Een verdachte gast. De oude Iwan Iwanowitseh Dobro- chotow zag uit het kleine venster der herberg op den straatweg en over de grenzeloozo met sneeuw bedekte vlakte, daarna wierp hij een blik op de zwart berookte Schwarzwiilder klok, die tusschen het Mariabeeldje met het walmende olielampje daar onder en de portretten van den Czaar en zijn gemalin hing en zei tot zijn ▼rouw, Dorea Petrowna, die geeu wend voor don haard zat te spin nen „Moedertje, 't is stikdonkere nacht buiten, 't Is bepaald al over tienen, want de kleine wyzer staat met de punt naar boven, ik geloof niet, dat er vandaag nog iemand zal komen. Zouden wy maar niet sluiten en gaan slapen?" „Neen, vadertje, wie weet misschien komt er nog een sleê met reizigers voorbij, die twee of zelfs drie roebels verteren. Weet jij soms zeker, dat er niemand meer zal voorbijkomen? Ik ten minste nietl7' „Goed, goed, Matuschka" antwoord de Iwan gedwee, ging achter het buffet zitten, stak zyn pijpje in brand en neuriede een liedje. Tien minuten later trad een breed geschouderde man, geheel met sneeuw overdekt, barsch groetend de gelag kamer binnen, nam plaats aan de lange tafel en vroeg op bevelenden toon: „Kan ik hier van nacht slapen?" Het waardige echtpaar Dobrocho- tow monsterde den aangekomene met kennersblikken en kwam tot de opi nie, dat van den voetreiziger niet veel te halen zou zijn. Na kort be raad zei Dorea Petrowna daarom op vrij hoogen toon: „Wanneer u op die tafel daar, of op den grond wilt slapen! Een an dore gelegenheid hebben wy niet." „Nu, ik heb van mijn leven wel op een zachter bed gelegen, maar er zit niet anders opr bromde de vreem deling, terwijl hij zjjn mantel en pels muts afdeed. Dorea Petrowna nam hem nu nog wat nauwkeuriger op en kreeg groo- ten spijt, dat zy hem zoo gril weg had toegestaan, te blijven overnachten, want de vreemde had een donker, onheilspellend gezicht „Vadertje!" zeide zy daarop tot haar man. „'t Is bedtyd. Vandaag komt er toch geen fatsoenlijk mensch meer. En 't is maar zonde van de oliel" voegde zij er met een blik op de midden in het vertrek hangende lamp bij. „Daar heb je gelijk aan, moedertje, :t zou jammer zijn'k zal maar meteen het licht uitblazen!" gaf Iwan ten antwoord. De vreemdeling bleef roerloos zit ten. Dorea Petrowna wenschte hem na drukkelijk goeden nacht, alsof ze hem te verstaan wilde geven, dat 't nu voor hem ook tijd werd om to gaan slapen, waarop hij met een on verstaanbaar gebrom antwoordde, en zy verdween in het achterkamertje. „Zie zoo lamp, nu heb je genoeg gebrand nu gaan we nacht ma ken", sprak Iwan, op een stoel klim mend. „Hoor eens, vadertje", begon de reiziger, voor 't eerst den mond ope nend, „ik heb een honger als tien wol ven. Heb je wat te eten?" Vader Dobrochotow wist niet wat hij daarop moest zeggen en deed om tijd te winnen alsof hij niet goed had verstaan. „Te eten vroeg u?" „Ja, te eten maar ik zeg je voor uit: 'k heb geen geld by me; onder weg verloren!" „Verloren HmJammer. Eten wou u? Hm! Niets meer over I" De vreemdeling hief het hoofd op en wierp den ouden herbergier zulk een fonkelenden blik tóe, dat deze verschrikt ineen kromp. Haarlemmer Halletjes Een Zaterdagavond-praatje. CCXCIV. De kosten die de gemeente heeft te betalen voor den tol aan de Klever laan, zijn omstreeks twee honderd gulden per jaar en de tolgelden, die ieder jaar ontvangen worden, komen ongeveer op hetzelfde cyfer. By de behandeling van de begrooting zei de heer Stolp dan ook, dat naar zjjn meening die tol wel afgeschaft kon worden. Dat was dood eenvoudig, niet waar Gesteld: iemand drijft een zaak, waar voor hy jaarlijks evenveel kosten heeft als hy er in ontvangt zou hy dan niet verstandig doen, door zoo'n affaire maar op te doeken Ik meende dan ook, dat het denkbeeld van den heer Stolp op slag zou wor den aangenomen en de middeleeuwsche instelling aan de Kleverlaan ver dwijnen zou. Maar niet, hoor„Weet u," beduidde hem de voorzitter, „de tol is tot dusver niet opgeheven, om dat cr dan meer gebruik zou wor den gemaakt van den weg, waardoor de weg meer aan onderhoud zou gaan kosten." Dit verpletterende argument kegelde, naar 't schijnt, den heer Stolp die anders vast genoeg op zjjn beenen staat, finaal omver. Althans, by zeide er geen woord meer van en de tol blijft weer een jaartje staan. Nu moet ik eerlijk bekenneu (wat kan een mensch toch soms wonderlijk den ken I) dat ik meende dat een weg er is om gebruikt te worden. Ik wist wel, dat wat gebruikt wordt slijt, maar ik dacht in myn onnoozeiheid, dat het slijten „Maar wacht eens. heerschap! Ik zal eens aan moeder de vrouw vra gen: er kon misschien nog een hapje van 't een of ander zynl" Hy trippelde naar het achterver trekje, legde zyn vrouw het geval uit en gaf als zyn meening te kennen, dat net gevaarlijk was zulk een ver dachten kerel boos te maken; des te gevaarlijker omdat de knecht ook juist van huis was. Hij was er voor den vreemde brood en kaas te geven. Dorea Petrowna noemde haar man een bangen wezel en wees zyn voor stel beslist van de hand. Zuchtend ging de oude naai' de gelagkamer terug en deelde den vreemdeling mede, dat er tot zyn grooten spijt zelfs geen kruimel brood m huis was. Daar sprong de gast boos op en schreed met over de borst gekruiste armen driftig voor den sidderenden Iwan Iwanowitseh op en neer. Ein delijk bleef hij voor hem staan, trok eventjes aan de punt van zyn langen golveuden baard en knarsetandde: „Goed, dan doe ik, wat mijn vader in 't zelfde geval eens deed." De herbergier verbleekte en sta melde ontzet: „Maar als er toch niets is 1" „Dan haal je wat uit het dorp, oude suffer! Dan haal je wat,anders gebeurt er, wat mijn vader „Nu, nu, broedertje, wind je niet opviel Iwan hem in de rede. „Ik zal nog eens met myn oudje beraad slagen misschien is er wat op te vinden?" „Maar 't moet iets lekkers wezen, hoor!" riep de gast hem achterna. „Al moet ik slecht slapen, dan wil ik ten minste goed eten!" De herbergier bracht zijn vrouw de dreigende woorden van den vreem deling over. „Ach, God! ach, God! Als ik maar wist, wat zyn vador dan toch gedaan heeft. Waarschijnlijk den schrièlen herbergier vermoord of zijn huis in brand gestokenMoedertje, er blijft niets anders over. Je zult een gansje voor dien vagebond moe ten slachten en lekker braden!" Dorea Petrowna zuchtte diep. „Ach ja, vadertje! 't Zal wel moe ten owaarom heb ik je den boel niet eerder laten sluiten?" Vader Dobrochotow ijlde naar de gelagkamer terug. „Wees maar bedaard, vriendlief. Er wordt gehaald; we zullen een gans braden en :t zal goed zijn", be loofde hy. „Gobd!" antwoordde de vreemde iets vriendelijker en ging weer by de tafel zitten. Nu het gevaar zoo goed als geweken was, verging de herber gier byna van nieuwsgierigheid om te weten, wat de vader van dien land- looper dan toch eigenlijk had uitge haald, maar zyn bezoeker was niet tot spreken te brengen. Een uur kroop stil, traag voorbij. Daarna bracht Dorea Petrowna een heerlijke gebraden gans met zuurkool binnen, wenschte den onwelkomeD gast vriendelijk glimlachend smakelijk eten en verdween weder. Deze liet zich het maal goed sma ken, evenals de thee en de sigaretten, die Dobrochotow hem aanbood. „Wel mag 't u bekomen 1" zeide de oude en ging eindelijk tegenover den vreemdeling zitten, „Na het eten is afgeloopen, kunnen wij nog wel een beetje praten, als u er lust in hebt! U komi zeker ver hier vandaan?" „O ja; heel ver." „Reist u voor zaken „Ja, natuurlijk voor zaken!" „Zooen uw vader leeft bij nog „Neen „Reisde die ook voor zaken?" „Ja De nieuwsgierigheid plaagde den ouden man geduchtig en wies door de ontwijkende antwoorden van den vreemdeling meer en meer. „Hum! hoe heet u eigenlijk?" „Ik heet Simion Petrowitsch Gre- low „Och kom; dus uw vader zaliger heette Peter, niet waar? O,ja...nu kon u me toch wel eens vertellen geen bezwaar was tegen het gebruik. En zoo voortpeinzende vroeg ik my- zelven af, welken weg rijtuigen en karren die van Bloemendaal naar Haarlem moeten, dan wèl gaan. Den Zijlweg langs? Maar daar verslijt de weg dan toch ook en boven dien is er te O verveen ook een tol. Heel helder is de zaak my niet ge worden, maar dat zal natuurlijk wel komen, doordat ik een leek ben in 't vak van gemeente-administratie. Intusscheu heeft deze kleine ge beurtenis in den Raad, zouals ieder voorval, hoe gering ook, hare moraal en die is deze: Mocht onverhoopt Haarlem weer eens in financieele moeielykheden komen, dan is er geen beter middel tot bezuiniging, dan door tollen te plaatsen voor alle hoofd straten. De slijtage aan do straten zal dan heelemaal worden verminderd en groote besparing worden ver kregen aan keien en arbeidslooncn. Weliswaar zal dan het verkeer tot niets worden herleid, maar de wegen zyn, naar 't schijnt, niet in de eerste plaats bestemd tot bevordering van het verkeer. Althans de Kleverlaan niet! Over liet verkeer in de stad had het in deze Raadsvergadering ook de heer Macaré. Dit Raadslid is inder tijd door Mr. Gallandat Huet de Raadsluitenant genoemd (burgemees ter Jordens was dan de Raadskapi- tein) en [wanneer Mr. Huet daarmee heeft willen zeggen, dat de heer Macaré een van de meest beteekenende Raads leden is, dan stem ik met dien titel in. In één opzicht lijkt de heer Macaré niet op een luitenant: precies op tyd zijn is een militaire deugd en de heer Macaré komt moestal ouder of na de voorlezing van de notulen in de ver wat die indertijd heeft gedaan, toen hy eens in een nerberg niets te eten kreeg „Als je 't me straks had gevraagd, zou ik 't je al eerder gezegd hebben. Je moet wetenhy maakte 's winters eens leen voetreis. Terwijl hy zoo voortliep, overviel hem de nacht in de nabijheid van een eenzame her berg, ongeveer als dezeHier hield Simion Petrowitsch eensklaps op, bedacht zich even en zeide toen geen- wend: „Neem me niet kwalyk, oudje, maar ik ben moe en myn tong heeft ook slaapMorgen vroeg vertel ik je de rest!" Iwan Iwanowitseh begreep, dat aanhouden nutteloos zou zyn en droop af. Het echtpaar Dobrochotow kon den geheelen nacht van nieuwsgierigheid geen oog sluiten. Eindelijk grauwde de morgen. Iwan stond op en wekte den slapenden gast. „'t Is tyd om verder te reizen l" Simion Petrowitsch stond van den vloer op, wiesch zieh,eischte een glaasje snaps en liep toen naar de deur. „Je woudt immers weten, vadertje, wat myn vader heeft gedaan, toen hy geen eten kreeg? Wel! hy ging heel eenvoudig met een knorrende maag naar bed. Leef wel!" Met die woorden verdween by. Iwan stond als versteenddaar verscheen Dorea, nog in nachtgewaad. „Nu zeg, Iwan, wat heeft de vader van dien hoeman gedaan, toen hij geen eten kon krijgen De oude krabde zich achter het oor. „Wat hy gedaan heeft, zeg je Hmnuhy heeft het huis van dien herbergier in brand gestoken Ja, ja, in brand gestoken precies zooals ik vermoedde, 't Was tocb maar goed, hè. dat we een gans heb ben geslacht?" „Zeker, vadertje! Jelui maunen bent toch veel verstandiger dan wy domme vrouwen!" BINNENLAND, Hofberichten. Prinses Elisabeth van Waldeck en Pyrmont werd heden op het Loo ver wacht en zal Maandagochtend weder vandaar vertrekken. De vorst en vorstin van Bentheim keerden hedenmorgen van het Loo naar Bentheim terug. Werkloozen te Amsterdam. Op den llen November zal te Am sterdam eene telüng plaats vinden der werklooze timmerlieden, op initia tief der permanente commissie tot onderzoek naar den omvang der werk loosheid te dezer stede benoemd uit de groote commissie, welke denvori- gen winter gelden inzamelde ten bate der werkloozen. Deze telling geschiedt door bemiddeling van de besturen van 5 tiinmerliedenvereenigingen van verschillende richting, door wier zorg strooibiljetten verspreid zijn, waarby de werklooze timmerlieden opgeroepen worden zich aan te melden. De tel ling is te beschouwen als eeno proef- telïing; later wordt zy wellicht ook over andere vakken uitgebreid. Terwyl Donderdagavond te Wor- merveer de zoon van den heer L, steenkolenhandelaar, zich naar het gemeentehuis had begeven, om in ondertrouw te worden opgenomen, beroofde de vader zich door ophanging van het leven. Wat hem tot dezen stap heeft gebracht, valt niet met zekerheid te vermelden. Stranding. Tydens dikken mist is Vrydag vroeg by Egmond gestrand het Engel- sche stoomschip George Fisher, van Petersburg met lynzaad en rogge naar Amsterdam bestemd. Des middags bij hoog water zou het vermoedelijk vlot komen. Alle omstandigheden waren gunstig. De sleepbooten Titan en IJmuiden vertrokken ter assistentie derwaarts. gadering van^den Raad. Op zijn ry vertegenwoordigt de heer Macaré het juridisch element. In den Raad vertegenwoordigt hy met anderen bovendien het gezond ver stand. De manier van spreken is iet wat stootend, al zyn de volzinnen ook zoo volkomen afgerond, dat men ze letterlyk op kan schrijven, maar de betoogtrant is uitstekend, helder en klaar en de denkbeelden, die de heer Macaré ontwikkelt, byna altijd zóo dat de Raad er, vroeger of later, op ingaat. Ditmaal had de heer Macaré het over het verkeer en gaf in overwe ging, eens na te gaan of de twee huis- jes,"die aan de Givote Houtpoort staan, niet, ter bevordering van dat verkeer, zouden kunnen worden afgebroken. Het cenc is het hulpbureau van poli tie, het andere dient tot woning aan den bosehbaas Kollerie. Met myn leekenblik bekeken, is het wegruimen van die vierkante steenklompen een goed idee. Het ver keer langs de Raamvest aan den eenen en langs de Gaslmisvest aan den anderen bant is zeer druk. De Raamvest is in de onmiddellijke na bijheid van de Groote Houtstraat by na altoos versperd door paarden, die de stal, welke daar is, komen in- of uittippelen, of wel door rijtuigen, die met groot watergeplas worden schoongemaakt. De draai vau de Gr. Houtstraat naar de Raamvest is voor rijtuigen en vrachtwagens zeer scherp, evenals die van de Houtstraat naar de Gasthuisvest eu er hoort voor voetgangers, wielrijders, koetsiers, ja voor heel het haarlemsche mensch- dom, vrywat voorzichtigheid toe, om uit of in die kokers te raken. Te Schimmert (L.) is Dinsdagavond een jongeling noodlottig aan zyn einde gekomen. By het openen van een kogelfleschje sprong dit uit elkander en drong een der scherven hem in het been, waardoor een ader werd doorgesneden. Bij gemis aan genees kundige hulp overleed de jongeling na tien minuten aan verbloeding. Pers Overzicht. Een vaderlandsch belang. In de Standaard wordt een warm pleidooi geleverd om by de kroning en inhuldiging onzer koningin de buitenlandsche journalisten feestelijk te ontvangenopdat sympathieke ver slagen de wereld in worden gezonden, wat het blad een groot vaderlandsch belang acht, Machtige staten als Rus land, Duitschland en Engeland zelfs hebben dit dan ook helder icgezien, dat men kosten noch moeiten gespaard heeft, om de afgezanten der groote Europeesche pers luisterrijk te ont vangen. Waar dezo de voorspraak der Europeesche pers niet versmaden, hebben de kleine Staten als Neder land by eene vriendelijke beoordeeling der pers nog veel grooter belang. Ons land vooral, omdat het feit vast staat, dat de groote Europeesche pers tot dusverrebyna nimmer over ons land spreekt, zonder telkens opnieuw te teonen, hoe kwalijk ze is ingelicht, en met wat onsympathieken blik baar correspondenten de toestan den ten onzent bezien. Daarom acht het blad het een wezenlijk „vader landsch belang" van niet gering ge wicht, dat de receptie der buiten landsche pers, die nog op de jongste tentoonstelling zoo beneden alle cri- tiek was, ditmaal by de komende kroningsfeesten onzer waardig en eenigszins op de hoogte van den tyd zij. De journalistenkring heeft wel reeds, gelijk van zelf spreekt, eene commissie voor de receptie der bui tenlandsche pers benoemd, maar zij moet daarhy, gelijk de Standaard uiteenzet, steun ontvangen van de regeering, door het beschikbaar stel len van de noodige gelden, waarop men vooral niet karig zijvan al wat in ons vaderland het belang in ziet van bekendheid by het buitenland en van het bezitten in het buitenland van een goede reputatie; steun door mannen van stand en aanzien, die zich persoonlijk aan deze ontvangst der buitenlandsche pers moeten verbinden, steun van onze spoorweg- en stoom bootmaatschappijen, om do buiten landsche pers tot het gaan bezien van ons land uit te lokken, steun van onze groote handelslichamen en han delssteden, om aller oog voor de be- teekenisvan onzen handel te openen, enz. Die steun zal niet ontbreken, zegt de Standaard ten slotte; mits de binnenlandsclie pers tijdig aller oog op dit zeer ernstig vaderlandsch belang vestige; reden, waarom het blad het artikel schreef. Andere re daction verzoekt de Stand, ook een warm woord voor de goede beharti ging van dit niet zoo onwezenlijk va derlandsch belang ten beste te geven, daar ten dezen nog de publieke opinie ten onzent slaapt en zij moet wakker geroepen worden. Leiteren en Kunst. Reciteerwedstrijd. Dinsdagavond werd in de Schouw burgzaal der Officiereu-Vereenigingte Schiedam de door de Tooneelvereeni- ging „Tbalia" uitgeschreven wedstrijd in uiterlijke welsprekendheid gehou- deu, ter nering van het 20-jarig be staan dier Tooneelvereeniging. Zoowel in de afdeeling „Ernst" als in „Luim" werden 6 personen elk met eon afzonderlijke voordracht gehoord. De jury, bestaande uit de heeren A. A. Beekman, directeur der H. B. schoolH. W. M. Roelants, notaris en J. C. Sander, hoofd eener open bare school te Schiedam, kende de volgende pryzen toe een beetje vergroot wordt. Achter het politiebureau heerscht gewoonlijk een stilleven van aller hande onbeschrijflijke dingen, verge zeld van een nog onbeschryflyker geur, veroorzaakt door een vierkant houten ding in de laagte. Nemen we die twee steenblokken nu weg, dan komt er een breede, mooie oprit, zoowel van de Gasthuis- als van de Raamvest, naar de Groote Houtbrug. En wat daarmee opgeofferd wordt, is dunkt me niet veel.'t Is waar, Kol lerie zou er mee uit zijn dobbelsteen worden gejaagd, maar voor hem vindt de gemeente wel een andere villa. Ook voor politiepost zou een andere gelegenheid moeten worden ge zocht, want by de brug moet ze blij ven. Misschien is er geen bezwaar, dat gebouwtje wat verder op de Gast huisvest te zetten in de laagte. Die standplaats heeft nog oen voordeel ook. Komt de politie bijvoorbeeld met een onwilligen arrestant aan, dan heeft ze hem maar een por te geven en fluks rolt hij naar boneden en van zelf de deur van het hulpbureau binnen. Vooral aan den kant van de Raam vest zal het een groote verbetering geven. Heb ik het niet gezeid, dat er een groote liefhebberij zon komen voor de wandeling van Haarlem naar Am sterdam of omgekeerd? Tegen Zon dag zyn er alweer twee liefhebbers opgestaan om liet record van den heer Swets te verbeteren. Den lieer van der Spek is dat niet gelukt en dat is niet te verwonderen, want er In de afdeeling Ernst: lepqjsaan den heer M. Dan villier Jr., lid van „Kunstliefde" te Utrecht, met het ge dicht van Goteling Vinnis, „By den rechter". 2e prijs aan den heer André A. F. Ullers Jr., lid van „Excelsior" te 's-Gravenhage voor „'t Jurkje" van Wertbeira en 3e prys aan den heer Jac, Wilson, lid van „West Frisia" te Hoorn voor „de Schipbreukeling" van Francois Coppée. In de afdeeling Luimle prys aan de heer Joh. Wilson, lid van „West Frisia" te Hoorn voor „By een stu dentenmaskerade" van dr. E. Lau- rillard. 2e prys aan den heer D. A. de Haas, lid van „Kunst en Vriendschap" te Groningen voor „Een huiselijk too- neeltje" van dr. E. Laurillard. 3e prys aan den heer Jan C. van der Gryp, lid van „Nieuwland" te s-Gravenhage voor „Een reciteerwed strijd ten plattelande" dOor hem zelf vervaardigd. Bij den wedstrijd met het gedicht „Paardengang", van dr. E. Laurillard, waaraan de zes pryswinners verplicht waren deel te nemen, waaraan echter de heer Jac. Wilson, die zijn hem toegekenden 3en prys niet wilde aan nemen, niet deelnam, werd de prijs van uitnemendheid, zynde een zilve ren medaille, aangeboden door den burgemeester dezer gemeente, behaald door den heer Joh. Wilson, hiervoor De pryzen bestonden voor elke afdee ling uit 1 zilveren, 1 verguld zilveren medaille en een diploma. Sport en Wedstrijden. Hardloopers. Zondag a. s. zal de go as you please man Joh. L. Swets Jr. opnieuw een revance-match houden met zijn collega Elzakker Jr. De start zal plaats hebben precies 1 uur, by het café „Een honderd Roe" aan den Haarlemmerwegde afstand is 10 KM.. zoodat liet keerpunt paal 52 by Half weg zal zyn. Swets zal tevens trachten het 10 KM. record te verbeteren. RECHTSZAKEN. De Amsterdamsche rechtbank ver oordeelde Vrydag zekeren Koch we gens diefstal van 8 rijwielen tot 3 jaren gevangenisstraf. Inbrekers. Na ongeveer 10 weken in voor arrest gezeten te hebben, stonden Vrydag voor de arrondissements rechtbank te Winschoten terecht Heinrich Peters (een Duitscher) en Mozes de Jonge (ingezetene van W.) beschuldigd van inbraak met dief stal, gepleegd in het onbewoonde huis van dr. v. K. In deze zaak waren 14 getuigen gedagvaard. De eerste aangeklaagde, die gedu rende de herhaalde instructies steeds zijn onschuld had volgehouden, ver raste do rechtbank gisterenmorgen met directe bekentenis van een deel van den diefstal, nl. voor zoover de kleederen betreft. Hy verklaarde de zen in den nacht van 11—12 Juli alleen gepleegd te hebben zonder eenige hulp van Mozes of wien ook. Hoe de wijn (waarvan, zooals uit het getuigenverhoor bleek, al heel wat mensehen reeds den vorigen dag had den gesmuld), uit den kelder vandr. v. K. gekomen was, daarvan wist beklaagde niets. De Jonge bleef alle medeplichtig heid hardnekkig ontkennen en loo chende eenvoudig de waarheid van wel 6 sluitende getuigenissen tegen hem. De subst. officier van justitie requi- reerende, achtte den diefstal door heide personen tezamen en in gemeenschap gepleegd bewezen en eischte tegen den eersten bekl. een gevangenisstraf welke moeilijkheid door de tram nogs tond een felle wind. Of de twee an dere liefhebbers wel succes zullen nebben, moet nog blyken. Eén van beiden dient te gebeuren: zy verbeteren het record wèl, of zy verbeteren het record niet. Doen ze het wel, dan staat natuurlijk dadelijk de heer Swets aan het café „Hon derd Roe" klaar, om het op zyn beurt weer te verbeteren. Verbeteren zy het niet, dan zullen er nog wel meer haarlemsche athleteu gevonden wor den, die willen probeeren of ze er den Amsterdammer niet onder kunnen krygeo. We kannen dus, zooals ik voorspel 1 heb, nog heel wat mensche- lijke harddraverijen beleven. Ik vrees alleen, dat er voor 't pu bliek gauw de aardigheid zal afgaan. De eenige variatie, die in deze wod- loopen bestaat, is deze, dat de een afgaat van de „Houderd Roo" en loopt naar de Amsterdamsche Poort te Haarlem en de ander afgaat van de Amsterdamsche Poort en loopt naar dc Honderd Roe. :t Is daarom, dat ik eenige variaties verzonnen heb, die ik by deze de eer heb, den lezer aan te bieden. Ik wil nu maar niet eens spreken van een wedstrijd in het langzaam loopen, die ook heel amusant zón we zen. Maar men kan bijvoorbeeld loo pen achter een kruiwagen, waarop al de politieke lectuur van dit jaar, geen klein vrachiemen kan in een zak van Haarlem naar Amsterdam, loopen, of op één been, of wel op de handen of achteruit. Met wat goeden1 wil zyn er nog twintig andere va riation te verzinnen. En wanneer ik geen voorstander was van Zondags rust, dan zou ik er haast over gaan denken, er een affaire van temaken, hier en daar tribunes op to slaan, en appelen wagens te exploiteeren en zuur van 4 jaar en tegen den ander van jaar. De ambtshalve toegevoegde verde dger achtte voor den eerste destra te zwaar en van den tweede de mede plichtigheid niet bewezen. Hij rel'e reerde zich aan de prudentie van di rechtbank. Uitspraak Woensdag 10 Novembei GEMENGD NIEUWS De zaak Dreyfus. Do fransche senator Scheurer-Kcst ner, een zeer geziene figuur, zal d zaak van den ex-kapitein Dreyfu opnieuw voor de publieke opinie bren gen, met de hoop revisie van hot vod nis te verkrijgen. Omtrent de wjjzi waarop hy dit zal doen, heeft de se nator nog geen beslissing gen om® Hy zegt niet alleen overtuigd te zij van de onschuld van den veroordeel® maar zekerheid te hebben en het t zullen bewijzen. Van den kant de regeering heet het, dat zy volkoroei* gerust is omtrent hetgeen de senato' zal aanvoerenzy zou zelfs meenei I te weten dat Scheurer in dien waai is gebracht door het feit, dat iemand thans in Zwitserland in veiligheid zou hebben verklaard de misdaad v Dreyfus te hebben gepleegd. Andrée's ballon. De nieuwste berichten over w aar 5 nemingen in het ysfjord by Spitsber gen gedaan, die men met Andróe' luchtballon in verband zoekt te bren 1 gen, geven als gewoonlijk aanleidiuj I tot allerlei commentaar. e. Uit Vardü seint een dagbladcorres pondent naar Berlijn o. a.r „Met de grootste stelligheid worde hier de meening gehandhaafd, datdif berichten uit het ysfjord de expediti i van André-e betreffen. Er wordt geen vaartuig vermist b dat misschien het door den kapiteitr van de Fisheren, ontdekte roodbrui® 1 voorwerp zou kunnen zyn. Onlang li sprak ik met een raatroos, die ali*s getuige gehoord was. Deze man vaar sedert 8 jaren in de wateren van Spits bergen en is overtuigd, met mensche y lyke kreten te doen gehad te hebben n dergelyke vogelkreten had hy noj nooit gehoord. Daar nu in den laatst® i tyd op die hoogte geen scheepsbc manning vermist wordt, is de waar n schynlykheid groot, dat men hier doen had met Andréo en zyn tocht ti genooten. By het ysfjord gaat het gebergti D( zeer steil in de zee af en om het on te trekken zou men een afstand var 24 mijlen moeten afleggen, zoodat hei hoogst onwaarschijnlijk is. dat di ïi mcnschen, wier stemmen op het einde van September gehoord zijn, er hetM leven afgebracht hebben. ti id Bonnie Princess Mary.1 Deze naam uit den volksmond voor ar de overloden prinsos von Teek be wust hare populariteit. Di De overleden prinses was werkelyi Ik meer dan populair; zy werdwaaiiytigi bemind, en niet zoozeer in de hof id* kringen, waar zy toch ook een per a sona gratissima was (vooral de ko va ningin, haar oudste zoon en de schoon il zoon der prinses mochten de over-^ei ledene gaarne lijden), als in de laagsti «1 volksknngen. Hier beseft men het er dat de nooddruftigen en lijdenden eened< waarachtige vriendin in haar verloren jh hebben, die niet licht vergeten, maanki ook niet gemakkelijk vervangen wor-g den zal. Vandaar, dat men Woensda.sist en Donderdag zoovelen der armst st armen zag in haar eigen nabuurschaj )d rondom Kew, waar zy gehuwd is es i j in het bij iedereen bekende Whitu Lodge, zes jaren geleden, haar zilve ur ren bruiloft heeft gevierd. Zy kwamei Et als om afscheid te nemen van het huis, waar hun weldoenster gewoond en hen zoo menigwerf met raad en rd daad by gestaan heeft. yv< Te zeggen dat prinses Marie mensch- iele lievend en barmhartig was, zou een ahp heel onvolledig beeld leveren van een ja. kraampjes langs de Amsterdamscharal vaart te zetten, waar a raison van do een cent per prik uitvoerders en toe-jan schouwers zich van hunne zouden kunnen herstellen. led Ee Ik sprak daar van Zondagsrust Die heeft ook de heer Kriens methri zijn muziekkorps niet. Morgen den a 31sten begint de serie matinees enxm spoedig vangen ook de volksconcer t ten aan. Rust hebben de musici dus a i op den Zondag niet, maar in den win- eld« ter hebben ze door de week nieter veel concerten te geven en bovendien is uun arbeid op Zondag een veraan- aat genaming van andermans Zondagsrust eljj: Wat is er aangenamer manier omed den Zondagmiddag door te brengen, Jen denkbaar, dan door naar deze mati-eer nées te gaan? Ik zou niet weten en welke. Wandelen? in regenbuien enlolii rukwinden? Heel gezond, zeggen deord hygiënisten; dank je wel, zegt het be publiek. De hygiënisten hebben ge- De lijk, 't publiek üeeft ook gelijk, dat»er het liever naar de concerten gaat insi de ruime zaal van de Sociëteit Ver- eeuiging. En voor de kosten behoeft men het waarlijk niet te laten. Voor drie gulden heeft iemand met ccd huisgenoot toegang tot de vijftien JJJJ matinées, dat is dus eeu dubbeltje K per persoon en per concert. Wie een.» kaart voor vyf gulden koopt, kan zijn heele gezin meebrengen. Neem nu eens aan, dat daarvan gebruik maken een vader, moeder en drie kin-e?. deren, dan kost elke matinee per per soon nog geen zeven centen. Daar van kan de pater familias zyn kachel niet eens stoken FIDELIO. De er tor Jfnp He |gm irtr roo sleii On

Haarlem's Dagblad | 1897 | | pagina 6