laren ook ouderling door bogen ver bonden zy'n. Op de overdekking rust een door gaand balkon, voor elk huis natuur lijk afgescheiden. De winkels hebben een mooie diepte; sommige zijn zelfs 11.5 m. diep. Z\j zjjn op het noorden gelegen en hebben dus nooit last van zon. Aan de achterzijde ontvangen zij hun licht uit de tuinen der Heer en Keizersgracht. Boven de winkels komt ecu entresol, en daarna 2 of 3 verdiepingen. De gebouwen zullen een modern karakter aragen. Wij waren in de gelegenheid de plannen te zien en erkend moet wor den, dat de architecten bijzonder veel afwisseling hebben weten aan te bren gen in den gevel. Gewerkt wordt met bak- en hardsteen. Bovendien is men hier door den slinger vorm van de Raadhuisstraat, tusschen de Heeren- en Keizersgracht, in de gelegenheid geweest, een zekere losheid aan de winkelgalerij te geven, die aangenaam aandoet. Het gezicht op den Westertoren is bovendien be houden. Aannemers zullen zyu de heeren Staal en Haalmeijer. Hbld. Brand. Donderdagochtend vroeg omstreeks 6 uur werd te Amsterdam de hulp der brandweer ingeroepen voor een zwaren binnenbrand in het meubel- magazijn van den heer Dietz aan de Prinsengracht bij de Reestraat. He: vuur was zeer moeielijk te be naderen men moest daartoe den weg nemen door een perceel der Ree straat. Het brandend houtwerk van den meubelvoorraad verwekte zoo veel rook. dat een der brandwachts, zekere Luydens, bedwelmd geraakte en, na eerst op straat weder bijge bracht te zijn, voor alle zekerheid naar het gasthuis moest worden ver voerd. Twee zolders van het magazijn zijn uitgebrand, het verbrande was ver zekerd. Ziekenverpleging. Den 4den November jl. heeft in het Wilhelmina-Gasthuis te Amsterdam de uitreiking der diplomas plaats gehad van de afgenomen examens vanwege het „Witte Kruis", afd. Am sterdam. De namen der gediplomeerden vol gen hieronder. Examen Ziekenverpleegster. Opgeleid in het Wilhelmina-Gast huis: S. C. Baarbé, S. M. Batz, J. Bergbuys, J. M. Burgers, E. J.Bre mer. C. J. v. Dishoeck, M. B. C. v. d. Est. G. A. Formijne, A. C. J. Gravelotte, D. Gregorius, E. E. van Heteren, A. de Jong, M. Kroes, C. O. Ledeboer, A. M. Drayton Lee, M. H. J. van Marie, O.M. vanMee- keren, M. ter Meer, C. B. Proot, M. M. Vastenou. J. Visser, M. H. D. G. de Wilde. Opgeleid in het Binnen- GasthuisC. S. Bejjmohr, A. Bosch, J. Dijkstra, C. Faassen, W. E. Haal- boom, C. G. v. d. Horst, A. van Len- sen, M. Lodden, J. M. Schenk, L. Schiltbuis. Opgeleid in het Isr. Zie kenhuis S. Barnstyn, C. G. des Bouvrie, T. J. des Bouvrie R. Frank, R. Frank, E. S. van Straten. Opge'eid in het Diaconnessenhnis te LeeuwardenM. Boonman, G. Ozinga. M. C. Wavelaar. Opgeleid Acad. Ziekenhuis te GroningenJ. C. Deelman. Opgeleid Sted. Zieken huis te ZutphenE. G. J. Kobus, B. H. Kwerreveld. Opgeleid. Sted. Ziekenh. Rotterdam: M. Ovcrbeek. Opgeleid Sted. Ziekenh. Leeuwar den: E. A. J. Zwartjes. Opgeleid Verplegingsgesticht te Harlingen M. A. J. v. d. Est. Eraavwrouwverpleegsiers. S. C. Baarbé, S. M. Batz, J. M. Burgers, E. J. Bremer, C. J.A. van Dishoeck. M. B. C. v. Est, G. A. Formyne, A. C. J. Gravelotte, D. Gregorius, M. M. van Heteren, A. de Jong, G. Q. Ledeboer, A. M. Dravton Lee, M. H. J. van Marle, M. "ter Meer, C. B. Proot, M. M. Vastenou, J. Visser, M. H. D. G. de Wilde, S. G. Smit, S. Barnstyn, C. G. des Bouvrie, T. J. des Bouvrie, R. Frank. R. Frank, E. S. van Straten. Enrico Ferri. Het comité H. van Kol—P. J. Troelstra—F. M. Wiebaut, dat ten vorigen jare in de universiteits-steden enkele bekende sociaal-democraten uit het buitenland als sprekers deed op treden, gaf Woensdagavond gelegen heid in Concordia te Amsterdam een voordracht tc hooren van Enrico Fer ri, hoegleeraar te Rome, die eene rede hield over Socialisme et criminaliié. De spreker werd luide toegejuicht. Van de gelegenheid tot gedachten- wisseling werd gebruik gemaakt door de heeren Cornelisscn en mr. i Gigch. Een dienstmeisje, dat Woensdag in een huis op den Zeedyk te Am sterdam in brand geraakte, is dien nacht in het Binnen-Gasthuis aan de gevolgen overleden. In een terp te Wirdura, by Leeuwar den, is op ongeveer 2 meter diepte een ijzeren zwaard gevonden, liggeude op een geraamte. Het geheelc wapen heeft eene lengte van ongeveer 1 meter. Het gevest is zonder handbedekking, de kling is recht, 6 a 6*/2 cM. breed, tweesny- dend en loopt puntig toe. Op enkele plaatsen is hout vastgehecht, vermoe delijk van een houten scheede. Letteren en Kunst. Door de opera van der Linden zal weldra worden opgevoerd Cleopatra van den Deenschen componist Enna, die zich reeds bekendheid verwierf door zyne opera die Hexe. Donder dag ontving de directie een telegram van den componist, dat zyn overkomst op Zaterdag en Zondag a.s. meldde. Sport en Wedstrijden. IJssport, De volgende data zijn voor de aan staande wedstrijden vi 5 en 6 Februari. Davos Platz. We reldkampioenschap in 't hardrijden. 6 Februari. Tronttjem. Kampioen schap van Europa in 't kunstryden. 19 en 20 Februari Helsingfors. Kampioenschap van Europa in 't hardrijden. Half Februari. Londen. Wereld kampioenschap in 't kunstrijden. RECHTSZAKEN. De Rotterdamsche rechtbank ver oordeelde Donderdag den slagers knecht A. Schillemans, die in de kermisweek zijn baas P. H. B. Klop penburg met een slagersmes moedwil lig den rechter onderarm tot op het been doorsneed, waardoor hy zyn levenlang de rechterhand zal moeten missen wegens totale verlamming, tot 2 jaar gevangenisstraf met aftrek dei- preventieve hechtenis. De eisch was 3 jaar. Een notarisbediende. Meyer, de man die zich uitgaf als agent" van den notaris P. voor het uitzetten van gelden op hypotheek, werd Donderdag door de Amster- damsehe rechtbank tot 1 jaar 6 maan den gevangenisstraf veroordeeld. GEMENGD N3EUWS Koelbloedigheid. Te Brussel is in het circus Wolff een buitengewoon geval van dicren- temmende koelbloedigheid voorgeko men. De beroemde leeuwentemster, die steeds gemaskerd optreedt, naar men wil omdat zy vicomtesse is, was ongeveer aan het einde van de voor stelling. toen een der leeuwen, die byzonder kwaadaardig was. op baar toesprong en haar een krachtigen slag met zyn klauw op de heup gaf. Het publiek merkte er byna niets van, daar de onverschrokken juffer oogen- bükkelijk een slip van haar jacquette over de wond liet hangen. Zij liet de dieren nog een paar kunsten uitvoe ren en ging toen eerst uit de kooi. In de kleedkamer gekomen, viel zij in bezwijming en de ontboden genees kundige constateerde een diepe ga pende wond, groot genoeg om er de vuist in te leggen. Zij zal verscheidene dagen het bea moeten houden. Een erfopvolgings-quaestie. De troonopvolging in Lippe is nog Ernst van Lippe Biesterfeld, krach tens scheidsrechterlijke uitspraak, als vorst erkend en ingehuldigd, maar nu is weer geschil gerezen over de erf opvolging. By den Landdag is name lijk een wetsontwerp ingediend vol gens welk de kroon op de afstam melingen van den nieuwen vorst over gaat en eerst bij ontstentenis van deze op de andere takken, waarbij in de derde plaats het Schaumburg- Lippe-vorstenhuis genoemd wordt. Hiertegen nu heeft vorst Georg von Schaumburg-Lippe, verzet gedaan, wiens zoon Adolf zwager van kei zer Wilhelm II onlangs als regent heeft moeten aftreden, nadat de rech ten van vorst Ernst erkend waren. In dat protest wordt beweerd dat vorst Ernst alleen wat zyn persoon betreft als rechthebbende is erkend, maar dat by zyn rechten niet kan overdragen op zyn zonen, omdat zjjn vrouw, gravin van Wartensleben, niet „ebenbürtig" is, als behoorende tot den lageren adel en van moederszijde af stammend van de „burgerlijke" familie Halbach uit Amerika. De rechten der agnaten zouden worden gedeerd, als tegen hun zin familieleden wer den opgenomen, die zelfs niet aan de laagste begrippen van gelijkheid van stand en geboorte beantwoorden". Men gelooft niet, dat dit protest eenig gevolg zal hebben, daarin onze dagen een volk geheel vry is in de regeling van de troonopvolging. Goudkoorts. De goudkoorts houdt aan. Mrs. Hannah Gonld, een weduwe zy moet een kat zijn om niet zonder handschoenen aan te pakken neemt een zestigtal ietwat avontuurlijk ge stemde weduwen en ongetrouwde juf frouwen meê naar Klondike. Zy ver trekken den len December met de City of Columbia, die den Joekonoh- stoomt, en hebben dus 20,000 mijlen per stoomboot af te leggen voor zy by het doel van de reis zijn. Het plan van Mrs. Gould is, te Dawson City winkels te openen, een hospitaal op te richten, enz. Maar misschien hoopt het ondernemende zestigtal nog op iets anders. In het begin van deze maand zyn ook vier zendelingen naar Klondike vertrokken. Wij wisten reeds, dat eenige wal- viscb- en robbenvaarders ten noorden van de Behringstraat,bij Point Barrow, in het ijs beklemd zitten. DeAmeri- kaausche regoering zendt een klein oorlogsschip uit,*om hulp te verleenen. Maar thans blijkt uit latere berich ten, aan welke andere gevaren de robbenvisschers in die streken thans blootstaau. De bemanning van de Gay Head had gehoord van de wonder baarlijke goudvelden van Klondike, en drie matrozen besloten, het schip in brand te steken, om te kunnen wegloopen en goud te gaan zoeken. Gelukkig werd de brand nog ge- bluscht vóór een groote schade was aangericht, en de drie matrozen wer den iu boeien geslagen. Aankomst van generaal Weyler. De stoomboot Montserrat met ge neraal Weyler aau boord, is Donder dag te Coruuna aangekomen. Er waren groote betoogingen ter eere van den generaal georganiseerd, maar men wist nog niet of hy te Corunna zou afstappen of rechtstreeks naar Madrid zou doorreizen. Generaal Weyler is niet aan land gegaan. Hy is voornemens eerst te Barcelona zyn schip te verlaten. Eenige deputaties hebben zich aan boord van de Montserrat begeven- Valsclie munters in eene gevangenis. De directeur van de gevangenis te Riverside heeft ontdekt dat een paar van zyn commensaals hnn ledigen tyd winstgevend hebben besteed om valsch geld te vervaardigen. De ge vangenen hadden medeplichtigen bui ten en overstroomden het land met stukken van vijftig centimes, die geen greintje zilver bevatten. De schuldigen bekenden vrijmoedig dat zy reeds geruimen tyd het bedrijf van valschen munter uitoefenden. Eene opsporing. Toen het stoomschip Aden inder tijd in de buurt van Sokotra verging, altijd een strijdvraag. Wel is graaf'was onder de passagiers, die in een reddingsboot het zinkende schip ver lieten, ook mevr. Robertson met haar drie kinderen. Van die reddingsboot werd nooit meer iets gehoord. Thans is de echtgenoot en vader van dit gezin, de heer Robertson, scheep gegaan om zoo mogelijk zijn dierbaren te vinden. Hy wil geheel het eiland Sokotra doorzoeken "en vervolgens de geheele kust van Arabië laugs nagaan. Hy looft groote belooningeu uit aan de hoofden der inboorlingen, die hem eenige inlichting kunnen verschaffen. Te Kowno werd een jong dieren temmer aan het einde der voorstelling door een tyger aangevallen en toen de andere dieren bloed zagen, wier pen zy zich allen op den ongelukkige dien zy verscheurden. Een vreesclyke paniek ontstond onder de toeschouwers; in het gedrang werden 8 personen gedood en velen zwaar gewond. Nansen's Zuidpool-Expeditie. De Berlynsche correspondent der N. B. Cl. meldt: Nansen's tochtgenoot Hjalmar Jo- hansen heeft interessante dingen ver teld over het plan van Nansen voor een expeditie naar de Zuidpool. Jo- hansen had eerst gedacht, dat Nan sen er nog niet over gesproken wou hebben, maar nu hy er zich in Ame rika er over had uitgelaten, meent Joliansen, dat hy niet langer hoeft te zwijgen. Reeds toen zy met hun tweeën in die hut op Frans-Jozefland zaten, heeft Nansen veel over dien tocht naar de Zuidpool gesproken en hem tot in de kleinste bijzonderheden ontworpen. Naa?- de Lokal-Anzeiger verneemt, zal deze expeditie veel uitgebreider worden dan die naar de Noordpool. Behalve de Fram gaat nog een groot schip, dat de Slarkodder gedoopt zal worden, mede. Ook worden er veel honden medegenomen. Een groot aan tal geleerden zal van de partij wezen. Het eene schip vaart zoo ver moge lijk het pakys iu en laat zich vast vriezen. Van dat punt uit worden dan sledetochten ondernomen. Het andere schip blijft onderwyl langs den zoom van het ijs varen en houdt zich met zeedieptemetiug, bodemon derzoek en ander wetenschappelijk werk op. Johansen heeft nu ook een werk over zyn tocht met Nansen klaar. Het heet Met zyn Tweeën op den 86en graad. Mc. Kinley, de president der Yer- eenigde Staten, ontvangt gemiddeld eiken dag zestig bedelbrieven. Aller lei menschen uit alle oorden des lands schrijven hem om hem hun nood te klagen en door hem uit hunne tijde lijke ongelegenheid geholpen te wor den. Onlangs was het totaal van het op één dag gevraagde bedrag vyf-cn- twintig duizend dollars (f 62,500). Sneeuwoprulming. Reeds jarenlang gebruikt meu pe kel als middel om langs trambanen en in drukke straten de sneeuw spoe dig te doen smelten. Maar dit mid del heeft nog al bezwaren. Het schoei sel wordt er door aangetast en even zoo de hoeven der paarden, daarbij veroorzaakt het menigeen verbazend boude voeten. In Chicago gebruikt men daarom petroleumether inplaats van zout. De sneeuw smelt nog sneller, de bezwaren aan pekel ver konden bestaan niet en, wat anders ook een bezwaar zou zyn, het mid del is niet te duur. Een liter kost ongeveer een stuiver. De zaak-Dreylus. Graaf Walsin Esterhazy, beschul digd door den broer van den banne ling van de misdaad, besteedt zyn dag aan bet heen en wer loopen tusschen verschillende dagblad-bu- reau's, en den advocaat-député Ba- zille. De redacteurs van de Jour, de Intransigeant, de Libre Parole, de Echo de Paris, de Matin, allen heb ben een persoonlijk onderhoud met hem gehadop sommige redactie- bureau's heeft hij uren doorgebracht. Hij praat veel en opgewonden en vertelt voortdurend: bijzonderheden, verhalen, gissingenen alles wordt door de nieuwsbegeerige persmannen dadelyk in de couranten gezet, afge rond, aangevuld misschien. "Wy zul len trachten, schrijft de N. R. CtT., een eenigszins samenhangend aan zienlijk verkort relaas uit de Giet altijd overeenstemmende verhalen van den graaf, gelijk ze in de verschil lende bladen verschenen zijn, samen te stellen. Ik ben de zoon, kleinzoon, achter kleinzoon van soldaten die Frankrijk gediend hebben verklaart Estcr- azy hoe kan men my van zulk een'afschuwelyke misdaad betichten? 't Is waar, nu de beschuldiging een maal is uitgebracht, is er voel tegen mij. Ik heb myn fortuin verloren, ik ben (niet wettelijk) van myn vrouw gescheiden. Mijn schrift lijkt op dat van Dreyfus. Ik was al lang voorbereidDru- mont, mfin vriend, had my gewaar schuwd. Bovendien had ik anonieme brieven van een vrouw gekregen een daarvan vroeg ray om een samen komst 's avonds om 11 uur by de schutting der werken aan de Seine- brug Alexandre III. Ik begaf mij er heeneen rijtuig naderde en een ge sluierde dame kwam eruit. Zjj zeide „Uw lot verschrikt mygij wordt opgeofferd, ik wil u wapenen tegen uw tegenstanders. Zie hier een stuk dat u in de toekomst zal helpen om de schuld van Dreyfus aan te too- nen". Dit stuk ben ik nu te Lon den, waar ik het in veiligheid ge bracht had, gaan halen en de minis ter van oorlog heeft het in handen. (Wy vestigen er de aandacht op dat dit zonderlinge verhaal van de ge sluierde onbekende men zou gaan denken aan een in de rechtszaal niet onbekende, hoewel nooit aanschouwde figuur afkomstig is van graaf Esterhazy zelf. Journalistenfantasie draagt hieraan geen schuld). Het stuk in quaestie kan ernstige internationale verwikkelingen tenge volge hebben. Ieder weet dat deEu- ropeesche regeeringen elkaar bespie den, maar dit officieel toe te geven, is niet mogelijk. De terugroeping van dea Duitschcn attaché militaire von Schwarzkoppen houdt hiermee ver band het is een concessie van Duitschland. (Volgens een andere uitlegging is de Duitsche keizer evenals von Schwarzkoppen van de onschuld van Dreyfus overtuigd, en deden zy po gingen om hem te redden, vóór het vonnis. Daarna was dit niet meer mogelyk, maar de ware schuldige was aan von Schwarzkoppen bekend, en deze kon het te Parijs onder den drukkenden last van die wetenschap niet meer uithouden). De met XXX onderteekenende medewerker van de Figaro deelt in dat blad de indrukken inede van of ficieren van het 74ste regiment, by het vernemen dat Esterhazy aange duid werd als schuldig aan verraad. Nergens verwondering, veel minder nog toornintegendeel, by velen een glimlach welke zeggen wildeik had bet wel gedacht. Een officier, wien de medewerker naar de mogelijkheid vroeg dat Esterhazy zich zeer spe ciale inlichtingen zou hebben kunnen verschaffen, verschoot plotseling van kleur en erkende dat hem een licht opging. „C'est inoui, c'est extraordi naire", mompelt de aangesprokene; maar weigert iets verder te zeggen. De medewerker vernam tevens dat Esterhazy de „commandant Zis van de Libre Parole, bekend omzijn scherpe uitvallen tegen het legerbe stuur, waardoor dns de houding en verhalen van dit blad verklaring vin den. Niet enkel als vertelsels van „men", maar als toegegeven door Esterhazy zelf, wyst de Aurore op diens drukke betrekkingen met Von Schwarzkoppen en veelvuldige bezoe ken aan de Duitsche ambassade. Dat Esterhazy Maandagmiddag zijn antwoord zond, heeft, weet ik, in de kringen der verdedigers van Dreyfus eerst geen geloof gevonden; zóo zeker meenden zy te zyn, dat hij het gewenscht had geacht zich te verwijderen. De Echo de Paris, die aan do schuld van den veroordeelde Dreyfus on wrikbaar vasthoudt, heeft nu weer een verhaal van de wijze waarop het verraad, nadat generaal de Boisdeffre het 't eerst op het spoor gekomen was, ontdekt werd. Ook dit is weer zeer romantisch. De „agenten der nationale verdediging", zoo heet het, behoefden daartoe niet in het huis van een ambassadeur door te dringen. Iemand die bet vertrouwen van den ambassadeur bezat, bracht diens hee- len ochtendpost aan de agenten. Deze brachten de brieven by Bertillon, die ze fotografeerde en dan werd stukken weer stilletjes op hun gelegd. Eens werden de agente rast in hun bezigheden!?) enwi zij zich in de Seine. In al die stukken komt de Dreyfus voor en in een daarva bekende zinnetje, dat tijdens he ces herhaaldelijk genoemd werd, waarvan de schrijver niet beke Cet aminal de D. devient vra trop exigeant. Gedurende het proces, blad voorts, werd aan een der se deskundigen frs. 100.000 gebode hy een „twijfelachtige" vork] wilde uitbrengen; een der lede: den krijgsraad ontving een lijk aanbod. Dit is vau den der vrienden van Dreyfus nooit t gesproken. Ten slotte nog een paar nieu waarin de fantasie zeker een rol speelt: Vooreerst dat aan Dreyfus van heidswege de kans om te ontsni aangeboden is, maar dat hy g gerd heeft. Vervolgens een verhaal van chefort aan een redacteur va Jour, volgens hetwelk „het synd Dreyfus" al vele maanden bezij de handschriften van officiers Parijs en omstreken in garnizo verzamelen, wier schrift op dat den balling geleek. Een hoofdoi van de.i staf zou dit aan Roel hebben medegedeeld en erbij gev; „Wij bezitten bovendien stukken ker bestaan aan de Dreyfuskliei bekend is, die majoor Esterhazi komen dekken en verpletteren: voor Dreyfus en die wy op be schikte oogenblik zullen overL ge al Rc de Vervolg Süadsnieu ARROHDISSEfiHENI RECHTBANK Zitting van Donderdag 18 i vember 1897. (Vervolg). De verhouding tusschen dei lie Metzelaar en Pietertje de Bo Zaandam, is als water en vuur. haaldelyk hebben zij woorden, oorzaak ervan schijnt eene dot van Pietertje de Boer te zijn. G in zoovele gevallen is het ook weer„cherchez la femme". He gent proces-verbalen over scheld tyen enz. Op een der dagen i maand Oct. zouden D. Metzelaai en Sr. beiden Pietertje de Boer ben geslagen, volgens hen metn Mag men hen gelooven, dan had tertje de Boer herhaaldelijk diei de vrouw van den ouden Metzt gescholden. Dit zou en moest uit dacht de oude Metzelaar. Goede was duur. Hij zou maar eens Pietertje de Boer gaan. Dat hj haar was geweest stemde de toe. Zij zeide, dat hij haar met mes had gedreigden daarna gesis De zoon sloeg ook. De vader had naar hy zeide wel reden toe g« daar de Boer hem eerst had ges' en de zoon was zyn vader te gekomen. Een getuige, die den was gaan roepen, zeide dat zy bang dat de oude Metzelaar door Pieter( Boer zou worden mishandeld, ze was er best toe in staat, ze haar op haar tanden. P. deBoeri h volgens haar als zeer lastig bel staan. De ambtenaar van het 0, dreigde haar dan ook, dat wan zij niet ophield met beleedigen, zij zou worden vervolgd. Daar M. echter de mishandeling b zen achtte, requireerde het f5 dagen tegen den vader en zoon. Het volgende zaakje waso. een vervolg. Het tweede bedrijf het Zaandamsche treurspel. D. zeiaar de zoon en J. den Adel den Pietertje de Boer hebben aa grepen en geslagen. Ook in deze: zeiden de beklaagden niet zo: reden te hebben gehandeld. J. Adel, de compagnon van D. Me laar en slager van beroep, met de dochter van de Boer wandelen. Daar kwam haar mo aan en ging haar schelden en pen: als ik je kryg vermoord je. Gevolg was, dat den Adeldri werd en de vrouw een slag gaf. dochter van de Boer liep inmid ergens binnen. Het was bij Brom een getuige a déchargedie 1 geen vleiend getuigenis voor de far de Boer aflegde. Zy waren z.i. onta j ouders. Ook in deze zaak luidde .eisch f5 of'5 dagen. Hiermede digt van dit treurspel het tweede dryf. Donderdag a. s. wanneer dt D di B HOOFDSTUK XXIV. Men spant ons een nieuiven valstrik. Toen wy de machine-kamers der „Volga" voorbij liepen, hoorde ik. dat men reeds bezig was de boot onaer stoom te brengen. De officier, die o«s ontvangen had, leidde ons ook naar de kajuit, vergezeld van twee matrozen. De kajuit was helder verlicht. Een bejaard man, met een streng uiterlijk eu gekleed in een keurige uniform, zat achter een tafel, die vol lag met boeken en papieren. De officier zette twee stoelen aan de andere zijde van de tafel en verzocht ons plaats te nemen. Hy knoopte zyn overjas los, waardoor een revolver zichtbaar werd, welke tusschen zyn gordel stak. Toen kon ik my niet langer goed houden en aange grepen door een hevige ontroering, viel ik op den my aangewezen stoel neder. Gordon bleef staan, zyn gelaat bad een harde uitdrukking aangenomen, terwijl zyn oogen toornig om zich heen zagen, want hij geloofde stellig nog, dat men Taras gevangen had genomen. Nog eens verzocht de Russische officier hem te gaan zitten. Gordon wendde zich tot my en zeide, terwyl ik myn oogen nedersloeg, daar ik zyn blik niet kon verdragen „Ik begrijp er niets meer van. Zoudt ge hun even willen zeggen, juffrouw, dat we hier gekomen zyn om Taras te zien Ik antwoordde niet en bleef onbewegelijk met neder- geslagen oogen zitten. „Neem my niet kwalijk!" vervolgde Gordon vriende lijk. „Ik dacht er niet aan dat gij dat deze plot selinge slag u in 't bijzonder verschrikkelijk treffen moet. Doet het u erg pijnlijk aan Ik schudde ontkennend het hoofd. Voor de derde maal bood de officier Gordon een stoel aan, on toen deze hem kort af bedankte, haalde by de schouders op, en nam aan de tafel plaats. Vervolgens begon bij een stuk voor te lezen, dat de oudere neer hem aanreikte, maar werd by den eersten zin door Gordon in de rede gevallen. „Verlies toch uw tyd niet met my dit voor te lezen, want ik ken geen woord Russisch." De oude ambtenaar, die aan de linkerhand van den officier zat, zag Gordon aan en zeide in goed verstaan baar Engelsch, terwijl een ironisch lachje om zyn mond „De prins is zeker in langen tyd niet in zyn vader land geweest en heeft daardoor zijn moedertaal ver geten. „Ik ben geen prins en myn vaderland is Engeland," antwoordde Gordon driftig. „O 1 ik begrijp u," hernam de ander op den zelfden spottenden toon. „Ge wilt voorgeven een andere per soon te zyn." ,1k begryp u niet; ik ben op verzoek van Taras, Prins Borgensky hier gekomen." „Met uw verlof, maar ik stond juist op de trap, toen graaf Rudersdorf uwe Excellentie verzocht boven te komen." Bg den naam Rudersdorf zag ik op en keek den officier aan. Was dat die onverbiddelijke vijand, die speurhond, zooals Kavanagh hem noemde en die slechts door zulke hevige maatregelen om den tuin kon geleid worden Was die jonge, beleefde man dc bloeddorstige Rudersdorf „Wat duivel beteekent dat alles?" vroeg Gordon my. Geen antwoord ontvangend, wendde hy zich weder tot den officier: „Het zal mij wel geoorloofd zyn éen enkele vraag te doen. Is Taras aan boord van deze stoomboot?" „Wanneer gy Taras niet zijt, dan is hy hier zeker niet", antwoordde de ander dadelijk. „Daar ik Taras niet beu, zie ik de noodzakelijkheid niet in hier langer te blijven." Hy wilde zich naar de deur begeven, maar op het zelfde oogenblik sloeg Rudersdorf op een „gong" en bracht de hand naai' zyn gordel. Byna tegelijkertijd traden de beide matrozen, die buiten hadden gewacht, met een revolver in de hand binnen. Gordon deed een stap achteruit. „Pardon l" zeide nu de oude heer, alsof er niets ge beurd was, „gij moet hier blijven. Wy hebben een be vel tot inhechtenisneming van Prins Borgensky, dat de graaf u zal voorlezen, als gn zoo goed wilt zyn te luis teren. Zoolang gij ons geen bewijzen hebt getoond, dat gij Prins Borgensky niet zjjt, beschouwen wy u als onzen gevangene. Ik behoef u niet te zeggen." voegde hij er glimlachend bij terwyl hy de schouders ophaalde, „dat alle tegenstand vruchteloos is en zelfs noodlottig voor u zou kunnen wezen." „Myn naam is George Gordonik zal u mijn pa pieren laten zien." De ander maakte een afwerend gebaar en vervolgde „Wy weten dat gij onder dien naam bekend v> en in Hotel Grandison aan het Adelphiplein wood De graaf heeft u den laatsten tyd voortduren bet oog gehouden. Zie hier een zeer uitvoerig besc ven signalement vau uw persoon. Wilt ge zoo zijn dit te lezen Gy kunt er van verzekerd zyn, d; alvorens wy dezen beslissenden star» namen, alle mi lyke inlichtingen hebben genomen." „InderdaadMaar als gij mij niet op myn eerewi wilt gelooven, welke bewijzen kan ik u dan toonei „Welnu, laat my eenvoudig uw papieren zien." „Welke papieren?" Glimlachend haalde de Rus een veel gebruikte tefeuille uit den zak en haar Gordon overreiki zeide hy „Dit zyn de stukken, die ieder verplicht is bij te dragen om zijn identiteit te kunnen bewijzen." „In Engeland wordt deze vernedering alleen misdadigers opgelegd," .antwoordde Gordon toor „Maar dit jonge meisje zal u wel zeggen, dat ik ras niet ben." „Ik twijfel niet of zy zal u wel gelijk geven, kennen mejuffrouw Aura Soltikoff zeer goed; drie 1 heeft zij u voor een arrestatie gevrijwaard, maar vierde maal zal haar dat niet gelukken en tenmi niet op deze wijze." Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1897 | | pagina 2