weede Editie. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. FEUILLETON. ffRINS BORGENSKY. je Jaargang. Woensdar 27 October 1897, Ko 4394 HAABL DAGBLAD ^jBOx^risrEnvrEasrTsrK.xa-S: Yoor Haarlem per 3 maanden1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom dei- gemeente), per 8 maanden„1.30 Franco door het geheele Rijkper 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers 0.05 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden. 0.30 de omstreken en franco per postO.B?*^ -5 gels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. .■on nemen ten en AdvertentiC-n worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat f4, Haarlem. Telefoonnummer 122. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. PAVBE Co. JOHN' F. JONES, Succ., Parijs 31bis Faubourg Montmartre. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is Het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. BUITEN het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 15 regels f 0.75, elke regel meer ƒ0,15; Reclames per regel f 0.30. Agenten voor dit blad in den omtrek zijn: Bloem endaal, Sandpoort en Schoten, P. v. d. RAADT, SandpoortHeemstede, J. LEUVEN, bij d© tol; SpaamdamC. HARTENDORP; Velsen, W. J. RUIJTER Beverwijk, J. HOORNSHülegomARTE HOPMAN, Molenstraat Genoemde Agenten nemen Abonnementen en Advertentiën Zandvoort, G. ZWEMMER: aan. fficieele Berichten. irgemeester en Wethouders van riem. Dien te weten, dat by hunne be- ;king van 21 Oct j.l. aan P. 0Kruyer vergunning is verleend nitbreiding van zyne smederij in erceel aan de Anthoniestraat 2, by voeging van het perceel no. 4. mlem, 23 Oct 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. O. de KANTER, Waarn. Burqrn. De Secretaris, C. M. RASCH. olitiek Overzicht. en nieuwen gouverneur van Cuba, schalk Blanco, schijnt in Cuba hercules-taak te wachten. Te &elen naar de berichten over'den rigen toestand aldaar moet hij Augias-stal schoonvegen. De mi- toestand is de laatste zes iden eer achteruit dan vooruit an. De operatiën zyn gestaakt, troepen wordt slecht hunne gage itaald. Er zyn wel 40.000 zieken, financieele toestand is allerbe- •end, ook wat handel en nyver- betreft, welke stilstaan. En by dies dan nog wachten maarschalk co de moeielykheden der bewinds- ïame. veroorzaakt door de kou van generaal W eyler. e jintransigenten, die Weyler aan- en, zyn van plan te zijnen gunste lyven manifesteeren, ondanks de ge orders uit Spanje. Er zullen ook maatregelen genomen wor- om bjj Weylers vertrek uit Ha- een conflict te voorkomen. jj I verwikkelingen in Oostenrijk, oofdzaak in de Kamer der afge- n digden gedemonstreerd, hebben ndag in de Hongaarsche Kamer ju punt van bespreking uitgemaakt. premier verklaarde, dat de Hon- iche regeering geenszins voorne- is, de verwikkelingen in Oosten- in het belaag van Hongarije te oiteeren. De HoDgaarsche regee- begeert de banden welke het met Oostenrijk verbinden, niette verzwakken, want ay komen nit de pragmatieke sanctie die ntastbaar blijft. Gemeenschappe- belangen moeten door bijzondere en worden geregeld, geval het Oostenrjjksch parie een oplossiDg van de moeielyk- langs constitutioneelen weg wgelyk maakte, zal de regeering plicht doen en de noodige schik- sn maken, opdat Hongarije in zij, de gemeenschappelijke zaken dit rijk aangaat, zelfstandig te len. e Chineesche regeering ondervindt al moeielykheden wat betreft de sluiting van een leening van onge veer 200 millioen gulden. De onder handelingen met bet syndicaat Hooley Jameson hebben tot geen uitslag ge leid en in eene russische leening ziet men te Peking geen heil, bevreesd als men daar is voor den russischen invloed. De „belanglooze" vriendschap die Rusland aan China betoont, schijnt in het Hemelsche Rijk eenige verdenking te wekken. Volgens de Peking ana Tientsin Times beeft de buitenge wone Russische gezant tijdens een audiëntie bij den Keizer metgrooten lot gesproken van enkele deelen van het Chineesche leger en den Zoon des Hemels gelukgewenscht met het bezit van zulke uitstekende troepen. Voorzichtig voegde hij er bij, dat deze troepen onder Russische instructeurs nog veel beter zouden worden en hij geloofde wel te weten, dat de Czaar zyn officieren kosteloos zou afstaan. De keizer vau China vroeg over dit; grootmoedig voorstel den raad van Li Hung Chang. De sluwe staats man bewees daarop weder eens dat Rusland vroeger moet opstaan om hem te vangen. Hij gaf in zyn rapport zonder meer toe, dat het Chineesche leger voor veel verbetering vatbaar is, maar hy gaf als zijn meening te kennen, dat de Chineesche soldaten niet altijd zouden gehoorzamen aan de Russische officieren die aan on voorwaardelijke gehoorzaamheid ge wend zyn. Daaruit zouden zeer onaangename verwikkelingen kunnen voorkomen, verklaarde Li Hung Chang. Tevens komt uit Peking het bericht, dat de Keizer op aanraden van hoog geplaatste mandarijnen vast besloten is om den spoorweg door Chineesch Mantsjoerye enkel met inlandsch kapi taal te laten aanleggen en daarvoor geen leening van Rusland aan te nemen. STADSNIEU WS. eerste en derde pagina. Haarlem, 26 Oct. 1897. Naar wij vernemen is de wijze, waarop het Bestunr der Soc. „Yer- eeniging" de toegangsprijzen wil re gelen tot de uitvoering op 17 Nov. aoor de Italiaansche opera van La Q-ioconda deze, dat de leden en hunne dames f 1.— per persoon zullen beta len, terwijl niet-leden toegang hebben tot hoogeren prijs een belangrijk voorrecht derhalve voor de leden. Het tooneel zal voor deze opvoe ring-belangrijk worden vergroot. Opera v. d. Linden. „De omstandigheden waarin de „Ned. Opera v. d. Linden tegenwoor dig is, kan men niet anders dan „bloeiend en degelijk noemen, daar „deze instelling zich mag verheugen „in het bezit van uitstekende solo- „krachten, een goed koor, een voor „de omstandigheden zeer goed orchest „en ernstig strevende hoofdleiders. „De uitvoeringen waren tot dusver „dan ook van een zeer goed gehalte die zich met de inleiding ervan wel- ten gaven alle blijk van degelijkewillend hebben belast. „en ernstige voorbereiding." Aldus lezen we in het Weekblad voor Muziek van 24 dezer. Het is niet ondienstig ook eens het oordeel van een bevoegde aan te halen, daar waar een groot deel van het publiek reeds zoo aardig op gang is te be- oordeelen en te vergelijken, terwijl het van datgene, wat het vergelijkt, nog niet eens goed kennis heeft geno men. Want het Nederl. Operagezel schap van den Stadsschouwburg is niet meer dat, wat men zich nit vorige winters weet te herinneren. Men leze slechts het oordeel ;der ver schillende bladen over zyne verrich tingen gedurende het nog maar zoo kort aangevangen seizoen, om te be merken dat wij thans in de Nederl. Opera—v. d. Linden eene nationale instelling bezitten, die zelfs aan hoog gestelde eischen kan voldoen. Dat danken wij in de eerste plaats haren energieken leider. En wanneer dan a. s. Donderdag de heer v. d. Linden zyne eerste voorstelling alhier zal hebben gege ven met eene opvoering van Gounod's „Romeo en Julia", met eene Julia als mevr. Madier de Montjau en een Romeo als de heer 'Phlippeau, een uitstekend orkest onder de vaste lei ding- van den heer Kwast en zuiver zingende koren, dan zal men tot de slotsom moeten komen, dat nu juist niet altijd alles wat uit den vreemde komt en dit zij hier gezegd zon der eenigszins te kort te doen aan het werkelijk verdienstelijke van dat vreemde beter behoeft te wezen dan datgene, wat wij in eigen omge ving bezitten. Op het eerste der 15 Matinees te geven door het Haarlemsch Muziek korps in de Concertzaal derVereeni- ging, op Zondag 31 October, zal zich de baritonzanger Adelin Fermin (tij delijk in den Haag) doen boorende bekende pianist Henry Völlmar, ac- compagnateur der Diligentia Con certen heeft de begeleiding op zich genomen. De iVereeniging tegen het mishan delen van dieren voor Haarlem en Omstreken, opgericht den len Januari 1873 en goedgekeurd by Kon Besluit van 19 Nov. 1889 Stbld. No. 32, be staat het volgend jaar vyf-en-twintig jaren. Het Bestuur heeft besloten, naar aanleiding van dit voor de Vereeni- ging zoo beuehelyk feit, in het voor laar van 1898 in het begin var Mei een Nationaal Congres te houden te Haarlem, ten einde daarbij verschillende punten, betrekking heb bende op de behandeling van dieren, te hespreken. Het Bestuur vertrouwt op de be langstelling van vele dierenvrienden in den lande en mocht reeds bij de samenstelling van het voorloopig pro gram bewijzen van groote instemming ontvangen. Wij laten hier volgen de punten, welke besproken zullen worden met 1. Kin derbonden en Humanitarisme, door mejuffrouw Marie Jungius te 's Gravenhage. 2. De wijzen van dooden van huis- zoogdieren, niet voor consumtie be stemd, door den beer M. J. Henge- veld G.Jzn. Districts-Veearts te Haarlem. 3. Het dooden van slachtvee, door den heer D. F. van Esveld, leeraar aan 's Ryks-Veeartsenyschool te Utrecht 4. Is de hond geschikt om als trek dier te worden gebruikt op dewyze, waarop zulks hier te lande plaats vindt door jhr. L. J. Quarles van Ufford te 's Gravenhage, onder-voor zitter van het Hoofdbestuur der Ned. Ver. tot bescherming van dieren. 5. Zijn de bestaande wetteljjke be palingen voldoende tot bereiking van ons doel door mr. H. Ph. de Kanter advocaat en procureur te Haarlem. Bovendien is nog medewerking toe- w izegd door dr. E. Laurillard te Amsterdam. Met ingenomenheid maken wy van dit Congres melding. De verscheiden heid der onderwerpen, die behandeld zullen worden, zoowel als de namen der verschillende inleiders, doen een boeiend en vruchtbaar Congres ver wachten. Want er is in de richting van deze Vereeniging nog veel te doen. Nu en dan blijkt uit berichten in de dag- bL n, hoewel wreedheden er, zij het dan ook vaak onbewust, jegens de dieren worden begaan. Evenmin is nog eenstemmigheid verkregen kun nen worden over de beste wyze van dooden van het slachtvee. De toestand der trekhonden, in Noord Holland alles behalve ideaal, eischt verbete ring en het is, voor de voorstanders van zachtheid jegens de dieren, nut tig eens te vernemen welke wettelijke bezwaren er eigenlijk wel aan ver schillende verbeteringen in den weg staan. Het plan bestaat, belangstellenden tot het congres toe te laten tegen eene geringe contributie waarvoor zy dan ook na het congres het verslag zullen ontvangen. Zoo de tijd op den Con gresdag (want het zal in een dagaf- loopen) dat toelaat, zal een bezoek aan de asphyxiatie-inrichting worden gebracht. Ned. R. K. Volksbond. Maandagavond trad in de vergade ring van de afdeeling Haarlem van den Ned. R. K. Volksbond, deWel- eerw. Heer P. K. M. van Kersbergen kapelaan alhier, als spreker op, die er in den aanvang van zyn betoog op wees, dat men allerwegen thans de oorzaken der sociale quaestie gaat opzoeken en die der maatschappelijke kwalenmaar dat men het niet eens is aangaande het geneesmiddel. De katholieken begrijpen, dat alleen het geloof in staat is de wonden der maatschappij te genezen en dat de oorzaken der maatschappelijke ram pen zijn het steeds toenemende zeden bederf en ongeloof. Alle anderen oor- Dezen avond zou de spreker een der oorzaken en wel het drankmisbruik Spreker was een voorstander van matigheid, maar kon niet dwepen met de geheel-onthouding voor ieder en elk een. Hy heeft echter eerbied voor de predikers der geh.-onth. Dat de mati gen zich altijd van de alcohol moe ten onthouden, omdat er misbruik van wordt gemaakt, kan spr. niet toe stemmen. In deze moet geene over drijving zijn, geene gestrengheid, die afschrikt. Door die overdrijving wordt de goede zaak niet gebaat. Maar toch is de geheel-onthouding voor enkelen noodzakelijk. Zoo keurde spr. af het toedienen van de geringste hoeveel heid alcohol aan kinderen. Voor die genen, die maar weinig of niets kun nen verdragen is alcohol ook vergif. Degenen, die aan den drank zyn ver slaafd, maar hun leveu willen ver beteren, moeten verder allen drank vermijden. De laatsten kunnen een maal geen maat houden en moeten daarom wel geheel-onthouder zyn. Hierna ging de spreker na eenige gevolgen van het misbruik maken van sterken drank. Dat misbruik is de oorzaak van vele lichamelijke kwaleDmaar ook van de verwaar- loozing van het huisgezin. De lui heid is ook een kenmerk van hem, die van den drank misbruik maakt. De drankduivel is de oorzaak van vele maatschappelijke ellende. Men klaagt veelal over zyn ellende, maar vergeet dat men door aan den drankduivel te offeren, er zelf de oorzaak van is. De werkman die veel drinkt, steekt zich in schul den; maar die [het niet doet, of ten minste slechts matig drinkt, kan spa ren en sparen is noodig. Daarom juicht spr. het toe, dat hier eene spaarkas is opgericht, waarvoor hij hulde brengt aan het bestuur enden feestelijk adviseur, den Weleerw. eer Wierdels. In de derde plaats wierp spr. een blik op de jzedelyke ellende, die de drank veroorzaakt Hy vernietigt en verwoest het huiselijk geluk. Door den drank worden de gevangenissen bevolkt Voor den dronkaard is geen huiselijk geluk. God, den Schepper beleedigt men voorts door de dron kenschap. AJzoo kwam spr. tot de conclusie, dat zij, die hunne zwak heid kennen, geen drank moeten ge bruiken en dat allen de matigheid j moeten beoefenen en ze in de omge- j ving prediken. De weleerw. Heer Wierdels dankte den spreker voor zyn betoog en bood hem onder luid applaus het eere-lid- maatschap van de afdeeling aan. Ver der heette spreker een twintigtal nieuwe leden hartelijk welkom. toevoeging van de namen van hen, zaken worden daaronder gerangschikt. De uitslag van de gehouden bestuurs verkiezing is, dat zyn herkozen als bestuursleden, de heeren: G. Hulse bosch, C. A. M. van Dam en V. C. A. van Dijck en gekozen in de plaats van den heer G. J. T. van Aussem I de heer J. van Roode. Uit de sollicitanten voor organist bij de Evangelisch Luthersche ge meente alhier is een voordracht op gemaakt, waaruit, na beoordeeling aoor een deskundige, een keuze zal worden gedaan. Die voordracht be staat uit de heeren (alphab.;Des- prez te Amsterdam, Gravelotte te s-Gravenhage, Rühl te Haarlem en Tierie Jr. te Wageningen. In aansluiting met het bericht voor komende i'i Haarlem's Dagblad van den 8en Oct jl., omtrent het versie ren van de Doelstraat alhier, ter ge legenheid van de a.s. Kroningsfeesten van onze Koningin, kan nog werden medegedeeld, dat op de Maandag jl. gehouden vergadering in de rijwiel- school van den heer L. C. Smit, als bestuursleden zijn gekozen de heeren: H. Waning, W. Waning, H. v. d. Weetering, C. Vink, G. v. Dokkum, C. J. Koper en Smits, die onderling de werkzaamheden zullen verdeelen. Na enkele bespreking werd uit de ter tafel gebrachte plannen dat van den heer B. Hagen alhier voor loopig aangenomen. BINNENLAND. Staatsbegrooting 1898. Algemeene beschouwingen. In alle afdeelingon werden blij kens bet voorloopig verslag uit voerige gedacbtenwisselingen gevoerd omtrent het optreden en de samen stelling van het Ministerie. Sommige leden, die de vraag stel den waarom dit Kabinet was opge treden, betoogden, dat eene recon structie van het vorige Kabinet, on der leiding van den neer Van Hou ten, meer in overeenstemming ware geweest met den politieken toestand, omdat by de verkiezingen de leas van anti-clericalisme en anti-protec- tionisme, door den heer Van Houten in de Eerste Kamer aangeheven, in vele districten den doorslag had ge geven. Daartegenover werd door anderen betoogd, dat, terwijl het vorige Ka binet slechts eene beperkte taak op zich had genomen en ook volbracht, juist de minister Van Houten, die bovendien niet geslaagd was in zijn candidatuur voor het lidmaatschap der Kamer, het minst de aangewezen man was als Kabinetsformateur, om dat hij in latere jaren zich een sterk tegenstander had getoond van eene meer uitgebreide staatszorg ter ver betering van maatschappelijke toe standen, ten gunste van welke zich eene sterke strooming had geopen baard aan de stembus. Wat de samenstelling van het nieuwe Kabinet betreft, begrepen ver scheidene leden niet waarom nu dan toch de sociale hervormingen op den voorgrond stonden, juist de heer Pierson de vorming van het Kabinet had op zich genomen en die niet had overgelaten aan een staatsman, méór vooruitstrevend dan hy zich in deu I verkiezingsstrijd had betoond. {Bewerkt naar het Engdsch.) HOOFDSTUK XI. Be luister een gesprek af. K ipede HemelMaar gelukkig zyt gij hun ontsnapt f my de hand, beste vriendverschrikkelijk f te r£..n dat ik uw huis ledig had gevonden nooit r met u had kunnen keuvelen I" grijpt gü nu het gevoel, dat ik voor dit jonge 0 je koester?" M ij zjjt haar zeer veel verschuldigd." even nagedacht te hebben voegde Kavanagh er p [evolgtrekkmg aan toe k begryp u. Gij wilt dit meisje tot aw eigen peil leffen j Soo mogelijk nog booger. Myn plan is haar een leven te laten beginnen. De invloed van demen ti met wie zy omgaat kan hier veel toe bijdragen." -{▼rouwen zyn over het algemeen zeer bevattelijk, gjj zult op verschrikkelijk veel moeilijkheden stootenom te beginnen spreekt zy een afschuwelijk taaltje." „Ik stem toe, dat zy nog een beetje ruw is," zeide Taras lachend. „Maar ik zal haar Fransch leeren en wanneer zy in deze taal kan denken, zal zy spoedig haar gedachten in goed Engelsch kunnen weer- „Wil zy iets leeren en is ze nog al schrander Want dan zyt ge een eind op weg." „Daar ben ik zeker van. Dezen eersten dag heeft zy reeds eenige vorderingen gemaakt, maar al gaf zy my minder hoop van te slagen, dan zou ik het nog pro- beeren. Zy heeft mijn leven gered, het is dus minstens myn plicht te trachten het hare te verbeteren." „A propos, om welke reden heeft zy haar leven voor n gewaaga?" „Uit medelijden, veronderstel ik." „Ja, dat zal het wel zijnriep Kavanagh plotseling uit „Maar waarom ons met zulke veronderstellingen bezig te houden; laten wij liever eens bedenken ofiku in uw moeilyk werk kan bijstaan!" „Als gy wilt, kunt gij veel voor mij doen." „Wacht even, mijn waardel" zeide Kavanagh la chend. „Gij wilt mij toch niet met deze jonge dame be lasten „Integendeel. Beloof my slechts, wanneer my een ongeluk overkomt, voor baar te zorgen." „Hoe bedoelt gij dat?" bracht Kavanagh in span ning uit „Dat gii de taak, die ik begonnen ben, zult afmaken. Ik moet ae toekomst van dit kind verzekeren. "Wat zou er van haar worden, wanneer zij binnen eenige weken zonder beschermer op de wereld stond! Het geld, dat ik haar nalaat zon de gevaren waaraan een jong meisje bloot staat, nog vergrooten. Zonder een enkelen vriend om haar te beschermen, zou haar vroegere toestand nog minder gevaarlijk zyn geweest dan nu." „Dat verstaat zich. Maar waarom denkt gij, dat u binnen eenige weken een ongeluk kan overkomen?" „Ik heb je reeds gezegd dat de Russische politie my getracht heeft naar myn land te voeren." „Dat is mislukt" „Een volgenden keer znllen zij hun voorzorgsmaat regelen des te heter nemen. Zy willen me vangen en dat zal hun eindelijk wel gelukken. Drie maanden ge leden heeft de minister bevel gegeven mij tot eiken prijs onschadelijk te makenen zulke bevelen worden niet herroepen." „Ik kon het ternauwernood gelooven, toen gij het my zeidet" pik was er maar al te zeer van overtuigd; een vriend waar ik op bouwen kan en die het vertrouwen van den minister geniet heeft my gewaarschuwd. Het vreemdste van het geval is, dat ik noch van hem noch van andere vrienden, die de gangen van de politie na gaan, sedert dat oogenblik iets meer hoorde. Daarom geloof ik dat men zich nu van een nieuwen spion be dient, die minder bekend is dan de anderen." „Was dat misschien die schelm, waarover gy my ge sproken hebt?" „Zeker niet. Dat is maar een ondergeschikte, die niets andere doet dan de orders uitroeren, die hem doorzijn meerdere gegeven worden en deze laatste zorgt wel zich achter de schermen te bonden. Mogelyk wel, dat hy de zaak leidt van uit Berlijn of Parys. Gy kunt er zeker van zyn, dat hy noch zijn persoon, noch zyn waardigheid in de waagschaal zal stellen in zulke ge waagde aanrandingen, als waaraan ik nu heb blootge- stran. Het zou al te gek zyn, dat een handlanger van de Russische politie zich compromitteerde in een complot, dat ten doel heeft een vreemdeling van zyn vryneid te berooven op Britsch grondgebied." „Hieraan dacht ik nog niet eens. En welke maatre gelen hebt gij nu voor uw veiligheid genomen „Ik heb myn testament gemaakt en. „Maar men zal je toch niet durven vermoorden „Vermoorden niet. Zy zyn veel te bang, dat z\j in een proces worden gewikkeld. Maar zy zullen geen oogenblik aarzelen, wanneer zy het in een twist knnnen, daar zy zich dan op hun recht van zelfverdediging kunnen beroepen en zeker zou het dien avond ook zoo gebeurd zijn, wanneer ik niet zoo plotseling overrom peld was geworden, waardoor ik geen weerstand kon bieden. In een oogwenk hadden zy my gebonden en allen hielden hun dolk gereed om toe te stooten. Als ik in die beruchte herberg myn dood had gevonden, dan zou men veronderstellen, dat een dronkemans twist hier de oorzaak van was en het is zeer waarschijnlijk, wanneer mrjn vyanden my verdonkeremaand hadden, dat de gescniedenis maar stil werd gehouden. Hun plan was zeer goed in elkaar gezet en een der hoofd-inspec- teurs is zelf overgekomen, om de plaats van te voren op te nemen. Ik zou er wel wat voor willen geven ais ik wist, wie het was." „Het is verschrikkelijk zoo in bet duistere te moetea

Haarlem's Dagblad | 1897 | | pagina 1