'weede Editie. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. PRINS BORGENSKY. 15e Jaargang. Zaterdao 6 November 1897. no. 4403 HAARLEM'S DABBLAD ALBOTTTNT^TMCEaNTTSnLICrS Voor Haarlem per 3 maande*J 1-2# Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom dei- gemeente), per 3 maanden1.9i Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden„1.65 Afzonderlijke nummers0.06 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.30 de omstreken en franco per post 0.371/2 AJDATEJELTliNSrTIEirST 1-5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en Advertentiön worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicitc Etrang'ere G. L. DAÜBE Co. JOHN F. JONES. Succ.. Parijs Slim Faubourg Montmartre. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. BUITEN het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 15 regels f0,75, elke regel meer 0,1-5; Reclames per regel ƒ0,30. Agenten voor dit blad in den omtrek zijn: BloemendaalSandpoort en SchotenP. v. d. RAADT, Sandpoort; Heemstede, J. LEUVEN, bij d© tol: SpaamdamC. HARTENDORP; ZandvoortG. ZWEMMER; Vclsen, W. J. RUIJTER Beverwijk, J. HOORNSHillegomARIE HOPMAN, Molenstraat Genoemde Agenten nemen Abonnementen en Advertentiën aan. bijvoegsel van dit blad dat [erdagavond oerschijnt zal bevatten Een groot Diner. Haarl. Hair Ijts CCLXL Y. Binnen- en Bui- landsche berichtenVaria. vertentiën enz. F Aan hen die daarop zijn ge- onneerd, wordt hierbij verzonden 45 van het Weekblad voor de fik No., groot 8 bladzijden, bevat van fraaie, gekleurde platen en voor kinderen alleraardigsten tst. De prijs per 3 maanden is slechts Cents.) Den brng aan den Kruisweg. De brug aan den Kruisweg over den spoorweg is thans gereed. Den 17en Juli begon met met den bouw. Ze beeft boven eene lenge van 34 M. en een breedte van 2.35 M. Daar de brug in twee gangen is verdeeld, is dus elke gang 1.177i M. breed. Op de leuningen is geschilderd een ver zoek om rechts te houden. Om de brug te beklimmen moet men eerst 28 en daarna 34 treden betreden. Boven en beneden aan de brug is aan eiken kant een lantaarn geplaatst. Donderdagavond werd eene proef met de verlichting genomen, die A Ifficieete Berichten. De Burgemeester van Haarlem, jngt bij deze ter kennis van dein zetenen dezer Gemeente, dat het den 30en Oct. j.l. executoir ver- larde kohier le, 2e en 3e kw. no. op de Personeele Belasting dezer (meerite, dienst 1897 op beden aan q ontvanger der directe belastingen :er band gesteld. Wordende de ingezetenen tevens linnefd, dat de belastingschuldigen rplicht znn bunnen aanslag op den de wet bepaalden voet te voldoen. Haarlem5 Nov. 1897. De Burgemeester voornoemd BOREEL. zoo ruimen kring haar arbeid bekend te maken, hierbij tevens de gelegen heid aanbiedend tot inschrijving voor den a. s. winter. Reeds nu zyn er veel werkloozen en een strenge winter wordt voor speld. Dat getoond moge worden, dat bet hart van Haarlems burgers warm klopt voor het leed van hun minder bedeelden en daarom geen verslag ter I STADSNIEUWS eerste en derde pagina. Haarlem, 5 Nov. 1897. Door de Gedeputeerde Staten der ovincie Noord-Holland zijn met in- ing van 1 Januari 1898 benoemd t leden der Commissie van aanslag lor de belasting op bedrijfs- en an- ere inkomsten te Haarlem, voor de meente Haarlem de heer J. J. leitjes en tot zyn plaatsvervanger de er J. Smits C.J.z.. beiden te Haar- ii en voor de gemeenten Bloemendaal. laarndamHaarlemmerliede en (aarnwoude, Heemstede, Benne- oeb, Zandvoort, Schoten, Haarlem- 'lermeer en Aalsmeer de heeren W. van Hooff te Bloemendaal en C. i den Bout te Aalsmeer en tot ine plaatsvervangers de heeren P. erkuyl te Haarlemmermeer en G. Keessen te Aalsmeer. Omtrent de obligatie-leening van óO.OOO uitgeschreven door de Mij. tot ipl. van Staalwaterbronnen alhier, nnnenwy melden,dat de inschrijvingen l eenige dagen blyven opengesteld. eemge dagen blyven opengesteld, ruit blykt dus dat de leening nog et is volteekend. Ons wordt echter edegedeeld, dat voor een flink bedrag ingeschreven en alle hoop voor plteekening bestaat. xamens in de vrjje- en ordeoefe- Dgen der gymnastiek5 Nov. 1897. 6 candidaten. Geslaagd Heer P. Ch. v. d. Horn, Haarlem. H. J. Jansen, Oude Wetering W. Karbaat, Haarlem. en heden. Vrijdagavond te 7 uur wordt herhaald. Vooral des avonds beeft men boven op debrugeenwer kelijk mooi gezicht op den Kruisweg en het stationsemplacement. Morgen ochtend, Zaterdag, wordt de brng voor het verkeer opengesteld. Uit den by B. en W. iugedienden staat van den Hoofdopzichter belast met hoofdtoezicht over den Hout en de plantsoenen, opgemaakt naar a leiding van een door de commissie voör den Hout en de plantsoenen gemaakten rondgang, in welken staat de te vellen boomen worden vermeld, blykt, dat opruiming wordt voorgesteld alleen in den Hout van bijna 150 stuks boomen, meest eiken en beuken. Deze week ging de heer J. Misset bij den burgerlijken stand de geboorte van een kind een meisje —aangeven. Daar by voor hetzelfde doel reeds verscheidene malen in zyn huwelijk den burgerlijken stand bad bezocht, was de namenkeuze voor hem wat karig geworden, zoodat hy een niet gewonen naam had genomen. Hy verzocht den ambtenaar zyn kind in te schrijven als Catharina, Anada, wat deze met het oog op den laatsten naam weigerde. M. bleef echter ojt zijn stuk staan, zoodat het gevolg is dat het jonggeboren kind zich nog niet in bet bezit van een doopnaam kan verheugen. Wel is de vader weer ten stadhuize opgeroepen maar tot heden er nog niet verschenen. Patrimonium s Werkver schaffing. Men verzoekt ons het navolgende te plaatsen. „De commissie heeft de eer te be richten, dat zy het verslag van de werkzaamheden gedurende den win ter 1896/97 op ruimen schaal heeft rondgezonden. Met genoegen kan gezegd worden, dat het tweede jaar der werkver schaffing bet eerste overtrof in ont vangst en uitgaaf. Werd het eerste jaar een eindcijfer van ruim f2200 verkregen, thans be draagt dit ruim f 3700. Echter is dit cijfer, in vergelij king met de bestaande behoeften veel •ering, zyde gelegd en geen circulaire terug- dezer zake. venhage en te Delft. Verder vestigde men de aandacht op den toestand van de grachten te Groningen, van de Utrechtsche Vecht, van de wate ren van het waterschap de Over waard en op de verontreiniging van de rivier de Ley door het Tilburg- sche fabriekswater. Men wenschte, dat de minister deze zaak met kracht ter hand zou nemen. Herinnerd wordt aan de ingestelde Staats-comraissie te gegeven moge worden zonder een inschrijving, al zou die dan nog zoo gering zyn, is de wenscii der Com missie. De Commissie meent er nog op te moeten wijzen dat het saldo door de werkzaamheden gedurende de zomer maanden en de voorbereiding voor den •vinter voor een groot gedeelte reeds is verbruikt. De commissie voornoemd J. H. SEGAAR. R. BOERKOEL. J. P. BOERKOEL. Men zond ons het jaarverslag van Patrimonium's Werkverschaffing. Er blijkt uit, dat zich in het geheel 262 personen in den vorigen winter hebben aangemeld, waarvan aan 168 personen werk werd gegeventerwy' de overigen niet beantwoorden aan d( door de Werkverschaffing gestelde eischen. Van 16 December '96 tot 20 Maart 1897 werd totaal 1758'/2 flag gewerkt. In dit verslag-j aar werd ook voor particulieren sneeuw opgeruimd en wel bij 115 personen, wat f71.65 opbracht. De rekening van den ad ministrateur, den heer Joh. de Jongh, sluit mot een batig saldo van f 523.26. De Commissie .dezer.Werkverschaf fing zal dezen winter ten derde male hare werkzaamheden hervatten. Ze roept in eene circulaire, die in groote getale is verspreid, den steun der in gezetenen in. Gaarne hevelen wy deze zaak aandaar. wordt zy goed ge steund, ook vele werkeloozen tijde lijk kunnen worden geholpen. Van verschillende zyden werdaan- heid, dat de Hollandsche Spoorweg- raai is afgestapt aan het Hotel den gedrongen op het stellen van wette- j en te Haarlem. maatschappij het deel van den weg, dat door den spoorweg nabij het sta tion doorsneden wordt, als rangeer terrein gebruikt. Men meende, dat het algemeen belang hier wordt opge offerd aan het geldelijk belang eener particuliere maatschappij. Opnieuw werd geklaagd over het nadeel, dat de scheepvaart ondervindt tengevolge van de langdurige sluiting van sommige spoorwegbruggen, in het bijzonder van die by Dordrecht lijke regelen betreffende de exploitatie van stoomtrammen. Men vroeg of. als voorziening van Den Helderschen zeewering dringend noodig is, tot 1898 kan gewacht wor den met het aanbrengen der noodige verbeteringen. Men wenschte in ver band hiermede te vernemen, of niet eene mindere hoogte dan 6.50 meter pi. A. P. voldoende zou zijn, het geen tot vermindering van uitgaven zou leiden. Kan eene wettelijke regeling ter zake van den onderhoudsplicht van de zeeweringen in Noordholland tus- schen de Pettemer zeewering en den Den Helderschen zeedijk alsnog wor den tegemoet gezienof anderswie voortaan voor het onderhoud der hierbedoelde zeeweringen en in het bijzonder voor dat van den zooge- naamden dijk van Oldenbarneveld zal zorgen? Andermaal werd overdracht van Lat Noord-Hollandseh kanaal, dat voor het ryk geen belang meer heeft aan de provincie Noord-Holland aan bevolen. 's Ministers meening werd gevraagd omtrent de verbeteringen van het Noordzeekanaal, aangegeven in het verslag der in 1894 door de Kamer van Koophandel te Amsterdam be noemde commissie. Vele leden konden zich met het voorstel vischhal hy BINNENLAND. Staatsbegrooting. (Uit het uittreksel van verslag, Hoofdstuk IX, Waterstaat.) Vele leden 'hadden bezwaar tegen de voorgestelde reorganisatie van'het Door eenige leden werd aangedron gen op het leggen van een dubbel spoor op de trajecten den Helder— Haarlem, Meppel—Zwolle en 's Her togenbosch—Tilburg. Evenals ten vorigen jare werd de aandacht gevestigd op het herhaal delijk te laat aankomen van sommige treinen. In het bijzonder werd gewe zen op de treinen 38 en 48 van Rot terdam naar Amsterdam. Dergelijke vertragingen zyn voor de reizigerslin locaal verkeer menigmaal hoogst on aangenaam. Overweging zou het, vol gens een der leden, verdienen de beide spoorwegmaatschappijen te verplich ten bij ernstige vertragingen door voortreinen in de behoeften van het locaal verkeer te voorzien. De meening werd geuit, dat onze postzegels in sierlijkheid en fijnheid van bewerking bij vele buitenlandsche achterstaan. Op verbetering werd aan gedrongen. Ook werd het wenschelyk geacht, dat Nederland voor het inter nationaal verkeer de door vele andere Staten reeds ingevoerde typekleuren zou aannemen, nl. groen voor de ze gels van 2 Va cent, rood voor die van 5 cent en blauw voor die van 12Va cent. Voorts werd opnieuw ter bevorde ring van Zondagsrust aangedrongen op verzwaring van het porto van op Zondag te bestellen brieven en pak- voor den bouw eener I ketten. de visschershaven tel De dienst der postboden werd, be- IJmuïden f200.000 uit te geven, niet i paaldelyk met het oog op de pakket- -T7i1 J„^..nliAiiIona lailon Ia7icn9l vereenigen. Eenige leden waren van meening. dat, indien deze kostbare vischhal gesticht wordt, voor het ge bruik daarvan van rijkswege eene retributie gevorderd behoort te wor den. Men wenschte te vernemen, wat de regeering denkt te doen ten aan zien van het maken van eene vis schershaven te Scheveningen, of zy voornemens is dit werk van rijkswege te doen uitvoeren, op het voetspoor van hetgeen te IJmuiden is geschied. personeel der afdeeling „Arbeid enEenige leden verklaarden weinig Fabriekswezen". De voorgestelde in-sympathie voor het maken van eene richting der afdeeling 'gaf ook aan- i haven te Scheveningen te gevoelen, leiding tot de vrees, dat spoedig i Verscheidene leden vestigden de nieuwe ,verhoogingen zouden worden gevraagd. Men meende, dat het wen schelyk ware de bevordering der ambtenaren meer naar vaste regelen te doen plaats hebben. Door sommige leden werd aange drongen op het nemen van wettelijke maatregelen tegen verontreiniging van openbare wateren, door fabriekswa- aandacht op het plan van de inge nieurs Van Beveren en Van Heurn, dat hun zeer practisch voorkwam. Naar het oordeel dezer leden be stonden er voldoende termen om voor dit werk een rijkssubsidie van een millioen te verleenen. Gewezen werd op de groote en steeds toenemende belemmering die ter of uitioozing van riolen. Men het verkeer per as over den straat- .wees hierbij *n de eerste plaats op weg le klasse no. 4 te Haarlem onder- jagers. Een fiwdan^ h^daM mevr. 'aarom besloot de commissie inden toestand der grachten te 's Gra- vindt tengevolge van de omstandig- Vetter een bloementuil aan, uegene- post, door verscheidene leden te zwaar geacht Door sommige leden werd aange drongen op verhooging van de trak tementen der post- en telegrambe stellers. Verscheiden leden wenschten lots verbetering van de brievengaarders. Generaal Vetter. De gepens. luitenant-generaal Vet ter, laatstelijk commandant van het Oo'st-Ind. leger, is Donderdag te 1 uur 25 minuten, vergezeld van zyue echtgenoote, in de residentie aange komen, laatstelijk komende van Brus sel Zijn broeder, de majoor der in fanterie Vetter, was de familie tege moet gereisd. Aan het station werd de generaal verwelkomd door eenige dames en heeren der Oost-Indische kolonie en enkele gepensionneerde hoofdofficie ren en verder door den luit.-generaal ihr Verspijk en den luit.-kolonel Buijs van het regiment Ouden Doelen. Aan boord van het icstructievaar- tuig Pollux te Amsterdam is Don derdag een matroos by het manoeu vreeren uit de ra gevallen. Kort na de opneming in het gasthuis is de man overleden. Ter gelegenheid van haar tienjarig bestaan op'l September jl. werd door de Amateur-Fotografen Vereeniging te Amsterdam een Internationale wedstrijd van projectie-diapositieven uitgeschreven. Deze wedstrijd is open voor ama teurs en vakfotografen, en wordt den mededingers gelegenheid gege ven zich in 3 groepen, verdeeld ia 10 klassen (amateurs en vakfotogra fen, ieder in de daartoe aangewezen groepen) met elkander in bet strijd perk te treden. Inschrijvingsgelden worden aan de mededingers niet in rekening ge bracht. Als bekroningen worden in elke klasse medailles uitgeloofd; bo vendien zal aan eiken inzender wens werk door de daartoe te benoemen commissie van toelating wordt aan genomen, een herinneringsdiploma worden uitgereikt. Inzendingen onder motto worden vóór of op 15 Februari a.s. vrachtvrij ingewacht aan het adres van den se cretaris der A. F. V., Handboog straat 2, te Amsterdam. Voor nadere bijzonderheden omtrent dezen wed strijd, die, te oordeelen naar de reeds ingekomene vooraanmeldingen, zeer belangrijk beloofd te worden, wordt verwezen naar het uitvoerig program ma, waarvan op aanvraag exempla ren door den secretaris voornoemd, gaarne worden toegezonden. Op het Noordzee-Kanaal is de bot ter V.D. 157, van J. Schilder aaa- §evaren door de aak van schipper L. troep te Antwerpen. De bemanning kwam er ongedeerd af, doch het schip kreeg zware averij. Een eigenaardig geval. Uit Amsterdam wordt gemeld aan de N. R. Cl. Bij de behandeling der gemeente- begrooting vernam men van den wet houder van publieke werken, dr. Blooker, in antwoord op een desbe treffende vraag van den heer Hovy, dat de aanleg van deu Parktuin tot openbaar plantsoen vertraging had ondervonden doordien de ge meente in een rechtsgeding was ge wikkeld met den eigenaar van een gebouwtje, dat op last der gemeente verwijderd werd. In dit geding doet zich het zonderling geval voor, dat de stadsadvocaat, mr. J. Kappeyne van de Coppello tegen de stad zal pleiten. Mr. Kappeyne heeft, indien wij goed zyn ingelicht, by de aan vaarding zyner betrekking tot de stad de voorwaarde gesteld, dat liy dit tot het einde toe zou mogen voeren. FEUILLETON. Bewerkt naar het Engelsch HOOFDSTUK XIX. De vervolging. 3) Ik was voorbij een kuip gegaan, die in den vloer ge- fcven was, had mij van een gebroken ladder moeten nen om in het magazijn te komen en was byna een openstaand luik gevallen. Overal stonden bierkruiken en stapels steenen, zoodat met mnn lange japon niet wist hoe hier doorheen te 'aken. Hoe zou ik in het duister den weg terug kun- i vinden By den eersten stap, dien ik deed, viel er ds een voorwerp rinkelend op den grond. De doode- :e stilte, die daarop volgde, werd eensklaps verbro- i door naderende voetstappen; duidelijk hoorde ik land een trap afkomen. In mijn angst kwam het ongemotiveerde denkbeeld- mij op, dat Drigo mij zelfs tot hier had vervolgd, rt hart klopte mij in de keel bij de gedachte, dat ik n zijn genade was overgeleverd. Ik zag nu een flauw schijnsel, dat allengs sterker werd. Boven aan de trap ontwaarde ik een paar boe nen, die in een Manchester pantalon gehuld waren. Vervolgens zag ik een der werklieden met een lan taarn in de eene en een breekijzer in de andere hand naar beneden komenhy was stom van verbazing, toen hij my herkende in plaats van den dief, dien by meen de te zullen betrappen. Ik herinner me niet meer welke opheldering ik hem gaf, maar heel duidelijk zal ze niet geweest zijn, want de man keek nog meer verwonderd dan te voren. En zyn verbazing steeg ten top, toen ik hem uitlegde, dat ik het gebouw wenschte te verlaten, zonder over de binnenplaats terug te keeren. „Wel, miss, er is maar éen manier om er uit te ko men en dat is door de deur, waar ik door binnen kom, wanneer ik de vuren moet aanhoaden, zooals van nacht het geval is." „Gij zult wel een beetje vuil worden, want gy moet door het kolenhok, om in de Ferrystreet te komen." Toen ik hem echter dringend "verzocht mij op deze onaangename wyze naar huis te laten terugkeeren, ver onderstelde hij, geloof ik, dat ik niet wel by het hoofd was. Werkelijk was ik krankzinnig van blijdschap, toen ik mij op straat bevond, en aan Drigo ontsnapt was. HOOFDSTUK XX. In angstige spanning Onderwijl ik my snel in de richting van Kensington voortspoedde, trachtte ik een plan te trormen. Toen ik Kensington bereikte, keek ik rond of er niet ergens een rijtuig te hespeuren was. Voor een herberg, die nog open was. stond een geheele nieuwe „Hansom-cab", en toen ik naderbij kwam, riep de koetsier mij op vroo- lijken toon toe „Een rijtuig, miss Hy zag er evenals zyn rijtuig netjes uit en had een fatsoenlijk voorkomen. „Zyt ge voor eenigen tyd vry Voor vier of vyf uur ongeveer?" voegde ik er dadelyk by. „Waar wilt gy naar toe, miss „Naar Burlingtonstreet Wy moeten daar op een heer wachten, die misschien niet voor twee of drie uur van nacht uit de club komt" „Dat zal wel lukken, miss. Wanneer wy niet al dien tyd behoeven te ryden, dan is het my al hetzelfde waar ik moet staan, by wyze van spreken natuurlijk „Wanneer gij precies doet, wat ik u zeg, zal ik n een roime vergoeding geven. Kunt gij het licht in het rijtuig niet uitblazen?" -Wel zeker, miss.6 Hj deed het en wees me tegelijkertijd een spreekbuis, zoodat ik met hem kon praten, zonder het luikje, dat zich in de kap bevond of de glazen voordeortjes be hoeven te openm. Hij scheen volkomen mjjn plannen te doorzien. „Het is nog een heel eind miss, en het regent hard, gy zoudt goed doen met de raampjes te sluiten," zeide hij door de buis, toen wy „Charing-Cross" voorbij reden. Toen ik zyn raad had opgevolgd, vroeg hy my op welke hoogte hy zoo ongeveer in „Burlingtonstreet" moest stilhouden. „Voor de club van het „Panthéon". En plaats u dan zóo dat wy alle personen, die er uitkomen, goed kun nen zien." Hij bracht myn bevel uitstekend ten uitvoer en hield recht over de deur van de club stil, maar toch op vol doenden afstand om de gaande en komende rijtuigen door te laten. Er gingen nog veel menschen naar binnen. De lan taarn, die boven de geopende denr hing, maakte dat ik alles goed kon onderscheidenmaar het duurde g8- rnimen tijd voor ik een bekend gelaat zag. Het was al over twaalf, toen ik de conpé van Kavanagh vlak by ons zag stilhouden. Niemand steeg nit, maar ik her kende oogenblikkelyk den koetsier, die my acht dagen geleden zoo wantrouwig had opgenomen en ik ver beeldde me dat hy, onderwijl hy van den bok klom, met denzelfden blik naar myn cab keek. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1897 | | pagina 1