F. II. SMIT Haarlem s Dagblad Versl.: En de Zype? De heer B.: De Zjjpe wordt vol doende door de Zyperzanddyk be schermd. Versl.: Vindt u, dat in den be- staanden toestand dringende verbe teringen moeten worden aangebracht De heer B.: Ja. Eenige verbete ringen zeker. De duinen zullen op den duur niet tegen de zee bestand zijn. Versl.: Op wien zou naar uwe meening de verplichting van het on derhouden der zeeweringen behooren te rusten? De heer B.: Volgens mijne inzich ten zou in Hollands Noorden een groote polder gevormd moeten wor den, die met het onderhoud belast werd. De polders in Hollands Noor den hebben voor hot onderhoud der Hondbossche zeeweringen nooit, een cent bijgedragen. Onbillijk zou het nu zijn, van de polders, die deze kosten dragen, nog een extra-belasting te vorderen voor de zeeweringen te Cal- lantsoog. Versl: Indien de polder Callants- oog geïnundeerd werd, zou dat van langen duur zyn'? De heer B.: Neen. De bodem helt naar de zeezijde belangrijk af. Het water zou spoedig teruggeloopen zijn. Kleermakersb ond. De Haagsche afdeeling van den Algemeenen Nederlandschen Kleer- makersbond heeft aan het bondsbe- stuur verzocht aan de afdeelingen voor te stellen, boven de contributie van elk lid nog een wekelijksche bij drage van 10 ets. te vragen, om hier door een kapitaaltje te vormen voor de oprichting van algemeene werk plaatsen. De Haagsche afdeeling zou wonschen dat na één jaar storten zoo'n werkplaats in Amsterdam werd opgericht, na twee jaar te Rotterdam, en zoo voort. Het lijk van het net gekleed jong- menscli, dat Maandagmorgen jl. uit de gracht bij het Ooster-viaduct te Amsterdam is opgehaald, is Maandag avond door de ouders, uit den Haag, berkend.Het is cea23-jarig jongmensch lid der zangvereeniging „St. C-aecilia." Blinden. De heer D. P. Derksen uit Does burg geheel blind, behoort onder degenen, die verleden week te 's-Gra- venhage met goed gevolg het examen middelbaar onderwijs voor wiskunde hebben afgelegd. Het geval is wel zeldzaam, maar, niet geheel zonder voorbeeld. Ook de Amsterdamsche organist A. Pom per (van de Oude Luthersche Kerk) deed eenige jaren geleden eveneens met uitnemend gevolg het examen voor; wiskunde. Sp o or weg-versper ring De wegwerker J. L. Esbeukman ontdekte, dat tusschen de halt Kerk- laan en blok X nabij de brug over de poldervaart onder de gemeente: Kethel dwarsleggers over de rails; lagen; en toen hjj ze wilde verwy-j deren werd hij door drie mannen aengegrepon, die hem met den dood dreigden als hij „er niet afbleef." Met gescheurde kleeren en een schram in net gezicht kwam hjj bij den wachter van blok X aan, die onmiddellijk het sein onveilig gaf voor den aankomen den Noord Expres. E. en de wachter gingen daarop naar de versperring, die zy opruim- den, zonder verder iets van het drie tal te zien. De politie te Schiedam terstond van het gebeurde in kennis gesteld, deed een voorloopig onder zoek, terwijl de verdere behandeling aan den burgemeester van Kethel ver bleven is. Het onderzoek schijnt reden gege ven te hebben E. in deze te wan trouwen. Letteren en Kunst. Zalsman. Naar men uit Davos bericht, komt in den toestand van den heer Gerard Zalsman met den dag verbetering. Ook te Arnhem zal, door mej. \V. Hoek en de heeren Soutendijk en Coster, een concert ten behoeve van onzen zieken zanger worden gegeven. UIT AMSTERDAM. Paleis voor Volksvlijt. Opera Ilaliana. Er is geen instelling van publiek vermaak, die zoo telkens en telkens van zich doet spreken, als de onder- neming der heeren Morghen Co.; het komt zelden voor dat er één week voorbijgaat, dat zij ons niet iets nieuws i biedt oi iets ouds, dat voor ons weer nieuw geworden is. De „Opora Italians" dankt nevens de uitnemende krachten, die zy onder hare leden telt, haar succes in hoofd zaak aan het oude repertoire en men kan hieruit de gevolgtrekking maken, dat ondanks het pousseeren van het meer iroderne of het allermodernste repertoire door andere gezelschappen, het publiek toch zijn oude liefde niet heeft doen roesten. Gisterenavond was het Linda di Chamounix" van Donizetti, die een doorslaand sncces vermocht te beha len. Er zijn in dit werk, dat lang niet een der beste van Donizetti is, toch nog wel nu en dan motieven te vin den, die de populariteit, die zy in vroeger dagen genoten, verklaren. Ik stel voorop, dat ik hier bedoel populariteit in den eigenlijken zin van het woord, de populariteit die zich nit in draaiorgel-geteem en straatgezang. Intusschen gaf, het werk nog daar gelaten, de opvoering van Donderdag bijzonder veel te genieten. Sign.a Bobbio,die de party van Pier- rotto vertolkte op eene wnze, die niet met een enkel woord te beschrijven is, is eene alt van buitengewone be kwaamheid. Men meene niet, dat met deze qualificatie ook maar een vaag denkbeeld wordt gegeven van de zeld zaam schoone stemmiddelen dezer be wonderenswaardige vrouw. Waar behalve deze Sign.a Cappel- laro en de Herren Lunardi, Lomhardi en Spangher medewerkten, behoef ik schier geen enkel woord meer om de opgewonden toejuichingen te verkla ren, waarin de bezoekers (hoewel soms zeer ongelegen) nu en dan los barstten. B. De Opera Italiana geeft a.s. Maan dag ter zelfder plaatse voor de derde maal „Ernani". Sport en Wedstrijden Athletiek. Naar aanleiding van de in 't oog loopende verbetering der wielerrecords wordt meermalen ae vraag gehoord, in hoeverre de menschelyke kracht in die verbetering betrokken is. 't Komt doordat gangmaking, banen, machines en oefening, in alle opzichten ver beterd zijn. zegt de een en voegt de ander er£aan toe, doordat onze kam pioenen krachtiger en taaier zyn dan de vroegere. Ia hoeverre deze laat ste bewering juist is, valt moeielyk uit te maken. Slechts de athletiek, waarbjj dc menschelyke kracht en niets dan dat in het spel is, kan hier een maatstaf geven, en dan blykt dat de krachten onzer tegenwoordige en vroegere kampioenen zoo goed als niet verschillen, want de records wor den uiterst zelden en met zeer wei- lenige voorbeelden doen dit dui delijk in 't oog springen. Een typisch voorbeeld is het record der 110 M. hindernissen. In 1S65 werd het door Jackson op 16 seconden ge bracht. Eerst in '78 maakte Palmer denzelfden tyd. Dalft kon het in '85 evenmin onder de 16 seconden bren gen wat aan Bulger, in '92 en Shaw in '93 ook niet gelukte. Sinds is het nog niet verbeterd en staat nog steeds op 16 seconden. De data der verschillende records wyzen er eveneens op, dat de oudere kampioenen niet voor de jongeren onderdoen. Het 100 yardrecord dateert van '95, dat der 120 van '85, 200 van '86, 500 van '80 en George's mylrecord van 4 m. 18% van 1880, werd eerst, vijftien jaar later door Bacon met een seconde geslagen. George's wereldrecord, prof. voor de mijl in 4 min. 12 sec., is nog on gerept. De records voor springen zyn sinds '90, '87 en '95 niet geslagen, zoodat men tot de conclusie moet komen, dat de ouderen dead-heat met de jongeren maken. (De Athleet). RECHTSZAKEN. Een beruchte dief. Wat is er nu gewoner dan dat men tegen den winter by Peek Clop- penburg een jas koopt, die thuis laat brengen en den loopknecht betaalt wat hjj hebben moet met nog een fooitje op den koop toe. En toch stond wegens dat feit Donderdag te Amsterdam terecht de timmerman Yerwaay, ontslagen op 18 October uit de strafgevangenis te Leeuwarden waar hij acht jaar was opgesloten wegens diefstal. Die acht jaar en vorige straffen deden het hem. De man werd niet geloofd, hoe mooi hjj zjjn praatjes ook opdischte, want zyn kostjuffronw en de loopknecht verkozen nu eenmaal de zaak anders voor te stellen. Sin jeur bad de jas in ontvangst geno men, had aan den knecht gezegd „wacht even" en was door een ach terdeur verdwenen. Den volgenden dag had de politie hem met jas en al te pakken. I Het O.M. by de rechtbank voelde niets voor de argumenten van be klaagde en eischte een jaar gevan genisstraf. De verdediger vestigde zijn pleidooi hierop, dat zjjn cliënt zoo'n door trapte deugniet en zoo'n gladde vogel was dat liy een dcrgelyken onhan- digen streek niet kon uitgehaald heb ben. De beklaagde was het hiermede i in alle deelen eens en legde er nog eens den nadruk op, dat hy vroeger met flesschentrekkers had 'samenge werkt en wel zoo glad was gewor den, dat een zoo eenvoudige diefstal beneden zjjn waardigheid zon zijn. Hbld. Koloniën, Onder een telegram van 27 October uit Makasser, luidend: „de officier van justitie eischte tegen den heer Abbema schuldigverklaring aan het hem ten laste gelegde en veroordee ling tot twee jaren gevangenisstraf", schrijft de J.-B. het volgende: „De heer Abbema, die reeds tot tien jaren tuchthuisstraf was veroordeeld wegens op Batjan op contractkoelies gepleegde mishandelingen en weder rechtelijke gevangenhouding, werd onlangs uit de centrale gevangenis te Semarang onder politiegeleide naar Macassar overgevoerd om zich ten tweeden male voorden raad van justitie aldaar te verantwoorden wegens soort- gel ijko misdrijven, eerst later aan den dag gekomen. Het. openhaar ministerie heeft den ongelukkige ook daaraan schuldig bevonden en nogmaals twee jaren gevangenis tegen hem geëischt. Nn moet mevrouw Abbema, die haar man met al de deugden maar ook met al de fouten van een hartstoch telijke vrouw aan den sterken arm heeft trachten te betwisten,nog terecht staan wegensbeleediging van den rech ter in zyn functie. Het „Bat Nbld." schrijft „Het is merkwaardig zoo weinig als ons ter oore komt van de exploi- tatiëu der buitenbezittingen. „Thans vernemen wy dat men in het Koeteischo druk bezig is aan de] exploitatie der rjjke petrolenmbronnen. Zat voor een paar maanden teSanga Sanga nog slechts 1 Europeaan, zoon van den mijn-ingenieur Mente, thans werkt op die plaats een staf van 26 Engelschen en hebben zij in een paar maanden tyd een spoorlijn gele van een paar kilometers en is men druk bezig aan een buizenleiding van eenige kilometers van Sanga Sanga naar de Balikpapan baai, die gedu rende het geheele jaar een zeer be schutte haven oplevert, en waar vaak schepen de petroleum verder vervoe ren." Drinkwater te Soerabaja. In eene correspondentie van Batavia in het „Soer. Hbl." wordt met betrek king tot de drinkwatervoorziening van Soerabaja gezegd, dat na een einde loos geschrijf over en weer tusschen directeur der B. O. W. en de regee ring, deze laatste in een allerminu- tieust uitgewerkt voorstel is in over weging gegeven het werk te doen uitvoeren in eigen beheer. INGEZONDEN MEDEDEE- LINGEN. 30 cents per regel. Onze lezers worden er op gewezen" dat ze vooral niet moeten verzuimen het bekende Spiegels-, Platen- en Lystenmagazijn te gaan bezoeken van onzen stadgenoot in de Groote Houtstraat, waar zooveel schoons op dat gebied is geëtaleerd. Men vindt daar een uit gebreide collectie gekleurde gravures eu etsen, waaronder vele die bepaald kunstwerken mogen genoemd worden. Ook is er in eeue der etalagekasten te zien een mooie verzameling floren- tynsch echt verguld houtsnijwerk in Rococo- en Louis XV-styl, o.a. een tamelyk grooten spiegel met console. We behoeven zeker niet te|melden dat er op het gebied van encadremen- ten en luxe-spiegeltjes eene groote keuze voorhanden is. De Stoomdrukkerij van is de goedkoopste groote Drukkerij in Haarlem. Monsters papier, modellen en opgaaf van prys worden steeds gaarne ver strekt. GEfiftOIGD NIEUWS Een brug over Brussel. Te Brussel bestaat het grootsche plan de bovenstad met de beneden stad te verbinden door een brug van staal, die 800 meter lang wordt en van den Boulevard Central over de hui zen der benedenstad naai'de Plaee du Palais tegenover het Park zal loopen. Zij zal tévens door een electrische tram worden bereden, die den afstand in 4 minuten aflegt. Aan het eene uiteinde daalt men dan in een lift, door de brugpylers, in een minuut neder. De heer Fichefet, de ontwer per, neemt aan, die brug in drie ja- ron gereed te hebben. De koning steunt het plan krachtig. De zaak Dreyfus. De Paryscbe correspondent, van de „Depcche de Toulouso" heeft aan zijn blad een lang telegram gezonden over den inhoud van Scheurer-Kestner's dossier en over het plan de campagne van Dreyfus' verdedigers. Deze ont hulling waarvan de waarde voor hands niet te beoordcelen is komt op hot volgende neer Het dossier van Bernard Lazare zou geen enkel belangrijk document bevattendat van Scheurer-Kestner wel. Deze laatste stukken zijn hoofd zakelijk door kolonel Picquart gele verd. Picquart was in het ministerie van oorlog bezig met het onderzoek van een belangrijke zaak en daarbij betrapte hy majoor Esterhazy. Brie ven van den majoor kwamen hem in handen, en de vergelijking van het schrift met dat van het. borderel ves tigde Piquart's overtuiging, dat Ester hazy schuldig washij werd door een nader onderzoek nog versterkt in deze overtuiging. Vervolgens deelde hij aan zyn chef, generaal Göuse, zyn bevin- dingen| mede, maar Gouse geloofde niet aan Dreyfus' onschuld en trachtte Picquart af te brengen van zyn plan om id het belang van den veroordeelde werkzaam te ziju. Na een briefwisse ling tusschen Gouse en Picquart werd laatstgenoemde naar Tunis gezonden. Het dossier van Scheurer-Kestner bevat in hoofdzaak le. Stukken betreffende het onder zoek, door kolonel Picquart ingesteld naar het gedrag van Esterhazy, en zijn betrekkingen tot. het bureau van inlichtingen aan het departement van oorlog. 2e. Het verhaal van de oneenigheid tusschen Picquart en zyn superieuren, to dezer zake 3e. Brieven van Esterhazy met een toelichting, en met inlichtingen over den majoor. Scheurer's overtuiging is, zegt de correspondent van de „Dépêche de Tonlouse", dat Esterhazy het borderel, waarop Dreyfns veroordeeld is, ge maakt beeft, om van de regeering geld te krygen als belooning voorde „ontmaskering" van Dreyfus. De correspondent maakt nog de op merking, dat Mathieu Dreyfns in zijn aan den minister van oorlog Esterhazy niet beschuldigt van hoog verraad, maar van het valschelyk opstellen van het borderel. De justitie heeft een huiszoeking laten doen in Picquart's woning te Parys. De correspondent te Kopenhagen van het Zweed-sche blad Dagbladet schryft het volgende aan zyn blad: Ongeveer een jaar geleden waren verschillende vorstelyko personen by- een op Bernstorff, het zomerverblijf van het Deensche Hof. Onder de gas ten was ook de Czaar van Rusland. Het gesprek kwam o.a. op Drevfus en nadat velen hun oordeel haaden uitgesproken, zeide de Czaar „Het is een vreeselyke gedachte dat een Fransch officier zich zou heb ben schuldig gemaakt aan verraad jegens zyn vaderland, maar het zou nog erger zyn als men een onschul dige had veroordeeld en dat men, ook al blyft er nog maar een schaduw van twijfel over, zich tegen een her ziening van het vonnis zou verzetten, alleen uit vrees dat misschien zou blijken dat men zich vergist had". De engelsche Gravin Lathom, een odelvrouw welbemind en als liefda dig geprezeD, is op haar landgoed met een rijtuig, dat zy zelf bestuurde, omvergeworpen en spoedig overleden. De toren, van Babel. Wieden toren van Babel wil zien, moet naar Washington reizen. Daar is, naar de onderzoekingen van den bekenden Engelschen maioor Rawlin- son, thans in het natiouaal museum een model van den toren ten toon ge steld. Volgens de beschrijvingen wordt aangenomen, dat het grondvlak slechts ongeveer 27 vierk. meter en de hoogte maar 53 meter bedroeg. Dure foto's. Te Windsor wordt een liefdadig heidsbazaar gehouden. Prinses Chris- tiaan verkocht den eersten dag o. a. portretten van de Koningin, voorzien van Hr. Ms. handteekening. De foto's gingen tegen een guinea het stuk grif weg. De voorraad was spoedig uitge put. „Waarom zouden wij mama niet om een paar meer vragen zei prin ses Christiaan. Er werd iemand naar het. kasteel gezonden en die kwam terug met een nieuwe bezending. Een spoorwegongeluk. In het Fraosche departement Haute Pyrenées is bij het station Tournay een gemengde trein achterhaald door een ballasttrein, die de helling van Capverne met volle kracht afsnorde. Er had een verschrikkelijke botsing plaats. Een aantal waggons zijn ver brijzeld. Tien reizigers zyn gedood en velen gewond. Men veronderstelt, dat de machinist van den ballasttrein door den dik ken mist den voorrjjdenden trein eerst zag, toen het te laat was om te rem men. Brandgevaar. Een architect schrijft aan de Times, dat by den jougsten zwaren brand te Londen wederom is gebleken, hoe ge vaarlijk onbedekte ijzeren pilaren en dwarsbalken zyn, daar zij door het uitzetten in korten tyd de muren doen instorten. Veel beter hebben zich de pilaren en balken gehoudeo, die met onbrandbare stoffen omkleed waren. Hot best heeft zich terra-cottabeklee- ding gehouden, beter dan hardsteen. Ook de ijzeren deuren hebben niet voldaaneen zware eikenhouten deur is veel beter bescherming. Een vrouwelijke advocaat. Het Hof te Parijs beraadslaagt deze week aanstaanden Dinsdag de uitspraak over de vraag of mile. Chauvin, doctor in de rechten, zal worden toegelaten als advocate. Woensdag heeft de deken der orde van advocaten mile. Chauvin aan het Hof voorgesteld en haar toelating tot de beëediging gevraagd. De procu reur-generaal verzette zich met kracht tegen de toelating en daarop was het woord aan mllo. Chauvin die alle argu menten van den ambtenaar bestreed en volhield dat zij toegelaten moet worden, aangezien geen enkel wets artikel vrouwen uitsluit van de advo catuur. De zitting werd door een groot en elegant publiek bijgewoond. Een verkeerd portret. Het „Berliner Tageblatt" deelt mede dat te Parys eeu boek over den Duit- schen keizer verschenen is, geschre ven door Lcudet, een medewerker van den Figaro". In dit boek komen ook portretten voor, en o. a. een waaronder staat rijkskanselier Von Hobenlohe. Dit portret is evenwel dat van Freiherr Von Hammerstein, den oud-redacteur van de „Kreuz Zeiting", die wegens valschheid in ge schrifte oplichting enz. in de gevan genis zit. Lichaamslengte van. dames. De leeftijd speelt by de vrouw in :t algemeen een voorname rol. Thans heeft men in Engeland nog een an deren maatstaf gevonden, namelijk hare lengte. Voortaan zullen dc vrou wen, die een staatsbetrekking willen bekleeden, evenals dc soldaten, een minimumlengte moeten hebben. Bij de posteryen althans is deze maat regel reeds ingevoerd, en als dat een maal bij één tak van dienst zoo is, zullen andere wel volgen. Eenigs maanden geleden werd bepaald dat meisjes, die in Londen tot klerk by de posterijen wenschten te worden benoemd, een lichaamslengte moesten hebben van ten minste vijf voet en twer duim. Die maatregel schijnt aan de autoriteiten zoo goed te hebben voldaan, dat thans daaraan uitbrei ding is gegeven voor „het platteland" ook. In eene oproeping voor een aantal vacante klerk-plaatsen is be paald, dat de jonge dames 19 jaar oud moeten zyn en ten minste boven genoemde lengte moeten hebben. Zyn zy „onder de maat", zooals onze vaderlandsche aanstaande miliciens zeggen, dan worden zy onverbiddelijk afgewezen. De dames zijn natuurlijk woedend over zóó weinig galanterie". Do werkstakingen in Duitsch- land, gedurende het jaar 1896. Naar Handelsmuseum mededeelt, heeft het aantal werkstakingen in Duitschland gedurende 1896, 483 be dragen en dat terwijl men voor het gansche tijdvak 1890—95 er maar 750 vindt opgetcekeud. Het aantal personen, dat er aan deel nam, be droeg 128802, terwijl de onkosten, die zy veroorzaakten, ongeveer 2 mil- lioen gulden beliepen. Vergelijkt men de resultaten, in genoemd tijdvak en in 1896 verkre gen, dan blykt, dat toen van de 723 er 266 volkomen slaagden en nu van de 460, wier uitslag bekend is, 232; dus ruim 50% tegen ongeveer 37. Het kenmerkende is dat 63°'0 van de stakingen, waartoe de werklieden uit zich zeiven besloten, succes had den, terwijl dit slechts het geval was met 34% van degenen, die ten ge volge van maatregelen, door de pa troons genomen, uitbraken. Bewaren van appelen. In Duitschland is men op verschil lende plaatsen, by liet nemen van vele proeven daaromtrent, tot do slotsom gekomen, dat appelen het best bly ven bewaard inturfstrooisel. Turfstrooisol werkt bederfwerend, dat was al lang bekend. Men vreesde slechts, dat de in turf strooisel bewaarde appelen niet de fijn heid van renk en smaak zouden be houden, maar misschien een bijsmaak aannemen. Het bleek echter, dat de in turf strooisel bewaarde appelen, zelfs na heel langen tijd, den geur en den smaak van versch geplukte appelen hadden behouden. Ook turfmolm, om 't even van welke soort van turf, kan voor dit doel ge bruikt worden. Eene vergelijking van de in turf strooisel bewaarde appelen met de op andere, veel meer kostbare en tijd- roovende manier behandelde, viel ten voordeele der in turfstrooisel bewaarde uit. In een vat doet men dan een onder laag van een decimeter dikte en ver bruikt vervolgens dezelfde hoeveelheid turfstrooisel ais appelen, aan de wan den van het vat echter de iaag het dikst hebbende. Zoo het vat vol is, wordt alles weer gedekt door een laag van 1 dM. dikte. Do zoo bewaarde appels behoeven niet eerst in i apior te worden gewik keld. (De Veldpost.) Electrisclie verlichting van sp o or weg waggons Bij een twintigtal Engelsche spoor wegmaatschappijen is thans een stel sel van verlichting aangenomen, waar bij iedere waggon geheel onafhanke lijk is van do overigen. Elk der rij tuigen bevat een dynamo en een ac cumulatoren-batterij de dynamo komt eerst in werking, wanneer de snel heid van den trein meer dan 20 kilo meter per uur bedraagt; is de snel heid geringer, dan voorzien de accu mulatoren in de verlichting. Het ge wicht van den waggon wordt door het toestel met 228 kilogram vermeer derd; de kosten van installatie be dragen per rijtuig f 600.— Profetiën. Iu Amerika heeft zich een profeet bekend gemaakt, die „de oude Moor" genoemd wordt en veel heeft van den man in den hongertoren (Schilla's Rauber). Voor het volgende jaar voorspelt hjj: „Vreeselyke gebeurte- j nissen zullen in de geheele wereld plaats vinden, sterren, kronen en hoof den zullen vallen. Het zwarte ras zal een bloedigen kamp voeren mot het blanke. De zuidelijke Staten zullen in bloed zwemmen, do golf van Mexico zal rood worden van bloed." In Augustus vau het volgende jaar hebben we te wachten: verval, dood, pest en instorting. Te Londen zal eveneens in die maand eeu vreeselyke revolutie uitbreken en de Czaar van Rusland zal op den rand van het graf gebracht worden, maar dat alles is nog niets bij wat in November ge- beuren zal. Dan zullea namelijk voor het eerst bewoners van Mars de aarde bezoe- kon en er zal een vaste verbindings weg tusschen Mars en de Aarde ge vonden worden. Voorts zal de Noord pool ontdekt worden, de kleine Koning van Spanje zal geroofd worden en over de grenzen gebracht, den Prins van Wales zal het liefste wat hij heeft ontnomen worden, maar van den Kei zer van Duitschland zal de hoogste wenscli vervuld worden! Vervolg Stadsnieuws Van den heer L. D. C. van Dobben» firma J. F. van Dobben. boekhande laar, Barteljorisstraat 23 ontvingen we een zeer fraaien catalogus van feestgeschenken voor St. Nïcolaas waarin voorkomen Nederland sche, I Frauscbe, Duitsclie en Engelsche Pracht- en Plaatwerken, boekeD, tijd schriften, scheurkalenders en andere zaken. De catalogus i vengenoemde firmagratis verb De firma de Haan Zoo Groote Houtstraat heeft hai tèle aan zich verplicht door b verleencn van een scheurkale een fraai schild. Zooals uit achterstaande adi blykt zal morgen Zaterdag R. van Zanten een zaakopei Kleine Houtstraat no. 24 i: en sigaren in alle merken. Di is geheel naar de eischen ingericht en heeft een heeie ring ondergaan zoodat hij nn heel ander aanzien heeft gekre vroeger Wedstrijd in Lantaarnp] De Haarlemsche Amateur- fenclub schreef eenige maan leden een nationalen" wedstï lantaarnplaten uit, waarbij werd, dat elke inzender wiet werd aangenomen, een diplo ontvangen en dat de pryzen bestaan nit een verguld zilveri zilveren en drie bronzen medi In een van de bovenza! Sociëteit Vereeniging waren 1 dagavond verschillende dames ren bjjeen, om do voor dit o ingezonden lantaarnplaten op fc te zien brengen. De Voorzit H. A. F. C., do heer Fr. B deelde in een openingswoord dat er 29 inzendingen waren, jury reeds dien middag tegen i licht had doorgezien en alle do aangenomen waren. Thans zoi in de lantaarn op het doek vertoond, waarna de jury uil zon doen. De heer Hnysser nog op, dat deze wedstrijd heel nieuws is en dat, al zjjn duizenden amateurs iu ons lai cjjfer van 29 inzendingen een mag worden genoemd. De jury bestond uit de lieei gelberts, voorzitter van de sebe Amateur Fotografen-' ging, Ign. Bispinck, voorzitter Wit, bibl. arehiv. van do damsche (A.) F. C. Achtereenvolgens werden inzendingen, elk uit 5 plaatj staande, op doek gebracht. Dei waaronder ze waren ingezondf den daarbij genoemd. Het Concordia, Kapitein, Gelria, gin is moeiljjk, Woodbury, Kei Os voor de kar, Annie. Zoi winter, Tjjd en geduld, Dague Naturellen, Cadett and Neal, steboven, Nationale, Luctor, Helios, Palma, Hercules, Hiei ter, Winterstudic, Rykshoud, sen, Lux, Eureka, Ars Johnny, Beter laat dan nooit. Nadat de jury zich verwijde om te beraadslagen, werden d wezigen aangenaam bezig gel met de vertooning van een plaatjes buiten mededinging. Tei deed de jury uitspraak en deel bekroonde motto's mee. waan voorzitter der H. A. F. C-.de vei de naambriefjes opende. Hieruit bleek dat de eerste verguld zilveren medaille, was b door deu heer Joh. F. J. Hl Blocraendaal(motto Zomer et ter); tweede pry's zilveren m door den heer K. Job Jr., A nam; 3e prys zilveren med. do heer W. J. Voet, Haarlem Cadett Neal)de derde medaille door den heer A. I luitenant ter zee, Nieuwediep, Makab) en de drie bronzen me door de heeren Jan de Grys, A dam, (Beter laat dan Nooit); Klujjver, Amsterdam, (Nationa L. A. Schram, Bloemendaal Longa). Met een woord van gelukt van den voorzitter aan de ovi naars eu een revue op het doei de dertig bekroonde plaatjes, eii deze welgeslaagde wedstrijd. Naar wy van den heer Scbo heden vernemeD zijn de tijden eerste bericht juist geweest, der beweerde hy dat de hef der Spek hem tot dusverre uo had uitgedaagd, maar dat hy Z 12 December bereid was nog tegen hem te loopen, mits de tijde nauwkeuriger werden genot eert Zou het Diet beter zyn wa beiden tegelijk om één uur v Amsterdamsche Poort vertrokke kan er onmogelijk verschil ove tijd ontstaan en zoo niet IaatScLo dan een kwartier later dan va Spek vertrekken, dan kan hel publiek getuige zyn van beider komst. En hiermede sluiten v debat over deze quaestio. Arrondissements reclitba Zitting van hedenVrijdag 26 vember 189/. In de buitengewone zitting rechtbank heden, Vrijdag gehouden, met gesloten deuren behandeld de zal Th. Kleinenbroich, huisvrouw van A i beschuldigd van overtreding van Ai en :297 van het Wetboek van straf gelijk reeds werd medegedeeld in hc slag der zitting van de rechtbank vat derdag 11 November j.l. Dertien gel zullen in deze zaak gehoord worde behandeling zal waarschijnlijk hedenn niet ten einde worden gebracht, do zitting hedenavond of Znterdagct moeten worden voortgezet. Santpoort. Gepasseerden Zondagmorgen een em. pred. uit Haarlem in de 1 kerk alhier optreden, maar de l gangers konden na eenigen tij vergeefs gewacht te hebben vertrekken. Er kwam geen pred

Haarlem's Dagblad | 1897 | | pagina 2