weede Editie NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. PRINS BORGENSKY. 5e Jaargang. Woensdag I December 1897, Mo. 4424 HAARLEM'S DAHBLAB J"S Voor Haarlem per 3 maandenf 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom dei- gemeente), per 3 maanden1.30 Franco door het geheele Kijk, per 3 maanden„1.65 Afzonderlijke nummers0.05 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.30 „de omstreken en franco per post0.373/2 <1 a TQ-y-TnTR.n-'-FTTsrrrTmKr- els 50 Cis., iedere regel meer 10 Cts. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en AdvertentiC-n worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Gourantiers. Pit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangére G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES. Sure., Parijs 3Ibis Faubourg Montmartre. Met uitzondering;.van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azu. te Amsterdam. BUITEN het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 15 regels f0,75, elke regel meer ƒ0,15; Reclames per regel f0,30. Agenten voor dit blad in den omtrek zijn: Bloemendaal, Sandpoort en SchotenP. v. d. RAADT, Sandpoort; HeemstedeJ. LEUVEN, bij d© tol; Spaamdam, C. HARTENDORP; Zandvoort, G. ZWEMMER; Vehen, W. J. RUI J TER Beverwijk, J. HOORNS; HülegomARIE HOPMAN, Molenstraat. Genoemde Agenten nemen Abonnementen en Advertentiën aan. it. Nieolaas-wandeling. ^aar het in vorige jaren ons dik- niet in dank afgenomen is, -jineer wij ongevraagd firma's ver- dden in de St. Nieolaas-wandeling, i'ben wij (le eer te berichten, dat r: alleen eene beschrijving zullen Aon van de magazijnen van die die ons mondeling of sehrif- k hun wensch daartoe kenbaar en. Iit geldt natuurlijk alleen voor de erteerders „in dit biad." is gaarne voor spoedig bericht tevelende teekenen wij Hoogachtend DE REDACTIE. 'oiitiek Overzicht, Weenen is de toestand na het eden van Badeni zeer veranderd, rust is teruggekeerd en verdere sregeldheden worden niet verwacht. rector van de universiteit heeft besluit tot schorsing van de lessen ook reeds ingetrokken, ooi- zoover de houding van de or- Bil der partijen toestaat zich er idee van te vormen, worden er in de financieele eischen welke de five vloot-plannen in Duitschland jn minder bezwaren geopperd, tegen deu voorgesteldeu termyu zeven jaren, waarin, in weerwil de verzekeringen van het tegen- Lï door de regeering gegeven, een enkelijke beperking van het recht 'd latere Rijksdagen om de begroo- en vast te stellen wordt gezien, oor het lot dat de vlootvoorstel- in den nu op zijn eind loopenden :sdag vinden zullen, is het ken- ïtsend, dat de leidende bladen van centrum scherp zich uitlaten tegen bewilliging, wat vooral met het op de nieuwe verkiezingen ge- I edt. o president van de spaansche heeft in een interview als meening te kennen gegeven, dat autonomie van Cuba niemand zal redigeu, en dat de regeering, om r toe te staan, zeker moet zijn (korten tijd vrede te zullen ver gen, daar anders Spanje zyn mi en zal verliezen door de schuld liberale partij. Ie Carlisten hebben besloten auto- lie voor zich zeiven te eischen. Zy zich verstaan met de provinciale ntatiën. De vertegenwoordigers de Constitutioneele Unie (streng- servatieven) hebben besloten tegen utonomie voor Cuba te protesteeren verklaringen te vragen ter zake de ontwapening der vrijwilligers. T AO SNIEUWS eerste en tweede pagina. Haarlem, 30 Nov. 1897. Waarschuwing. len onzer lezers schrijft ons moest ik hier ter stede tot mijn spijt twee malen zien, dat een paard kwam te vallen en zich geducht bezeerde, op plaatsen waar bij vriezend weer geschrobd was en de straat dus zeer glad was gewor den. De omstanders hadden wel veel medelijden met het arme dier en som migen gaven de schuld aan den koet sier. terwijl niemand er aan dacht dat de eigenlijke schuldige diegene was, die last had gegeven bij vriezend weer met water op de straat te gaan plas sen. Mot 't oog op den nadereuden winter is het dus wenschelijk in het belang der veiligheid voor menschen en dieren op dit gevaar te wijzen, alsmede op art. 68 van onze politie verordening dat luidtMet boete van ten hoogste 3 gld. wordt gestraft ieder die, wanneer het vriest, de straat schrobt of daarop water uit stort of doet vloeien. Ned. Christ. Geh. Onth. Bond. Maandagavond had in de groote zaal van Felix Pavore de reeds aan gekondigde A'olksfeestavond van de afdeeling Haarlem van den Ned. Christ. Geh. Onth. Bond plaats. De zaal was goed bezet en dus mag worden aan genomen, dat het doel, propaganda te maken, is bereikt; al klaagde in den loop van den avond de voorzitter, de heer H. Langendonk over een te kort, waarvoor hij eene collecte aan beval. Door liet woord en door het lied predikten de onthouders hier het beginsel der geheel-onthouding, ter wijl daarenboven nog eenige licht beelden op het doek werden gebracht. Een paar voordrachten, die werden gehouden, hadden op de drankquaestie betrekking. Behalve het onthouders zangkoor „Excelsior", onder directie van den heer H. Langendonkver leende ook medewerking het muziek korps „Kunst na Arbeid", van de Haarlemsche Jongelingsvereeniging onder leiding van den heer Hiihl. Letterlievende Vereeniging „J. J. Cremer." Niettegenstaande het ongunstige weder was gisterenavond eene talrijke schare opgekomen om eene lezing bij te wonen van den heer Justus van Maurik, door de Letterlievende Ver eeniging „J. J. Cremer" voor hare leden daartoe uitgenoodigd. Zooals wel te verwachten was, gaf de spreker ons eenige zijner reisindrukken ten beste, die hij in het rijk van Insulinde had opgedaan. Op de hem eigene, geestige wijze schetste hij ons „eene öoirée by den Gouverneur-Generaal", waarby hy vooral met de nabootsing van den kleinen Belg en het jonge ambtenaartje zeer de lachspieren der aanwezigen in beweging bracht en het was dan ookjnict te verwonderen, dat liem een luid applaus ten deel viel. Met de voordracht „Een Nieuwe ling", die ook zeer in den smaak viel, besloot de spreker dezen genotvollen avond. De storm. De de vorige week op het terrein de Phoenix geplaatste reclame van den heer P. van Ooy alhier werd ge- heel voor den grond geworpen en is zeer beschadigd. Ook andere borden en biljetten aldaar moesten het ont gelden, o. a. die van de firma Augus- tinus en Witteveen, die geplaatst is tegen de meubelfabriek. Behalve Zondagavond waren ook Maandag nog eenige treinen in groote vertraging; enkeie kwamen 15 30 minuten te laat aan. Ook op het baanvak Haarlem- Uitgeest werden enkele telegraafpalen omgeworpen. De exprestreinen reden met twee ma chines. Ned. Maats, voor Tuinbouw- en Plantkunde. Op de Maandagavond in de boven zaal van „Weten en Werken" gehou den vergadering van de afdeeling Haarlem en Omstreken van boven genoemde maatschappij, zette de heer G. A. Kuykvan Arnhem, zyne eenige weken geleden gehouden lezing voort. Deze tweede lezing handelde inzon derheid over de natuurlijke en kunst matige kweeking van planten. Dien aangaande gaf de spreker tal van nuttige wenken. Hij wees er op, dat om een zaadkorrel te doen ontkie men, drie voorwaarden noodig zyn: warmte, vocht en luchtverhaalde iets van de kiemtoestellen en deelde mede, hoe het zaad moet worden bewaard; hoe het naar Indië moet worden verzonden en welke planten in de verschillende maanden moeten worden gezaaidnadat hy eerst iets omtrent den zaadkorrel zelve had gezegd. Met belangstelling werd de voordracht gevolgd. Staal waterbronne u Heden, Dinsdagmiddag vergaderden alhier in het Brongebouw de aandeel houders van de Maats, tot expl. van Staalwaterbronnen. De door den Raad van beheer voor gestelde wijziging in de betaling der coupons van de obligatie-leeuing en in de aflossing werd aangenomen. (De vergadering duurt voort.) BINNENLAND Parlementaire Praatjes. De Eerste Kamer kwam gisteravond op het Binnenhof terug ter hervatting barer werkzaamheden. Zy had voorloopig slechts kennis te nemen van een aantal ingekomen bescheiden en van de door de Tweede Kamer aangenomen wetsontwerpen (waaronder de Indisch begrooting) die naar de afdeelingen werden verzonden. Donderdag te 11 uur weder open bare zitting. G. Jr. Uit de „Staats-Courant". Kon. besluiten. Pensioen verleend, ten laste van den Staat, aan K. Polling, ten bedrage van f 355 's jaars. Aan den luitenant ter zee der 1ste klasse W. D. H. baron van Asbeck verlof verleend tot het aannemen der teekenen van ridder der 4de klasse van de Kroonorde, hem geschonken door den Koning van Siam. Aan de voor den dienst in Indië bestemde soldaten J. Haider en G. A. C. Belling, beiden van het koloni aal werfdepot, vergunning verleend tot het dragen van debrouzen medaille, ingesteld ter herinnering aan den hon derdsten geboortedag van wijlen den Dnitsehen Keizer Wilhelm I. Met ingang van 16 Januari 1898, benoemd tot directeur van het post kantoor te Arnhem, N. J. A. C. Swel- lengrebel, thans in gelijke betrekking te Deventer. Met ingang van 1 December 1897, benoemd tot commies van posteryen en telegraphie van de 4e klasse J. C. C. D. Pronk, tlians surnnmerair der posteryen en telegraphie, met be paling dat hy rang zal nemen onmid dellijk na den commies der posteryen en telegraphie van de 4de klasse AV. de Vries. Een herinnering aan Koningin Sophie. In het laatste nummer van Truth (No/. 25) zyn omtrent Dr. Evans, de onlangs overleden diplomaat-tandarts, eenige niet onbelangrijke mededeelin- gen opgenomen, van iemand, die hem blijkbaar zeer goed en vertrouwelijk heek gekend. Men weet, dat hy dikwijls door wijlen Napoleon III naar andere Hoven gezonden werd, voor mededeelingen, die aan de ge accrediteerde diplomaten niet konden worden opgedragen. Ook. dat hy van vele andere vor stelijke personen het volste vertrou wen had en dit ook verdiende. Aan gaande de betrekkingen tot ons land schrijft de berichtgever„Dr. Evans, bracht voortdurend mondelinge bood schappen van het Hof der Tuileriën naar de Hoven van St. Petersburg, Berlijn en Den Haag. De Koningin bezocht hem somtijds sans cérémonie en dejeuneerde in zyn buis. Ik zag er haar kort vóórhaar overlijden, erg waterzuchtig en in haar eeuwige roode japon. Zij gaf den doctor en zijne vrouw een por tret in olieverf. Daarop heeft ze de bekende kurkentrekkers en een rond zeer intelligent en prettig gelaat. Achter het portret werd een brief van haar bewaard; een brief in het Engelsch, geteekend Sophie, heel aar dig gesteld en fijn complimenteus. De koningin begreep zeer goed, welk nut dr. Evans doen kon bij eenige toen hangende onderhandelin gen. Daaronder was die over den afstand van Luxemburg. Dr. Evans werd ook in het vertrouwen genomen om een tegenmyn te leggen tegen het geopperde plan van een huwelijk tus- schen den prins van Oranje en prin ses Anna Murat. Maar niets van dit alles werd ooit schriftelijk behan deld. Retourbiljetten H. S. M. Naar van bevoegde zijde vernomen wordt zal by de Hollandsehe IJzeren Spoorweg-Maatschappij met aanvang J van 1 Januari 1898 een wijziging ge- brachr worden in den geldigheids duur der retourbiljetten voor haar locaal verkeer en wel in dier voege, dat zonder prijsverhooging de tegen woordige tweedaagsehe retourbiljet ten geldig zullen zijn voor den dag van uitgifte en drie volgende -lagen en behoudens zeer enkele uitzon deringen de tegenwoordige vier- daagsche: op den dag van uitgifte en dertien volgende dagen. De maatschappij blijft bovendien voortgaan met de uitgifte van drie- daagsche retourbiljetten van Araster dam naar Rotterdam en verdere sta tions gelegen langs de lijn Rotterdam— Rosendaal en omgekeerd. De beroemde kiezer. In de „Brieven van een Fries", voorkomende in het Nbl. v. h. N., leest men over de veel besproken IJlster kiezer Wiebe Cnossen: „Zooals ge weet hebben wy in Friesland den beroemden ongeluks kiezer Wiebe Cnossen. Aran de vele legenden van dezen wonderman wil ik er één vertellen. Onlangs by eene gemeenteraadsver kiezing ging Wiebe met zijne stem- kaart uit om te stemmen. Hy bezorgde deze even by een kennis, omdat hy een boodschap in de stad had te ver richten. Eu kyk 1 toen Wiebe- terug kwam en naar het stembureau wilde wandelen, bemerkte hij dat de woning van zyn kennis gesloten was. En toen ging Wiebe heen en besloot om maar niet te stemmen. Ziehier de uitslag der verkiezing. Yiersen, lib. cand., 79, Nauta, ger. cand. 79. Wiebe C-nossen's hand begint zwaar te rusten De aanranding in Amsterdam. De toestand van Cato Ramus is nog steeds dezelfde, hoewel niet ge zegd kan worden dat zy verergerd is. Toch achten Maandag de dokto ren het nog niet wenschelijk dat het meisje door den commissaris van po litie in de St. Pietershal, den heer Versteeg, gehoord werd. Aan haar moeder vertelde het meisje, dat de man haar van achte ren is aangevallen (de steek raakte de linkerlong) en dat hy een donkere jas Een goede vangst. Men meldt uit Zevenaar van 27 November Door de verificateurs, belast met de visitatie aan 't station alhier, werd heden een belangrijke aanhaling ge daan. Een juwelier uit Amsterdam I die op geregelde tijdstippen van en naar Duitschland reisde en gewoonlijk per harmonicatrein terugkeerde, kwam neden ook weêr met dezelfde f1" I genheid hier aan. De reizige: niets te declareeren hebben, b gewoonlijk in den trein zitten en ont sluiten alleen hun valies. Op de ge wone vraag van den verificateur: „niets aan te geven volgde het ant woord van den juwelier: „niets als een pakje chocolade." De beambte tastte in het valies, en vond daarin een pakje goud hetwelk onder een papier was verborgen. Den juwelier werd aangezegd dat hij mee moes:, naar de visitatiezaal. Een paar hand koffers die de juwelier onder de rust bedden had gezet, moesten ook worden gevisiteerd. By opening bleek, dat kofiers en valies volgepakt waren met armbanden, kettingen, broches enz. enz. Dit was niet genoeg, de man moest zich ook ontkleedeu. eu al zyn onderkleederen waren als bezaaid met gouden voorwerpen, juweelon, enz. Met haken was dit alles bevestigd. De waarde van het aangehaalde werd door kenners ruw geschat op vyftig duizend gulden. Tegen borgtocht werd de man vrij gelaten. Zyn goederen werden echter verbeurd verklaard. FEUILLETON.. f {Bewerkt naar het Engelsch HOOFDSTUK XXXIII. Wij vertrekken naar Orkoutsk. fly had niet veel kunnen verstaan van ons half I jelsch half Fransch gebabbel, maar toch genoeg om —kunnen begrijpen, dat wy geen Russen waren en geen heimen te verbergen hadden. Ik geloofde zelfs, dat j uit de levendigheid, waarmede het onderhoud ge- jrd werd, opmaakte, dat wy plannon bedachten om onze aankomst te Petersburg onze vrienden van wedervaren op de hoogte te stellen, want na dien mochten wy elkaar niet meer sprekenalleen op oogenblik dat wij uit den trein stapten die ons van haven naar het station bracht, waar de rijtuigen chtten om ons naar de gevangenis te vervoeren, kon- i wy elkaar uit de verte even zien. f£ordon groette mij met de hand en glimlachte be ledigend tegen me, maar ik gevoelde, dat de arme jongen in weerwil van zyn opgeruimd humeur onzen toe stand niet hoopvol meer inzag. De twee agenten, die op het perron stonden, behan delden ons niet met die beleefdheid, welke Gordon verwacht had. Zy groetten Rudersdorf en zyn secreta ris en namen ons met een onverschillige nieuwsgierig heid op, zooals die menschen gewoonlijk doen, als zy een nieuwen gevangene zien. Nu wist ik, dat Kavanagh ons bedrogen bad en toen eindelijk de deur van mijn cel achter my dicht gewor pen werd, voelde ik dat er geen redding meer moge lijk was. Een uur daarna verzocht men my in de kamer vau den minister te komen. Deze droeg een gevoerde cos- tuum en handschoenen; zijn hoed stond op de schrijf tafel naast een lijvig boekdeel. Behalve de minister waren er nog twee personen tegenwoordig, nl. Rndersdorf en zyn secretaris, die hun chef met groote onderscheiding behandelden. De minister boog even en beduidde my plaats te ne men. Daarop zeide hy, zyn zwarte, doordringende oogen op mij vestigend: „Mejuffrouw, ontkent gy, dat Taras, Prins Borgens- ky, uw vriend is?" „Neen," antwoordde ik met trots, „hij is de dierbaar ste vriend, dien ik op de wereld bezit. De tranen welden in myn oogen op en een oogen blik zag ik mijn ondervrager als door een nevel, maar ik beheerschte me en keek den minister vrijmoedig in het gelaat. „Maar hoe komt het dan, dat gij de plannen om hem te ontvoeren, in de hand hebt gewerkt?" „Dat heb ±k volstrekt niet gedaan. De man, dien gij in hechtenis hebt genomen is niet Taras maar George Gordon. AVanneer gy dep minister van justitie zyt, zult gij bemerken, dat ik waarheid heb gesproken, zoo dra gij hem ziet." „Waarom hebt gij dan geholpen, Gordon naar Rus land te transporteeren?" „Om te beletten, dat uw zaakgelastigde, Rulersdorf, Taras zou vermoorden." „Is het de eerste maal, dat gij Taras tracht te red den?" „Neen, lk heb reeds twee of drie pogingen van Ka vanagh, om Taras op te lichten, verijdeld. „En gy hooptet Taras voor de vierde maal te red den door mijn agenten te misleiden en Gordon in zijn plaats te laten ontvoeren?" „Ja." „Gij wildet alle verdere vervolgingen beletten, door ons wys te maken, dat wy Taras eindelijk in handen hadden „Ja." „Maar waarom wilt ge me dan nu met alle geweld doen gelooven, dat deze gevangene Prins Borgensky niet is „Omdat Kavanagh my gezegd had dat, zoodra gij de vergissing ontdektet, Rudersdorf in ongenade zou vallen, en dat de bekendmaking van deze geschiedenis elke poging om Taras op te lichten zou verhinderen." „Gy zyt tenminste openhartig," zeide de minister, Ru dersdorf van terzijde een blik toewerpend. „Ik verlang dat gij de waarheid zult vernemen." 2 Wilt ge me dan eens nauwkeurig vertellen, op welke Letteren en Kunst. Men schrijft ons Reclam's Universum. Ieder belangstellende in de Duit- sche letterkunde kent ten onzent de Universal-Bibliothek van Philipp Reclam Jun. te Leipzig, waarin naast de oorspronkelijke Duitsche schrij vers van den eersten en den tweeden rang, klassieke schrijvers uit alle landen eu alle eeuwen zyn opgeno men tegen den bespottelijk lageu prys van 20 p.f.,is 12 cents per deeltje. Onlangs te Leipzig zijnde werd my door dr. Julius A. Haarkaus, den geleerden schrijver van Goethe's Reise durch Italien, verzekerd, dat de onderneming van den heer Reclam aanvankelijk nu 20 jaar geleden de meewarigheid zijner collega's in den boekhandel had opgewekt, doch dat thans by millioeneu'de No's, der Universal-Biblothek over de wereld zyn verspreid en de meewarigheid plaats heeft gemaakt voor bewon dering. Ik voorzie dat de heer Reclam zelf het gewicht dier bewondering niet zwaar zal tellen, docb wensch, over hem sprekend, de aandacht te vesti gen op een zyner periodieke uitgaven Reclam's Universum die de aandacht van vele Nederlandsche le zers verdient. Den 9en September j.l. is de XTVe jaargang van het Universum begon nen. Alle 14 dagen verschijnt een aflevering tegen den matigen prijs van 60 pt., is,3G cents, het stuk. De verschillende illustratiën, die het tijdschrift sieren chromo's, photo's, zinco's, houtgravures, autotypiën zyn gelukkig gekozeu eu helder en klaar gereproduceerd. AAfat tot dus ver over Holland en zijne koloniën in het Universum verscheen, was cor- reot naar iuhoud en bedoeling. Met ingenomenheid zagen wy in de afle vering van half October het portret onzer Koningin, naar de photographic wyze Kavanagh Taras de twee vorige keeren heeft trachten op te lichten Ik deelde het hem in korte woorden mede. Toen ik zweeg vroeg de minister: „Óm welke reden denkt ge heeft mynheer Kavanagh u ook naar Rusland laten brengen?" „Hy wilde zich van my ontdoen. Hy is nihilist en wanneer ik u meedeelde wat ik van hem wist wat ik nu gedaan heb zou zyu leven in gevaar zyn." „Weet gij geen andere reden?" „Neen." De minister schoof unrustig op zyn stool heen eu weder, en trok, nadenkeud voor zich ziende, langzaam zijn rechterhandschoen uit. Hij schreef eenige woorden op een blad papier, dat voor hem lag, reikte het Rudersdorf over en stond toen op. „Wat zyt ge van plan met my te doen?" vroeg ik. „Gedurende het onderzoek moeten wy u als ooze ge vangene beschouwen, maar wy zullen het u zoo aan genaam mogelijk maken. Om u voor uw openhartigheid te beloonen, wil ik gaarne nog iets voor u doen, als het in myn vermogen is „Ik wilde George Gordon zien." zeide ik, want ik gevoelde groote behoefte aan steun. Ik koesterde nu »een vrees meer onze ellende gezamenlijk te moeteu dragen, integendeel, myn hart klopte onrustig by de gedachte, dat ik hem misschien nooit meer zou zien. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1897 | | pagina 1