fc bedrag ver overschreden en reeds een flinke winst gemaakt. Wel is er beduidend minder gevan gen dan het vorige jaar, doch dcha- ringprjjzen waren veel hooger. De mindere vangst heeft bovendien een mindere uitgaaf voor tonnen en zout veroorzaakt en ontlast de onkosten- rekening belangrijk. Het is dit jaar weer duidelijk gebleken, dat een schrale vangst in het begin van de haringvissclierij eer voordeelig dan nadeelig is. De haring krijgt terstond een prys. die wat beteekent, en ze behoudt dien prys. In de laatste dagen is onder den Engelschen wal tamely k veel haring gevangener zyn bom men, die in minder dan een week met volle lading thuiskwamen. De heen- en terugreis kost in dat gedeelte van het seizoen heel wat minder tijd dan in de vorige maanden. N. R. Ct. Zondagmiddag werd aan de Vink- brug nabij Leiden op een le klasse coupé van trein 30 Rotterdam—Am sterdam geschoten, zonder iemand te treffen. By aankomst te Leiden werd de politie er mee in kennis gesteld. Zakkenrollers. De politie te Gorincliem heeft Maandag op de paardenmarkt aldaar de hand gelegd op 2 Belgische zak kenrollers. Maandagavond werd by aankomst te Rozendaal door een reiziger van trein 39 Amsterdam—Parijs een por tefeuille met geldswaarde gemist. Men vermoedt dat hem deze is ontrold. Een dame die met den laatsten trein van Rotterdam naar Antwerpen moest, kwam Maandagavond tot de onaangename ontdekking, dat haar goedgevulde beurs benevens het plaatsbiljet haar was ontfutseld. Gooisehe stoomtram. Zondagavond is de Gooisehe stoom tram by Muiderberg ontspoord. Door onoplettendheid van den machinist werd de verkeerde wisselstand niet opgemerkt en de locomotief liep uit de rails. Het ongeval had gelukkig geen ernstige gevolgen. De „Maasdam". Omtrent het ongeluk aan boord van de ..Maasdam" wordt nog nader ge meld dat op den morgen van den 7en op 700 mylen ten westen van Lizard een ontploffing in de machinekamer glaats greep, waarbij de machines van oogen en lagen druk werden scbadigd. Er liep een zware zee, zoodat men slechts langzaam vooruitkwam. De Duitsche tankboot „Elsie Marie" bood hulp aan, maar de kabels braken en konden wegens de hooge zeeën niet vernieuwd worden. De „Elsie Marie" bleef in de nabijheid totdat de „Maas dam" in staat was om vooruit te ko men en zette toen haar reis voort. Na een vervelenden tocht van zes dagen liep de Hollandsche stoomer de haven van Plymouth binnen, waar zyn ach ter-machine brak, zoodat hy geheel hulpeloos werd. Een der andere schepen van de maat schappij zal te Plymouth de reizigers gaan opnemen. Te Driel {gemeente Heteren) zyn des nachts van een viertal jonge paar den, van den landbouwer B., de staar ten tot op het been afgesneden. Smokkelhandel. Men sehryft aan de Vliss. Cl. uit Hulst Nu er met tabaksmokkeien niets meer te verdienen valt, wordt't rund vee des te meer over de grenzen ge bracht. Weinige dagen gaan voorbij, dat er van Hulst oit geen rundvee België binnengesmokkeld wordt. Zelden brengt men maar enkele runderen tege lijk over, meestal troepen van 20 a 50 stuks, ja soms tot 100. By iedere koe behooren 3 geleiders, die naar gelang van gemakkelijk of moeilijk overbrengen (of men al of niet met de kommiezen in aanraking komt) 8 of 10 franken per hoofd ontvangen. Dat deze mannen, gewapend met dikke knuppels, ja soms met vuur wapens, er alles behalve voorkomend uitzien, is licht te begrijpen. Wie dan ook een „stouw" koeien, gedreven door driemaal zooveel dryvers, ont moet, mag bly zyn, wanneer by rus tig kan passeeren. Niettegenstaande: de smokkelaars de kommiezen weinig vreezen, zouden toch meer runderen in handen der douanen vallen, indien hun niet door spionnen, die den ge- heelen dag de gangen der kommiezen nagaan, de veihge wegen werden aan gewezen. Meermalen zyn zij, die be richten naar den hoofdtroep over brengen, van een rijwiel voorzien... In hoogen nood gebeurt Let wel eens dat de smokkelaars den kommiezen een beestje, als voorlooper, in handen sturen. Onderwijl dat dezen dan met het aangeslagen rund naar't kantoor trekken, schuift de geheele troep België binnen. Gaat 't overbrengen dikwijls ge makkelijk en heel rustig, meermalen heeft men ook met groote bezwaren to kampen. Een echte smokkelaar, echter, laat zich niet gauw afschrik ken en staat niet spoedig zyn beestje af. In woeste vaart gaat 't soms door veld en bosch, over sloot en heg, ja meermalen zwemmen de koeien met hare dry vers een breede gracht, een kanaal of een plas over, om zoo den kommiezeu te ontkomen. Naar men beweert, moet oene koe al zwemmende gemakkelijk te besturen zyn en zon der moeite hare drie drijvers, twee aan den hals en een aan den staart, overbrengen. Daar 't smokkelen nog al stil in zyn werk dieot te gaan, loopen de dry vers barrevoets of op hunne kou sen en bestrijkt men de tong der koeien, om dezen 't loeien te beletten, met groene zeep. Even voorbij de halte Mastenbroek werd Maandagmorgen van een koppel vee, groot 14 stuks, een vijftal gedood door ecu van Kampen komende losse machine. Doodslag. Te Winschoten zyn gevankelijk binnengebracht uit Sellingen J. T., W. V., S. K. en B. L., die in een twist Albert Huitin g, van Zuid veld, met knuppels hebben doodgeslagen. Allen bekenden reeds den moord ge- te hebben. Toen Vrijdag jl. na afloop der vee markt te Leeawarden de veetrein stond te vertrekken, werd ontdekt dat een wagen nog niet was ontsmet. Een arbeider van de Maatschappij tot exploitatie van veestallen, van welke maatschappij de ontsmetting wordt bevorderd, niet wetende dat de wagen reeds was geladen, wierp vau boven er eone hoeveelheid carbolwa- ter in. De in den wagen staande run deren begonnen er aan te likken en spoedig hadden ze alles binnen. De gevolgen bleven niet uit. Weldra bleek aat de beesten hevige pijnen hadden te verduren. In weerwil van zoo spoe dig mogelijk toegepaste middelen moesten eenige ossen het met den dood bekoopen. Letteren en Kunst. De echtgenoote van Verdi, de be kende zangeres Giuseppina Strepponi, is in haar villa te Busseto overleden. Sport en Wedstrijden. Paardensport in Japan. De hippische sport is in Japan zeer iu eere. De Keizer is een hartstoch telijk liefhebber van wedrennen, doch een verklaard tegenstander van alles wat naar spel zweemt; vandaar dat het wedden verboden is. Overigens zyn de rennen alleen voor de rijke lui, daar men voor entrée ongeveer f750 moet betalen, een prys veel te hoog voor de midden en lagere klasse der bevolking. De paarden van den Keizer treden gewoonlijk als overwinnaars uit den stryd. Z. M. bezit dan ook een be langrijken renstal en uitgestrekte fokkerijen. Op de keizerlijke boerderij te Nicap staan niet minder dan 2000 paarden; op die te Simoutha telt men er 600, en op die te Soloyama 400. De Keizer interesseert zich bijzonder voor de paardenfokkerij. Dit jaar o. a. zond hy Myama, directeur van zijne stoete rijen, naar Europa, om daar de manie ren van het fokken te bestudeeren, en te zien of daar ook iets nieuws, voor het Japansche ryk van belang, te leeren is. (N. S.) Match. Morin—Jacquelin. i De opzienbarende match tusschen Morin en Jacquelin te Parys is, voor een publiek van duizenden ten gunste van Jacquelin beslist De eerste afdeeliug ging over 1333.33 M. Jacquelin won met éen wiellengte vóór in 2 min. 473/s s. Op het laatste moment wist hij tusschen zijn tegen stander en het touw door te snappen. Morin was toen nog, bij de laatste bocht, voorJacquelin in zoo'n spurt te zien passeeren, bracht hem even van de wijs, en inmiddels was hy ge slagen. De tweede af deeling ging over 2000 M., gewonnen ook door Jacquelin in 5 m. 10 s. Morin had de leiding, maar 400 meter van de eindstreep af, spurt Jacquelin iplotseling en komt Morin drie lengten voor. Deze loopt snel in, en 100 meter vóór de finish heeft by Jacquelin weer ingehaald, maar hij raakt even zyn achterwiel; Jacquelin laveert een eind op zij, en Morin geeft het onder protest op, protest dat echter niet wordt aangenomen. Morin heeft Jacquelin onmid dellijk weer uitgedaagd tegen Zondag en ook Arend, omdat deze dan met Jacquelin zou matchen. Morin acht zyn nederlaag onregelmatig. Harddraverij- en Ren- vereeniging. In de Maandag te Amsterdam ge houden algemeene vergadering der Harddraverij - en Renvereeniging,voor namelijk belegd tot het kiezen van bestuursleden, deelde de voorzitter meüe, dat aan de beurt van aftreden waren de heeren C. J. van der Ou- deimeulen te 's Gravonhage, H. van Wickevoort Crommelin te Heemstede en Th. A. van den Broeke te Hil versum. De heer van der Oudermeulen had verzocht voor eene herbenoeming niet meer iu aanmerking te komen. Hem bracht de heer Crommelin een woord van dank voor hetgeen hy in het be lang der vereeniging heeft gedaan. De heeren Crommelin en Van den Broeke werden herkozen en in plaats van den heer Van der Oudermeulen werd gekozen majoor Braams. Bjj de omvraag gaf een der aan wezigen het bestuur in overweging om in het fonds voor ongevallen, jockey's onder de races overkomen, ook op te nemen de pikeurs die daar voor gaarne boven de kosten van hnn rijbewijs een aanzienlijke bijdrage in de kas zouden willen geven. Dit zal overwogen worden. Eene poging om het volgend jaar wedrennen op groote schaal te Clin- gendaal te houden, zal mede een punt van overweging zyn. Do heer Muller, die in September op zoo'n lofwaardige wyze in Trans vaal onze schermkunst wist hoog te houden tegen den Amerikaan, die zich kampioen van de Zuid-Afrikaan- sche Republiek noemde, is dezer dagen in eene buitengewone vergadering tot eerelid van den Onderlingen Am- sterdamschen Schermcnrsus benoemd. Vroeger was de heer M. lid van bovengenoemde vereeniging. RECHTSZAKEN. Schadeloosstelling. Het Openbaar Ministerie by het gerechtshof in Den Haag concludeerde Maandag tot bevestiging van het von nis der rechtbank te dier stede, waar bij werd [afgewezen de vordering, door de weduwe van den chef-de-bureau by de H. IJ. S. M., die in een mod dersloot tusschen Rotterdam en IJs- selmonde geraakte en korten tijd later overleed, ingesteld tegen de Eerste Nederland&che Verzekering-Maatsch. en strekkende tot uitkeering van f 20,000, wegens een verzekering tegen de geldelijke gevolgen van ongeluk ken door bovenbedoelden ambtenaar by genoemde verzekering-maatschap pij gesloten. Uitspraak 20 Dec. GEMENGD NIEUWS De werkstakende diamantbewerkers te Antwerpen hebben besloten tot het laatste toe vol te houden. Zoodra dit besluit bekend werd, besloten de eige naars van diamantsnyderyen en de leden van den bond van eigenwerk makers om de molens clrie-en-zestig uur te bly ven laten draaien. De kleine bazen kunnen anders handelen, als zo willen. Electrisclie locomotief. Vrydag heeft een proeftocht plaats gehad, tusschen Parys ea Mantes, van een trein van 12 spoorwagens getrokken door een electrische loco motief, gebouwd door den ingenieur Heilmann. Een stoommachine wordt als motor gebruikt en de locomotief die van voren puntig toeloopt, heeft een gewicht van 123,000 kilo; aan haar is een wagen verbonden die 20 kub. meter water bevat, zoodat de trein 250 A 300 kilometer aan een stuk kan afleggen. Het gevaarte rust op acht wielen en by den proeftocht bleek dat de constructie zoodanig was dat schokken en dreuning vermeden worden. Oorlogs-nabetrachtingen. De verontwaardiging over de ont hullingen omtrent de onbruikbaarheid der Grieksehe torpedo's is nog niet bedaard en reeds komt de Neologos met een nieuw schandaal. Het blad beweert, dat een deel van het staande leger met onbruikbare patronen was uitgerust tijdens den oorlog met Tur kije. Kort voor het uitbreken vau den oorlog waren de soldaten voor zien van patronen die in 1880 waren aangeschaft. Een jong officier die met deze patronen proeven nam, bevond dat zy niet te gebruiken waren wegens de slechte hoedanigheid van het kruit. Op zyn aandringen kocht de regeering nieuwe patronen, maar na het begin der vijandelijkheden kwam er groot gebrek aan munitie. Een hooggeplaatst officier moet toen aan de soldaten weder de onbruikbare patronen van het jaar 1880 hebben doen uitreiken, hoewel hy wist dat er niets mee aan te richten was. Een ongeluk met koord dansers. Te Altripp, in de Pfalz, gaf de koorddansers familie Frank een voor stelling voor een groot publiek. Het hoofdnummer zou gevormd worden door het volgende kunststuk: Tien meter boven den grond werden twee koorden gespannen, evenwijdig met elkaar loopend, doch ongeveer 3/4 M. van elkaar verwijderd. Over het eene koord zou loopen de 19-jarige zoon, over het andere de 17-jarige dochter, een beeld van schoonheid. De beide koorden waren aan de zyde bevestigd op eon dak, aan de andere zyde aan stangen. De gevaarlijke tocht werd gedaan zonder balanceerstok, doch zoo dat de beide waaghalzen elkaar steun den. Men was reeds op bet midden van het koord, toen een ketting los schoot en broeder en zuster Daarbe neden stortten. Beiden waren onmid dellijk dood. De duitsche fabrikant Kromer,in wiens werkplaats indertijd elf personen het leven verloren tengevolge van eene ontploffing, is door de rechtbank te Aschaffenburg wegens overtreding van de wet op de ontplofbare stoften tot 3J/2 maand gevangenis en in de kosten veroordeeld. In een Rechtbank inge broken. In den nacht van Donderdag op Vrijdag is te Berlijn ingebroken iu het gebouw van de rechtbank, voor crimineele zaken en wel in een af- deeling. die als bewaarplaats diende voor in beslag genomen voorwerpen De concierge vond 's ochtends het hek van den kelder open en het slot verbroken. Toen men aan liet zoeken ging vond men ook den dief, die zich in een donker hoekje had verscholen en een klerk van het Ambtsgericht bleek te zyn. Klondyke. Van de verschrikkingen, die aan een tocht naar de goudvelden van Klondyke vast zitten en vooral niet voor de mensehen alleen, geeft een brief van een van de leden der re- geerings-expeditie, die onder leiding van den Canadeeschen minister van binnenïandsche zaken öifton van de Westkust naar de Yukon vertrokken is, iets te voelen. Hy schreef den 16n October van Skaguay aan het Lynn-kanaal „De verhalen van de doode paar den in den Witten pas (by Skaguay) zyn niet overdreven. Van de 3200 paarden, die aan deze zyde van den pas den overtocht begonnen, zyn er slechts 200 overgebleven. De andere zyn bezweken tengevolge van ver keerde behandeling, ruwheid van bet pad, het harde klimaat, overbelasting overmatigen arbeid en ontbering. Men kan zich geen droeviger aanblik den ken. Laatst volgde ik onze pakossen een paar mylen het pad op, en zag de arme beesten verstrooid liggen tusschen het geboomte, in de Ska- guayrivier, in spleten of op hot pad diep in den modder gezakt. Gij kunt u geen voorstelling vormen hoe moei lijk het is met pakdieren den Witten Pas te beklimmen. Ik volgde onze ossen een steil en ruw pad op. Zy hadden zich door een nauwe spleet in de rots op te hyschen, terwijl zy met een last van driehonderd pond op hun rug door stroomend water gingen. Het optornen van de beesten in een houding van een hoek van 35 graden tegen de rots op, terwyl hun last op hun flanken slingerde en zy alle spieren moesten spannen om hun houvast te bewaren en vooruit te ko men, was pijnlijk om te zien. Spoe dig viel een van de zware kerels de rots af, in een holte. Hy verroerde zich niet meer tot hem den last was afgenomen Den volgenden dag kwam het bericht, dat een der ossen zich in een spleet den hoef had af gerukt. Hy moest doodgeschoten wor den en zijn vleesch werd tot voedsel van de honden gebruikt/Twee andere konden niet meer, en de overige moesten opnieuw beslagen worden..." Te Skaguay vond de schrijver on der de gelukzoekers volslagen anar chie heerschen. En het klimaat was er ellendig. Cuba. In de Cubaansche provincie Pinar del Rio hebben weder gevechten met de opstandelingen plaats gehad. Zy weerden zich duchtig en verloren 41 dooden, terwyl aan Spaanscbe zyde 31 man vielen en 42 gekwetst wer den. In de provincie Puerte Principe hebben de oproerlingen een dynamiet- aanslag op een trein gepleegd. Twaalf personen werden gedood en 27 ge wond. De rebellen hebben een aanval ge daan op San Juan Ieras, doch zyn teruggeslagen met achterlating van tien dooden. De bewoners hielpen de soldaten by de verdediging van het dorp. Twee hoeren en een vrouw zijn gedood, vier soldaten gewond. De overstroomingen in Roemonië van dit jaar hebben, volgens officieele opgaven voor byna veertig raillioen lire schade aangericht. Het verlies, den uitvoerhandel door het mislukken van den oogst toegebracht, wordt op ten minste 10 millioen lire geschat. Een merkwaardig geval van lethargie' heeft zich onlangs in de Russische provincie Koursk, ten huize van een rentenier, voorge daan. Een jong meisje uit do pro vincie Kharkow, was tengevolge van hevige hoofdpijn in zwijm gevallen. Haar bewusteloosheid was vau dien aard, dat haar pols niet meer merk baar was. Drie dagen later meende men, dat zy overleden was, tenge volge van een hersen-aderbreuk, waarom men een priester uit het na burige dorp ontbood om de begrafe nisplechtigheid voor te bereiden. Toen deze priester arriveerde, was hy ten hoogste verbaasd, de pseudo-overle- dene geheel gekleed en zelfs gekapt door de kamer te zien rondwandelen. Des avonds van denzelfden dag ver viel het meisje opnieuw in een le- thargischen toestand en de dokter slaagde er eerst na een week in, de schijndoode tot het leven op te wek ken. Zy vertelde toen gedurende haar slaap, alles wat in baar nabij heid gesproken, zelfs gefluisterd werd, duidelijk te hebben verstaan. Ze had echter geen macht gehad, zich te be wegen of eenig ander teeken van leven te geven. De ongelukkige is thans ernstig ziek. Aardbeving in Mexico. Oaxaca en andere staten van Mexico zyn door een hevige aardbeving ge teisterd. Er zijn veel huizen vei eb en men vreest dat een groot a menscheu omgekomen zijn. va mei ijk in die streken waaruit nog geen betrouwbare berichteéai vaugen heeft De kustplaatsen ij neu 't sterkst geleden te hebbei Eon boom in don vonf^ van two© kamers. Op den linkeroever van de de Oder, te Ratibor in Silezië, 'e! een allermerkwaardigste boone(^ zoo geleid en in elkaar gedrai A dat hy meer op een huis dan o boom gelijkt. Het is een eschdoorn dan 100 jaar oud en gedurend 0j grootste gedeelte van dat tydpe er aan gewerkt om hem dien te geven. De stam rijst uit den, op als elke andere eschdoorn, een trap leidt naar het eerste waar de takken van lieverlede elkaar gevlochten zijn, dat z stevigen vloer vormen.Daarboven tweede verdieping, kleiner in dia en op dezelfde wijze gevormd.]"' om eiken vloer zijn de takkire stevige wanden gevlochten, die cirkelvormige kamers vormen, van die kamers is verlicht dooi06 vensters, in de wanden van fca' en gebladerte uitgehouwen. Be en aan den kop van den boom Q. men de takken op de natunej wijze laten uitgroeien, terwyl de den tusschen de eerste en t verdieping on de kanton van steropeniugen net gesnoeid w gehouden. In die kamers won zomers soms geslapen. De oude is iu gaven toestand en een der: waardigheden van de streek, hy groeit. Vt Zwijgers. Dat er iemand kan zijn, die eed op doet om het overige va leven stom te blijven, schijnt onbegrijpelijk, want van alle mei lijke gaven is de spraak, zoo nie schien het meest, dan toch zeeiQ( te waardeeren; en toch is hete,j( kend feit, dat er verscheidene len zyn geweest van mannen en wen, die by zekere gelegenhedi^ zworen hebben nooit weer te spreken en die hun eed strikt h gehouden. Nog slechts eenige weken g< is er in een van de Westelijke.' van Amerika een man gestor verg sinds vyf-en-twintig jaar geen gesproken had. De aanleiding d was aldus: Op zekeren ochten zocht liy zyne vrouw een st teekenen in verband met eene bez die hy had; maar om de een of a reden weigerde zij. Daarop zw< man, dat hy nooit weer met wilde spreken en verder dat er lang als hy leefde, tegen niemaf0 woord meer over zijne lippetf'^ komen. [s Hij hield zyn eed getrouw. "t wat hij, hetzij thuis of op zijn kal'{ te beschikken had, ging schril^ en daar hij een man van een" hankelijk inkomen was, binder<L zonderling gedrag hem niet ija beroep. Na verloop van yyf-enfo€ tig jaar stierf hy aan gastrische k gedurende dit vierde van eeneL had hy een volstrekt stilzwijgen gehouden. ee Een even zonderling geval Frankrijk plaats. Eenige jaren gfcc ontstond er in een van de groote misnoegdheid wegens yj harde maatregelen, door het plaafo bestuur genomen, en na Vorsen vergaderingen om er tegen te ]L teeren, werd een jong advoca zijne welsprekendheid en kunc- roemd, naar de autoriteiten afa den, ten einde hen te overredi die tirannieke bepalingen te latei vallen of ten minste te wijzigei aanvaardde zijne taak vol ij\T" volbracht die naar behooren, zonder gunstig gevolg. Toen hij bij de dorpelingen P1 kwam en hun zyne mislukking deelde, vond hij niet alleen geeijL* pathio by hen, maar zy keerdep als éen man tegen hem, scholdepc voor een domkop uit, en zeide# als hy het maar goed had aaugd< zyne pogingen zeker den gewenF itslag zouden gehad hebben# ..pijt over zijne teleurstelling ef5 gegriefd door de ondankbaarheP' net volk, zwoer hy, dat hij nooit?' zyne lippen zou openen om te spj? omdat die lippen, tot algemeen if Zonder een woord te zeggen, haastte Gordon zich door de menigte heen, terwyl zyn gelaat de diepsto verslagenheid uitdrukte. HOOFDSTUK XXVI. Kavanagh geeft mij het afgesproken teeken. De zaken staan goed," zeide Kavanagh, toen wy ons alleen bevonden. ,.Er is geen gevaar." „En Rudersdorf is hier," zeide ik bevend van angst. „Och, wel neen. Ik zeide dat maar, om me van Gor don te ontslaan. Zie maar, daar komen ze samen aan. Laten wy doorloopen. Boven aan de trap zullen wy hen wachten, want ik heb u een belangrijke mede deel ing te doen. Als ik u van avond niet had kunnen spreken, was ik toch morgen ochtend even by u aan gekomen." Wy begaven ods naar boven. Onder aan de trap zag ik de hoofden van Taras en Gordon boven de menigte uitsteken. Kavanagh ging op zoo'n gedempten toon voort, dat het volstrekt onmogelijk was voor een auder dan de toegesprokene te hooren wat hy zeide. „Alle voorbereidende maatregelen zijn genomen. We moeten nu een gunstige gelegenheid afwachten om den beslissenden stap te doen. Deze gelegenheid kan zich na van avond elk oogenblik voordoen Het zal ver moedelijk wel morgen zyn 's avonds donk ik maar een uur kan ik niet bepalen of overmorgen avond maar zeker ook niet later. Het is bepaald noodig, dat gij u gereed houdt oogenblikkelijk te, handelen, wan neer het van u gevergd zal worden. Alles hangt van uw stiptheid en volgzaamheid af." „Wat moet ik doen?" „Ik zal het u zeggen. Luister aandachtig, want waarschijnlijk zal de gelegenheid zich niet meer voor doen, dat ik u myn inlichtingen kan herhalen. Het zou kunnen wezen, dat Taras in uw gezelschap is, wanneer ik u het teeken kom geven. Ziet gij dezen ring aan myn vinger? (by trok zich zachtjes aan zyn knevel) Wan neer hy zich aan myn linker hand bevindt, moet u dat tot teeken verstrekken, dat wy nog niets kunnen uit richten. Maar draag ik hem aan den pink van myn rechterhand versta me wel, myn rechterhand ver laat dan zonder ophelderingen te geven, want dat is het beste, het salon of het atelier, of waar gij u ook be vindt kleed u dan zoo spoedig mogelijk cn verlaat het huis. Ik zal Taras wel een tien minuten aan de praat houden. Myn rijtuig zal u voor de kerk wachten; gy zult den koetsier dadelijk herkennen, want gij hebt hem reeds meermalen gezien. Ik heb hem de noodige inlich tingen gegeven. Zoodra gij ingestegen zyt, zal bij u naar Gordon brengenGeorge zal zich ongetwijfeld op zyn kamers bevinden, want ik heb hem gezegd dat Rudersdorf in den namiddag waarschijnlijk zyn slag zal slaan. Gij moet hem het volgende zeggenTaras is na het diner uitgegaan en nog niet teruggekeerd. Kavanagh gelooft, dat men hem naar Shadwefi gebracht heeft, en ny heeft my zyn coupe afgestaan om hem te zoeken. De koetsier weet wel, waar hy ons brengen moet G in 's hemels naam spoedig mee „Herhaal my nu woord voor woord hetgeen ik ge zegd heb." Ik deed het, waarop hy zeide: „Gij behoeft uw rol niet in te studeeren. Uw zeer natuurlijke zenuwachtigheid zal niemand aan het ge loofwaardige van uw verhaal doen twijfelen." Ik wilde hem nog vragen, hoe ik moest handeleu, wanneer ik te Shadwell was aangekomen, maar wy be vonden ons reeds boven. Hy stond stil en zeide: „Daar zyn ze al. Wanneer Gordon vraagt, wat ik u heb meegedeeld, moet ge hem zeggen, dat ik Ruders dorf ontmoette op het oogenblik, dat hy u naar het terras volgde en hem aan zyn pels met marterbonten manchetten herkende. Druk hem vooral op het hart, Taras niet te verontrusten en wees zelf uiterst voor zichtig als gij eeuigen prys op't leven van Taras stelt." Taras en Gordon voegden zich by ons, juist op het oogenblik dat wy voor een standbeeld stilstonden en Kavanagh op langzamen toon eenige aanmerkingen op het beeldhouwwerk maakte. Dit hoorde Taras eu nu ont stond er eenig geschil over dit punt tusschen Kavanagh en zijn vriend, zoodat ik ongemerkt met Gordon kon achterblijven, terwyl wy ons naar het zp ebouw bega ven. Ik beefde vau angst, nu ik wist da i oogenblik van handelen zoo naby wassombere voorgevoelens drongen zich aan my op en ik vreesde myn rol niet tot het einde toe te kunnen spelen. Onbewust voelde ik, dat onze handelingen niet i den haak waren, terwyl ik nu de noodzakelijkheid, Gordon te bedriegen, niet meer inzag. Ik antwoordde George zeer afgetrokken ip al de vragen, die hy mij deed, zoodat hij eindelijk zeide|0< „Kavanagh heeft u onnoodigen angst bezorgd ;p myn arm, gy zult anders flauw vallen." Hoewel met tegenzin, voldeed ik toch aan zijf30 zoek, want ik voelde, dat ik steun noodig had. „Dank u, het zal wel spoedig overgaan. Er isw meer te vreezen." pi „Natuurlijk niet," zeide hy op vrooljjken toon;p zouden zy hem nu kunnen doen, te midden van z(C menschen, terwijl wy er toch zyn om hem te bei men. Ik begrijp Kavanagh niet, hy kan zich aG zoo goed beheerschen on is altijd zoo voorzichtig's is volstrekt zyn gewoonte niet iemand onnoodigE rust te maken. Waar heeft hy Rudersdorf gezien- „Hy volgde ons naar het terras en droeg eei met marterbonten opslagen." „Maar daar staat hjj l" riep Gordon met gesa stem uit Hij stond plotseling stil, terwyl hij een persop. aan de overzijde stond, gadesloeg. Daarop herna" knorrig met zyn voet op den grond stampend0 „Wat ben ik toch een domoor! Die man geen pels met marterbont en waarschijnlijk zulP zich wel een dozy'n heeren met zulke pelzen be vil E Wordt vervrjlgP.

Haarlem's Dagblad | 1897 | | pagina 2