'weede Editie. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. FEUILLETON. 15e Jaargang. Maandag 15 November 1897, No. 4410 HAARLEM'S DAHBLAD jkiBonsrisr^rMiEiisrTsn^icrs: Voor Haarlem per 3 maandenf 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden„1-30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden„1.65 Afzonderlijke nummers0.05 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.30 de omstreken en franco per post0.371/2 -A^XFEK/TZETtTTIIEIISr: regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en döor alle Boekhandelaren en Courantiers. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Püblicité Etrangère G. L. DAXJBE Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs Slbis Faubourg Montmartre. Met uitzonderingfcvan het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. BUITEN het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 15 regels 0,75, elke regel meer ƒ0,15; Reclames per regel f 0,30. Agenten voor dit blad in den omtrek zijnBloemendaal, Sandpoort en SchotenP. v. d. RAADT, SandpoortHeemstedeJ. LEUVEN, bij de tolSpaarndamC. HARTENDORPZandvoortG. ZWEMMER; Veisen, W. J. RUIJTER Beverwijk, J. HOORNSRillegomARIE HOPMAN, Molenstraat. Genoemde Agenten nemen Abonnementen en Advertentiën aan. Dit nummer bestaat uit drie bladen, EERSTE BLAD. Politiek Overzicht. Het oostenrijksche Huis van Afge- ardigden heeft in hare zitting van rjjdag besloten ter zake van de (orstellen om het ministerie in staat 0 beschuldiging te stellen, om over gaan tot de eenvoudige orde van 1 dag. Dit besluit werd met 177 gen 171 stemmen, dus met slechts stemmen meerderheid aangenomen, et lot van het Kabinet—Badeni hing is een oogenblik aan een zijden aadje. Aan deze stemming gingen echter gewichtige punten vooraf. Ten ste de benoeming van eenvoorzit- Tot deze functie werd gekozen ondervoorzitter Abrahamowicz. Deze hield een toespraak, waarin tot eendracht tusschen de partijen Dinaande. Daarna hervatte het Huis beraadslaging over de voorstellen i de ministers in staat van beschul- [ing te stellen. Badeni, het woord bekomen heb- ade, verklaarde dat de regeering taalquaestie ter hand zal nemen alle pogingen in het werk zal stel- i om de twisten tusschen Duitschers Tsjechen te beëindigen door middel q een vergelijk en in overeenstem- og met de beide partijen. Het kan d zeide hij dat my"n woorden kennen geven, dat de regeering ik niet op het punt zijn van te rdwynen, maar het is mijn schuld it, indien dit U onaangenaam is. regeering zal niet aflaten van aan Duitsche en Oostenrijksche bevol- ig de bescherming te verleenen, larop zij aanspraak hebbenzij zal ihtvaardig zyn jegens alle nationali- ten. Eindigende voegde Badeni hieraan dat de uitgebrachte klachten niet gevolg waren van de onlangs gevaardigde verordeningen maar vroegere en sprak als zijn over- iging uit, dat de oppositie niet door oze bedoelingen geleid werd, maar ortgedreven door de nationalistisch zinde kiezers. Verschillende motiën worden daarna rediend. Eerlang is eene wijziging te ver- whten in de grondwet van Noor- zen. Je linkerzijde in hetNoorschepar- nent heeft nml. de meerderheid van derden die noodig is voor het obrengen van wijzigingen in de ondwet overschreden. By de ver ezingen in het district Redenaës, t over vier zetels beschikt, heeft linkerzijde de overwinning behaald, odat zy thans beschikt over 77 stem- in, één meer dan de vereischte twee rden. En nog altijd zyn de verkie zen niet atgeloopen. Ook in de itricten, waar nog stemming moet plaats hebben, verwacht men enkele overwinningen der radicalen. STADSNIEUWS, eerste en tweede pagina. Haarlem, 13 Nov. 1897. Museum van Kunstnijverheid. In de Rotonde van het Museum van Kunstnijverheid zijn thans tentoonge steld de reproductiën van den Histo- rischen optocht die by gelegenheid van de zilveren bruiloft van HH. MM. KK. Frans Jozef I en Elisabeth in 1879 te Weenen gehouden werd. Door de algemeene medewerking voor zyne organisatie en het hooge artistieke karakter waardoor deze optocht zich kenmerkte, blijft de her innering er van by de bevolking der Oostenrijksche hoofdstad alsmede bij allen die hem gezien hebben, steeds voortleven. De geheele bevolking jong en ond, de aristocratie, zoowel als de burgers en de handwerkslieden hebben aan dit feest deelgenomen. Het geheel bestond uit ongeveer tienduizend personen, waarvan een groot gedeelte te paard, en veertig triomfwagens, verdeeld in verschillende groepen, die elk een meesterstuk van groepeering en kleu- renharmonie vormden, waardoor een verrukkelijk ensemble verkregen w erd, dat de meest volmaakte en schoonste uitdrukking der decoratieve kunst kan worden genoemd. Aan het hoofd der kunstenaars, die hunne medewerking daartoe hadden verleend, stond niemand minder dan Hans Makart, wiens veelomvattend talent een meesterstuk heeft geleverd, dat bezwaarlijk zal worden overtroffen. De medewerking was tevens alge meen zoo werden aanzienlijke som men door het Gemeente-bestuur, de financieele en commercieele inrich tingen door ryke ingezetenen en groote industrieelen der hoofdstad beschik baar gesteld. Door de verschillende vakcorpora- tiën alleen werden 26 groepen ge vormd, terwijl de schoone Wienerin- nen zich met de meeste voorkomend heid beschikbaar stelden den stoet op te luisteren, waarbij muziek en zang koren zich aansloten. Het was een nationaal feest, dat niet alleen de grootste geestdrift heeft opgewekt doen dat tevens getuigenis aflegde van den artistieken geest der Weener bevolking. Op het Museum van Kunstnijver heid zullen aanstaanden Zondag ten toongesteld zyn de afbeeldingen van de nieuw verschenen plaatwerken: Een Hollandsche kermis, van W. F. A. 1. Yaarzon Morel, als ook die der oud-Hollandsche steden aan de Zui derzee. Houtsneden van W. O. J. Nieuwenkamp en J. G. Veldheer. Beide werken werden bij de Erve F. Bohn te Haarlem uitgegeven. Zondag is de toegang vrij. De heer L. M. Hermans, hield Vrijdagavond in een der zalen van Felix Favore in eene openbare ver gadering van de afdeeling Haarlem van den Socialistenbond, eene rede ter herdenking van de martelaren van Chicago. De zaal was goed bezet en de spreker wist door onder zyne ern stige woorden ook wat humor te men gen, zyn gehoor van tyd tot tyd ook te doen lachen. Italiaansche Opera. De uitvoering door de Italiaansche Opera aanstaanden Woensdag in de groote zaal der Sociëteit Vereeniging te geven, gaat stellig door, maar het programma is veranderd. Met het oog op den tekst achtte het bestuur de opera LaBohême ongewenscht en heeft daarom een ander programmasamen- gesteld, dat voorzeker nog meer de aandacht zal trekken. Het bestaat uit de derde acte van de Luzia di Lammermoor van Do nizetti, de zoogeheeteu „Scène de folie", waarmee de opera ook in Am sterdam zulk eeu enorm suoces be haalde. Daarop volgt een uitvoering van het corps de ballet met mede werking van de ballerina Signora Sozo en de uitvoering wordt besloten met Pagliacci (Paljas) het meesterstuk van Leoncavallo. Dit zal het glanspunt van den avond zijn. Als Canio treedt de tenor Co- lazza op, die hier bij de opvoering van „II Trovatore" een uitbundig succes behaalde; ook de beste zanger van het gezelschap, de bariton Lu- nardi maakt deel uit van de bezet ting van Pagliacci als Tonio en de party van Nedda is in handen van Signora Borghi." De heeren Albert en Cervi vervul len resp. de rollen van Peppe en Silvio Volgens de rondgezonden strooibil jetten zal het tooneel zeer vergroot zyn, de troep brengt zyn eigen décor mede en het achtergedeelte van de zaal wordt verhoogd om allen toe schouwers een onbelemmerden blik op het tooneel te geven. Voor verdere bijzonderheden zie men de advertentie. Het nieuwste snufje op 't gebied van de zoogeheeten „rijwielonderdee- len" is een tietslamp, die brandt met acetyleen. Men weet, dat dit gas op zeer eenvoudige wijze verkregen wordt namelyk door water te gieten by cal- cium-carbid. Nu hangt het reservoir van carbid en water aan een van de buizen in den vorm van een fietspompvandaar wordt door middel van een langs de bovenhuis van de frame loopende slang het gas naar de lantaren ge voerd, die geheel zonder glas brandt Deze nieuwigheid heeft de heer A. Smits, rijwielhandelaar Kruisweg 55, ons Vrijdagavond getoond. De lichtkracht in de lamp is grooter, dan van eenige lamp die we tot dusverre zagenze doet denken aan een loco motieflantaarn en de wind, die gister avond vry hevig was, kon de vlam niet uitdooven. Het eerste populaire concert van dit seizoen, in de Concertzaal der Vereeniging zal gegeven worden op morgen Zondag 14 November. Be halve een met zorg gekozen program ma door het orkest uitgevoerd, zullen de Heeren Blazer en Smidt solo's geven voor violoncel en fluit; Johan en Marie Montré} dnettisten fin de siècle zullen zich in 9 nummers doen hooren; de prys is evenals de vorige jaren 25 centsterwijl voor de goede orde, de deuren reeds te 7 uur ge opend zullen worden. Tot opzichter by de werken van de buisleidingen enz. ten dienste van de waterleiding is benoemd de heer J. Bos, met ingang van 15 Novem ber e.k. Wy vestigen de aandacht onzer lezers op de nieuwe Banketbakkerij en Kokerij van den heer J. Ph. van der Hoek. die hedenavond zyne nette zaak zal openen in de Öpekstraat no. 12 naast de firma van Cittert. De heer van der Hoek in ons land geen vreemdeling, is in de eerste zaken van ons land werkzaam geweest, o.a. te Leeuwarden en Assen, alwaar by voor de fijnste partyen schotels gereed maakte. Wy wenschen hem ook suc ces met zyn zaak in Haarlem. Gelyk uit eene annonce in ons num mer van heden blykt, zal Woensdag 17 November alhier de gewone jaar- lyksche turfcollecte van het R. K. parochiaal armbestuur worden ge houden. Gaarne bevelen wy deze collecte bjj onze stadgenooten aan. Twee Straatjongens. Morgen, Zondagavond zal het Hol- landsch Tooneelgezelschap van Lier de 35e opvoering komen geven van het beroemde drama in zeven taferee- len „Twee Straatjongens", naar het Fransch „Les deux gosses" van Pierre Decourcelle. Dit drama dat in den loop van dit jaar èn by het Nederl. Tooneel èn by het gezelschap Van Lier zulk een enorm succes verwierf, zal wel niet nalaten ook hier zyne aantrek kingskracht op het publiek uit te oefenen, temeer als men weet dat de door hare gewaardeerde medewerking by de voorstellingen der vereeniging „J. J. Crerner" welbekende actrice, mejuffrouw Marie Eggers, de rol van Fanfan daarin zal vervullen. Vrijdagavond had de door ons aan gekondigde vergadering plaats van leden der neutrale kiesvereeniging „Burgerplicht", waarin zou worden besproken of men de vereeniging ontbinden, dan wel een nieuw be stuur kiezen zou. De opkomst der leden was intus- schen niet groot genoeg voor bet nemen van een zoo belangrijk besluit. Na eenig debat, waaruit bleek, dat de meeste aanwezigen niet voor ont binding waren, werd de vergadering verdaagd, nadat het Bestuur zich be reid verklaard had, tot de volgende bijeenkomst aan te blijven. De firma A. Ratelband Co., si garenfabrikanten alhier, heeft smds eenigen tyd een reclame geëxploiteerd die by de reiziers op de Staatsspoor welbekend is. Zij legt namelyk in de kilometerboekjes van deze maat schappij stukjes gekleurd vloeipapier waarop behalve een annonce van hare fabriek en depóts, een reclame is ge plaatst voor de lyn Ylissingen-Queen- borongh der S.S. Om nn eens een merk te hebben, dat daarmee in verband staat en door geen ander kan worden overgeno men, heeft de firma Ratelband het merk Kilometerboekje in den handel gebracht. De etiketten in en buiten op liet kistje zyn een facsimile van de reclames op de vloeitjes bovenbe doeld. De sigaar is er een van twee en een halven cent en laat zich aange naam rooken. Naar ons wordt medegedeeld zal P. J. van Bodegom geen gevolg geven aan zyn voornemen om morgen, Zon dag, te trachten het record van Joh. Swets op den weg Haarlem—Amster dam te verbeteren. Zyne ouders zyn daar n.l. zeer tegen wat we ons heel wel kunnen voorstellen. Intnsschen schijnt het, dat Swets nu morgen met een ander een wed loop zal houden van Amsterdam af. Maar we staan niet voor de waarheid in, zoodat de lezer het ons niet euvel moet duiden, wanneer hij morgen op den straatweg niets te zien krygt. De heer W. Ten Boom heeft suc ces gehad met zyne voorstelling met de tooverlantaarn voor de kinderen zyner zondagsschool. De groote zaal van Felix Favore was Vrijdagavond stampvol en aan het nu en dan klin kend gul gelach der kinderen kon men hooren, dat zij pret hadden. De lichtbeelden, alle tafereelen uit de ge wijde geschiedenis, waren bizonder mooi en duidelijk en de heer Van der Miessen wist er een aardig woord je bij te zeggen, Dezer dagen werd alhier opgericht de Dames-Gvmnastiekvereeniging „D. I. N. D. U.' A." De oefeningen zul len plaats hebben op Vrijdagavond en geleid worden door den heer J. A. v. d. Boom, tnrnleeraar te dezer steder Presidente is mej. Alb. Ivan den Pauwert. Letteren en Kunst. In Eigen Haard van heden is op genomen een art. van Hugo de Vries over prof. W. F. R. Suringar, een „In Atjeh voorwaarts" met tal van af beeldingen; een slotartikel van A. J. Servaas van Rooyen over vreugde bedrijven in 'sGravenhage by de electie van prins Willem IV tot stad houder, nu 150 jaar geledenenz. De Wereldkroniek geeft o.m. een artikel over de Italiaansche opera met afbeeldingen, een portret van prof. dr. J. J. P. Valeton Jr. met bijschrifteen artikel over moderne oorlogsschepen, enz. Van de Leestafel. Het aardige boekje van Marie Robert Holt, Wie wil die kan, heeft zooeven een derden druk beleefd en dergelijke gebeurtenis is zeldzaam binnen de 'nauwe grenzen van ons vaderland. Op zichzelf is dat dan ook al aanbeveling genoeg voor dit boek, dat, hoewel voor de jeugd be stemd, door menigen oudere met graagte zal worden gelezen. (Uitgave van W. Hilarius Wzn., Almeloo). Van een heelwat somberder kant heeft Hubert Crackanthorpe de wereld bekeken gelijk blykt uit dezeven schetsen, waarvan bij denzelfden uit gever Mejuffrouw Titia vau der Tuuk een vertaling deed verschijnen. Wrak hout heet het en wrakhout op de levenszee zijn zeker de treurige hel dinnen en helden van deze schetsen. De schetsen zyn zonder twijfel goed geschreven, maaropwekkende lectuur zyu ze niet en de toestanden, die erin worden geëxposeerd stempelen het niet tot wat men „dameslec tuur" pleegt te noemen. In dat opzicht kan beter de roman Prometheus aanbevolen worden, ge schreven door Axel Lundegard en vertaald door Mej. Ph. Wijsman. Het is de geschiedenis van een beeld houwer die eerst oa tal van bezwa ren moeilijkheden! in zijn carrière, naam maakt. Een interessante lief desgeschiedenis is er door heen ge vlochten we zien met angst het gevaar dat de artist loopt, indien hy trouwen mocht met de al te vluch tige en onbeduidende Kathinka en de schrijver heeft er ons toe weten te brengen, om er ons in te verblij den, dat ten slotte de ernstig gestemde Gemma als zyn levensgezellin op treedt. Een boek zonder effectbejag, waarin op een eenvoudige manier eenvoudige toestanden worden getee- kend. Het werk is in 2 deelen, even als de vorige, by den uitgever Hila rius verschenen. De deugd van den eenvoud wordt ook betracht in Actie en Reactie, een boekje, dat een bundel schetsen ge noemd wordt, maar feitelijk eer een verhaal in schetsvorm heeten kon. Heel veel doorzicht is niet noodig om te ontdekken, dat de schrijver, die zich Hog noemt, in betrekking staat tot het lager onderwijs te Am sterdam, Want daarover en over niets anders handelt zyn boekje. Dat het een eersteling is laat zich uit den vorm vermoeden. Maar in ieder feval is het een leesbaar geschreven oekje, zonder aanstellerij of frasen- makery, dat zich wel laat lezen en een beeld geeft van verschillende onderwys-toestanden te Amsterdam. Misschien zelfs zullen de ingewijden op deze en gene figuur uit het boekje wel een naam weten te zetten. De taal is hier en daar wat stijf. Wij hebben nog nooit iemand hooren zeggen„ware het nietdat de studie een groot deel van mijn tyd in be slag nam"en de heer Hog denkelijk ook niet. En de man, die als de held van 't hoekje, dankt voor een gift met de opmerking, dat „die hartelijkheid en belangstelling een lichtstraal zal (zullen werpen in de treurige woning" enz." maakt zich niet alleen aan een onverdedigbaren metaphoor, maar tegelijk aan een boekenterm schuldig. Van de flrma Thieme Cie te PRINS BORGENSKY. {Bewerkt naar het Kngelsch.) HOOFDSTUK XXIV He laatste kans. Lis dat alles?" vroeg ik teleurgesteld* '.Ja, voor dit oogenblik ten minste. De tyd, dat gjj loogt handelen, zal spoedig genoeg aanbreken, te spoe- t helaas! Wy moeten alle mogelijke voorzorgsmaat- fcelen nemen, opdat ons plan niet kan mislukken," irvolgde Kavanagh. Want het is de laatste kans om ^ras te behouden." .Hebt gij reeds beslist wat gjj zult doen Hy aarzelde even alvorens my te antwoorden en zeide jen #Ik geloof dat ik het u wel kan toevertrouwengy lit niet onvoorzichtig zyn." »OnvoorziehtigHoe zou dat mogelijk kunnen zyn, toneer het leven van Taras op 't spel staat l" aDat is zoo. Wanneer onze vriend onze plannen door- et, worden al onze verwachtingen den bodem ingesla gen. Het is even noodzakelijk Taras in onwetendheid te laten als Rudersdorf te bedriegen. Als hy vermoedde, dat wy Gordon in zyn plaats naar Rusland transpor teeren, zou hy de eerste zyn om aan den minister te telegrafeeren, dat men hem misleiden wil." „Ja, hy zou onze plannen nooit goedkeuren. Gy kunt er op aan dat ik zal zwijgen." „Mijn plan is heel eenvoudig. Gordon moet op de een of andere wijze naar de herberg „Matrozenvreugde" gebracht worden. Daar zal by dan gevangen worden, maar natuurlijk niet door dezelfde lui, die Taras over rompeld hebben. „Hoe gemakkelijker alles loopt, des te plezieriger is het," vervolgde hy toen hij de uitdrukking van weer zin op my'n gelaat bemerkte. „Als gy me een ander, beter middel aan de hand kunt doen, zal ik het zeer zeker liever ten uitvoer brengen." „Zoudt ge hem niet een slaapmiddel kunnen ingeven evenals gij Taras dien avond hebt gedaan Hij schudde ontkennend het hoofd. „Ineen zeker opzicht zou dit onze taak veel aange namer en gemakkelijker maken maar wy moeten voor uit zien. Wat zouden de gevolgen hiervan kunnen zijn? Men zou zyn verdwijning spoedig bemerken en een on derzoek instellen; wanneer men ontdekte, dat hy in denzelfden toestand verkeerd had, als Taras eenige da gen geleden, en in myn gezelschap het laatst gezien was, welke uitlegging zou ik dan aan de vrienden van Gordon kunnen geven? Al is Taras nog zeer weinig achterdochtig, zon hij dezen samenloop van omstandig heden toch vreemd vinden en twjjfelen „Neen, neen, dat kan niet," ;viel ik hem in de rede. „Uw plan is veel beter. Maar hoe zult ge Gordon naar „Matrozenvreugde" meetronen „Wanneer de tyd gekomen is, zult gij hem er zelf brengen, voorgevende dat men Taras in hechtenis en in den kelder opgesloten heeft. Gij behoeft niet bevreesd te zyn," zeide hij, myn besluiteloosheid bemerkend. „Ik zal er voor zorgen, dat u geen kwaad berokkend wordt." „Daar dacht ik niet aangy weet, dat ik bereid ben alles te verdragen als Taras slechts gered kan worden. Ik betwijfel alleen of Gordon wel handelen zal, zooals wy wenschen. Stel u eens voor, dat by geen geloof aan myn verhaal slaat en er op aandringt Taras eerst in de club of ergens anders te gaan zoekenverbeeld u eens, dat hij in plaats van met my zich met een ander naar de herberg begeeft, hoe kunnen wy dan de waarheid voor Taras verzwijgen „Daar moeten wy eens ernstig over sprekenal deze veronderstellingen zyn niet by mn opgekomen, al weder een bewijs, dat het heter is zoo n moeilijke zaak niet alleen te behandelen. Het is zeer waarschijnlijk dat alles zal loopen zooals gij zegt (by dacht even na), tenminste als wy Gordon met van te voren inlichten. Zonder hem onze plannen mee te deelen, kunnen wy hem toch zeggen, dat Taras in gevaar verkeert en de hulp van een vriend noodzakelijk kon wezen. Ik geloof wel, dat ik weet hoe we moeten handelen. Om te voor komen, dat hy een andere persoon mede naar de her berg neemt om Taras te bevrijden, moet gij hem met myn rijtuig gaan afhalen. Maar denk er om, als Gor don er u over spreekt dat gij niet laat merken dat gjj iets van de zaak afweet, hegrypt ge ?"Aai I 'Br"' „Ja, zeker." „Opdat niemand zal vermoeden, dat wjj iets in den zin hebben, kom ik Taras zoo min mogelijk opzoeken. Wanneer ik een beter middel heb gevonden, zal ik het u laten weten. In elk geval zal ik u, wanneer het oogenblik van handelen nadert, de noodige inlichtingen geven." „Hoe lang zal het nog duren?" „Dat hangt er van af. Ik zal alles zoo spoedig mo- felyk in orde brengen. Maar zoolang moet gy geduld ebben. Een enkele onvoorzichtigheid kan noodlottig wezen. Wanneer we ons te veel haasten, zou de achter docht van Rudersdorf opgewekt kunnen worden en dan... (voegde hy er zuchtend by) ik heb ook myn eigen za ken te regelen, en vrienden op te zoeken, die ik mis schien voor de laatste maal zie." Hy zweeg eenige oogenblikken en toen, alsof by elke gedachte, die zijn besluit aan het wankelen kon bren gen wilde verdrijven, voegde hy er by „Denzelfden dag, dat Gordon aan boord van de „Vol ga" wordt gebracht verlaat ik Engeland. Men zal veronderstellen, dat wy samen op reis zyn gegaan. totdat eindelijk de waarheid bekend wordt" {Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1897 | | pagina 1