De Zijde is verbrand! de Dames, wanneer de betreffende kleedingstukken zeer dik- na slechts 23 maal dragen scheuren enz. in de plooien krij- ,j of «als watten» uit elkander gaan. Dat is echter geen toevallig jo verbranden» der ruw-zijde! maar zij wordt opzettelijk, om de zijde 1 jikker en goedkooper te doen schijnen, met Tin en Phosphoruszuren verladen, die de vezel van de ruwe zijdedraad doorbijten men noemt 2«n zoodanig kleuren «Chargeeren!» Hoe meer de zijde gechar terd wordt, door zooveel te meer Tin-baden moet zij getrokken wor- en, om dit vergift goed kunnen opzuigen. De geverfde Zijde het 1 idelste spinselheeft aldus de kiem des doods reeds in zich vóór :/t[jj op den weefstoel komt!! Do daaruit vervaardigde zoogenaamde jlt iijdestott'en moeten na kort gebruik als zwam scheuren, al naarmate Zijde meer of minder gechargeerd geworden is. De dure Robe j incl. maakloon!) is totaal waardeloos. Stalen van mijn echte Zijden end ik ommegaand. De stoffen worden franco en vrij van invoer- echten in huis toegezonden. Zijde-Fabrieken Gf. HENNEBERG, (k. u k. Hoflever.), Zurich. li Pijls P" Ingezonden 3Tede<Ieeliiig-*>ii. 30 cent per regel ;cnt meegevoelen, mee leven geheel oo'n langen werkdag en dit is aan reien reeds een inspanning. Toch is het noodig dat ook het vJiibliek zich eens afvraagt: hoe en oder welke verhouding leeft het poorwegpersoneel Wy weten het feel, het leven van een conducteur e> chjjnt niet zoo afmattend en ver- noeiend als het inderdaad is. Yan en conducteur wordtgeëischt, dat hy Telken jare wordt voor de open" bare scholen alhier eene som uitge trokken voor „belooningen en eere- blyken". Dit jaar zal deze som f700 bedragen. Is deze post, zooals [hij deel van de Begrooting uitmaakt, wel te ver dedigen Laat ons zien. Art. 3 van de Wet op het Lager Onderwjjs zegt: Aan bijzondere scho len noch aan bijzondere inrichtingen l0Jet publiek voorkomend behandelt,1 tot opleiding van onderwijzers mogen lat hij altijd waakzaam is voor devanwege dé gemeente geldelijke bij- reiligheid van het publiek in den trein j dragen of eenige andere ondersteu- )r taa zijne zorgen toevertrouwd, dat hy j ning middellijk of onmiddellijk wor- tf- jlke aanleiding tot vertraging vanden toegekend, dan in gevallen en K den trein nauwkeurig opteekent. Hy onder de voortvaarden m deze toet 0 ooet letten op mogelijke fraude, zorg-1 genoemd. Iragen bij het aankomen aan een of I Art. 82 zegtDoor het uitloven ader station, dat de reizigers in- van openbare belooningen en eere- 3 tappen en de plaatskaarten gecon-1 blijken kan het getrouw schoolbezoek roleerd zijn, en vooral dit laatste in vanwege het gemeentebestuur worden ?en minimum van tijd; daar zijn inder-aangemoedigd. a laad krachtige gestellen toe noodig Aan wie geschiedt het uitloven im aan dezen zenuwachtigen,dier eereblyken n nellen arbeid weerstand te kunnen i Het vervolg van het artikel zegt lieden, gedurende zestien lange uren LAan openbare en bijzondere scho- ter dag. Neemt bij dit alles in j len." lanmerking. dat zelfs de minste of De wetgever heeft verondersteld, 11 jeringste afwijking van bepalin- j dat een gemeentebestuur niet onver- vi ien en reglement aanleiding kanschil lig kan en mag zyn omtrent het zyn, dat de premiën werden in- getrouw schoolbezoek op de byzon- [ebouden of boete werd opgelegd, dan dere scholen. legrijptmen eenigszins dezenuwspan- Tot nog toe evenwel keert men 'liiDgbij deze categorie van spoorweg-alleen gelden uit voor de openbare 3'!personeel. Het leven van een macliinistscholen Toch hebben volgens de 8 s zoo mogelijk nog meer afmattend. 1 wet ook de Roomsch Katholieke en s Het publick dat zorgeloos den trein j Protestantsche scholen recht op eene lP nstapt, beseft maar half de groote j toelage. Gemelde som komt uit de rorantwoordelykheid van deze ver-zakken van alle belastingschuldigen, 'e trouw ingspost. We weten zeer goed, j zoowel Roomsch als Protestantsch en 3dat de maatschappij byzondere oplet- dus is er niet één geldige reden, tendheid in dit opzicht beloont, maar waarom aan Roomsche en Protestant- i. blijft het onverantwoordelijk van sche bijzondere scholen eene toelage 'lf de maatschappijen om van de machi- zou kunnen onthouden worden. sisten zoowel als van de kandidaten Of men dient den post geheel te %n werktijd te vorderen van zestien schrappen en deze zaak aan particn- ïur per etmaal. Zeker, niet altijd be-1 liere vereenigingen over te laten óf ook toeft de machinist zich in te spannen,1 de bijzondere scholen te doen deelenin 11 naar de oogenblikken dat de trein die „belooningen en eereblijken". "j itopt, zyn hoog noodig. om het even-j Verschillende gemeente-besturen 'richtte herstellen tusschen zenuw-en'hebben aan beide soort scholen eene 1111 ipierarbeid. Toch is het een overbe- som toegestaan. Dit is ook billijk. V2kend feit, dat de overwegende zenuw- Wil een schoolbestuur niets ont- ia: arbeid menigmaal den machinist licba- vangen, dit is een andere vraag. Het goelijk geheel ondermijnt. Het voor- jgaat hier niet om de knikkers, maar durend turen en staren, letten op alles, I om het recht van het spel. affant steeds is hem het „veilig" inj U dankzeggend voor de verleende gedachte, men moge er over denken i plaatsruimte, a :oo men wil, is afmattend, wat nog j Uw dienslw., lezwarender wordt als men bedenkt, J. DE JONG. lat de machinist ook werktuigkun- j %e moet zijn, daar Mj ook in vele Haarlem. 23 Oct. 1897. pallen aansprakelyk wordt gesteld - voor eventueele gebreken aan zijn Loonregeling in de grapniscne 36 stoomros. Men moest eens weten invakken. 8 loevcle gevallen de machinist aan- i sprakelyk wordt gesteld voor vertra- J Mijnheer ae Redacteur ging wat in even zoo veel gevallenMet dank voor de plaatsing van ;eheel buiten zijn verantwoordelijk- myn uitvoerig schrijven, ben ik zoo heid moest liggen. Buitendien kanvrij, U nog eene kleine plaatsruimte geen enkele redelijke rechtsgrond wor-te verzoeken. aangevoerd tot aansprakelijkheidOm het geheele vraagstuk der loon- ;y voor materieele schade, of de veilig- J regeling uiteen te zetten, zou men heid van het publiek, zoolang er geen eene lijvige brochure moeten schrij- d vrije overeenkomst bestaat met weder- j ven, want er zijn tal van factoren zjjdscbe rechten en 'verplichtingen,aan annex, volkomen ongeschikt ter welke nu niet bestaat, tenzij men ge-bespreking in een courant. De hoofd ig drongen arbeid terwille van het dage- j zaak is echter Ijjksch onderhoud ter eener, en het be- j I. Is de patroon genegen, bij een schikken over allerlei machts- en [werktijd van 10 uren minstens 20 30rechtsmiddelen ter andere zijde als;cents loon per uur te geven aan den zoodanig wil opvatten. j volwassen werkman 0! Zoo is de echte positie van heti II. Hoe kan de patroon daaraan spoorwegpersoneel. Is ditredelijk wy voldoen, zonder te gronde te gaan gelooven tiet nietvan daar dan ook J Die laatste vraag is het, welke 11 dat een vereeniging van personeelecue thans niet bestaande overeen- vf met bet doel in te grijpen in de ver- stemming vereischt in de eerste plaats n houding van het personeel tot de!tusschen den patroon en den werk- directie niet alleen is een zaak van'man, in de tweede plaats tusschen )ei personeel maar ook is een publieke publiek, uitgever, patroon en werk- saaie. I man. Wij die bij ervaring weten hoej Deze vier factoren moeten ten slotte 'jj moeielijk het iseen goede zaak samenwerken. m ingang te doen vinden bij het groote j N u is liet een treurig feit, dat het ,j publiek, hebben dit begrepen zoodatgewone platzetten even goed (of bijna onze wenschen matig en voor inwiUi- j even goed) verricht kan wordendoor ging vatbaar moeten zijnvandaar jongens, die f2, f3, enz. per week °|aan ook dat onze eischen tot een verdienen, als door volwassen perso- a minimum zijn beperkt, en wij hopen 1 neel. Dat echter in de eerste plaats dat binnen riet al te langen tijd aan'ten nadeele van de jongens, die het f alle spoorwegen in Nederland denooit verder brengen dan platzetters, twaalfurige werkdag zal zyn inge-omdat zij in hun jeugd steeds geëx- ïoerd. jploiteerd worden; in de tweede plaats Eindelyk moet toch eens gebroken;ten nadeele van de volwassenen, die worden met het denkbeeld dat in eendaar zy nu eenmaal tot de treurige a privaatonderneming zooals de spoor-1 ervaring gekomen zyn, dat men hen wegen in Nederland tot dasverre zyn. [door jongere krachten kan vervangen, alleen de wet van „vraag en aanbod" j nog dankbaar moeten zyn voor een )D het eenige richtsnoer moet zijn tot hongerloon. 3E het bepalen der stoffelijke en zedelyke Nu wordt voorgesteld, zoowel ten verhouding van het personeel tot de'bate van den werkman, als van den e direction. patroon „laat ons voor het geheele 1 Het famieljeleven van het personeel, land de kinder- en jongensarbeid be- cj de veiligheid van het publiek zyn perken, dan zullen van zelve de ge heide factoren die mede hun invloed drukte prijzen eenigszins omhoog lykkeden voor doen. Nog vee', aieer, dan gij opsomt. Doch waarom zouden wy ze vooruitloopen Ook moeten wij het zwaartepunt niet leggen op den leeftyd, die dient slechts als brug. Wil een patroon een geheel personeel van 20-jarigen aanwerven op 20 cents per uur, daartegen lean niemand be zwaar hebben, want dan staat) hij op dezelfde concurrentiekracht, als een ander, en daarom is het te doen. De werkman zoekt natuurlijk ver betering van zijn eigen levenslot, maar hij weet zeer goed, dat dit al leen samen kan gaan met het wolva ren van de zaak, waaraan hy arbeidt, vandaar zyne volhardende pogingen, om vriendschappelijke samenwerking te verkrijgen. Dat het ons gelukke, ten bate van allen Haarlem. J. A. K. doen gelden. H. f Geachte Redactie Hoewel de Begrooting der ge gaan, en dat is wel noodig, als men weet, dat een vel druks bij 1000 exemplaren reeds aangeboden wordt voor f 6 Gold het eene rijkswetgeving, dan oeente reeds in de afdeelingen iszou Uw statistisch bezwaar opgaan, onderzocht, neem ik de vrijheid dedoch bij hetgeen thans te doen staatj aandacht te vestigen op een [post,beoogt men eene vriendschappelijke Vervolg Stadsnieuws Jubileum H. S. Loran. De heer H. S. Loran alhier her dacht heden ouder vele blijken van belangstelling den dag, waarop hij 25 jaar by bet christelijk onderwijs is werkzaam geweest. L)e jubilaris, die eerst onderwijzer aan eene christe lijke school te Wissenkerke was, gaf later onderwijs te Alkmaar en is thans reeds ll'/i hoofd der christelijke school in de Barteljorisstraat. De viering van liet jubileum had hedenmorgen te tien uur in een der zalen van Felix Favore plaats, waai de jubilaris, onder het gezang dei- leerlingen, binnentrad. De WelEerw. heer ds. Moeton, sprak hem het eerste toe, er op wijzende, dat de school onder de leiding des heeren Loran heeft gebloeid en dat deze zich ge heel aan het onderwys wijdde. De heer Bierens de Haan, pen ningmeester van het bestuur der school, overhandigde daarop den heer Loran een cadeau. Na hem richtten de heer dr. E. van der Ven, de arrondisse- ments-schoolopzienerde heer J. Klein, voorzitter van het schoolbe stuur de heer Bijleveld, directeur der Gereformeerde Kweekschool te Amsterdamde heer I "an Dorp, hoofdonderwijzer alhier en de heer G. Klijn, idem te Heemstede, tot den jubilaris het woord, om hem hunne gel uk wenschen over te brengen. Namens de secondanten bood de heer Van Arkel den jubilaris een boekwerk van Busken Iluet aan terwijl ook namens de leerlingen hem een cadeau werd overhandigd. Ten laatste was de jubilaris zelf aan het woord. Recht hartelijk dankte hy voor de hem betoonde vriendschap en waardeering van zyn arbeid, en beval zich verder in aller steun en vriend schap aan. Hij eindigde met den kin deren eene verrassing mede te deelen, nl. dat zij hedennamiddas: de uitvoe ring van de Kon. Eng. Klokkenspe lers konden by wonen. De Weleerw. heer Ds. Barbas sloot het samenzijn met dankgebed. De twee Dieveggen. Onze lezers herinneren zich, dat Dinsdagmiddag twee „dames" uit den winkel van den heer Leop. Münd- heim in de Koningstraat twee stuk ken dure stof hebben gestolen en bovendien nog een paraplnie geleend, die ze natuurlyk ook niet terug heb ben gebracht. Naar wy thans vernemen zyn ze op dienzelfden middag ook in den winkel van den heer A. Fnnke ge weest, firma Wisbrun Liffmann, in de Anegang. Daar kwamen zetwee- maal spoedig achter elkander, lieten ze zich een en ander voorleggen, kochten vrijwat (zyde voor blouses, handschoenen, ruches, enz.) en gaven het adres op Kruisweg 23, waar het gekochte 's avonds te 7 uur moest worden bezorgd. Dit bleek een onbe woond huis te zyn en de heer Fnnke die aanvankelijk meende, dat zyn personeel zich vergist had bij het opteekenen van het adres, kwam tot andere gedachten, toen hy twee stuk ken zyde vermiste, een van 13 en een van 15 meter, waarvan de prys per el f 1,85 bedraagt. Toen zij er den eersten keer waren, bevonden zich ook andere dames in den winkel. De dieveggen gingen het eerst weg en toen ook de dames wil den vertrekken, miste een harer hare parapluie, waarvoor een andere in de plaats was achtergebleven. De win keljuffrouw zeide, dat zy het adres van de eerst vertrokken dames kende en dat de parapluie dus wel weer terecht zou komen. Toen nu een oogenblik later de dieveggen weer in den winkel kwa men "en de winkeljuffrouw haar op de omruiling der parapluie opmerk zaam maakte, wilden zy het eerst niet gelooven geen wonder, want het was ongetwijfeld de even te vo ren bij den heer Mündhcim geleende parapluie, die zy nog geen gelegen heid hadden gehad, van anderen te leeren onderscheiden. De politie vermoedt dat bet geen vrouwen uit Haarlem zyn en waar schijnlijk zijn ze nu wel reeds weg. Toch is het zaak goed op te letten. De eene vrouw is jong, de andere van ryper leeftyd. S^NecLSR. K. Volksbond-! Zondagavond werd in de Sociëteit de Kroon de eerste der feestavonden van de afdeeling Haarlem van den Ned. R. K. Volksbond gegeven. De zangvereeniging St Bavo voerde op het bekende werk van Richard Hol „Leiden's Ontzet", in welke com- ritie, de heeren B. Wynands, G. van Gasteren, Overtoom en Wes se!'ng van Amsterdam als solisten op traden. Naar men ons mededeelde had St Bavo hiermede veel succes. Den directeur, den heer N. H. An- drieoscii werd onder luid applaus na mens de werkende leden een prach tige lauwerkrans aangeboden. In den loop van den avond gaf verderde scherm- en gymnastiekver- eeniging „Kracht door Oefening" nog eenige gymnastiek nummers ten beste en voerde de Rederijkerskamer een paar stukjes op: ,,'t verdraaide hoofd" en „de socialist". Door eeu en ander was den leden een genoegelyke avond bereid. Vermelden wij ten slotte, dat ook de heer W. v. d. Eynde, directeur der gymnastiek-vereeniging, een lau werkrans ontving. Naar wij vernemen bestaat bij het bestuur van de sociëteit „Vereeniging" het plan om by genoegzame deelne ming 17 November in de groote con certzaal door de Italiaansche Opera te 's Gravenhage te doen opvoeren „La Gioconda" van A. Poncbielli. Een paard te water. Zondagmorgen tegen twaalf uur had op den weg naar Spaarndam naby bet café ,,'t Kikkertje", een ongeval plaats, dat betrekkelijk nog goed af liep. Een paard, aangespannen voor een rijtuig van den stalhouder H. Voorting uit de Rozenstraat, sprong in het water, daar het was ge schrokken van een blaffenden hond, met dit gevolg, dat het rijtuig even eens te water geraakte. Twee perso nen, die op den bok zaten, A. Voor ting en de lSjarige H. Hooge, en de heer Westenberg, fabrikant te Am sterdam, in het rijtuig, kwamen met een nat pak vrij, behalve de laatste, die met moeite werd gered en door het inslaan van een ruit van het por tier zich zoodanig aan de hand ver wondde, dat by door een geneesheer moest worden verbonden. Het paard echter schoot er het leven bij in. Toen men het, nadat de passagiers waren gered, uit het water haalde,moest het afgemaakt worden. Het rijtuig lag geheel uit elkaar. Kegelwedstrij d. Zondag werd op de kegelbanen in liet café Brinkmaan alhier het kegel- concours uitgevochten, dat was uit geschreven door den Alg. Ned. Ke gelbond en opengesteld was voor clubs en leden bij genoemden boud aangesloten. Aan den wedstrijd, die verdeeld was in een korpswedstrijd (voor iedere club 5 deelnemers, met ieder 10 bal len) en een personeel en wedstrijd, ging de gebruikelijke feestelijke ontvangst met eerewyn vooraf. Aan den korpswedstrijd namen 12 clubs deel. Het resultaat was: lste prijs (kampioenschap) gouden boudsmedaille„A. T. G. V." te Amsterdam met 266 houten 2e pr. gr. verg. zilv. med. „Onder Ons" te 's Gravenhage met 2593e pr. verg. zilv. med. „Hard gaat ie" alhier met 249 4e pr. verg. zilv. bondsmed. „De Volharding" alhier met 238; 5e pr. verg. zilv." bondsmed. „Nooit gedacht" te Amsterdam met 2366e pr. zilv. bondsmed. „de Kroon" alhier met 235; 7e pr. zilv. bondsmed. „De Vliegende Hollander" alhier met 2258e pr. zilv. bondsmed. ,,'s Gravenhage" te 's Gravenhage met 220 houten. Verder wierpen „De Phoenix" alhier 208, „Z. E. K. Z." te Amsterdam 175, „Musis Sacrum" te Schiedam 165 en „Amicitia" alhier 148 houten. De prys voor de meeste treffers (een fuif kistje) werd behaald door „A. T. G. V." met 46 treffers; die voor de meeste achten (verg. zilv. kruis) door „Hard gaat ie" "met 7; die voor de meeste vliegende Hol landers (verg. zilv. med.) door „de Kroon" met éen. Uitslag personeelen wedstrijd. 1. de heer J os. Brinkmann alhier, van „Hard gaat ie", met 68, gouden bonds- inedaille (kampioen). 2. De heer H. Lamp alhier, van „Hard gaat ie" met 5S, gouden med. 3. De heer P. J. van Daalen alhier, van „De Kroon", met 58, verg. zilv. med- 4. De heer A. Aarsen, Amsterdam, van „Nooit gedacht", met 57, verg. zilv. med. 5. De heer Chr. Zanders Amster dam, van „Zou er kans zyn met 57, verg. zilv. med. 6. De heer L. Brosch, 's-Graveu- hage, van ,,'s-Gravenhage" met 57, verg. zilv. bondsmed. 7. De heer S. Martin alhier, van „Hard gaat ie", met 56, verg. zilv. bondsmed. 8. De heer Ericson, Amsterdam, van „Nooit gedacht", met 55, zilv. bondsmed. 9. De heer P. Nelissen, Overveen, van „Hard gaat ie", met 55, zilv. bondsmed. 10. De heer L. van Maaswinkel, alhier, van „De Kroon," met 54, zilv. medaille. Negenprys, verg. zilv. med., de heer L. Krullaars van „Musis Sacrum", Schiedam, met 3 negens. Consolatieprys, zilv. med., de lieer W. Bremer Wz. van „de Volharding" alhier, met 52. Des avonds werden de pryzen en diploma's na afloop der wedstrijden uitgereikt. Te ongeveer half drie ure des na middags werd op de bovenzaal van café Brinkmann Zondag de algemeene vergadering van den A. N. K. B. ge houden, onder presidium van den voorzitter, den heer L. Brosch te 's Gravenhage. Na het voorlezen der notulen van de vorige vergadering, werd rekening en verantwoording ge daan van het boekjaar 1896-'97,"slui tende met een nadeelig saldo van j f 504,74.Herkozen werden als bestunrs- leden de heeren M. O. Boerboom te Leerdam en A. W. Schols, te Amster-1 dam. Gekozen werden in de piaats van de heeren H. van den Berg en A. "W. Braam, die zich niet meer her kiesbaar hadden gesteld de heeren A. de Vries te Schiedam en P. van Hemert, alhier. De heer W. Schols werd gekozen als afgevaardigde voor de vergadering 30 October te houden in „Krasna- polski" te Amsterdam, ter bespreking met andere sportvereenigingen van een aan te bieden huldeblijk aan H. M. de Koningin by do kroning. Tevens werd besloten den volgenden wedstrijd te Schiedam te houden. In de rotonde van het Museum van Kunstnijverheid heeft de heer O. Spoor Jr. uit Amsterdam een ver zameling teekeningen en studiën go- exposeerd, die wij heden morgen zijn gaan zien. Dat de artist in Haarlem geen vreemdeling is, ontwaart men aan de curieuse schetsen van hofjes uit onze gemeente, benevens uit eenteekening van de Luitensteeg. Een herinnering voor Haarlemmers is ook een honts- koolteekening, voorstellende het por tret van wijlen mevrouw Jordens. Verder zyn er nog pastel-teekenin- gen onder, maar vooral en allermeest trekt de aandacht een reeks van aller liefste kinderkopjes. Ieder weet, hoe moeilijk het is de uitdrukking op een kindergezicht, goed weer te" geven, maar zooveel mooie kinderportretten hebben wy nog nooit bij elkaar ge zien. 't Is alsof de teekenaar de uit drukking op die aardige kinderge zichtjes in haar geheel met zyn tee- kenstift er heeft afgelicht en over gebracht op zijn papier. Reeds deze teekeningen alleen zijn n kijkje in het Museum dubbel waard. Behalve enkele die eigendom zyn van anderen, zijn de teekenin gen en studiën te koop. Zijn wij wel ingelicht, dan zijn ver schillende belanghebbenden van plan by den Raad te protesteeren tegen de wegruiming van het paardenwed aan den Gasthuissingel "namelyk de firma's Voorting, van den Berg. van de Stad en anderen, die paarden hou den in den omtrek van het wed. Zou dagmiddag had de aangekondig de wedloop van den heer Cornells v. d. Spek plaats. Precies te 2 uur vertrok hij van de Amsterdamsche Poort Duizenden toeschouwers be wogen zich zoowel bij zyn vertrek als aankomst op den weg tusschen Haarlem en de Liede. Te 3.15 kwam hij bij 't café „Een honderd roe" by Amsterdam aan, waarheen zich even eens duizenden belangstellenden had den begeven. Hier keerde bij direct om de terugreis aan te vangen, en kwam te -4.45 weder te Haarlem aan. Hy heeft hiermede zijn doel om het record 2 uur 34 min. 48 sec. van den Heer Joh. L. Swets Jr. te Am sterdam te verslaan, niet bereikt, doch wanneer men de minder gunstige weersgesteldheid, n.l. den sterken oos tenwind, welken hij tot Amsterdam pal tegen had, in aanmerking neemt, kan men gerust zeggen, dat hij flink geloopen heeft. By meerdere training en minder wind kan hij zonder twijfel zijn tijd aanmerkelijk verbeteren. Muziekvereeniging Harmonie. 't Was Zaterdagavond meer dan vol in de groote zaal der Sociëteit de Kroon, waar de muziekvereeniging Harmonie eene uitvoering gaf. Het programma werd geopend met een teestmarsch van Stenz. gearrangeerd door den directeur der vereeniging den heer H. Boldte. Van de verdere nummers, die goed uitgevoerd werden, noemen wij "o. a. nog Potpourrie Populaire van F. Re- naud en fantaisie „La Dame Blanche" van Boildieu, die van veel studie ge tuigden. Een groot lachsucces verkreeg men met de muzikanten-marsch. !t Was dan ook allerkluehtigst zoo als de grappig gekleede muzikanten over het toonecl liepen. Zoo iets pakt. Het kluchtspel met zang in één bedryf, dat verder werd opgevoerd, was getiteld „Een half unrtje bij den kap per." Gelijk de muzikantenmarsch, pakte ook dit stukje. Nadat daarop de muzikanten nog hadden doen hooren een marsch-natio- naal van Steftëns, eindigde de avond met een bal. Ook hier was het, gelyk in de groote Vauxhal, recht gezellig. Provinciale Staten van INoord-Holland. Ged. Staten stellen vod! aan de Ambachtsschool alhier voor hare avond-vakteekenschool, cursus 1897/8, een subsidie toe te kennen van f 500 verder om aan de Alkmaarsche Huis- houd- en Industrieschool voor 1897, 1898 en 1899 een subsidie te ver- leenen van f 500 per jaar, onder be ding, dat het Rijk f 4203 en de Ge meente f500 bijdraagt; ten slotte om aan het Comité tot"verkrijging van een spoorweg (stoomtramweg Edam— Kwadijk) voor den aanleg van dien weg een subsidie te verïeenen van 30-proeent der kosten, tot een maxi mum van f 72000, onder voorwaarde dat het Rijk een subsidie verleene van minstens gelyk bedrag, dat de lijn worde aangesloten aan het station an den S taats-spoorweg te K wad ijk en dat de lyn in exploitatie zij ge bracht vóór 1 Mei 1899. Opneming van behoeftige krankzinngen. De plaatsruimte voor behoeftige krankzinnigen in 't gesticht Meer-en- berg is bezet. Het gesticht Coude- water, waar volgens overeenkomst 100 lijders uit doze provincie zonden wor den geplaatst, verpleegt er reeds 120. Behalve de in het Israel, gesticht te Amsterdam verpleegden, wórden reeds circa 360 behoeftige patiënten uit deze prov.iu andere gestichten,dan Meer-ea- berg verpleegd.En nog steeds wachten patiënten uit Amsterdam op over plaatsing uit het Wil hel mi na-Gast huis, waar zy. tengevolge van plaats gebrek, tydelyk zijn opgenomen. Naar aanleiding van gevoerde ou derhandelingen is het Bestuur van Coudewater bereid in liet geheel 150 lijders op te nemen, waarvan 100 tot 31 Dec. 1910 tegen f,270 per persoon per jaar eu 50 tegen f 300. Ged. Staten stellen Prov. Staten voor, hiertoe te besluiten. Bcnnebroek. Aan bet ontwerp begrooting dienst 1898 der gemeente Bonnebroek, den Raad onlangs door Burgemeester en Wethouders aangeboden, wordt het volgende ontleend: De opcenten op de personeele be lasting biy ven 25, terwijl de opbrengst nagenoeg dezelfde zal zijn als vorige jaren. De ryksuitkeering, ter vervanging van het vroeger 4/5 brengt, voor de gemeente geen voor- of nadeel aan, zoodat liet oude bedrag daarvoor is uitgetrokken. Als bijdrage in de traktementen van Burgemeester en Secretaris ge niet de gemeente f 125. De hoofdelijke omslag blyft 1800 gulden. Verder worden vermeld de gewone vaste ontvangsten. In de uitgaven zijn weinig of geen veranderingen gekomen; enkele posten zyn met het oo^ op noodig aan te brengen veranderingen en verbetering behoorlijk verhoogd. Do uitgaven voor het lager onder wijs worden geraamd op f2650, waar van voor onderwijzerstraktenienten f 2150. Voor ongeveer een jaar is door de politie alhier proces-verbaal opge maakt wegens diefstal van verschil lende zaken, waar onder ook een hor loge. Een dezer dagen is by het schoonmaken van eenen put dit laatste daarin teruggevonden, zoodat de eige naar zijn bezit weer in handen heeft. Of hy echter veel aan zyn horloge zal hebben, is nog de vraag. Omtrent den brand welke verle den week by J. Vertegaal te Voge lenzang woedde, wordt nog liet- vol gende gemeld: De oorzaak is nog steeds onbekend. Huis on inboedel waren behoorlijk verzekerd, en wel voor con bedrag van f25000. De geheele iuboedel werd vernield, waaronder verschillende zaken van waarde, als zilveren en gouden lijf sieraden. Van een der kinderen ging een beursje met geld te loor, zoomede van den eigenaar een bedrag van f 40 aan zilver. Eene bus bevattende 120 gouden tientjes werd bijtijds gered maar later vermist. Gelukkig is de bus met haar kost baren inhoud weer teruggevonden. Tegen Woensdag den 27n October 1897, des avonds ten 8 uur, is eene vergadering belegd van den Raad dezer gemeente. Punten van behandeling zyn 1. Vaststelling begrooting dienst 1898. 2. Idem suppl. kohier hoofd, om slag 1S97. 3. Idem suppl. kohier hondenbek 1897. 4. Diverse niededeelingen. IJmuiden. Naar men verneemt heeft zich in Amsterdam een maatschappij gevormd om stoom-trawlers in de vaart te brengen, die hier hun visch aan de markt zullen brengeD, en is tot ver tegenwoordiger dier maatschappij te IJ muiden benoemd de heer G. F. Haak, die reeds in verband met die benoe ming ontslag moet gevraagd hebben als onderhavenmeester der visschers- haven alhier. Toen Zondagmiddag het stoomschip Koningin Wilhélmina van de Maat- schappy Nederland hier binnen kwam werd een matroos P. K. door de rijkspolitie van boord gehaald en ge vankelijk naar Amsterdam gevoerd. Naar men verneemt was het een ma troos van het stoomschip Prins Fre- derïk diorzelfde maatschappij, die we gens dienstweigering te Genua van boord gezet is, cn vervolgens overge geven aan den kapitein der Konin gin Wilhélmina om hier in handen der politie te stellen. Beverwijk. Thans zyn alhier ouder eere-voor- zitterschap van den burgemeester, Jhr. G. S. Boreel voor de a.s. Kro ningsfeesten verschillende commissiën gevormder bestaat thans een cen traal bestuur met afzonderlijke com missiën voor volksspelen, kinderfees ten, armenbedeeling en vuurwerk. Halfweg. Ingaande 1 November zal trein no. 13 te 7.54 des voormiddags uit Am sterdam vertrekkende, aan dit station stoppen voor het opnemen van rei zigers. VERVOLG NIEUWSTIJDINGEN. Verkiezing Prov. Staten. Tot lid der Prov. Staten van Noord- Holland in het district Enkhuizen is gekozen de heer N. Sluis (autir.) met 2680 van de 5273 geldige stemmen. De heer H. J. K. van den Steen (lib.) verkreeg 2593 stemmen.

Haarlem's Dagblad | 1897 | | pagina 3