Regteren Altena, advocaat en procu-1 zoo het gewone trottoir. Het dak reur aldaartot leeraar aan de Rijks hoogere burgerschool te 's Hertogen- bosch, dr. J. H. Wakker te Amster dam tot gezworen voor den polder Klinkerland, onder Nieuwe Tonge, Herkingen en Melissant, provincie Zuid-Holland, C. van der velde; tot dijkgraaf van den polder Waal en Burg, op Tessel, provincie Noord- Holland, J. Jacobszoon Roeper; tot dijkgraaf voor den Herdijkte Zwarte- polder B. J. Doens; tot heemraad voor het waterschap Schouwen M. Locker de Bruynetot gezworen voor den polder van Alstein J. J, Bauwens, alleu in de provincie Zee land. Kon. besluiten. Vergunning verleend aan den heer W. Smit, vice-consul van Zweden en Noorwegen, te Purmerend, tot het aannemen der orde-teekenen van rid der lste klasse der Orde van Wasa, hem door den koning van Zweden en Noorwegen geschonkenaan den heer C. J. Gaade, commissaris, ver tegenwoordigende den raad van administratie der Spoorwegmaatsch. „Grand Central Beige" bij deNeder- landsche Regeering, te 's Gravenbage, tot het aannemen der burgerlijke decoratie 2de klasse, hem door den koning der Belgen geschonken. Marine. Blijkens bij het departe ment van marine ontvangen bericht is Hr. Ms. fregat Koningin Emma der Nederlanden, onder bevel van den kapitein ter zee L. J. K. Jeekel 27 dezer te Tandjong-Priok. en is Hr. Ms. flottieljevaartuig Serdang, onder bevel van den luitenant-ter-zee der le klasse P. F. v. d. Velden Erdbrink, 27 dezer te Gibraltar aangekomen. Tot c-andidaten voor het lidmaat schap der Prov. Staten voor het kies district Zaandam zijn officiéél gesteld de heeren J. Dekker Az., te Koog a d Zaan. E. G. Duyvis Tz., te Koog a d Zaan. J. A. Laan, te Wormer- veer, P. Latenstein, te Zaandam en J. Windhouwer Pz. te Zaandam. Koffiedikkijksters Een dienstmeisje dat haar Jongen" van dier galerij zal ten deele dienst doen als balcon voor de woningen der eerste verdiepingen. Daar de rooilijn der Raadhuisstraat tusschen de Heeren- en Keizersgrach ten een golvende lijn is, zal de win kelgalerij denkelijk een niet onaardig effect maken. Burg. en Weth. rekenen er trouwens op, dat tengevolge van deu harmonischen bouw aan de Zuid zijde, de bouwterreinen aan de Noord zijde in waarde zullen stijgen. Op het plan van den heer van Gendt is deze galery gedoopt met den naam Wilhelmina-galerjj. Twee werklieden, bezig aan het afwerken van de „Madura" aau de werf van de Nederlandsehe Scheeps- bouw-Maatschappij te Amsterdam, roeiden met een schuitje naar de werf. Hier stond een stapel hout, waaraan zjj trokken teneinde vooruit te komen. De stapel gaf echter mede en viel, gedeeltelijk in het water, gedeeltelijk op den kant van het bootje. Eender mannen sprong te water en redde zich zoo, de ander geraakte onder de massa hout bedolven. Eenigeu tjjd later werd zfin lijk opgehaald. Een onmenscli. Te Rotterdam heeft een ververs knecht zyne vrouw zoodanig mis handeld, dat z\j thans op last der politie in het ziekenhuis verpleegd wordt. Deze ellendeling, Zondag van het vissehen thuis komende, gelastte zijn zoontje drank te halen. Het kind echter, bang voor zijn vader, kwam niet boven water, zoodat de moeder naar haar zoontje ging zoeken. Haar man was inmiddels ook uitgegaan. Zoekende passeerde zjj een herberg en hoorde daar haar mans stem boven alles uit.' Vreezende de dingen die komen zouden durfde zij niet naar huis, doch zocht een schuilplaats in een portaal. De man w as inmiddels thuis gekomen en zyne vrouw niet vindende mis handelde hij zyne kinderen op gru welijke wijze. De vrouw te 4 uur lin den nacht ontwaakt, keerde nu dagavond, m desperatie, m de]Prmsen- Op al zijn razen en tieren' gaf zij geen antwoord, tot bjj haar bij de keel greep en zoodanig mishandelde dat zy bewusteloos werd. Hjj liet haar na enkele pogingen om haar tot bewustzijn te brengen liggen en giug naar zjjn werk. Later op den dag kwam de vrouw by kennis, doch was in een deernis- waardigen toestand. Haar eene oog was dichtgeslagen en uit het andere druppelde bloed. Onder lievige pijnen trachtte zy by de politie geneeskun dige hulp te zoeken, doch toen zy aan het bureau kwam verloor zy andermaal het bewustzijn. Op advies van een dokter is zy toen naar liet ziekenhuis getransporteerd. Toren te Reenen. In de Dinsdag gehouden Raads vergadering te Reenen werd besloten zich met een adres te wenden tot de Koningin-Regentes, betreffende den herbouw van den toren. Gewezen wordt in dit adres, op de waarde, die Reenens toren uitgemaakt heeft ais kunststuk uit den oloeitijd van den kerkbouw. Reenen zit reeds op zware lasten door den schoolbouw en heeft 40 opcenten moeten leggen op de personeele belasting. De kosten van den herbouw wor den geraamd op ruim f 47,000. De helft wil men vinden door het sluiten eener leening en in de andere helft vei zoekt mee het ryk te voorzien, door jaarlykschen bijdrage loopende over 8 of 10 jaar. Teleurgesteld. rEen aardig tooneeltje, echt karak- êuidzyde van1" de straat tusschen j teristiek cn het volk zeer juist typee- Heeren- en Keizersgracht met één I rend, viel Zaterdagavond voor in de monumentaal gebouw bezetten, ont- j Korte Brugstraat te Breda, worpen door den architect J. G. van I Het op nieuwtjes beluste publiek Gendt. De teckening van den heer meende een welkome gelegenheid te van Gendt geeft een breed bakstee- hebben gevonden om in de zucht naar Ben gebouwde zien van drie verdie-1 verrassingen te zullen voldaan worden, pingen met een vooruitspringend mid- doordien het by den heer Kroskinsky, denstuk en een kantigen daklijn, coiffeur, twee marechaussees en een Achttien winkels met een voor wo-gevangenbewaarder zag binnentreden, ning bestemd entresol worden be-j Dat moest wel een ongewoon ver schut door eene drie meter breedeschijnsel zijn. gedeeltelijk met glas gedekte galerij,„En je hoort toch zoo van dief- welke op zeventien hardsteenen pij-1 stallen." Iers rust. De galery wordt buiten; „Daar zit er zeker eeu, diezezoe- de rooilyn gebouwd en overdekt al-ken." gracht bij dePasseerdergracht teAmst. „verdoen." Zy werd echter in haar wanhopig opzet door een paar voor bijgangers gegrepen en naar het huis barer ouders geleid. Tot cenige kalmte gebracht, verhaalde zy, dat eene waar zegster haar. uit een bord met koffie dik, in haar vermoeden had gesterkt. Zoo l.ad die domme liefhebberij van de waarzeggerij bjjna weer een offer gekost. Zou daar niets tegen te doen zijn vraagt het Nieuws van den Dag. Het blad heeft zelfs reeds bewijs ge geven van goeden wil door de adres sen van deze wijven uit zyn adver tentie kolommen te verwijderen. Maar wat doen de koffiedikkijksters nu? Ze adverteeren haar adres voorde lezers en lezeressen van het Nieuws maar noemen zich numodiste! Het plan voor eene nieuwe galerij in Amsterdam. Meldiüg is gemaakt van eene voor dracht van Burg. en Weth. waarby zy den Raad van Amsterdam voor stellen de bouwterreinen aan de Zuid zijde der Nieuwe Raadhuisstraat, tus schen de Heeren- en Keizergrachten gelegen, aan de heeren Staal en Haal- mever té verkoopen voor rond f300,000, wat neerkomt op een prys van f 150 per vierkanten meter. De heeren Staal en Haalmeyer wa ren niet de eenige gegadigden voor bouwterrein aan de Nieuwe Raad huisstraat Maar Burg. en Weth. geven hun de voorkeur om redenen van welstand. Immers, zy willen 16 perceelen tegelyk koopen en dan de „Ze hebben den heeleu dag al ge- j zocht" 1 „Nou hoor. die is ook zuur." „Wat zat ie 'u „bakkes" trekken!" Luid gelach. Steeds grooter wordt het getal nieuwsgierigen. De verst afstaanden weten natuur lijk hoegenaamd niet wat er te koop is, maar ze wachten, wachten met onwrikbaar geduld. „Wat blijven ze lang." „Ze wachten tot ie geschoren is, in de gevangenis is 't morgen ook Zoudag." Inmiddels groeit de menigte der mate aan, aat de doorgang geheel versperd is. En voor velen was het een bittere ontgoocheling toen zij de mannen der wet één voor een zagen vertrekken... met gladgeschoren gezicht of goed geordenden baard. Volgens de Soc. Dem. heeft de mi nister van justitie Marten Hogerhuis in zijn cel te Leeuwarden opgezocht en een uitvoerig onderhoud met hem gehad. Dinsdag verloor een fruithandelaar te 's-Gravenhage op straat een por tefeuille inhoudende f 300 aan bank papier. De koopman deed hiervan onmiddellijk aangifte by de politie en kreeg, nog kort nadat hij thuis was teruggekeerd, de verbljjdende tijding dat een heer het gevonden geld ten politiebureele had gedeponeerd. Wijn zonder alcohol. De Natuur doet een inzender de vraag, of inderdaad wijn zonder alcohol kan worden gemaakt. Aan het antwoord, dat de redactie hier op geeft, ontleenen wij het volgende: Deze vraag moet ontkennend beant woord worden, omdat wjjn een vloei stof is, die door de alcoholische gis ting van vruchtensappen ontstaan is en derhalve steeds alcohol bevat. Wanneer men dan ook wyn in dichterlyke taal wel eens met den naam van „druivensap" bestempelt, bevat die benaming een bepaalde on waarheid. Het is druivensap geweest eer het wyn werd (door de alcoho lische gisting.) Wanneer men dus spreekt Van „wyn zonder alcphol" is dit een contradictio in terminis, en de „Erste Schweizerische Actienge- sellschaft zur Herstellungunvergore- ner und alkoholfreier Traubeu- und Obstweiw" zou liet laatste woord van haren langen naam eigenlijk in Obst- safte behooren te veranderen. Wat zij levert zyn namelyk niet anders dan met groote zorg vervaar digde vruchtensappen en feitelyk zou men hetzelfde kunnen verkrijgen door druiven en andere vruchten uit te persen en deze sappen terstond te gebruiken. Laat men dergelijke vruch tensappen echter staan, dan treedt, al naarmate de temperatuur hooger of lager is en de omstandigheden meer "of minder gunstig zijn, hetzij reeds na zeer korten tyd, hetzy wat later, de alcoholische gisting op, welke de vruchtensappen tot wijn maakt, die dan zijn naam ontleent aan de vrucht, waaruit hij bereid is. Druivenwijn, appelwyn of cider, bes senwijn enz. zijn dus wijnen omdat en als zij alcohol bevatten. Wordt de gisting tegengegaan door koken of door toevoeging van gistingwerende stoffen (bijv. door het zwavelen), dan blijven het vruchtensappen en men zou na een maaltjjd, waarby rijst met bessennat en gestoofde appeltjes of peertjes deel van het menu uitmaak ten. met evenveel recht kunnen zeg- dat men „Obstweine" gebruikt als wanneer men bij den maal tijd „wyn zonder alcohol" had ge dronken. Het door prof. Dr. M. Muller te Thurgau uitgedachte systeem, volgens welke deze wijn bereid wordt, be staat nl. in het zoogenaamde „pasteu- riseeren" der vruchtensappen, d. i. hij past er op- toe de methode, door Pasteur bij wijn aanbevolen, om na- de alcoholische gisting dikwijls op tredende vreemde gistingen, die den wijn kunnen bederven, te voorkomen of te doen ophouden. Het eenige ver schil is hier, dat de methode wordt toegepast vóór het wyn is; dat door de verhitting van het vruchtensap tot een bepaalde temperatuur alle gistingskiemen, ook die van de alco holische gisting, worden gedood en de flesch daarop hermetisch wordt gesloten, zoodat van buiten af geen nieuwe gistingskiemen er in kunnen geraken. Het is dan ook niet aan te raden I van zulken „wyn zonder alcohol kliekjes te laten staan, daar deze dan spoedig eerst in wyn en kort daarop in azjjn zullen overgaan. Het is de vraag of men met een glas suikerwater (desnoods van drui- vensuiker vervaardigd), vermengd met eiwit en door een weinig citroensap smakelyk gemaakt, niet een vloeistof zou verkrijgen, die minstens even voedzaam en wellicht smakelijker zou zyn dan „wyn zonder alcohol". Koloniën. Oproerige plakkaten. Den 19en dezer zijn door de poli tie te Singapore met Chincesche ka rakters geschreven, oproerige plak katen ontdekt, welke op een muur in South Bridge Road, vlak by bet politie-station, waren opgeplakt en waarbij premies werden gesteld op dr hoofden van den gouverneur en andere hoofdambtenaren. De Straits-Times zegt omtrent den inhoud het volgende „Hedenmorgen werden de plakka ten vertaald door de heeren Evans, protector der Chineezen, en Bell. Aan de regeering wordt verweten onderdrukking cn noodelooze bemoei lijking van de arme ingezetenen van de plaats en als voorbeelden daarvan worden genoemdhet verplichte slachten van vee in abattoirs, de be paling omtrent de inrichting der riksjha's en het sluiten der putten. Yooral over dit laatste wordt uit- De Regeering heeft dat dit geschied is in het voeng beween belang van den algemeenen gezond heidstoestand; de waarheid is echter dat men den gemeenteraad heeft wil len bevoordeelen door een ieder te verplichten het water der gemeente te gebruiken. De putten zijn langer dan een eeuw gebruikt en geen voor beeld is bekend dat iemand gestorven is door het gebruik van putwater. Singapore is, aldus wordt verder be weerd, zoo goed als geheel onver dedigd en indien een vijand zich van de plaats wil meester makan, zou hy in de eerste plaats de waterleiding vernietigen, waardoor allen van dorst zouden omkomen. Daaraan moet een einde komen en dit zal geschieden op den 9en dag van de 9e maan dat is 4 Octo ber. Alle physiek geschikte en wel- meenende mannen worden opgeroepen om zich meester te maken van de hoofden van den gouverneur, deu kolonialen secretaris, de leden van den raad, den protector der Chinee zen en den inspecteur-generaal der politie. Voor elk dezer hoofden wordt een prys uitgeloofd van 500 dollar en voor het hoofd van een onderge schikten ambtenaar 50 dollar. Voor de behoorlijke uitbetaling dezer som men aan de daarop rechthebbenden is gezorgd. Deze hebben slechts des avonds door de straten te wandelen, waar zij een heer zullen tegenkomen met een kleinen met een bloem ver sierden hoed op het hoofd en een kleine, witte vlag in de hand. Die heer zal den rechthebbende brengen in tegenwoordigheid van bet hoofd der samenzwering." In deze- kolonie, waar alleen op Borneo's Westkust oproerige bewe gingen onder de Chineezen bekend zyn, die met kracht van wapeneu moesten onderdrukt wordea, zouden plakkaten van soortgelijken inhou beschouwd worden als een bloote aardigheid. De geest van het Chi- neesche element in de Straits, waar- het bovendien den onbetwisten bo ventoon voert, is echter een geheel andere dan hier, zoodat het wel te begrijpen is, dat de zaak ernstig on derzocht wordt en al den tijd van de politie en van het Chineesch pro tectoraat in beslag neemt. Naar aanleiding van de oproerige plakkaten schrijft hetzelfde blad later ,Men vreest dat tengevolge van de vreesaanjagende taal der oproe rige Chineesche plakkaten verschil lende toko's zullen worden gesloten en dat de riksjhas den 4ea October zich niet op straat vertoonen zullen. De winkeliers vreezen een aanval van de zijde van de sleelite elementen der bevolking. In verband hiermede is het raadzaam het pu bliek gerust te stellen met de ver zekering, dat de politie de noodige bescherming verstrekken zal. Lombok. Van Lombok schreef men nog aan het Centrum over het gevecht tegen de rooverbende in kampong Soera- baja „De kerels achtervolgen was een onmogelijkheid. Daar staat men voor het bosch, eenige palen lang en eenige palen breed, een volslagen rimboe, waardoor slechts eenige voetpaden loopen, alleen den Sassaks bekend. Onder de dooden bevonden zich eenige ontvluchte boeven vau de gevangenis te Praja, menschen, die niets te ver liezen hadden en dus als de voor naamste opruiers moeteu worden aan gemerkt. Een bivak werd betrokken, van waaruit met behulp van bevolkiugs- patrouilles de stelling des vijands werd geslecht. Vier volle paddie-schuren werden aan de vlammen prys gege ven. Een militaire marsch naar Praja werd met eenig vuur en veel ge schreeuw begeleid. De kampongs wa ren echter leeg, toen de companie er in trok, natuurlijk liet men de roode haan weer eens kraaien." „Op 't oogenblik is het bivak ver plaats in kampong fe'adé, een kleine kampong, uiterst gunstig opeen hoogte gelegen en uitstekend verdedigbaar, aan den noordkant van het bosch. De bevolking heeft op zich genomen, we gen door het bosch te kappen, (200 man zyn aan den gang) wanneer wij voor dekking zorgen, hetgeen ge schiedt. Men begint van Praja uit te kappen en van Sadé. Eens zyn de pradjoerits, die als dekking fungeer den, aangevallen geworden; verliezen zijn er echter niet geleden." Uit Ampenan ontving de Soer. Ct. bericht, dat het miltvuur in hevige mate onder het vee is uitgebroken. Daarmee wordt een bron van rijkdom van Lombok ernstig bedreigd. De veearts Vollema, indertijd van Makas sar naar Madura overgeplaatst, heeft thans opdracht ontvangen, onmiddel lijk naar Lombok te vertrekken, tot het nemen van zoodanige maatrege len als tot bestrijding en beperking der besmetting kunnen leiden. Tabakscultuur op Java. Het Soer ah.-Handelsblad vestigt haar weekoverzicht de aandacht van de regeering op een streven in de afdeeling Djember om het doel te neutraliseeren dat de gouverneur- generaal zich gesteld heeft bij de in voering en aanvulling van de nieuwe grondhuur-ordonnantie, nl, liet be schermen der eerlijke tabakscultuur op Java tegen oneerlijke avonturiers. Dit streven was te ernstig gemeend om te kunnen gelooven, dat men er thans weer de hand mee zou willen lichten; eeu goed bedoelde wenk zal te Buitenzorg zeker gretig gehoor vinden. Schutterij in Indië. De gewoonlijk zoo bezadigde Java- Bode schrijft ditmaal: Vroeger hebben wij al eens mel ding gemaakt van het te Soerabaja bestaand conflict tusschen een officier van gezondheid der schutterij en de geneeskundige commissie. In zulk een zaak is dezer dagen door den op dit punt natuurlijk onbevoegden schut tersraad uitspraak gedaan, die den dokter twee boeten oplegde ter zake van het niet met de noodige omzich tigheid afgeven van twee certifica ten. De dokter laat het niet bij dat aanmatigend leekepraatje en heeft zich by den gouverneur-generaal over dat malle vonnis beklaagd. Eerstdaags zullen de by deze onzin nige instelling ingelyfde heerendienst- plicbtigen een nieuwe kwelling moeten ondergaan. De nieuwe exercitie-regle menten .-taan te worden ingevoerd en dan zullen alle schutters zelfs de scherp- en le klasse opnieuw als recruten worden gedrild endaar- voor éénmaal 's weeks moeten uit komen. Of de noodzakeljjkste bedrij ven daardoor worden belemmerd wordt niet gevraagd. Zoolang de regeering leeuwtjes uit deelt aan heldenstoet-commandanten die goed oppassen, zal ook wel nooit het verstandige voorstel worden ge daan om die nuttelooze korpsen te vervangen door bezoldigde rustbe waarders, van wie men redelijkerwijs iets verlangen kan. Landbouw en l/eett Het Bestuur der afd. Noord land van de Vereeniging „HetS landsch Paarden-Stamboek" sc aan de Burgemeesters in de p: cie, dat meermalen gebleken ij bij het opmaken van het Landt verslag de opgave van het aant boren veulens, in sommige geme& niet met de meeste nauwkeuri geschiedt. Niettegenstaande de paarde kerij de laatste jaren belaner vooruitgegaan en uitgebreid "si de vermeerdering van het veol hiermede geen gelijken tred te den. Daar de verdeeling van het subsidie ter bevordering der denfokkerij, telken jare bere wordt naar het getal veulens, d elke provincie wordt geboren, de fokkers door het niet juist veu belangryk schade. Het is daarom, dat het Ba der Afdeeling den Burgemeester zoekt wel te willen bevorderen de opname van het getal veulet dit jaar in hunne gemeente gel zoo nauwkeurig mogelykplaats Sport en Wedstrijd Coi'dang. Den wereldkampioen en w recordrijder M. Cordang wordt de Rotterdamsche wielrijders feestelijke ontvangst in Rotterda reid. De wielrydersvereenigingen O. R. Het Stalen Ros, en D. A. alhier hebben een receptie niseerd, tegen aanstaanden Vr avond te 9 uur, in de bovenzai de Doelen. Daartoe zyn alle lede vereenigingen en andere bei sportsmen uitgenoodigd. Na der receptie zal een gezellig zyn worden gehouden. RECHTSZAKEN, Een straatdief. Een 26-jarig meubelmaker B. van Riemburg te Amsterdam "Woensdag voor de rechtbank ai terecht wegens laaghartige vergri het bestelen van kinderen op den o baren weg. De man werd reeds maal wegens soortgelijke diefst; veroordeeld tot twee en vier jaar ge genisstrafnu, pas uit de gevang ontslagen, wist hy niet beter te dan zyn praktijken te hervatten 18 September, des avonds, spra een 11-jarig meisje op de stoep een bank van leening op de Pr gracht aau. Ze had een dubb verloren, beweerde hij. Ze moest i even meegaan dan zouden ze sa het geld, dat het kind voor het li van een pand bij zich had, overtc Op de Keizersgracht dreigt de het kind, dat hij het in het v zou gooien als het het geld niet zien. Uit angst gaf de kleine portemonnaie over. Ze moest toet papiertje oprapen, daar zou haa baatzuchtige geleider het geld inro Met papier en al werden nu de gulden in een sehortpunt van meisje geknoopt. Ze moest het maar stevig vasthouden, dan ko het geld niet verliezen. Op de bank van leeaing bleet tuurlijk het bedrag verdwenen te Op dezelfde wjjze wist Riem! dienzelfden dag een loopjongen lichten voor f 4.25 en een tien.jar knaap voor f 1.30. 24* September een kruideniersloopjongen erin f8,50. De eisch van het O. M. was gevangenisstraf. De rechtbank te Amsterdam oordeelde Woensdag J. M. die als controleur van een wielrysc had vergrepen aan hem toevertrou gelden, tot 6 maanden gevangeniss Valsche bankbiljetten. Voor de arrondissements recht! te Maastricht stond Maandag ter Christiaan Gierlick, bouwkunt laatstelijk woonachtig te Keulen, tl gedetineerd, beschuldigd van het voeren en uitgeven van bankbiljet waarvan de vervalsching hem bet was. Zooals men weet, houdt beklai zich als krankzinnig en ook. terechtzitting gedroeg hy zich zoodanig, door geen antwoord „Ik zal eens even zien," zeide juffrouw Lucas met j haar Normandisch accent. „Maar de juffrouw is in deze I kamer. Zjj liet hem binnen gaan en de arme Uordon zag j zich gedwongen een kwartier in myn gezelschap door te brengenen daar hy zeer moeilijk een Fraosch ge sprek kon voeren, bij gebrek aan zyn kennis van de Fransche taal. en ik beslist weigerde Engelsch te spre ken, was dit een onplezierig kwartiertje voor hem. Gordon was een aaDgenaam mensch en de intiemste vriend van Taras. Deze twee gingen veel vertrouwelij ker met elkaar om dan Taras en Kavanagh, waarschijn lijk omdat Georges buigzamer karakter had. Kavanagh was verreweg zyn meerdere, zoowel in kennis als in zyn handelingen, en daarom veronderstel ik. dat Taras my ook liever aan zyn hoede, dan aan die van Gordon witde toevertrouwen. Ik mocht Gordon graag lijden: zyn ronde eenvoud en goedhartigheid behaagden mij en daarbjj geleek hij in vele opzichten op Taras. Zelfs zyn uiterlijk kwam veel met dat van myn beschermer overeenby was ook groot en sterk, had blond haar en blauwe oogen, was eenigszins nonchalant in zijn kleeding. dus juist het te genovergestelde van Kavanagh, die altijd in de puntjes was. Beiden, Taras en Gordon, hadden hetzelfde inne mende, open gelaat met denzelfden vriendelijken glimlach en dczclfae sympathieke uitdrukking in hun oogen. Op het eerste gezient zou men ze niet van elkaar kunnen onderscheiden, maar Gordon had niet zulke wellevende, beschaafde manieren als Taras, waardoor de meerder heid van den laatste zoo sterk uitkwam»*:} Ook die hoog ernstige, schrandere uitdrukking, die over het ge'aat van Taras verspreid lag, miste men by zyn rriend. Het geheele voorkomen van Taras ken merkte den kunstenaar, terwijl zyn manieren dadelijk den edelman aantoonden. Het grootste verschil bestond in den vorm van hun handen; die van Gordon waren mooi, met korte fijne vingers, die van Taras smal, met lange bewegelijke vingers. „Die goede mynheer Gordon zou een voorbeeldig echt genoot zijn." riep juffrouw Lucas telkens en telkens weer, „zoo ryk. zoo beminljjk en vrooljjk, daarbij goed hartig en gemakkelijk te leiden!" De gedachte dat de goede vrouw hem bestemde om mij naar het altaar te geleiden, kwam zelfs niet bij my op. Ik dacht nooit aan myn huwelijk. Wanneer juffrouw Lucas Gordon weer op hare gewone wyze den noodi- gen lof toezwaaide en verzekerde, dat hy even onmis baar en goed was als brood, voelde ik grooten lust haar te antwoorden, dat ik vooreerst geen gebrek aan brood zou hebben, én er trouwens wel eenigen tyd bui ten zou kunnen. Toch viel Gordon zeer in myn smaak. Hjj was linksch in zijn manieren en wij schaterden het dikwijls beiden uit. wanneer hjj poogde oplettend voor my te zyn. Maar hij had zoo iets goedhartigs, dat men gaarne geneigd was hem zijn onhandigheid te vergeven. Altyd bracht hy iets voor mjj mede, om mij een ple zier te doen; hetzij een boek, een doos bonbons of een ander aardigheidje, dat hij onderweg kocht. Daar ik van de toespelingen van juffrouw Lucas niet profiteerde en zy inzag, dat ik in Gordon nooit myn toekomstigen man zou zien. besloot zy mij de ocgen te openen voor het gevaar, hetwelk in mijn steeds- toene mende genegenheid voor Taras schuilde. Op een goeden morgen zocht zy my in het atelier op, waar ik bezig was frisch geplukte bloemen in een vaas, die voor het venster stond, te schikken. „Gij doet er goed aan, die bloemen juist daar te plaatsendan ziet hij ze dadeljjk wanneer hjj de ka mer binnenkomt. Hjj moet zich wel somber gevoelen, wanneer hij aan zyn vaderland denkt. Wat is dat grootsch!" voegde zjj er bjj de groep beschouwend, die byna af was. „Wanneer men er naar ziet, voelt men zicli tot tranens toe bewogen. En wanneer men dan bedenkt dat hij zoo'n beeld slechts uit wat klei vormt. Hoe heerljjk om zooveel talent te bezitten en daarby den moed het te gebruikenMaar hoeveel beter zou het zjjn, wanneer een man zonder levenslust, zonder vrienden, een geheel ander man dan mjjnheer Taras, die gave bezat! Hij heeft het leven, de natuur en de menschen zoo lief. En hoe aardig kan hjj niet met kin deren omgaan. Welk een geluk zou het voor dien man zijn, vrouw en kinderen te bezitten De gedachte van Taras getrouwd te zien, vervulde mjj met een hevige jaloezie. „Waarom zou hjj niet trouwen vroeg ik, terwjjl mjjn woorden eenigen angst uitdrukten. „Omdat hjj besloten heeft het nooit te doen. Hjj heeft reeds een levensdoel gekozen en dat is voor hem genoeg. Zjjn leven is aan zjjn land gewjjd en omdat hjj daar door YOortdurenvl in doodsgevaar verkeert, zal hjj nooit trouwen. Geloof mjj, arm kind, ik ken mijn mee en ik herhaal het n nooit zal hij van besluit anderen, nooit!" HOOFDSTUK XV. De oogen gaan mij open Nu begreep ik wat die geheimzinnige blikken woorden beduidden, waarom zij een toenadering lit schen Gwdon en mjj zocht te bewerkstelligen en betoekenis dit laatste gesprek hadJuffrouw was bevreesd, dat mjjn genegenheid voor Taras in zou veranderen, en ik verwachtte, dat hjj mjj tea weljjk zou vragen. Deze openbaring vervulde mij een gevoel van wanhoop, terwjjl ik op een stoel ne viel en de tranen in myn oogen opwelden. Juffrouw Lucas omhelsde mjj snikkend en verwjj de zich. „Hjj zal nooit trouwenherhaalde ik bjj mjji om beter de beteekenis van deze woorden te bcgrijl en om te beproeven of ik de oorzaak van de droefi die deze woorden bjj mjj teweeg hadden gebracht, ontdekken. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1897 | | pagina 2