Derde Blad EMI LIE. BBHOOBBNDE BIJ HAARLEfö'S DAGBLAD VAN filav: dag i Nov. 1887. In liet kleine dorpje, waar ik was geboren en groot gebracht, leefde ik met mijn vader, een bekwaam botanist en mijn lieve moeder, de liefste aller vrouwen. Mijn eenige genoegen bestond op mijn achttiende jaar hierin, dat ik ouder het geduldige toezicht van mijn opvoeders, de weiden en velden afliep en de natuur in al haar pracht be wonderde. Maai' ik zou liegen, als ik er niet bijvoegde, dat nog een ander ge noegen mij het treurige en vervelen de leven, dat ik leiden moest, ecnigs- zins dragelijk maakte. Onze familie zag weinig menscken en de eenige met wie wij ons nog wel eens ophiel den, was de ontvanger van jjSjht- Julien. Men at daar maar eenmaal per dag, oin de bruidschat vau de eenige dochter niet te behoeven aan breken. Deze, Emilie de Ravinan, was een lief jong meisje van zestien jaar. een beetje te bleek, een beet je te droefgees tig en zoo aardig, dat ik van haai- was gaan houden, zooals ik van de kleine maagdepalm hield, die ik dikwijls op mijne botanische onderzoekingstoch ten in de schaduw van oude muren gevonden had. Op de avonden, dat mijn vader te gen mijne moederen mij zeide: „Kom, wij gaan by mijnheer de Eavinau een partijtje maken 1" zette ik met beven de handen mijn hoed op myn met zorg gekamde haren. Hoe trotsch en gelukkig liep ik niet Daast de beide oudjes, mijn pas naar de hunne regelende en uitkij kende of ik de kaarsen, die in de luchters vau Emilie's piano stonden, reeds voor het gordijn zag schitteren. Eindelijk waren wy er, wij gingen de trap op en traden binnen. Daar stond zy in het midden der kamer en tóen zy ons zag binnenkomen kwam zij naar ons toe en gaf eerst myu va der, daarna mijne moeder en vervol gens mij, haar klein handje. Dat ging zoo eenvoudig mogelijk, zonder manieren en zonder buigingen. Men kon dadelijk zien, dat men inet eenvoudige en goede menschen te doen had. Onze beide huisgezinnen kwamen dan ook niet bij elkaar om kwaad van hun naaste te spreken, zooals zoo dikwyls gedaan wordt. Neen, wy kwamen bij elkaar om elkander gezellig bezig te houden en wij konden goed met elkaar overweg. Vooral Emilie en ik. Eerst spra- ken wy eeuigen tijd over liet weer, over mijn werk en over het hare;zij toonde mij haar brei- en naaiwerk, dat ik natuurlijk heel mooi vond. Daarna gingen wij voor de piano zit ten. Zij speelde en ik zong, mijn borst uitzettend, zooals ik het rond reizende tooneelspelers had zien doen, terwijl ik steelsgewijze naar lietfris- sehe gelaat keek. Zij keerde zich een weinig naar mij toe, zeggende: „Eentwee drievlugger mijnbeer Jean!" Hare vingers vlogen over de geel geworden toetsen der piano. Wy be minden eikander, zonder dat wij het wisten en waren gelukkig al- wij bij en met elkaar waren. Op zekeren dag wilde zij ook zin gen en wij zochten een duo uit, waar zij het meest van hield. Maar toen wij in het mooiste gedeelte van het .couplet, bij den volgenden regel kwa men Amour, maitre de mos cocur", kleurden wij en hielden op met spe- len. Onze ouders luisterden bijna met, maar wy hadden den zin van Let coupletje begrepen. Wij maakten dien dag geen mu ziek uieer en toen wij op straat kwa men. vroeg mijn vader my „Nu jongen, ging het vandaag niet erg met zingen?" Ik autwoordde hem dubbelzinnig en zoo koel mogelijk, om hem mijne ontroering te verbergen. „Neen," vader, het was te moeilijk.... het dinghet ging boven onze krachten." Korten tijd daarna werd ik door eene kwaadaardige koorts, meer dan een maand aan liet ziekbed gekluisterd. Zou ik myn geheim in dien tijd ver raden hebben. Zouden myn oudelui weten wat er in mijn hart omging? Zou ik misschien tijdens mijne ziekte geyld hebben Ik geloof liet wel, want zoolang ik ziek was, sprak nie mand van mijne huisgenooten den naam uit van haar, die ik zoo lief had. Ik genas en toen ik weder voor het eerst mocht uitgaan, stelde ik myn vader voor naar de Eavinans tc gaan. „Neen, zeide hij, dat gaat nu niet. Waarom die veranderiug Was het dan een misdaad, dat ik haar beminde? Ik begreep er niets van. ..Laat ons vanavond naar hen toe gaan. zeide ik en voegde er onvoor zichtig genoeg aan toe: „Emilie zou mij een liedje" leeren." ïk loog, maar het hielp mij niet, ik werd er "voor gestraft. „Emilie, Emilie, stamelde mijne moe der is naar Toulouse, naar hare tante vertrokken. Zij is er al vier dagen. Men denkt er over, haar uit te huwelijken." Zy bracht het gesprek ergens an ders op en den geheelen avond werd er niet meer over Emilie gesproken. Toen ik alleen op myne kamer was, uaui iiv een b.sluit. Ik besloot naar haar toe te gaan en haar mijne liefde tc bekennen. Ik liep daarom naar den paardenstal, zadelde Frilé, een van onze paarden, en vertrok. Toen ik op den hoofdweg kwam, sprong ik te paard en reed iri snellen draf verder. Den geheelen nacht reed ik door, zonder om tc zien, zooals ik my voorgenomen had. Bij een herberg met stalling hield ik stil, om wat brood en wijn te ge bruiken. Frilé kreeg een grooten emmer water. Na een kwartier ge rust. te hebben, reod ik verder, door een groot bosch. Bij liet verlaten daar van hoorde ik liet, fluiten van een na derenden trein. Ik hield F rite in en keek naar de wagens, toen o, ver bazing, o, schaamte toen ik aan een der poi tieren mijne moeder zag, die mij zeker volgde en vóór my Toulouse wilde bereiken, om mij weder naar huis te kunnen brengen. O, myn hart klopte geweldig. Ik vergat Emilie, en aan niets anders denkende, niets anders verlangende dan zoo spoedig mogelijk bij mijn lief moedertje te wezen, zette ïkmyni paard in galop En toen ik de plaats van liet station opreed, zag ik dat mijne moeder juist de stoep afging. Ik sprong van myn paard en haar vergeving vragende voor den angst, dien ik baar had doen uitstaan, om helsde ik haar innig. „Mijn arme Jean, zeide mijne moe der eindelijk, wat eene dwaasheid, om tc vertrekken om haar te zoeken." „O, moedertje, ik houd zooveel van haar, dat ik niet wist, wat ik deed.... Zou zij mij vergeven?" „Maar mijn arme jongen, snikte mijne moeder, alle voorzorgen uit het oog verliezendezij is dood." Den volgenden dag vernam ik al de bizonderheden. Eenige dagen na dat wij te zamen dat mooie lied ge zongen hadden, was Emilie ziek ge worden en niettegenstaande alle zor gen vau den dokter, overleden. Na dieu tijd ging ik eiken dag in de velden wandelen en bracht dan steeds iets voor myne plantenver- zameiing mede. Mijn vader verge zelde mij dikwyls en trachtte mij dan te troosten. „Kom, mijn jongen, zeide hij dan,; je moet niet zoo treuren, liet helpt toch niet en je vergalt er je leven mede." Maar de goede man meende niet, wat by zeide, want bij betreurde haar evenveel als ik. S T A O S H i E ttf S. Haarlem, 30 Oct. 1897. Museum vau Kunstnijverheid. In liet Museum van Kunstnijver heid zullen aanstaanden Zondag de teekeningeu. schetsen en studiën van den heer C. E. H. Spoor Jr. nog tentoongesteld zyu. De keramieke verzameling van het Museum werd dezer dagen.aangevuld met eenige uit de hand vervaardigde werkstukken van den beeldhouwer Meudes da Costa te Amsterdam, die een zeer eigenaardig karakter dragen. Zondag is de toegang vrij. Collecte Oud-Strijders 1830-31. Even als vorige jaren zal met toe- sleraming van het. Gemeente Bestuur wederom hier ter slede een schaal- collecte worde gehouden ten behoeve der verceniging „Trouw aan Koning en Vaderland". Deze vereeniging waarvan de Hoofd zetel te Utrecht is gevestigd, stelt zich ten doel de Oud-Stijders van 1S30—31. Bidders van liet Metalen Kruis, welke helaas bijna allen in hulpbehoevende en kommervolle om standigheden vcrkecren, zooveel mo gelijk gel dei yk te steunen. liet is dan ook in het belang dezer oudjes te hopen, dat Haarlemse-li in gezetenen, bekend era liuuuc mildda digheid, ook ditmaal niet zullen ach terblijven en naar vermogen hun pen ningske zullen bijdragen. Genoemde collecte zal worden ge houden door de onderofticieren van het bataljon schutterij alhier op Dins dag den 2en November 1897. Vocaal-Octet. Voor een handjevol menschen trad Vrijdagmiddag iri de groote kerk het, Brussèlsch Vocaal-Octet op met een programma van uitsluitend gewijde muziek, afgewisseld door enkele solo nummers voor violoncel. Het achttal dames en liecren dat zich, onder voorlichting van den heer Leo Soubre, ho fdzakelyk op de be oefening der 16e en 17e ceuwsehe kerkmuziek toelegt, verdient om den ernst, van zyn streven en de reeds verkregen artistieke resultaten zeer zeker de belangstelling van lien, die do oude, maar niet. verouderde kunst onzer vaderen hebben leeren kennen en waardeeren. Een groot bezwaar voor het succes van hun optreden ligt echter in het bestaan onzer eigen a capella-koren, die voor zooverre ik ze keu, beslist' hooger moeten worden aangeslagen dan het Brusselsche gezelschap. We missen bij dit laatste te veel die heer lijke klaarheid van klauk, die onbe rispelijke intonatie dat ineensmelten der verschillende stemmen tot een ge heel van weliswaar contrasteerende onderdeden, maar toch van éen nobel rijk, sympathiek karakter. Trots dit gemis gat het Octetjuister gezegd: dubbel kwartet menig oogenblik van verheven genot o. a. in liet „O Doraine Jesu Christi" vau Eales- trina. en „O Jczu Christi Miserere" van Reuaud de Melle eu niet het minst in de drie door Gevaert bewerkte kerstliederen uit de lSe eeuw die met gloed en fijne uuanceering zoo als trouwens alle nummers van het programma werden weergegeven. De heer Eduatrd Jacobs toonde zich in zijn solonummers een meester- violoncellist, dien ik gaarne eens on der andere omstandigheden en met andere begeleiding dan op een har monium, zou hoeren. PHILIP LOOTS. De winkel van den lieer G. de Vleeshouwer, Gierstraat no. 10 alhier, is bij allen bekend die houden van degel ij k c,goed passende ondergoederen jurkjes, boezels en huishoudelijke ar tikelen te koopen. Daar de eigengemaakte ondergoe deren; en aanverwante artikelen van den lieer G. de Vleeschhouwer inde jaren sedert de oprichting der zaak een goeden naam alom hebben ver worven, cischten de toenemende drukte en de tijd verandering van het inte rieur van den winkel, waaraan zoo als men zien kan, do heer G. do Vleeshouwer geen kosten gespaard heeft. Door den heer A. E. Captein. tim merman en aannemer, is de winkel naar de eischen des lijds ingericht en smaakvol versierd met spiegels, waar door de uitgestalde goederen zeer mooi uitkomen. Een en ander is een kijkje over waard. Bloemendaal. Gemeenteraad. De Donderdagavond alhier gehou den Raadsvergadering, die door alle leden werd bijgewoond, wasgrooteu- deelsaan de behandeling der^eween/e- begrooting gewijd. Daar geene alge- raeene beschouwingen werden ge leverd en ook de posten niet aanlei ding tot veel besprekingen gaven, zou zij spoedig afgehandeld zijn ge weest, ware dc lieer Jlir. Barnaari by een aantal posten, niet voor de belangen van zijn district Vogelen zang opgekomen en had hy de daar voorkomende quaestic aangaande de brandweer niet zeer uitvoerig be sproken. Het eerst bracht hij haar ter sprake bij den post onderhoud van vaarten, toen hij er de aandacht op vestigde, dat bij den laatsten brand tc Voge lenzang was gebleken, dat de z.g. brandsloot meestal in een toestand is, dat zy niet voldoende water bevat. Terecht spreekt u van de z.g. brand sloot, repliceerde do Voorzitter, want die sloot behoort niet aan de ge meente. Maar ik meen dat in liet, politiereglement dienaangaande eene bepaling voorkomt en daar zouden we de eigenaars aan kunnen herinneren. Ik meen, dat er niet zulk eene be paling in voorkomt, wierp de heer Ter Hoftstcede in 't midden en ik ook niet, zeide de lieer Barnaari. Maar aangaande het uitdiepen zou met de eigenaars der sloot zeer ge makkelijk een compromis zyn tc tref fen, voegde hij er aan toe. Het einde van de zaak was, dat, de Voorzitter een voorstel deed in dezen geest, dat de gemeente en de eigenaars voor ge zamenlijke rekening de sloot zullen uitdiepen. Hiermede was de heer Barnaari tevreden en aldus werd besloten. By den post jaarwedde comman dant brandweer i 100 bracht de heer Barnaari andermaal debrand- weer-quaestie ter sprake. Zijne klacht was nu dezedat bij den laatsten brand te Vogelenzang »vas gebleken dat dc brandbluscbniiddeleii aldaar in een allertreurigste!! toestand war ren. De slangen lekten zoo, dat de weg na 5 minuten veel op eene sloot geleek en weinig water kon daardoor worden gegeven. Van employés der brandweer had spr. gehoord, dat de commandant in zyn laatste rapport had gezegd, dat alles in goede orde was. Daar er iiu maar een comman dant voor Overveon, Bloemendaal en Vogelenzang is, en er ook gebrek aan officieren is, zou spr. willen voor stellen te Vogelenzang oen assistent- brandcommandant aan te stellen legen eene jaarlijksche toelage, daarvoor op de begrooting uit te trekken of baar van het salaris van den commandant af te trekken. Want zooals het nu is, eindigde spr. is de boel in désordrc en niet in orde. De heer Eldering. dc wethouder .betoogde, dat waaneer er brand is men niet op den commandant behoeft te wachten, maar dadélyk aan hetblus- schingswerk kan gaan beginnen en dat op tal van kleine plaatsen gebrek aan officieren is. De lieer Barnaari zeide, dat wanneer de commandant in zijn laatste rapport heeft gezegd, dat alles by de exercitie in orde was, dit een leugen is. liet was liet nu niet; maar in Mei ook reeds niet. De heer Eldering„Dit was dan een fout; maar wanneer de toestand in Mei goed was, dan behoeft ze liet in October nog niet te zijn." De heer Barnaari. „Maar was ze' reeds in .Mei slecht, dan is ze het toch in October ook." De Voorzitter wees in zijne repliek er op, dat wanneer de commandant er niet. is. de eerste braudmeester iiet opper toezicht heeft en dat de toestand niet aan een gebrek in de organisatie was te wyteu. De commandant heeft ccn verkeerd rapport uitgebracht. Daarom wil spr. hém aanschrijven, dat hy zeer slecht toezicht heeft gehouden en zijne instructie slecht is nagekomen en hem ten strengste verzoeken daaraan voorlaan beter de hand te houden. Doch de lieer Barnaari hield zyn eisch om eene andere organisatie vol. De or ganisatie mag op papier goed in orde zijn. maar in de practijk blijkt iiet niet. Verder zet hij nogeens uiteen hoe bij een brand dc boel iri de war loopt en zal tegen de post stemmen indien er geen andere maatregelen worden genomcD. Na nog eenigé be spreking verklaarde de Voorzitter eindelijk den commandant een brief te zullen sehryven, dat hy zijn ont slag krijgt indien hij niet beter zorgt, waarmede de heer Barn aart tevre den is. Maar nu had de heer Ter Ho/f- steede nog iets op het hart. De com mandant is door B. en W. aangesteld, dus kan de Raad hem niet zyn ontslag geven. B. en W. zullen hem den brief alleen schrijven naar aanleiding van in den Raad geuite klachten, ver klaarde de Voorzitter. By den post f 275 voor brandblusoh- middelen voerde de lieer Barnaari ten derde male bot w^ord. Hy ver zocht te Vogelenzang brandladders en brandhaken, daar gebleken was, dat die daar noodig zijn. Als ze er niet zijn, dan heeft de commandant zo niet noodig geacht. Ze zijn echter zeer zeker noodig, vooral do brand haken, hield de lieer Barnaari vol. Nadat in het debat onder meer was opgemerkt, dat te Bloemendaal waar brandladders zijn, ze weinig worden gebruikt eu men ladders van anderen leent, die gemakkelijker zyn. kreeg de heer Barnaari zijn zin en werd de post met f200 verhoogd. Bij den postovername van het buizennet der waterleiding, klaagde de heer Rouwens. dat er geen sprake is var, aanleg van buizen naar Bloemen daal. De Voorzitter en de lieer Ter H off sleede antwoordden hierop, dat dit eene qnaestie van later zorg is. daar men te O verveen" water heeft, dat men niet kaa missen, en dat men niet is verzekerd, dat te Bloemendaal genoeg water zal worden genomen, dat de kosten worden gedragen. Onder den post ontvangsten, die werd vastgesteld lot ecu bedrag van f 16925,50, kwam voor een postgeld- leening groot f 6500, voor de water leiding en het maken van een pro- voosthuisjc te Vogelenzang. Bij de behandeling der uitgaven werd conform een voorstel van den heer Eldering besloten, de jaarwed den van den burgemeester en van den secretaris elk met f200 te verhoogen en dus elk op f 1000 te brengen en de post jaarwedden der ambtena ren op f1300 te brengen, ten einde den eersten ambtenaar ter secretarie eene verhooging van f 100 zijner jaar wedde te kunnen geven. Bij den post wegen en voetpaden, groot f 5000 deed de heer Rouwens een voorstel, waarmede de Raad zich verecnigde, om ook liet begin van den Rijperweg te gaan bestraten. De heer Èouwens klaagde over den slech ten toestand van de Donkere Laan. Daar de Coram, van toezicht van Meerenberg voor het onderhoud dezer laan moet zorgen, zal de voorzitter er haar kennis van geven. Bij den post. lantaarns, groot f 1200 is gerekend op het plaatsen van drie nieuwe lantaarns rn het Bloo- mendaalsehe park. De heer Grippeling wilde op den weg naar Grootzomei- zorg een lantaarn plaatsen. De heer Ter Ho ffsteed e zeide, dat alleen lan taarns moeten worden geplaatst waar veel huizen staan en "dat maar niet ieder een lantarentje voor z'n deur kan hebbenterwij I de Voorzitter toe zegging deed, eik jaar geregeld lan taarns b:j te zullen plaatsen. De post ophalen van asch en vuil- nisstonen is f 355 lager dan verleden jaar en nu f600; omdat men voor-j deeliger conditiën heeft kunnen be dingen; tervvyl by den post leermid delen fSOO, 1 250 is uitgetrokken voor glazen schoolborden te Bloemendaal. Bij de hierover gehouden stemming bleek, dat de heeren Kramer, A. Roozen, Grippeling en Bijvoet tegen dezen proef waren. De post voor openbare vermake lijkheden was f150 hooger dan ver laden jaar en nu f 20!'; met het oog op feestelijkheden bij dc inhuldiging der Koningin. Dc begrooting, in haar geheel in stemming gebracht, in ont vangst cn uitgaaf bedragend f'16925.50. werd aangenomen. Hierop word vastgesteld het derde kwartaalsch schoolgeldkohier tot een bedrag van f 114.47 cn in dc plaats van den heer H. L. Roozen Hzn die ontslag had gevraagd als lid der plaatselijke schoolgeld-commissie be noemd de lieer C. J. Roozen Hzn. In behandeling kwam verder een voorstel tot liet vaststellen van een vorordening op de recognitie. De heer Ter Hoffsteede had hier bezwaar tegen, daar de Raad 'dan alle macht uit handen gal' en de beslissing aan gaande het plaatsen van telefoonpalen alleen bij B. en W. was. Gevolg was, dat de Voorzitter het voorstel introk. Verder werd aan den heer I). JS'. Braalcenburg ontheffing van art. 53 der politieverordening verleendI en V. machtiging tot het aanstellen van een tijdelijk ouderwijzer aan de school te Bloemendaal wegens ziekte van een onderwijzer en raej. C D. M. Bödeher met ingang van 1 Jan. e, k. op haar verzoek ais gemeente- verloskundige ontslag. De Voorzitter deelt ten laatste mede dat inzake de quacstie van den tele foondienst aan den directeur-generaal der posterijen een schrijven was ge- zouden, waarin werd gevraagd, wat voor de gemeente liet beste zou zyn het vereeniging van het post- eu telegraafkantoor onder éen dak, of een telefoondienst De directeur-generaal had geant woord, dat liet postkantoor te O ver veen niet geschikt was voor een vcr- ccuigden dieust, maar dat wel een telefoonkantoor er m gevestigd kon worden; en dat hy vergunning gaf, dat deze telefoondienst onder beheer van den postdirecteur stond. Naar aanleiding daarvan stelden B. en W. den Raad voor in deze met den postdirecteur te confereeren cn later een voorstel te doen, waarmede de Raad zich vereenigde. Niets meer aan de orde zijnde, werd daarop do vergadering te io uur ge sloten. Heemstede. Gemeenteraad. In de Vrijdagavond alhier gehou den gemeenteraadszitting, kwam na opening aan de orde, de gemeentc- begrooting voor 1898. De lieer Van Wickevöóft Crom- melin bracht als lid der fiuancieele commissie liet rapport daarover uit. Daarin wordt gezegd, dat de comm. met leedwezen heeft vernomen, dat wordt voorgesteld den hoofdolyken omslag met. f 500 te vermeerderen en voorgesteld eenige posten te vermin deren, opdat die verhooging niet be hoeft plaats te hebben. Daar geene algemeene beraadsla gingen werden gehoudeD, werd dade lijk postgewijze met de behandeling der begrootiug begonnen. Bij den post jaarwedde burgemees ter 1 900, maakte de heer v. d. Jl'ei- den de opmerking, dat hij het er niet mede eens was. dat uit de vergoe ding. die het rijk geeft in de jaar wedden van den burgemeester eu den secretaris, ook anderen, als de ont vanger, de ambtenaar ter secretarie cn de wegwerker verhooging ontvau- gen, zooals wordt voorgesteld. Hij wilde het tractcment van den bur gemeester op f 1000 brengen, daar deze goed de belangen der gemeente behartigtwelk voorstel met alge meene stemmen, behalve die van de heeren Peperkoorn en v. Wickevoort Crommelin werd aangenomen. Bij den post jaarwedde ontvanger, groot f 550, deed de heer v. d. Weiden een voorstel, die op f 500 te brengen, dat met uitzondering vau de stemmen der heeren Preijde, Peperkoorn eu v. Wickevoort Crommelin, werd aan genomen. De jaarwedde van den lieer Snij ders, ambtenaar ter secretarie, werd op voorstel van den lieer v, d. Wei den met tegenstemming dierzelfdc heeren van f550 op f500 gebracht. By den post verkiezingen, groot f 100, had de Comm. vanfinan. voor gesteld, die met 1* 50 te verminderen.! Met de stemmen der heeren Hoeker, Peperkoorn en v. Houten tegen, nam de Raad het voorstel aan. Bij post onderhoud van wegen, deed de Comm. van finan. liet voorstel die I van f 2100 op f 1950 te brengen,1 daar de wegen in vrij voldoenden toestand verkeoren, dat verworpen werd, met de stemmen der heeren Crommelin en v. d. Berg voor. De post blijft dus f 2100. Bij den post jaarwedde wegwerker, groot f 450.50, staakten bij stemming over een voorstel der Comm. van financ. om deze op het tegenwoor dige salaris van den wegwerker le doen blijven, de stemmen. By den post toelage der doctoren enz., deed de Voorz. mededeeling van een adres van de vroedvrouw, raej. F. M. de Jong ora verhooging van salaris, daar haar practijk door con currentie van Dr. Droog, die goed- ltoopcr is. achteruit gaat. Besloten wordt afwijzend er op te beschikken, daar de Raad geen termen heeft ge vonden om er op iu te gaan. Deze post blijft derhalve f 1700. Voordat daarna de post subsidie aan de armbesturen aan de orde kwam, werd de begrooting van het burgerlijk armbestuur, conform het voorstel der Comm. van financ. na mens wie dc heer Van Wickevoort Crommelin rapport uitbracht, goed gekeurd, sluitend in ontvang eu uit gaaf met f 5782.27 V2 waaronder eene subsidie van f 3400 van de gemeente. De post voor openbare vermakelijk heden is op f 10 geraamd. De ontvangsten vangen aan met een voordeelig saldo van de vorige reke ning, groot f 2318.49.Vati de gebouwde eigendommen zullen 40 en van de ongebouv.de 10 opcenten worden ge heven. De post schoolgelden, f 600 groot, is iets lager geraamd met liet. oog op den bouw der katholieke school. Daarop werd do post hoofdelijke omslag, groot f 5000 zooals B. en W. hadden voorgesteld, met algemeene stemmen vastgesteld en de ontvang sten op f 34910.14'/i- Daar by een voorstel de stemmen hadden gestaakt, kou de post onvoor ziene uitgaven niet worden vastge steld en de begrooling evenmin. Hier voor moet men nu nog eens vergaderen. Ten laatste deelde de voorzitter mede, dat ontvangen was een schrijven van den heer commissaris der koning in, dat de heer Th. Smit was be noemd tot zetter in de plaats van den lieer M. Vester en dat bij de kasop- neming op 30 September was geble ken, dat in kas was f 1314.62 'U. Bij de rondvraag zeide de heer v. d. Weiden toe, in te zullen dienen een voorstel, dat de handkarren des avonds van lantaarns zullen moeten zyn voorzien. Hierna werd de vergadering ge sloten. Ondertrouwd H. Roozen en M. G. van den Berg. G. Kokkelkoren en J. Wyfjes. G. Tromp en A. M. C. van 1 Looy. C. Vermeulen en A. E. Jantze. Getrouwd: J. F. v. d. Pryt en A. M. Rijst. BevallenJ. Gerritsen—Van Tol d. Velsen. Ondertrouwd: TwisK cuM-Ory. Bevallen: A. E. Wlgchert— Riro- vatio d. E. Klap—Meyer z. Overleden: A. Ales 6 rad. Haarlemmerliode en Spaarn- woude. OndertrouwdA. Rutte cn A. Kor- tekaas. GetrouwdA. van Zeeland cn C. A. Kooy. BevallenM. A. van der Weiden van Rossum d. A. G loenewegen— Hóoggrcef z. I NtëEZOMOEIt. Foor den inhoud dezer rubriek stéil de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukkengeplaatst of niet geplaatst, wordt de copij niet aan den inzender terug gegeven. Mijnheer de Redacteur! Zooals te verwachten was, is bij de behandeling der begrootiug de post Belooniügen en Eereblyken weer aan gevallen. Dc lieer Nieuwenhuijzen Kruseman, pleitende voor het behoud dier post, zegt 0. a. „dat de kinderen dwingen om naar school te gaan om de beicomug niet mis te loopen." Zou de lieer N. K. dit heusch inceneu 'k Ben zoo vry, eu ik sta hierin niet alleen, mei genoemden heer van meoning le verschillen. Wat toch is het reval Het bedrag wordt over de verschil lende daarvoor in aanmer king komende scholen verdeeld. Laten we eens aannemen, dat voor elke school f lOu wordt uitgetrokken, dat is per leerling, hei aantal leerlin gen op 600 stellende ruim 16 cent per leerling. De prijzen variceren echter naar den ouderdom der leerlin gen. Als de onderwijzers der laagste klassen 5 a 6 cent per leeriiug mo gen besteden, is 't al heel veeldie der hoogste klassen krijgen zoowat 50 a GO ccut por leerling. Zou myu- heer N. K. nu werkelijk moenea, dat de leerlingen het heelè jaar door den ken aan zoo'11 prysje van 5, 6, 7,10, 15, 20 cent. Dan kent hij onze joii- gens niet. Of ze er dan hcclemaal niet aau denken Zeker wel, als het tegen Mei schiet. Bovendien gebeurt het zoo hoogst zelden dat een jongen voorbijgegaan wordt. Omdat het meercndeol der onderw.. bijna of iu 't geheel geen waarde bochten aau de tegenwoordige manier vau prys- uitdeelen, sluiten zo niet gemakkelijk een leerling uit. Er moet al heel wat gebeurd wezen, voor een ondcrw. ecu jongen dien dag met leege handen naar huis laat gaan. Het eenige wat de onderw. nog wel eons doen is, als ze 20 cent por leerling mogen beste den, dat ze den slechtsten wat geven van 10 cent, den besten iets van 30 cent. Ze maken zoo graag iedereen blij. Als dan dezo prikkel niet be slaat, hoe dan het verminderen van liet schoolverzuim tc verklaren Om dat het personeel (ik bedoel hiermede zoowel hoofden als onderw.) er beter achter zitten, dat de leerlingen ge trouwer komen dan vroeger. Of men dan de prijsuitdeeüng maar moet la ten vervallen In den tegenwoordigeu vorm 111. i. wel. Laat men veel liever den leerlingen bij het verlaten der school, als ze den geheelen leertijd flink hun best gedaan hebben, een prys geven. Maar dan een prijs waar ze wat aan hebben, zooals 10 Am sterdam. En dan zoowel aan de leer lingen der Byz. als der Openb. scho len. Misschien moet dan de post van f 775 wel iets verhoogd worden, maar dat zal toch geen onoverkomelijk bezwaar wezen. Een onderwijzer der O. L. IS. v a n 1 a. De ware Jozef viel. Ademloos kwam dc meid de trap ophollen. Juffrouw Lisa! Lisa! Gunst, Mietje, je doet me schrik ken Daar zyn zc! Wie? Wel allebei dc heeren, dienaar uw hand dingen. Ik heb ze in de spreekkamer gelaten. Beiden in dezelfde kamer! Ja. Ben jc zot? Liet is dwaas van me, juffrouw, maar ik zag zo 200 ineens aan do deur komen, torwyl ik de bel aan liet schuren was. Het is verschrikkelijk, sprak Lisa, beteuterd de kamer op 011 neer loopend, met oen kleur achter de ooren. Wat moet er nu gebeuren Mietje, wat moet ik nu doen! Mietje Als ik eens zei, dat. u er wel was, maar dat u bedroefd op uw kamer zit tc huilen, omdat papa een groot verlies aan de Beurs heeft ge leden. Lisa keek de meid met groote oogen aan. liet is een jokkentje, maar die dan blyft, juffrouw, neem 'die. sprak Mietje wysgcerig, dat is do ware Joscf. Lisa knikte in haar verlegenheid, lispelend: In Gods naam, doe het maar. Tuee minuten later kwam de meid zeggen, dat ze bij (le boodscnap a'lobei ouiniddellyk liet hazenpad hadden gekozen. V

Haarlem's Dagblad | 1897 | | pagina 9