dan aan de f200, die voor noodzake-Merkelbaeh, leden van de Tweede Ka-naar de gereedstaande rijtuigen wer-l Arnhem had den geheelen dag iets voor een dergelijke betooging bleken Ijjk levensonderhoud by den aanslag in mindering moet worden gebracht? Dat is een raadsel of ik oen totaal in de war. Wat duidelük is, is dat we dus niet 3,2 zullen te betalen hebben, maar 3. 't Scheelt iets, maar't scheelt toch niet zoo heel veel, wyl 't niet slechts een verhooging met 0,4 °/0 dus met a/13 van het belastingbedrag be- teekent. Immers tot nu toe werd in rekening gebracht „huurwaarde1 voortaan geldt „huur". Dat beteekent voor my bijv. dat ik van f 400 en niet van f 250 zal hebben te betalen. Het geen dus duidelijk maakt, dat de ver hooging feitelijk veel meer is dan1/!; (van 2,6 op 3). Overeenkomstig de wet moet de heffing der 100 opcenten op het per soneel bh verordening worden vast gesteld. De progressie (boven de 50 opcenten) mag voor den Haag eerst beginnen bij een huurwaarde van f225 (het dubbele van den laagsten aanslag) en eerst het hoogste punt bereiken bij f 562'/s huurwaarde. Maar wie in de laatste categorie valt is er slecht aan toe; zijn hoofdelijke om slag zal verdubbeld worden en de ver hooging van 't personeel veel meer dan een vierde bedragen. Over de „hoogere politiek", over de belangrijke vraagstukken van ge meentelijk belang is in de afdeelingen niet gesproken. Men wilde den nieu wen burgemeester gelegenheid gunnen zich op de hoogte te stellen. Waarom ook niet? Wy Hagenaars zyn ge duldige mensehen, wy hebben den tijd. Een voorbeeld? Op 27 Dec. 1S94 is een plan tot riooleering aangeno men. Welnu er bestaat kans, dat daarmede in 1S98 een begin kan worden gemaakt. Maar inmiddels krijgen we misschien muntgasmeters eneen straatgeld H. A. GANUS Jr. üit de „Staats-Courant". Kon. besluiten. Verleend eervol ontslag aan mr. D. Simons, als kantonrechter-plaatsver- vanger in het kanton Amsterdam (3e kanton); aan mr. J. Ph. Th. du Quesne van Bruehem, als kanton- rechter-plaatsvervanger in het kan ton Amersfoort Goedgekeurd, dat aan O. van Riemsdijk, burge- mer, Van Berckel, Bevers, oud-ledenden gevoerd. Rietstap, oud-raadslid jhr. mr. Bosch van Drakesteyn, subst-griffiier bjj het gerechtshof, benevens een groot aantal katholieke stadgenooten. By het graf nadat in de kapel de kerkelijke ceremoniën waren ver richt door den heer Heyligers, deken en pastoor hield dr. Schaepman cenc rede, waarin hy warme hulde bracht aan den overledene. Een der familieleden betuigde aan dr. Schaepman en aan allen, die door hunno tegenwoordigheid van hunne deelneming blijk gaven, den dank der betrekkingen. Een groote gift. Naar wordt medegedeeld heeft de bckonde gever te Amsterdam, die vroeger reeds f 45,000 gaf, opnieuw f 20,000 toegezegd voor werkver schaffing door landontginning in de Frieschc gemeenten Schoterland en Opstcrland. Een park te Wormerveer. Eenigen tyd geleden werd door den heer Dirk Laan te Wormerveer, lid van de Eerste Kamer, gekocht het zoogenaamde „bosch van Doom" met bfibehoorende twee huizen en bouw terreinen voor ongeveer f 30,000. Dat geen beter kooper hiervoor ge vonden kon worden bleek Vrijdag avond, toen de heer Laan zijne plan nen, omtrent die bezitting, aan een aantal genoodigden meedeelde. Het is namelijk zijne bedoeling die terreinen en de huizen te schenken aan eene vereeniging, ten einde daar een park te maken. ï)e benoodigde som daartoe, bij raming f64,000, waaronder begre pen zijn de kosten van aankoop, zyn op f 10,000 na gevonden uit vrijwil lige bijdragen. Dit laatste bedrag nog te vinden is, volgens de heer Laan, geen be zwaar, eu het plan kan alleen nog schipbreuk lijden, doordat een eigenaar van een kleiu perceeltje land, gelegen in de bezitting, en noodig om het schitterende plan te doen slagen, van de gelegenheid wil profiteeren en een overdreven eisch doet. Koninklijk bezoek aan Arnhem. Zaterdag brachten H.H. M.M. de Koninginnen een tweede bezoek sinds meester der gemeente Grams bergen, j korten tijd aan Gelre's hoofdstad. De op zfin verzoek, eervol ontslag is ver leend als secretaris dier gemeente. Verlengd: de non-activiteit van den militairen apotheker der 2e klasse C. Noë, van het personeel van den geneeskundi gen dienst der landmacht, voor den tyd van één jaar, zonder bezwaar der schatkist. Vergunning verleend aan den heer dr. H. D. Benjamins, inspecteur voor het onderwjjs in Suriname, thans met verlof in Ne derland, tot het aannemen van het ordeteeken 3e klasse van het borst beeld van den Bevrijder, hem door den president der Vereenigde Staten van Venezuela geschonken. Ministerie van builenlandsche Zaken. Met ingang van 1 November 1897, op zyn verzoek, eervol ontslag ver leend aan dr. H. W. T. C. Wolte ring, als adsistent voor de medische polikliniek aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, en als zoodanig benoemd voor het tijdvak van 1 November tot en met 31 December 1897, W. van IJzeren. In plechtigen eenvoud werd Zater dag het stoffelijk hulsel van den staats raad, mr. H. A. des Amorie van dei- trein die de Vorstinnen van het Loo vervoerde, arriveerde te half twee stadstyd, onder het lossen van saluut schoten aan het station. De Koninginnen werden opgewacht door den Commissaris der Koningin in de provincie Gelderland, Mr. J. H. M. baron Mollerus van Westkerke, den voorzitter van de commissie uit de Staten, den heer H. C. v. d. Hou- ven van Oordt, lid van de Gedepu teerde Staten, den Burgemeester van Arnhem, jhr. D. J. A. A. van Lawick van Pabst van Nyevelt, den voorzit ter van de commissie van de eere- wacht te paard (dezelfde die ten vorigen male de Koninginnen bege- leidde) G. A. graaf van Limburg Stirura. den secretaris der gemeente Mr. A. J. Kranenberg, den griffier jhr. A. P. H. J. Mollerus, luitenant- generaal Van der Heijden in volle uniform met zyn adjudant, den opper jagermeester Baron van Pallandtvan Oud-Beyerlandt, den kapitein-adju dant Van Kesteren. den kolonel Van Dam van Isselt e. a. De Koninginnen zagen er beiden zeer welvarend uit en Koningin Wil- helmina vooral zag er bijzonder voor- deelig uit in haar smaakvol toilet van wit satyn en haar cape met wit bont. De Koningin-Regentes was in het zwart gekleed. Aan H.H. M.M. wer- Hoeven, 'op' de'Roomsch-Katholiekeden bouquetten van orchideeën aan- begraafplaats in de residentie aan den schoot der aarde toevertrouwd. Zyne ambtgenooten in het hooge staats lichaam, waarvan de overledene als lid deel uitmaakte, op enkelen na allen met den vice-president van den Raad van State, jhr. mr. Schorer, op het geboden. De damessalon zelf was op een hoogst smaakvolle wijze gedeco reerd met tapijten, crème-kleurige gordijnen en een rijkdom van bloemen en fnssche planten die een heerlijken geur verspreidden. Een verguld ameu- ileracnt was in het salon geplaatst kerkhof aanwezig, sloten zich aldaar jen toen de Koninginnen hier een achter de familiebetrekkingen bij den oogenblik hadden plaats genomen curat/».* din v,nn-ninid «rovddnnv werden eenrae autoriteiten aan '.aar lijkstoet aan, die begeleid werd dooi de boden van het collegie. Onder de overigen, die naar den doodenakker waren opgegaan, werden aangetroffen de waarnemende secretaris, de refe rendarissen en de commiezen van staat werden eenige autoriteiten aan haar voorgesteld en hernieuwden zy met anderen de kennismaking. Twee jonge dames in keurige toi letten, freule Van der Borch en freule Mollerus boden den Koninginnen twee Een buitengewoon talrijke menigte had zich dicht by 't station opgesteld en ook langs den weg, die van het stationsplein leidde langs het Nieuwe Plein, Jansbinnensingel, Velpei plein, VelperbinnensingeljEusebius-Binnen- singel, Marktstraat en Markt hadden zich honderden opgesteld die het rij tuig der Koninginnen met luide hoera's begroetten. De Koninginnen stapten af aan de woning van den Commissaris van de Koningin, baron Mollerus en ver toonden zich spoedig daarna op het balcon, van waar zy de wachtende menigte beneden begroetten, die in luide toejuichingen losbarstte. Spoedig echter trokken do Koninginnen, steeds neigend, zich terug en thans hielden in een der groote zalen van het voor name huis, voor deze gelegenheid ryk met bloemen en planten vervroolijkt, de Koninginnen audiëntie. Tal van militaire en burgerlijke autoriteiten maakten by de nooge gasten hunne opwachting en ook de deputatie's van de voorname provinciale Geldersche colleges kwamen hier de Koninginnen begroeten. Te vier uur was de audiëntie ge ëindigd. Het Gouvernementsgebouw, waar het galadiner plaats vond, ligt vlak- over de woning van den Commissaris der Koningin. Te kwart over zes werden de Koninginnen hier ontvan gen door dezelfde commissie, die haar aan het station had verwelkomd. Het gebouw was naar de plannen van den heer Charles Roskam keurig gedecoreerd en gemeubeld. Het menu was met groote zorg door de firma J. S. J. de Jongh W. Jzn. te Arnhem op geschept Hol- landsch papier uitgevoerd. De Konin ginnen droegen ieder een schitterend diadeem; de Koningin was in een licht rose kleed, de Regentes in 't zwart. Voor den aanvang van het diner deelde de heer Van der Houvenvan Oordt mede, dat de Koningin-Regen tes hem verzocht had, gelegenheid tot bidden te geven, waarvan ver scheidene aanwezigen gebruik maak ten, o. ra. de opperrabyn van het Nederlandsch Israëlietisch Kerkge nootschap te Arnhem, de heer L. Wagenaar, die volgens den ritus bij 't gebed een klein kapje ophad. Iven voor het dessert hield de Commissaris der Koningin een toe spraak tot de Vorstinnen, die staande door de andere gasten werd aange hoord. Hy eindigde aldus: Heb ik hier Majesteiten! de gevoelens vertolkt van de getrouwe bevolking, van de getrouwe Staten van Gelderland, dan zult U mij thans wel de gunst toestaan de aanwezigen voor te gaan in het uitbrengen van den kreet die altijd de levens-, de reddingskreet van Nederland is ge weest, het kort begrip onzer historie den kreet; Oranje boven! Leve de Koningin I Leve de Koningin Regentes. Een luid hoeran volgde, waarna de Koningin-Regentes zich van haar zetel verhief en met duidelijke stem een antwoord uitsprak. Luide toejuichingen en een drie werf „Leve Koningin! Leve de Koningin de Regentesweerklonken daarop. Onderwijl was van een der kronen van papierstuc de bovenste rij kaarsen gesmolten door de hitte van de vlammen der onderste rjjen door haastig de bovenste ry te dooven kon dit euvel verholpen worden. Eenige stoornis bracht het niet en men "merkte nauwelijks dat er minder licht brandde, daar de zijluchters en de tafelluchters overvloedig licht ver spreidden. Na het diner, te ruim acht uur, begaven de Koninginnen zich naar de receptie zaal, waar zy zich tot by negenen onderhielden met verschil lende gasten. Onderwijl waren de puien van het gouvernementsgebouw, van de wo ning van den Commissaris der Ko ningin, vau het hotel des Pays-Bas, het hotel De Toelast, met vetpotjes, lampions, ballonnen verlicht en ook feestelijks; Italianen met piatio-orgels,te zyn, heeft het 't plan opgevat, ver jongens met apen, een hardlooper, tegenwoordigers van alle vereenigin- een blinde bedelaar geheel in een gen, hierboven door ons genoemd, tot oranjepak gekleed, zwaaiend met een een vergadering bijeen te roepen op oranjevlag en luidkeels vaderlaudsche liederen zingend, verlevendigden de druk bevlagde straten. Tegen den avond was menig huis fraai geïllumineerd; langs den weg dien de stoet der Koninginnen nam toen zij naar 't station terugkeerden, werden groote bengaalsche vuren ontstoken, die de dichte menigte fan tastisch verlichtten. Te ruim negen uur namen de Ko ninginnen afscheid van het gastvrije Arnhem, uitgeleide gedaan door den Commissaris der Koningin, de commis sie uit de Staten, generaal Van der Heijden e. a. De extra trein zou te half tien vertrekkenevenwel niet vóór kwart voor tien kon deze zich in beweging zetten. De Koningin, weder in 't wit satijn met witte cape om de schouders, een wit hoedje met witte afgrettes op 't hoofd en wit satijnen voile voor 't gezicht, duwde zelf het portiervenster neer en groette vrien delijk en aanminnig het vry tal ryk publiek, dat op het perron stond en met de treinen naar Amsterdam, Den Haag, Rotterdam enz. zou vertrekken. Ontspoord. Door verzuim van een sedert kort in dienst zijnden wisselwachter, ge raakte de locaal trein Zaterdagmiddag by het rangeeren te Voorburg op ver keerd spoor en reed tegen het stoot- blok aan, dat geheel verbryzeld werd. De wagons kwamen in het zand te recht en werden eenigszins bescha digd. Persoonlijke ongevallen hadden niet plaats. Daar het ongeval plaats greep op een zijlijn en het hoofdspoor alzoo niet versperd werd, ondervond de treinenloop geen vertraging. Zater dag was het materieel reeds ver wijderd. Vals ene aangifte. Jacob Sliepen, afkomstig uit Lim burg, die uit de Rijkswerkinrichting te Veenhuizen, waar hij wegens laudloo- perij werd verpleegd, deserteerde en,na te Schoonebeek aangehouden te zijn, „uit gewetenswroeging" eerst aan den brigadier der marechaussee te Hooge- veen en daarna aan den officier van justitie te Assen verklaarde, vier jaren geleden in het Ylodroperbosch nabij Roermond den jachtopziener Hompes, die hem op wildstroopory had betrapt, te hebben doodgeschoten, heeft aan de justitie te Roermond, nadat gebleken was, dat hy zicii aan dat feit niet kon hebben schuldig gemaakt, bekend, het verhaal te heb ben uitgedacht om daardoor uit de Rijkswerkinrichting, waar het hem niet beviel, te komen. Na van Roer mond naar Assen te zyn terugge bracht, is Sliepen Vry dag weder iu de Rijkswerkinrichting te V eeuhuizen opgenomen, waar hy wegens zyn desertie gedurende eenigen tijd in de cel over zijne voorgewende gewetens wroegingen zal kunnen nadenken. SpoH en Wedstrijden. Huldeblijk der Nederland- sche Sportwereld. Zaterdag 30 October, 's avonds halt acht, in Krasnapolsky, teneinde daar te beslissen op welke wijze men het huldebetoon der Nederlandsch e sport wereld aan H.M. de Koningin zal kunnen aanbieden. Het comité heeft gemeend voor- loopig de voornaamste lichamen, die de verschillende takken van sport vertegenwoordigen, te moeten uitnoo- digen, terwijl de vergadering verder kan uitmaken in hoever hieraan uit breiding kan worden gegeven. In het belang van een goeden gang van zaken heeft men reeds bij de plaatselijke feestcomité's te Araster dam en s-Gravenhage inlichtingen iu- gewonnen, wanneer soms het hulde betoon zou plaats vinden in den vorm van een optocht, adresaanbieding, feest of iets in dien geest. Wij kunnen aan deze oproeping van het voorloopig comité niet anders toe voegen dan onze beste wenschen tot het slagen der plannen van een hulde betoon, dat zoo eigenaardig en sym pathiek belooft te worden, waar het de uiting is van de Nederlandsehe sporr, die in alle klassen onzer maat schappij zoo hoog staat aangeschre ven. Schermen. Het schermkampioenschap van Zuid-Afrika. Reeds in het begin van dit jaar had zich een zeker kapitein Dymond, van Amerika, sinds zijn vestiging in Zuid-Afrika. durven noemen kam pioen van Zuid-Afrika in de scherm kunst. Dikwerf had genoemde kapi tein den moed om elkeen uit te da gen, totdat hem ter oore kwam, dat ook de Hollauder, luitenant Muller, van de Johannesburg politieeen knappe schermer was, zoodat hij hem eenige raaien in verschillende dagbla den uitdaagde. Luitenant Muller nam de uitdaging aan, er werden bepalingen gemaakt welke van weerszijden onder getuigen werden goedgekeurd en geteekend Ook werd door elk een som gestort van f 300 voor den over winnaar. De wedstrijd had plaats op Zater dagavond 20 September in de -Cale donian Hall te Pretoria, in tegen woordigheid van den commandant, by na alle officieren en een talrijk be langstellend publiek. De wedstrijd had plaats op den dogen, de sabel en het geweer. De uitslag van den wedstrijd was als volgt: Op den dogen. Gewonnen door luit. Muller met 2 touchers tegen 7. Op de sabel. Gewonnen door luit. Muller met 2 touchers tegen 7. Hierna gaf kapiteinDymond den wed strijd op, en wenschte geen verderen stryd. Hy verklaarde zijn tegenpartij als overwinnaar en kampioen van Zuid-Afrika. Den volgenden dag keerde luit. Muller naar Johannesburg terug, en werd onder een luid gejuich aan het station opgewacht door een menigte burgers. Luit. I. Muller Gzn. is geen onbekende j in dc Amsterdamsche scbermwereld. Hellevoetsluis, eerstgenoemde bi met het bevel over Hr.Ms. kanona boot Udur, laatstgenoemde ged cheerd aan boord van genoen bodem, worden met 30 October op non-activiteit gesteldeers noemde onder eervolle ontheffing dat bevel. De luitenant ter zee der lste kl G. Fabius, behoorende tot de rol Hr. Ms. wachtschip te Willemaj en belast met het bevel over Hr. kanonneerboot Bever, wordt met lyken datum eervol van dat b ontheven en gedetacheerd in de ritieme directie te Willemsoord. De luitenants ter zee lste kl H. van Praag, L. E. A. T. ter E J. A. van der Star, die der2ekl F. W. J. Groeneboom en de offi van administratie der 2de klasse G. ter Cock, respectievelijk diene aan boord van Hr. Ms. logement» Buffel, wachtschip te Wilemso wachtschiplte Hellevoetsluis,artillf instructieschip Béllona en moi Krokodil, eerstgenoemde als eei officier, worden met den 30n Och a.s. op non-activiteit gesteld, en boord dier schepen vervangen resj tievelyk door den luit. ter zee klasse W. T. van Vloten, dei klasse C. Kastelein (op folio vai tenant ter zee le kl.), der le kl J. S. F. Gallay, der 2e kl. W. Bi en den officier van administrate klasse J. H. Dijkman. De luitenants ter zee 2e klas: Lugt en A. van der Sluis, respei velyk dienende aan boord van Ms. wachtschip te Amsterdam rrinnon troLon Perk met den eersten prys op ver vorm aan te nemen. Een circulaire, onderteekend dooi den eere-voorzitter, het eerelid en twee bestuursleden van den Nederl. Voetbal Bond, de heeren W. J. H. Muiier, L. J. Wynands, J. Warner en C. A. W. Hirschman, is gericht tot de volgende Nederlandsehe bon- den en vereenigingen; Alg. Nederl.' Wielrijdersbond, Nederl. Gymnastiek-1 bond, Nederl. Harddr. en Renver- eeniging, Veluwscbe Jachtclub, Mili taire Sportvereeniging, Nederl. Jacht- vereeniging „Nimrod", Nederl. Schaat- senrijdersbond, Kon. Ned. Zeil- pantserschip Ëvertsen, zullen denzelfden datum onderlin sing verwisselen. De officier van gezondheid dei klasse W. A. Stark wordt met 19den Otober a.s. geplaatst aan bc van Hr. Ms. instructieschip Ag raai van Wassenaar. Begrafenis van majoor Na Onder groote deelneming had Za dag te Dordrecht, zonder milit eerbewijzen, de begrafenis plaats den majoor-commandant van het ko pontonniers, J. R. Naeff. Do lykkist was onder kransen dolven en werd door 16 onderofficie grafwaarts gedragen. Aan de gro werd gesproken door den kapii Van Boetsolaer van het korps p tonniers en door den heer S. M. van Gyn. Een broeder van den overled bedankte voor do belangstelÜ Onder do aanwezige autoriteiten! melden wy 'generaal Scheltus, ln nant-kolonel Van Lelijveld, kolo Alma, burgemeester en wethoud van Dordrecht, leden van den meenteraad en leden van het hoo bestuur van „Kunstmin". scheidene wapenen. Voor ongeveer 12 jaar behaalde hij ook in België by een internationalen wedstrijd den eersten prijs, de Leopold-medaille, een prys, die nog nooit buiten België ge- UiIU„c uaat mo„ wonnen werd. Mij kunnen onzen firn-j 0fScboou het gemis van'dien "w ken luitenant geluk wenschen met dezedie den afstand tusschen twee hela overwinning. By heeft wederom ge- rjjke punten aanmerkelijk bekor toond, die soort van sport tot roem van - ons klein Nederland, ook in het verre Zuid-Afrika hoog te houden. GEMENGD NIEUWS. Eigen recht. Dc inwoners van een klein gelsch dorpje, Uxbridge, hebben twist met den grooten grondeigen van hun buurt, lord Hillingdon, een even snelle als practische wi tijdelijk beëindigd.Lord Hillingdon zyn voorvaders waren groote jas en spaardenl geen kosten om I voor het wild geheel afgesloten omheind terreiu grooter te maS Zoo was jaren geleden een n waarover het publiek beweerde re van doorgang to hebben, afgeslol Hij had er booraen over geplant en< brug waarover de weg heen lei-; afgebroken. Die boomen waren reeds hoog en mooi opgegroeid.Vi ger hadden de bewoners van 1 bridge daar niet tegen geprotestei Leges* en Ulooi De kapitein-luitonant ter zeel. van zeer gevoeld werd. Langzaam ontstond echter tegen liet sluiten i dien weg een geest van verzet steeds bleef wassen. Onderhandelingen tusschen het meentebestuur en lord HilliDgi den Bosch wordt met den 26sten Öc-1 werdcn aangeknoopt, doch tevergei Roeivereeniging, Alg. Nederl. Kegel- tober a.s. geplaatst in de directie der ^u besloot het volk zich zelf re bond, Nederl. Zwembond, Nederl. marine te Hellevoetsluis en belastverschaffen. Een 12-tal werkliei Studenten Roeibond, Nederl. Cricket- met de betrekking van hoofd van het jmet bÜleil gewapend, bogafzichm het* dak der muziekteut was met-bond, Ned.Kolfbond, Friesche Kaats- Vak van Uitrusting by s' Ryks werf j ^en betwisten weg, gevolgd do,or lichten geïllumineerd. 1 bond, Vereeniging ter bevordering en havenmeester der marine aldaar, i verscheidene honderdtallen sterkei Een dichte menigte bewoog zich'van visseherijbelangen en den Nederl. De luitenant ter zee^lste klasse J. j pigte. In de grootste orde werden op de Markt en vooral rond de Mu- by den Raad; de heeren dr. Sohaep-fraaie ruikers van witte bloemen met ziektent, waar de huzaren uit Deven- man, Bahlman, Travaglino, v. d. Kun, oranjelinten en de kleuren der stadter een schoon programma ten ge- Kolkman, v. d. Berch van Heemstede gesierd aan, waarna de Hooge Gasten 1 hoore brachten. Athletiekbond. A. A. C. Ridder van Rappard en de boomen en het hek omgekapt en! Bovengenoemd comité is te rade1 luitenant ter zee der 2e klasse A. F. i wydord en werd met ruwe planl gegaan met eenige autoriteiten op 1A. Graaf vau Hogendorp, behoorende eeD brug over het stroompje gei sportgebied en toen deze in principe tot de rol van Hr. Ms. wachtschip te £en* Er werd met kracht gewerki knikte by die belofte bevestigend met het hoofd, en kuste my op beide wangen, niettegenstaande myn ge laat zeer vuil was. Daarop bracht zy my in een kamer, waar een vroo- lyk vuurtje brandde en onderwyl zy voortdurend in haar landstaal doorsprak, zocht zy droge kleeren voor ray by elkaar, en trachtte me te doen begrypen, dat het souper my beneden wachtte, waarop zij mij vriendelijk toelachte en zich verwijderde. Tot nu toe had ik nog niots gezegdzelfs geen woord van dank was over mijn lippen gekomen. Deze harte lijkheid en zorg waren even vreemd en onverklaarbaar voor my als de taal, die myn gastvrouw sprak. Nooit in mijn leven had ik iemand behoeven te bedanken, zoodat het gevoel van dankbaarheid my even onbekend was, als de welwillendheid, die de vrienden van Taras my betoonden. Het scheen mij toe, alsof ik plotseling in een andere wereld was geplaatst -- in een waar ik voortdurend als in een droom leefde. Ik gevoelde my geheel verkwikt-toen ik my gewas- schen en droge kleederen had aangetrokken. Een be- hagelyke loomheid maakte zich can my meester en me aan een ingeving van het oogenblik overgevend, legde ik my op net zachte bed ter ruste en verzonk spoedig in een diepen slaap. HOOFDSTUK VL Mijn laatste toevluchtsoord. Ik ontwaakte verbaasd en verschrikt tegelyk. Mijn hoofd was van het hoofdkussen afgegleden en daar door onder de dekens geraakt. Voordat ik mij van dit alles rekenschap kon geven, want het was langen tyd geleden, dat ik in een bed sliep, dommelde ik weer m. In dezen halfwakenden toestand droomde ik, dat ik my te midden van de vlammen in den kelder bevondDrigo en Putty voch ten in de onraiddellyke nabijheid van me en "trapten in hun wanhopig geworstel om te ontsnappen, me voortdurend op de voeten. Taras stond hoog boven me en zag me aan met diezelfde strenge uitdrukking op zyn gelaat, als ik er eens op gezien had. Zonder me ook maar de hand toe te steken om my te redden, wendde hij zich van my af en verwyderde zich. Toen ontwaakte ik geheel en al, en keek verwilderd om my heen. Het vuur was byna uitgegaan, slechts enkele kolen lagen nog in het haardje te smeulen. De lamp was lager gedraaid en verspreidde een zwak schynsel over een souper, dat men op tafel bad klaar gezet. Ik trachtte my te herinneren, wat or was voorge vallen. Myn handen en gelaat waren klam van 't zweet, door den angst, dien ik in myn droom had uitgestaan. Die verschrikkelijke nachtmerrie kwam my als een waarschuwing voor. Maar wat nu te doen My weder te slapen leggen? Dat was onmogelijk; ik was veelte .afgespeeld. Binnen weinige uren zou het Taras ter bevreesd, weder door dien droom geplaagd te worden. komenhij zou weten, dat ik het gedaan had, dat Het was bepaald reeds nacht, want het vuur was al een moordenares was en evenals in myn visioen, i byna uitgedoofd. Nog een korten tyd en dan zouden j hij mij onverbiddelijk den rug toekeeren. Zou ik i die blonde vrouw en haar man my goeden morgen hier blijven om myn lot af te wachten? Mijn gelii komen zeggen. Hy zou my weer hartelijk de hand wezen kwam hiertegen op. Neen, die droom mochti drukken en zy mij evenals den vorigen avond omhel- uki. zen. Ik was volstrekt niet ongevoelig voor de goed heid en gastvrijheid, die zij my bewezenmaar toch, zonder dat ik wist waarom, stuitte liet mij tegen de borst hen weder te zien en ik kon het zelfs niet over bewaarheid worden, zyn verwijtende blik zou my mijn gansche leven door vervolgen 1 In mijn Overspannen toestand werd deze vree sterker en sterker en ik bogon myn natte kleeren, ik 's avonds had uitgetrokken weder op te zoeken. mij verkrijgen, mij weer ter ruste te leggen in het bed, waren verdwenen; myn gastvrouw had ze wegged3 I dat hun toebehoorde. overtuigd dat ik ze met meer noodig had. Welnu. j Ik liep de kamer op en nederhier en daar zag ik zou ik de kleeren aanhouden, die zy my had gelee kinderspeelgoed liggen. Een nieuwe, onuitsprekelijke Wat kwam het er op aan of zy my al of niet toe vrees begon zich van mfi meester te maken. Dicht bij hoorden hun afschuw van mij zou alleen nog i den schoorsteen hing tegen den wand een portretje van beetje grooter worden, wanneer zy bemerkten, dat een kindongetwijfeld was t het kindje van die blon- ook een dievegge was. Ik trok de schoenen aan, sl I de vrouw. Bij deze veronderstelling werd my myn vrees een wollen doek over mijn hoofd en opende zachtjes doidelyken mij de woorden van Taras voor den geest ;deur, opdat niemand zou ontwaken, en lieponhoorb halend, zeide ik tot rayzelf: „Deze man en vrouw zyn eerlyke mcnschen, die zich met afschuw van u af zullen keeren, en dit is het kiud, dat gij niet waardig zyt te omhelzen." En als zy my met weder wilden aanzien? Heb ik hun goedheid hun vriendschap wel noodig? Immers neen. Het vriendelyke, edele gelaat van Taras was vol doende voor myn geluk. Maar hoe lang zou hij vrien delijk tegen my blijven? De twee verkoolde lyken zou den spoedig onder de puinhoopen van de herberg gevonden worden, en iedereen zou den mond vol heb ben van het drama, dat in „Matrozenvreugde" was de trap af, op het licht branden. dat ik oeneden i (Wordt kvervolgd.

Haarlem's Dagblad | 1897 | | pagina 2