Damast-Zijde 65 cent x Ingezonden Mededeelingen. 30 cent per regel. tot f' 14.65 p. Meter, alsmede zwarte, witte en kleurige Henneberg- Zijde van 35 ct. tot f 14.65 p. Meter, effen, gestreept, geruit, ge werkt, damast enz. (ca. 240 versch. qual. en 2000 versch. kleuren, dessins enz.), „franco en vrij van invoerrechten in huis." Dubbel briefporto naar Zwitserland. Zijde-Fabrieken G. HENNEBERG, (k. u k. Hoflever.), Zürich. binnen een zeer korten tyd was een circa 800 M. lange weg door de jonge booraen gehakt. De boschwachters van lord Hillingdon stonden in de nabijheid het werk van eigenmach tigheid te aanschouwen, doch ver zetten zich niet. Er was politie uit Londen overgekomen, doch daar geen verdere ongeregeldheden voorvielen' heeft die niets te doen gehad. Het staat nu natuurlijk te bezien, of lord Hillingdon het hierbij laten zal en of de tijdelijke overwinning van de Uxbridgenaars hun van veel voordeel zal zijn. Rhodes. Omtrent de ziekte van Rhodes heeft de „Daily Graphic" uit ver trouwbare bron een merkwaardig be richt. Het is een kort telegram zonder bizonderheden, meldende, dat de oor zaak van het lijden van den heer Rhodes niet anders was dan een overval van vijandige inlanders by Salisbury, die hem een paar wonden hadden toegebracht. Rhodes was ver dwaald en in handen gevallen van vyanden. Luidens het telegram ont kwam hij nauw aan den dood. Een stad verwoest. De stad Windsor op Nieuw Schot land, is door een ontzaggelijken brand verwoest. Drie duizend personen zijn zonder dak, zeven achtste van de stad is geheel in puin. Dat haalde hem een ernstige ont steking op of liever in den hals, waar voor hy baat zocht en vond by elec- trische massage. Maar o wee! dit middel schokte zyn zenuwstelsel; hij kon niet slapen. Toen moest hy tot broom zyn toevlucht nemen, met uit stekend gevolg maar nu was zijn maag geheel in de warOok daarvan hielp een specialiteit hem af en hy kon weldra weder zoo goed eten, dat by in gewicht sterk toenam en nu weer 250 pond weegt .Veel lust om dien cirkelgang nog eens door te maken heeft hy echter niet Brand in een kathedraal. In de St. Pauls kathedraal te Luik is Zaterdagmiddag brand uitgebroken. Het was omstreeks één uur, toen een paar voorbijgangers uit het dak rook en vlammen zagen opstijgen. De brand weer werd gewaarschuwd, maar in- tusschen was de kleine brandspuit van het naburige circus aangerukt. Men beproefde tevergeefs de kerk ed binnen te dringen, alle deuren waren gesloten en de sleutels niette vinden. De acrobaten van het circus klommen toen, met groot gevaar voor hun leven, oio langs de buitenzijde van het gebouw naar boven en tastten daar het vuur Toen de brandweer aanrukte, waren de sleutels nog altijd zoek. Men was van den deken naar den koster geloopen en van den koster naar de kanunniken, maar niemand wist de sleutels. Eindelijk werd de kerk van binnen geopend. Er waren werklieden aan den arbeid, die ten laatste ook bet onheil hadden bemerkt. Ondanks den ondervonden tegenspoed was de brandweer het vuur spoedig meesterde schade is niet groot slechts het dak en de torenspitsen hebben door het vuur geledende herstellingen die pas in het fraaie, gothische gebouw waren verricht, zijn onbeschadigd. De oorzaak van den brand ligt in het duister. De kerk dagteekent in haar tegenwoordigen vorm van de dertiende eeuw en sedert den bouw was er nog geen enkele maal voor dezen brand uitgebroken. lol De „gravin de Chaléon" en de secretaris der bankiers Oppenheim, van wier vervolging wegens oplich ting wij onlangs melding maakten, zyn door het assisenhof der Seine vrijgesproken, terwijl zij tegenover de civiele party werden veroordeeld tot betaling ieder van één frank schadeloosstelling! Uit West-Afrika. Uit Lagos wordt geseindEen de tachement van '84 Haussa's onder bevel van kapitein Humphrey werd aangevallen door de Bariba's die het detachement voor een Franschen troep aanzagen. De aanval had plaats by Ilesha ten westen van Schaki in ^1 het land Yoruba. De vijand was sterk nn in getal, vele duizenden mannen. De Haussa's streden prachtig, zy trokken in den avond op Schaki terug met een verlies van zes gewonden. De verliezen der Bariba's worden op drie honderd dooden en gewonden geschat. Scheepsramp. Een belicht uit Havanna meldt dat de kustvaarder Triton aan de Noordkust van de Cubaansche pro vincie Pinar del Rio is vergaan. N aar men zegt zyn meer dan tweehonderd passagiers, soldaten en burgers en de bemanning van dertig koppen omge komen. d3 rb Vervolg Stadsnieuws Provinciale Staten van Noord- Holland. De wintervergadering van boven genoemd College is gewoonlijk minder belangrijk en omvangrijk, dan de zo mervergadering en ook ditmaal komen er op de agenda van de najaarszitting, die den eersten Dinsdag in November begint, weinig zaken voor van aanbe lang. Onder deze is een voorstel van Ged. Staten, om de bijdrage in de herstel ling van een brug over de Nauer- nasche vaart, vroeger bepaald op f6300, nu wegens veranderde eischen van het Rijk, vast te stellen op f 7900 hoogstens, ouder beding, dat ook het Rijk deze som verleentvoorts om f3000 by te dragen in de beharding van den veldweg langs den zuidelij ken dijk van bet Noordzeekanaal in den Houtrakpolder en ten slotte om f500 subsidie, te geven voor't jaar 1897 aan den omnibusdienst „De Drie Egmonden". Minder gunstig denken Ged. Staten over een verzoek van de Ambachts school te Alkmaar, over de jaarlyksche subsidie, die zy uit de provinciale fondsen geniet, van f 2500 op f 3500 te brengen. Er op wijzende, dat de rekening van die school over 1896 sluit met een voordeelig saldo van f233.915, terwijl op de begrooting 1897, die sluit, dat saldo alleen voor memorie is uitgetrokken, stellen Ged. Staten voor, de aanvrage van de hand te wijzen. Een zelfde advies geeft het College over een verzoek om subsidie vau de teekenschool te Amstelveen, op grond, dat deze, hoewel er twee leerlingen van buiten die gemeente schoolgaan, het karakter draagt van een inrichting van plaatselijk belang. Behalve cenigc min belangrijke wijzigingen in polderreglementen ko men verder op de agenda voorvoor stellen tot het verleenen van subsidie aan de avond-vakteekenschool van de Ambachtsschool te Haarlem; aan de huishoud- en industrieschool te Alk maar en aan den aanleg van een spoorweg Volendam—EdamKwa- dijk; voorts een voorstel van Ged. Staten tot uitbreiding der overeen komst met het bestuur van bet ge sticht „Coudewater" te Rosmalen, over de opneming van behoeftige krankzinnigen uit Noord-Holland. Sarah Bernhardt. Met een woord van erkentelijkheid, van dankbare hulde aan de groote kunstenares willen wij aanvangen om daarna eene flauwe poging te wagen om den indruk weêrtegeven die het onvergetelijk schoone spel der ge vierde actrice op ons gemaakt heeft. Al dadelyk by haar optreden weet zy haar auditorium te brengen onder den invloed der groote bekoring die van haar uitgaat. Heerlijk is haar gestalte, zacht,zoetvloeiend, innig lief haar stem en haar gelaat is dat van een engel. Wij vergeten dat het eene tooneelspeelster is, wij zien, sommigen met verwondering, dat die vrouw is evenals andere vrouwen in die omstandigheden. Geene onnoodige stemuitzetting, geene overtollige ge baren, geene pogingen om al dade lijk haar medespelenden te overvleu gelen, niets van dat alles en juist doof haar eenvoud brengt zij den mach tigen indruk voort, die haar bewon deraars geen oogenblik verlaat, aan I welks invloed zy zich den gcheelen avond Diet meer kunnen onttrekken. I Aangrijpend mooi geeft zij het karakter weer der arme demi-mon- dainc, die met zooveel onstuimig verlangen wil grijpen naar het bloempje der liefde, dat zich aan den kant van den dorren weg van den harte- jloozen hartstocht gekweekt heeft. Wat is zy gelukkig de liefde te be- j zitten van Armand Duvaltreffend is hare algeheele overgavende liefde zooals zy die voorstelt is waarlijk schoon, louterend moet zij werken, wy voelen het, op het vroegere leven der verstooteling* Hoe natuurlijk was 1 niet dat tooncel met den vader van jArmand; zoo kalm aan die tafel. Geene noodelooze opwinding. Twee menschen, heel gewoon, zitten daar te praten. Geen overtollig gebaar. Geen noodeloos opstuiven, niets wat ongewoon is en toch treft dat too- neel zoo innig diep. De wanhoop van de vrouw, wanneer zij verneemt, dat het niet eene tydelyke scheiding maar eene voor eeuwig moet zijn, is waar lijk grootsch. De stervensscène, nn eenigszins an ders dan gewoonlyk gespeeld, was een 1 waardig slot|voor dc|aan schokkende tooneelen zoo ryke voorstelling. De groote actrice heeft zich door j uitmuntende sujetten weten te om-1 ringen. Haar omgeving was meer dan goed. Hier niet een uitblinken eener gevierde ster te midden van middel matigheden neen, werkelijk talent schuilde er in alle medewerkenden, veel talent zelfs in den heer Deval, die als Armand Duval een waardig partner was van Marguérithe. Hoe groot de aandacht was die het auditorium aan deze kunstenares wydde, hoe diep het soms onder den indruk was van haar spel, blijkt wel daaruit, dat men vier, vijf seconden na het vallen van het gordijn, nog een speld kon hooren vallen, maar dan ook was het een applaus, waarvoor drie- vier malen moest worden ge haald. Aan het einde was het meer dan applaus, het was een hartelijke ovatie, waaraan niemand zich onttrok, en die aan Sarah wel de overtuiging moet hebben geschonke, dat naar machtig talent hier gewaardeerd wordt. Sarah. Bernhardt. Madame Sarah Bernhart, wier spel volgens het relaas van onzen verslag gever ook in onzen schouwburg op nieuw is bewonderd, heeft zich in Rotterdam laten interviewen door een berichtgever van de Wereldkroniek. Natuurlijk zeide de groote actrice, dat Holland en de Hollanders zeer in haar smaak vielenmevrouw Beers- mans en mevrouw Frenkel kende zy niet en had die ook nooit zien spe len. Twee dingen ergeren haar in Holland: ten eerste, dat er zoo weinig electrisch licht wordt ge bruikt, ook in de hotels en ten tweede dat de bedden hier steenhard zijn. 't Volgende jaar denkt zij hier terug te komen en dan Hamlet te geven, een rol, die zij beter acht voor een vrouw, omdat de persoon van een man niet fijn genoeg en zyn stem niet zacht genoeg is, om een zoo subtiel jongeling als Hamlet weer te geven. Op de vraag van den intervie wer, waarom zij in ons land de zelfde en nooit nieuwe stukken geeft antwoordde Sarah, dat zij het doet omdat het publiek die stukken kent „dat is veel gemakkelijker voor het begrip," zei ze, niet heel vleiend voor onze kennis van fransche taal en literatuur. Hoe oud zy wel was heeft do be richtgever van de Wereldkroniek na tuurlijk niet durven vragen. Als wij goed zyn ingelicht, dan wordt zy den 22sten van deze maaud 58 jaar. Als slot van deze bijzonderheden kan dienen, dat de bruto recette in den schouwburg Zondagavond f 1650.— heeft bedragen. C oncert-Heij m ann. Zaterdagavond had in de (flink bezette) kleine zaal der Vereeniging plaats een z.g. groot concert, te ge ven door de dames Sophie en Jo hanna Hejjmann met medewerking van den heer Henri Such, violist uit Londen, en van den heer Joh. Wijsman als accompagnateur. Er werd een programma ten gehoore ge geven. even degelijk als ryk aan afwisseling. Schitterend openden de heer Such en mcj. Joh. Heymann de soiree met een meesterlijke vertolking der Sonate op. 8 van Èd. Grieg. Met warmte, veel geest en zelfbewuste kracht deed ons de heer Such inleven in Grieg's eigenaardig voelen en denken, terwijl mej. Joh. Heymann in de rjjk en interessant bewerkte klavier party zich een pianiste toonde die om haar echt artistiek spel aanspraak maakt op bewondering en eerbied. Het spijt, my daarom te meer te moeten verklaren, dat myn geestdrift voor haar spel later met name bij de voordracht van Schumann's „Kin- derscènen" merkelijk bekoelde. Zeker ook hier toonde zy zich een kunste nares die alle geheimen van haar instrument kent, wie de natuur alles schonk wat haar in eu voor de kunst groot kan maken, wier aangeboren talent en de hoogst denkbare bescha ving daarvan haar oen plaats aan wijzen onder de eersten der eersten. Maar toch, die Kinder.scènen juweeltjes van edele, naï've poëzie zy heeft ze, voor "mij tenminste, groo- tendeels ongenietbaar gemaakt. Want ik heb mij altijd verbeeld, dat gezonde, echte poëzie natuurlijk eenvoudig en waar moet zyn eu in deze voordracht vond ik behalve een technisch volmaakte afronding en een idealen toon niets dan gril ligheid en affectatie. Wanneer een kunstenaar met mij van opvatting ver schilt ten gevolge van zijn anders denken cn "voelen, kan ik daarmee vrede hebben op éen voorwaardedat hij my het by-hem-béstaan van ge dachte en gevoel doe erkennen. Ik tracht my dan in zijn gedac.htengang iu te werken en wellicht kom ik er straks toe mijn eigen zienswijze voor zyne, als beter erkende, te laten varen. Zoo heb ik ook gepoogd te doen bij mej. Heijmann's verklanking der „Kinderscènen". En het resultaat van myn inspanning was: ontstemming en al toeluisterende won bij mij meer en meer het vermoeden veld, dat deze zoo zeldzaam rykbegaafde kla vierspeelster zich hier niet ernstig rekenschap kon geven van wat zij deed. Waarom zy al die stukjes zóo nauw aanéenbond dat haar wan neer zy niet uit 't hoofd gespeeld had zelfs de tijd zon hebben ont broken om een blad om te keerenl Wat haar er toe bracht het natuurlijk en karaktervol rhythmus, in de meeste nninmers zoo grillig ik weet er geen ander woord voor te vervor- men, dat de componist zelf in al die excentriciteiten nauwelijks zijn eigen, eerlijk gevoel zou hebben terugge vonden! En nu stelle men tegen over mjjn „nuchtere" opvatting niet: de individualiteit van den reprodu- ceerenden kunstenaar. Die individua liteit, dat is de gelukkige gave zich geheel en onverdeeld, met warme toewijding en diepen eerbied en vol innige liefde te kunnen inleven in het denken en voelen van den toondichter wiens tolk men wezen wil en wat er dan, onwillekeurig en onvermijdelijk door den nd-schepper in het origi neel word gewijzigd; maar dat is niet, dat is nooit noodeloos of wie weet, uit valsch effectbejag verminken wat door een kunstenaar van Gods genade, in zyn beste oogen- blikken tot zoo innig, heerlijk leven werd geroepen.Me n vergeve my dezen wat Heftigen uitval maar ik vind het zoo diep betreurenswaardig dat tegenwoordig het toppunt van alle reproduceerende kunst schijnt te wor den gezien in het zoo ver mogelijk afwijken van wat een redelijk den kend mensch voor het ware en eenig- goede houdt en dat er zooveel deakende en schrijvende kunstenaars zyn die zoo'n streven aanmoedigen en daarbij spreken van intelligentie of zelfs van genialiteit. Zóo is ook een architect geniaal die zijn toren hooger of lager maakt dan de goede verhou ding tot het gebouw eischt alleen om niet in de bestaande afmetingen te vervallen. Alsof het den mensch ingeschapen gevoel van symetrie zoo maar door den eersten den besten „origineelen" bouwmeester kon te niet gedaan wordenLaten we toch, ten minste niet moedwüUg, de groote, eeuwige kunst tot een modeartikel verlagen. Om nog even terug te komen op de soirée van Zaterdag, maak ik met warme ingenomenheid melding van de heerlijke zangkunst van mejuffr. Sophie Heijmann. De aria „II re pastore" die zij in het eerste deel zong was in alle opzichten een mees terstuk. Toon, nuanceering, colora tuur, wyze van spreken en vooral de on vergelijkelijke innigheid die van 'tge heel uiting,dit alles maakte het aanhoo- ren van dit Mozartsch nummer tot een zeldzaam en uitgezocht kunstgenot, waartoe ook de goed in stijl gehouden begeleiding van piano en viool veel by droeg. Het tweede deel van den avond bestond in een vry lange reeks, meest kleinere nummers. Ik woonde dit deel niet by, maar het zal ongetwijfeld in menig onderdeel krachtig hebben bij gedragen tot de schoone herinnering die, voor de bezoekers der soirée, aan het optreden van deze drie eminente kunstenaars zal verbonden blijven. PHILIP LOOTS. Heden is met den aanleg van de buisleiding der Haarlcmsche duinwa terleiding een aanvang gemaakt in de Rollandstraat. Aanbesteding. Heden, Maandagmiddag, werd alhier door het college van regenten over de gevangenis te Haarlem aaubesteed De levering van voedingsartikelen, brandstoffen en de benoodighedeu voor het jaar 1698. Ingeschreven werd als volgt: J. J, Groenendaal, aardappelen f2.18 per 50 E.G., groenten 10.14 per E.G.; Wed. Th. Hartog, aard appelen f2.35 per 50 E.G.; Th. Kol- derie, firma Wed. Rozenkranz, ligstroo f 30 per 1000 K.G., J. O verakker ge klopte cokes fl.54 per 100 E.G. steenkolen f 1.18 per 100 K.G., anthra- cietkolen fl,90 per 100 E.G., korte turf f 0.67 per 100. lange f 0.59 per 100J; P. G. Otter, steenkolen, f 1,15 per 100 E.G., geklopte cokes f 1,51, anthraciet f 1.87 per 100 E.G., korte turf f 0,65 en lange turf £0,58 per 100; F. Përquin, steenkolen f 1,17 per 100 E.G., geklopte gascokes i' 1,49 per 100 E.G., korte turf f 0,67 'G, lange turf f 0,60 per 100, eng. Anthracietkolen f 1,87 per 100 E.G. J. P. van Luyk, steenkolen f 0,88Vi» grove gascokes, f 1,25, eng. anthra ciet f 1.80 per 100 k.g., korte turf f 0,59 lange turf f 0,49 per 100 E.G.; G. Wessendorp, zout per E.G. 6,?0/\oo ets., peper 60 ets. E.G., azyn 6 ets. per L., patentolie 40 ets. per L., zeep groene'16 ets. per E.G.. soda4,u>/ioo per E.G., koffieboonen f 1,30 E.G., cichorei 25 ets. E.G., rijst 20 ets. E.G., eieren 5 ets. per stuk, stroop 30 ets. per E.G.; W. v. Dokkum. boter, f 0.15 per ons, margarine-boter f 0,09 per ons, zout f 0.0.1 per ons, gezette koffie f 0.03 per lj2 liter, Leidsche kaas f0.06 per ons. De gunning wordt later medege deeld. Uit de spoorwegwereld. Zondag bad alhier de vergadering plaats, waarop de heer J. Hofland zijne indertijd medegedeelde stellingen verdedigde, aangaande te verkrijgen samenwerking tusschen al het spoor wegpersoneel. Vertegenwoordigd wa ren de machinisten-vereeniging „Een dracht", de conducteurs-vereeniging „Ons belang", de bond van spoorweg personeel „Recht en plicht", de ver eeniging „Steeds Voorwaarts" cn de Ambtenaars-Ver. Sympathie hadden betuigd ambtenaren van Arnhem, Breda en Utrecht Op den voorgrond stelde de lieer Hoflanddat er nog zeer veel misver stand uit den weg is te ruimen en vooroordeel op te heffen, vóór dat men het eens zal zijn, dat er samen gewerkt zal kunnen worden. Er moet gebroken worden met het denkbeeld, dat S. V. niets anders zou bedoelen dan socialistische propaganda. Wel had S. V. in hare vroegere statuten eene bepaling, inhoudende, dat er verband bestaat tusschen liet ophef fen van het privaat bezit en het op heffen van aen vaktoestand van het personeel; maar dit was niets anders j dan eene historische verklaring der; feiten, welke de ontwikkeling der, maatschappij, als organisch geheel, ons biedt. Verder bepleitte spr. desamenwer king der verschillende spoorwegver- cenigingen als een gebiedende eisch der noodzakelijkheid en toonde aan dat die samenwerking zonder opoffe ring van eigen statuut en bepalingen moest zyn, daar vereenigen van al het personeel in éen Bond onmoge lijk is of ten minste in den weg wordt gestaan door het verschil in opvoe ding en onderwijs, als door de gods dienstige en politieke opvattingen van het spoorwegpersoneel. Er zal dus federatieve samenwerking moeten zijn. De noodzakelijkheid van een op te richten Centraal-bureau, betoogde spr. voorts, dat met practische voorstellen zal komen aandragen, strekkende tot verhooging der stoffelijke en zedelijke positie van het spoorwegperoneel. Uit elke vereeniging zou bijvoor beeld iemand in dat bureau kunnen worden gekozen, dat alles onder zoekt wat op den dienst, het loon als anderszins betrekking heeft en daar van rapporten opmaakt; die in eene vergadering der samenwerkende ver- eemgingen worden overgelegd. In dien geest handelen o.a. de typogra fen. Zoo kan de toestand worden verbeterd. Ten laatste zette spr. uit een, dat dit Centraal bureau nooit anders dan over bepaalde vakeischen het oordeel der samenwerkende ver- eenigingen zal mogen inroepen. Naar wy vernemen heeft Zaterdag avond de heer dr. Calkoen in eene vergadering van de afdeeling Haar lem van den Ned. Bond van onder wijzers eene zeer belangwekkende rede gehouden over planten insecten. De Earner van Eoophandel en Fa brieken te Haarlem, kennis genomen hebbende van de benoeming van den Heer M. Schuylenburg, Inspecteur der Directe belastingen, invoerrech ten en aecijnsen alhier, tot diezelfde betrekking, te 's Gravenhage, heeft in hare laatste vergadering besloten ZEd. gestr. bij zyn aanstaand vertrek haren dank te brengen voor den wei- willenden en krachtigen steun, dien zy bij verschillende gelegenheden van hem mocht ondervinden, waar het gold liet wegnemen van bezwaren of het verkrijgen van verbeteringen in het belang van handel en nijverheid hier ter stede. By een door den President en den Secretaris onderteekend en dezer da gen aan den heer Schuijlenburg ver zonden schrijven is aan die opdracht der Earner voldaan. Examens in de vrije- en ordeoefe ningen der gymnastiek. 18 Oct. 1897. Geëxamineerd 6 heeren. Geslaagd: J. M. Adam, E. H. Amelung, J. Baltjes, T. Blok, allen alhier; J. Beumer, Sassenheira. Bennebroek. Bij eene weduwe alhier is in den nacht van Zaterdag op Zondag onge veer tegen ééu uur, door eenige dorps jongens de huisdeur geopend, cn vervolgens een paar emmers water in 't woonvertrek gegooid, waarna de lafaards het hazenpad kozen. Eenigen tyd daarna kwamen zij terug óm twee konijnen uit het hok te lialen. De vrouw zette de dieven achterna, die hunne buit ra den steek lieten, waardoor do vrouw de vol doening mocht smaken, haar eigendom terug té krygen. Velsen. Ingevolge de nieuwe wet tot rege ling der financieel# verhouding tus schen het Ryk en de gemeenten ontvangt deze gemeente voor hei. jaar 1S98 een f2300 meer als Ryks bijdrage, welk cijfer stijgt in verhou ding tot de toename der bevolking. Beverwijk. Onder voorzitterschap van Jhr. G. S. Boreel, burgemeester dezer ge- meente, zal alhier a. s. Donderdag avond eene vergadering worden ge houden van ingezetenen, teneinde eventueele feestelijkheden te bespre ken op den a. s. Eronin'gsdag van H. M. de Koningin. Haarlemmermeer. De opcenten op de pers. bel. wor den door de gemeente van 75 op 60 gebracht, en de hoofdelijke omslag wordt met 700 gulden verminderden gebracht op f 10000. Hoewel het steeds de gewoonte is Rijkswoningen zooveel doenlijk te laten bewonen, omdat dit voor de ge bouwen beter is dan wanneer ze on bewoond staan, zoo doet zich thans het geval voor, dat een dergelijke woning, staande in het Fort Pennings vee r by Haarlem en voor eenigen tijd geleden door den aldaar opzicht heb benden burgeropzichter verlaten, on bewoond schijnt te blijven. Vooral gedurende de naderende wintermaanden kan het niet anders dan nadeelig zyn voor het gebouw, terwijl bovendien het fort met zijne omgeving onbewaakt is en de jeugd niet alleen, doch iedere nachtreiziger vice versa Amsterdam er vrij - hebben. Het schijnt dat de (Artillerie) (Genie) onder welks beheer een eu ander ressorteert, er geen bewoner voor heeft kunnen vinden, anders zon het zeker niet zoo zyn. Aalsmeer. In ontvangst en uitgaaf wijst de begrooting 1898 te Aalsmeer het cijfer aan van 134330.29. Op de onvoorziene uitgaven is een som uitgetrokken van f1500, tegen 74 galden over den loopenden dienst. VERVOLG NIEUWSTIJDINGEN. Amazonen. Naar de „Amst Ct." verneemt, be staat by eenige Haagschc jonge da mes het voornemen aan de Koningin liet volgend jaar bü haar inhuldiging een eerewaclit aan te bieden, die enkel uit jonge dames zou zyn samenge steld. Letteren en Kunst. De uitgave van hot dagblad De Nieuwe Amsterdammer is lieden ge staakt. UIT AMSTERDAM. By de Nederlandsche Toneelver- eeniging is in stadie en zal eerst daags worden opgevoerd „Een vijand des Volks" van Ifeurik Ibsen. Italiaansche Opera. De Italiaansche Opera bereidt de eerste opvoering voor van „La Bo hème", de nieuwste opera van Puccini, die onlangs te "NVcenen onder toezicht van den componist is opgevoerd en bij welko gelegenheid de geniale maestro door'tenthousiastisch publiek 30 malen in dien enkelen avond voor het voetlicht geroepen werd. Door geheel Italië is dit het stuk dat het grootste succes heeft en te Hamburg, Berlijn en Londen trekt het avond aan avond een talrijk publiek. Na afloop van de voorstelling van jPhèdre" werd Vrijdagavond te 's Gravenhage aan mevrouw Sarah Bernhardt door eenige bewonderaars van haar spel een serenade aange boden voor het Hotel Den Ouden Doelen. MARKTNIEUWS. Haarlem, IS Oct. 1897. Graan- en Zaadmarkt. Roode tarwe f 0.— X f 0,— Witte tarwe f 7,70 a f 7.50, Rogge f 5.10 a f5,—. Haver f 3.25 a f:3,20. Gerst fo.a fo,— Paardenboonen fo. X f 0.—. Bruine booncn f 0.— a f 0.— Capucijners f 10.25 a f9,—. Karwij- zaad fO,— a f 0,Bruin mosterd zaad f—a f—Groene erwten fO.— a fo.—Duivenboonen f6,35 a 0.— Haarlem, 18 Oct. 1897. Aangev. Verk. Prijs. Boter 126 KG. 126 KG. f 1,10 1,20 Biggen 81 st. 84 st. f 8,— 11,00 Schram. 54 st. 54 st. f [12,—16,00 Aard. 558 HL. 553 HL. f 1,50 2.50 Appelen 150 HL. 150 HL. f2,—f8.00 Peeren 170 HL. 170 HL. f4,—f9,00 BURGERLIJKE STAND. Bevallen: 16 Oct. E. P. Rien—v. Leeuwen z. J. van der Spek—Zon dervan d. J. Jaumont—Monné d. M. E. Hulscboseh v. d. Stijlen zj 17. S. van Aalst—van Velzel z. M. H. E. Moonen- Hcero z. M. G. IJlstra— Detlingmeyer d. E. G. Kuvener- Laudwcrd z. Overleden: 16 Oct. J. Meijnhout 3 m. z. Ged. Oude. Gr. 17. S. M. Ter Poorten 11 in. d. de Haasstr. A. C. Cornet—Coerce 60 j. L. Hofstr. G. W. F. Bredemoyer 73 j. Kleine Houtweg. ORGELBESPELING, in de Groote- of St. Bavokcrk alhier, op Dinsdag 19 Oct., 1897 des na middags van 1—2 uur, door den heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. I. Fantaisie no. 2 Kiel. 2. Fuge (As moll) BraJims. 3. Sonate no. 1 Bach. a. Allegro moderato. b. Adagio. c. Allegro. 4. PreludioRlteinberger. 5. Duet uit Lobgesang. Mendelssohn. Familieberichten. Getrouwd: 17 Oct. A. W. van Malsen en M. M. Coraerell, Amst. Overleden1 Sept. J. II. A. v. Enge len. Liberia. 15. L. T. Schappert 42 j. Batavia. 28. P. van Extor 60 j. Weesp. 4 Oct. E. H. Ruys—De Vries 65 j. Amst. 8. M. L. van Ee, den Haag. 12. A. E. Broers—Schippers 24 j, Benthuizen. 14. R. VV. Fabcr Boer 56 j. Ilpendam. Wed. W. H. Schievink—Rouwkema 85 j. Wolvega. A. Noon—-Van Amraers 34 j. War der. M. Doets id. 56 j. Amst. 15. C- J. F. Rijken—Borgstede 55 j. Amst. E. S. J. Klein—Kcjjzcr, Amst. Stoomvaartherichfen* Het stoomschip Merapivan Rot terdam naar Java, pass. 15 October Kaap Carvoeiro. Het stoomschip Bromovan Rot terdam naar Java, arriveerde 16 Oct. te Batavia. Het stoomschip Drenthevertrok 16 Oct. van Rotterdam naar Java. Het stoomschip Java, van Amst. naar Java, passeerde 14 Oct. Kaap Carvoeiro. Het stoomschip Veendam, van de Holland Amerika Lyn, van Rotterdam naar New-York, passeerde 14 Oct. des avonds 11 uur iO m. Lezard. Het stoomschip Koningin Regentes, vertrok 16 October van Amsterdam naar Batavia. Het stoomschip Prins Mat trits, arriv. 15 October van Paramaribo te Newyork. Het stoomsclnp Borneo, van Rot-, terdam naar Java, arriv. 16 Oct. te Batavia. Het stoomscliip Sumatra, van Bata via naar Amsterdam, passeerde 16 Oct Perim. Het stoomschip Maasdam, van de Holland Amerika Lyn, vertrok 16 Oct. vau New-York naar Rotterdam met 1250 vn. margarine en 100 vn. lard.

Haarlem's Dagblad | 1897 | | pagina 3