'weede Editie. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. i- BORGENSKY. i|5e Jaargang. Maandag 8 November 1897. No. 4404 HAABLEM'S DAGBLAD AJBO!snsnEXMTEnSrTSn?jIiTS Voor Haarlem per 3 maandenf 1-20 Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom dei- gemeente), per 3 maanden1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. i „1.65 Afzonderlijke nummers0.05 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.30 it de omstreken en franco per post 0.37^2 AJD"VE!ELTEasrT3ZEIISr Van 1-5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Gröote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en Advertentien worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DATJBE Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs 3Ibis Faubourg Montmartre. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. BUITEN het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 15 regels f 0,75, elke regel meer ƒ0,15; Reclames per regel C0,30. Agenten voor dit blad in den omtrek zijn: BloemendaalSandpoort en Schoten, P. v. d. RAADT, Sandpoort; Heemstede, J. LEUVEN, bij de tol; Spaamdam, C. HARTENDORP; W. J. RUTJTER BevertoijkJ. HOORNSHülegom, ARIE HOPMAN, Molenstraat Genoemde Agenten nemen Abonnementen en Advertentiën Zondvoort, G. ZWEMMER; |j Dit nummer bestaat uit drie bladen. EERSTE BLAD. I Politiek Overzicht. rumoerige tooneelen, die in de iryksclie Kamer plaats hebben, wat onbetamelijkheid betreft crescendo. ergste tooneelen hebben plaats id in de zitting die, Donderdag „jevangen, des nachts voortduurde, jt was een strijd tusschen de Ghris- jjjke-socialisten onder aanvoering Lueger en de Duitsche-nationalen jr Schönerer en Wolf. Lueger ld eeDG redevoering ter bestrijding het vergelijk met Hongarije, ide Schönerer's partü landsver ;rs en hem zelf een schobbejak, had men het lieve leven gaande 1 Sehönerianen donderen hun te- nstanders toe, dat zij volksverra- rs zijn, „die in het geheim met Ba- pi samenzweren." Voor de Tsjechen Polen was deze woeste strijd tus- len de Duitscbe broeders van heide rtijen natuurlijk een heerlijk genot, erigens bleek volgens de ontvangen ichtea de ontwijfelbare meerder- d van de ehristeïijk-socialen in het lelden. Lueger roept o.a. een tegen- nder toe: „houd je stil, schand- aap"; waarop deze antwoordt: „po- eke hansworst," Andere christelijk- ciale afgevaardigden schreeuwen nu is Schönerer dan weer Wolf toe g, jij bordeelhouder! Bezo- :oppelaar 1" enzoovoorts. Andere achtige uitdrukkingen als: „Ellen- e schooier (lausbub) Infame eerlap Huilend beestJelui Dt maar een hongerig beestenspel 1" 1 striemen als hagel door de lucht wordt telkens het dreigement ver men, dat de tegenstanders als vol len gekken in dwangbuizen ge- ken moeten worden. De clericale laf von Zedtwitz spuwt voor langs olf heen, die hem daarvoor: „ge- ene schoelje!" toeslingert. Daar- schendoor ontstaat een gevecht van kwartier lang, waarbij de Jong- echische afgevaardigden hun vy- Wolf onder het geroep „Gooit schooier eruitde zaal uit wil gooien. Wolf heeft namelijk den echischen afgevaardigde Krumb- z dreigend bij den kraag gepakt, ar deze hem den deksel van zijn eenaar ontrokken wilde, waarmee olf hevig lawaai maakte. De afge- irdigden die niet handgemeen wor- gaan op de banken staan om er te kunnen zien. Ten slotte be lden Woif en zijn vrienden ze rend het veld. de stemming wordt o. m. de e-president Abrahamowicz als oolsche zwendelaar 1" betiteld en en de „schelmstreken van het pre lum" geprotesteerd, ils een bizonderheid kan worden dat deze tafreelen dt or c bekenden schrijver Mark Twain en den schilder Wjeresjtsjagin werden bijgewoond, die ze wel in schrift en beeld zullen brengen. Ook buiten de vergaderingen der Kamer laten de partijvijanden elkaar niet met rust. Eene bijeenkomst, Donderdag door de nationale Duitschers belegd werd door de ekristelijk-socialen uit elkaar gejaagd, waarbij werd gevochten, zoo dat de politie de vergadering ontbond. Toeu na de herrie en standjes het voorstel werd aangenomen om de de batten te sluiten, stelde Gross voor, bet ontwerp van een voorloopig ver gelijk met Hongarije naar een bijzon dere commissie te verzenden of andere naar de begrotingscommissie, waar aan dan twaalf nieuwe leden toege voegd zouden dienen te worden. Voorts vroeg spreker heropening van de be raadslaging. De voorzitter weigerde. Te 8 uur Vrijdagmorgen werd de vergadering voortgezet. Uit de berichten van het vertrek van Weyler uit Havana was tot dus verre op te maken, dat de nieuwe en oude gouverneur over Cuba oogen- scbijnlijk in „pais en vree" waren ge scheiden. Een telegram dat over Key- West komt ('maarschalk Blanco laat het verzenden van ongunstige tele grammen nopens Weyler niet toe), meldt echter het volgende: Weyler zou gezegd hebben, dat de handelwijze van de Spaansche regee ring kortaf betreurenswaardig was en dat zij met den eenen voet in de mo narchie en met den anderen in de republiek scheen te staan. Aanboord van het schip (waarmee bij terugging) zou de generaal aan de officieren ge vraagd hebben, of zy aanhangers van zijn politiek waren, dit met het oog op later toe te kennen beloonin gen, want hy was van plan een nieuwe partij te vormen, steunende op de militaire macht die hem gunstig ge zind was. Ook schrijft men Weyler stokerijen toe, waardoor de onverzoen lijke Spanjaarden tegen de hervor mingen worden opgehitst. Bovendien droeg Weyler het kommando niet over alvorens scheep te gaan en verliet het hoofdkwartier zonder aan Blanco eenig stuk over den stand van de rebellie achter te laten. Het debat over de dynamiet-quaestie in den Volksraad te Pretoria is Vrfidag geëindigd met een besluit met 14 tegen 13 stemmen genomen, waarbij de regeering gemachtigd wordt, na ruggespraak met de rechts kundige autoriteiten, maatregelen te nemen om het dynamiet goedkooper te maken. S T ADSNIEUWS. eerste en tweede pagina. Haarlem, 6 Nov. 1897. Museum van Kunstnij verheid. In het Museum van Kunstnijver heid zullen a. s. Zondag alsnog ten toongesteld zijn, de teekeningen. schet sen en studiën van den Heer C. R. H. Spoor Jr. Het Museum werd gedurende de maand October bezocht door 813 per- Zondag is de toegang vrij. Kamer van Koophandel en Fabrieken te Haarlem. Vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Haar lem, op 2 November 1897, des avonds te nanacht nar, op het Raadhuis. Tegenwoordig de heeren Mr. J. En schedé, J. H. Kersten, J. J. Kerbert, E. J. Westerveld, H. T. Peltenburg, J. J. F. Beyues en A. de Clercq. Voorlezing werd gedaan van de sedert de vorige vergadering, van 5 October, waarvan de notulen om de weinig uitgebreidheid niet afzon derlijk zy'n gepubliceerd geworden uitgegane stukken, waaronder een schrijven, gedagteekend 7 October, aan den heer M. Schuijlenburg, in specteur der directe belastingen, in- en uitgaande rechten en accijnzen al hier, luidende: „De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Haarlem, kennis ge nomen hebbende van Uwe benoeming tot inspecteur te 's-Gravenhage, heeft in hare laatste vergadering besloten, U hij uw aanstaand vertrek haren dank te betuigen voor den wel willen den en krachtigen steun dien zij by verschillenden gelegenheden van U mocht ondervinden, waar het gold het wegnemen van bezwaren of het ver krijgen van verbeteringen in het be lang van handel en nijverheid hier ter stede. „Het is ons aangenaam bij dezen aan die opdracht der vergadering te voldoen." (Volgen de handteekeningen van den President en den Secretaris). Ingekomen was eene missive van Burgemeester en Wethouders, dd. 22 October, waarbij wordt medegedeeld, dat door den Minister van Water staat, Handel en Nijverheid aan hun College, ten einde de oprichtic deze gemeente van één of meer mers van arbeid voor te bereiden, de volgende vragen waren gericht: 1°. Is in uwe gemeente de behoefte gebleken, om voor één of meer be drijven eene Kamer van arbeid op te richten, en is eene behoorlijke samen stelling daarvan mogelijken by toe stemmende beantwoording 2°. Welk bedryf of welke bedrijven zullen in die Kamer vertegenwoor digd moeten zyn? 3°. Zouden de eventueel in Uwe gemeente op te richten Kamer of Kamers van arbeid zich over meer dere naburige gemeenten behooren uit te strekken? en 4° Hoeveel leden zouden in die Ka mer of Kamers zitting moeten nemen Tot eene juiste beantwoording dier vragen verzochten Burg. en Weth. der Kamer hun hare meening om trent een en ander kenbaar te willen maken zoo mogelijk binnen den ter mijn daarin aangegeven. Naar aanleiding van dit verzoek werd besloten, voor zoover het bouw vak betreft, het gevoelen te vragen van den alhier gevestigden „Arbeids raad", en voorts, wat de overige vak ken en bedrijven aangaat, door open baarmaking der gestelde vragen ook andere vereenigingen of verdere be langhebbenden in de gelegenheid stellen zich naar aanleiding daarvan tot de Kamer te wenden. Voorts was ontvangen eene circu laire van de Nederlandsche Kamer van Koophandel te Londen, waarbij het gevoelen van belanghebbenden bij den boterhandel op Engeland wordt gevraagd omtrent de maatregelen welke zouden moeten genomen wor den om verbetering te brengen in het vervoer naar en den opslag vanHol- landsehe boter op de Londensche markt De Kamer besloot deze circulaire te zenden aan het Bestuur der Haar- lemsehe afdeeling van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw, met uit- noodiging haar omtrent deze zaak eenigszins nader te willen inlichten of hare meening te doen kennen. Eindelijk was nog ingekomen een schrijven van den heer M. Schuijlen burg voornoemd, met dankbetuiging voor den brief hierboven vermeldt, aan Z.E.G. gericht Schouwburg. Luilekkerland. De nieuwste revue van den heer Reijding, den bekenden specialiteit op dit gebied „Luilekkerland", die avond aan avond voor stampvolle zalen in het Grand Theatre znlk een enorm succes verwerft, zoo zelfs dat het dat van de beroemde „Operette Konin gin" dreigt te overtreffen, zal a. s. Dinsdag zyne eerste opvoering alhier, tevens zijn 53e in 't geheel beleven. Zy, die zich Rey dings om van zijn vroegere revue's nogmaals niet eens te spreken hoogst vermakelijke „Operette-Koningin", die ofschoon wel geen revue toch eene alleraar digste klucht was, nog weten te her inneren, zullen ongetwijfeld de aan gekondigde opvoering van zyn jongste product met verlangen tegemoet zien. Daar men alle benoodigde décors enz. mede brengt, zal de opvoering in alle opzichten gelijk aan die te Amsterdam wezen. Faust. Wanneer wy nog even de aandacht op de a.s. voorstelling van het Nederl. Operagezelschap directie C. v. d. Lin den meenen te moeten vestigen, dan is dit omdat ons een zeker buitenge woon te noemen opvoering van Gou nod's Faust te wachten staat. Naar aanleiding toch van den hoogst gunsti- geu indruk, dien de opvoering van „Romeo en Julia" gemaakt heeft, en van hetgeen wy ons nog van vroeger herinneren, kan men met eene Mar- garetha als mevr. Madier de Montjau, een Faust als de heer Phlippeau en een Mephisto als de heer Orelio, Don derdag voor het gewis talrijk op te komen publiek een avond van veel genot en voor den heer v. d. Linden een van veel succes verwachten. Naar men uit Londen schrijft, is in de jongste vergadering derNeder- te'landsche Vereeniging aldaar tot lid der commissie ter voorbereiding van de viering van het 2ö-jarig bestaan der Nederlandsche Vereeniging te Londen in Februari 1898 voor het vasteland benoemd jhr. A. E. Hoeufft alhier. De heer Henri W. Braam berichtte dezer dagen per circulaire aan onze stadgenooten, dat hy eeue uitgebreide étalage van nouveauté's op 't gebied van lederwaren, byouteriën, vergulde, verzilverde en vernikkelde Luxe-ar tikelen en op dat van doozen Luxe postpapier en Cartes de Correspon- dance gereed had; tot welker be zichtiging hy uitnoodigde met het oog op de naderende St. Nicolaas, Kerst mis en nieuwjaarsfeesten. Een der vele nouveauté's van dit jaar is de „Pool Idylle", souvenir aan Nans en's pooltocht en zeer geschikt als etagère- voorwerp of presse papier voor schrijf bureau. By het bezoek aan het ma gazijn van den heer Braam, A negang 14, ontvangt men eene sierlijke en geriefelijke zakagenda voor 1898. Be halve verschillende mcdedeelingen, die in elke agenda voorkomen, wordt men er ook in attent gemaakt op de verschillende nouveauté's in het maga zijn voorhanden. Een en ander zal wel tot een herhaald bezoek aan het magazyn uitlokken. Bij arrest van het Gerechtshof te Amsterdam d.d. 3 November 1897 is met vérnietiging der beschikking van de Arrondissements-Rechtbank te Haarlem d.d. 12 October 1897, D. C. Buis, ambtenaar by de H. IJ. S. M. wonende te Haarlem, verklaard in staat van faillissement met benoeming van den E.A. Heer jhr. mr. J. W. Quintus tot Rechter Commissaris en van mr. W. van Hulst, advocaat en procureur te Haarlem, tot curator. De voetbrug over den Kruisweg. Wy hebben haar beklommen, dat wonder van negentiende eenwsche bouwkunst, de voetbrug over den Kruisweg—overweg, door vele on- eerbiedigen de kippebrug genoemd. Eu van die beklimming geven wy hieronder bet getrouw relaas. Rechts zijn we de trap opgegaan. Niet om de aanmaning tot rechts houdeD, die op de trapleuning staat geschilderd, want de plaats voor die kennisgeving is zoo talentvol geko zen, dat ze wel by het dalen, maar niet by het stygen zichtbaar is, Dit doet er trouwens weinig toe, aange zien een rechtgeaard Hollander toch niet geregeld rechts houdt, maar van daag rechts en morgen links, al naar dat het hem in den zin komt. De treden van de trap kleven noi van de teer. Er zyn er in 't gehee drie en dertig, een veelvoud van elf 't kan toch ook ongelukkig tref fen I Breed zyn de treden niet, ge makkelijk zyn ze tamelijk wel en voor ongelukken bij avond trachten eenige lantarens te waken. Of dat bun allen gelukken zal is een andere vraag. Aan den voet der brug zyn de lantarens goed genoeg maar bovenop staat er een, die heel gemakkelijk kan worden uitgedraaid. De lieve straatjeugd, die zich natuur lijk kostelijk met de brug amuseert, zal dat wel gauw bewijzen. Bovenop de brug heeft men een alleraardigst gezicht op den Kruis weg én bovendien op twee hooge wanden, die langs de brug zy'n op getrokken. Menschen van gemiddelao grootte, die op de teenen gaan staan, zien dan ook alleen de vuile stations- kap en aan den kant van 't Kenne- merplein een treffend stilleven van steenkolen. De twee loopgangen, om ze zoo eens te noemen, zyn zoo smal, dat twee menschen met winterjassen aan niet naast elkander kunnen loopen. Ziedaar wat wij over dit bouwwerk hebben mede te deelen. Is het ons ook al niet mogelijk, op de gebrui kelijke wyze hulde te brengen aan den bouwmeester immers d§ JB&a heeft voor het sommetje, dat de brug Rpston mpebt, ?sen kunstwerk kunnen leveren toen hebben wy hem dank te zeggen hiervoor, dat wy heelhuids heen en terug over de brug zyn heen- gekomen. En hoelang zal de brug daar nu staan. Totdat er een nieuw station zal zijn gebouwd, En wanneer zal dat heuchlyk feit plaats hebben? Helaas, we weten er nog niets van. Wel is er, naar we vernemen, opdit oogenblik by den Raad van Toezicht op de spoorwegen door de Holl. Spoor wederom een plan tot het het bouwen van een nieuw station te Haarlem ingediend, maar dat is al zoo vaak gebeurd en het is nooit tot een goed resaltaat gekomen. Schoolgeldhefling. Het adres van ouders en voogden der leerlingen 2e Burgerschool, con tra het voorstel van den heer v. d. Mersch in zake schoolgeldheffing Burgerscholen is voorzien van ruim 70 handteekeningen aan den gemeente raad toegezonden. Een Nieuw Station. Naar wij met zekerheid vernemen, is door den Raad van Administ. atio der Holl. Spoor een plan voor den bouw van een nieuw station toege zonden aan den Minister van Water staat. Deze heeft, zooals gebruikelijk is, het plan gesteld in handen van dea Raad van Toezicht op de spoorwegen. De loop van zaken is nu deze, dat laatstgenoemd College de stukken terugzendt aan don Minister, ver gezeld van advies. Daarna zendt waarschijnlijk de Minister de plannen aan het Gemeentebestuur van Haarlem, dat het advies der Kamer van Koophandel inwint. Naar wy vernemen, zal de laatste repetitie van de mannenzangvereeni- ging „Crescendo" voor hot concours te Amsterdam plaats hebben op Yry- feuilleton. jqPRINS [CBewerkt naar hei Engélsch.)] HOOFDSTUK XX. In angstige spanning )oor den regen waren de raampjes beslagen, behalve u boven, waar ze beschermd waren door de overste mde kap. Door dit onbeslagen gedeelte kon ik den nauwkeurig gadeslaan. Hjj liep stampvoetend op t plaveisel op en neder ten einde zyn voeten te ver innen, maar ik bemerkte, dat, telkens wanneer hy Sn cab voorbij ging, by naar binnen trachtte te zien. ze manoeuvre ontsnapte ook niet aan het oog van Q 8limmen koetsier. Hoe lang denkt ge, dat we hier nog moeten staan, toeraad?" vroeg hy, toen de koetsier de „cab". zeer Jht genaderd was. CL. lilk weet het niet. Wacht gij al lang?" t Z nl sprekende kwam hjj myn|„cab" zoo nabij,f dat ik adenj vond my in^het^verste) hoekje te ver- „Lang genoeg om er spijt van te hebben, dat ik be loofd heb hier te wachten. Wat gebeurt daarbinnen?" „Er wordt een concert gegeven of zoo iets." „Dan zullen we nog wel een uurtje geduld moeten hebben. Die club gaat doorgaans niet voor twee uur uit. Heb je ook vuur Er werd een lucifer aangestoken, waarna de twee mannen nog even bleven praten. Toen verwijderde de koetsier zichik hief het hoofd op en zag hem, blijk baar geheel voldaan over de inlichtingen die hij gekre gen had, op den bok stygen. Even daarna naderden twee personen, die een praatje met hem maakten. De een droeg een nister en de ander een jaquette. Ik had hen nooit van te voren gezien. Het gesprek duurde wel vijf minuten, waarop zy zich ieder, na elkaar nog eens veelbeteekenend te hebben toegeknikt, in een tegenovergestelde richting verwij derden. Waren zy evenals Drigo schildwachten, die moesten zorgen dat de plannen van de vijanden van Taras niet verijdeld werden Maar wio was dan hun chef? De koetsier vanKavanagli Dat was onmogelijk 1 Kavanagh zelf? Mijn verstand verzette zich uit alle macht tegen dezo vermoedens, toen ik plotseling Kava nagh uit de club zag komen. Hy rookte rustig een sigaar. Een oogenblik bleef hij op de stoep staan, ter wijl hy om zich heen zag. Toen daalde hy de treden der stoep af en liep op zyn koetsier toe. Zy wisselden eenige woorden met elkaar, waarop Kavanagh zich om draaide door het onbeslagen raam zag ik het gloeiend puntje van zyn sigaar naderen. Ik maakte me zoo klein mogelijk en kroop byna onder de bank, overtuigd dat Kavanagh, de zoogenaamde intieme vriend van Taras integendeel zyn doodsvijand was. Hy was de onbekende vijand, met wien ik te kampen had. „Zijt gjj opgehouden koetsier?" vroeg hy. „Ja, mjjnheer; ik kan er niets aan doen." In 't minst niet zyn bedoelingen verbergend, naderde Kavanagh mijn „cab" en keek door het raampje. Het gloeiende puntje van zyn sigaar refecteerde in de re gendroppels, want liet water stroomde langs het glas. De hevige schrik verdreef voor een oogenblik mijn audere gevoelens, maar toen ik myn vorige plaats weer innam, bemerkte ik dat bij alweer op de stoep voor de club stond. Hy bad me dus niet gezien! Hij wierp het overschot van zijn sigaar weg en trad het huis binnen. Bevend van angst wachtte ik de ge beurtenissen, die nu zouden volgen af, en in myn ver beelding kroop de ty'd om. Ik vermoedde dat een nieuw bedryf van het drama zou worden afgespeeld. De leden der club zag ik bjj groepjes van twee of drie naar buiten komenmen riep de nummers van do cabs afer stonden dus ongetwijfeld nog een menigte rijtuigen achter ons. Eenigen tijd heerschte er een woe lige drukte op straat, waarop een doodelyke stilte volg de; de laatsten, die naar buiten traden, bleven op den drempel staan en keken om alsof er binnen iets onge woons voorviel. Plotseling zag ik iemand uit het huis komen en drif tig het portier van de coupé openen. Myn zenuwen waren tot het uiterste gespannen, en een oogenblik scheen de geheele wereld voor mijn oogen te draaien. Toch zag ik eenige mannon langzaam de stoep afdalen, die naar het mij voorkwam iets zwaars tnsschen zich in droegen, en onder hen bevond zich Kavanagh, die ik aan zya lichte overjas herkende. „Wat is daar te doen?" vroeg ik door de spreekbuis aan myn koetsier. „Zeker een heer, die wat te veel gebruikt heeft, miss", antwoordde hy op kalmen toon. Alle gevolgen trotseerend trok ik het raampje naar beneden om beter te kunnen zien. Juist op dat oogenblik steeg Kavi ivanagh in zya coupé levenloos lichaam m. en even daarna droeg men er een Het schijnsel viel juist op het slap, afhangende hoofd. Het was Taras. „Rijd dat rytnig overal na, waar het ook heen gaat Verlies het niet uit het oogriep ik den koetsier toe, dö zwakheid, die zich een oogenblik van my had mees ter gemaakt, overwinnend. „Jawel, miss," antwoordde de koetsier, de teugels opnemend. Toen de coupé de „Regent-street" insloeg, volgden wy de file rijtuigen, vlak achter de coupé aan. Wat nu te doen? Ik wist er niets beters op dan de coupé tot aan zyn einddoel te volgen en dan met ver stand en omzichtigheid al naar de omstandigheden het naar huis te brengen. Ik hield voortdurend myn oogen op de coupé gevestigd en had daardoor niet op de stra ten gelet aie wy doorreden. De lange duur van de rit wekte myn vermoeden op en ik bemerkte nu, dat wy ons in een my geheel onbekende buurt bevonden. tjfgg_ KWordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1897 | | pagina 1