Kamer zich tegen een nieuwe commissie verzette. De commissie kreeg van dezen en genen spreker nog al te hooren, dat zy een beetje raar met de geldigheid der briefjes had omgesprongen. Dr. Knyper meende o. m., dat een demo cratische opvatting vorderde, dat al leen die briefjes ongeldig werden ver klaard die óf onvoldoende aanwy zing gaven óf zoodanige bijvoeging, dat liet stemminggeheim niet gewaarborgd blijft. Spr. ondersteunde dus het voor stel des voorzitters en wenschte alle briefjes waaraan een luchtje was, af zonderlijk te zien gehouden, teneinde de Kamer die te doen nakijken. De heeren Drucker en Pijnappel merkten nog op, dat een vuile vin gergreep, een potlood- of nagelkras niet elk biljet per se ongeldig maakten. Het voorstel des voorzitters werd zonder stemming aangenomen. De Kamer ging tot nader by een- roeping uiteen en zal voor het rapport der commissie niet speciaal worden bijeengeroepen. G. Jr. Uit de „Staatscourant". Kon. besluiten. Benoemd tot directeur der Polytech nische school te Delft, J. M. Telders, tevens hoogleeraar van die inrichting, tot officier in de orde van Oranje- Nassau N. H. Henket, hoogleeraar aan de Polytechnische school te Delft. VerleendEervol ontslag, op ver zoek aan mr. A. M. Cli- W. Koek reehter-plaatsvcrvanger in de arrondissements-rechlhank te Utrecht en aan mr. H. Yerkouteren als kan- tonrechter-plaatsvervanger in het ie kanton te Amsterdam." Benoemd tot officier-machinist 2e klasse bij 's Rijks stoomvaartdienst de hoofdmachinist le klasse M. Zwart. Huldeblijk aan jhr. Schor er. De aanbieding van het huldeblijk, namens de burgemeesters van Noord- Holland aan den afgetreden commis saris der Koningin in dit gewest, geschiedde gisteren te's-Gravenhage door een deputatie bestaande uit de heeren mr. S. A. Yening Meinesz, jhr. mr. J. W. G. Boreel van Hoge- 'landen, A. E. Zimmerman, J: G. Heij- danus, onderscheidenlijk burgemees ters van Amsterdam, Haarlem, Hoorn en Aalsmeer. De Burgem. van Amsterdam hield namens zyn collega's een hartelijke toespraak en overhandigde jhr. Öcho- rer een groote gouden herinnerings medaille in étui. Den familieleden bood hij een gelükc medaille in zil ver aan. Jhr. Schorer dankte daarop den spreker hartelijk voor deze ondubbel zinnige blijken van sympathie, met het verzoek dezen dank aan de col lega's óver te brengen. De medailles zyn to Weenen ver vaardigd en munten uit door zeer fijne en artistieke bewerking. Aan de voorzijde is het familiewapen van jhr. Schorer zwaar in relief aangebracht, terwyl aan de keerzijde het wapen van Noord-Holland prijkt, versierd met lauwertakken, omgeven door de wapens van de Noordhollandsche ste den, waartusschen zich eikentakken slingeren. Om het familiewapen zijn de volgende woorden aangebracht: „De burgemeesters van Noord-Hol land aan jhr. mr. J. W. M. Schorer 1879—1896". Anti-rev. Kamerclub. Blijkens eene mededeeling in de Standaard is er eene anti-rev. Ka- merelub opgericht, waarvan het be stuur als navolgt is samengesteld dr. A. Kuyper, voorzitter; J. van Alphen, 2e voorzitter; jhr. mr. L. H. J. M. van Asch van Wijck, pen ningmeester; Joh. Krap, secretaris en mr. H. A. v. d. Yelde, 2e secre taris. Het huis Ter Haar. Men schrijft uit Utrecht aan de N. R. Cl. Het vervoer van volwassen boomen naar het huis Ter Haar, is weer aan den gang. Thans worden deze uit den omtrek van het Yossegat weggehaald en met de daarvoor bestemde wagens door de stad naar het kasteel te Vleu ten gebracht. Yele bezoekers, zoo hier uit de stad als van elders, worden vaak teleurgesteld wanneer zij mceneu het kasteel tc kunnen bezichtigen. Dit is ten strengste verboden, en slechts aan enkele bevoorrechten wordt de toegang verleend. Anderen komen zich op een afstand verheugen in den her bouw van dezen alouden burcht, en zich verbazen over den rijkdom van den eigenaar, die hem in staat stelde een lange, breede oprijlaan met dub bele ryen vijftigjarige eiken en beuken te stichten op een plaats, waar vóór een paar jaar dc koeien nog graasden, maar tot verdere bewondering wordt geen gelegenheid gegeven. Minder be- dan verwondering zal althans gewekt worden door een dorpje van ouder- wetsehe woningen van bakker, schoen maker. slager, kroeghouder enz., dat aan het eindo der oprylaan verrezen is, verscholen achter een hoogen aar den wal. 'tls eigenaardigmaar niet aardig, en allerminst traai. Valscli bankpapier. Dezer dagen vervoegde zicli een jqngmensch by den herbergier H., te Ziewent. Zijne vertering mot een bankje van f 100 betalende, gaf hem de kastelein hot. noodige terug. Toen H. dit biljet by den notaris in be taling wildo goven, bleek het, dat het niets meor tvas dan een krantenuit knipsel, een afbeeldsel van dc door Krause vervaardigde valschc biljetten. De betaler van het bankbiljet bleek te zyn zekere L. te Aalten, die dan ook is gearresteerd. De X-straleu eu de verval- scliiugeu. In het jongste nummer van het „Tydschrift voor toegepaste schei kunde en hygiëne" wordt door dr. W. P. Jorisscn de aandacht geves tigd op liet belang van X stralen voor het opsporen 'van vcrvalschin- gen. Na eerst het practische gebruik van X-stralcn te nebben toegelicht, deelt hy o.a. het volgende mee over de toepassing De organische stoffen, die slechts uit koolstof, waterstof, zuurstof en stikstof bestaan, laten gemakkelijk de X-stralen door, in veel geringer mate zy die halogenen, zwavel, phosphor, metalen enz. bevatten. Onze meeste levens- en genotmiddelen zul len dus deze stralen vry gemakkelijk doorlaten en wel des te meer. naar mate zy mindor minerale stoffen (asch) bevatten. Zoo zijn b.v. alle meelsoorten, sui ker en honig zeer doorlatend. Wor den zy echter gemengd metgrootere of kleinere hoeveelheden koolzure kalk, gisp of zwaarspaat, dan is dit duidelijk te zien, vooral als men con trole-proeven met de zuivere stoffen uitvoert. Botersoortcn, meer of minder gezou ten, geven verschillende photogra- phieën of schaduwbeolden. Zeer duidelijk is het verschil tus- schen de beelden van echte en nage maakte koffioboonen. Is het monster goed gemengd, dan is ook door telling het gehalte aan nagemaakte boonen te bepalen. Bewerkt naar liet Engelsch.) HOOFDSTUK Y. Een wreede wraakneming. 7) Alle slechte hartstochten ontwaakten op dat oogen blik in mij en toen ik bedacht, hoe die kerels Taras en mij behandeld zouden hebben, voelde ik behoefte hun hun verraad op een bloedige wyze betaald te zet ten. Er vervulde mij op dat oogenblik slechts éen denkbeeldn.m. hnn een geduchte straf toe te dienen. Ik zette den steen weer op zyn kant, hopende dat Putty op zyn beurt zou verschijnen en ik hem op de zelfde wyze als Drigo kon trakteeren. Maar hij was zóo verstandig zyn voorbeeld niet te volgen, en bleef in de „buis", terwyl hy van woede brulde. Maar terwyl ik nog wachtte, ontglipte de steen aan myn band en toen ik hem nog wilde grijpen, gooide ik met myn voet de lamp om. Zy was zeer groot en vol olie, zoodat zich dadelijk een brandende plas ver spreidde, die naar den ingang liep en een regen van brandende droppels in de opening deed vallen. De twee mannen uitten een kreet van schrik. „Maak dat je weg komtraasde Putty. „Wy zullen nog levend verbranden, als wij hier blyven. Laten wy door de gang terugkeeren." Ik hoorde hen vloeken en vechten, terwyl zy elkaar verdrongen, om het eerst te kunnen ontvluchten. Toen de twist eindigde, hoorde ik Drigo schreeuwen „Wy kunnen niet "terugkeerende gang is volge- loojpen De vlammen verspreidden zich al meer en meer, zoo dat ik onmogelijk den steen langer kon vasthouden. Zy viel met een zwaren slag naar beneden, gevolgd door nieuwe verwenschingcn van de twee schurken. Snel klom ik tegen de ladder op, trok haar naar boven, zoodat myn vijanden niet uit den kelder konden ont snappen en trapte het luik dicht. Het geheele huis zag blauw van den rook. Ik kon bijna niet ademhalen, en rende door de gang, ontsloot de deur en klom over het balkon. Taras wachtte my voor het entrepót. Ik kon zyn ge laat al onderscheiden, want het schijnsel van de gas lantaarn viel er juist op. Twee minuten later stond ik naast hem. „Ben ik lang weggebleven „Wel neenr zeide hy. Werkelijk, het geheele drama, dat een oogenblik te voren was afgespeeld, had slechts twintig minuten geduurd. „Hebt gij hard geloopen?" vroeg Taras. „Nu. of ik," antwoordde ik. „Maar wat scheelt er aan Uw tanden klapperen en gij zijt geheel nat." „Dat doet er niet toe. Gij zijt gered. Er is geen ge vaar meer! Ik heb ze uit den weg geruimd." „Uit den weg geruimd vroeg hij verwonderd. „Wie dan?" „Die vreemdeling en Putty. Ik heb my van hen ont daan zeide ik, denkende dat hij in myn vreugde zon deelen. „Wat wilt gy daarmede zeggen?" vroeg hy op stren gen toon. Zoo had hy mij nog nooit aangesproken. Zyn harde woorden verschrikten mij, en myn vreugde veranderde in een gevoel van vernedering. Als ik verkeerd had gehandeld, dan had ik het voor hem en niet voor mij zelf gedaan. Ik boog het hoofd en antwoordde niet „Wat bedoelt gy daarmede?" vroeg hy met steeds toenemende strengheid, terwyl hij my byna ruw by de schouders pakte en mijn gelaat naar het licht draaide. „Spreek „Ik begryp niet, wat gy mij vraagt," zeide ik knor rig. „Wy hebben ze daar laten zitten, ziedaar alles! Ik heb u aan hun vervolging onttrokken! Ben ik het niet, die u van hen bevrijd heb?" Hy slaakte een zacht van verlichting en hernam op teederen toon „Neem mij niet kwalijk, myn klein vriendinnetje, ik dacht, dat ge iets anders bedoeldet. Ik versta niet goed Engelsch. Maar hoe komt gy zoo nat?" „Ik kon niet door het keldergat kruipen, zonder nat te worden," zeide ik een weinig geraakt, ofschoon ik hem by hot oorsto vriendolyke woord, dat liy my toe sprak, reeds vergeven had. „Kom, gij hebt rust en droge kleederen noodig, ik zal met u modegaan." „Ik heb geen thuis en ook geen vrienden. Laat my maar gaanEn ontvlucht spoodig langs den anderen kant van de herberg." „Niet zonder u. Als gij geen vrienden hebt, dan zal ik u aan de myne toevertrouwen." Ik bleef staan, want al sprekende wilde hij my mede trekken en ik schudde het hoofd. Een sterke brand lucht begon zich te verspreiden. Als hy de vlammen zag, die spoedig nit de vensters zouden slaan, dan zou hy mijn misdaad begrijpen. Liever op staandeu voet scheiden, dan my aan zyn verwijten blootstellen." „Wees maar niet bang" zeide hy, denkende dat ik, uit vrees voor Putty en Drigo, niet voorbij de herberg durfde, „niemand zal u of mij durven aanvallen, nu ik mijn handen weder vry heb. Kom 1" Hij hield my by den arm vast. Ik kon zijn bevel niet weerstean. Maar toen, alsof ik Putty toch nog vreesde, zette ik het op een loopen, opdat hy geen tijd zou heb ben de brandende hert erg. waar ik de vyanden had ingesloten, te bemerken. Wordt vervólgd.)

Haarlem's Dagblad | 1897 | | pagina 1