Posterijen. Je zondaar kwam hy terug, werd der in genade ontvangen en goed landeld. Dat ging een paar inaan- redelijk, tot de liefdevolle zoon der duchtig huishield, weder ver dord werd en niet meer thuis eht komen. Joo af en toe kwam hy echter nog! ■u en sliep op het portaal van het sje van zijn moeder. Hij kreeg dan r wel eens wat te eten of ecu paar [ten en ging weer heen. Jaar in den nacht van 17 op IS tuber maakte hij het erger. We de dat zijn moeder niet thuis was, ;af hy zich naar de woning, brak deur open ca roofde uit een kast linnen zakje met f *20. Vuor dat d kocht h\j zich eenige klceding- kken. Hy werd op klachte van moeder, die van do buren het leurde vernam, vervolgd. )onderdagmiddag diende ide zaak r do rechtbank te Amsterdam. De jaagde deed zich voor als een ip, verloopen man, stoer van lede ten, doch blijkbaar geestelijk niet teel normaal. Een rechercheur ver- Ie van hein, dat hij al zeven jaar ffs den weg zwierf en herhaalde- des nachts in het politiebureau p. Nooit werd een cent op hem onden. Zelfs verklaarde hy, dat geld in een binnenzak van zyn strok was. Iet O. M. verzocht schorsing van behandeling der zaak en genees- idig onderzoek naar de geestver- [eus van den beklaagde, je rechtbank, eenigen tyd in raad- ner vergaderd, verklaarde ditver- k niet ontvankelijk, waarna de eier eischte 2 jaar gevangenisstraf. )e verdediger drong nu aan op zachting van straf. iEREENDG fSIEOWS Een goede colporteur. )p een Engelsch station loopt se- t eenigen tijd een hond rond, die roodgeschilderde bus aan den hals lagt, waarop geschreven staat ods voor weduwen en weezen." Dit 't beest reeds vijf jaar en zeer reizigers werpen een kleinigheid de bus. Op die wijze is reeds 325 id sterling opgehaald en verschei- weduwen zyn er door aan een kje geholpen. Clairvoyance. )e Semaine médicale bevat deze ik een relaas van prof. Grasset, te ntpellier, over een geval van clair- rance, dat hy beeft waargenomen Ier omstandigheden, die elk bedrog iloten, en dat daarom op hem een ioten indruk heeft gemaakt. Een srling van hem, een arts te rbonne, had hem verteld, dat hy Ier zyne patiënten iemand had, die gave van helderziendheid in hooge te bezat en hem uitgenoodigd een ef te nemen. Prof. Grasset had u op een velletje papier eentwee- elig vers geschreven, en daaronder a woorden in Russische, Duitsche Grieksche karakters, en tenslotte woonplaats en den datum. Dit hy toegevouwen, met de letters ir binnen, gepakt in een stuk stan di, zooals dat om ehoeolaadtablet- zit, en daarna in een enveloppe loten. Door de sluiting daarvan bij een speld gestoken, en de i uitstekende punten met een ot zegel bedekt. Zoo was alles naar rbonne verzonden. De arts daar den brief thuis laten liggen en by zijn sujet aangeloopen om een voor de proef vast te stellen, ar deze was onmiddellijk bereid de plaats zelve tot de lezing over gaan, en, terwijl de brief op 300 ;er afstand op een bureau lag, las in het was eene vrouw a" rtjt er in stond. Zij herkende het y bniool, las liet vers, teekende de Riemde letters na, of zei dat zy ze v-!t begreep, en noemde ten slotte het —ierschrift. elpuf. Grasset had den brief later r-ipend in de Academie van Weten- i'siappen te Montpellier, en daar ge- ,-illstateerd dat hij in alle opzichten erfeschonden was geweest. De Aca- jdöie heeft daarop eene commissie igloemd om de zaak nader te onder- arj Dover. ft.'De „Times" van Douderdag bevatte niji volgende bericht uit Dover yskan liet admiraliteitshoofd was het ndksdag en Woensdag buitengewoon u-Ik, aangezien men er ook te zorgen enl voor de mails en de passagiers bti de Vlissingen-Queenborough-lyn. ann Dinsdagochtend tot Woensdag- ydlnd kwamen er niet minder dan 27 )milstoomers van het vasteland aan- enteu, elke waarvan twee treinen ynidig had. De passagiers van de eqnses Marie, uit Vlissingen, hadden enisdagavond een onaangename erva- eng. Zy kwamen bij vyven voor het ar-fenhoofd aau, maar konden eerst irgjmiddernacht landen. Er was deels id-fo plaats, deels was liet voor den jertitein, die in de haven nog een ieoemdeling is, gevaarlijk aan te leggen ir do storm bedaard was. De boot dftf dus in de baai voor anker. )ensdagmorgen kwam er met de ao-jssingscbe boot een lading verscb ietfsch, maar het bleek onmogelijk ge- bezending aan wal te brengen, icdgezien alle beschikbare ruimte op lan hoofd door ander verkeer was enomon. Het schip moest toen om 'lossen naar Tilbury. Woeosdag- (tend gingen 84 passagiers voor Bsiugen scheep velen hunner had- I er voor bedankt over Ostende te ten Het is ongeveer vijftien r geleden, dat de Queenborough- •ten ook Dover moesten aandoen, flat bet hoofd te Queenborough verbrand was. Als te Dover het nieuwe passagiersstation ten oosten van het havenhoofd gebouwd is, denkt men er over den Yhssingscben dienst op Dover te laten loopen. Er zal dan ruimte genoeg voor aanleggen zijn, en de vaart van Dover naar Vlis- siDgen is ongeveer een uur korter dan van Queenborough. Het ongeluk in do myn Frankcn- holz in de Ryupalts blijkt nog ernsti ger- te zyn dan men eerst meende. In het geheel zijn 37 delvers omgekomen en 41 gewond. Een© redding. Zooals wij reeds hebben vermeld, werd de bemanning van den Ned. schoener „Geziena" in het Schager- rak door het Noorsche stoomschip „Christiania" gered. De „Geziena" bevond zich op reis van Porsgrund naar Papenburg met een lading hout en werd 20 Nov. in het Schagerrak door een stortzee ge troffen, waardoor do kapitein, die aau 't roer stond, van zyn post werd ge slingerd. Het schip iiep uit het roer, zoodat het dwarszee kwam te liggen en door de kracht van wind eu zee op zyde werd geworpen. Het water stroomde naar binnen en men moest de masten kappen om zoo mogelijk het schip te behouden, t geen echter niet mocht gelukken, daar men ge noodzaakt was het te verlaten. Gelukkig kwam toen de „Christiania" in 't zicht en werden onmiddellijk alle pogingen aangewend om de beman ning van de „Geziena" te redden. Deze nam eindelijk de toevlucht tot haar eigen boot, die toen werd opge pikt door de „Christiania", die de schipbreukelingen aan boord nam en de reis naar Amsterdam voortzette. De „Christiania" had 6 uur by het zinkende schip doorgebracht. Kapt. Broekema deelt mede. dat kapt. Chrislensen, van de „Chris tiania", alles in het werk heelt ge steld om hem en de overige beman ning van de „Geziena" liet verblijf aan boord zoo genoeglijk mogelijk te maken en dat hy by de pogingen tot redding veel zeemanschap aan deu dagbeeft gelegd, ande; s ware het by den orkaanachtigeu storm, die er destijds heerschte, onmogelijk geweest, hen van een vermoedelijk wissen dood te redden. Kapitein Christenseu, wien een woord van lof niet mag worden onthouden, kan zeker met zelfvoldoening op zijn laatste reis met de „Christiania" terug zien, De „Christiauia" toch doet haar laatste reis in den wekelykschen dienst tusschen Christiania en Amsterdam en wordt vervangen door de „Odin", op welk stoomschip kapitein Chris- tensen overgaat. Een bedriegster. Te Güstrow (Pruisen) is thans eea strafvervolging in behandeling tegen 27 vrouwen en 10 mannen. De voor naamste beklaagde is een dame, vrouw van een voormaligen gemeente-secre taris. Zij wordt beschuldigd in een groot getal gevallen zich door bedrie- gelijke handelingen en valschheden kleine en groote sommen te hebben doen afgeven. Van een oude dame heeft zy in 9 jaren aldus f 233,500 mark weten te verkrjjgen. Een der andere beschuldigden was haar mede plichtige; de overigen zyn meestal „kleine lui", die zich door allerlei voorspiegelingen hebben laten verlei den aan de hoofdschuldigen gelden te leenen tegen zeer hooge rente, zoo dat zij wegens woeker terecht staan, Weelde. Wanneer wy van Oostersche weelde praten, wordt daarmede de buiten sporige verspilling aan pronk en aller- loi nietigheden bedoeld. Doch men kon veeleer spreken van Romeinsche weelde, welke zelfs die van latere Kalifaten in de schaduw stelde. Van de weelde der oud-Aziatische rijken weten wij weinig. Zeker waren de reusachtige paleizen van Assyriërs en Babyloniërs met kostbare meubels en versieringen voorzien. In Hellas ver ving de kunst op gelukkige wijzede weelde; in het leven van de rijksten vertoonde zich die betrekkelijke een voud, welken zelfs de leer van Epi curus op den voorgrond stelt. Anders in Rome, dat de wereld heerschappij verworven had, en toch kon hier de weelde, eenige uitzonde ringen van waanzinnige spilzucht daargelaten, als een teeken der voort schrijdende beschaving en der alge- meene welvaart beschouwd worden. Ondanks den materieelen zin van het volk der Quiriten, dat een neiging voor ruwe genietingen had, stond in Rome de tafelweelde niet altijd boven aan. Lang hebben de Romeiuengeen kookkunst gekenden nog in het jaar 161 verboden dc censors liet vet mesten van hoenders. De kok bleef tot de eerste eeuw voor onze tijdre kening de meest verachte slaaf en Grieksche wijnen gingeninde dagen, dat Marias op het toppunt van zyn macht stond, voor kostbare dranken door. Het steeds toenemend verkeer met. vreemde landen bracht daarin veranderingde vervoerkosten waren niet boog. Toch bleef de weelde tot den slag by Actium (31 v. Chr.) bin nen bescheiden grenzen. By een feest maaltijd, welke in den zomer of in de periode van het eerste driemanschap (60 v. Chr.) plaats had, werden den gasten oesters, gevogelte wildbraad, visch en meelspijzen toegediend. Toen maals ging deze weelde voor laak bare verspilling door; een jaar latei- werd het brassen een voornaam mid del om de publieke opmerkzaamheid te trekken. Vitellius zond zelfs de Romeinsche vloot uit om makreel- levers, fazanten- en pauwenhersens, et ttecii zeldzaamheid zflii. Na den datjclvjkscli gebruik 1000 a 1500 por- log.met Mtthnd.ilis (74 -61 y. Chr.) lies grceft iu gelei. enz. bewaard. flamingotongen en lampreimelk te ha len. Laten wij echter de toegiften ter zyde. die by geen groot eu maaltijd mochten ontbreken, versieringen, reuk werken, bloemen, tooneelspel, muziek en geschenken, dan kan inon zeggen, dat de tafelweelde in den Romeinschen keizerstijd geen overgrooten omvang heeft aangenomen.Men bedenke slechts dat in 't midden der 16e eeuw de prins van Condé wekelijks 120 fazanten voor de keukeu gebruikte, dat de di recteur Barras (1793 tot 1799) zyn paddestoelen door koeriers van de Rhonemonding liet halen en dat zelfs Danton, de Septemberman, beschul digd werd, dat hy in 1793 eenige diners had gegeven, welke 400 francs per hoofd kostten. Wie dc tegenwoordig door enkeel beursvorsten geliefde tafelweelde kent, kan vergelijkingen maken, welke ze ker ten gunste van het oude Rome moeten uitvallen. Ook de weelde der kleederdracht en van het opschik overtrof in de middeleeuwen in het algemeen die van den tijd der Caesars. Keizerin Agrippina droeg bij het schepenge vecht op het Fuciuermeer een mantel uit geweven goud zonder andere stof. De schrijvers vermelden dit als een voorbeeld van ongehoorde praalzucht. Karei de Stoute, de rijkste vorst van zijn tijd, verloor bij Grandson onder- audere 300 kisten met zilver- en goud brokaat en 100 goudgestikte jassen. De vriend van Hendrik II van Frank rijk, maarschalk de Rassompierre droeg een staatsiegewaad ter waarde van 75000 francs naar ons geld be rekend. De garderobe van graaf Brüll welke de Pruisen by de inneming van Dresden iü 'tjaar 1756 in handen viel, moet op twee raillioen geschat worden. De sabelpels van een hof dame van Kathariua II van Rusland, die omstreeks 1790 vervaardigd werd, kostte 20.000 'zilveren roebels. Een modedame van 1S13 bad in Parijs minstens 52.400 francs voor haar toi let noodigomstreeks 1814 werd daar voor 30j000 fraues berekend. Dat sommige millionnairsduchters in New- York in de door haar begunstigde mocle-magazyncn voor 5000 dollars op eenmaal aan artikelen bestellen moet ooiloi. die de schatkamers der Klein-Azi- atische despoten leeg maakte, kwam in Rome de weelde iu paarien en edel gesteenten in zwang Paarien werden een door de vrouwenwereld bij voor keur gezocht artikel. Seneca beweerde van zijne vrouwelijke tijdgenoot en, dat ze vaak verscheidene landgoede ren aan haar oorhangers droegen en zelfs de arme voorstadbewoners wil den groote paarien. Julius Caesar schonk de moeder van Brutus in 't jaar 59 v. Chr. een paarl, die 6 millioen testersen, onge veer een millioen francs kostte. Lollia Paulina, do gemalin van Caligula, be zat een hoofdtooisel uit smaragden en parels, dat 6 millioen francs waard was en door haar grootvader M. Lol- lius in 't morgenland bijeen geroofd was. De nieuwe tyd kent ook zulke waardevolle diugen. By deu tocht te gen Algiers (1541) ging een uit- vijf jnweelen bestaand Mexikaansch sie raad verloren, dat Ferdinand Cortez eens zyn bruid geschonken had en door de Genueezen op 40.000 dukaten werd geschat. Het pronkgewaad van Karei den Stoute, dat met paarden eu dia manten bezet was, had een waarde van 2000,000 dukaten, of minstens 2x/o raillioen gulden. Marie de Medicis droeg bij het "doopfeest van haar zoon Lodewijk (1601) een kleed, waarop 32.000 'paarien en 300 diamanten ge hecht waren. Lady Clive, de gemalin van den overwinnaar van Plassy (1757) en den grondvester aer Engelsche heerschap pij in Indië, bezat 'een juweeltje, dat alleen voor 200,000 pond sterling aan sieraden bevatte. Het beruchte hals snoer, waardoor Marie Antoinette van Frankryk zoo ernstig, alhoewel on schuldig gecompromitteerd werd, kost te 1,6 millioen francs. De diamanten rijkdom van Adeline Patti is bekend en de in Parijs zoo vermaard gewor den danseres ötéro heeft te New-York beweerd, dat de opschik, waarmede zij eiken avond op de planken ver schijnt, één millioen waard is. De opstand in Britscli-Indië. De Britsche troepen rukten Woens dag het land Chamkanni binnen en staken dertig dorpen in brand. De vyand had een sterke stelling in het dal bezet en opende het vuur van de steile hoogten. Hij bleef de Britsche troepen verontrusten terwijl dezen naar het kamp terugtrokken. De Engelsche verloren een officier eu 2 soldaten aau dooden, twee officieren en 14 sol daten aan gewonden. Een sensatie-proces. Te Stockholm wordt begrijpelijke sensatie gemaakt door een beschuldi ging van moord uitgebracht tegen zekere gravin Taube. Deze wordt door een andere dame, mej. Fagerskjold, beschuldigd haar echtgenoot, graaf Taube vermoord te hebben. Op den dag, dat de zaak behandeld zou worden voor de rechtbank ver scheen wel mevrouw Taube maar niet mej. Fagerskjold en wel om de vol gende reden. Den vorigen avond had zy eenon- geteekenden brief ontvangen, waarin een persoon haar verzocht op een be paalde plaats te komen tot het hooren van een belangrijke mededeeling. Mej. F. ging er heen, op een afstand ge volgd door een paar kennissen. Inder daad kwam een persoon op haar af, docii deze greep haar aan, mishan delde haar en vóórdat de kennissen, Men nam het slachtoffer dezer aan-1 randiug op en bemerkte, dat zy zes tien messteken had ontvangen. Tege lijkertijd had de rechter, door wien oe zaak der vergiftiging behandeld moest worden, een brief ontvangen, geleekend „Fröken Fagerskjold", waarin deze zeide, dat zij zelve de moordenares was van graaf Taube. Deze brief blijkt echter niet geschre ven te zijn door mej. F. Het vermoe den ligt voor de baud, dat een com plot tegen haar op touw gezet is, ten einde haar uit den weg to ruimen eu gravin Taube te redden. Een jong echtpaar, Amerikanen, heeft zich to Monte Carlo, met een touw aan elkander verbonden, in zee geworpen. Zy hadden op hun huwe lijksreis hun gansche vermogen ver speeld. Ook een Weener jongman verdronk zich, omdat hy tot zijn laat- sten stuiver had verdobbeld. Een monster-keukon. Aschirger is de groote kok voor Berlijn. Hij heeft op 25 plaatsen bierhuizen, waar men bovendien al lerlei spijzen kan krijgen. Ea nu heeft hy eea centrale inrichting tegen over het „Polizei-Priisidiuin" tot stand gebracht, die de moeite van een be zichtiging waard schijnt te zyn. Gelijkvloers ziju de expcdi.ieloka- len: 12 wagens niet 20 paarden be spannen staan 's morgeus om 8 uur eu 's middags om 4 uur gereed vóór die lokalen om de waren in draag bare etenskisten naar de 25 bestem mingsplaatsen te voeren. Natuurlijk is een heel leger van beambten noo dig voor het klaarmaken van de hon derdduizenden porties, die vervoerd worden en voor do vordeoling daar van over de verschillende wagens. Bij de expoditielokalen vindt men ook de bergplaatsen voor boter en voor specerijen, enz. benevens de koel- kamer. In die uiterst zindelijk ge houden vertrekken, waarvan de wan den met porseleinen tegels zijn be legd, komt men o.a. te staan tegen over de mayonnaise- en saladebassins, die elk 8 centenaars kunnen bevat ten. In de koel kamer worden voor Op 2, 3, 6, 7 December van 7.30 's morgens tot 10 's avonds spoor- tyd en op 5 December 'sraorg. 7 30 i tot 9.30 en 11,30 tot 2.30 on uoodigt i het publiek in zijn eigen belang uit:! Ie. De pakketten stevig iu te pakken 2e. De pakketten en adreskaarten I van duidelijke opschriften ie voorzien: i 3e. De adressen door middel van j l\jm, stijfsel of gom op de pakketten vast te hechten, indien zo niet op de omslagen der pakketten zelfgeschre ven kunnen worden. N.B. Men gebruike daartoe vooral geen lak daar de adressen dan zeer licht loslaten. Verzending van meer dan een pak ket by één adreskaart is niet toege laten. De Directeur v h Postkantoor Haarlem DOFFEGNIES. ORGELBESPELING. in de Groote- of St. Bavokcrk alhier, op Dinsdag 7 Dec., 1S97 des na middags van 1—2 uur, door den heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Fuga op Bacli Bacli. 2. Koraalbew. op: Wie scbün leuchtet der Morgenstern, Flugd. 3. Sonate no. 3 Mendelssohn a. Con moto maestoso. h. Andante Lranquillo. 4. Inleid, en vanatiën. Hesse. 5. Aria: „Uud ob die Wolke"Weber. Stoomvaartbericiiten, Het stoomschip Prinses Marie, van Batavia naar Amst., vertr. 2 Dcc. v. Perirn. Het stoomschip Amsterdamvan de Holland Amerika Lijn, van New- York naar Rotterdam, pass. 3 Dec. des nam. 12 u. 45 m. Wight. Het stoomschip Edamvan do Holland Amerika Lijn, vertr. 3 Dec. van Amsterdam naar Newvork. Azijn en olie worden van gelijk vloers gelegen lokalen met groote pompen naar boven gevoerd. Op de eerste verdieping vindt men de afdeeling voor verduurzaamde levensmiddelen, waarin 6000 bussen a 10 pond voor wekclyksch gebruik aanwezig zijn (in 't afgeloopen jaar zyn alleen 82,000 bussen kreeft ver bruikt,; t^en waren de bussen nog hier en daar in de verschillende ma gazijnen). Ook is op deze verdie ping de keuken, waarin 50 personen van 's morgens 6 tot 's avonds 10 uur bezig zijn en waarin men allerlei nieuwe vindingen aantreft, meestal van gebroeders Ascliinger zeiven. In een groot bassin van gepolijst graniet worden langs machinalen weg dage lijks 25 centenaars „Kartoffelsalat" ge roerd. 30 vrouwen zijn voortdurend aan bet schiilen van aardapplen.die door stoomkranen uit deu kelder en in den reusachtigen kook ketel worden gebracht. De grootste bezienswaardigheid dei- keuken schynt de gas-braadoven te zijn. waarop 60 ganzen gelijktijdig kunnen worden gebraden. Een eier- koker. die daar iu de buurt staat, kan 942 eieren tegelijk koken. Voorts is er ook een slachterij waarin dagelijks 80 a 100 centenaars vleesch worden verwerkt. Een auto matisch weegtoestel is voortdurend in de weer mot zyn 9 messen om het vleesch op gewenschto gewicht te brengen. In de vier rookkamers wor den per uur 4000 pareu worst ge rookt en in den worstketel kunnen 10 centenaar worst worden gekookt. Ook is er een eigen wasscherij, een eigen bakkerij enz. Om nog ee- laatste staaltje van den ontzaglijken omvang dezer zaak te geven, zij vermeld, dat in de messen kamer dagelijks 40.000 messen en vorken worden gereinigd. Deze merkwaardige inrichting is tegen een klein entree voor het pu bliek te zien. Wie dus in 't ver volg naar Berlijn gaat, mag voorloo- pig wel, wat Baedekers reisgids be treft, „buiten zijn boekje gaan." POSTERIJEN Lyst van onbekende brieven, ver zonden door het Postkantoor te Haar lem, gedurende de le helft der maand Nov. 1897. Mr. Gericke, Amsterdam. Mej. v. d. Rijst, Amsterdam. Veerkund, Am sterdam. Mej. J. Lerlein. 's Graven- li age. S. Maas, Haarlem. Mej. Braahms, Ha'ttem. Mej. J. Houwens, Rotterdam. Mej. L. Hazelebach, Rotterdam. Van Spaarndam Mej. X. de Graaf. Amsterdam. L. Maas, Briefkaarten. M. Cornelijnslijper, Amsterdam. H. Bruinsma, Amsterdam. Mej.J.Kruijer, 's Gravenhage. Buitenland. Mevr. J. C. Borger, Berlijn. J. L. Driessen, Johannesburg. J. L. Drles sen, Johannesburg. F. Groes, St. Pe tersburg. W. Pollé, Ruhrort. A. Fu- dicar, Stuttgart. II. Stammers, Commissariaat van Politie te Haarlem. Inlichtingen omtrent de voorwerpen rij)i dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen, van 11 tot 1 uur voor de eigenaars te beltomen. Gevonden voorwerpen. Van 25 Nov. tot en met l Dcc. '97. Een werktaschje. Een lorgnet in étui. Een duimstok. Een portomou- naie. Een bouffante. Een parapluic. Een hondje. Een pakje ondergoed, Eeti kop van een lantaarn. Een hou ten kegel. Een paardedeken. Een gouden medaillon. Een boezelaar. Een sehooltasch. i^cn zilveren horlogeket ting. Een gouden oorknop. Een jon- gensmantel. Eeu bruine Handschoen. Een overtrek van een canapékussen. Een paar schoenen. Een lap borduur gaas. Een paar tricot-handschoenen. Een ring met 2 sleutels. Eenige sleutels. Achtergelaten in de wagens der H. T. M. Een p&rapluie. Een parasol. Een R. K. kerkboekje. De Directeur van het Postkantoor te Haarlem, brengt ter algemeene ken nis, dat gedurende het a.s. Sint-Nico- die haar volgden, erbij kwamen, waslaasfeest het kantoor voor de Pakket- 1 hjj reeds gevlucht post zal zyn geopend VARIA Een jongen, b'eek en blijkbaar koud, schurkend in zyn jasje, kwam onlangs bij een bakker binnen, en hoewel hot weer niet bijzonder koud was, beefde hy nu en dan als een juffers hondje. Heila De bakkerin kwam aangewaggeld. Wat mot je, ventje? Een tarwebrood hier zya de centen, zei hij. terwijl hy natte, vieze centen op de toonbank legde. De juffrouw keek of het geld in orde was, zonder het aan te raken en gaf hem liet brood. Juist op het oogonblik dat hij het aannam, trilde hij zóó hevig, alsof men hem wel een stuk ijs in de hand had gegeven en vroeg Juffrouw, weet u ook waar het gasthuis is? Het gasthuis? vroeg de bak kerin, groote oogeu opzettend waarvoor Ik gevoel me niet goed, neen in hot geheel niet goed. Ik beef zoo aanhoudend en dat kan toch niet uit zich zelf komeu ik denk dat het de scharlakenkoorts is. Myn vader heeft Wat bliofjell Gauw m'n winkel uit, gauw Hij draaide zich langzaam om. Hier, riep de juffrouw, pak gauw je vuile centen by mekaar en de deur uit De jongen gaarde de plakkerige centen met moeite bijeen, en reikte toen het brood weer aau de juffrouw over. U zult zeker het brood Den je weg! schreeuwde de bakkerin, het brood afwerend, of moet ik m'n man roepen, vuilik dat je daar staat. Toen gin? de jongen heen. sloffend als menschen doen, wier beenen den dienst beginnen te weigeren. De bakkerin, die met een ouden lap de natte plekjes afveegde, die de centen op de toonbank hadden ge- kringd, zag hem langs de huizen aan den overkant scheren en het kraagje van zyn armzalig jasje naar de hoogte steken. Zy had toch medelijden met hem en zy mompelde: Stakker! -- maar ik kan toch m'u heel huishouden door zoo'n vie zerik niet laten aansteken. Aan den hoek der straat gekomen sloeg de jongen dezen om. Waar is je mes, Willem? vroeg hy aan een andoren jonden, lie hem daar scheen op tc u «chien. Heb je 't brood? Hier is het. Het is prachtig ge lukt. Nu naar bakker van Dijsoi maar non mot jij 'tdoen! Eu vraag daar kreotebrooljes. De harde en de zachte methode. Iu Engelsch-Indië zyn ie inboor lingen. die zich ais knechts ver huren, dikwijls niets meer daii groote kin deren. die men geheel als zoodanig moet behandelen. Een Engelsche dame, de vrouw vaa een iroestelyke, die tien jaar in Indië doorbracut, verklaarde, dat er niets moeilijker was dan een neger door zachtmoedigheid en overredingskracht te leiden, terwijl men daarentegen met krachtige maatregelen of met geweid alles van hem gedaan krijgt. Eeu overheidspersoon had haar zyn koet sier overgedaan, een beste k ei el. fliuk voor zyn werk als liij nuchter was, wat iutusschen niet dikwijls voor kwam, omdat de man totaal aan den drank verslaafd was. Nauwelijks was lij; in dienst vaa deu geestelijke of hy bedronk zich op eet; goeden dag zoo lievig, dal hy met paard en rjjtuig de sloot inreed. Van het rijtuig bleef geen stuk heel, terwijl menschen en dieren, die by het ongeluk betrokken waren, slechts door eeu toeval aan den dood ontsnapten. De koetsier werd by zyn meesteres ontboden, die hem in gepaste bewoor dingen. zooals dit de vrouw van eea geestelijke betaamt, ziin wangedrag verweet en tevens een beroep op zijn geweten deed. De oude dienaar schudde hot hoofd en zeideAlles wat er gebeu d is, is de schuld van mevrouw. Als ik ge dronken heb, geeft gy mij geen zweep slagen. maar woorden, een heele boel woorden. en dau word ik zeer be droefd. Ik ga dan naar myn kamer en om mij te troosten drink ik. By myn vorigen meester was dat anders. Hy sprak in 't geheel niet, maar nam zijn stok en een, twee, drie begon hy te slaan, al maar door, zonder op- houdeu. Als ik dan naar mnu kamer ging was mijn rug als appelmoes en wan neer ik trek kreeg iu drinken au au, dan voelde ik myn rug weer en dan zei ik by myzelveu Neen, neen, ouwe, je mot niet weer beginnen, want anders zou by je voor góed ge nezen. Mevrouw ziet dus wel, dat zy geen goede meesteres is, en dat is haar schuld. De uitwerking van vrees. In vele streken van Indië is het een zeer irewoon gebruik iemaud, die van misdaad verdacht wordt, in te genwoordigheid van gerechtsbeambten droge ryst te laten kauwen. Hoe zon derling het ook moge schijnen, is de invloed van vrees op de speekselklie ren zoo sterk, dat, als hy werkelijk schuldig is, er geen afscheiding van speeksel in den mond is, zoodat het onmogelijk wordt de ryst te kauwen. Zulke beschuldigden bekennen meestal zonder eenige verdere poging. Daar entegen laat het bewustzijn van on schuld een genoegzame vloeiing van vocht toe om de ryst week te maken. Vrij bekend is het verhaal van den dief. wien met eenige andere perso nen een stok van eene zekere lengte werd gegeven, met de verzekering, dat de stok van den dief door eene bovennatuurlijke macht zou groeien. Do schuldige, dio zich verbeeldde, dat zyn stok werkelijk langer gewor den was, brak er eeu stuk af en zoo werd hij ontdekt. Eene dergelijke anecdote wordt verteld van een boer, by wien graan uit de schuur gestolen was, die al zijne knechts by elkaar riep on hen eene hoeveelheid veeren in eene raaud liet doen, terwijl hy verzekerde, dat dc veeren zeker aan het haar van deu dief zouden blijven kleven. Na een kkorte poos bracht een van de knechts zijne hand telkens aan zyn hoofd en zoo verried hy zich. Eeu Parysche dokter, die! in een huurvigilante zyne patiënten bezocht, bad eene flesch echte Jamaïca-rura als monster ontvangeninaar toen hij thuis kwam, bemerkte hy, dat hij vergeten had, die uit het. rijtuig te nemeu. Hij ging naar deu stalhouder, zeide dat hij een sterk vergif in een van de rijtuigen had laten liggen en verzocht hem te zorgen, dat geen der koetsiers er van dronk. Nauwelijks was hy weer thuis, of hy werd met overgroote haast by twee of drie van de koetsiers geroepen, die aan eene verschrikkelijke buikpijn leden en hy had niet weinig moeite, om hen te overtuigen, dat zy alleen maar gesto len rum gedronken hadden. De directeur van een liefdadig heidsgesticht kwam by den eigenaar van groote koleumynen in DuiJsch- land en verzocht dezen, met het oog op deu strengen winter, een zekere hoeveelheid steenkolen ten geschenke. De kolen-koning verklaarde zich bereid om aan het gesticht twee wag- gon-ladingen voor den hal ven prijs te leveren. Ik wist, zoo was het antwoord van den directeur, dat wy niet te vergeefs een beroep op uwe groot moedigheid zouden doen; alleen ver zoeken wy u om, in plaats van de twee waggons tegen de helft van den prijs, liever één waggou steenkolen gratis ons te geven; dat komt u op 't zelfde neer! De grootmoedige man wist niets daartegen in te brengen eu moest be rusten in het geschenk vau een wag- gonlading steenkolen.

Haarlem's Dagblad | 1897 | | pagina 7