weeds Editie NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. FEUILLETON. >RINS BORG KS SKY. |5e Jaargang» Donderdan II November 1897, ito. 4407 MS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maasde*f 1.2© Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom dei- gemeente), per 3 maanden1.80 Franco door het geheele Rijkper 3 maanden„1.65 Afzonderlijke nummers©.05 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.30 de omstreken en franco per post 0.37i/2 Directeur-Uitgever A -nVETBTEITTIBlT: 1 - regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer f22. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor kei Buitenland: Compagnie Générale de Publkité Etrang'ere G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES, Sure.Parijs 31 bis Faubourg Montmartre. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. BUITEN bet Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 15 regels f 0,75, elke regel meer ƒ0,15; Reclames per regel f0,30. aan het Agenten voor dit blad in den omtrek zijnBloemendaal, Sandpoort en Schoten, Velsen, m omtrek zijnBloemendaal, Sandpoort en Schoten, P. v. d. RAADT, SandpoortHeemstede, J. LEUVEN, bij de tolSpaarndam, C. TV. J. RU1JTER BeverwijkJ. HOORNSHiUegomARIE HOPMAN, Molenstraat. Genoemde Agenten nemen Abonnementen HARTENDORP; Zandvoort, G. ZWEMMER; en Advertentiën aan. flicieele Berichten. orgemeester en Wethouders van riem, doen te weten, dat het le iletoire kohier voor de plaatse- directe belasting naar het inko- dezer gemeente, dienst 1897, ter rdering van de daarop voorko- de aanslagen op heden aan den eente-ontvanger is ter hand ge- I, en dat ieder verplicht is, zijnen i!ag op de door hen volgens art. er verordening op de heffing van belasting gestelde termijnen, te een. alsmede dat afschrift van kohier van heden gedurende vjjf oden voor een ieder ter plaatse- secretarie ter lezing is neder- ;d. aarlern9 Nov. 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd, BOREEL. De Secretaris C. M. RASCH. 'olitieik Overzicht. traditie getrouw heeft lord sbary, de engelsche premier, Dins- aan het feestmaal van den wen lord mayor van Londen in; ld Hall eene rede gehouden, rin de algemeene politiek werd roken. Afrika wijzend zeide hij, dat ónderhandelingen steeds vriend- ppelijk met Frankrijk, Italië en ngal worden voortgezet, maar nog kannen duren. Engeland wil bij door strikte rechtsbeginselen le rijksbelangen geleid worden, wenscht niets onrechtmatig te rijgen. Het verlangt, dat de han- aan Niger, Nijl en Zambesi zijn neme. ij villen goede buren zijn, zeide Dinister, maar voelen ons toch opt te verklaren, dat, hoewel wij iet verleden toegevend zijn ge it. de betrachting van die eigen- p haar grenzen hebben kan en onze rechten niet overboord laten sn. etlevendigen bijval werden deze den begroet. in rede vervolgende zeide Lord buryHet Europeesche concert n lichaam dat alleen handelt als jn leden eenstemmig zijn. it is dikwijls moeilijk die eenheid irkrijgen, en ge kunt op geen re- :ng de verantwoordelijkheid leg- voor wat het concert niet heeft lan. De geschiedenis van het af ten jaar is, dat wy Griekenland lebben kunnen beletten zich in oorlog te begeven, maar met die lokkige uitzondering- zijn wij er eslaagd, den vrede in Europa te tren. Het is de roem van het tpeesch concert, de heropening te )en belet van de Oostersche sstie, die een Europeeschen oorlog kunnen ontsteken. Als gy het gevaar bedenkt, dat de Slaviscne staten zich in een derge- lyken oorlog hadden geworpen en als gy u herinnert hoe correct zy zich gedragen hebben, dan moet gij waar- deeren wat de samenwerking der groote mogendheden voor den vrede heeft gedaan. Had het Europeesche concert niet bestaan, dan had geen andere macht iets beters kunnen nit- richten. Als de eene of andere mogendheid tegen den wil der anderen in tusschen- beide ware gekomen, dan was een Europeesche oorlog het eenige gevolg geweest. De eenige manier om te be letten, dat de wedstrijd van de Euro peesche volken in bewapening tot een wederzydsche vernieling leidt, is dat de mogendheden er geleidelijk toe worden gebracht, in alle geschil len, die zich kunnen voordoen, geza menlijk te handelen en in vriend- schappelyken geest, totdat zij eindigen in een internationaal verbond, dat voorgoed aan de wereld een tijdperk van voorspoedigen handel en voort- durenden vrede zal geven. STURSNSEUWS eerste en tweede pagina. Haarlem, 10 Nov. 1897. Voor het examen in het boekhouden van „Vooruit", vereeniging van han dels- en kantoorbedienden te Amster dam oi) 13 en 14 October j.l. gehou den, zijn-geslaagd de volgende stad- genooten de dames A. A. M. Mooy en M. Sabelis en de heeren L. N. Cornets de Groot, D. Smit, L. van Zonneveld en A. van Zijl. Schouwburg. Luilekkerland. Revues te schrijven is niet voor iedereen weggelegd. Het is eene kunst die slechts aan enkelen mag worden toevertrouwd en van die enkelen is er wellicht maar één die met zyn revue voldoende belangstelling trekt om eene serie van honderd voorstel lingen nog maar als een peulschil letje te beschouwen. Die enkeling is Reijding. Wat Braakensiek in de groene Amsterdammer doet met zyn teekenstift doet Reijding met zijn levende flguren.Nauwkeurig neemt bij alle merkwaardigheden waar, die het leven in de hoofdstad betreffen om ze in de Septembermaand op eene onnavolgbare humoristische, satyri- sche wijze, in beeld te brengen. En het is niet gemakkelijk om zijn pu bliek zoo drie, vier uur lang door carricatures te boeien. Daar behoort verbazend veel afwisseling toe. Van alles en nog wat wordt gebruik ge maakt. Zang, dans, quodlibets enz. zyn nog maar doodgewone dingen, die het publiek moeten lokken. Fantastische costumes, schitterende lichteffecten, mooie vrouwen in de meest verleidelijke kleederdrachten, leuke en toepasselijke coupletten, lichte, opwekkende muziek met wel bekende melodiën, alles moet er aan te pas komen om een geheel te vor- men, dat als droog zana aan elkander hangt, maar toch door zyn licht- en dichtheid het publiek amuseert. Met alles en nog wat wordt een loopje genomen. De couranten, de opera's, de kookschool, de A. D. B., de tin- gel-tangels, het plan Amsterdam- Zeebadplaats, spelen natunrlyk een hoofdrol, terwijl de Amsterdamsche politie in elke revue de heldenrol ver vult, De Foezel uit „de Doofpot" is zoo populair geworden, dat zonder dien agent eene revue bijna niet slagen kan. Ook in deze revue weet Sober (hier heet hjj Sober) weer een ongeëvenaard en verleidelijk gebruik van zyn stok te makenvoor Haar- lemsche politielui, die het publiek alleen nog maar by branden of an derszins met een minder aaugenamen naam mogen betitelen, moet die stok een benijdenswaardig voorwerp zijn. Het gezelschap Van Lier bezit waarlijk de noodige krachten om zoo'n revue tot zyn recht te brengen. Wy noemen slechts de dames de la Mar-Kley (wie kent haar nog niet uit de Operette-Koningin), André— Meeuwissen en Poons—van Biene, en de heeren Wagemaris, Kelly en van Nieuwlandmet zulke luidjes wordt eene revue eerst recht genietbaar. De kleine Wageraans als dikke fiets rijder is zulk een bespottelijk type, dat men zich alleen amuseert met hem te zien, in al den omvang van zijn taak zeker niet luchtledig om hulsel. Wie zich een avond goed wil amu- seeren vergete niet de volgende voor stelling, dan misschien wel reeds de honderdste, bijtewonen. Naar aanleiding van ons berichtje over de geheel onvoldoende sterkte van het brandpiket der Infanterie, wordt ons van bevoegde zijde te ken nen gegeven, dat de 2e luitenant plaatselijke adjuuant by herhaling aan de autoriteiten ter plaatse heeft gevraagd, of er niet meer manschap pen benoodigd waren, en dat het ant woord op die vraag telkens luidde dat het piket voldoende sterk was. BINNENLAND Parlementaire Praatjes. Het wordt nu ernst op het Binnen hof. Nog een dagje van afdeelings- onderzoek Woensdag en nog enkele dagen voor dit werk en den loop der komende weken, maar voor het overige zyn van Donderdag a.s. tot enkele dagen vóór Kerstmis de sluizen der parlementaire welspre kendheid geopend. De Kamer telt nu, daar het nieuwe lid voor Enkhuizen, de heer Kool, toegelaten, beëedigd werd en zitting nam, 99 leden. Donderdag 11 nur is de vraag aan de orde of het 100e lid, de heer van Gilse, zitting kan nemen. Dan volgen de interpellatie—v. d. Velde over de Delftsche grachten, eenige conclusiën en eindelijk de huis houdelijke raming. Vermoedelijk Dinsdag a. s. de In dische begrooting. G. Jr. Bakkers-nachtarbeid. H. A. Ganns Jr. schrijft ons Een noot der redactie onder myn laatsten brief zon doen vermoeden, dat ik met haar verschil in opvatting over de wenschelijkheid van afschaf fing van den nachtarbeid der bakkers. Misschien was ik onduidelijk. Ik bedoelde, dat afschaffing van allen nachtarbeid in allerlei bedrij ven een utopie kon heeten (en dacht daarbij aan hoogovens, ijzergieterijen, kalkfabrieken, aan politie- en reini gingsdienst, aan post en telegraaf, spoorwegen, stoomvaart, enz.) Maar wat de bakkers betreft, acht ik afschaffing van nachtarbeid zeer wel mogelijk. J'aiprêchè dlexemple sedert 1 Jali eet ik brood eener bak kerij waar 's nachts niet gewerkt wordt. Eindelyk, nu ik toch schrijf, de mededeehng, dat er groot gevaar be staat. dat de beweging der bakkers knechts in de residentie zal verloo- pen, om verschillende redenen, maar voornamelijk wegens gebrek aan eensgezindheid onder de belangheb bende werklieden." Thans kunnen wij het met onzen corr. eens zyn. Afschaffing van allen nachtarbeid is natuurlijk een utopie maar voor de bakkerijen is ze zeer wel mogelijk. Red. Uit de „Staats-Courant". Kon. besluiten. Benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau de gep. Oost- Indische hoofdambtenaar J. Faes,lid der commissie voor de herziening van het reglement op de particuliere lan derijen bewesten de Tjimanoek. Aan den gep. luitenant-generaal C. H. F. graaf Du Monceau, adjudant- generaal, chef van het Militair Huis van Hare Majesteit de Koningin, vergunning verleend tot het aanne men en dragen van het ordeteeken lste klasse van den Witten Olifant van Siam, hem door den koning van Siam geschonken. Aan den gep. kapitein-luitenant ter zee P. H. Prager vergunning verleend tot het aannemen der ver sierselen van ridder lste afdeeling der orde van de Werkzaamheid of den Witten Valk, hem geschonken door den Groothertog van Saksen- W eimar-Eisenacb Aan R. Hamaekers, sons-chef de bureau by de spoorwegmaatschappij „Grand Central Beige wonende te Maastricht, verlof verleend tot het aannemen van de burgerlijke decoratie lste kl.. hem door den Koning der Belgen geschonken. Aan den reserve-officier van ge zondheid der 2de klasse P. K. van Lissa, een eervol ontslag verleend uit zy'ne betrekking tot de landmacht. Verkiezing Prov. Staten. Voor een lid van de Provinciale Staten in het kiesdistrict Zaandam moet herstemming plaats hebben tus- schen de heeren^ J. A. Laan, Wor- merveer, met 1051, en J. Windhou- wer Pz., Zaandam, met 782 stemmen. Verder verkregen de heeren E. G. Duyyis Tz. 653, J. Dekker Az. 526 en P. Lateustein 465 stemmen. Jachtpartijen. In de nabijheid van Het Loo zou den heden en waarschijnlijk ook Don derdag a.s. jachtpartijen op grof wild gehouden worden. Hieraan zal worden deelgenomen door de dienstdoende en andere Hof- dignitarissen en vele genoodigden, o. a. den opper-jagermeester baron Van Pallandt van Ond-Beyerland, den jagermeester jhr. mr. J. H. van Haers- ma de With, den commissaris der Koningin in Gelderland, den inten dant J. A. van Steyn en den rent meester Tnttoin Nolthenius. Een moord. Zondagavond viel te Munstersche- veld het volgende afschuwelijk feit voor. De ruim 16-jarige Hendrikje Hummel van een bezoek uit Weer- dingermarke huiswaarts keerende in gezelschap van den 19-jarigen arbei der Jan Nijkeuter, werd door dezen aangerand. Toen zy zich verzette, heeft hy met eeu mes haar een slag ader in deu hals doorgesneden. Het meisje heeft no? drie kwartier geleefd en Nykeuter als den dader aange wezen. Deze, onmiddellijk gevangen genomen, was geheel met bloed be vlekt en heeft bekend de dader te zijn. Een flinke maag. Uit Gennep wordt gemeld: Een arme drommel wandelde dezer dagen in den namiddag over de Hol- landsche grenzen en kocht een stuk gerookt spek om daarmede by zyne thuiskomst vrouw en kinderen te ver rassen. Welgemoed spoedt hij zich te rug, tot hem opeens het halt -an een douanier in de ooren klinkt* Wat heb je daar? dat is meer dan 4 pond, voorwaarts, mee naar het kantoor. Hoewel de familie zit te wachten, volgt de man goedwillig het gegeven bevel, hy voorop, de be ambte eenige passen achter hem. Intusschen is het avond geworden, de man wandelt als 't ware droomend voort, en zint en peinst op middelen hoe hy de op te leggen boete zal ontloopen, zonder dat zyn voorraad gekonnskeerd wordt, daar hy in elk geval onmachtig is om te betalen. Op eens schiet hem een idee te bin nen. Hy begint aan 't spek te knab belen en peuzelt net zoo lang door tot hy, aan het kantoor gekomen, nog ongeveer een ons over heeft. Dat de beambte alles behalve in zijn schik was, dat hy zoo fijn was beetgeno men, laat zich begrijpen. Yan nawe ging werd begrijpelijkerwijze afge zien. Een bewijs van den onhoudbaren toestand aan het station te Rozen- daal (N. B.) is het volgende Toen Dinsdagmorgen te ll'/j uur de trein van vlissingen aldaar bin nenkwam, gingen de reizigers voor de richting Amsterdam achter den trein om over de rails, daar de over weg bezet was. Verschillende passa giers hadden dit met goed gevolg volbracht, maar toen een dame dit ook wilde doen ging de trein achter uit (waarschijnlijk om den overweg vry te maken)zy zou zeker ver pletterd zyn, indien niet de portier met groot gevaar voor eigen leven haar van tusscben de rails op het perron wierp. Inbraak. De politie te Kampen ontdekte Zondagnacht by hare ronde, dat de deuren van het Broederhuis, behoo- rende by de Broederkerk der Herv. Gem., openstonden. Naar binnen ge gaan, bleek het dat twee kasten in de consistoriekamer waren openge broken. Alleen de weinige gelden uit een catechisantenbus waren ontvreemd; trouwens, er viel ook anders weinig te stelen, daar de gelden, dien Zon dag in de kerk gecollecteerd, in de brandkast geborgen waren en eenige dagen vroeger ook eenig bedrag door de predikanten was meegenomen. Koloniën. BATAVIA, 7 October. Atjeh. De Atjeh-correspondent van het Soer. Hbld. geeft het volgende ver slag van de gevechten, waarbij de luitenants Wagener en Van Greunin- gen zyn gesneuveld. „Luitenant Wagener dan was naar een der heuvels hierboven genoemd (Gle Betoes en Mata Ajer) gemar cheerd, welken weet ik niet meer en onderzocht daar de verschillende schuilplaatsenhy zag tegen een lood rechten wand een lange touwladder, die toegang bezorgde tot de opening van eene grot Geen vijand hoorende en zelf geen teeken van de aanwe zigheid van vyanden bemerkende, dacht h|j wel, dat ze in dat booge hol zaten, maar dat ze uit zorgeloos heid of wel overmand door slaap geeue veiligheidsmaatregelen hadden geno men Hopende hen te overvallen liet hij de ladder in alle stilte door eeu paar marechaussees beklimmendoch toen de bovenste man juist deladder wilde verlaten om in de grot te krui pen, werd het touw doorgekapt, zoo dat de beklimmers op alles behalve zachte wijze kennis maakten met den harden rotswand. „Vervolgens kwamen de Atjehers plotseling te voorschijn en vuurden op hunne aanvallers; in de ontstane verwarring waren de te treffen doe len niet moeilijk; drie maréchaussees sneuvelden en vijf werden gewond, terwijl Wagener doodelyk getroffen werd door een schot in den rug en dat door het hart het lichaam ver- (Bewerkt naar het Engélsch.) HOOFDSTUK XXI. De bekentenis van Kavanagh. iroote Hemelriep Kavanagh zenuwachtig uit. as mag volstrekt niet weten, wat hier van avond lorgevallenl Wanneer gy weigert mij dit te beloven, Jan...." ontsteld gelaat, en de driftige beweging van zyn nde handen, nu hy zich verloren waande, moesten zin voltooien, want hij kon op dit oogenblik geen tl uitbrengen. fanneer gy de waarheid hebt gezegd," zeide ik, na nagedacht te hebben, „zal Taras u ook gelooven, gij my leugens op den mouw gespeld, welnu dan ij) u wel vergeven." Jaar twijfel ik niet aan hy vertrouwt my meer dan Maar hy zal verplicht zyn het gebeurde aan zyn meê te deelengy weet, al gaat het hem nog zoo zjjn hart, hy vervult toch zyn plicht. De vereeni ging moet over myn lot beslissen en de uitspraak zal onge twijfeld zyn„doodstrafZoo zal ik behandeld wor den, nadat ik getracht heb Taras uit de handen van Rudersdorf te roddenweet gy waartoe gy my veroor deelt, als gy mijn geheim, dat ik u heb meegedeeld, verraadt Gy hebt beloofd te zwijgen I" „Ik heb u volstrekt niets beloofdvrijwillig hebt gy deze bekentenis afgelegd en ik ben volstrekt niet ver plicht iets, van hetgeen ge mij hebt meêgedeeld, stilte houden." „Gy hebt er my toe gedwongen alles te bekennen. Maar ik rekende op uw genegenheid voor Taras en ook op uw medelijden voor my, die zich een oogenblik door zyn gevoel heeft laten medeslepen. Ik was verplichtte spreken, om te voorkomen dat gy my aan de Engel sche politie zoudt overleveren. Wanneer de vereeniging ook maar iets van de feiten, die ik u zooeven vertelde, te weten kwam, zou het ongetwijfeld slecht met me af- loopen. Gy moet me dus beloven met niemand over myn geheim te spreken." „En als het my onmogelijk is. „Dan zal ik Engeland verlaten, nog voordat gij den tyd hebt gehad my te verraden. Van af dat oogenblik ben ik mijn leven niet meer zeker. Gy dwingt my Ta ras aan zyn lot over te laten, en draagt de verantwoor delijkheid voor de gevolgen. Luisterwanneer de poli tie te Petersburg de ware toedracht van de zaken ver neemt en zy zal door de telegraaf een paar uren na myn vlucht reeds ingelicht zyn zendt men terstond Rudersdorf in mijn plaats en tegen hem zal uw waak zaamheid niets baten. Een week na myn vertrek, mis schien zelfs korter, zal Taras uit den weg zyn ge ruimd en gij hebt dan zijn dood op uw geweten." Nu was het myn beurt van angst te beven. Toen Kavanagh bemerkte, welk een diepen indruk zyn woorden op my maakten, vervolgde hy snel „Ik vraag u slechts een belofte, die gij my zonder vrees kunt geven, want ik zie wel in, dat gij my niet de behulpzame hand zult bieden, om Taras naar Rus land te vervoeren. Ik verzoek u alleen myn geheim te bewaren, totdat ik een nieuw plan heb beraamd om Rudersdorf en de politie te misleiden. Wat kunt gy meer verlangen? Myn verstand, dat bovendien gescherpt wordt door de vrees voor den dood, zal wellicht een middel uitvinden om Taras te redden en dan ontkom ik den dood ook. Een dergelijk voorstel weigeren, staat gelyk met een misdaad begaan of krankzinnigheid. Gy zjjt gewaarborgd, want op den dag dat gy my van on eerlijk spel verdenkt, kunt gy my onmiddellijk in hech tenis laten nemen en beschuldigener staan n twee ge tuigen ten dienste en ik zal myn verraad met den dood bekoopen. Geef my een week tyd om een nieuw plan te verzinnen en houd zoolang nog uw mond. Wanneer ik terngkom heb ik ongetwyfeld een middel gevonden om onzen vriend aan het gevaar te onttrekken." Hoe aannemelijk my deze schikking ook voorkwam wilde ik er toen niet dadelijk in toestemmen, maar myn gevoel en verstand deden my na eenigen tyd ant woorden „Welnu ik zal uw geheim een week bewaren." „Wanneer gy n aan uw belofte houdt, zal ik ook de myne nakomen," zeide Kavanagh opstaande. Zyn gelaat drukte nu zoo'n gerostheid uit, dat bij ongetwyfeld reeds een schema van het plan, om de Russische politie om den tuin te leiden, in het hoofd had. Den volgenden morgen. Een bescheiden tikken op de deur deed mfi uit myu gepeins, waarin ik na het vertrek van Kavanagh, verzonken was, ontwaken. Ik keek op en bemerkte myn koetsier, die met den hoed in de hand op den drempel stond. „Neem my niet kwalijk miss," zeide hy beleefd, „maar voor ik vertrek, wilde ik u nog even vragen of alles goed is afgeloopén." „Ja, zeker," antwoordde ik, „ik ben u nog wel zeer dankbaar; ik kan u niet zeggen waarom, maar Ik stak myn hand in den zak. „Dat doet my genoegen, missik heb gedaan wat ik kon Dank uGij hebt my niets meer te be talen. Die heer heeft my dubbel en dwars beloond. Maar ik wilde even zien, of gij my nog noodig hadt Wanneer gy soms nog eens myn diensten verlangt...." hy liet zyn stem dalen en bood my onder tal looze ver ontschuldigingen zjjn adreskaartje aan„dit is myn nummer en aan dit adres kunt gy my altijd vinden. Goeden avond, miss.". Ik hoorde hem zachtjes de voordeur sluiten. Terwy. ik nog steeds op dezelfde plaats naast Taras zat begon ik weder over het gesprek met Kavanagh na te denken, en ik was zoo in gepeins verzonken dat, toen ik den vol genden morgen juffrouw Lucas de trap af hoorde ko-

Haarlem's Dagblad | 1897 | | pagina 1