BINNENLAND. Parlementaire Praatjes. Het is maar zeider. gebeurd, dat over hoofdstuk II der begrooting (Uooge Colleges van Staat) zoo lang gedebatteerd is. Maar we hebben nu socialisten in de Kamer en dus De post ridderorden, van f8000 op f 00,000 gebracht, met het oog op de kroningsfeesten, lokte een amend, uit van den heer van der Zwaag, om het artikel tot f 8000 terug te bren gen, hoewel liy liever het geheele art. had geschrapt. Hy zag niet in, dat er in 1S98 zoo by zonder vele ver dienstelijke menscben zouden komen. En waren die er, dan moesten zy do duro orders, teek en en vau ydolhcid, maar zelf betalen. Do Min. van Fin. verzette zich natuurlijk; zonder te willen debat- toeren over de waarde van decora tion, wees hij op de beleefdbodcn, die men by een feest als dat van 't vol gend jaar, jegens het buitenland ver plicht was. De post was eerder te laag dan te boog. Hoog genoeg, zeide de C. v. R., die evenwel bet araend. bestreed (de heer Van Alphen deed dat). In het algemeen wilde do Comm. van Ilapp. inkrimping van dezen post. Maar de wet verbood dat de gedecoreerden zelf betaalden. Best zeide de heer Kerdyk wees beleefd jegens bet buitenland, maar beschouw dezen post als een maximum. De beer Troelstra had by dien on- gclukkigen post moeite om bedaard te blijven. Die post was aarts-bour- gcois. Het was een spelerij van de grooten der aarde. Het geld is niet goed besteed; men lette maar eens op een oulangs gevierd ridderfeest te Kota-Radja, een dronkemanspartij van hoofdofficieren Halt zeide de voorzitter. Ik protesteer. Die hoofdofficieren zyn niet hier om zich te verdedigen. En terwijl de heer Ferf, vanwege de hoffelijkheid, de post wèl wilde zien overschreden, gat de heer Staal man in bedenking, met bet oog op de vorderingen der kunstnijverheid, de ordes voortaan van bordpapier te doen maken. Het amend, v. d. Zwaag werd ver worpen met 67 tegen 7 stemmen. By dit hoofdstuk rees nog een con- stitutioneele quaestie, hier beslist, maar geldende voor alle hoofdstuk ken. Do post „onvoorziene uitgaven" gaf de commissie van Rapp. aanlei ding om voor te stellen, dat aan de zen post de beteekenis zal worden gegeven, dat bij, behalve voor over schrijving dient tot voorziening in behoeften „die in den loop van het jaar onverwacht opkomen." De bedoeling der commissie van rapporteurs was het geval te voor komen, dat dit jaar heeft plaats ge had naar aanleiding van 't geschil tusschen dc Kamer en den Minister Van Houten over het ethnographisch museum. Men weet, dat do minister dat museum geschapt heeft van do lyst der instellingen van onderwijs, en dat de Kamer weigerde er geld voor uit te trekken op een anderen begrooiingspost. Toen heeft deminis- ter gedreigd uit den post onvoorzien het benoodigde te vinden en de Re kenkamer heeft getoond geen bezwaar te hebben. Eenvoudig, gelijk de heer Lobman zeide, dat het budgetrecht der Kamer onaangetast bleef, werd dit amend, voorgesteld. In beginsel ontmoette het bij den premier geen bezwaar, maar by vond deTormuleering bezwaarlijk voor de tóepassiüg en wilde de zaak dus liever nog een jaar uitstellen. De Kamer dacht er even wel anders over en nam liet amend, aan met 61 tegen 11 stemmen, waar mede stilzwijgend is uitgemaakt, dat (le Reg. dezelfde wijziging by de an dere hoofdstukken aanbrengt. Tegen dit hoofdstuk steraden ten slotte de heeren socialisten en Staal man. Bij Buitenlandsche Zaken kwamen als naar gewoonte een aantal zaken ter sprake. Ik doe er eene keuze uit. Internationale arbitrage. Voor de toepassing van dit beginsel leverde do heer Hesselink van Suchtelen een bi eed pleidooi, vragend de invoering daarvan in onze tractaten en ook uitsprekend de wenschelykheid van een iuternationaal hof van arbitrage. Minister de Beaufort toonde zich een warm voorstander. Wij hadden het beginsel reeds in tractaten belichaamd. Maar men moest zich geen illusie vormen van den invloed van een klein land. De Reg. zou echter gaarne over wegen in hoeverre zy internationaal kon medewerken. Do uitvoer van ons vee. Be handeld door de heeren van der Borch en Kolkman, op de bekende wyze, door den laatste ook met een aanval op de handelspolitiek van Duitsch- land, dat ons vee reeds uitsloot, toen er van mond- en klauwzeer nog geen sprake was. "Was cr kans op spoe dige openstelling der grenzen De Min. kon er weinig van zeggen. De Keg. deed wat zij kon tegen de ziekte. Maar zoolang die er was, ging 't lastig om dc grenzen heropend te krygen. Protectionisme mocht de dry f- vcer zijn van sommige partyen in Duitschland en België, niet van de Regceringen. Dc slechte toepassing van de Duit- sche wet op de ongevallen tegenover Nederlanders. De lieer van Kol deed die uitkomen (met een betuiging van sympathie voor internationale arbitrage). De Min. deelde mede. dat de toepassing der bedoelde wet beter, milder, is geregeld door do Duilscho Keg. Origineel idéé. Afkomstig van den heer van Kol, n.l. om onze diplo matie in bet buitenland le doen in forméren of onze volkenrechtelijke positie op .Sumatra gevaar zou loopen, indien wy Atjeh ontruimden. Aan bet stellen cciier zoodauige vraag dacht de Min. natuurlijk niet. Verschillende sprekers brachten den toestand van Ned. emigranten iu verre gewesten ter sprake, daar bedriegc- lijk heengelokt. Dc Min. zeide, dat do Staat daarvoor noch verantwoordelijk noch aansprakelijk was. De consuls hadden nogtbans last om te helpen, als de menschen hulpbehoevend waren. Een informatie-bureau achtte bij niet noodig, maar hy zou eventueel waar schuwen tegen valsclie voorspiege lingen. Tot zoover liet algemeen debat. By do artikelen kwam de heer vau der Borch op tegen do grooto uitbreiding onzer diplomatie, te groot in verge lijking met Noorwegen en Portugal en te duur. Wy konden in tal van landen, spr. noemde er zeven of acht, onze gezanten door beroepsconsuls ver vangen. Wolk nut heeft een gezant te Madrid vroeg de heer Staalman, die er over dacht, dezen gezant en zyn f 12000 tractemont te schrappen. Die laatste vraag beantwoordde de Min. al dadelijk, met te verwijzen naar hot gunstig douane-tarief wat deze gezant, voor ons verwierf (waardoor do beer Staalman van een amend, afzag). Iu 't algemeen was de Min. tegen inkrimping, omdat de kans op bevordering de voorwaarde was waar onder geschikt personeel was te vin den, mannen van aanzien, kennis, vor ming, onafhankelijk beid. Beroepscon suls, zooveel moeilijker te vinden, waren even duur. Alle diplomaten deden bun best. De post werd aangenomen met de stemmen van de heeren v. d. Zwaag, Troelstra en Staalman tegen. Toen dc heer v. d. Zwaag van den Min. ten antwoord kreeg, dat deze voor den post „geheime uitgaven" al leen verantwoording schuldig was aan de Koningin, verklaarde hij tegen de begrooting te zuilen stemmen. Hij wilde weten, waar het geld bleef, al was liet maar één cent. Dinsdag de eindstemming. G. Jr. Hit de „Staats-Courant". Kon. besluiten. Benoemd tot rechter-plaatsvervan- gcr in do arrondissoments-rechtbank te Utrecht mr. Ph. G. H. Dop, advo caat en procureur aldaar; te 's-Gra- venhage mr. J. Limburg, advocaat en procureur aldaar; tot kantonrechter plaatsvervanger: in het kanton Beet- sterwaag, J. ten Gate, ontvanger der registratie en domeinen te Beetster- zwaag, on in het kanton Venloo, mr. J. F. H. Ij. Geelen, advocaat en pro cureur te Yenloo. Benoemd tot amanuensis by 's Rijks archiefdepot in Drenthe, J. A. R. Kymmel, thans klerk bij gemeld depot; en tot amanuensis bij's Rijks archief depot in Limburg, J. M. H.Eversen, tot dusverre concierge, boekbinder en klerk bjj dat depot. Met ingang van 16 Januari 1S98, benoemd tot directeur van het post-en telegraafkantoor te Zeist C. Burgers- dyk, thans in gelijke betrekking te Winterswijk. Met ingang van 1 Januari a. s., by de zeemacht bevorderdtotdirigeerend officier van gez. der 2de klasse, de officier van gez. der 1ste klasse dr. II. J. van Rhijn, en tot officier van gez. der lste klasse, de officier van gez. der 2de klasse, E. C. Lorentz. Goedgekeurd dat L. F. J. van Vliet, burgemeester van do gemeente Nieuw- Lekkerland, is benoemd tot secretaris dier gemeente. Tijdelijk benoemd tot Rijkscommis saris voor de Domaniale Steenkolen mijnen C. Blankevoort, ingenieur der mynen te Heerlen. Aan den buitengewoon adelborst by dc Koninklijke Nederlandsche marine-reserve W. Graas, op zijn ver zoek met 5 December a. s., eervol ontslag verleend uit den dienst bij die reserve. Vrydag is in den Haag, in den ouder dom van Gd jaren overleden de heer J. J. Doffcgnies, oud-inspecteur der posterijen in' Zuid-Holland, ridder in de Orde van den Nederlandsehen Leeuw. Ruim 40 jaren was de heer Doffeg- nies in 's lands dienst werkzaam. Den 25en April 1854 benoemd tot surnume rair, werd bij eenige jaren later belast met het beheer van liet postkantoor to Zevenaar. Korten tijd daarna werd hy gedetacheerd bij liet hoofdbestuur der posterijen in den Haag, klom ach tereenvolgens daar op tot commies en inspecteur, en bij de reorganisatie van dat hoofdbestuur in 1891 werd hy benoemd tot inspecteur der poste rijen ia Zuid-IIolland, uit welke be trekking by 1 October jl. op zijn ver zoek wegens gezondheidsredenen werd ontslagen. Een bal op. „Een bal op", werd eisterennamid- dag to half 3 ure te Vlaardingeo on der groot gejuich door oud en jong geroepen, en op den stadstoren werd een roodo bal, mot (le Hollandsche vlag er aan, gebesclien. Die roode bal met de vlag is liet tccken dat de laatste logger van de haringvloot in 't gezicht is en.... alles wel aan boord is. Heeft men gedurende de reis een man der equipage door den dood ver loren, dan is dc wimpel die het vis- sehersvaartuig gewoonlijk voert om laag gebaald en door de torenwacht wordt dan geen bal geheschcn. Aan het spreekwoord „kwade tijding komt altijd vroeg genoeg" is m<n ook hier gedachtig, want onlbrcekt de wimpel dan verneemt men eerst de aankomst van liet vaartaig wanneer het in de haven is. Het schin, dat fnu in 't gezicht was, is dc Charlotte van den heer J. II. Warnéke, schipper Nic. Hoogenwcrf en het „ecu bal op" werd nu juist zoo luidkee s aangehe ven, omdat, men voor dezen logger met 13 man equipage erg in onge rustheid verkeerde, daar hy in de laatsto dagen niet meer was gezien. GEMENGD NIEUWE De zeemacht van Japan. Japan's snelle opkomst als zccino- geudlicid verbaast meer dan al zyn andere hcldenbedryven van de laatste jaren, liet bouwt niet slechts meer schepen dan eenige andere mogend heid, Engeland alleen uitgezonderd, maar liet koopt op Eugelsclie werven betere oorlogsschepen dan Engeland voor zijn eigen vloot bestelt. Voor rekening van Japan worden op dit oogenblik op Europeesclic en Amerikaansclic werven gebouwd: 3 slagschepen van 14,800 torts en Ivan 10,000 tons; 4 gepantserde kruisers le klas 9600 tons, 2 van 5000 en 1 van 4300 tons; 12 torpedobooten en 8 torpedoboot-vernielers. Te Yokoouka in Japan staan op stapel 1 kruiser van 9600 tons, 3 vau 3000 tons, 3 torpcdokanomieerbooten en één berichtschip. Vergeleken met andere mogend heden blijft Japan met zyno marine alleen by Engeland achter. Zijn vloot overtreft de Fransche en verre de Duitsche, terwyl die van Rusland en de Vercenigdo Staten zeer v. r achter blijven. En de Japansche vloot be gint de niouwstc en beste werken van marinebouw. Het einddoel van Japan met deze voortvarendheid is, naar het oordeel van een schrijver in het „North Ame rican Magazine", de voorn, zeemogend heid van het verre Oosten te worden. Maar liet heeft ook een spoediger be- reikbrar streven en dat is, zich, vóór het een nieuwen stap doet, te brengen in een toestaud van volkomen onaf hankelijkheid van iederen buitenland- sehen invloed. Rusland en do Vereenigdc Staten hebben naast Japan de grootste be langen in de Zuidzee. Geen van beide doet echter iets om met Japan in dezen gelijken tred te houden. De schrijver gelooft daarom dat dit laatste land binnen drie jaren in die zee sterker zal zyn dan ecu van beide en binnen tien jaren aan beide de wet voor schrijven. Te Kopenhagen heeft een vrouw zich met hare vier kinderen uit ar moede vau het leven beroofd. De zaak Dreyfus. Er is een brief van Esterhazy aan de Pellieux verschenen, waarin hij vraagt voor den krijgsraad gebracht te worden, opdat openlijk zijn onschuld kunne blijken. Dit schrijven ontstemt de bladen welke meer of minder zijn partij hadden genomen. Dc Libre Pa role oordeelt dat het veertien dagen te laat of vier-en-twintig uur te vroeg komt. Het Journal zegt, dat geen officier het recht heeft een dergelijk verzoek te doen en beschouwt het als zeker dat de gouverneur van Parijs niet den invloed zal ondergaan van dezen onvoorziene» stap van een on dergeschikte. Juist hierom, heeft de lezing van de l'igaro eenige waar schijnlijkheid, welke verzekert dat Esterhazy gedwongen is geworden dien brief te schrijven. „Parunreste tout a fait incoropréhensiblo de raé- nagements" zoo beet het heeft men hem laten vragen, wat geen macht ter wereld hem kon sparen. De Aurore daarentegen ziet slechts een nieuwe handigheid in dit schrijven. Ik heb gevraagd voor den krijgsraad te ver schijnen, zal Esterhazy zeggenhet verzoek is geweigerd," dus mijn on schuld staat wel boven alle verden king. De opstootjes in Praag. Hierover lezen wy de volgende uit gebreide berichten Het garnizoen van Praag bestaat uit twaalf bataljons infanterie, twee bataljons jagers en drie eskadrons huzaren, en is versterkt door vyf ba taljons uit Königgratz en Theresien- stadt. Deze groote macht kon het op roer in do Boheemsche hoofdstad en haar voorsteden niet baas worden, en de regeering nam daarom het besluit de lcrygswet too to passen op Praag, Karolincnthal, Zjizjkov. Wijn berge en Smichovieder die zich schuldig maakto aan openbare gewelddadig heid, zou in kort geding gevonnist en ter dood veroordeeld worden. Het schijnt dat dien tengevolge de rust op straat is hersteld. Het werd hoog tijd, want niet alleen de eigendommen, maar ook het leven van dc Duitscbcrs en Duitsche joden was niet veilig meer. Zo dorsten zich niet op straat vertooncn, uit vrees voor mishandelingen, en het getal Tsjechen die het slachtoffer werden van hun eigen daden, werd ook bedenkelijk groot. Woensdag zjjn vier Tsjechen gedood, houderdvyfiig gewond en tweehonderd in hechtenis genomen. Eigenlyk verzet is na de afkondi ging van de krijgswet, die Donderdag om vyf uur geschiedde, alleen ge-1 plccgd in Smiohov, aan den linker oever van de Moldau, dat bjjna uit sluitend door lieden uit den werken den stand wordt bewoond. Er is veel te zeggen voor liet ver moeden van eenige Duitsch-Oosten- rykschc bladen, dat het oproer is opgestookt en georganiseerd dooreen geheime vereeniging. Immers anders is het. moei!|jk te begrijpen, hoe de Tsjechen, üio in Praag oven onbe twist de bccrcn cn meesters zijn als do Duitschers in Weenen, plotseling lot zulko uitingen van woede konden overgaan. Er waren wel enkele aan leidingen, ten eerste een tegen do Tsjechen gericht opstootje ia Saaz, waarby enkele ruiten werdon inge gooid; ten tweede eene betooging van de Duitsche studenten te Praag, die echter binnen do muren van dc Duit sche universiteit werd afgespeeld; en eindelijk de tamelijk opruiende aan spraak van den Jong-Tsjechïschen burgemeester te Praag, Podlipny, in den gemeenteraad; maar dat alles is niet voldoende om zulk een uitbarsting te verklaren. Ook heeft men onder den hoop heeren gezien die bij do Duitsche huizon riepen: „Uit,dit huis hebben ze steenen gegooid!" en dan hield de bende halt en begon liet huis te borabardeeren. Sommigen denken dat het de bedoeling van de aanlcg- gers was, cle nieuwe rogeoring alvast te voren af te schrikken van toe gevendheid jegens dc Duitschers. Hoe bet zij, met grooto nauwkeu righeid heeft het Praagsche volk de huizen van Duitschers en Duitsche joden weten uit te pikken. Zoo heel gemakkelijk is dat niet, want de naam bewijst weinig (onder de Jong-Tsjechcn komen bij voorbeeld de Duitsche na men Herold, König en Schwarz voor) en als het geen winkel of openbaar gebouw was, zoodat het uit het op schrift bleek, moesten zo dus bepaald weten dat hier of daar een Duitschei' woonde. En toch zijn cr maar heel weinig vergissingen gepleegdby een paar Tsjechen met "Duitsche namen zijn de ruiten vernield. De opstootjes van "Woensdag en eer gisteren waren veel erger dan die van de vorige dagen, toen" het volk zich beperkte tot het ingooien van enkele ruiten; er kwam een nieuwe sport bij, bet plunderen. Tal van winkeliers zija geruïneerd. Het volk sleepte de waren naar buiten en vernielde ze of nam zo mee als zegeteeken. Voorliet stadhuis werd bij voorbeeld een vuurtje gestookt vau de meubels van een Duitsch hotel, en toen de brandweer kwam om het vuur uit te (looven, trachtte de menigte het haar te be letten. De wetenschap werd niet ontzien. In de instituten van de Duitsche uni versiteit werden negenhonderd ruiten ingegooid en veel werktuigen vernield. Kerken, scholen en synagogen had den bijzonder te ljjden. In Zjizjkov werd Woensdagavond een poging ge daan om een patronenfabriek tc be stormen; de soldaten beletten het. Woensdag hielden de woeste toonee- len pas togen middernacht op, en Don derdagochtend om acht uur begonnenze opnieuw, maar sedert Donderdagavond blijft het kalm. Behalve door de af kondiging van de krijgswet werd dat bewerkt door een aansporing van den burgemeester van Praag, waarin hy de bevolking dringend aanried, 's avonds niet op straat te komen, en den huiseigenaars verzocht hun huizen om zeven uur te laten sluiten. Srai- cliow was Donderdagavond de eenige wjjkwaar het nog niet in den haak was. Donderdag zijn in 't geheel nog een honderd personen in hechtenis ge nomen. De burgemeester verscheen, volgens het besluit vau den gemeenteraad, Woensdag bij den Boheenrchen stad houder graaf Coudenhove, om zich te beklagen over do gebeurtenissen in Saaz, die de Duitschers op hun ge weten hebben, en over het uittartende gedrag van de Duitsche studenten in Praag. De stadhouder antwoordde dat hij wel begreep dat do bevolking daarover Diet gesticht was, maar, voegde hij erbij, u moet niet denken dat in die gebeurtenissen een veront schuldiging ligt voor dc dingeu dio thans in Praag gebeuren. Victoria Regia. Over de beroemde en zeldzame plant, de „Victoria regia", vertelt de schrij ver van de schetsen uit do Rottcr- damsche diergaarde in de„N.R. Ct": Hoe 'tnu met de Victoria regia staat? Wèl zei de hortulanus nu wordt ze door do vissclun opge vreten. Ja zoo ongeveer ging hij voort zooals u weet, zijn cr zwermen goudvisschen in het bassin, die telen voortreffelijk in det wanne water. En tegen dezen tyd van 'tjaar schijnt 't weefsel van do plant losser to wordon, en de stekels, die haar anders tegen de dieren beschermen, worden zachter; overal op de bladen en aan do stengels komen nu bedorven plekjes, en daar zie je de goudvisschen aan zuigen en mummelen. Nog een paar maandeu, en dan is er van het reusachtig gewas niets meer overde vischjes hebben het verslonden. En dan beginnen we weer van voren af aan. Vroeger werd ook hier de Victoria regia gezaaid; dat gebeurde tegen Januari, in potten met vette slib, één zaad in één pot. Die zaden lijken sterk op cannazaad 't zijn net groote erwtenmaar ze zijn niét zoo glad als Indian shot- Maar bij ons werden de potten met zaden in een bassin in het kleine kactjebjj het kameelengebouw geplant soms wel tien tegelijkdie potten stonden dan een duim of tien onder bet oppervlak van het water. Dat water werd door een overstortje steeds vervcrscht en in beweging gehouden; dc temperatuur was ruim S5o F. Veel licht in de kas is een hoofdveriischte. Als bet zaad ontkiemt, komt er eerst een dun sprietje uit, dan een smal, spiesvormig blaadje, meer blaad jes die hoc langer hoc breeder wor den waren die bladen ongeveer 20 cM. dan werden ze „uitgeplant", dat wil zeggen gezet op de plaats van haar bestemmingin casu het grooto bassin in de Victoria-kas. De laatste twee jaren hebben wij echter geen Victoria's gezaaid; do verwarming van de kleine kas ging met te veel moeilijkheden gepaard. Wij krygen nu de jonge planten van elders, uit Kow, Leiden of Am sterdam; wij koopen ze niet, dat gaat door ruiling. Tegen April komen ze dan hier aan, nog in den pot. in kisten met mos en latjes verpakt, de bladen tot één voet groot, tegen liet uitdrogen in nat papier gewikkeld. Het groote bassin is intusschcn in orde gemaakt. In het midden daar van is in den bodem een zoogenaamd plantengat. ongeveer 3 kubieke me ters inhoud, mei ebbeslik gevuld. I)at ebbeslik uit de Maas wordt ons door do gemeente geleverd. Eu midden iu dat plantengat wordt nu met de hand een gaatje gegraven. Over het bassin heen zijn planken gelegd en daar staan wij, een knecht cn ik, op. Nu laten wy de jonge plant heel voor zichtig uit den pot in liet gaatje glijden, we zorgen dat zc goed recht staat, en dan wordt ze aangeaard, (lat wil zeggende slik wordt er vast tegen aangedrukt, zoodat de wortels er stevig inzitten. Die wor tels zyn wit van kleur; een kleine pot is er vaak heelemaal vol mee. Het water iu het bassin is dan nog niet op zijn hoogsten stand, het staat ongeveer vijftien cM. boven den grond. Of de bladen nu drijven of niet komt er niet op aanwant na een paar dagen reeds zijn de stengels zoo ver vormd, dat die bladen dan toch op liet oppervlak liggen. Later wordt het niveau dan langzamerhand verhoogd. Ook komt er wel eens een jonge plant in het bassin opdan is een zaad van de oude plant in het slib gevallen en daar gedijd; die moet. dan meestal verplant worden, om op de goede plaats te komen slaan. Van 'tjaar is er van de drie jonge planten maar éeu ontwikkeld. 'tZiju zaailingen, en die zijn gewoonlijk zeer wispelturig. Ook is bijna nooit te zeggen hoe ze zuilen opgroeien soms groeit een zaad van een plant met lange stengels, kleine bladen en groote bloemeu, op tot een plant met korte stengels, groote bladen en kleine bloemen, of omgekeerd. Daar is een voudig geen staat op te mak^n. Hier in den tuin wordt nooit moeite gedaan om de plant kunstmatig te bevruchten cn toch zetten zij vrucht met kiembaar zaad, doch 't verzwakt op den duur de nakomelingschap, en dat is met do zelf bevruchting ook het geval. Versch ingevoerd zaad heeft steeds de voorkeur. Dat wordt verzonden in flescbjes met water. Het bassin van de Victoria hier is anders ingericht dan dc meeste bas sins. Er loopen hier namelijk geen verwarmingsbuizen door den grond. Dat is elders wèl 't geval, maar daar sukkelen de planten nogal eens, en ik meende dat dit komt, omdat de bodem te warm is. AVant het koude water gaat altijd naar onderendat is natuurlijk in de tropen, waar de Victoria thuis lioort, ook het geval. De plaut is dus niet aan een warmen grond gewend. Daarom hebben wy hier maar alleen een loos pijpje in den bodem, waardoor het opperwater stroomt. En daar bevinden wij ons heel goed by. Mais, revenons a nosjeuncs Victoria's. De bladen ontwikkelen zich nu, en eerst als zy een aanzien lijke grootte hebben bereikt krullen ze om, en de rand ontstaat. Daarna komt tusschen de oksels van de bla den de bloemknop. De doorsnee der bladen was hier, zonder den rand, gemiddeld 2.05 me ter, de rand 11 cM. De draagkracht dier bladen is aanschouwelijk gemaakt op een fotografie, die bij den portier te koop is. Daar ziet men drie bla den op liet water drijven waarvan elk een man draagt, en één blad met drie kinderen erop. Om te voorkomen, dat liet blad hierdoor zou vouwen en scheuren waren er dunne plankjes opgelegd. Dc stevigte van het blad blijkt ook duidelijk als men het omkeert; do constructie der nerven komt met die van een balkjjzer overeen. Het water wordt steeds op tempe ratuur gehouden, ongeveer 80" F. het overstortje (dat te regelen is als een klok, ten minste als het water verbruik in de stad niet te sterk af wisselt), zorgt voor vervorsehing en voor geringe kabbeling, om te beletten dat wieren zich aan den bladrand hechten. De knecht heeft alleen maar do luis er af to houden. Voor dit laatste bestaan verschil lende methoden. De primitiefste is het rooken. Daarvoor wordt in een ijzeren bus een koolvuurtje gelegd, cn daarbovenop stort men een pond of wat shag-tabak. Beuoden in dien pot is een gaatje gemaakt, en daar wordt het pijpje van den blaasbalg ingestokenzoo wordt het vuur aangeblazen, er. dikke wolken gelig grijze tabakswalm wor den door de kas gejaagd, zóó dik, dat jc daarin geen hand voor oogen kan zien, cn dat de knechts 't cr alleen plat op den grond gelegen ecnigon tijd in kunnen uithouden, totdat zy hoestend en proestend vluchtcD, en een poos noodig hebben om in de vrije lucht weer op dreef te komen, dagen lang om den walgelijken ta baksstank uit de k'.eeren te krygen. Moderner is het brauden van car bonpapier, papier met nicosine ge drenkt, waar de luis ook niet tegen bestand is; het allermodernste, liet verdampen van carottensap. afval van tabaksfabrieken, dat echter moeilijk van constant gehalte to krygen is, tenz|j uit de fabrieken tc Rjjssel, waar men zich daarop speciaal schijnt too te leggen. Dat verdrijven van de luis gebeurt natuurlijk niet alleen in dc Victoria- kas; het geschiedt op vaste tijden iu alle kassen. Doch laten w|j verder gaan over de Victoria regia. Het opengaan vau de bloem, het groote moment voor vele leden geschiedt niot altijd op (lenzclfden tijd. Hot vroegste kwam 'thier voorden 12en Juli, het laatst in het begin van Augustus. Dat hangt vooral van de weersgestedheid afeen Victoria, die vroeg geplant is, bloeit soms laat, en omgekeerd. Het zon licht is hierby de grootste factor, trouwens voor alle waterplanten in Augustus als dc zon daalt, en als alles op hot land nog welig staat, verdwijnen de planton in slooten en vijvers al. Is het dus een mooie, zonnige zo mer, dan bloeit de Victoria meestal vroeg; is in Juli de lucht bewolkt, dan schroomt do bloera lang om to voorschijn tc kouion. Den eersten avond zyn de bloem bladeren schitterend wit van kleur, rec.it opgericht, langwerpige bladen, een eind voorbij het raiddon lichtelijk verbreed, in een spiraal om den stengel geplant. Den ochtend daar op sluit do bloem zich weer onge veer, maar 's avonds spreiden de bla den zich weer uit, al verder, totdat naarbcuedcn ombuigen zij zijn dan licht tot purperrood gekleurd, en iu een dichtcu kraps om het bloemhoofd staan de purperroodo, lancetvormigo meeldraden. De bloem heeft soms -32 c.M. middellyo. En tegen den morgen na den twee den nacht sluit zij zich opnieuw, buigt onder water zij komt niet weer opdan rijpt onder water de vrucht. Het eerste openen van de bloem gebeurt bij zonnig weer, meest op den middag, tegen vijf, zes uur op sombere dagen, en als 't erg herfst achtig buiten is, komt zij dan ook maar voor de helft open, den volgen den dag geheel, en dan sluit zij zich soms niet meer. De vrucht heeft een vorm, als van een halven kogel met een krans er om heen van vervormde en verte rende bladen van binnen is zy spon zig, met veel zaden voorzien, die de inlanders aan de oevers van de Ama zone-rivier roosteren, en als maïs eten. Hier in de kas komt de vrucht tot rijpheid die zal nu zoo ongeveer bereikt z|jn, en als het bassin dan schoongemaakt wordt, zoeken we, met dcu arm onder water, waar de zaden in het slib liggen. Tegen het voorjaar wordt het slib dan weer vernieuwd. Al hoeft men met de Victoria regia in sommige opzichten zoo heel zorg vuldig niet om to gaan Borsig, een grooto Berlijnsche industrieel had ze in de open lucht in het warme water, dat uit zijn fabriek kwam zoo wordt toch in de hortus en elders, waar men uitsluitend de wetenschap moet dienen, de geheele kas vochtig warm gehouden en in die atmosfeer staan dan ook vele andere zeldzame planten. Maar dat is hier niet te doenLier is dc Victoria-kas een wandelplaats voor hot publiek, met een vijver in 't midden. Hier moet geventileerd wor dener staan vaak acht raampjes en acht ventilators open, cn dan telkens nog (le deur. Daarom staan hier in 't bassin alieen Hedyehiums, Cyperus en Nimphaea's. En als ornament een pannetje met rijst, die vaak hoog op schiet en vruchten draagt. Daaromheen Caladiums met de voet jes in 't warme water on op de tabiets langs de kanten Crotons, varens cn palmen. Toch is de Victoria kas bij de Icdei erg in trek, en vooral nu, nu het kom wordt, zitten er den heelcn dag men schen te lezen, die in tropische atmos feer, onder de reusachtige bladen dei uithecmsche boomen droomend van lentcweeldc, maar erg nuchter wak ker worden, als zij dan weer buiter komen in de kille guurte van det droefgeestigon, kalen tuin. Wie de Victoria regia ontdekt heeft daarover zyn de geleerden het nie eens. Do meest verspreide leziDg is dat Bonpland haar 't eerst gezier heeft in 't jaar 1827 in een der zij' lakken van de Amazonerivier; maai andoren zeggen, dal Hacnke de planl al in 1801 Jicoft gezien. Scbomburgk vond haar in 1837 in de wateren var do Borbico in Eogolsch Guyana weer anderen geven Poppig de eer die haar in 1832 zou hebben ontdekt Zooveel is zeker, dat de zaden aan vankelijk droog werdon verzonden er verdroogd aankwamen, en dat pas ir '49 in Engeland zaden in flesehje: water werden ingevoerd, zoodat d( Victoria regia in Kew in dat jaar voor 't oer.st in Europa bloeide, 't Volgent' iaar biociden er in Gent, in '51 iu Hornhausen by Hannover, in '52 in Borlyn. In Rotterdam bloeide de Victoria rcgia in de kas in de Diergaarde vooi het oerst in 1887, en wel den 25n Juli, 's middags tnsschen 5 on 0 uur dus toevallig net op den dag vau der „naval review" ter eerc van het,gou den reL'ceriügsjubileum van koningin Victoria, en juist op het zelfde mo ment. dat do admiraals op het jacht van Hare Majesteit werden genoodigd VARIA. Het recht van den sterkste. Slruikroover. Hier je geld er jo horlogegoed zoo. En nu trek jt jas uit (De ander gehoorzaamt met spoed waarbij ''li het ongeluk heeft, de voe ring van do overjas te scheuren.) Slruikroover. Zeg eens, wat voor zichtiger met mijn overjas asjeblieft

Haarlem's Dagblad | 1897 | | pagina 10