Geëscorteerd door nagenoeg de helft Neder landsche Opera, der bewoners werd ook de pianoDirectie C. d. Linden, triomfankelyk van den trein gehaald en de vreugde was onverdeeld, want; In stadie komt Marion van M&s- een vriendschappelijke geest heerscht senet, met mevr. Madier de Montjau onder de geheele familie. Eén vanin de titelrol, die zy met den com- hart en één van zin, genieten ze van ponist heeft ingestudeerd. hebben schuldig gemaakt. Hy is in het huis van arrest en bewaring te Assen opgenomen. alles, wat de ijzeren weg hun toe voert, een onbezorgd leventje. Kaas, wyn, mosterd, schoenen, pa ling, gebak, kousen, wagons steen kolen, spiegels, hangmatten, thee serviezen, spek, siroop, touw, hard steen. manden, bloemen, vygen, kortom wat smenschen brein aan voorwer- {ten uit kan denken (uitgezonderd ocomotiefs en oorlogsschepen) stroo men den Polderhoek binnen, of wor den door zijn bewoners, desverlangd, welwillend van spoor of boot afge haald. Ze hebben er ook volstrekt niets op tegen dat ge hen voor 't bedrag van een en ander debiteertmaar do moeite om hen te crediteeren, zullen ze u ongetwijfeld sparen. 't Gebeurt vaak dat er zendingen a rembours aankomen. De betrokken expeditie-onderneming is dan echter zoo verstandig 't goed op het kan toor te laten; ze zendt haar bediende naar den geadresseerden Polderhoeke- naar, en vraagt om afteekening en betaling van 't rembours, overtuigd als zij is dat de man toch steeds onverrichterzake te huis komt. Ook behoeft geen afzender te vreezen dat over de kwaliteit geklaagd zal wor den. Nu spreekt het vanzelf dat de vijf bovengenoemde heeren op den duur een te groote vermaardheid krijgen, maar daarin is voorzien. De Polder- hoek levert stof te over om anderen, zooals de familie Van Meurs, Bouché, enz., eöz. (ter penne minder vaardig) als welwillende afnemers van onver schillig welk handelsartikel, op te geven en bet vijftal maakt daarvan een overvloedig gebruik, immers de winst wordt toch samen gedeeld, wie dus 't goed ontvangt, is toch om het even. In 't weerom komen passeerde ik weer het café van Bouche, een kroeg waarin geen biljart staan kan, doch omdat daarin, zooals Bouché schreef, vijf biljarts stonden, meende een on- noozel fabrikant, kon het toch zeker geen kwaad een stel ballen dat „voor Massenet is uitgenoodigd de pre mière te komen dirigeeren. Sport en Wedstrijden. Cricket De eerste wedstrijd tnsschen het Engelsche elftal van Stoddart en de Australiërs te Adelaide is onbeslist gebleven. Het eind was, dat op den vierden dag (in Australië duren de wedstrijden een dag langer dan in Engeland) de tweede innings van de Zuid-Australiërs sloot met 187 voor 5 wickets; hun eerste innings was 409, die der Engelschen 475. Stoddart wordt beter. de Leger en Vloot Gyroscoop-Torpedo's. Te Nieuwediep worden door luits. ter zee le kl. De Booy en Bau- duin proeven genomen met den koers- regelaar: een instrument waardoor de visch-torpedo's, wanneer zy om eene of andere reden eene andere riehting willen aannemen dan de richting van de as van de buis of van het kanon waaruit zy werden gelanceerd, weder worden teruggebracht in eene richting evenwijdig aan die aslijn. Zooals bekend is, is de gyroscoop een in ringen vry opgehangene trom mel, die met groote snelheid (10000 omwentelingen per minuut) rond draait, ook reeds aangebracht in de Ameri- kaansche Howell-torpedo's en wordt bij die torpedo's de voortbewegende kracht er tevens aan ontleend, terwijl de snel draaiende trommel, die een zelfden stand in de ruimte tracht te behouden, aan die torpedo's het be houd van dezelfde richting tracht te verzekeren. De Oostenrijker Obry paste dit idéé toe op de Whitehead torpedo's. Zijn instrument brengt zoodra de torpedo eene andere richting wil aan- dan de richting waarin zij werd proef" gevraagd werd, aan hem al* i afgeschoten, eene kleine stuurmachine r - ,-v an tra.tinoln pnman in tirr Hm te zenden. Op 't geld wacht-ie na tuurlijk nog. Zoo'n buurt zoekt men wellicht vergeefs in wereldsteden. X. Handelsbelangen. Letteren en Kunst UIT AMSTERDAM. Kon. Ver. het Ned. Tooneel. L.l. Zondagavond in den Stads schouwburg première van „Much ado about nothing" vertaald en onderden titel „veel leven om niets" voor het Nederlandsch Tooneel bewerkt door Dr. L. J. Burgersdijk. Het was, wat, jammer genoeg voor de directie, een zeldzaamheid is, vrij vol in onzen kunsttempel en het stuk vond blijk baar een goed onthaal bij het publiek, dat soms drie a vier malen deed „ha^ len". Wie meenen mocht, dat Sha kespeare's werken ons publiek niet meer kunnen boeien omdat men in den tijd waarin zij geboren werden, niet, wat de techniek betreft, den tooneelschrijvers de eischen stelde van thans, heeft Zondag zijne bewerin gen schitterend kunnen zien logen straften. Ik heb de bezoekers wel eens min- en 2 verticale roeren in beweging die de torpedo terugbrengen naar de aan vankelijke richting. Het instrument wordt opgewonden voor de torpedo in de lanceerbuis wordt gebracht en tegelyk met het afvuren ontspant zich een zware drijf veer die aan den trommel de snel draaiende beweging mededeelt. Het instrument is by bijna alle marines in beproeving of ingevoerd. RECHTSZAKEN, Friinkei, de Duitscher, die te 's-Gra- venhage een weduwe bestal, na haar bedwelmd te hebben, is Maandag ver oordeeld tot 7 jaar gevangenisstraf. Op Maandag 8 dezer zullen in eene buitengewone zitting van het gerechts hof te Amsterdam geïnstalleerd wor den: mr. A. Teixeira de Mattos, als raadsheer, en mr. J. C. baron Baud, als advocaat-generaal. Een markies-landlooper. GEMENGD NIEUWS. Een zangeres in brand. De voorstelling van het café-chan- taut Eden te Antwerpen was Maan dagavond in vollen gang, en de zaal was dicht bezet. De ster, juffrouw Lauréani, zong. Plotseling by het voetlicht een lichtflikkering, een vlam, en de zangeres stond in brand. De menschen in de zaal raakten onmiddellijk in verwarring en vluchtten uit de zaal. Alleen één mynheer had den moed naar het meisje, dat intusschen de kolftezaal binnengeloopen was, toe te snellen en haar de brandende plunje van 't lyjf te rukken, waarbij hij zich deer- lyk gezicht en handen brandde. Niemand wist te zeggen wie het was. De zangeres ligt nu zwaar ziek, maar men hoopt haar leven te kunnen be houden. In het gedrang ouder het publiek zyn geen ongelukken gebeurd. Werkstakingen in Engeland. Zaterdag is weder f432,000 aan onderstand uitbetaald aan ongeveer 83000 werkeloozen in het machinevak. De Amalgamated Society of Engi neers droeg daartoe uit eigen kas nagenoeg f 300,000 by. Hoe lang zal zy dat nog kunnen volhouden? Vooral als het patroonsverbond werkelijk het plan heelt,waarvan Manchester Guar dian gehoord hee/ t.Het heet nl., dat het patroonsverbond een soort Eigen Hulp gaat oprichten. Al het werk volk, by de aangesloten patroons in dienst, zal dan gedwongen zijn tot die instelling bij te dragen en daaruit dezelfde voordeelen putten als de vakvereeniging geeft: onderstand bij ziekte, pensioen enz. Zoo hoopt men de werklieden van de Amalgamated Society afvallig te maken. Intusschen zyn er nieuwe firma's tot het patroons verbond toegetreden en het aantal ontslagen mach ine werkers breidt zich das uit. Maandag is te Manchester een ver gadering gehouden van patroons en werklieden in de katoennyverheid. De eersten kondigden aan, dat zij definitief besloten hadden, het loon een maand na de kennisgeving met 5 pet. te verlagen, de laatsten, dat zy er niet in zouden berusten. Een zonderling proces. Er worden in Engeland zonderlinge processen gevoerd. Een advocaat, Wil liam HoUoway, had een boek geschre ven Sententiae Juris, Legal ai.d Other Epigrams. De Pall Mall Ga zette had er een ongunstige receptie van gegeven, en Hofloway daagde het blad voor den rechter en vroeg ver- oordeeliDg wegens smaad. De zaak kwam eergisteren voor.Holloway droeg zijn eigen pleit voor. Hy noemde het smaad, in die critiek beschuldigd te zyn van y delheid, onedel moedigheid, van slecht Eogelsch en slecht Latijn schrijven, van gebrek aan humor. Het ongeluk wilde, dat zoo n knap en geestig advocaat als Sir Frank Lock- wood de Pall Mall Gazette verdedigde, en Hollowav zon nu rechtbank, jury, balie en publiek wel kannen vervol gen, zooals hy uitgelachen werd. De Maandag stond voor de arrond.- rechtbank te Assen terecht Frederik Lodewyk Rudolph markies deThouars,jury ontzegde" ten "slotte den eisch. beschuldigd van het stelen van bil- i .jjardballen bij den caféhouder H. G. Zaterdag of Zondag zyn dieven der tevreden gezien by het moderne I Nieuw-Buinen. Eisch 3 maan- ingebroken in een goudsmidswinkel T-v„ j(Ipti OTwanw.nisstrat. Rplrlaacrrlp is i t repertoire. De vertolking door de da- den gevangenisstraf. Beklaagde is mes van Ollefeu, Hopper en Möllin-tljans verpleegde m de rykswerkm- ger en door de heeren de Vries, van!nchting te v eenhuizen. Schoonhoven, de Jong, Chrispiin, Holtrop, Schulze, Kreeft en van 01- j Valschheid in geschrifte. lefen was in het algemeen vry goed, doch de heeren de Jong en Cbrispyn zullen wel doen in te zien. dat Shake- Door de marechaussee is Maandag aangehouden en ter beschikking van de justitie te Assen gesteld een 18- in Piccadilly, Londen, en hebben er voor ongeveer f 1,800,000 aan kost baarheden gestolen. Echte champagne? Een wijnfirma te Epernay in Frank rijk liet haar half afgewerkt fabri kaat in vaten naar Luxemburg ver voeren, aldaar gisten en op flesschen doen. Zoo won zy het invoerrecht van champagnewijn uit en kon haar wijn 2 mark lager verkoopen dan concur renten. De flesschen droegen het merk speare's geestigheden vaak te inge-jarjg jongeling, bediende ten kantore wikkeid zyn om te kunnen wordenvan de Waterleiding-maatschappij, begrepen, wanneer zy zoo onmogelijkbeschuI(ligd van valscliheid in ge snel de zaal worden mgeslmgerd alsschrifie. deze heeren dit Zondagavond gocdi De jonge man maakte van een val- vonden te doen. schen qnitantlestempel met den naam„echte champagne", met de bijvoe- De aaukleeding muntte, vooral in van den president van het bestuurging„gebotteld te Luxemburg", de tweede acte, uit door goeden der maatschappij gebruik om gelden, j De vertegenwoordiger der firma te smaak en kennis van het werk en der maatschappij toekomende, te innen, j Berlijn werd nu wegens een valsche verraadde de kundige hand van den j en deze gelden te behouden. Ookverklaring op het etiquet vervolgd, bekwamen regisseur Chnspyn. moet bekend hebben, zich aan maar vrijgesproken. De rechter was diefstal van f 100 ten nadeele van van oordeel, dat hier geen misleiding den president der maatschappij te van het publiek plaats had, omdat de grondstof inderdaad nit Champagne kwam en wat er verder mee gebeurd is op de flesch te lezen was. De ver dediger wist te verhalen, dat de amb tenaar van het openbaar ministerie te Maagdenburg, die voor hetzelfde feit een vervolging had ingesteld, na afloop van het proceszelf zu'ke champagne besteld had. Hooren met den vinger. Een proefneming van den Britsehen physioloog Mackendrick opent bet vooruitzicht dat voortaan dooven met den vinger zullen kunnen hooren. Dr. Mackendrick liet de tonen van een phonograaf op een microphoon werken en bracht de trillingen van dit toestel over op een inductieklos waarvan de binnenste omwinding in gemeenschap was gebracht met de hand van een mensch. Zoodra de phonograaf in beweging werd ge bracht, gevoelde het sujet een prik keling in de vingers, die in sterkte en rhythmus juist overeenkwam met de muziek die de phonograaf voort bracht. Wel bleek by de proefneming dat de menscheljjke huid veel minder gevoelig is voor tonen dan de phono graaf, hetgeen ook wel te verwach ten was, maar dr. Mackendrick ge looft stellig, dat by eenige oefening een doove de tonen van een phono graaf leert onderscheiden door het gevoel in de vingertoppen! Onmogelijk is het misschien niet, maac in allen gevalle zou het voor den patiënt wel wat lastig zyn om steeds den omslag van twee toestel len te moeten medevoeren. Hanengevechten. In het Noorden van Frankryk en ook in België vormen de hanenge vechten sedert het midden van 1700 een geliefkoosde volkssport. In de dorpskroegjes worden de kampplaat sen met veel zorg ingericht en de be langrijkste wedstrijden door groote aanplakbiljetten in het dorp zelf en de daaraan grenzende gemeenten be kend gemaakt Op deze affiches staan de namen der ingeschreven hanen vermeld, waaronder beesten voorko men, die tot 30 en 40 overwinningen behaalden en waarop natuurlyk grof wordt gewed. Wat wy verstaan onder kamp- of strydhaan heet in die streken bat- tillard. De coqueleur is de man, die met de meeste zorg de jonge haantjes op voedt en alles in het werk stelt, zyn leerlingen zoo sterk en moedig moge lijk te maken, teneinde ze in conditie te hebben tegen het tijdstip dat de hanengevechten beginnen. Dit valt jewoonlyk in December, tegen het eest van St. Barbara, en de gevech ten duren tot in den loop van Mei. De kuikens worden van hun ge boorte af gevoed met prikkelend voedsel. Als ze drie maanden oud zyn, moeten zij een operatie onder gaan, die bestaat in het wegsnyden van kam en lellen; dit is noodig, om by de gevechten minder vat aan de tegenpartij te verschaffen. Wanneer de haan sterk genoeg en voldoende geoefend is, komt er "nog een belangrijke factor bij, die de kan sen op een overwinning kanvergroo- ten of verminderen: dat is de wape ning. Dit gebeurt even voor den aanvang van het gevecht en door de verschillende eigenaars wordt hierbij de grootste geheimzinnigheid in acht genomen. Want bekendheid met den bouw het gewicht en de kracht der tegenpartij zou van veel invloed kun nen zyn op de plaatsen, waar de sporen vastgemaakt worden. Wanneer de hanen eindelijk in de armen van hun eigenaars voor den dag komen, beginnen de weddenschap pen eerst goed los te komen en hoe men dit wedden overdrijft, leeren de beschrijvingen van belangrijke hanen gevechten. 't Is wel gebeurd men kan 't gelooven of niet dat som mige liefhebbers in het. vuur van den strijd al hun zakgeld verspeelden ja zelfs een zeer onontbeerlijk klee- dingstuk op het spel zetten en einde lijk zonder beenbekleeding thuis kwa men. Zoo vertelt men zelfs van een hoogst spannende party, waarbij iemand zyn eigen vrouw op het spel zette en verloor. Een pakkend slot voor een bar- baarsch vermaak. De commandant van de een-en- twintigste cavalerie-brigade generaal v. Bülow is in het hospitaal te Darm stadt overleden, na een val van zyn bronnen te Baku, die 14 dagen paard by het jachtslot Kranichstein.duurd heeft, kan men thans als De generaal was een broeder van den nieuwen staatssecretaris van buiten- landsche zaken. Keizer Wilhelm heeft, naar aan leiding van dit sterfgeval, laten weten, dat hy Maandagavond niet aan zijn voornemen kon gevolg geven, om het nieuwe casino van'de officieren van het regiment gardekurassiers in het Frie- senstrasse te Berlijn te bezoeken. Spoorwegongelukken in Duitscliland. Alweder worden twee spoorweg ongelukken gemeld. In het station Eilenbnrg is bij Merseburg Zondag avond een machinist met een losse locomotief een personentrein in de flank gereden, waardoor twee wagens uit het spoor geworpen, de locomotief en yijf waggons beschadigd, verder 4 reizigers en de machinist van den aangereden trein zwaar en 23 men schen licht gekwetst werden. De ma chinist, die het onheil veroorzaakte, heeft erkend, dat de seinen op onveilig stonden. Voorts is de sneltrein tusschen Ba zel en Keulen in het station Landau op een leegen goederenwagen inge reden. Vier goederenwagens werden verbrijzeld. In dit geval waseenran- geermeester de schuldige. Kort daarop vond men hem met gekneusde ribben op een andere plaats van het station liggen. Waarschynlyk was hy met opzet tusschen de buffers van twee rangeerende waggons gaan staan. De leeftijd en het trouwen. Om-oud te worden moet men trou wen, verklaart de Berlynsche genees heer, dr. Schwarz, die een bijzondere stadie heeft gemaakt van de voor waarden voor een lang leven. In een brochure staaft hij zyn bewering met een reeks cijfers ontleend aan óffici- eele statistische opgaven. Van de 200 personen die veertig jaar zijn gewor den, waren 125 getrouwd en 75 on gehuwd onder zeventig zestigjarigen waren 48 getrouwd tegen 22 nietbij zeventigjarigen was de verhouding 27 tegen 11 en bij negentigjarigen negen tegen drie. Maar dat is niet te verwonderen, is men geneigd uit te roepen, daar over de geheele wereld de gehuwde staat meer verspreid is dan de on gehuwde. Mis, antwoordt dr. Schwarz, want tusschen het 35ste en 45ste levens jaar is de sterfte onder de ongehuw- den 27 percent en onder de getrouw den niet meer dan 18 percent. Wie dus een hoogen leeftijd wil bereiken moet trouwen en wie hon derd jaar wil worden kan er niet buiten. Want dr. Schwarz heeft onder vijftig honderdjarigen niet een onge huwde gevonden, maar evenmin een getrouwde. Alle honderdjarigen hadden hun) wederhelften door den dood verloren. Of dit de oorzaak of het gevolg van hun lang leven is, vermeldt de Berlynsche geneesheer niet. Aardbeving. In het westen van Saksen en noor delijk Bohemen heerschte Vrijdagen Zaterdag groote ontsteltenis. Aard schokken werden by herhaling waar genomen: vooral Vrijdagavond tegen 8 uur hadden heftige schuddingen plaats, by helderen hemel, met sterk gerommel als van kanonschoten. On gelukken worden niet gemeld. Italiaansche roovers. In de nabijheid van Grosseto, by Rome, is de beruchte bandiet Meni- chetti met twee zijner volgelingen door de gendarmen aangevallende twee handlangers werden meegevoerd en Menichetti zwaar verwond, maar nog levend gevangen genomen. Meni chetti was sedert Tiburzi's dood, de laatste groote bandiet in de Campagna, die hy sedert tientallen van jaren onveilig- maakte. eindigd beschouwen. Er zyn 29 ba tö gaten vernietigd. De schade wij* geschat op vele miUioenen. Chineesoh.il Wanneer Chineesche studenten! een of ander staats-examen moe afleggen, heeft hun lichaam gewo 1 lijk veel te verduren. In het be J van October werd te Hangtc (prov. Tschekiaug) een staatsexaa afgenomen, dat negen achtereeni gende dagen duurde. Gedurended Sj tyd moesten de studenten op e binnenplaats van het universitc gebouw geheel in de open luchti toeven. Den negenden dag was snikheet geweest, doch 's avonds gon het hard te regenen en de l studenten werden natuurlijk door door nat. Den volgenden dag vi men 27 van hen dood; zy warent gevolge van den grooten tempt tuursovergang bezweken. Van de britsch-indische gre De verliezen, door de Engelse! 1 in dezen grensoorlog geleden, n heviger dan by een der vroegere.! s 10 Juni tot 28 October (ongerekt 1 dus de overigens geringe i liezen, by het veroveren van den Si pagha en den Arhanga pas geled D hebben de Engelsch-Iodische troe- r 247 dooden en 843 gewonden gekren h waaronder 24 Engelsche officie c gesuenveld en 52 gewond. Opmer lyk is het, hoe zwaar naar verbom het officierscorps geleden heeftvai Britsche minderen werden er 34 dood en 151 gewond. Uit de onderwerping van Sa i. Chan en zyn broeder, en negen anö opperhoofden van de Madda-Kl maakt men op dat de toestand in Tochi vallei verbetert. Maar eers! afloop van den Tirah-veldtocht 1 men denken aan het terugtrek van de troepen, die nu de Tochi va f bezetten. De troepen van generaal Lock! brachten Maandag een bezoek Bagh, in de vallei van Maidan. vyand vuurde op hen, doch werd ter gedrongen. Van de Engelschen w een officier licht gewond, éen se gedood, terwijl drie sepoys gew werden. De tweede brigade had een geve met de Afridi's, waarbij een Engel officier ernstig gewond werd. De tri port-colonne uit de Arhanga-pas w eveneens aangevallen; erontstondi i eftig gevecht, waarbij de Brit vier dooden en tien gewonden hadd De zaak Dreyfus. Clémenceau schrijft in.de „Aura dat bjj na een gesprek met Scheur Kestner, het fransche senaatslid,dat zaak-Lïreyfus zal verdedigen, moet kennen, getroffen te zijn door de steil heid der beweringen, vooral omi ze komen uit den mond van een om karakter en om bokwaamhei zoo algemeen geacht persoon. Op vraag wanneerdesenatorzynbewer gen zou wijzen, antwoordde deze: heb gewacht, gelijk myn plicht was! alles duidelijk, volkomen duide) was in myn oogen. Ik begrijp b goed, dat het publiek ongeduldig v langt kennis te kunnen nemen i de feiten. Zelf heb ik niet min haast, maar om enkele personen laten spreken, om inlichtingen en v trouweiijke mededeelingen te ontv gen, heb ik verplichtingen aangega welke ik zal houden. Ik ben nietr alles te zeggen, voor sommige vo waarden vervuld zijn. Nog eenif tyd, hoop ik, en niets zal mij m weerhouden. Rubriek voor Dames Bewerkt door eetie Dame. LXXIL Laat ik vandaag eens een en der vertellen over bekende vroun niet van wie ze een dochter i en hoe hun levensloop is geweest waarom juist zóo en niet. aud< De Siciliaansche roover Candino maar van die eigenaardige kleiti heeft aan de bladen van Palermo een heden, die ons wel interesseeren open brief gericht, waarin hy mede-,zyn ze niet buitengewoon. Dat deelt den niet minder beruchteu ban-j keizerin van Rusland vrjjwatgroo diet Galbo nit zijn bende te hebben is, dan haar echtgenoot is verwnderd, omdat deze zich tegen- j ders op platen niet te zien, want over het publiekonmanierlyk ge-1 czaar staat daarop natuurlyk al droegDe brief besluit met „har-1 meer naar voren, dan de ezailna.' telyke groeten" aan de redactie. 't voorbijgaan zij gezegd, dat zy I ook in uiterlyk schoon van haar raa( De reusachtige brand in de naphta- tigen gemaal wint. „Is er niets gebeurd?" vroeg hy tegenover my plaats nemend. „Niets met hem." „Met iemand anders dan?" vroeg hy driftig. Neen, niets belangryks." „Was juffrouw Lucas niet zenuwachtig, toen zy Ta- ras gisterenavond zag uitgaan Ik schudde ontkennend met het hoofd. „Zy was even kalm als altyd. Ik zou het zeker da- delyk gemerkt hebben, wanneer zy anders dan gewoon- lyk was." „Is zij 's nachts niet meer naar beneden gegaan, dat gy weet?" „Toen Taras zich ter ruste bad begeven, heb ik de deur van myn kamer open gezet en een lampje op tafel geplaatst, zoodat niemand voorby myn kamer kon gaan, zonder dat ik het bemerkte." „Zy kan door uw waakzaamheid wel voorzichtig ge worden zyn. Overigens Hy zweeg plotseling, steunde zyn kin in de handen, en fronste zyn voorhoofd, terwyl hy nadacht. Plotseling hief hij hoofd op en zeide „Ik vrees, dat ik my vergist en de oude vrouw ver keerd beschuldigd heb. Gy kent haar ook beter dan ik. Gelooft gij dat zy in staat zou zyn haar meester te verraden.^ „Neen, in het geheel niet Ik geloof, dat zy door en j door eerlyk en goed is." „Het doet my genoegen dit te vernemen. Dc zaak kwam my later ook onwaarschynlyk voordaarom heb ik er ook niet met Taras over gesproken.* Hij zou u trouwens niet geloofd hebben. Maar wat hebt gy vernomen van die voorgewonde vriend of vriendin „O 1 juistmijn onderzoek was onnoodig geweest, want het is een vriendin, die even goed is als juffrouw Lucas zelf. Zij is keukenmeid in een restaurant en heeft het te druk om juffrouw Lucas te komen op zoeken." Hij zag mij verdrietig aan. terwyl hij dit zeide. „Kent gy soms iemand die Matweef heet vroeg hy in eens. „Ik ken den naam wel, maar don persoon niet." „Welnu, bij is een van die ongelukkige wezens, die door Taras worden voortgeholpen en die heeft my die geschiedenis in het hoofd "gebracht. De mindere klasse van de nihilisten lykt veel op een troep uitgehongerde honden, die klaar staan om een ieder, wien tiet lot gun stiger is geweest, te byten. Hij beuydde die goede vrouw haar rustig leventje. Ik heb u veel onrust veroorzaakt, maar gy zult my dit hoop ik niet kwalijk nemen. Het leven van Taras is van veel te veel waarde voor de kunst en zijn party, dat wy" de onbelangrijkste inlich tingen van een ellendige niet mogen veronachtzamen, vooral daar wy weten dat hy te midden van schurken leeft." „Gy hebt gelyk! En ge moet ook nooit bevreesd zyn my iets mee te deelen; ik vind het veel aangenamer van alles op de hoogte te zyn, zelfs al veroorzaakt het my veel onrast. Ik voel my ook veel te verlicht, na onze vrees noodeloos is geweest, om ook maar een oogen- blik spijt te hebben over den angst, dien dit voorval my bezorgd heelt" „Het is de beste philosophic, die gij in uw omstan digheden kunt volgen," zeide hy, my vriendschappelijk de hand schuddend. De gedachte juffrouw Lucas niet meer te behoeven wantrouwen, noch Kavanagh te waarschuwen, dat zy eenig boosaardig opzet in het schild voerde, vervulde my met zulk oen vreugde, dat ik alle gevaar op dat oogenblik vergat. Den geheeïen dag was ik opgewon den van vroolijkheid. Taras en juffrouw Lucas, aan wie myn ontevreden heid van dien morgen in het oo^ was gevallen, zouden zich moeilijk deze verandering nebben kunnen verkla ren, als Gordon niet eonigen tyd na Kavanagh ons was komen bezoeken. Hy bleef dineeren. Zijn zaken riepen hem eiken dag naar Lambeth en daarom kwam hy zoo in 't voorbijgaan telkens even aan. Juffrouw Lucas liet geen gelegenheid voorbijgaan ons met elkan der in aanraking te brengen en Gordon onderwierp zich uit loutere goedhartigheid aan haar dwang en hield niet op mij attenties te bewyzen. Deze beleefd heden, zyn verlegenheid, wanneer hjj met me sprak, die trouwens alleen aan de moeilijkheid om Fransch met my te spreken te wijten was, zyn goede reputatie bij de dames, deden 'Paras eindelijk gelooven, dat een ander gevoel dan vriendschap Gordon bezielde. In elk geval werd myn vroolijkheid aan zyn komst toegeschreven. Om bovengenoemde reden was ik dien dag zeer be- minlyk en joist toen Taras binnentrad, vond bij Gor don met eeu kleur tot achter de ooren tegenover mij zitten, terwjil wjj hartelijk lachten om een Fransch tooneelstuk, dat George den vorigen avond had gezien en my in de Fransche taal trachtte weder te geven, Ik herinner my dat Taras 's avonds bijzonder'li voor my was en my byna vaderlijk behandelde; deze hartelijkheid straalde echter een zekere dr» geestigheid door, die ik my niet kon verklaren. Juist omdat dit schijnbaar, onbeteekende voon zooveel invloed op de latere gebeurtenissen uitoefen! haal ik het aan. Gedurende eenige dagen voelde ik my geheel geru gesteld, daar de voorgevoelens van Kavanagli volstre niet waren uitgekomenen toen Taras me dus op e dezer dagen vertelde, dat liy niet eerder dan twee drie uur 's nachts kou thuis komen, daar hij vergat ring had, zeide ik hem zonder de minste vrees gc den dag. Myn naaister had my een boodschap gezonden of dien avond de japon, die ik besteld had, kon kom passen. Dit kwam prachtig uit 1 Deze fluweeleu jap was een verrassing voor Taras en nu had ik gelej heid uit te gaan, zonder dat hy het bemerkte. Zoodra hij vertrokken was, ging ik uitik zeide - juffrouw Lucas waar ik heen ging, want zy deelde mijn geheim. Ik moest naar ..Kensington" wandel! waar de naaister woonde. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1897 | | pagina 2