T weede Editie. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 15e Jaargang, Vrijdag 22 October 1897, (So 4390 ABOisrisrEnvcEiisrTSFHzrj'S: Voor Haarlem per 3 maanden1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 8 maanden1.30 Franco docrfhet gelieele Rijk, per 8 maanden„1.65 Afzonderlijke nummers0.05 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.30 de omstreken en franco per post0.37% ^ID'VIHIEiTIE^y TIIEJItT Van 1 -5 regels 50 Cts;; iedere regel meer 10 Cts. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en Advertentien worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Couvantiers. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangére G. L. DAÜBE Co. JOHN F. JONESSue.Parijs 31lns Faubourg Montmartre. Met uitzondering van het Arrondissement, Haarlem is bet uitsluitend recht tot, plaatsing van Advertentien en Reclames betreflende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. BUITEN het, Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentien van 15 regels f 0,75, elke regel meer ƒ0.15; Reclames per regel r'0.30. Agenten voor dit blad in den omtrek zijn: Bloemendaal, Sandpoort en Schoten, P. v. d. RAADT, SandpooitHeemstedeJ. LEUVEN, bij do tol: Spaarndam, C. HARTEXDORPZand soort, G. ZWEMMER; Velsen, W. J. RUTJTER Beverwijk, J. HOORNSRitlegom9 ARIE HOPMAN, Molenstraat. Genoemde Agenten nemen Abonnementen en Advertentien aan. By den Uitgever J. C. PEERE- 50 OM is verschenen Jaarlenasche Schetsen Tien Teekeningen van P. v. Looy, iet bijschriften van Fidelio. Pry's gecartonneerd f 1. Voorhanden bij de navolgende Boek- landeiaars hier ter stede: H. N. MUL. D. J. van der WfLK. DE HAAN en ZOON. ERVEN LOOSJES. GEBR. VAN BREDERODE. P. KUIPERS. Firma J. F. van DOBBBN. P. van CITTERT ZONEN. Het Haar'lemsch Advertentieblad ran 7 September jJ. zegt van deze uitgave o. a.: nDe schetsen zijn: de VleescJihal Minde Meijer, de Orgeldraaier, Na ie Haarlemsche Kermis, de Haar- lemsche Paardenloterij, de Man met ien Baard, onze Bouwverordening, g Een angstig oogenblik, Een lastig verbodDe Politie op het Rijwiel. Sommigen der schetsen bevatten portretten, waarvan enlcéle geslaagd nog en heeten. En dan verder De bijschriften, soms wat moraal verbalenden vorm, soms geestig, ns wat ingehouden met iets van fik zou wél durven, maar ik wil zijn wél waard als toelichting schetsen gelezen te worden. De Neue Freie Presse te Weenen I komt echter met een andere lezing. Dit blad beweert, dat de politiek, welke Serviö op het Balkan-schier eiland wenscht te voeren, en welke o.a. gebaseerd was op een verbond met Bulgarije en Montenegro, geheel mislukt is en dat daardoor het minis terie liet vertrouwen van koning Alexander had verloren. Doch moei lijk valt uit te maken, welke van de heide uiteenzettingen de juiste is. Wy hebben den inhoud medege deeld van liet rapport der commissie uit den Volksraad der Zuid-Afrik. Republiek, betreffende de industrieele hervormingen. De engelseh gezinde bladen geven er alle hunne teleur stelling over te kennen en noemen de concessies onbeteekenend. Politiek Overzicht. Over de oorzaak en bet verloop ran den ministerieel en crisis in Ser- rië worden verschillende lezingen jegeven. Gemeld wordt dat de ver schillen, die'bestonden tusschen den loning en het kat inet een grooteren Dmvang hebben aangenomen na Alexanders bezoek, aan Parijs, waar ijj in gezelschap van zijn vader, ex- toning Milan, heeft vertoefd. De nvloed van den vader moet daardoor (veer versterkt zijn geworden. Onder meer moet verschil van ge- ijl roeien hebben bestaan over de grond lij wetswijziging. De regeering -wilde dat eindelijk de grondwets-quaestie afdoende werd geregeldde koning daarentegen was ran meening, dat Servië meer baat zal vinden het de handhaven der tegen woordige rust, en bij het gebruiken ran de periode van vrede, welke te wachten is, tot het ontwikkelen van den economischon toestand des lands, tot liet vestigen der begrooting op den grondslag van orde en spaar zaamheid, opdat Servië aan zijn inter- nationale verplichtingen zal kunnen 'roldoon. STftOSMIEU WS. eerste en derde pagina. Haarlem, 21 Oct. 1897. Boekerij van het Museum van Kunstnijverheid alhier. In de laatste tijden werd genoemde boekerij weder aangevuld met ver schillende belangrijke werken en zooals bekend is worden deze wer ken aan belangstellenden, zoowel aan hen, die zich met de studie van de kunstgeschiedenis of der kunsten en ambachten bezighouden, als aan hen, die practisch werkzaam zijn gratis voor geruimen tijd ter leen verstrekt. Thans is met het langer worden der avonden de ty d weder aangebro ken, dat velen van deze gelegenheid gebruik maken onder anderen heb ben verschillende genootschappen wier leden het kunstambacht beoefe nen, verzamelingen plaatwerken voor bet'houden van"kunstbeschouwingen aangevraagd. Zij die wenschen van de boekerij gebruik te maken, kunnen zich rich ten tot den conservator van het Mu seum van Kunstnijverheid, den heer E. von Saher, die gaarne bereid is alle gewenschte inlichtingen omtrent de Bockerjj te geven. Onze bloembollen. „Wanneer men", zoo placht een onzer bloemisten te zeggen, „een globe vóór zich neemt, dan "is de plek waar bloembollen geteeld worden niet groo- ter, dan een speldeprik. De rest van de globe is bet exploitatie-terrein van den kweeker." En dat is ook waar. Overal worden de nederlandsche bloembollen gele verd, niet enkel door heel Europa heen, maar bij millioenen in Noord en Zuid-Amerika, ja tot in Australië toe. Nergens, behalve in Holland, worden deze bloembollen op groote schaal gekweekt en waar men er nog iets aan doet, daar worden jonge bollen uit ons land betrokken. Men kan dus zeggen, dat Nederland op de wereldmarkt het monopolie heeft van de bloembollenteelt. Nu zijn wij maar leeken op dit ,:~'1 maar we hadden er ons dan ook al vaak over verwonderd, dat in weerwil van die gunstige positie de bolienkweekers, zoowel als de bloe misten, in de laatste jaren steen en been klagen over den slechten tyd en de geringe verdienste. Niet be grijpende hoe dat met elkander te rijmen was, hebben we er een vak man naar gevraagd, die ons de navol gende inlichting gaf. „Een feit is het, dat de pryzen tegenwoordig zóó zijn. dat er ge woonlijk geen behoorlijke winst te behalen is. Waarom die prijzen zoo laag zijn? Omdat de vakmannen zeiven die zoo laag maken. Er is dit jaar in 't buitenland weer verkocht voor prijsjes, die soms beneden den kostenden prijs blijven en dat alleen door dc concurrentie onder de Hol landers onderling. De buitenlander vraagt niet om lagere pryzen, hij zou de hoogere ook wel betalen. Wat kan bet hem ten slotte scheleu, of een bol een of twee centen meer kost: zijn afnemer, de particulier, moet hem dat toch weer vei goeden en de laatste zal er zich geen harnas voor aantrekken of bij voor honderd bol len tien gulden betaalt of twaalf. Zoo zyn er ook dit jaar weor bollen verkocht voor ongelooflijke prijzen. Maar ziet, daar viel het gewas niet mee, vooral niet wat betreft de hyacinthen. Nu werden rechts on links eenmaal opgenomen orders weer afgeschreven en wanneer de buitenlander bepaald behoefte had, moest hij bij een ander die nog voorraad had, terechtkomen tot hoogeren prijs. Op die manier hebben degenen, die voel hadden, van een gedeelte nog goede prijzen kunnen bediDgen, maar de meesten hebben weer voor een appel eu een ei verkocht. Misschien zal het nu 't volgend jaar wat beter wezen, want door het tegenvallen van 't ge was in dit jaar hebben de kweekers niet „uitgeplant", zooals meestal gebeurt en is dus ook de voorraad hyacinthen in 189S niet groot. De i prijzen kunnen dan hoog wezen, wan neer tenminste niet weer de reizigers, uit angst dat zij niet zullen verkoo- pen, in 't buitenland de boel van de hand zetten tegen spotprijzen, waarom geen sterveling vraagt en die het vak op den duur naar den kelder zullen helpen. Waarom vormen de vaklui niet een syndicaat, zooals ze dat in 't buiten land doen Dan kunnen de pryzen worden bedongen, die men zelf wil. Maar neen, zoo is de Hollander een maal niet. Liever bederft bij het voor ziehzelven, zooals de Friezen dat heb ben gedaan met het knoeien in do boter en de Westlanders zei ven de engel- scbe markt voor zich bedorven hebben door hetzelfde te doen met de ver zending van hunne aardappelen. Zoover is 't met de bollen nog niet, maar als men niet oppast, dan zal het er nog van komen. Bij prijsjes als nu bedongen worden is de verzoeking groot om oude bollen te leveren voor jonge, 't Moet toch uit de lengte komen of uit de breedte! Laat men oppassen. Wanneer dat zoo doorgaat, dan kou de heelo bol lenteelt waarvan de omgeving van Haarlem bestaat, wel eens totaal ver ongelukken. Een syndicaat, een groote combinatie van vakmannen, kan den toestand redden, de prijzen beheer- scken en er voor zorgen, dat dc kwee ker en de handelaar datgene krijgen, zonder hetwelk ze niet kunnen be staan: een behoorlijke winst! En zoo niet, dan gaan de bollen de friesche boter en de westlandsche aardappelen achterna!" Tot zoover de ontboezeming van den vakman bovenbedoeld. Was hij in een al tc sombere stem ming? Of staat het er werkelijk met liet bollen vak zoo treurig voor? Afsclieid van Jacques de Boer. Wie van hen, die den 20en Maart 1894 zijn zilveren jubileumsvoorstel ling bijwoonden, zou gedacht hebben dat de heer Jacques de Boer, wiens spel als mynheer Perriehon ons nog zoo levendig voor oogen staat, reeds drie jaar daarna van het Haarlem sche publiek, dat hem dien avond op zoo buitengewone wyze hulde bracht, voorgoed afscheid zou komen nemen. Hoewel het zeer to bejammeren is, dat Jacques de Boer door omstan digheden niet in staat werd gesteld zijn afscheid te geven met dc Koninki. Vereeniging „het Nederl. Tooneel", waarvan hij zoo tal van jaren ecu der uitstekendste krachten was en waarbij hij een moeilijk te vervangen ledige plaats achterlaat, zoo moeten wij ons toch verheugen, dat een hem zoo volkomen waardig gezelschap als dat der vereenigde Rolterdamsche TooneelisteD, firma le Gras] cn Has- sels, bereid werd gevonden hem als nog daartoe de gelegenheid te geven. Zoo zullen wy dan Jacques de Boer Diasdag voor het laatst op ods tooneel zienals Lubowski, de koet sier jn l'Arronge's „Dokter Klaus.", een der beste uit de vele creaties, die wij hem te danken hebben, zal hy aftscheid van ons nemen. Dat dan de belangstelling van het publiek even groot zij, als bij gelegenheid van zijn 25-jarig jubileum, opdat het hem, den zoo algemeen beminden acteur, die boewei steeds bewust, dat wat hij gaf, goed was. als de ware artist niettemin altijd even bescheiden en nederig bleef, moge blijken, dat men slechts zeer noode van hem afscheid' neemt. Effatlia. De WelEerw. heer Ds. Bootsma, van den Helder, die Woensdagavond iu liet kerkgebouw der Gereformeerde Kerk op de Ged. Oude Gracht eene rede hield in 't belang der stichting „Effatha" te Leiden, betoogde, naar aanleiding van een gedeelte der H. S. Marcus 7 32—37, dat de Christenen in navolging van Jezus het werk dor barmhartigheid ter hand dienen te nemen en dat ook zy zich hebben te belasten met de opvoeding van doof stommen en blinden. Voor dat dool is eenige jaren geleden te Leiden de christelijke inrichting „Effatha" op gericht, niet, omdat men andere z.g. neutrale instellingen niet waardeerde; maai- om des beginsels wil. Deze in richting, die met 4 leerliugen begon, belast zich thans met de opvoeding van 20 kinderen. Had zij aanvanke lijk zich alleen belast met de opvoe ding van doofstommen, thans is zij voornemens ook die voor blinden ter hand te nemen. Daar deze arbeid moeielyk, maar ook kostbaar is, ein digde spreker met een opwekkend woord te doen hooren om „Effatha" zedelijk en financieel te steunen. Met dankgebed werd liet samenzijn ge sloten. Nu onlaugs gemeld is, dat het in tercommunale telefoonverkeer was overgegaan in handen van het Ryk en daarbij bepaald werd, dat voordat men telephoneercnkon, een waarborg som aan het telegraafkantoor moest worden betaald, maakten velen de opmerking, dat men nog maar kort geleden aan de Bell-Telephoon Maat schappij een dergelijke storting had Deze Maats, heeft dan ooknuqui- tantiën rondgezonden, waarmee men de betaalde waarborgsom, verminderd met het door den geabonneerde we gens tolephoonkosten verschuldigde, kan ontvangen bij de Haarlemsche Bankvereeniging alhier. BINNENLAND. Uit de „Staatscourant". Kon. besluiten.. Benoemd tot officier van gezond heid der tweede klasse bij "den ge neeskundigen dienst van bet leger in Nederlandsch-Indië, W. P. L7 van Ouwerkerk, arts; voor den tyd van één jaar, tot plaatsvervanger van den districtsveearts wien Arnhem als standplaats is aangewezen, de veearts E. Overboscb. te Zutfen. Vergunning verleend: Aan den heer W. L. F. C. ridder van Rap- pard tot het aannemen der ordetee- kenen van eereridder der Johanniter- orde van Pruisen, hem door Z. M. den koning van Pruisen geschonken; aan den kapitein ter zee M. F. Tijde- man en den luitenant ter zee der le kl. G. L. H. Luytcn tot het aanne men der versierselen respectievelijk van commandeur en van ridder der Leopoldsorde, hun geschonken door Z. M. den koning van België. Verleend: de navolgende pensioenen aan: A. C. Kennedie of Kennedy, wed. L. A. Tielenius Kruythoff, com mies 2e klasse bij 's-Rijks belastin gen, f213; H. Leer in 5t Veld, wed. J. Verleun, bakenmeester 2e klasse te Pannerden, f 188C. E. of E. C. Hillen of Hille, wed. L. Grootens, magazijnknecht by de stapelmagazij nen, f150; H. Wiertsema, wed. J. Roemeling, commies-ontvanger bij 's-Ryks belastingen, f201; M. C. Kalis, wed. H. H. Schippers, ont vanger der registratie en domeinen, f 840E. A. Velders, commies-ontvan ger le categorie bij 's-Rijks belastin gen, f550; C. A. Emondt, wed. B. Klooster, brievengaarder, f 128A. Owel, wed. J. M.Etnans, conducteur der brievenmalen, f92; F. Ch. Du- fouv, ontvanger der invoerrechten en accijnzen, f2534; S. Bartstra, secre taris-generaal bij het departement van financiën, f3000; H. J. Eekma, com mies le klasse bij's-Ryks belastingen. f395. Besluiten en benoemingen. Benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau, de heer S. C. Korte- weg, lid van bet hoofdbestuur der Hollandselie Maatschappij van Land bouw tot ontvanger der registratie voor de burgerlijke akten dor suc cessierechten te 's-Hertogenbosch, P. H. Velsen, thans ontvanger der regi stratie en domeinen te IJsselmondc; tot ontvanger der registratie en do meinen te Alkmaar,H. S. van Slooten, tbaus ontvanger dier middelen te Winschoten. Eervol ontslag verleend uit huu betrekking tot de landmacht aan de navolgende reserve officieren van ge zondheid der 2de klassedr. N. H. Frank, arts, met ingang van 1 Nov. a. s.dr. P. F. Vermast, arts, met ingang van 5 December a. s.én P. H. H. Hillen, arts, met ingang van 1 Januari 1898. Ministerie van buitenlandsche za ken. Ingevolge Koninklijke machti ging is ;le heer A. O. van Lennep benoemd tót vice-consul te Smyrna, buiten bezwaar van 's lands schatkist. de heer J. B. Curtelin, by kon. besluit benoemd tot consul der Ne- derlauden te Tunis, is in die hoeda nigheid door do Tunisecsche Regee ring erkend en toegelaten. De „Staatscourant" bevat een koninklijk besluit waarbij, met ingang vau 25 Oct. benoemd worden: tot lid eu voorzitter van het college van regenten over de gevangenissen te Amsterdam, mr. W. R. Op ten Noort, advocaat-generaal by het ge rechtshof aldaar; tot leden van dat college; mr. G. A. van Hamel, hoogleeraar aan de gemeentelijke universiteit; mr. Th. J. Hoppe, rechter in de arrondissements-rcchtbank; dr. C. W. Janssen, koopman; dr. C. H. Kuhn, hoogleeraar aan de gemeeulelyke universiteit; mr. W. F. van Leeuwen, advocaat en procureur, wethouder der gemeente Amsterdam mr. E. R. H. Regout, substituut officier van justitie by de arrondisse- ments-rechtbank jhr. mr. J. C. Reynst, rechter in de arrondissements-rcchtbank dr. 11. II. Saltet, hoogleeraar aan de Gemeentelijke Universiteit; mr. C. Simons, rechter in de arron- dissemcnts-rechtbank. en mr. A. J. Cohen Stuart, advocaat en procureur, secretaris van de Kamer van koophandel en fabrieken; allen aldaar, en tot secretaris van dat college, mr. M. G. J. Boissevain, advocaat en procureur aldaar. FEUILLETON. I«i PRINS BORGENSKY. Bewerkt naar het Engelseh.) HOOFDSTUK VIII. Taras. tS ID I Wij bevonden ons nu in het vertrek, dat vroeger als magazijn dienst had gedaan. De kamer was groot, maar laag van verdieping, en had eenvroolijk aanzien. Eenige schilderijen hingen aan de wand. Het meest vcrwonder- de my, dat alles er zoo kraakzindelijk uitzag. De ge hóekte tafel wekte ook my'n verbazing op. In hetmid- len van het sneeuwwitte tafellaken stond een vaas met bloemen en op het servet van Taras lag een klein broodje, waarover ik zeker geschaterd zou hebben van bet lachen, als het vreemde en nieuwe van mijn omge ving my niet verlegen had gemaakt. Om dezen tijd ge bruikte men gewoonlijk warm eten, maar alles wat er klaar werd gezet om den honger van dien grooten man te stillen, was een doosje sardines, twee bosjes radjjs en een schoteltje met boter. Juffrouw Lucas bracht, alleen nog een bord voor my en een flesck wijn, dien zij op een zilveren blaadje zette. Ik vouwde mijn servet open, onderwijl do bewegingen van Taras gadeslaand, en in mijn binnenste lachend om al deze ceremoniën. Stom van verbazing zag ik nu, hoe hij zich van het „hors d'oeuvre" bediende, en het lag mij op de lippen om te zeggen, dat als zyn honger hier mede gestild was, ik wel de heele doos sardientjes kon opeten, toen juffrouw Lucas schoone borden bracht en ik een oogenblik later tot mijn groote geruststelling een warm déjeuner zag verschijnen. „Ik ben gewoon na het eten altijd te rooken," zeide hy toen wy gedaan hadden. „Hindert het u niet?" „Loop heen! Waarom zou mij dat hinderen?" Hij stopte langzaam zyn pijp en keek eenige oogen- blikken ernstig voor zich. Ik veronderstelde, terwyl ik beefdo van angst, dat hy nu mijn lot zou beslissen. Tot nu toe had hij nog geen woord over mijn toekomst ge sproken, wachtende tot myn honger gestild en ik uit gerust was, daar ik dan beter in staat zou zijn na te denken. „Wanneer ik niet veel gesproken heb," zeide hij my bezorgd aanziende, „dan komt dat alleen, dat ik zoo veel had om over te denken. Maar als gy 't goedvindt, zul len wij nu wat met elkander praten." Hy zette zich tegenover my en hernam na een paar trekken aan zyn pijp te hebben gedaan „Wat zullen we morgen doen?" „Morgenherhaalde ik. „Ja, wat moet ik dan doen „Dat moeten wij nu eens "samen bespreken. Om ne gen nnr keer ik nn naar myn fabriek terug. „Gij wilt my dus tot morgen negen uur bij u hou den?" vroeg ik vroolijk. „Ja. Juffrouw Lucas zal zorgen, dat gij hier van nacht blijven kunt. Hebt gy eenig idéé wat gij dan zult beginnen „Ja," zeide ik beslist. „In de gevangenis heb ik hier over nagedacht. „Ik zal naar Shadwell terug- keeren. ""Dat moet wel. Ik moot leven en werken zooals iedereen, en ik kan nergens werk vinden, waar ik onbekend ben. Ik ga dus weder naar de herberg terug. Natuurlijk zal ik wel een standje krijgen, als het niet méér is, maar Putty zal wel weer goed wor den, want hij weet dat ik nooit oneerlijk bij hem was „Ik ben genoodzaakt u éen vraag te doen. Zyt gij op de een of andere manier aan dien man geparen teerd „Neen. Ik herinner mij zelfs niet ooit ouders te heb ben gekend." „Hy is zelfs geen vriend van u „Ik heb u reeds gezegd, dat ik geen' vrienden heb, geen enkele! Zoudt gij dénken, dat dat geval te Green wich was gebeurd, als ik vrienden bezat?" Hy schudde het hoofd ontkennend. Na eenigen tijd vroeg hij mij, of ik werkelijk geloofde niets beters te kunnen vindén dan mijn oude betrekking. „Neen, ik zou niet weten, waar ik anders voor ge schikt was en wat ik beter zou kunnen doeu. En gij „Jawelzeide hij zijn pijp op tafel leggend. Hij boog zich voorover, terwijl zyn oogen my lang en ernstig aanzagen. „Ik geloof, dat ik iets veel verkieslükers voor u weet. Gy zyt voor een geheel ander leven bestemd, dan dat gij vroeger leiddet" „Zijt gij van plan my naar een verbeterhuis te stu ren vroeg ik, terwijl ik kond werd bij de gedachte, dat hij my voor slechter aanzag, dan ik werkelijk was. Ik herinnerde my, hoe de dominee, die my in de gevan genis had opgezocht, my ook van een nienw leven had gesproken. „Neen, daar denk ik niet aan," zeide hij, terwijl hy een beweging met zyn hand maakte, die duidelijk zyn afkeer van dit denkbeeld te kennen gaf. „Integendeel, wat ik bodoel isuw omgang met de menschen, waartusscken gij tot nu toe geleefd hebt, geheel te ver breken, u in een omgeving te plaatsen, waar niets u aan het verleden herinnort, zoodat het is alsof gy een nieuw leven in een andere wereld begint. Stel u dos voor, dat gij vandaag uw leven begint en het verleden geheel is uitgewiseht. Maar daarvoor moet gy alles veranderen, nw gewoonten en zelfs de taal, die gij tot nu toe spraakt, moet door eeu andere''worden ver vangen. Elke schakel van de keten, die u aan uw vorig leven bindt, moet verbroken worden. Gy moet weer beginnen te leeren als een kind dat nog niets kent. Begrijpt ge my „Ja. ik kom erik begin in te zien dat ik hard zal moeten werken en als ecu eerstbeginnende van meet af aan beginnen. Maar hoe kan ik dit doen als ik niet eens myn eigen taal mag spreken „Gy zult een andere leeren." Maar toen hy mijn schrik zag, die zyn woorden te weegbrachten, voegde bij er bjj „Juffrouw Lucas en ik zullen u wel helpen." „"Wilt ge dat werkelijk, mynheer?" vroeg ik verrukt.

Haarlem's Dagblad | 1897 | | pagina 1